Jump to content

(Zdrava) ishrana, dijete i gubitak težine


sasa965

Recommended Posts

24 minutes ago, sasa965 said:

@Eddard

Navršila se godina.

Ajde u nekoliko rečenica iskustva , zamke , nedoumice a što ne reći i pozitivne strane promena u ishrani.

Možda će nekom da koristi.

Covek odbolavao COVID, jedva docekao banju za nerotkinje... i ti ga pitas za savet u vezi treninga i ishrane?:krstipd4:

Od mene bi dobio bar 6 meseci zbog neprilcnog pitanja.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da osvežimo temu. Već više od godinu dana ne doručkujem (autofagija). Večeram do 21 h, pa i kasnije ako imamo goste, najčešće u 19 h, ne vodim računa i ne gledam na sat. Prvi sledeći obrok mi je ručak oko 13 h, znači pravim 16 do 18 sati pauzu između obroka.

Mogu da kažem da mi jako prija. Nije to bila dijeta, imam dobru težinu jer mi je takav metabolizam, skoro pa da mogu da jedem koliko hoću i da se ne gojim.

Ipak, često sam osećao težinu u stomaku, neprijatnost. Ovakvim režimom ishrane to je prestalo.

Inače mi nije bilo teško da se naviknem, na početku malkice. Doručkovao sam ranije uglavnom testo, burek, paštetice i sl.

Verovatno bi bilo još bolje da se odreknem večere, ali bi to bila prevelika žrtva. PS. i sada recimo u mesec dana maznem burek, čisto onako 🙂

 

U suštini, preporuka, uz konsultaciju sa lekarom što bi rekli (ja nisam konsultovao, lol).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2022 at 9:21 AM, Pangea said:

Da osvežimo temu. Već više od godinu dana ne doručkujem (autofagija). Večeram do 21 h, pa i kasnije ako imamo goste, najčešće u 19 h, ne vodim računa i ne gledam na sat. Prvi sledeći obrok mi je ručak oko 13 h, znači pravim 16 do 18 sati pauzu između obroka.

Mogu da kažem da mi jako prija. Nije to bila dijeta, imam dobru težinu jer mi je takav metabolizam, skoro pa da mogu da jedem koliko hoću i da se ne gojim.

Ipak, često sam osećao težinu u stomaku, neprijatnost. Ovakvim režimom ishrane to je prestalo.

Inače mi nije bilo teško da se naviknem, na početku malkice. Doručkovao sam ranije uglavnom testo, burek, paštetice i sl.

Verovatno bi bilo još bolje da se odreknem večere, ali bi to bila prevelika žrtva. PS. i sada recimo u mesec dana maznem burek, čisto onako 🙂

 

U suštini, preporuka, uz konsultaciju sa lekarom što bi rekli (ja nisam konsultovao, lol).

 

Ja sam htela da budem na tom rezimu ishrane. Nikada ne doruckujem, valjda od kada znam za sebe i po svemu sudeci ne bi trebalo da mi bude tesko, s obzirom da imam dva obroka u vremenskom razmaku od par sati. Prvi put u toku dana sam gladna posle 3-4 poslepodne. Ali... kafa sa krimerom mi pokvari koncept i poremeti vreme. Ustanem rano i popijem nekada i dve kafe do rucka. Caj ne volim i ne mogu kafu da zamenim cajem, niti da pijem kafu bez krimera (eventualno mleko i secer). 

Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, Baby said:

 

Ja sam htela da budem na tom rezimu ishrane. Nikada ne doruckujem, valjda od kada znam za sebe i po svemu sudeci ne bi trebalo da mi bude tesko, s obzirom da imam dva obroka u vremenskom razmaku od par sati. Prvi put u toku dana sam gladna posle 3-4 poslepodne. Ali... kafa sa krimerom mi pokvari koncept i poremeti vreme. Ustanem rano i popijem nekada i dve kafe do rucka. Caj ne volim i ne mogu kafu da zamenim cajem, niti da pijem kafu bez krimera (eventualno mleko i secer). 

 

Ja živim, dvadesetak godina unazad, po savetu: Doručak pojedi sam, ručak podeli sa prijateljem, vereru daj neprijatelju. Nije to neki režim koji sa prihvatio po savetu već nešto do čega sam došao prateći šta mi je najbolje, doručkujem redovno, vreme je varijabilno, između 6 i 9, ručak oko 2-3, večera, ništa. Kafu ne brojim.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

 

Ja živim, dvadesetak godina unazad, po savetu: Doručak pojedi sam, ručak podeli sa prijateljem, vereru daj neprijatelju. Nije to neki režim koji sa prihvatio po savetu već nešto do čega sam došao prateći šta mi je najbolje, doručkujem redovno, vreme je varijabilno, između 6 i 9, ručak oko 2-3, večera, ništa. Kafu ne brojim.

