Jump to content

Bagovi i funkcionalnosti foruma


Recommended Posts

2 hours ago, dude said:

Ipak je ovo forum, ne chat. 

Ovo jeste forum,ali nije u 2000-toj vec u 2020-oj. Shodno vremenu i trendovima i forum treba da se menja i ide u skladu sa njima. Ja volim da pisem postove (neretko i poduze),da na taj nacin odgovorim sagovorniku,ali volim sto postoje i reakcije kojima takodje mogu da izrazim svoje misljenje ili raspolozenje povodom necijeg posta.
Jedno ne iskljucuje drugo i ne treba da iskljucuje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Zvezdinho said:

Najvise se bune oni koji imaju najvise lajkova:lol_2:

Koliko kapiram, bune se jer ne mogu da daju lajkove a ne da ih skupljaju.

 

Mislim, valjda je u životu pa i na forumu logično da ako jedan ili dvojica nešto zloupotrebljavaju (nešto što inače funkcionoše među rajom) menjaš dotične (ovako ili onako) a ne ukidaš objekat zloupotrebe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, uini said:

onda lepo stavite samo regularne "recse"

 

 

Evo da se dopišem. +1

 

Kanda bi bilo bzze da posle ovolikih godina totalno ukidamo lajkove, samim tim i reputaciju. :classic_sleep:

 

No, kad se već govori na temu zloupotrebe-stalkinga-plusićarenja, ovo poslednje je bilo naročito populano na fb92 jer nije bilo drugih ponuđenih reakcija. Jeste, u početku, bilo je minusa pa se vrlo brzo pretvorilo u big stalking. Sećam se da je tada izvesna Teja završila sa jedno 1800 u minusu. Čak nisam ni stekao utisak da je neka aspida ali je uvatilo na zoob...

Ovde, pak, moderacija je naletela u više navrata na neke trajno udaljene sa foruma da se kloniraju i originalutm bilduju reputaciju. Važi, ali provaljeno... 

 

Zloupotreba kroz stalking w/xaxa's je rešiva: no more xaxa's but likes only, and all stalking is gone.

Lični stav je da ograničenja na 10, 20, 30 (my5c), 100... tada nisu od nekog značaja. 

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

Meni se dopada što ima više vrsta lajkova, jer mislim da njima baš mogu tačno da opišem šta mislim na neki post. Bez hahaha lajka ispod duhovitih postova će se ređati postovi sa smajlićima, bravo, hahahhaha i slično. Isto je i za druge vrste lajkova.

 

Sve na svetu može da se izmetne u svoju suprotnost, zaro ponavljam da je važnija kontrola nego ukidanje/ograničavanje.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Barkley#34 said:

Sve na svetu može da se izmetne u svoju suprotnost, zaro ponavljam da je važnija kontrola nego ukidanje/ograničavanje.

 

Tako bi trebalo. Čak može finije i bolje, uz razumevanje "Ownership of Project" koncepta.

 

Trivia: u jednom trenutku (od nekih 10ak sati) stavljen je na probu Groktm. Svaki je nosio -10 (!) reputativnih poena. Dobio sam sigurno desetak a da trepnuo nisam.  

 

Jbg, šta ćemo sad? :classic_biggrin:

 

Praksa otkriva jako lošu pozadinu, koja ne samo da dokazuje da je društvo generalno nezrelo, vveć i generalno slabo razume šta "Ownership of Project" uopšte znači. Kako da se sprovede u svakodnevno forumašenje, gde su uzajamna i kolektivna odgovornost? Za jedan forum koji postoji celih 20 godina, forum koji je prošao kroz više faza i ipak opstao do danas, neophodno je da društvo evoluira. Bez toga nas nema...

 

Biću slobodan da tvrdim da smo svi ovde zainteresovani da nam današnje životarenje bude život dostojan čoveka u budućnosti. Kako onda zamišljamo taj boljitak ako ne postoji želja da se makar virtualna "država" organizuje onako kako želimo onoj stvarnoj? 

