Jump to content

Recommended Posts

 

što je politika?

aj da vidimo definiciju:

 

polìtika

polìtika ž 〈D L -ici〉

Definicija
1. djelatnost koja teži uređenju društva u najširem smislu, uređenju nekih dijelova, institucija ili projekata društva i odnosa među njima [voditi politiku; zastupati državnu politiku]
2. umijeće i način vladanja državom, gradom, kompanijom, institucijom [demokratska politika; razvojna politika; nacionalna politika]
3. opće usmjerenje, planiranje i način upravljanja djelatnošću nekog posebnog područja društvenog, državnog, privrednog, kulturnog itd. života [komunalna politika; financijska politika; monetarna politika; socijalna politika itd.; politika razvoja sela, otočja, turizma]
4. ponašanje, odnosi i način odnošenja države, kompanije, poduzeća, institucije u široj zajednici [ekspanzionistička politika; hegemonistička politika; kooperativna politika; miroljubiva politika; izolacionistička politika]
5. zastupanje interesa neke države, nacije, društvenog sloja, udruženja, grupacije [američka politika; sindikalna politika; cehovska politika]
6. u demokraciji, djelatnost koja teži pridobivanju javnosti za neki program, pridobivanju što više glasača na izborima kako bi se osvojila ili zadržala vlast [stranačka politika; baviti se politikom]
Sintagma
 međunarodna politika 1. disciplina političke znanosti koja se bavi proučavanjem stanja i kretanja u međunarodnim odnosima 2. odnosi i reguliranje odnosa među državama i narodima [politika neutralnosti; bliskoistočna politika; integrativna politika];
politika nesvrstavanja pov. politika više desetaka, potom i blizu stotinu zemalja, uglavnom iz nerazvijenog tzv. Trećega svijeta, koje se, u oštrom političkom konfrontiranju između bloka komunističkih zemalja predvođenih SSSR-om i bloka demokratskih zemalja predvođenih SAD-om, nisu opredjeljivale ni za jedan blok; u razdoblju od 1955. do 1990. održale su desetak zajedničkih konferencija i skupova na kojima su nastojale koordinirati svoju politiku;
politika povratka sociol. sustav mjera i radnji kojima država i njezine strukture nastoje što uspješnije vratiti svoje pučanstvo tamo odakle je moralo otići;
politika reintegracije sociol. društveno usmjeravanje donošenja i izvršenja odluka kojima se podupire ponovno uključivanje pojedinaca i skupina u prvobitnu cjelinu (iseljenika, prognanika, izbjeglica);
seljačka politika 1. pov. pol. politika koja vodi brigu o seljaku kao proizvođaču dobara 2. pren. ukupnost oblika dovijanja za izravnu korist, zavlačenja s izricanjem istine, glumljenje neimaštine i neznanja radi postizanja koristi (po ugledu na seljake);
unutarnja politika područje državne uprave koje brine o ispunjavanju obveza države prema građanima i kontrolira ispunjavanje obveza građana prema zakonima, državi i društvu; štiti sigurnost građana i njihovu imovinu, kao i sigurnost države, njezinih institucija javne imovine; kontrolira državne granice i sigurnost u prometu, održava javni red, suzbija kriminal i organizira izdržavanje sudskih kazni; u okviru zakonskih ovlaštenja po potrebi primjenjuje silu putem policijskih snaga, kojima raspolaže
Frazeologija
 bistriti politiku iron. pretresati političke probleme i ocjenjivati društvene prilike;
tjerati politiku pejor. baviti se politikom;
politika je kurva u politici je mnogošta dopušteno, ona često iznevjerava onoga tko u nju vjeruje
Etimologija
 grč. politikḗ ≃ pólis: grad

 

...

 

aj da vidimo i što Platon i Aristotel kažu na tu temu:

 

HE
 
TRAŽI DALJE:
 
STRUKE:
na vrh

zoon politikon

zoon politikon (grčki ζῷον πολιτιϰόν: društveno biće), u antičkoj filozofiji, pojam koji označava čovjeka kao biće određeno vlastitom društvenošću. Čovjek je društveno biće, koje oblikuje zajednicu i koje je na nju upućeno. Stoga je on nužno političko biće (ili politička životinja). Termin je skovao Aristotel, no i ranije je Platon shvaćao pojedinca kao političko biće. Kod Aristotela se koncept zoona politikona temelji na njegovu viđenju svrhovitosti (teleologija). Telos, koji nastanjuje svaku stvar, određuje svrhu njezine biti, kao i put k daljnjem usavršavanju. Budući da je telos urođen svakom čovjeku, on ima prirodnu određenost k izgradnji zajednice, odn. države. Država postoji u svakom pojedincu te je stoga metafizički pojam. Ona ne postoji samo na metafizičkoj razini već i u prirodnome stanju, a izgrađuje se razvojem telosa zoona politikona. Čovjek teži izgradnji države jer očekuje sreću i radost u životu, a glavna je pretpostavka izgradnje države posjedovanje logosa, s pomoću kojega čovjek ima sposobnost razlikovati pravedno od nepravednoga i dobro od lošega. Ta se sposobnost razlikovanja oslanja na moć spoznaje i govora, po kojima se čovjek razlikuje od životinja.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

i aj sad da vidimo što mi kažemo na tu temu.

