Jump to content

Srbija i Srbi u Hrvatskoj (1986.-2020.)


Vjekoslav

Recommended Posts

15 hours ago, Cyrus Smith said:

Ne sećam se sume ali lično Ante Marković je spominjao kada se vratio sa nekog puta "na zapad" da su obećane pare za podršku reformama. SFRJ je kao najotvorenija socijalistička zemlja sa jakim vezama i sa istokom bila prirodna spona između istoka i zapada. Da li bi i koliko to znali da iskoristimo to je drugo pitanje. Takođe, ne bih svu odgovornost za raspad svalio na Slobu i Franju, isto su prošle i Čehoslovačka i SSSR. 

 

te sume se onako ja secam.  A tu sumu je spominjao i Kiro Gligorov, a mislim i sam Ante Markovic u nekim od zadnjih njihovih intervjua.

 

  Ne znam koliko bi to znali da iskoristimo,  ali Ante Markovic jeste bio sposoban ..    Cehoslovacka se raspala mirnim putem i obe zemlje su danas poprilicno razvijene...  Mislim da bi bilo nesto razlika u uspesnosti upotrebe tih para...  Slovenija i Srbija ipak nemaju isti mentalitet  ali verujem da bi kontrolu tih sredstava vrsila sama EU i MMF...  Dokaz za te tvrdnje je Rumunija..  koja je samim ulaskom u EU odskocila ogromnim koracima..  A od pada Causeska do samog ulaska u EU su dosta tavorili

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Ja nisam nista komentarisao, samo sam naveo snimak koji potvrdjuje da se ne radi o "urbanoj legendi" u vezi ponude evropske unije i finansijske stimulacije, vec zapravo o memoarima jednog komuniste.

 

 

 Bili takvi memoari i Ante Markovica... veoma slicni

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doc Holiday said:

Cehoslovacka se raspala mirnim putem i obe zemlje su danas poprilicno razvijene... 

Raspali su se mirnim putem jer nisu imali prethodno međusobno klanje kao Srbi i Hrvati i pretpostavljam da su bili manje izmešani. Veliko je pitanje da li je miran raspad SFRJ uopšte bio moguć sve i da je Ivan Stambolić bio na vlasti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Raspali su se mirnim puteem jer su shvatali da je u tvom interesu da tvom komsiji bude sto bolje. I da kada dolazi do podjele - razvoda braka, cijepanja poslovnog partnerstva, diobe drzave, postoji nacin koji ce stvoriti vjecne neprijatelje, ili nacin koji ce omoguciti da svako radi u svom interesu bez podmetanja noge drugoj strani, ili premlacivanja partnera. 

 

Milosevic je bio bully - tako je dosao na vlast u Srbiji, tako je instalirao vlast na Kosovu, Vojvodini i u Crnoj Gori, tako je nastavio i po ostatku Jugoslavije. Nisu mu odgovarali kao pregovaraci Korosec, Suvar i Racan - dobio je Jansu i Tudjmana... Nije mogao pricati sa Azemom Vlasijem ili Rugovom - dobio je Tacija... Umjesto Durakovica i Piljka, dobio je Izetbegovica... Tek kada je sa druge strane stola imao jednake "bullies" mogao je pregovarati... Ali je tada vec bilo kasno za sve nas.

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Raspali su se mirnim puteem jer su shvatali da je u tvom interesu da tvom komsiji bude sto bolje. I da kada dolazi do podjele - razvoda braka, cijepanja poslovnog partnerstva, diobe drzave, postoji nacin koji ce stvoriti vjecne neprijatelje, ili nacin koji ce omoguciti da svako radi u svom interesu bez podmetanja noge drugoj strani, ili premlacivanja partnera. 

Boldovano je lako moguće posle istorije koju su imali Česi i Slovaci, mnogo teže posle naše istorije u zajedničkoj državi. Oni su loš primer za poređenje sa nama i pomenuti su samo kao primer da su se višenacionalne države raspale posle pada komunizma. 

 

1 hour ago, ters said:

Milosevic je bio bully - tako je dosao na vlast u Srbiji, tako je instalirao vlast na Kosovu, Vojvodini i u Crnoj Gori, tako je nastavio i po ostatku Jugoslavije.