 

Probala sam ja da se uteram u red sa doruckom, ali sam onda imala samo jedan obrok dnevno koji je trajao od budjenja do spavanja. 

 

Na zalost za autofagiju se broji, ne kafa, nego ono sto se stavlja u nju i to je ono sto mi rastegne vreme 'obroka' pa nije vise taj nacin ishrane. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sasa965 said:

Proces autofagije sigurno nećeš pokrenuti posle 12-18 sati gladovanja .Potrebno je 3-5 dana gladovanja.

Ima puno različitih podataka po tom pitanju, guglao sam kada sam počinjao sa ovim režimom ishrane.

Evo, npr, jedan od prvih rezultata pretrage:

"What is the best way to benefit from autophagy? Research has shown that autophagy kicks in after 12-16 hours of continuous fasting. There are many different methods to reach 12-16 hours of fasting, and intermittent fasters choose a method depending upon their eating preferences."

 

Ipak, meni autofagija, kao autofagija nije ni bila toliko bitna. Imao sam naviku da non stop nešto jedem mada u relativno malim količinama, mislim o hrani često i sl. Iako se nisam gojio osećao sam da mi to smeta, nadutost, neka težina u stomaku. Sada toga nema, osećam se bolje, lakše (iako sam smršao možda kilo, 193 cm, 86 kg), jednostavno mi prija. A autofagija, ako radi i čisti mi organizam tim bolje (možda je taj osećaj poboljšanja upravo posledica autofagije) 😉

Link to comment
Share on other sites

Please, stvarno ne mogu da ulazim u diskusiju s tobom zašto je izgladnjivanje danima loše. Jer to što ti propagiraš nije nikakav post, dijeta ili koje god fensi ime hoćeš da mu daš, to je izgladnjivanje. Nemam ništa protiv IF 16/8 iako meni ne prija, ali ne jesti danima je štetno. Pogotovo što ovde deliš savete ljudima koje ne poznaješ, ne znaš da li su zdravi ili ne i da li izgladnjivanje može još više da im našteti. A može. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Eddard said:

ali ne jesti danima je štetno.

Aman,šta će da se desi?

Je li toliko teško na napišeš?

8 minutes ago, Eddard said:

Pogotovo što ovde deliš savete ljudima koje ne poznaješ, ne znaš da li su zdravi ili ne i da li izgladnjivanje može još više da im našteti.

Izvini ali lupetaš.

Jesam li ja pominjao autofagiju i preporučivao je?

A sad odvoji 5 minuta pa napiši kakvoj bi se opsnosti ti izložio ako bi gladovao 3 dana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

 

Jesam li ja pominjao autofagiju i preporučivao je?


jesi:

 

18 hours ago, sasa965 said:

Proces autofagije sigurno nećeš pokrenuti posle 12-18 sati gladovanja .Potrebno je 3-5 dana gladovanja.

 

Znači sad smo kod 3 dana, ne 5? I dovoljno je da samo nakon 3 dana pokreneš autofagiju, a onda je i odmah prekineš? Čemu? Koja je poenta gladovati 3 dana, a onda nastaviti sa normalnom ishranom? Nema apsolutno nikakvog smisla. 

 

Meni se ništa ne bi desilo da jednom 3 dana ne jedem, ali ima ljudi kojima bi, o tome se radi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

I dovoljno je da samo nakon 3 dana pokreneš autofagiju, a onda je i odmah prekineš? Čemu?

48 sati je potrebno da se isprazne glikogenske rezerve iz muskulature i jetre , toliko je vremena potrebno da jetra počne sa razlaganjem masnoća do ketonskih tela.

Isto toliko je potrebno da organizam prepozna da nema priliva amino kiselina i da treba da posegne za rezervama koje se nalaze u senesens ćelijama.

Pod elektronskim mikroskopom mogu da se vide autofagozomske vakuole kao znak da je proces započeo. U krvnom serumu se posretno pojavljuje povećana koncentracija mokraćne kiseline.

1 hour ago, Eddard said:

Nema apsolutno nikakvog smisla. 

Senesens ćelije i senesens sekretorni fenotip.

 

 

Oko dužine gladovanja.

48 je minimum da se započne . Tri dana bi onda bila donja granica .Problem je što niko ne može tačno da kaže da li 3 - 5 -7 ili 21 dan.

Opisani su slučajevi ljudi koji su gladovali mesecima npr. poštar u USA koji je gladovao skoro celu godinu .