 

Kategorički odbijam da poverujem da to ne umemo kao zajednica. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Zvezdinho said:

Najvise se bune oni koji imaju najvise lajkova:lol_2:

 

nekoliko puta sam pisao, doduše u predlozima/žalbama na basketu - meni je prilično neukusno a svakako relikt nekih starih forum-vremena da ti stoji broj postova, "reputacija", pa na sve to su još turili i one "medalje" za "pobednika dana / nedelje / meseca". fali još samo (ali nema mesta od svih tih brojki) "lokacija" & čuveni topik "da se predstavimo" pa da pomislim da je 2002a, samo što je neko uradio napredan dizajn foruma za to vreme.

 

a najbolje od svega je, što, koliko vidim - glavni problem zbog kojeg su limitirani recsi na 2ipo po danu, je to što neki likovi boostuju svoje profile:

i sad, umesto da imaš 100k lajkova po danu - ali da se to ne očitava kao bilo kakva reputacija na tvom profilu -> ti muku mučiš da smisliš koliko tačno recsa po danu će sprečiti self-boostovanje i trolovanje.

 

ono što je takođe važno kod ovoga što pišem - brisanjem tih besmislenih podataka br postova, reputacija - činiš da isključivo bude važno šta je XY korisnik napisao u datom trenutku a ne to kakav XY korisnik ima status.

 

daklem da ponovim:

- ukineš reputaciju & br postova na profilu = ukidaš priliku za malverzaciju self-boostovanja & činiš da fokus bude na postu a ne na posteru (posledično i činiš "demokratskije okruženje"

- ukineš da se vidi koji XY korisnik je lajkovao XY post = doprinosiš demokratičnosti i opredeljivanju korisnika po principu "ko je lupio recku"

- (ako ti baš smeta što se ljudi izražavaju u odnosu na post tipovima recsa koji su ponuđeni) = ostaviš samo regularne +1 recse

 

 

mislim da nije naročito ni teško ni komplikovano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...da dodam još ovo na gore opisano:

 

zamislite, ne-daj-bože, dođe neki nov poster na forum, neko ko možda nije ni pratio šta se piše (??)

i sad, ja ponekada volim da se zajebavam prosto i da bacam onelinere (kada kažem "ponekada", mislim 20+ x dnevno), koji mogu biti i zabavni ali i glupi i neprijatni.

 

onda ta nova osoba vidi da sam napisao nešto glupo ili jednostavno netačno a možda i lično-neprijatno; onda ta nova osoba umesto da iznese svoj "take" na temu, pogleda moj br postova i reputaciju i pomisli kako možda ne bi bilo dobro oponirati nekome ko je relativno etabliran na forumu. onda sve to posledično dovede do toga da se taj novi član povuče pred "ordenjem", kako ne bi rizikovala/o da se sukobi sa nekim kvazi-autoritetom

 

mislim, primer verovatno zvuči banalno ali iz iskustva govorim da ovaj zastareli princip vođenja statistike često onemogućava ili limitira "autoritet zabave / zanimljivosti / znanja" tj onoga što je napisano u konkretnom postu & konkretnom trenutku a osnažuje "autoritet heritagea, minulog rada", kako god

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako su reakcije postale glavna tema, onda stvari nisu loše. :classic_biggrin:

 

Malo da se složim a malo da oponiram uiniju, pre svega jer smatram da neki argumenti ne stoje, čak i kad se odnose na nešto sa čim se u globalu slažem.

 

Brojač reakcija gubi smisao jer sama cifra od hiljadu, dve ili pet hiljada reakcija pored nekog nika daje neke informacije ali ne previše. Nakon metar dana na forumu ćeš videti ko kako piše i kakvu će reputaciju imati u tvojim očima i u komunikaciji sa drugima, te zbirne brojke neće previše pomoći, a posle tog perioda ti verovatno neće ni značiti. Nekom može da prija građenje samopouzdanja kada lajkovima vidi da su njegove misli šire prihvaćene i to je ok (svima nama je u nekim periodima života potrebno da u nekom okruženju prihvate naše misli i/ili pojavu) , dok ne pređe u neke patologije, o kojima vidim da se priča.

