Jump to content

(Zdrava) ishrana, dijete i gubitak težine


sasa965

Recommended Posts

Od slatkog med i eventualno neki džem za dijabetičare su jedino što se preporučuje. Voće u umerenim količinama 100-200 grama po obroku i izbegavati voće sa mnogo šećera (na primer banana). Ja sam skinuo 18 kg pridržavajući se dijete koja se svodi na izbegavanje slatkog, masnog, testa i još par namirnica tipa krompir, riža i slično. Dijeta je za trigliceride ali kontam da je isto i kod mršavljenja. Pri tome zbog problema sa leđima nisam bio u mogućnosti da odvojim više od 30-40 minuta šetnje što se tiče fizičke aktivnosti. Čekam da prorade bazeni pa to planiram jer to neće škoditi leđima.

 

Na dijeti sam 3 meseca, odnosno ja to ne bih nazvao dijetom jer ja jedem koliko hoću, nego prosto izmenjenim načinom ishrane. Jednom do dva puta nedeljno prekršim, najčešće sa nekim masnim sirom jer tu nisam našao dobru alternativu. Ono što je dobro je što sam otkrio gomilu ukusnih jela na bazi ove zdrave ishrane i skoro sam siguran da se neću vraćati starim navikama u ishrani (osim već pomenutih jedan do dva izuzetka nedeljno 🙂 ).

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, HAMMER said:

opet sam se nespretno izrazio. koriste ga elitni sportisti (biciklisti na primer) ali ono sto je bitno da ti ketoni ne daju nikakav boost kao recimo CHO zato nije ni toliko opste prihvacen. ali kad odlucuju detalji moze da bude jako koristan. recimo kad koristis ketone ti u sustini sagorevas vise masti dok CHO koji se nalazi u telu moze biti iskoriscen kasnije (u biciklizmu to su neki teski usponi ili finis trke) tako da u strategijskom smislu moze da bude od velike pomoci ali recimo u kratkom sprintu ili maksimalnoj eksplozivnoj snazi je skroz bespotreban.

 

Ok, onda se nismo razumeli. Na osnovu onoga što si napisao delovalo mi je kao da pričaš o nekom "magičnom" preparatu koji uzmeš i mršaviš bez potrebe za vežbanjem i restriktivnim načinom ishrane, pa sam bio u fazonu "Ako takvo nešto postoji, do sad bi svi znali za to i ne bi bilo gojaznih...", što znači nemoguće.

 

Sad vidim da nije tako nešto u pitanju i, kako kažeš, koriste ga profi sportisti, gde male razlike koje takvi suplementi stvaraju zapravo donose prevagu.

 

Zainteresovao si me sad, pa sam pročitao ovaj članak. Doduše, studije koje on navodi su došle do malo drugačijih zaključaka...

Edited by extremesportist
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, extremesportist said:

 

Ok, onda se nismo razumeli. Na osnovu onoga što si napisao delovalo mi je kao da pričaš o nekom "magičnom" preparatu koji uzmeš i mršaviš bez potrebe za vežbanjem i restriktivnim načinom ishrane, pa sam bio u fazonu "Ako takvo nešto postoji, do sad bi svi znali za to i ne bi bilo gojaznih...", što znači nemoguće.

 

Sad vidim da nije tako nešto u pitanju i, kako kažeš, koriste ga profi sportisti, gde male razlike koje takvi suplementi stvaraju zapravo donose prevagu.

 

Zainteresovao si me sad, pa sam pročitao ovaj članak. Doduše, studije koje on navodi su došle do malo drugačijih zaključaka...

nemoj da se osvrces na komercijalnu literaturu. niti je uzimaj za ozbiljno. 99% je promocija i reklama sto je cini beskorisnom.

baci pogled na ovo Ketone Bodies and Exercise Performance

generalno kad nema DOI u principu je bezvredno.

Edited by HAMMER
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče triglecirida koje sam pominjao pre tri meseca uspeo sam da ih skinem sa 3,05 na 1,45 (granica 1,7) posle tri meseca izmenjene ishrane ( koju sam kršio jednom do dva puta nedeljno). O "dijeti" sam skoro pisao pa da se ne ponavljam, skinuo sam 18 kg u tom razdoblju. Sa 106, na 88 (visok 192). Holestorel sam skinuo sa 5,55 na 5,11 (granica 5,1) tako da se i to može reći da će biti u zelenom za par nedelja.

