Jump to content

Putovanja


Doorn

Recommended Posts

Ovo je novo, Jewel na Changi aerodromu, otvoreno 17. aprila 2019. Namenjeno je pre svega ne-putujućoj publici, kao atrakcija sama po sebi. Ja sam već bio prošao pasošku kontrolu i jedino da sam imao više od 4 sata do leta (imao sam 2) mogao sam da izađem da odem tamo.
Ovako, samo kroz prozor voza između terminala 2 i 3, koji prolazi kroz sred kupole.

 

2019jewel01.jpg

 

2019jewel02.jpg

 

Saputnici u robotizovanom vozu. Ljubim miris saronga u zoru

 

2019jewel03.jpg

 

2019jewel44.jpg

 

Kada stigne u sredinu, voz uspori, znaju da ljudi slikaju

 

2019jewel05.jpg

 

Gigantski vodopad

 

2019jewel06.jpg

 

Dole ludnica, svi snimaju, desetine restorana i radnji

 

2019jewel07.jpg

 

2019jewel08.jpg

 

Changi je oduvek bio najbolji aerodrom na svetu. Sada je rastojanje do sledećeg najboljeg (Incheon Seoul) još malo povećano.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da ne otvaram novu temu, a vezano je za putovanja.

Interesuje me kako na vas reauguje pasoska kontrola ako ste menjali izgled, tj npr na slici u pasosu imate kratku kosu, a sada duzu, ili na slici nemate bradu a sada imate.,...?

 

Posto ja na pasosu nisam imao brkove, a generalno se ne volim brijat, i ostavim ja brkove. Nisu bili veliki ali kod nas na BGD aerodromu su rekli ok sad prodji ali sledeci put ne. I tako se ja odlucim da promenim jos vazeci pasos za novi gde na slici imam brkove. Fazon je da slika je dosta osvetljena, cb i od svog svetla brkovi se naziru 🙂

 

Brat je pustio bradu oko 1cm duzine, isao preko granice u Madjarsku i njemu su isto tako rekli, da se obrije za sledeci put.

 

Interesuje me kako je to u svetu? kako svi oni sportisti, danas ovako a sutra drugacije izgledaju. pa npr Raduljica (kosarkas) . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 10/28/2019 at 8:42 AM, slavisa said:

Da ne otvaram novu temu, a vezano je za putovanja.

Interesuje me kako na vas reauguje pasoska kontrola ako ste menjali izgled, tj npr na slici u pasosu imate kratku kosu, a sada duzu, ili na slici nemate bradu a sada imate.,...?

 

Posto ja na pasosu nisam imao brkove, a generalno se ne volim brijat, i ostavim ja brkove. Nisu bili veliki ali kod nas na BGD aerodromu su rekli ok sad prodji ali sledeci put ne. I tako se ja odlucim da promenim jos vazeci pasos za novi gde na slici imam brkove. Fazon je da slika je dosta osvetljena, cb i od svog svetla brkovi se naziru 🙂

 

Brat je pustio bradu oko 1cm duzine, isao preko granice u Madjarsku i njemu su isto tako rekli, da se obrije za sledeci put.

 

Interesuje me kako je to u svetu? kako svi oni sportisti, danas ovako a sutra drugacije izgledaju. pa npr Raduljica (kosarkas) . 

 

 

Malo ti kasno odgovaram, ali dobro. 

Ja sam imao problem u Kini. 

Putovao sam u Japan, pa smo imali jedno točenje goriva u Kini, ni ne sećam se kako se zove grad. 

Pasoš mi je bio pri isteku, tako da je slika bila stara oko 8 godina, a još sam tad bio tinejdžer kad sam vadio pasoš, pa sam se relativno dosta promenio. 

Uglavnom, ostala mi je brada(al' malo, ne ko Raduljici 😄 ) kada sam krenuo, ništa posebno drugačije nisam izgledao, ali dovoljno Kinezima da me smaraju. 

Nije im radio onaj eye recognition sistem ili kako već se zove, a Kinez nije verovao da sam to ja. Jedina slika od dokumenata gde sam imao bradu je bila autobuska godišnja karta, ali to nije hteo da prizna. Ostali dokumenti bez brade. 

I stavi on mene u neku čekaonicu i kao sačekaj tu. I ja vidim taj glavi lik zove nekog pandura i da mu moj pasoš i pretpostavljam da mu je rekao da proba da me nađe. I ovaj pandur ide, gleda u pasoš, gleda u ljude i konačno dođe do mene, a ja se sav ozario. 😄 I kao jesi ovo ti, kažem mu da jesam i puste me konačno.

