Jump to content

Totalitarizam - razvoj, karakteristike i opasnosti


Veshtodel

Recommended Posts

On 10/19/2022 at 6:03 PM, bohumilo said:

To nije totalitarizam (koji je jasno modernistički fenomen) već klasična spoljna politika kakva postoji od kada postoje države.

 

Daleko je to od klasicne spoljne politike. To u stvari uopste nije politika, neoliberalizam koji opet nema nista sa liberalizmom i slobodama, nego sa vladanjem svog stanovnistva, kao i vladanjem drugim drzavama, neuvazavanjem svega drugacijeg, strogo filtriranim informacijama, kao i dezinformacijama, brainwashing od strane elite kojoj ne fali nista, niti ce faliti, dok se trazi od sopstvenih gradjana da se zrtvuju kao za neko opste dobro, zvuci poznato, zar ne, individualnost se gura u stranu, sto je najdrasticnija promena u poslednje mozda 2 decenije i kako prolazi vreme sve je gore i gore u tom smislu.

Npr slobodna trgovina je vec proslost, stvaraju se multinacionalne mega monopolske kompanije, gdje ljudi paradoksalno sa napretkom tehnologije, sve vise i vise rade, kao i sve duze, granice za penzionisanje se povecaju, nije vise 65 godina, sada je 67, sutra, ko zna...

Da li je ovakvo ponasanje najrazvijenijeg dela sveta, koji ubrzano stari, strah od mladosti onog sto smo nekada zvali treci svet ili nesto drugo, ja ne znam, ali mislim da je to pogresan pravac koji iskljucivo vodi u sukobe.

 

Vise puta sam rekao da je jedina svetla buducnost planete u partnerstvu, a ne u sukobima, gdje profitira jedna manjina, a vecina gradjanja zivi sve gore i gore, cak i u trenutno vodecim ekonomijama sveta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kakva se individualnost gura u stranu? Jel pravo da neko bude zadrt, buzdovan i slicno? Odlicno, tako i treba. Drustvo ne moze da bude niti tolerantno niti slobodno ako tolerise netolerantne i neprijatelje slobode, jel tako bese. Takve u rupe da tamo smrde i mrze, posebno agresivne i na druge lokacije, tako se to radi. 

 

Ako je o zemljama rec, onda smo rekli i to, "izbor" da se bude rupa na tepihu nije opcija. To jest moze, ali ne u Evropi isl, nego ko bi tako da se izdr... neka se izvoli humano preseliti u Sibire, Avganistane, podsaharsku Afriku itd pa neka se igra rupe do sudnjega dana, nikoga nije briga. U Evropi ima rupa da bude zatvorena, a kome se ne sviđa sam zna.

Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2022 at 4:08 AM, Amigo said:

 

Daleko je to od klasicne spoljne politike. To u stvari uopste nije politika

Samo ću te podsetiti šta je to to o čemu govoriš:

  

On 10/12/2022 at 10:40 PM, Amigo said:

Da li zapadni svijet ide ka totalirizmu sa politikom pritisaka da sve drzave imaju iste stavove sa prijetnjama sankcijama ko se ne povinuje tome?

a kako mislim da su argumenti i antički primeri koje sam ponudio sasvim dovoljni da posluže i ovde, to nema razloga da dodam bilo šta po ovom pitanju.

 

Od svega ostalog što si napisao, tu je malo (tačno dve) stvari za koje je jasno šta znače - i one su sve (obe) empirijski netačne. Ne, ljudi ne rade sve više i više, nego sve manje i manje:

spacer.png

(naivno je misliti da će se sa isto godina ići u penziju kada je očekivana dužina života bila 65 i kada je 80 godina, kada je očekivani broj godina školovanja bio 10 i kada je 15 godina itd...)