 

...

6 hours ago, ras kass said:

Sud u Nemackoj presudio da su demonstracije protiv covid mera dozvoljene iako je vlast htela da ih zabrani. 

👏

 

6 hours ago, urosg3 said:

ne brini kod nas sud služi vlastima, tako da ne bi moglo da se desi.

 

3 hours ago, Down With The Sickness said:

Sudovi u Nemackoj su u rukama neonacista i teoreticara zavere, ravnozemljasa s aluminijumskim pokrivkama za glavu, boraca protiv 5G ??? :classic_ninja:

I to sud u Berlinu, liberalnoj prestonici Nemacke i top 5 u svetu???

Moj savet, iako ga nisi trazila ......... pakuj kofere. To onda nije vise zajebancija.

 

5 hours ago, wwww said:

to aplaudiras neonacistima i teoreticarima zavere, ravnozemljasima i onima s aluminijumskim pokrivkama za glavu, borcima protiv 5G...?

 

4 hours ago, ras kass said:

Aplaudiram sudu koji je zastitio prava gradjana na slobodu izrazavanja i okupljanja, protiv onih koji bi koronu da iskoriste da ta ista prava suspenduju. 

 

5 hours ago, Angelia said:

Jel samo oni veruju da neke mere nisu ok? Nesto se ne vidim u tim grupama. Iako stvarno ne znam koje mere su za protestovanje u Nemackoj.

Ja mislila da je ta odluka dobra za slobodu govora

 

5 hours ago, wwww said:

Ja sam nabrojala ko se pojavljuje na anti-corona demonstracijama u Nemackoj. Koliko znam ti nisi u Nemackoj i neces biti na demonstracijama u Berlinu.

 

4 hours ago, Angelia said:

Necu ja biti ni na jednim demonstracijama, nisam politicki angazovana, ili imam pametnija posla nego da protestujem.

 

4 hours ago, Vjekoslav said:

ali jesi, cim diskutiras na tu temu i iznosis svoj stav. Kinik je to stalno ponavljao ("zoon politikon"). to sto mi ne idemo na barikade ili cak ponekad i ne izlazimo na izbore, ne znaci da forumske diskusije, i u teoriji, i u praksi, nisu politicki angazman. jesu.

 

2 hours ago, Angelia said:

Stagod, znas sta sam mislila pod time. Ne mislim da je svaka kafanska rasprava o politici, politicki angazman

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

ne radi se o raspravama o politici, vec o politickim raspravama. pitanje nosenja maske, mjera karantene, ili ljudskih, gradjanskih i ekonomskih prava u pandemiji, jeste politicka rasprava. pijac, park, kafana, komsinica u zgradi, anonimni forum, gradsko vijece, zupanijska skupstina, sabor, sjednica vlade, ministarsko vijece EU, bilateralni susret USofA i Kine, UN, itd. itd. to su samo razliciti nivoi, medjutim sve su to politicke rasprave i upravo politicki angazmani. i u teoriji i u praksi.

 

31 minutes ago, Angelia said:

Ma mozes ti to Vjeko sad cetvoriti, ali ti je jasno da sam mislila na aktivizam. Koji me ne interesuje.

 

aktivizam (francuski activisme, njemački Aktivismus, prema latinskom activus: djelatan), raspoloženje, nazor, odnosno pogled na svijet koji naglašuje vrijednost aktivno-svjesne voljne djelatnosti za teorijsko-praktične tvorevine i utjecanje na okoliš, društvo, kulturu. Susreće se već kod stoika, F. Bacona, T. Hobbesa, G. W. Leibniza, C. Wolffa i posebice u doba prosvjetiteljstva. Suprotno pasivizam.

 

...

aktivìzam

aktivìzam m 〈G -zma〉

Definicija
stanje ili projekt aktivnosti, djelovanja, angažiranja, sudjelovanja u čemu, spremnost za preuzimanje odgovornosti, opr. pasivnost, nedjelovanje
 
tu bi dakle jedina razlika eventualno bila u ovoj posljednjoj stavci -> spremnost za preuzimanje odgovornosti.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

 
tu bi dakle jedina razlika eventualno bila u ovoj posljednjoj stavci -> spremnost za preuzimanje odgovornosti.