Uglavnom, sve je trajalo 45 minuta, a sat vremena smo imali tu pauzu, jedva sam uleteo u avion. 

A pre toga smo imali presedanje u Pekingu i tu je bilo sve u redu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo već nekoliko godina išao sa pasošem u kome realno uopšte ne ličim na sebe (slika je bukvalno iz osnovne škole bila, plus duga kosa) ali me generalno nisu smarali. Doduše ovog leta mi se onako dobro ismejale i u Beogradu i u Berlinu policajke što rade na pasoškoj kontroli :classic_laugh:

 

Ali da, generalno treba menjati pasoš ako se bitno promenio fizički izgled. Meni je svejedno isticao stari sad u februaru naredne godine tako da sam to odradio posle tog puta.

 

E sad ovo za bradu i brkove ako su samo malo pušteni mi je čudno. Pretpostavljam da se svi slikaju za dokumente obrijani, osim ako baš nemaju stalno isti fazon, a realno će se desiti da nisi obrijan skroz.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, slavisa said:

Sto je najgore na slici u pasosu treba da sam sa brkovia, ali nasi vrsni fotografi su napravili takvu fotku da moras dobro pogledat da li imam brkove ili nemam, a imam zato sam i menjao pasos.

Ako se na slici ne vide brcine ka` u Vuka Karadzica - onda si Coso.:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Proslog mjeseca Scotland 

 

Ijmuiden -> Newcastle

20200223-144242.jpg

 

20200223-161103.jpg

 

20200223-180134.jpg

 

20200223-181045.jpg

 

North Shields (Newcastle)

20200224-192716.jpg

 

Dumgoyne

20200224_193316.jpg

 

Peebles

20200225_084517.jpg

 

Rosslyn Chapel

20200225_115605.jpg

 

20200225_115639.jpg

 

20200225_120010.jpg

 

Edinburgh

20200225_130042.jpg

 

20200225_130509.jpg

 

20200225_130809.jpg

 

20200225_131120.jpg

 

20200225_131527.jpg

 

20200225_132215.jpg

 

20200225_132712.jpg

 

20200225_133319.jpg

 

20200225_140706.jpg

 

20200225_140740.jpg

 

20200225_155846.jpg

 

20200225_195817.jpg

 

Jedburgh

20200226_105836.jpg

 

Scotland

20200226_112947.jpg

 

20200226_113026.jpg

 

20200226_113219.jpg

 

North Shields (Newcastle - Ijmuiden)

IMG-20200227-WA0014.jpg

 

20200226_170550.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Nemam preporuku za smeštaj ali imam savet. Gledaj da budete što ranije tamo. Kolega je bio u prošlu nedelju sa porodicom. Oko 9h ujutru se jedva parkirao. Kaže da je bila neverovatna gužva i da ranijih godina nikada nije bilo ni upola ljudi kao sada.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, imacu to na umu. Zvao sam desetak apartmana / vila i sve su naravno bukirane, to je tako kad cekas poslednji dan verovatno.

Od ostalih opcija izabrali smo Heba apartmane koji imaju svoj privatni parking pa se nadam da to nece biti problem.

 

Ali ovo za guzvu me ne raduje, namerno eskiviramo Kop, Zlatibor i Taru upravo zbog toga...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

spacer.png                                      Željno iščekujem sledeće putovanje. Interesantno da mi je prošlo putovanje bilo jedno od najomiljenijih. London, Oxford, Cotswolds, Bath, Salisbury, Eurostar do Brisela, pa Ghent.

Rado bih ponovila s tim da dupliram noćenja.

spacer.png

 

Woodhenge 

spacer.png

London 

spacer.png


Oxford, dezert!

 

spacer.png

 

Lower Slaughter 

 

spacer.png

 

Crescent, Bath

spacer.png

 

Herschel Museum, Bath

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2021 at 1:16 AM, ControlFreak said:

London, Oxford, Bath

 

Ja sam prošle godine imao ovakve putešestvije. Plus Snowdonia i zapadni i severni Vels. Prelepo.
Nažalost, na eksternom HD su mi slike, imam samo ovu negde iz NP Snowdonia gde sam uhvatio jednog slikara kako slika predele.

wales.png

 

Vels je strava i sve preporuke za obilazak. U unutrašnjosti je priroda prelepa, a uz obalu gradići sa zanimljivom arhitekturom, starim zamkovima i lepim pričama.

