Jump to content

KK Crvena Zvezda - prelazni rok 2020/2021


Dosta je bilo Gudura

Recommended Posts

3 minutes ago, Laki John Terry said:

Nego, sta cemo ako Pangos bude trazio broj 3, a mi taj broj povukli iz upotrebe? Da mu pojacamo ponudu na 5 miliona pa ce zajebe da trazi brojku?

 

Loyd ce uzeti trojku.

Link to comment
Share on other sites

Kao neko ko prati mladje kategorije naseg kluba, u potpunosti se slazem sa @Princeton21. Mi od fuzije imamo najbolje resurse za razvoj igraca; dostupna nam je najbolja infrastruktura, internat, najvise ulazemo, fakticki da su stvari postavljene kako treba morali bismo da budemo prvi izbor za svakog talenta u zemlji, a istina je da od po 5 najvecih domacih talenata izmedju generacija 1999 i 2004 je samo jedan kod nas u sistemu i to Pecarski sa svi znamo koiko mana i koji nece prici prvom timu bar jos 2 godine u najboljem slucaju.

 

Istina je i da bismo ove i da cemo i naredne najverovatnije osvojiti titule i u kadetima i u juniorima i da su zapravo titule, odnosno jurenje istih po svaku cenu najveci problem. Za to ozbiljnu odgovornost snosi Covic koji je cesto prisutan na utakmicama mladjih kategorija i vrsi ogroman pritisak i na te igrace i na trenere kad/ako rezultat izostaje. Posledica toga je da nas 'sistem' funckionise tako sto sklapamo fizicki dominatne ekipe koje igraju jako ruznu kosarku, koje se fokusiraju na agresivnoj odbrani, skoku, igri pod kosem, gde nema slobode u igri i prostora da igraci iskazu i razviju talenat. I onda na sve to, na kraju sezone se zahvali po sedmorici/osmorici igraca iz svake generacije i zamene se sa drugima koji su pokazali fizicku nadmoc u tom uzrastu i tako iz godine u godinu.

 

Mogu o ovoj temi i siroko i usko, odnosno o svim pojedinacnim propalim slucajevima prethodnih godina ako neko zeli, ali poenta je da ja ne vidim igraca iz nasih mladjih kategorija sa potencijalom za prvi tim u narednih 5 godina sto je veliki problem i sramota sa obzirom na uslove koje posedujemo, a o cemu se ne prica dovoljno.

  • Like 20
Link to comment
Share on other sites

@Princeton21

 

Odlični postovi, sve što pišeš je tačno. Samo oko ovoga:

 

7 hours ago, Princeton21 said:

Talenata imamo, redovno osvajamo ili smo u vrhu juniorske EL, imamo pregrst mladih reprezentativaca.

 

Diskutabilno je kakvi su to talenti, posebno u evropskim i svetskim okvirima. U poslednje vreme je prilično tužno gledati čak i mlađe reprezentativne selekcije, odsustvo talenta u spoljnoj liniji (naročito kod bekova) je baš očigledno, ta deca kaskaju za vršnjacima iz drugih zemalja u osnovnim košarkaškim elementima, a mahom su im i fizikalije daleko od idealnih. Visokih još i imamo, ali i tu je primetan trend ranog odlaska iz Srbije:

 

- Smailagić sa 18 otišao u G-League i posle sezone tamo izabran na draftu od GSW-a, na garantovanom višegodišnjem ugovoru.

 

- Petrušev sa 14 otišao u Baskoniju, posle dve godine tamo u USA high school, odatle na Gonzagu... Posle koledža će verovatno u NBA.

 

- Pokuševski sa 13-14 otišao u Olimpijakos, sada izlazi na draft i verovatno će biti biran u prvoj rundi.

 

Takođe, mi juniorsku EL nismo osvojili nijednom, ono što smo redovno osvajali je kvalifikacioni turnir koji se tradicionalno održava u Beogradu... Generalno, to je prilično nizak nivo takmičenja, ranije je sastav ekipa bio nešto reprezentativniji, bilo je i više prospekata, al' poslednjih godina je to u konstantnom padu. O rezultatima reprezentativnih selekcija bolje da ne počinjem, prošlog leta nijedna selekcija nije ušla ni u 8 ako se ne varam...

