Jump to content

Putovanja


Doorn

Recommended Posts

21 hours ago, ras kass said:

Eto da kazem i koju i o Tokiju:

...

 

Sve što si rekao ja bih se složio, kao neko ko živi i radi u Japanu od 1. septembra 2003. Cela porodica je ovde od septembra 2008. 

 

Drago mi je da si imao lepo iskustvo u ovoj fantastičnoj zemlji koja je i nas udomila.

Link to comment
Share on other sites

Hvala.

 

U principu stvarno nisam imao velika ocekivanja, prelplasen pricama o skupoci Tokija, ali je na kraju ispalo ponajbolje iskustvo.  Na primer na aerodromu sam kupio mobal sim karticu, dobio vaucer od 10 usd za pabove, mogao sam za te pare da popijem tri piva.

Svi nose odela. Uvece su lokali puni tkz. salarymen, zaposleni koji piju sa kolegama. Procitah da je to deo japanske kulture.

Posle par dana primetih da Japanci ne nose naocare za sunce.

Kanti za smece nema, tj. ima ih ispred prodavnica i u kaficima i restoranima.

U Burger kingu sam video uglavnom mladje da spavaju, tkz. inemuri iliti art of taking a nap.

Metro linije imaju posebne vagone za zene, da ih zastite od muskih stipanja, hvatanja i sl...

Sa japanskom sim karticom je automatski ubacen zvuk kamere, koji ne moze da se iskljuci. Ovo je uvedeno kao zastita od slikanja nepristojnih fotografija.

 

Cuveni Shibuya crossing je prava turisticka atrakcija,.

Obisao je i jedan animal cafe, nije po mom ukusu, mirise mi anima abuse.

Igrao igrice u Segi, probao virtual experience u Tyffonium - u , isao u japanese spa.

Obavezno suica ili pasmo pre paid metro card, kao nas bus plus, zbog lakseg i brzeg transporta kroz metro.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Čudno drvo. Hua Hin Thailand, Sheraton Blue Lagoon. Deo Sheraton hotela ali privatni apartmani. Žive duše u julu i avgustu nema, bio sam (kao gost Sheratona) ovlašćen da i tu uđem.

Zimi je puno, sve Rusi koji šalju žene i predškolsku decu šalju da tama prezime.

 

U laguni, ovo neobično drvo, palma. 

 

2017cudnodrvo01.jpg

 

To drvo pre nisam primetio. Posle vidim da i u parku moje zgrade stoji

 

2017cudnodrvo02.jpg

 

To je "travelers palm", prirodni kompas, potiče sa Madagaskara. Navigavati kroz Madagascar pre više vekova, zemlju veličine Nemačke, uvek je korisno pa i neophodno znati gde je sever a gde jug. Lice palme prema jugu, naličje prema severu. Nikakvo čudo da je ta palma došla na rep kao logo Air Madagascar (slika sa neta) Air Madagascar Airbus A-340.

 

2017cudnodrvo03.jpg

 

Edited by Yoyogi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Mislim da, koliko god da je tvoja slika i palma lepa, nije isto. Ne bi bila izdvojena kao logo aviokompanije kao nacionalni simbol.

 

Pa Sejseli i Madagaskar... Ima logike da je isto. 

Link to comment
Share on other sites

Japan, Takayama, Hida Ice Caves. Na izlasku iz pećine, duga pokrivena silazna staza, uz nju statue 7 Shinto božanstava bogatstva i sreće.

 

2019ebisu02.jpg

 

Prvi i najvažniji je "Ebisu" (piše se i Yebisu). Legenda kaže da je rođen bez kostiju i da su ga bacili u more pa su mu tamo izrasle ruke i noge i sav skelet. 
On je bog sreće i zaštitnik ribara, zato u jednoj ruci ima štap za pecanje a u drugog ribu. Riba je u Japanu, ostrvskoj zemlji,  najvažnije i najviše konzumirano meso. Od rođenja mu je ostalo da je nagluv i da ima uvek osmeh na licu.