 

Broj postova takođe ne mora da znači puno, jer na sportu tokom praćenja utakmica možemo da ispucamo 20-30 istih za čas. Taj broj se ni ne vidi kad se prati forum na telefonu. Ima forumaša koji se ređe javljaju a pišu smisleno, tako da ni taj broj sam po sebi nije neko ultimativno merilo.

 

Zajedno posmatrani, svi ti podaci mogu da daju neku sliku o forumašu ali taj uvid se, kažem, ionako dobija nakon nekog vremena čitanja foruma.

 

Ono sa čim se ne slažem je taj navodni doprinos demokratičnosti i fokusiranju na post a ne na forumaša. Kad vidim da si ti ostavio post, znam šta otprilike mogu da očekujem, nikakve kozmetičke izmene neće pomoći u menjanju tih očekivanja. Drugo, ne smatram da se dodatnom depersonalizacijom povećava ta ''demokratičnost''. Postove pišu ljudi, ne algoritmi. Svako od nas može neko vreme da se predstavlja lažno ili da troluje, ali posle nekog vremena to dosadi ili naša suština sama izbije iz nas na ekran. Čak i neko koga smatraš razumnim može povremeno da lupeta ili da misliš da bulazni, ali to je on, živ čovek sa kojim raspravljaš (a ne možeš da ga gađaš pepeljarom). Ne želim da čitam nabacane ''Najlepše citate sveCke književnosti'' ili novinske članke nego ono što misle te osobe koje manje-više upoznaš tokom boravka ovde. Čak i kad imam debelo neslaganje sa tvojim postom, drugačije ću da reagujem nego kad to napiše neko koga ne smatram vrednim habanja dugmića/ekrana. U osnovi svake diskusije su ljudi, raspravljaš sa njima a ne sa onim što se pojavilo na ekranu. I taj autoritet ili ''heritage'' koji su izgradili je njihov, nije to porodično nasleđe niti kupljeno Telekomovim parama. Na forumu je zaista u pitanju ''autoritet znanja'' a ne ''autoritet zvanja''.

 

Jedino da nam forumski algoritam iznova svakog dana rendom dodeljuje nikove i avatare. :classic_biggrin:

 

S tim u vezi je i ulazak novih forumaša. Ako taj neko uleti kao oslobodilac, veliki je kandidat za zbogom i ne vidim nijedan razlog zašto bi se forum prilagođavao tako nekom liku. Većina ljudi prvo čita postove, pa se uključi posle nekog vremena. Kao što rekoh par puta, kratko vreme im je potrebno da pohvataju osnovne niti i ne verujem da je nekom problem da napiše Niksi su zaista bedni u prvih pet postova. 

 

Elem, da budem konkretan na kraju - moje osnovno mišljenje je da stvari deluju ok i ovako, a da je potrebno rešavati zloupotrebu a ne karakteristike foruma, posebno ako su takvi slučajevi retki (ako postanu česti onda su na redu te izmene). Ukoliko se ipak donese odluka da se nešto menja, stava sam da broj postova i rekcija mogu da budu korisni ali nisu od presudne važnosti. Meni ne smetaju niti mi ištu 'leba, ali mogu i da se sklone. Mislim da bi trebalo zadržati različite vrste reakcija, a što se tiče ukidanja mogućnosti da vidiš ko je plusičario nemam posebno mišljenje.

 

A sada idem da šmirglam i farbam, ne mogu više da se izvlačim besmislenim pisanjem. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Po meni neka ostane broj postova i reputacija ali neka ne stoji u temama nego na profilima pa koga to interesuje neka ide tamo da prati. Ovde u temama mene jedino interesuje od kad je nalog na forumu čisto da mogu da vidim ove što menjaju nickove ko gaće i da ih razlikujem od novih članova.