 

...i ne, trgovina NIJE stvar prošlosti:

spacer.png

 

I multinacionalne kompanije i "neoliberalazim"* su, baš suprotno od ovoga što ti tvrdiš, inaugurisale, promovisale i blagotovorno delove na međunarodnu trgovinu i saradnju. Najstrmija deonica na ovom grafikonu (negde od početka 80ih) odgovara baš periodu neoliberalizma - globalne eksplozije kapitalizma, ljudskih sloboda, prava i ostalih plemenitih stvari koje su nužno dovele i do velikog rasta materijalnog blagostanja širom sveta. Oko toga i nema potrebe mnogo trošiti reči - ovo se vidi i iz svemira (slika sa ISS-a):

spacer.png

 

 

* ovo možeš da vidiš i po tome što protivnici neoliberalizma uvek refleksno protestvuju proitv svih međunarodnih sporazuma o slobodnoj trgovini

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bohumilo said:

Samo ću te podsetiti šta je to to o čemu govoriš:

  

a kako mislim da su argumenti i antički primeri koje sam ponudio sasvim dovoljni da posluže i ovde, to nema razloga da dodam bilo šta po ovom pitanju.

 

Od svega ostalog što si napisao, tu je malo (tačno dve) stvari za koje je jasno šta znače - i one su sve (obe) empirijski netačne. Ne, ljudi ne rade sve više i više, nego sve manje i manje:

spacer.png

(naivno je misliti da će se sa isto godina ići u penziju kada je očekivana dužina života bila 65 i kada je 80 godina, kada je očekivani broj godina školovanja bio 10 i kada je 15 godina itd...)

 

E jebiga sad, poredis 1870 sa 2022. Osim toga taj grafikon ne razdvaja full time i part time, tu ulaze i studenti koji rade 10-20 sati sedmicno i slicno.

U realnom sektoru, na Zapadu, gdje radim vec 27 godina, ocigledno je da su ljudi sve vise optereceni. Na pozicijama radi minimalan broj ljudi, godisnji odmori su vujek problem, ko ce koga da pokriva itd. Ovo su sve tzv white colar ili zaposleni koji ne rade fizicke poslove, dok radnicka klasa guli, kako je i gulila, plus sto je sve cesce obavezan prekovremeni rad, a kada se spustimo jos nize, na one koji su najmanje placeni, oni moraju da rade vise poslova da bi prezivjeli.

Ja ne znam gddje ti zivis i kakva su ti zivotna iskustva, ali statistika nije uvijek najpouzdaniji pokazrtelj necega.

 

Sto se tice penzije, i dalje je neko sa 70 godina star kao i prije, tj rijetki su ljudi koji su zdravi u tim godinama i sposobni za rad kao neko u cetrdesetim. Ako neko ostane bez posla kad udje u sezdesete, pa cak i pedeste, tesko ce ga neko zaposliti, ako nije neki ekstra strucnjak.

Mislim da je u pitanju druga stvar, a to je opste starenje stanovnistva jer je se radja sve manje djece na Zapadu, pa su zbog toga te drzave primorane da uvoze stanovnistvo.

 

33 minutes ago, bohumilo said:

...i ne, trgovina NIJE stvar prošlosti:

 

NIsam rekao da je trgovina stvar proslosti, nego slobodna trgovina.

 

33 minutes ago, bohumilo said:

I multinacionalne kompanije i "neoliberalazim"* su, baš suprotno od ovoga što ti tvrdiš, inaugurisale, promovisale i blagotovorno delove na međunarodnu trgovinu i saradnju. Najstrmija deonica na ovom grafikonu (negde od početka 80ih) odgovara baš periodu neoliberalizma - globalne eksplozije kapitalizma, ljudskih sloboda, prava i ostalih plemenitih stvari koje su nužno dovele i do velikog rasta materijalnog blagostanja širom sveta. Oko toga i nema potrebe mnogo trošiti reči - ovo se vidi i iz svemira (slika sa ISS-a):

 

To je sve tacno, ali ne zivimo vise u osamdesetim, nego u trecoj deceniji 21 vijeka, i ja komentarisem samo ovaj predio, tj sadasnjost.

 

33 minutes ago, bohumilo said:

 

spacer.png

 

U osamdesetim nas je bilo 4.5 milijardi, a sada 8, normalno da sada bude vise svetla. Sjeverna Koreja je izuzetak u svakom slucaju, devijacija.

 

33 minutes ago, bohumilo said:

* ovo možeš da vidiš i po tome što protivnici neoliberalizma uvek refleksno protestvuju proitv svih međunarodnih sporazuma o slobodnoj trgovini

 

Razne tarife, sankcije, primoravanje drugih drzava od koga da kupuju energiju, podizanje zidova, viza, carina itd dolazi isklucivo od najmocnijih. Najmocniji mogu da urade sta hoce i time snose i najvecu odgovornost. Ne moze to da uradi Portugal ili Urugvaj ili Maroko, oni mogu samo da posmatraju sta se desava.