Pa zato sam i naveo primer Čehoslovačke i SSSR. Oni, po mom saznanju, nisu imali Miloševića pa su se ipak raspali. Mi nikada nećemo saznati da li bi Slovenija i Hrvatska insistirale na otcepljenju da nije bilo inicijalne kapisle iz Srbije ali ako uzmemo da je raspad višenacionalnih država u postkomunizmu zakonitost možemo pretpostaviti da bi se i kod nas desio i u tom trenutku bi umerena vlast u Srbiji bila pod pritiskom ili da promeni kurs ili da padne zbog razloga koje sam već naveo. Albansko-Srpski i Hrvatsko-Srpski problem su mnogo stariji od Miloševića.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Doc Holiday said:

 

te sume se onako ja secam.  A tu sumu je spominjao i Kiro Gligorov, a mislim i sam Ante Markovic u nekim od zadnjih njihovih intervjua.

 

  Ne znam koliko bi to znali da iskoristimo,  ali Ante Markovic jeste bio sposoban ..    Cehoslovacka se raspala mirnim putem i obe zemlje su danas poprilicno razvijene...  Mislim da bi bilo nesto razlika u uspesnosti upotrebe tih para...  Slovenija i Srbija ipak nemaju isti mentalitet  ali verujem da bi kontrolu tih sredstava vrsila sama EU i MMF...  Dokaz za te tvrdnje je Rumunija..  koja je samim ulaskom u EU odskocila ogromnim koracima..  A od pada Causeska do samog ulaska u EU su dosta tavorili

Broj stanovnika Rumunije je pao sa 23 miliona neposredno pre pada Causeskuo na danasnjih oko 19.5 miliona. Dakle nekoliko miliona Rumuna je emigriralo - vervotno zato sto im je bilo mnogo dobro u Rumuniji.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Amigo said:

 

Ali su ljudi bili normalni. 

Da bi se zaratilo potrebno je naravno i medijski i logistički pripremiti teren ali je teren bio prilicno pogodan za izbijanje sukoba. Jedne je žuljalo to sto nemaju dovoljno vlasti u policiji i vojsci druge je proslost opominjila da mogu stradati kao ovce na klanju. Nikad tu nije bilo iskrenog odnosa između dve nacije.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Darth Bane said:

Broj stanovnika Rumunije je pao sa 23 miliona neposredno pre pada Causeskuo na danasnjih oko 19.5 miliona. Dakle nekoliko miliona Rumuna je emigriralo - vervotno zato sto im je bilo mnogo dobro u Rumuniji.

 

Ne znam zasto si uopste ocekivao da ce za 20 godina onakva Boratija stati rame uz rame sa zapadom? Koji bi to carobni stapic bio? Pa Portugalci i Spanci trpaju Nemacku i Francusku radnom snagom, a nece Rumuni. Ono je bila nevidjena mizerija i eksperiment nad 20 miliona zivih ljudi, poluzivih bolje reci. Upoznao sam ih dosta, nemam nista osim lepih reci da kazem za njih, ali se jos oseca izmrcvarenost od komunistickih ludaka. Bacih pogled najveci rast plata u Evropi vec godinama, deceniju, Srbiju su pretekli sigurno pre 7-8 godina, e sad ...... poceli su od 5 evra, treba stici do 1000, kamoli vise. U svakom slucaju nesrecnici kojima zelim sve najbolje.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Zastraseni.

 

ne bih  bas tako rekao...  vecina je i tad bila normalna kao i sad.  Nazalost manjina je kasnije postala glasnija i dosla je na vlast u celoj bivsoj drzavi

 

 

 

11 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Ne znam zasto si uopste ocekivao da ce za 20 godina onakva Boratija stati rame uz rame sa zapadom? Koji bi to carobni stapic bio? Pa Portugalci i Spanci trpaju Nemacku i Francusku radnom snagom, a nece Rumuni. Ono je bila nevidjena mizerija i eksperiment nad 20 miliona zivih ljudi, poluzivih bolje reci. Upoznao sam ih dosta, nemam nista osim lepih reci da kazem za njih, ali se jos oseca izmrcvarenost od komunistickih ludaka. Bacih pogled najveci rast plata u Evropi vec godinama, deceniju, Srbiju su pretekli sigurno pre 7-8 godina, e sad ...... poceli su od 5 evra, treba stici do 1000, kamoli vise. U svakom slucaju nesrecnici kojima zelim sve najbolje.

 

  Rumuni su nakon njihove revolucije poceli da dolaze u Srbiju da nadnice... cak i u vreme nasih 90ih ..  dosta su tavorili svih 90ih...

  Ulaskom u EU i NATO ... odjednom im pooprilicno skace standard...  Sad znam da npr Kikindjani idu na posao u susedni Veliki Komlos...  da.. jeste neka fabrika u stilu za motanje kablova , ali tamo imaju 90000 din mesecno i organizovan prevoz...  dok u okolnim fabrikama slicne namene u okolini u Srbiji ako naguraju 50000 da se sutiraju odpozadi...

