Jump to content

Izbori za narodne poslanike Republike Srbije 2020.


goldberg

Izbori za narodne poslanike Republike Srbije 2020.  

113 members have voted

  1. 1. Za koga cete glasati?

    • SNS
    • SPS
      0
    • SRS
      0
    • SVM
      0
    • Sapic - SPAS
    • POKS
    • UDS
      0
    • Metla 2020
    • Srpska stranka Zavetnici
      0
    • PSG
    • Nek maske padnu - Zelena stranka - Nova stranka
    • Suverenisti
    • Ostali
      0
    • Ne izlazim na izbore


Recommended Posts

2 hours ago, mare80 said:

Mora...

Medjutim,ne slazem se sa konstatcijom da spiralu treba "preseci"...

Sto je klatno progrsivnih ideja jace zamahnuto u napred,povratna reakcija je jaca i tezi da ga sto vise vrati nazad....

Drustveni progres nije proces koji je moguce izvesti u jednoj generaciji...

Sada dolazimo do pitanja koje je vezano za ovu temu :

Sta je za Srbiju danas drustveni napredak?

Imamo SNS na vlasti koji odbija samu ideju politickog pluralizma...

Sa druge strane imamo,stranke,pokrete,organizacije koje imaju razne ideologije,ili ih nemaju u opste,koje zahtevaju da im se dozvoli ravnopravna politicka borba....

Neke od tih organizacija imaju i da kazem i veoma regresivne stavove...

Dakle sta je za nas danas napredak?

Dozvoliti politicki pluralizam i omoguciti svima ucestvovanje u politickoj borbi...

Ili zrtvovati  isti u iscekivanju deus ex machina koji ce klatno progresa bez otpora pomeriti napred....

 

 

 

 

 

1./3.  Na koje progresivne ideje konkretno mislis da izazivaju kontrareakciju, a sa ovim pod 3. se slazem? Moje misljenje je da se u mnogim stvarima od pocetka devedestih sustinski ide u regresivnom smeru. Pitanje je koji aspekt progresivnosti smo spremni da bacimo pod autobus ili da trgujemo istim da se neki ne bi strecali? Mislim ja naslucujem koji posto se to vidi u gotovo celokupnoj politickoj ponudi samo sto se svako cesa gde ga svrbi.

 

2. Napredak mentalni bi bilo uspostavljanje svesti o necemu sto je uradjeno i adekvatno vrednovanje toga. Npr. od pocetka devedestih sa svom ekipom koja je sada in charge of bilo je ratova, pogibija, hiperinflacije, nije bilo hipotekarnih kredita preko petnaest godina dok nisu napravili onu agenciju za osiguranje kredita.

Koliko generacija nije moglo ni teoretski normalno da se skuci? I onda dolazi 2012 i dobijamo sta? Ponovo ekipu iz devedestih sa losim mejkapom  jer su ovi pre toga straaasno razocarali. OK jesu, najvise sto nisu dekonstruisali cvorovicevski sistem. Ono gde se jos palo nakon 2000 sto se posvetilo kraduckanju, sto se nije ubrzao makar pripremni deo za clanstvo u EU (garant kakvog takvog postovanja zakona) da bi se ekonomski olaksao proces snalazenja vece populacije bez oslanjanja na drzavu. A to nije moguce kad im se interakcije svode na drzavna preduzeca i "drzavi" omiljene privatnike sa bezbednjackim bekgraundom.

 

Mora, pre svega, da se ima svest da se ne razgradjuje stalno i do poslednje cigle i temelja, pa da se pocinje ponovo, da se buni na krsenje ili selektivno (ne)primenjivanje zakona, da se ne ceka da se covek suoci sa nepravdom i nevoljom u svom neposrednom okruzenju. Da se cuva to sto se ima.

 

Cesto se pominju zemlje visegradske grupe, Madjari su izlazili na ulice, imaju gradonacelnike koji nisu iz Orbanove partije upravo kao reakciju na visoku korupciju, nepotizam. Rumuni protestvuju. Cak je i Erdogan izgubio Istanbul.