 

Mi se mnogo busamo u grudi i hvalimo kako smo zemlja košarke i kako smo pretalentovani, al' bojim se da poslednjih godina to baš i nije slučaj. To ne može da se ne odrazi na Zvezdu, jer ako i to malo pravih talenata koje Srbija ima nismo u stanju da dovedemo/zadržimo, teško je očekivati da iz našeg pogona dobijamo igrače spremne da igraju EL.

 

 

8 hours ago, Princeton21 said:

mi istog trenutka treba da stavimo katanac na citavu skauting sluzbu

 

Teško je staviti katanac na nešto što ni ne postoji. :wink2:

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Guru said:

Takođe, mi juniorsku EL nismo osvojili nijednom, ono što smo redovno osvajali je kvalifikacioni turnir koji se tradicionalno održava u Beogradu...

 

The so-called “Colbert emoji” is now available in Unicode 10.0 and ...

 

Ono kad smo sa Sanijem i Vojom kao najboljima u finalu drknuli Real se pretpostavljam ne računa? :lol_2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

obrati pažnju na verovatno u svojoj priči, no ajde to i da preskočimo mene zanima ko bi trebalo da vodi karijeru nekog klinca ako ne njegovi roditelji ili menadžer?

 

Klinac je klinac kao i svaki drugi i ne bi trebalo da razmislja o bilo kakvoj karijeri dok je klinja. Nego da u klubu radi sa svojim trenerima da sto vise unapredjuje svoju igru bez ikakvih menadzera hijena i bez upliva roditelja ciji je zadatak da ga vaspitaju kao coveka. Kada napuni 18 i zavrsi srednju skolu onda bi trebalo razmisljati o karijeri, i ako su svi odradili dobar posao imace vrlu uspesnu. 

 

No to odavno nije slucaj i na decu se sve vise gleda kao na robu za zgrtanje para, na zalost. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Guru said:

@Princeton21

 

 

- Pokuševski sa 13-14 otišao u Olimpijakos, sada izlazi na draft i verovatno će biti biran u prvoj rundi

 

 

 

 

Meni je ova cinjenica bas ono WTF, s obzirom da decko maltene nema odigranu utakmicu u seniorskoj konkurenciji. Razumem predispozicije, talenat i sve to, ali na osnovu cega ce on biti izabran u prvoj rundi, i koliko treba da se vuce po G ligi da bude spreman makar za epizodistu u NBA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

izneto je ovde dosta stvari na temu mladih igraca, njihovog razvoja, i uloge kluba u svemu tome sa kojima mogu da se slozim

ono sa cime se ne slazem jeste da je bilo ko u klubu mogao da promeni borisin underachiever mindset...to jednostavno dolazi iz kuce/okoline

svi talenti koji su nesto napravili su bili gladni...on to jednostavno nije i jbg

 

da li je to neko u klubu mogao ranije da vidi - verovatno da jeste. mozda su i videli ali su nadali da ce se promeniti, da ce sazreti...sto je po meni legit

ako bi kliknuo u glavi, borisa bi mogao da bude nesto posebno. kapiram da je to bila neka logika...i zato razumem ulaganje u njega

 

ono gde vidim primarnu krivicu kluba nije losa procena na ovu temu, vec generalno nedostatak individualnog rada sa mladim igracima i neke strategije razvoja

tu upada i nedefinisana ideja oko toga sta fmp treba da predstavlja

 

to sve naravno ne abolira ni drugu stranu(igraca/roditelje/okolinu) sto od malih nogu stavlja preveliki pritisak i hajpuje klince do besvesti posto ocekuje neki benefit u buducnosti

tesko je u takvoj situaciji za jednog tinejdzera da ostane na zemlji

 

da sumiram, ako bih trazio krivicu za to sto nam se mladi talenti ne razvijaju kako bi mi to zeleli to su 3 stvari:

1. ti talenti zapravo i nisu toliko veliki kako bi mi zeleli da budu. zvuci surovo, ali je istina. mladje kategorije, i klupske i reprezentativne imaju potpuno pogresan koncept, koji nas cini kompetativnim u tom periodu, ali ne radi dovoljno na individalnom planu sa igracima. meni je potpuno sumanuto da niko nije video da borisi treba i neki handle ako zeli da maksimalno iskoristi svoje fizicke predispozicije

2. klub nema adekvatnu strategiju za razvoj mladih igraca

3. sam igrac i uticaj roditelja/menadzera/okoline. decka nahajpuju sa 15-16god kao sledeceg KD ili KG, i on u potpunosti stane sa razvojem

Link to comment
Share on other sites

@Guru

ta deca kaskaju za vršnjacima iz drugih zemalja u osnovnim košarkaškim elementima, a mahom su im i fizikalije daleko od idealnih.

 

Zbog čega nemaju osnove? Jel zbog prvih klubova gde počinju sa 7,8,10 godina ili ovih kao što su Mladost, Fmp, Mega...sto jure rezultat umesto da razvijaju igrace po cenu lošijeg rezultata. Ne pratim mladje kategorije pa zato pitam. 

 

Edit, evo ispred SUPa Marko Tejic, da ga pitam sto kasko u karijeri 🙂

 

 

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, NMX said:

 

Ono kad smo sa Sanijem i Vojom kao najboljima u finalu drknuli Real se pretpostavljam ne računa? :lol_2:

 

Da, zaboravio sam 2014. Nebitno, ne menja poentu - to je jedini put da smo osvojili, a o nivou tog takmičenja govore i sastavi ekipa koje smo tada pobedili na završnom turniru: 

 

https://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=JCA&seasoncode=JT13

 

https://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=JJO&seasoncode=JT13

 

https://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=JBZ&seasoncode=JT13

 

https://www.euroleague.net/competition/teams/showteam?clubcode=JRM&seasoncode=JT13

 

Prošlo je 6 godina, ko je iz ovih ekipa postao ozbiljan seniorski igrač? Tada je to naravno predstavljeno kao spektakularan rezultat, imamo najtalentovanije juniore u Evropi i šta sve ne... Realnost je da retko ko od top prospekata uopšte igra juniorsku EL, mnogo relevantnija takmičenja su evropska U18 i svetska U19 prvenstva, tu se i mogu videti pravi talenti. O načinu na koji igramo i selektiramo ekipe bolje da na počinjem, @Manu je to lepo opisao u prethodnom postu: 

 

1 hour ago, Manu said:

nas 'sistem' funckionise tako sto sklapamo fizicki dominatne ekipe koje igraju jako ruznu kosarku, koje se fokusiraju na agresivnoj odbrani, skoku, igri pod kosem, gde nema slobode u igri i prostora da igraci iskazu i razviju talenat. I onda na sve to, na kraju sezone se zahvali po sedmorici/osmorici igraca iz svake generacije i zamene se sa drugima koji su pokazali fizicku nadmoc u tom uzrastu i tako iz godine u godinu.

 

 

 

EDIT: @Gudura Na osnovu potencijala, NBA ekipe pre svega i biraju po tom kriterijumu. Njega skauti prate već dugo i nije im potrebno da čekaju da nešto pokaže na seniorskom nivou, dovoljno su videli u mlađim kategorijama. Danas se bukvalno sve prati i sve informacije su dostupne, teško je očekivati da im neki supertalentovani igrač promakne... Uzgred, Pokuševski je prošle sezone igrao drugu grčku ligu, to je isti nivo košarke iz kog je draftovan aktuelni MVP NBA lige. :wink2:

 

@propolis Iskreno - nemam pojma. Ja počnem da ih pratim sa 17-18 godina i tada je već primetno da im nedostaju osnovne stvari. Ono što je još gore, a nadovezuje se na ono o čemu piše Prinston - izuzezno su retki igrači koji u narednih par godina išta od toga poprave. To je recimo period u kome američki igrači enormno napreduju.

Edited by Guru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...