Evo malo slika mesta koja smo obišli, ali sa neta, pošto nemam kod sebe svoje.

Aberyswyth

Aberystwyth-GettyImages-821837026.jpg?im

Harlech
 

NINTCHDBPICT000432109169.jpg?w=670

 

Gradić sa najstrmijom ulicom na svetu.

 

Pemrokeshire

 

happiest-604x270.jpg

Barry Island

 

MH_110720_Covid-19_010-768x512.jpg

 

Edited by uvrnuto
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

spacer.png
 

spacer.png

Ovaj mali park osnovan negde oko 1936. godine odlikuje se gracioznim lukom od crvenog peščara po kome je glavni grad nazvan Tseghahoodzani (Prozorska stena). Nalazi se samo nekoliko metara severno od kancelarije predsednika države i potpredsednika države Navajo, domova saveza naroda Navajo i drugih administrativnih kancelarija. 1936. godine, sedište Navajo Nation-a i druge vladine kancelarije izgrađeni su u neposrednoj blizini ovog luka, zbog njegove istorije i kulturnog značaja, posebno ceremonijom plovnih puteva. U navaho kulturi i istoriji, nekada je bilo jezerce sa vodom tačno ispod otvora luka na zemlji, čovek od Navahoa sakupljao bi ovu vodu za upotrebu na ceremoniji plovnih puteva. Ovo mesto je bilo jedno od četiri sveta ribnjaka. Iako danas, verovatno nećete biti svedok svečanog sakupljanja vode tokom posete. Ali bez obzira na to, područje treba poštovati i nije dozvoljeno penjanje na luk Prozorske stene ili okolne formacije peščara. Spomenik za veterane uspostavljen je 1995. godine, takođe je u podnožju Vindov Rock-a u čast mnogih Navahoa koji su služili u američkoj vojsci. Mnogi Navajo vojnici prepoznati su u analima istorije po ulozi Govornika koda, pri čemu su koristili maternji jezik Dine da bi stvorili kod koji neprijatelj nikada nije prekršio. Istoričari zaslužuju Navaho Code Talkere za pomoć u pobedi u Drugom svetskom ratu. Spomen-park ima mnogo simboličnih struktura: statuu govornika Navajo Code-a sa radiom od 32 kilograma (Vestinghouse - predajnik tipa CRI-43007) na leđima, kružnom stazom koja ocrtava četiri kardinalna pravca (Istok = Beli; Jug = Plavi; Zapad = žuta i sever = crna), 16 uglastih čeličnih stubova sa natpisom ispunjenim imenima ratnih veterana, svetilište za lečenje koje se koristi za odraz i samoću sa fontanom od peščara.

 

Window Rock

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by ControlFreak
google prevod dodat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Smešten izmedju Duranga i Ouray, izmedju Red Mountain i Molas Pass, stari gradić Silverton je mali dragulj. Put od i do me je ostavio bez daha (ali zaista!). Stoga verovatno i imenovan Million dollar highway. Odseli smo u hotelu izgradjenom 1882, malom i šarmantnom sa grandioznim nazivom.

 

spacer.png

 

 

 

 

spacer.pngspacer.png

 

 

spacer.pngspacer.png

 

spacer.png
 

spacer.pngspacer.png
spacer.pngspacer.png

 

spacer.pngspacer.png
spacer.pngspacer.png


 

https://imgur.com/a/wLS00UL
 

 

 

 

 

Edited by ControlFreak
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
2 hours ago, Magia said:

Jel posecivao neko sever Evrope sa namerom da gleda Auroru?

 

Ja sve sto nalazim na netu je ludacki skupo, pa je svaki savet dobrodosao.

 

 

Bili smo dva puta preko leta, ne na auroru, ali prešli smo polarni krug i mogu da ti dam neki tip. Okrnuli smo na jug na nekih 68,65° severne širine, iznad Narvika. Ceo put kolima, benzin u Danskoj jeftin, u Švedskoj onako, u Norveškoj malo skupli, u proseku kao i u Evropi, u Nemačkoj na primer. Hoteli kategorije **** npr. Best Western ili SAS Radisson jeftini, 50 - 60 EUR noćenje sa doručkom. Restorani skupi, kazne za saobraćajne prekršaje drakonske. Brza i relativno jeftina klopa je IKEA ili fast food Max. Cene u samoposlugama OK. E sad, koliko sve ovo pije vode zimi, što se tiče putovanja autom i koliko visoko na sever i u divljinu moraš da odeš da bi video auroru, ne znam. U svakom slučaju, preporučujem ti put u Skandinaviju, sa aurorom ili bez.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2021 at 11:30 AM, Magia said:

Jel posecivao neko sever Evrope sa namerom da gleda Auroru?