 

Sta se to nama desilo? Ili se vracamo na ovo sto smo konstatovali da je off topic da nam je impuls za slobodom negde ubijen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sprivel said:


d18e14fa40bb00682971a6a2587e842b.jpg
d52a9aeb6580cd534747c8d41d4a561a.jpg

 

Dozvoli, ako kao neko k'o potice iz plemena Rovcani (sto mogu i napismeno da dokazem), siguran sam da polazem mnogo vise prava od ovih starletica i londonskih pobegulja na prisvajanje nase prve kraljevske loze :classic_cool:

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Just now, RatzenStadt said:

 

Dozvoli, ako kao neko k'o potice iz plemena Rovcani (sto mogu i napismeno da dokazem), siguran sam da polazem mnogo vise prava od ovih starletica i londonskih pobegulja :classic_cool:

 

Brnabicka ima nesto u liku sa cim podseca na blazenopocivseg Rastka Nemanjica. Uporedi sliku njenu sa freskom Svetog Save i slicnost postoji. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jonathan 1. said:

 

Brnabicka ima nesto u liku sa cim podseca na blazenopocivseg Rastka Nemanjica. Uporedi sliku njenu sa freskom Svetog Save i slicnost postoji. 

Vise slicnosti imaju ona i Marko Pantelic, nego ona i Rastko.:s_d:

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, marejosip said:

I dalje nema objavljenih rezultata izbora?

Za 96 sati od zatvaranja biralista ce biti objavljeno. Poks je priznao da nije proso cenzus. Sada samo jos da vidimo koja je konacna izlaznost bila. Koliko mi se cini Sapic je izgubio jedan mandat (a jos u skupstinu nije krocio) ostalo isto...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Plavi Golub said:

1./3.  Na koje progresivne ideje konkretno mislis da izazivaju kontrareakciju, a sa ovim pod 3. se slazem? Moje misljenje je da se u mnogim stvarima od pocetka devedestih sustinski ide u regresivnom smeru. Pitanje je koji aspekt progresivnosti smo spremni da bacimo pod autobus ili da trgujemo istim da se neki ne bi strecali? Mislim ja naslucujem koji posto se to vidi u gotovo celokupnoj politickoj ponudi samo sto se svako cesa gde ga svrbi.

Zasto bi se i jedan aspekt progresivnosti "bacao pod autobus"...
Nije stvar u tome treba li nam progresivnost vec ,da li je moguce progresivne ideje implementirati naprecac....

Uzmimo na primer korupciju...

Ako bilo koga pitas treba li nam drustvo bez korupcije i treba li korupciju strogo kaznjavati svi ce bez izuzetka odgovoriti sa : da....

Medjutim,da li je tako nesto moguce odmah i sada?

Jednostavno,ko i na koji nacin bi takve stvari "presekao"...

I ako bi neko to "presekao" da li bi snosio politicke posledice zbog toga...

Primer : Ako bi neko pootpustao i krivicno gonio osobe koje su na osnovu partijske pripadnosti ili podmicivanja dobile posao...koliko bi ljudi na osnovu takvog postupka glasalo za njega na izborima,a koliko bi po svaku cenu zelelo da ga ukloni sa vlasti...

Dakle imaginarni politicar koji bi tako nesto uradio (otkazi i krivicna odgovornost) cinio bi iz ugla zakona ispravnu stvar,a iz ugla drustva ocigledno korisnu,medjutim da li bi na izborima bio nagradjen za takav postupak ili bi bio politicki kaznjen zbog njega?

Ukoliko bi se tradicija partijskog zaposljavanja i podmicivanja za radno mesto u javnim preduzecima ili drzavnoj upravi postepeno smanjivala, to bi dalo u duzem vremenskom periodu mnogo bolje rezultate nego "presecanje" koje bi dalo efekta samo do trenutka dokle politicki akter ima realnu moc,a izazvalo bi kontraefekat jer bi po njegovoj smeni na vlast vratilo upravo one snage koje su pocivale na takvom sistemu i podstaklo ih da tako nesto jos  vise ucvrste....

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mare80 said:

Dakle imaginarni politicar koji bi tako nesto uradio (otkazi i krivicna odgovornost) cinio bi iz ugla zakona ispravnu stvar,a iz ugla drustva ocigledno korisnu,medjutim da li bi na izborima bio nagradjen za takav postupak ili bi bio politicki kaznjen zbog njega?

Ukoliko bi se tradicija partijskog zaposljavanja i podmicivanja za radno mesto u javnim preduzecima ili drzavnoj upravi postepeno smanjivala, to bi dalo u duzem vremenskom periodu mnogo bolje rezultate nego "presecanje" koje bi dalo efekta samo do trenutka dokle politicki akter ima realnu moc,a izazvalo bi kontraefekat jer bi po njegovoj smeni na vlast vratilo upravo one snage koje su pocivale na takvom sistemu i podstaklo ih da tako nesto jos  vise ucvrste.


Pa onda nema resenja.
 