Link to comment
Share on other sites

@Barkley#34

okej je da se ne slažeš, iako sam ja 100% u pravu.

 

šalim se malo (ne šalim se), međutim, ove stavke koje sam naveo, nisam naveo proizvoljno, već iz iskustva koje imam posećujući neke druge, relativno savremene blogove sa comment threadom i forume.

 

neki relativno ozbiljni ljudi se svako malo bave optimizacijama u komunikaciji online, jer se na taj način pospešuje i posećenost xy sajta ali i jednako važno, famozni "engagement" na određenom sadržaju (engagement u slučaju foruma jeste = pisanje na samom forumu a ne samo posećivanje da bi se čitalo). 

 

verovatno ima i nekog štiva da se pročita na tu temu, ja samo kažem da se porazmisli o opcijama koje su u suštini nebitne i beskorisne, u smislu da ne donose nikakav berićet (navedeni br postova i reputacija) a mogu zasmetati xy osobi, bilo kao kod primera koje sam naveo ili zato što ne voli da vidi lični minuli rad. to takođe sprečava ljude da se uključe u diskusiju

 

 

anyways, nije ni važno na koncu svega, već sam samo hteo da ponudim svoje viđenje, pošto mi se čini da se opravlja problem na pogrešnom mestu i komplikovanije nego što bi trebalo.

30 minutes ago, Barkley#34 said:

. Drugo, ne smatram da se dodatnom depersonalizacijom povećava ta ''demokratičnost''. Postove pišu ljudi, ne algoritmi. Svako od nas može neko vreme da se predstavlja lažno ili da troluje, ali posle nekog vremena to dosadi ili naša suština sama izbije iz nas na ekran.

 

edit ovde te nisam baš razumeo ali kad baciš šmirglu, javićeš. 

Link to comment
Share on other sites

Moj take je ako vec je problem to stalkovanje sa reputacijom je ako se to utvrdi da se doticni forumas upozori a ako nastavi sa istom da se kazni na 3 dana pa svaki sledeci put sve vise.Sad da ceo forum ispasta zbog 2-3 slucaja(lupam) je malo smesno.Sto se kaze vecina ispasta zbog manjine. :))

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eto, ti, eto ti. :s_d:

 

7 hours ago, uini said:

@Barkley#34

okej je da se ne slažeš, iako sam ja 100% u pravu.

 

šalim se malo (ne šalim se), međutim, ove stavke koje sam naveo, nisam naveo proizvoljno, već iz iskustva koje imam posećujući neke druge, relativno savremene blogove sa comment threadom i forume.

 

neki relativno ozbiljni ljudi se svako malo bave optimizacijama u komunikaciji online, jer se na taj način pospešuje i posećenost xy sajta ali i jednako važno, famozni "engagement" na određenom sadržaju (engagement u slučaju foruma jeste = pisanje na samom forumu a ne samo posećivanje da bi se čitalo). 

 

verovatno ima i nekog štiva da se pročita na tu temu, ja samo kažem da se porazmisli o opcijama koje su u suštini nebitne i beskorisne, u smislu da ne donose nikakav berićet (navedeni br postova i reputacija) a mogu zasmetati xy osobi, bilo kao kod primera koje sam naveo ili zato što ne voli da vidi lični minuli rad. to takođe sprečava ljude da se uključe u diskusiju

 

 

anyways, nije ni važno na koncu svega, već sam samo hteo da ponudim svoje viđenje, pošto mi se čini da se opravlja problem na pogrešnom mestu i komplikovanije nego što bi trebalo.

 

edit ovde te nisam baš razumeo ali kad baciš šmirglu, javićeš. 