Ignorisanje negativnih trendova i odsustvo zelje za partnerstvom, umjesto sukoba, ne moze donijeti nista dobro.

Vidjeli smo kako je partnerstvo Kine i Zapada donijelo neku vrstu blagostanja na Zapadu, kada je postalo sve jeftino da se kupi, kao i rast kineskog standarda, od bicikla sada Kina proizvodi vise automobila od USA, Japana i Njemacke, kao i nevjerovatan uspon nemacke ekonomije baziran na jeftinom ruskom gasu, koja je povukla cijelu Evropu naprijed. 

Sve je to bilo sjajno, ali je sada vec proslost.

Evo ti najobicniji primjer iz zivota, meni je kao pocetniku 1999 godine bilo potrebno 3 moje godisnje bruto plate da kupim kucu. Sada je ta ista kuca, u kojoj i dalje zivim, mojih 7-8 plata, koje naravno nisu vise pocetnicke.

Sad ce neko reci potraznja/prodaja itd ali u sustini nema se vise novca da se ulaze u izgradnju, kao i pogresna fiskalna politika, raspodjela novca, nekontrolisana imigracija, razno razni nepotrebni ratovi, koji su uzrokovali ogromne migracije i slicno.

Sjeti samo terorizma osamdesetih, gotovo da ga nije bilo i kada se razbuktao. Da ne spominjem sedamdsete kada se u Americ ulazilo u avion kao u autobus, kupis kartu i udjes u avion, dok se sada izuvaju cipele.

Medjutim broj ekstremno bogatih ljudi, nikad nije bio veci. Kazu on ima hiljadu milijardi dolara, osamsto, pesto, deset... sve postaje ekstremno. Kada imas nekoliko stotina milijardi, onda vec postaje pitanje sta uraditi sa tim parama i kako ostati normalan i ne pozeliti onda i moc, sto vodi u razne ekstremne ideje. Obicnom covjeku je cilj npr da putuje, da vidi neke gradove, mora, tim ljudima to nije vise zanimljivo, kao sto mi je jednom prilikom rekao jedan poznati roker, koji je imao vise zena nego sto mi obicni smrtnici mozemo da zamislimo, ja ne mogu da svrsim ako nije nesto abnormalno. 

 

Ja razumijem tvoju poentu i slazem se sa vecinom stvari koje pises, medjutim mnogo toga se promenilo u ovom svetu poslednjih nekoliko godina.

 

Pozz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2022 at 12:15 AM, Amigo said:

Ja ne znam gddje ti zivis i kakva su ti zivotna iskustva, ali statistika nije uvijek najpouzdaniji pokazrtelj necega.

Najčešće jeste - zato si ti i i izneo upravo EKSPLICITNO statističku tvrdnju, da "ljudi rade sve više i više" (pretpostavljam da nisi pod time mislio samo na sebe ili svoje kolege, već na ljude generalno, u proseku). Problem sa tom tvrdnjom nije što je statistička - njen jedini problem je u tome što nije tačna!

 

Naša najbolja saznanja, uključujući i najbolje naučne teorije, su "tek" statističkog ili probabilističkog karaktera. Apsolutne Istine postoje samo u domenu ideologije i religije, a ne u domenu realnog i empirijskog saznanja (ne postoje čak ni u matematici).

 

 

On 12/16/2022 at 12:15 AM, Amigo said:

NIsam rekao da je trgovina stvar proslosti, nego slobodna trgovina.

Eksplozija međunarodne trgovine je posledica upravo i isključivo njene liberalizacije, u kontekstu toga što se kolokvijalno zove neoliberalizam ili Vašingtonski konsenzus. A čim je proizvodnja i trgovina nečim slobodnija - toga ima više i ono je jeftinije. (ovo posebno važi i za stanogradnju, čija ekstremna regulacija je ključni razlog koji leži iza činjenice da ti je vrednost stana toliko porasla. Naravno da ima novca za stanogradnju, to je taj isti novac kojim su ljudi toliko visoko izlicitirali i tvoj stan...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bohumilo said:

Najčešće jeste - zato si ti i i izneo upravo EKSPLICITNO statističku tvrdnju, da "ljudi rade sve više i više" (pretpostavljam da nisi pod time mislio samo na sebe ili svoje kolege, već na ljude generalno, u proseku). Problem sa tom tvrdnjom nije što je statistička - njen jedini problem je u tome što nije tačna!