Btw to o javnim preduzecim. Ne mogu da pobrojim ljude koji su napustili JP, uprkos sigurnom poslu i relativno visokim platama u odnosu na ostatak.

 

Poznat mi je slucaj osobe srednjih pedesetih, tehnicko lice sa takodje vrhunskim poznavanjem specificnih pravnih regulativa iz date oblasti. Nikakav materijalni momenat za odlazak, cak ni zelja za seobom. I na kraju ode.

 

Bivsi SPS kadrovi koji jesu bili politicki gadni, ali su ipak zavrsili svojevremeno krstene skole pred penzijom su dolaskom ovih odlazili u Republiku Srpsku da rade.

 

To tu nije vise ni partijsko zaposljavanje, to je zaposljavanje ljudi koji nemaju adekvatno obrazovanje ili obuku za mesta na kojima se radi. Toga ni kod Milosevica nije bilo.
 

Sistem ce se urusiti kad u penziju pocnu da odlaze oni koji jos imaju neke vestine. Jer mnogo ljudi odlazi da se na njih ne bi svalila odgovornost koja je posledica tudjeg neznanja. Mislim nisu svi poslovi u IT i konsaltingu.

 

To jeste pocelo u light varijanti nakon 2000., pocelo da dobija «cudne» oblike posto je Djindjic ubijen i dovedeno je do krajnje perverzije sa ovima.

 

Pa u samom egzekutivnom delu vlasti na gotovo svim prakticnim poslovima rade im «uvezeni» iliti preleteli kadrovi.

 

Dok god je sistem zatvoren, mali broj mogucnosti za ekonomski prosperitet u opticaju bez birokratskih prepreka dotle ce taj klijentelizam opstajati i pravna reakcija biti sabotirana.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Azazelkg said:

Izgleda da samo sami Nemanjići nisu poreklom Nemanjići... 

 

More, ko zna s kim su se naše čukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunbabe koje su živele u 12. i 13. veku valjale u senu... :s_d:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stiletto said:

 

More, ko zna s kim su se naše čukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunčukunbabe koje su živele u 12. i 13. veku valjale u senu... :s_d:

Nije sigurno ni za 20. vek. :s_d:

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Plavi Golub said:

To tu nije vise ni partijsko zaposljavanje, to je zaposljavanje ljudi koji nemaju adekvatno obrazovanje ili obuku za mesta na kojima se radi. Toga ni kod Milosevica nije bilo.

 

 

u tome i jeste stvar - partijsko zaposljavanje nema veze sa adekvatnim obrazovanjem ili obukom vec sa partijom.

 

...a to sto `toga nije bilo ni kod milosevica` -  da, bilo je toga

i pre i posle milosevica....tako da je sns sve to samo lepo nasledio i doveo do `savrsenstva`

Link to comment
Share on other sites

Ja ne kapiram sto svi toliko hejtuju DJB i Raduleta? Ispade covek losiji i od AV i SNSa kako ga blatite ovde.

 

Za razliku od mnogih nas o radi nesto kako bi dokazao neregularnost ovih "izbora" 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

Ok, necu dalje da idem u off topic, postoji brdo istrazivanja na tu temu, pa ko ima vremena neka cita.

 

Pa postoje, ali je malo nezgodno kada se primenjuje na citavu populaciju.

 

Da li je svaki pripadnik romske ili afroamericke populacije predodredjen da se ponasa onako kako bi ljudi sa predrasudama ocekivali da se ponasaju?

 

10 hours ago, McLeod said:

Ok evo ja ponovo postavljam to pitanje - cemu sve ovo ponovo i nanovo prolazenje kroz isto (kao da bukvalno svaka generacija bar jednom mora kroz to da prodje), ako posle pada Vucica ovo drustvo nece poci napred i necemo to postaviti kao prioritet? Nego rusimo Vucica pa sta bude bice a bice bolje svakako jer gore ne moze?

 

Mozemo da postavimo pitanje - sto je uopste bitno da drustvo podje napred?

 

Pa u 3000. godin ionako vise nece ni biti ni srpskog ni vecine drugih balkanskih drustava i drzava.

 

Za sve moze da se postavi pitanje "kakav je smisao u svemu tome", osnova se svodi na dve stvari:

 

1. Sta je to u sta verujemo da nam je bitno, vazno, presudno?

2. Sta je realno da se desi?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wrach said:

Ja ne kapiram sto svi toliko hejtuju DJB i Raduleta? Ispade covek losiji i od AV i SNSa kako ga blatite ovde.