Važan je zato što, u oktobru, koji se zove "mesec bez bogova" jer se svi bogovi sastaju u Izumo-taiša da odluče o sudbini pojedinaca (naroda), jedini on, nagluv, ne čuje zov pa ostaje jedini koji nije tamo i kome narod može da se moli u oktobru.

 

2019ebisu01.jpg

 

Po njemu je i ovo, kažu najbolje pivo u Japanu, dobilo ime. Pravi se po nemačkom receptu od 1890. Eno ga i na čaši.
Stvarno je odlično pivo i najskuplje je.

 

2019ebisu03.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Thailand, sa ekspedicije po severnom Isaanu, Udon Thani. More lotusa


Pocinje sa zorom.

 

2019lokvanj03.jpg

 

Lokvanji se otvaraju sa suncem i zatvaraju oko podne.

 

2019lokvanj08.jpg


Kada se motor camca ugasio,  inercijski let iznad lokvanjskog gnezda 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Istrazivao sam vodopade na Koh Chang u Thai (Koh = ostrvo, Chang = slon). Bio sam 6 puta, sada malo da vidim sta ima van plaza i potrosnje.

Vodopadi, reke iz kojih oni piju vodu i koriste je po kucama za sve.

 

2019vodopad01.jpg

 

2019vodopad02.jpg

 

Nekada, prisustvu uniformisanih vlasti

 

2019vodopad03.jpg

 

A vise sa civilima

 

2019vodopad04.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nekih 50km od Korata (Nakhon Ratchasima) prema Khon Kaen, 2018. godine u decembru vidjen je rashodovani avion A330 HS-TEF. To je od Bangkoka udaljeno kao Vranje od Surcina.

 

2019hstef01.jpg

 

Sta se desilo: taj aparat, HS-TEF, je skrenuo sa piste u Bangkoku 8. decembra 2013 (na povratku iz Guangzhou, Kina) i bio ostecen do nepopravljivosti (niko nije bio ni povredjen). Analiza je pokazala da je nosac noge imao naprslinu i nije se pravilno istegao.

(dve slike sa neta)

Primetimo da su logo firme na repu i ime firme na trupu zacrnjeni. To da ne bi manipulatori to koristili na fotografijama po netu Posle evakuacije putnika i posade, to je prva stvar koju avio firme urade u slucaju nesrece, kad mogu, ovde su mogli.

 

2019hstef03.jpg

 

Kako su ga dovde  doneli (350km), mora da je bio specijalni kamion pod rotacionim svetlima i iz nekoliko koraka

 

2019hstef04.jpg

 

Za proteklih 6-7 meseci i on se malo progospodio. Dobio je kafic na sprat i stepenice. Konstantna cirkulacija kola i ljudi sa decom koji dolaze da ga vide.

 

2019hstef05.jpg

 

Do kafica sada ima i restoran (sve su modifikovani teretni kontejneri)

 

2019hstef06.jpg

 

Pitao sam osoblje, kazu da ce otvoriti unutrasnjost aviona za javnost krajem 2019. Verovatno ce se naplacivati ulaz.

 

2019hstef07.jpg

 

To ce biti atrakcija, 90% publike u Isaan nije nikada bilo u avionu, ko i jeste ne u sirokotrupnom.

Ne znam kada ce me put navesti tamo opet. Ako bude, bas cu slatko tu da stanem za rucak.

Link to comment
Share on other sites

Prošli vikend sam proveo sa kumovima koji žive u predgrađu Sarajeva, Kasindo. Krenuli u petak oko podne i stigli predveče. Išli preko Šapca, Loznice, Zvornika, Vlasenice, Sokolca. Romanija je prelepa. Vreme je bilo "mestimično" pa su i slike takve :classic_smile: Vreme smo iskoristili da se klinci bolje upoznaju među sobom i da vidimo grad, posle 10 godina koliko je prošlo od kad smo supruga i ja poslednji put bili tamo. Da ne postavljam slike baščaršije i samog grada pošto je to dostupno svima postaviću samo sliku panorame grada sa žičare koja vodi na Trebević i panoramu sa Jahorine. Ćevapi kod "Želje" su i dalje vrhunski :thumbsup: 

 

Sarajevo sa žičare

likmFg3.jpg

 

Jahorina, panorama

zkn4rqo.jpg

 

kMAPc3I.jpg

 

U ponedeljak ujutru se rastali sa kumovima i nastavili put Višegrada. Vozili se turističkim brodićem i obišli Andrić grad.