 

To me podsjeca na ono ne znas ti majko kako je radjati ili ja jedem kupus, ti meso, statisticki jedemo sarmu. Kao sto sam vec rekao u tvojoj statistici ne pise koliko je tu uracunato full time zaposlenih, a koliko part time, sto je vrlo vazno.

Drugo, pokazivati neke grafikone u kojima su podaci iz 19 vijeka, koji opet ko zna koliko su vjerodostojni, a nisu ni vazni u kontestu koji ja spominjem, a to je situacija u poslednjih 30-tak godina.

 

6 minutes ago, bohumilo said:

 

Naša najbolja saznanja, uključujući i najbolje naučne teorije, su "tek" statističkog ili probabilističkog karaktera. Apsolutne Istine postoje samo u domenu ideologije i religije, a ne u domenu realnog i empirijskog saznanja (ne postoje čak ni u matematici).

 

Dobro, ti se bavis teorijom, a ja praksom.

 

6 minutes ago, bohumilo said:

Eksplozija međunarodne trgovine je posledica upravo i isključivo njene liberalizacije, u kontekstu toga što se kolokvijalno zove neoliberalizam ili Vašingtonski konsenzus. A čim je proizvodnja i trgovina nečim slobodnija - toga ima više i ono je jeftinije. (ovo posebno važi i za stanogradnju, čija ekstremna regulacija je ključni razlog koji leži iza činjenice da ti je vrednost stana toliko porasla.

 

Nije bolan zbog toga porasla cijena nekretnina, bar kod mene, nego sto je dosao ogroman broj ljudi iz Indije i Kine sa puno para, koji ne pitaju koliko kosta, a domace stanovnistvo je imal izbor ili da ne kupuje nista, mada su i rente otisle nenormalno, ili da stegne kais, kupi kucu i odrekne se drugih stvari.

E sada odakle ja to znam, bez statistike, zato sto imam prijatelje koji se bave prodajom kuca. Ne jednog nego vise njih u vise gradova.

To se zove balon, koji kao svaki balon mora da pukne, i vec pomalo puca, slicno 2008 godini u Americi.

 

6 minutes ago, bohumilo said:

Naravno da ima novca za stanogradnju, to je taj isti novac kojim su ljudi toliko visoko izlicitirali i tvoj stan...)

 

Taj novac je vec nestao, situacija je malo drugacija, skok kamata od 300% za godinu dana, koji samo pokazuje u kakvom haosu zivimo, ce mnoge kupce da zavije u crno i primora da prestanu da placaju mjesecne rate kada im istekne tekuci ugovor, koji je obicno na 5 godina. Kakvo je sada stanje, nece ni moci da prodaju kucu, pa da vrate banci njen dio, jer te kuce sada manje vrijede, tako da ce mnogi jednostavno da izadju na ulicu i sav novac koji su investirali ce da propadne.

Ovo je zaista jedna specificna situacija, koja nije bila prije i rezultat je sveukupne politike vladajuce klike, sto me uopste ne cudi kada vidimo ko je sve vladao poslednjih 5-6 godina, prvo politicki amater Tramp, pa onda senilni starac, koji ne zna da li je posao ili dosao.

Mozemo samo reci Boze pomozi. 

 

Nove generacije su u jako teskom polozaju, vjerovao ili ne, standard je bio mnogo bolji prije 20 godina, zivot je bio lagodan, a najveci prosperitet je donijela saradnja Kine i Amerike i meni zaista nije jasno sta su jos zeljeli Amerikanci i zasto su poceli da unistavaju ono sto vec izgradili, jer sve je funkcionisalo jako dobro.

 

Ovo ti pisem sve iz vlastitog iskustva, pa probaj da vidis zasto se to ne slaze sa statiskom, ili se slaze.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Drugo, pokazivati neke grafikone u kojima su podaci iz 19 vijeka, koji opet ko zna koliko su vjerodostojni, a nisu ni vazni u kontestu koji ja spominjem, a to je situacija u poslednjih 30-tak godina.