 

Za razliku od mnogih nas o radi nesto kako bi dokazao neregularnost ovih "izbora" 

 

Ne hejtuje ga niko zbog toga. On je otkad se pojavio uvek to radio dobro. Za pohvalu je i ovo šta sad radi ali i ono što je radio kada je analizirao prikupljanje potpisa za izlazak na izbore. Ja sam prilično siguran da je onaj njegov nastup u Utisku nedelje duplirao njegov broj glasova. Ne sećam se ko od analitičara ali za njega je rekao da je napravio ogromnu grešku što u četvrtak pred izbore nije on lično došao na N1 jer sa dobrim natupom tu bi verovatno i on prešao cenzus. Umesto toga je poslao Kavčića koji nije znao da sastavi dve rečenice a temu je non stop mašio.

 

E sad druga je tema što je totalno fail-ovao izlaskom na izbore jer je on bio jedan od najtvrdokornijih zagovarača bojkota a onda je izašao na izbore sa prilično debilnim izgovorom. Tako da sve to utiče na ljude koji mu nisu skloni da ga još više ne cene umesto da popravlja svoj imidž i rejting tim nekim pozitivnim stvarima koje radi. Ukratko kao krava koja prospe mleko. Ja lično nemam poverenja u njega iz prostog razloga što je bio Vučićev ministar. Nije on klinac (kao na primer onaj Krstić) pa da ne zna ko je Vučić pa kao "ja sam mislio da će mi on dopustiti da radim ono što je dobro za Srbiju", to kod mene teško prolazi.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wrach said:

Ja ne kapiram sto svi toliko hejtuju DJB i Raduleta? Ispade covek losiji i od AV i SNSa kako ga blatite ovde.

 

Za razliku od mnogih nas o radi nesto kako bi dokazao neregularnost ovih "izbora" 

Nemam ja ništa protiv njega, ali se izlupetao za vakcinu, migrante, covid....

Što se tiče DJB, ni protiv njih nemam ništa protiv, za Hanu bih glasao sa obe ruke.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Mama_mia said:

 

u tome i jeste stvar - partijsko zaposljavanje nema veze sa adekvatnim obrazovanjem ili obukom vec sa partijom.

 

...a to sto `toga nije bilo ni kod milosevica` -  da, bilo je toga

i pre i posle milosevica....tako da je sns sve to samo lepo nasledio i doveo do `savrsenstva`

Bilo je toga i u doba SM, i kasnije ali ovo je za dva reda velicine gore. Ja mogu samo da iznesem svoje 25 godisnje iskustvo u radu sa EPS (i kasnije sa EMS, Elektrovojvodinom, ....). U doba SM top menadzment je bio politicki postavljen kadar, i dobar deo prvog esalona ispod. Medjutim nizi menadzment na tehnickim funkcijama, uglavnom, nije postavljan kao politicki kadar. Sada se polako propagira nekvalifikovan SNS kadar i na nize pozicije i uvode se izmisljene sluzbe i radna mesta za partijski podoban kadar megablejaca i singiduduka.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tomas.hokenberi said:

Bilo je toga i u doba SM, i kasnije ali ovo je za dva reda velicine gore.

 

malo mi nije jasno, da li se mi ovde slazemo

da dileme nema oko dovodjenja nasledstva iz proslosti do savrsenstva obzirom da si to nazvao dovodjenjem` dva reda velicine gore`

zapravo to sam i rekla :)

 

 

23 hours ago, Mama_mia said:

 

u tome i jeste stvar - partijsko zaposljavanje nema veze sa adekvatnim obrazovanjem ili obukom vec sa partijom.

 

...a to sto `toga nije bilo ni kod milosevica` -  da, bilo je toga

i pre i posle milosevica....tako da je sns sve to samo lepo nasledio i doveo do `savrsenstva`

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Mama_mia said:

 

malo mi nije jasno, da li se mi ovde slazemo

da dileme nema oko dovodjenja nasledstva iz proslosti do savrsenstva obzirom da si to nazvao dovodjenjem` dva reda velicine gore`

zapravo to sam i rekla 🙂

 

 

 

"Dovesti do savršenstva" nije najbolji izraz i ne govori dovoljno dobro koliko je to otišlo u 3LPM. Npr. u doba SM i kasnije je partijski kadar uglavnom bio "unutrašnji" iz firme i struke. Sada se dovode roštiljdžije i ćumurdžije sa kupljenim diplomama i megablejači sa "menadjerskim" diplomama koji nemaju blage veze sa onim čime se firme bave i jedini posao im je da usisavaju novac u korist SNS i povezanih tajkuna.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...