 

Višegrad i "na drini ćuprija"

B08tULY.jpg

zShYyie.jpg

gnmhBkL.jpg

 

Andrić grad sa vode

kMWapyN.jpg

 

Iz Višegrada predveče prešli na Mokru goru gde smo i prespavali. Obišli drvengrad...

Pogled iz vodenice gde se nalazi apartman

8Riw5lt.jpg

 

Pogled iz restorana železnice

k9bav7p.jpg

 

Sutradan se vozili šarganskom osmicom što preporučujem svima koji posete Mokru goru. 

swK9Dss.jpg

JNFlzGN.jpg

7cqFeUe.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Singapore,  Little India. 

 

2019tour08.jpg

 

"Pulling the tea", predstavica. Prica kaze da su radnici imali 5-10 minuta pauze da popiju caj (koji je esencijalan da nadoknadi znojenjem izgubljenu vodu i so) i da ne cekaju da se ohladi, cajdzija ga je ovako hladio. Stvarno, izgleda kao da iz kofe izvlaci konopac. Caj ima mleka i jos nekih biljaka.

 

2019tour09.jpg

 

2019tour10.jpg

 

2019tour11.jpg

 

Moj kratak klip (3 sekunde)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja bio na Jadranu:

 

spacer.png

 

Ali, to nije nista posebno, posto Sibenik, pa i Split, obidjem svake godine, ono sto je interesantno jeste da mi je bilo dosadno kad sam se vratio u Novi Sad, pa sam odlucio da odem u Grcku, da malo obidjem Egejsko more:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

A, sad malo Solun i Agora:

 

spacer.png

 

Crkva sv. Dimitrija, zastitnika grada Soluna:

 

spacer.png

 

Inace Dimitrije sine Mitre rodom iz Sremske Mitrovice je bio rimski vojnik koji je primio hriscanstvo, pa su ga za nagradu kolege bacile u bunar:

 

spacer.png

 

Bunar se nalazi ispod crkve, pa se kroz nju dolazi do mjesta gdje je ovaj Sremac skoncao.

 

Idemo dalje,

 

spacer.png

 

Eleftherios Venizelos, liberal, reformator, modernista, premijer Grcke u 8 mandata, kazu da je uspio da izvuce Grcku iz krize za vrijeme svoje vlasti, :18: valjda jedini Grk kojem je to ikada poslo za rukom :thumbup:

 

spacer.png

 

Centar Soluna

 

spacer.png

 

i centar Soluna, pogled na drugu stranu.

 

spacer.png

 

Pa i kod Aristotela :classic_smile:

 

spacer.png

 

pogled na grad sa mora, to sam se malo vozao po moru tuda okolo.

 

spacer.png

 

Aleksandar Makedonski i dalje jase Bukefala

 

spacer.png

 

i za kraj Zeitenlik, saveznicko vojno groblje i memorijalni park Prvog svjetskog rata,..

 

 

I tako, za dvije nedelje cu opet na Jadran, sta cu, moram,.. i tako,... sad cekam da Vucic uplati Kiniku honorar, pa da vidim slike gdje je on bio :classic_laugh:

Edited by Atreid
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Posle 50 dana u Thai, od ovog leta neću videti puno u Japanu. U Thai je bilo 10C manje vrućine nego u Japanu. Dan nakon povratka, Laguna Gamagori, 45 minuta od nas.

 

2019laguna01.jpg

 

Na obali okeana (100m)  a slatka voda u bazenima

 

2019laguna02.jpg

 

Cena ulaznice  je 3,300 dinara za dan

 

2019laguna03.jpg

 

Mediteranska tema, Grčka, Italija, Španija

 

2019laguna04.jpg

 

Riva sa desetinama restorana

 

2019laguna05.jpg

 

Plaza na talasnom bazenu nije od peska

 

2019laguna06.jpg

 

Ovo je bilo na zatvaranju bazena, u 17:00. Šta čekaju ovi u kostimima?