 

Ja sve sto nalazim na netu je ludacki skupo, pa je svaki savet dobrodosao.

 

Gledala sam je mnogo puta u toku dve godine koliko sam zivela u Vilhelmini. Ali to ipak nije dovoljno severno da bi bilo onako spektakularno kao sto moze da bude na nekim drugim mestima. Jednom sam bila u Abisco i to je vec bila prava stvar.

E sad, problem sa severnom svetloscu je sto je toliko nepredvidljiva i treba prilicno mnogo srece da se pojavi u svom najboljem izdanju bas onda i tamo gde se ti nalazis. I uvek je skupo, jer su kapaciteti u tim delovima zemlje (govorim o Svedskoj, ali racunam da je isto u Norveskoj i Finskoj) ograniceni, a logistika bas zaguljena.

Evo ti jedna lista s linkovima, uglavnom predlozi za smestaj, pa baci u translator tamo gde nema engleske verzije:

 

https://www.norrland247.se/norrsken-lista/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos jedan, da ne editujem gore.

Definitivno preporucujem Abisko. Kazu da je jedno od najboljih mesta na svetu za posmatranje Aurore, jer retko ima oblake, malo je mesto bez mnogo rasvete, dovoljno je severno i dovoljno visoko da se Aurora dobro vidi, a ipak ne toliko komplikovano da se do njega dodje. Ima i smestaja po pristojnim cenama. Nista luksuzno, ali ipak ”svedski standard”.

Evo linka na svedskom:

 

https://www.svenskaturistforeningen.se/guider-tips/norrsken-sverige/

 

Bolje ti je da tekst ubacis u translator, iako ima englesku verziju, ali vrlo ogranicenog sadrzaja.

Sezona za Auroru je od sredine novembra do sredine marta, ali sto ”centralnije” to veca sansa za najspektakularniji moguci dozivljaj.

 

Edit: Jos samo ovo i necu vise, majkemi 😀:

 

https://www.visitabisko.com/

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2021 at 11:30 AM, Magia said:

Jel posecivao neko sever Evrope sa namerom da gleda Auroru?

 

Ja sve sto nalazim na netu je ludacki skupo, pa je svaki savet dobrodosao.

 

Ako resis da prevalis put i puknes kintu onda je Island sigurna karta.

Reykjavik, najseverniji glavni grad na svetu, Aurora B. 280 dana u godini.  

Ako hoces da maximalizujes dozivljaj, sledeci peak - solar maximum - je 2024.

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2021 at 10:32 PM, Cyber said:

 

Ako resis da prevalis put i puknes kintu onda je Island sigurna karta.

Reykjavik, najseverniji glavni grad na svetu, Aurora B. 280 dana u godini.  

Ako hoces da maximalizujes dozivljaj, sledeci peak - solar maximum - je 2024.

 

 

To sto Island voli da se reklamira kao zemlja aurore, jeste zato sto im je turizam bitan. Ali nemojmo preterivati. Reykjavik je juznije od Vilhelmine, pri tome je i osvetljen grad. Nema sanse da dozivljaj bude potpun. A tek ovo s 280 dana… Tu su samo iskljucili ona tri letnja meseca kad su noci toliko svetle da nikakve sanse nema. U ostalim mesecima postoji teoretska sansa da se vidi, ali desava se i u Stockholmu, pa svakako niko ne dolazi ovde da posmatra auroru. Ipak treba otici severnije i daleko od gradskog osvetljenja. Zemlja moze biti bilo koja severna, ali mikrolokacija je tu ipak najbitnija.

Sve u svemu, minimum postenja nalaze da iz ove sulude racunice s 280 dana izbaci i ocekivani broj noci s mesecinom, ali oni bas resili da preteraju.

Inace, nisam bila na Islandu, ali sam od svih koji su bili cula da je prelepo. Ali i da je pravo vreme za posetu leto, kad se moze uzivati u pejzazima, gejzirima, hikingu… Zimi se moze desiti da se ne vidi ni aurora, niti ista drugo. Plus uglavnom planinski teren i opasnosti koje to znaci. U nizim delovima Laponije, bez obzira na zemlju, uvek ima mnogo toga zanimljivog, cak i ako se coveku ne posreci s aurorom. Za nenordijske zemlje ne znam kako stoje stvari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...