Ti ponekad imas stvarno suvise vremena :classic_smile:

 

Activism consists of efforts to promote, impede, direct, or intervene in social, political, economic, or environmental reform with the desire to make changes in society toward a perceived greater good. Forms of activism range from mandate building in the community (including writing letters to newspapers), petitioning elected officials, running or contributing to a political campaign, preferential patronage (or boycott) of businesses, and demonstrative forms of activism like rallies, street marches, strikes, sit-ins, or hunger strikes.

 

Definition of activism

: a doctrine or practice that emphasizes direct vigorous action especially in support of or opposition to one side of a controversial issue

 

Znaci razlika je u tome kako ja i ti koristimo termin

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

 

Definition of activism

: a doctrine or practice that emphasizes direct vigorous action especially in support of or opposition to one side of a controversial issue

 

Znaci razlika je u tome kako ja i ti koristimo termin

 

Pa? Ti se ne nalazis u ovom? 

 

Ovo jasno opisuje ono sto ti, ja, i ostali (bar vecina) na forumu radimo. Ne moraju stavovi da se zastupaju samo slanjem poste politickim predstavnicima i novinama da bi to bilo aktivno ucestvovanje. Ja se isto bavim politikom kao i ti, pricam u privatnim razgovorima i evo ovde na forumu, ali to je aktivno ucestvovanje i zauzimanje stavova o nekim politickim pitanjima i problemima. Niti ucesvujem na demonstracijama, niti pisem guvernerima, niti se zalim novinarima, niti ucesvujem u kampanjama, jos manje u strajku gladju 😂... ali sebe jasno vidim u ovoj definiciji.

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Baby said:

 

Pa? Ti se ne nalazis u ovom? 

 

Ovo jasno opisuje ono sto ti, ja, i ostali (bar vecina) na forumu radimo. Ne moraju stavovi da se zastupaju samo slanjem poste politickim predstavnicima i novinama da bi to bilo aktivno ucestvovanje. Ja se isto bavim politikom kao i ti, pricam u privatnim razgovorima i evo ovde na forumu, ali to je aktivno ucestvovanje i zauzimanje stavova o nekim politickim pitanjima i problemima. Niti ucesvujem na demonstracijama, niti pisem guvernerima, niti se zalim novinarima, niti ucesvujem u kampanjama, jos manje u strajku gladju 😂... ali sebe jasno vidim u ovoj definiciji.

Ne nalazim se u ovom.

 

Kad mislim o nekom ko je aktivista, zamisljam nekog ko aktivno promovise svoje stavove. To sto ja usput diskutujem na ovom forumu neke politicke teme me ne cine aktivistom. Uzecu primer iz zivota, ja mogu s tobom da pricam o kuvanju ili o receptima, ali ja nikako aktivno ne prilazim kuvanju. Sva moja rasprava o politici na ovom forumu se svodi na akademsku raspravu sta to znaci. Ne zastupam nijednu ideologiju.

 

Znam da ti je tesko da prihvatis moj stav, ili da ga razumes. Moja misljenja, koja su privatna, ionako ne promovisem ovde, iako i ovu raspravu racunam u light political exchange. Znaci bukvalno, kao da smo seli u kafani i poceli pricu o aktuelnim temama

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne nalazim se u ovom.

 

Kad mislim o nekom ko je aktivista, zamisljam nekog ko aktivno promovise svoje stavove. To sto ja usput diskutujem na ovom forumu neke politicke teme me ne cine aktivistom. Uzecu primer iz zivota, ja mogu s tobom da pricam o kuvanju ili o receptima, ali ja nikako aktivno ne prilazim kuvanju. Sva moja rasprava o politici na ovom forumu se svodi na akademsku raspravu sta to znaci. Ne zastupam nijednu ideologiju.

 

Znam da ti je tesko da prihvatis moj stav, ili da ga razumes. Moja misljenja, koja su privatna, ionako ne promovisem ovde, iako i ovu raspravu racunam u light political exchange. Znaci bukvalno, kao da smo seli u kafani i poceli pricu o aktuelnim temama

 

Znam na sta mislis, ali ja mislim da svakodnevno ucestvovanje na politickim temama na bilo koji nacin i jeste jedna vrsta aktivizma. Eto prva recenica "nekog ko aktivno promovise svoje stavove" pa to upravo radimo ma koliko god se tebi cinilo da nemas nikakvu ideologiju, imas stavove koje pripadaju ovoj ili onoj ideologiji. Ne da svesno moras da biras ideologiju, nego se stav uklapa u neku ideologiju. Licno ja volim najvise neku sredinu (ulevo ali sredinu), ali mogu da se lazem da sam sredina kada primecujem i sama da nisam. Trenutna desavanja sigurno uticu na moje stavove da me odgurnu od te sredine jer opet stavove krojim po svom senzibilitetu, vaspitanju... 