Uz gubitak masnoće gubi se i čista mišićna masa (katabolizam).Vraćanje muskulature je ozbiljno težak zadatak.

Zato je nezahvalno reći 5 dana je bolje nego 3 , zavisi od kompozicije tela , načina ishrane , životnog stila i od cilja kome težimo.

 

 

2 hours ago, Eddard said:

ali ima ljudi kojima bi, o tome se radi. 

Bulimične devojčice , bodibildig profesionalci i ko još?

Link to comment
Share on other sites

Iz pijeteta prema nauci i coveku koji je decenije proveo istrazujuci autofagiju, treba objasniti sta je autofagija. Naime, celijski biolog Yoshinori Ohsumi je istrazivao kako se celije razgradjuju i recikliraju svoje delove, te identifikovao veliki broj gena u procesu autofagije i za to otkrice je dobio Nobelovu nagradu iz oblasti medicine 2016. Ovde je tacno objasnjeno zasto. 

 

Autofagija (grcki za "samojedenje") je fizioloski proces u celijskoj biologiji koji, izmedju ostalog, regulise promet proteina i organele. Taj proces reciklira proteine i druge ostatke u celijama, sto dovodi do regeneracije u velikim razmerama – jedna vrsta reciklaze istrosenih celija. Kao i svaki fizioloski proces, autofagija je kljucni deo zivota kod svih ljudi. Proces se, dakle, desava u svim organizmima sa celijskim jezgrom, doprinosi sazrevanju celija i tkiva u fetusu i „prozdire“ sve vrste ostataka u celijama tela tokom zivota - ukljucujuci strani materijal kao sto su virusi i bakterije. Clan Nobelovog komiteta i profesor integrativne fiziologije na Karolinskom Institutu, Juleen Zierath slikovito objasnajva ovaj proces: "Ako imate 60 kilograma kao ja, vas organizam svaki dan izbaci između 200 i 300 grama proteina. Prosecna osoba jede manje od 80 grama proteina dnevno. [ostatak je reciklirani materijal]. Pitanje je samo brojanja – uvek idemo unazad!"

 

Poznato je da poremecaji u bioloskoj masineriji autofagije leze u osnovi nekoliko bolesti, kao sto su na primer Parkinsonova bolest, dijabetes 2 i druge bolesti koje prvenstveno pogadjaju starije ljude. Retka dijagnoza vici-sindrom pogadja decu koja naslede mutaciju od oba roditelja. Simptomi ukljucuju ozbiljno ostecenje mozga i imunoloskog sistema. Istrazivanje Nobelovca Yoshinori Ohsumija pruzilo je detaljno znanje o bioloskoj masineriji koja omogucava celijama da se razgradjuju i regenerisu, sto otvara nove mogucnosti za razvoj lekova.

 

Autofagija je podeljena u tri razlicite klase: makroautofagija, mikroautofagija i autofagija posredovana saperonom (CMA). Makroautofagija je ono sto se pomodno banalizovalo, prepakovalo i viralno prosirilo kao nacin za mrsavljenje a zapravo je samo rezim ishrane koji podrazumeva da se ne jede u odredjenim periodima. Ono sto onima koji se hvataju na bucku niko ne kaze je to da ”ne postoje molekularne studije na ljudima koje bi pokazale da li autofagija zaista moze da potvrdi bilo kakve korisne efekte posta” (Nils-Göran Larsson, profesor genetike i clan Nobelovog komiteta na Karolinskom institutu). Dakle, autofagija nema zapravo sta da trazi na temi Zdrava ishrana i dijete.

 

A ovde Nobelovac glavom i bradom objasnjava sta je autofagija.

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

Ono sto onima koji se hvataju na bucku niko ne kaze je to da ”ne postoje molekularne studije na ljudima koje bi pokazale da li autofagija zaista moze da potvrdi bilo kakve korisne efekte posta”

Dobri profesor Larson je u pravu ali i nije u pravu.Tačno je da ne mogu da se prate metabolički parametri autofagije jer je rezultat amino kiselina.Merenje e fluksa uekstracelularnom prostoru?zašto?

Kvaka , da ne kažem bućka su senesens ćelije i senesens sekretorni fenotip odnosno interleukini različitih klasa.Nagomilavanjem senesens ćelija se povećava koncentracija IL = hronično zapaljenje .

Iz toga sledi da bi svaki zahvat koji smanjuje broj senesens ćelija smanjio stepen hroničnog zapaljenja.

Tako da bi odgovor bio i da i ne.

2 hours ago, Cyber said:

Dakle, autofagija nema zapravo sta da trazi na temi Zdrava ishrana i dijete.

Gde  da je stavimo?

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...