 

2019laguna07.jpg

 

Noćno kupanje sa vatrometom

 

2019laguna08.jpg

 

Moj kratak klip od danas

 

[video=youtube_share;NycMMa6LaZI]https://youtu.be/NycMMa6LaZI[/video]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pisali smo o voyager ili fan palmama. Evo je kod ujaka u dvoristu, a i bananica je fino rodila uz nju. Sad ih na ostrvu vidim na svakom koraku. Valjda mi postale upadljive zbog pisanja ovdje. 

 

Kazu da  na Madagaskaru od njih i kuce prave.

 

20190815-121954.jpg

Edited by Doorn
Link to comment
Share on other sites

Ima oko svoje kuće još. Toyota City, Mikawa lake.

 

2019mikawa01.jpg

 

Da se čamac iznajmi, stoji tabla - uzmite ga a na povratku, molimo vas stanite kod 2km udaljenog restorana (to ne može da se prođe, nema drugog puta)  platite 500 dinara po čamcu, na sat. Bilo je još nekoliko porodica koje su uzele 7-8 čamaca, čak smo stajali malo u redu da platimo korišćenje.

 

2019mikawa02.jpg

 

Ovo je malo neuobičajeno: jezero je veštačko, man made. A hrana u restoranu je totalno divlja, osim pirinča ništa nije uzgajano. Riba je rečna pastrmka (ayu) sa slobodnih reka (pre i posle brane) a ostalo su šumsko korenje, biljke i pečurke.

 

2019mikawa03.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Shimoguri, japanski Machu Picchu . Selo na 30% padini, osunčano ceo dan, nikada u senci.

 

2019shimoguri01.jpg

 

Tu su se naselili da budu daleko od puteva samuraja i ratnika

 

2019shimoguri02.jpg

 

Sada tu živi 80 ljudi, uglavnom starci. Odavno im je zatvorena škola, u zadnjih 5 godina su izgubili prodavnicu, poštu i autobusku liniju.

 

2019shimoguri03.jpg

 

Kažu da su selu dani odbrojani, otišli smo da ga posetimo pre nego što nestane (kao i Veneciju pre nego što potone 🙂 ). 

 

Ima samo jedan restoran koji služi 3 jela, jedini gosti su turisti vikendom. Tu sam kupio mali džak oraha, ćerka ih nikada nije videla u životu.

Napravili su jadni i ovaj vidikovac (sa kojeg sam slikao) da privuku posetioce. Da se dođe, treba proći svim serpentinama, turistički autobus ako i može da prođe, nema prostora za mimoilaženje čak ni sa automobilom.

 

2019shimoguri04.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/26/2019 at 6:20 PM, Yoyogi said:

 

Baš sam juče bio na pirinčanim terasama Yotsuya Senmaida, 1,000 rice paddies, Shinshiro City. Sat i po od mene (Nagoya, Japan), bilo je u kombinaciji sa još 4 atrakcije.

 

2019terase01.jpg

 

...

 

Danas, 31. avgust 2019. odem opet na ovo mesto. Regionalnim putem, razdaljina kao Beograd - Ljig. Pirinčane terase mnogo drugačije i impresivnije izgledaju. Proveo sam dva sata uživajući i slikajući. Pristup je slobodan.

 

Mnogo je drugačije, uporedite slike istih njiva tek posejanog pirinča sa skoro zrelim.

 

2019senmaidafields01.jpg

 

2019senmaidafields02.jpg

 

Pogled sa druge strane

 

2019senmaidafields03.jpg

 

Pirinač je u sazrevanju.

 

2019senmaidafields04.jpg

 

Kao što rekoh u junu, ravnali su ih i pravili kao što su se temelji zamkova pravili - kamenom. Trebalo je to raditi i dovući kamenje bez mehanizacije pre 500-600 godina.

 

2019senmaidafields05.jpg

 

Eto, ja nisam znao kako klas pirinča izgleda dok nisam došao u Aziju pre 20 godina.

 

2019senmaidafields06.jpg

 

To je Aziji njena "šenica bjelica", osnov ishrane kao u Srbiji hleb.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...