Kao što vidiš, podaci su do 2017. godine. Sad, ne znam kako je u praksi, ali to u teoriji uključuje 26 od poslednjih 30 godina. Da li "praksa", nakon što je razvejala logiku, može da razveje i elementarnu aritmetiku?

 

 

2 hours ago, Amigo said:

Kao sto sam vec rekao u tvojoj statistici ne pise koliko je tu uracunato full time zaposlenih, a koliko part time, sto je vrlo vazno.

Jesi ti to rekao, ali to nije tačno. Na grafikonu PIŠE da su do 1950. uzeti samo "full time" poslovi u proizvodnji (ne uključujući poljoprivredu), dok se od te godine uzima ukupan broj radnih sati u ekonomiji, podeljen ukupnim brojem radnika (gde su uzeti, dakle, i part time radnici, ali, naravno, skalirani prema tome koliko rade). (btw, primeti da to nije čak ni važno, važno je samo da je metodologija konzistentna kroz vreme).  Sve podatke, kao i razne druge statistike možeš naći ovde. Evo uporednog prikaza različitih izvora:

spacer.png

...koji svi imaju isti smer - na dole. Evo na ovom OECD-ovom sajtu imaš interaktivnu mapu gde možeš da izabereš vremenski period i da vidiš. Npr. za Kanadu, 1990. godine: 1797 sati godišnje po radniku. Za 2020: 1644 sati po godini po radniku - dakle pad za nekih 10ak % po radniku. (međutim, ono što jeste važna stavka koju ove statistike NE uzimaju je razliku u kvalitetu poslovi i efektivno radno vreme, koja bi pokazala da se danas radi još manje, i vremenski i u svakom drugom smislu)

 

 

2 hours ago, Amigo said:

Taj novac je vec nestao, situacija je malo drugacija

Eto ti ga sad - situacija se promenila za 2 dana, sve one pare od prekjuče nestale, cene kolabiraju, prekjuče lelek kako ljudi ne mogu da kupe kuće a danas već kako prodavci ne mogu da ih prodaju, sve se izokrenulo - jedino "jadni narod" opet ostade donji...

 

2 hours ago, Amigo said:

Nove generacije su u jako teskom polozaju, vjerovao ili ne, standard je bio mnogo bolji prije 20 godina, zivot je bio lagodan,

Opet, pogađam li, ovo govori praksa? Što izgleda znači "netačno opšte i statističko tvrđenje". Takva "praksa" podseća na onu uobičajenu svakodnevnu "praktičnu" jadikovku, kakve čujemo od zore ljudskih društava. Jedna je buvkvalno oktrivena zapisana na asirjskoj glinenoj tabli iz 2800. godine pre nove ere:

 

"Our earth is degenerate in these latter days; there are signs that the world is speedily coming to an end; bribery and corruption are common; children no longer obey their parents; every man wants to write a book, and the end of the world is evidently approaching."

spacer.png

(i to sve na temi koja je posvećena nečem sasvim drugom)

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bohumilo said:

Eto ti ga sad - situacija se promenila za 2 dana, sve one pare od prekjuče nestale, cene kolabiraju, prekjuče lelek kako ljudi ne mogu da kupe kuće a danas već kako prodavci ne mogu da ih prodaju, sve se izokrenulo - jedino "jadni narod" opet ostade donji...

 

Narod jest donji, navedi mi sta je dobro u tome da se odnos cijena i plata povecao 4-5 puta u korist cijena?

Sta je dobro u tome da su kamate za godinu dana otisle 300%?

Kolega nista dobro se ne desava u ekonomiji trenutno, pogledaj samo koliko je berza pala, a ti koji su to kreirali, njima nista ne fali, niti ce, od Donalda koji je naivno zapoceo ekonomski rat sa Kinom, kao ni Bajden family, koja se bogati u Ukrajini, niti ostalim liderima u Evropi koji savjetuju svoje pucanstvo da se manje tusira, zbog nekog opsteg dobra, tako da se vratimo na temu.

Zarad kolektiva, treba pojedinac da se zrtvuje, ali naravno oni koji vladaju oni ce i dalje ziviti lagodno. 1984.