Razumem da se neki ljudi profesionalno bave tim stvarima i da postoji mogućnost da u odnosu na njih delujem kao da ispijam pivo ispred prodavnice i bistrim o 5G. :classic_biggrin:

 

Taj nerazumljivi deo nije bitan samo po sebi, nego kao deo celog posta. Elem, moja poenta je da je u 86,54% slučajeva u fokusu forumaš, neposredno ili posredno. Oni stoje iza postova, pa posle nekog vremena skapiram da se sa nekim slažem ili mi prija da čitam ono što piše u 2, 5, 50 ili 95% slučajeva i da će verovatnoća mog odnosa prema svakom sledećem postu biti tu negde. Tvojih 7k postova i 11k reakcija ne znače da si ti lokalni baja i da bi trebalo skidati šešir pre odgovora tebi, ali ipak govori o tome da si ti primećen ovuda i da si bitan za građenje i izgled ovog mesta (sve svojom zaslugom) i da ne bi trebalo da nečiji prvi post bude start đonom na neko tvoje zavitlavanje.

 

I da nema tih reakcija i broja postova to bi se shvatilo nakon metar dana zujanja ovuda. Opet bi tom nekom potencijalnom strašljivcu moglo da bude neprijatno kad vidi da sa tobom ljudi ulaze u diskusiju a njega možda kuliraju u prvih 100 postova. Uvak se u nekom društvu uspostavi hijerarhija, u svim pravcima i uvek ćeš se posle nekog vremena obraćati konkretnoj ličnosti a ne samo postu. A tu ličnost ne možemo da sakrijemo na dugi rok.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Barkley#34 said:

Eto, ti, eto ti. :s_d:

 

Razumem da se neki ljudi profesionalno bave tim stvarima i da postoji mogućnost da u odnosu na njih delujem kao da ispijam pivo ispred prodavnice i bistrim o 5G. :classic_biggrin:

 

Taj nerazumljivi deo nije bitan samo po sebi, nego kao deo celog posta. Elem, moja poenta je da je u 86,54% slučajeva u fokusu forumaš, neposredno ili posredno. Oni stoje iza postova, pa posle nekog vremena skapiram da se sa nekim slažem ili mi prija da čitam ono što piše u 2, 5, 50 ili 95% slučajeva i da će verovatnoća mog odnosa prema svakom sledećem postu biti tu negde. Tvojih 7k postova i 11k reakcija ne znače da si ti lokalni baja i da bi trebalo skidati šešir pre odgovora tebi, ali ipak govori o tome da si ti primećen ovuda i da si bitan za građenje i izgled ovog mesta (sve svojom zaslugom) i da ne bi trebalo da nečiji prvi post bude start đonom na neko tvoje zavitlavanje.

 

I da nema tih reakcija i broja postova to bi se shvatilo nakon metar dana zujanja ovuda. Opet bi tom nekom potencijalnom strašljivcu moglo da bude neprijatno kad vidi da sa tobom ljudi ulaze u diskusiju a njega možda kuliraju u prvih 100 postova. Uvak se u nekom društvu uspostavi hijerarhija, u svim pravcima i uvek ćeš se posle nekog vremena obraćati konkretnoj ličnosti a ne samo postu. A tu ličnost ne možemo da sakrijemo na dugi rok.

ccccc i jos jednom c.

Molo je to i krace:

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

1160422514_boar_1f4171.png

 

prasence Gile je bio najsimpaticnija, najsvjetlija, a mozda i najbolja stvar koja se desila ovom forumu, cak smo Golubica, Honey i ja pokrenuli peticiju da se Gile (znan i kao Fica) vrati. no to su bila neka drugacija, veselija i bezbriznija vremena, tada smo zivjeli fakticki kao hipi komuna, u cvijecu i radosti nadanja. svijet je bio nas, a buducnost je leprsala u duginim bojama. tek sad, pod stare dane, kada me nista vise u zivotu ne moze sokirati (osim mozdanog ili srcanog udara), saznajem da se klikom na Gileta, dakle jednog upravo andjeoskog lika nevinog poput suze Mahatme Gandhija, oduzimala reputacija forumasima. e pa ako to nije bila najpodmuklija zavera i najveca prevara duboke drzave u historiji, onda stvarno ne znam sta jeste. jednom rijecju, neoprostivo.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...