 

Nije mi uopste tesko da prihvatim niti da razumem, naprotiv bas razumem sta hoces da kazes ali se eto ne slazem. Ne samo za tebe, nego i za sebe, jer fakticki radimo istu stvar. Iz mog ugla bi light political exchange bio komentarisanje jednom mesecno, a ne svakodnevno. Privatnost sa politikom nema nikave veze. Niti komentarisemo ovde nekog privatno, niti se time bavimo, a ispisali smo strane i strane na politicke teme. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vjeko, tačno. Ovaj post jeste politički aktivizam, i svi mi ovde smo politički aktivni. Pitanje je naravno kog nivoa je taj aktivizam, ovakav je prilično nisko. Ali jeste to, iskazivanje i propagiranje političkih stavova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2020 at 8:17 AM, Vjekoslav said:

kako vide sebe i vlastito ucesce u politici.

 

Jedva sam pronašla pitanje na koje treba da odgovorim 🙂 

 

Aktivno sam se bavila politikom na lokalu i na nivou grada od 1992 do 2011.godine. 

 

Želela sam neku bolju, lepšu, drugačiju Srbiju. 

 

Od 2011. do danas mislim da sam pasivno u politici- ne računam kad napišem neko Saopštenje za javnost za moj Opštinski odbor, ili kad povremeno idem na štand ili učestvujem u nekoj humanitarnoj akciji.

 

I nije mi problem da kažem da su Dveri treća politička stranka čiji sam član. Neki bi to  definisali kao da sam preletač, ali nisam.

 

Preletači su oni koji iz neke koristi idu iz stranke u stranku. Ja nemam nikakvu korist, nisam je želela, niti je želim.

 

Finansijski ne zavisim od neke stranke, stambeno sam obezbeđena, tako da i ovo pasivno bavljenje politikom smatram kao običan društveni aktivizam.

 

Na forumu pišem o strankama, liderima stranaka i o funkcionerima, na osnovu nekog poznanstva sa njima ( VD, na primer ) ili na osnovu svog ličnog stava.

 

I zaista se trudim da ne botujem, ne volim botove..ne zato što su botovi i dobijaju novac za svoj rad već zato što vidim da ne znaju da razmišljaju svojom glavom...A to je pogrešno...i tu se onda pojavljuje onaj kolektivizam o kome smo davno pričali na forumu.

 

A to što sam ja član stranke 🙂 ne znači da ne mislim svojom glavom i da podržavam baš sve one stavove stranke .. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 12:21 AM, Devojka Luke Razića said:

Aktivno sam se bavila politikom na lokalu i na nivou grada

 

i ja. evo bas ove prosle subote ujutro sretnem ispred zgrade nekoliko stanara, vijecaju da li da posjeku samoniklu smokvu koja se nalazi sa straznje strane zgrade. ja im kazem da sam ove zime skresao (pilom) grane na toj smokvi, i to tako da na ljeto ne smeta prolaznicima i stanarima, i da bih ja nju svakako ostavio. uto naidje komsinica iz prizemlja, i kaze da njoj ta smokva pravi lijepi hlad. zakljucak: ostavili smo smokvu na zivotu. eto, to je aktivno bavljenje politikom na lokalu. 

 

i ovo takodjer:

 

Spoiler

  

On 5/12/2020 at 9:44 AM, Vjekoslav said:

oho, neki "novi momenti" se pojavili za vrijeme karantene u Lijepoj Vasoj

 

11-05-2020-a.jpg
11-05-2020-b.jpg
11-05-2020-c.jpg

 

i to na djecjem igralistu (bas divno). nova je dakako ona luna sa zvjezdicom, dakle osjecki ZDS se izgleda konacno okrece "Europi".  aj bas da vidimo koliko ce im trebat da ih skinu, prosli put

 

https://forum.b92.net/topic/75280-news-from-croatia/page-772#entry5701113

 

su reagirali tek kad sam poslao fotke jednom lokalnom portalu

 

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=67947

 

On 5/12/2020 at 1:01 PM, Vjekoslav said:

ti bokca, ovo je bilo ekspresno

 

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=82602

...

 

29-08-2020-b.jpg
29-08-2020-c.jpg
29-08-2020-a.jpg

 

...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...