Link to comment
Share on other sites

Nije zarad kolektiva, nego da bude slobodan. Sto taj pojedinac nema domet da dobaci do tog znanja nego samo gleda koliko ce zabiti u straznjicu i drugo ga ne zanima je njegov problem. Ali on zabija u straznjicu zato sto je slobodan. I ako hoce i dalje da bude slobodan, mora malo da doprinese, pa da manje zabija u straznjicu, to je cela prica.

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2022 at 10:58 PM, Amigo said:

 

To me podsjeca na ono ne znas ti majko kako je radjati ili ja jedem kupus, ti meso, statisticki jedemo sarmu. Kao sto sam vec rekao u tvojoj statistici ne pise koliko je tu uracunato full time zaposlenih, a koliko part time, sto je vrlo vazno.

Drugo, pokazivati neke grafikone u kojima su podaci iz 19 vijeka, koji opet ko zna koliko su vjerodostojni, a nisu ni vazni u kontestu koji ja spominjem, a to je situacija u poslednjih 30-tak godina.

 

 

Cudi me da nije usledio onaj vic o dedi i unuku koji prosecno imaju 45 godina. Statisticka metolodogija je nebitna i podaci satro nisu pouzdani ali ti bez obzira na sve to mozes da iznosis tvrdnje koje su iskljucivo statistickog tipa i koje impliciraju neku statisticku metolodogiju i relativno oslanjanja na verodosnojnost podataka. Pa posle ide prica kako su levicari ili generalno svi protivnici i kriticari kapitalizma racionalni, naucno orijentisani, prosvetljeni i eticki iznad ostalih. Al kad bi se zezali.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, boxcube said:

 

Cudi me da nije usledio onaj vic o dedi i unuku koji prosecno imaju 45 godina. Statisticka metolodogija je nebitna i podaci satro nisu pouzdani ali ti bez obzira na sve to mozes da iznosis tvrdnje koje su iskljucivo statistickog tipa i koje impliciraju neku statisticku metolodogiju i relativno oslanjanja na verodosnojnost podataka. Pa posle ide prica kako su levicari ili generalno svi protivnici i kriticari kapitalizma racionalni, naucno orijentisani, prosvetljeni i eticki iznad ostalih. Al kad bi se zezali.

 

Kolega, ja nikakvu statistiku nisam koristio, nego sam samo rekao sta vidim oko sebe za ovih 27 godina rada u ovoj zemlji, gdje sam napravio jednu solidnu karijeru I upoznao na stotine ljudi.

Valjda I to nesto znaci, a ako to nikoga ne interesuje, statistika nije zec da pobegne.😉

Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2022 at 5:31 PM, Amigo said:

 

Kolega, ja nikakvu statistiku nisam koristio, nego sam samo rekao sta vidim oko sebe za ovih 27 godina rada u ovoj zemlji, gdje sam napravio jednu solidnu karijeru I upoznao na stotine ljudi.

Valjda I to nesto znaci, a ako to nikoga ne interesuje, statistika nije zec da pobegne.😉

 

Nije neophodno iznositi podatke iz nekog biroa koji se bavi statistikom da bi se iznela tvrdnja koja samo statisticki ima smisla. Ako neko kaze u predgradju mog grada gde ja stanujem sve je manje i manje ljudi koji voze automobile, to je iskljucivo statisticka tvrdnja zato sto razmatra promenu u nekoj populaciji kroz vreme. Ne postoji nacin mimo statisticke metolodigije da se utvrdi da li je ta tvrdnja tacna ili nije, zbog toga je to iskljucivo statisticka tvrdnja bez obzira da li onaj ko jeto izneo razume ili ne. Naravno nacin na koji se potkrepljuje tacnost te tvrdnje moze imati razlicite nivoe tezine, ako je anegdotalno na malom uzorku i u kratkom periodu ima manju tezinu nego ako je anegdotalno na vec uzorku i u duzem periodu. A oba ta pristupa imaju manju tezinu nego ako je sistemtiski sa vise nezavisnih emeprijskih metoda na srednji i duzi rok. Zbog toga ovo tvoje sto si izneo ima daleko daleko manju tezinu od onoga sto je bohumilo postavio. Vec samim tim sto je anegdotalno, bez obzira koliko tebi licno verovali, mozemo za 100% ali to nema i ne moze da ima ni blizu takvu tezinu kao sistemtska analiza na vise decenija bez obzira sto se i tu akumuliraju greske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...