 

  Da... ne mogu Rumuni tek tako nagurati 1000 evra ali su sad mnogo blize tome nego Srbija...  Da.. odlaze Rumuni na zapad da rade ali ne kao kod nas da se uglavnom vise nikad ne vrate ( zbog sistema) ...   I Rumuni se bore da sacuvaju ono sto su krvlju 1989te stekli...  kad im se ucini da vlast ne radi kako treba , okupi  se narod ispred skupstine - udje u nju i poizbacuju sve napolje i idu na nove izbore..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Ne znam zasto si uopste ocekivao da ce za 20 godina onakva Boratija stati rame uz rame sa zapadom? Koji bi to carobni stapic bio? Pa Portugalci i Spanci trpaju Nemacku i Francusku radnom snagom, a nece Rumuni. Ono je bila nevidjena mizerija i eksperiment nad 20 miliona zivih ljudi, poluzivih bolje reci. Upoznao sam ih dosta, nemam nista osim lepih reci da kazem za njih, ali se jos oseca izmrcvarenost od komunistickih ludaka. Bacih pogled najveci rast plata u Evropi vec godinama, deceniju, Srbiju su pretekli sigurno pre 7-8 godina, e sad ...... poceli su od 5 evra, treba stici do 1000, kamoli vise. U svakom slucaju nesrecnici kojima zelim sve najbolje.

U potpunosti se slazem sa ovim postom. Rumuni zaista jesu imali jedan sistem nogo rigidniji od ostalih (evropskih) socijalistickih zemalja, pa i naseg (bivsa SFRJ). 

Ali recimo pre II sv rata ipak je Rumunija bila po mnogim parametrima razvijenija zemlja od Kraljevine Jugoslavije. 

Takodje, i oni su dosta tavorili nakon promena, zapravo oni su tek zadnjih 10-ak godina poceli malo brze da se razvijaju.

Eto i u Srbiji je, recimo, minimalac porastao sa nekih 15 000 dinara mesecno na 30-ak hiljada , sto naravno jos uvek nije dovoljno, ali ipak raste koliko-toliko ( ovo je apropo da se ne moze preko noci stici na 1000 evra). 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

U potpunosti se slazem sa ovim postom. Rumuni zaista jesu imali jedan sistem nogo rigidniji od ostalih (evropskih) socijalistickih zemalja, pa i naseg (bivsa SFRJ). 

Ali recimo pre II sv rata ipak je Rumunija bila po mnogim parametrima razvijenija zemlja od Kraljevine Jugoslavije. 

Takodje, i oni su dosta tavorili nakon promena, zapravo oni su tek zadnjih 10-ak godina poceli malo brze da se razvijaju.

Eto i u Srbiji je, recimo, minimalac porastao sa nekih 15 000 dinara mesecno na 30-ak hiljada , sto naravno jos uvek nije dovoljno, ali ipak raste koliko-toliko ( ovo je apropo da se ne moze preko noci stici na 1000 evra). 

 

 Veliki deo Rumunije je do 1918, tacnije 1920te  pripadao AU monarhiji to jest Madjarskoj..  Otuda ta razvijenost...  I zapadni delovi kraljevine SHS su bili razvijeniji od Srbije-  Vojvodina takodje  upravo iz istog razloga.  Na zalost danas je i Vojvodina postala rupcaga umesto lokomotive Srbije...

  

  I ma koliko tu pricali svasta nesto...  Upravo je samo clanstvo u EU taj pokretac i okidac u privredi svih novih clanica..

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 Veliki deo Rumunije je do 1918, tacnije 1920te  pripadao AU monarhiji to jest Madjarskoj..  Otuda ta razvijenost...  I zapadni delovi kraljevine SHS su bili razvijeniji od Srbije-  Vojvodina takodje  upravo iz istog razloga.  Na zalost danas je i Vojvodina postala rupcaga umesto lokomotive Srbije...

  

  I ma koliko tu pricali svasta nesto...  Upravo je samo clanstvo u EU taj pokretac i okidac u privredi svih novih clanica..

Idemo malo off topic....

Ali moje je misljenje da ne mora nuzno, clanstvo u EU da bude jedini i iskljucivi put necijeg razvoja. 

Recimo Srbija ima izvanrednu mogucnost da bude "most" izmedju trzista EU, Evroazijske Unije, Kine i Turske. Ima preferencijale u trgovini sa svim nabrojanim trzistima i to bi trebalo iskoristiti.

Clanstvom u EU Srbija gubi trgovinske preferencijale sa nekim od tih nabrojanih trzista. 

Ne kazem da Srbija ne treba stremiti ka clanstvu u EU, vec da danas ima neku relativno povoljnu poziciju koju bi trebalo iskoristiti. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darth Bane said:

Idemo malo off topic....

Ali moje je misljenje da ne mora nuzno, clanstvo u EU da bude jedini i iskljucivi put necijeg razvoja. 

Recimo Srbija ima izvanrednu mogucnost da bude "most" izmedju trzista EU, Evroazijske Unije, Kine i Turske. Ima preferencijale u trgovini sa svim nabrojanim trzistima i to bi trebalo iskoristiti.

Clanstvom u EU Srbija gubi trgovinske preferencijale sa nekim od tih nabrojanih trzista. 

Ne kazem da Srbija ne treba stremiti ka clanstvu u EU, vec da danas ima neku relativno povoljnu poziciju koju bi trebalo iskoristiti. 

 

 

 sto bi svi oni trgovali preko nas kad mogu direktno bez posrednika trgovali?   Uvek smo bili megalomani i mislili da smo neko m00 - ovaj faktor u svetu  a u stvari smo niko i nista...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 sto bi svi oni trgovali preko nas kad mogu direktno bez posrednika trgovali?   Uvek smo bili megalomani i mislili da smo neko m00 - ovaj faktor u svetu  a u stvari smo niko i nista...

Mogu trgovati ali sa carinama. Mi imamo bescarinski rezim.

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Doc Holiday said:

 

da ... oni su mutavi..  pa mozemo u EU uvaljivati secer iz secerne trske a Rusima jabuke iz Poljske   🤣 
  Ovo ni Del Boy ne bi smislio  :lala2:

Pa mozemo. Zasto ne bi mogli. 

Mogli bi postati kineski distributivni centar za Evropu i ovaj deo sveta. 

Imamo neke strateske prednosti koje ostale zemlje tzv tranzicije svojevremeno nisu imale. Oni su mogli samo da sanjaju poziciju koja se nama sada ukazuje. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2020 at 5:56 PM, Down With The Sickness said:

 

Zastraseni.

 

Ne razumem, ko je bio zastrasen 1986?

Moja veza sa Hrvatskom tih godina je bio uglavnom odlazak na more, na potezu od Dubrovnika, pa do Splita, obalom i ostrvima Mljet, Korcula i Brac. Zao mi sto nikada ne posjetih Hvar, ali jebiga nije se stiglo. Jedne godine, mozda bas 1986 sam otisao do Poreca, to je bilo fckn daleko od nas, putovao sam cijelu noc vozom do Ljubljane pa onda nekim busom koji je stajao na svakom cosku 5 sati do Poreca, toliko sada putujem iz Kanade do nasih krajeva. 

Nase more je najvise bilo Makarska rivijera, 3-4 sata i stignes na Jadran.

Dakle sve bilo apsolutno normalno, domaci su bili moji, nije bilo razlike izmedju mene i nekog turiste iz Zagreba, vecina raje-gostiju je u stvari bila iz Bosne i Srbije, cak su mnogi imali i svoje kuce izgradjene krajem sezdesetih, kada se mogao kupiti plac za dzabe. Na trafikama se normalno prodavala Ekspres Politika, Vecernje Novosti i BiH stampa, sarajevska Drina, niska Drina, isto kao sto se i kod nas normalno prodavala Opatija, (crna cigareta) ili Filter 160.

Jedino sto je bilo rizicno je stupiti u kontakt sa lokalnim curicama, mozda je to bilo zastrasujuce. :classic_ninja:

Sa druge strane iz Hrvatske su oduvijek voljeli da dolaze zimi na Jahorinu i koliko znam to rade i dan danas, bez ikakvih problema, niko im ne pravi nikakve neprijatnosti.

 

Cijeli ova tema je manje vise nespretno naslovljena i ako je potrebna neka istorijska (povijesna) analiza, onda bi mnogo prikladnije bilo da se jednostavno zove Hrvatska 1986 - 2020, jer Srbi nisu tu zivjeli izolovano, sve je to neka medjusobna interakcija, tj kao sto je dobri stari Njutn objasnio u svom trecem zakonu, akcije i reakcije.

Na esktremna poteze se slicno i reagovalo, npr to izbacivanje Srba iz Ustava, sto je bila jedno od prvih odluka, ne razumijem zasto je to bilo toliko potrebno i znacajno za zivot hrvatskih gradjana, da bude jedan od prvih poteza te nove vlasti. Nije uopste bitno da se to tumaci na nivou eksperata za Ustavno pravo, da li je to zaista znacilo ovako ili onako, nego bi bolje pitanje bilo jedno jednostavno zasto. 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...