 

Jedino što je još ostalo ispod granica je dobar holesterol koji mi je 0.97 a trebalo bi da bude veći od 1,5. Što se toga tiče znam da plava riba tu pomaže, maslinovo ulje, orasi i bademi. Ako neko ima još neki savet slušam.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 7:12 PM, Klotzen said:

Što se tiče triglecirida koje sam pominjao pre tri meseca uspeo sam da ih skinem sa 3,05 na 1,45 (granica 1,7) posle tri meseca izmenjene ishrane ( koju sam kršio jednom do dva puta nedeljno). O "dijeti" sam skoro pisao pa da se ne ponavljam, skinuo sam 18 kg u tom razdoblju. Sa 106, na 88 (visok 192). Holestorel sam skinuo sa 5,55 na 5,11 (granica 5,1) tako da se i to može reći da će biti u zelenom za par nedelja.

 

Jedino što je još ostalo ispod granica je dobar holesterol koji mi je 0.97 a trebalo bi da bude veći od 1,5. Što se toga tiče znam da plava riba tu pomaže, maslinovo ulje, orasi i bademi. Ako neko ima još neki savet slušam.

kostunjavo voce i avokado su dali fantasticne rezultate sa veoma nedisciplinovanim korisnicima. jos ako se fizicki aktiviras za par meseci sve u normali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Svaki put kad popijem mleko, bas "nezdravo" idem u WC u kratkom roku. Tako je vec poslednjih 10-ak godina i svaki put se vratim mleku nadajuci se da se ovog puta to nece desiti. Kako da se resim toga? Volim mleko, ne bih tek tako da ga batalim. Jogurt npr mi cak i prija za stomak. Ok mi je i on. Zasto je tolika razlika u reakciji organizma? Sastav je gotovo isti, zar ne? Sta je zdravije?

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2020 at 4:53 PM, RatzenStadt said:

Svaki put kad popijem mleko, bas "nezdravo" idem u WC u kratkom roku. Tako je vec poslednjih 10-ak godina i svaki put se vratim mleku nadajuci se da se ovog puta to nece desiti. Kako da se resim toga? Volim mleko, ne bih tek tako da ga batalim. Jogurt npr mi cak i prija za stomak. Ok mi je i on. Zasto je tolika razlika u reakciji organizma? Sastav je gotovo isti, zar ne? Sta je zdravije?

Kupite mleko bez laktoze, ima ga u prodaji. Trajna mleka su pasterizovana nema zive duse u nima. U jogurtu i kiselom mleku ima  bakjterija koje prijaju crevnom mikrobiomu, bar tako kazu.

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Samo da se prijavim.

 

Zakucao sam se na -26 kg, tj. dostigao plato. Od pre mesec dana džogiram polako sve više i više, znam da moram da povećam mišićnu masu, ali za nekakvo ozbiljno vežbanje nemam ni vremena, niti baš i volje, a još 10kg mora dole. U principu sam zadovoljan, ali mora dalje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Eddard said:

Samo da se prijavim.

 

Zakucao sam se na -26 kg, tj. dostigao plato. Od pre mesec dana džogiram polako sve više i više, znam da moram da povećam mišićnu masu, ali za nekakvo ozbiljno vežbanje nemam ni vremena, niti baš i volje, a još 10kg mora dole. U principu sam zadovoljan, ali mora dalje.

veAEiyYYYLkYc7jGrGgFDj0abvbY10M91FigSiBZ

 

 

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo treba čvrsto odlučiti. ja sam imao plan da siđem sa 106 na oko 92kg (visok 192) tokom tromesečne dijete za trigliceride. Međutim toliko sam se navikao na tu hranu, pride dobio još par omiljenih jela da sam sišao na 86. Međutim ono što je najbolje od svega toga je da sam i sada kada više nisam na dijeti zadržao u nekom obimu tu zdraviju ishranu. Znači ne može svaki dan da se jede mesina i/ili testo nego mora ishrana da prati vašu aktivnost ako nećete kile. Unazad dva meseca šetam između 86-88kg i prilično sam zadovoljan. Merim se svaki dan i to mi je odličan pokazatelj šta goji a šta je ok ishrana prilagođena za moje aktivnosti.

 

Još da ova korona prođe i da otvore bazene da mogu malo da se rekreiram i biću na konju.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Eddard said:

s tim da u poslednja 2 meseca skidam 1kg mesečno

 

13 hours ago, Eddard said:

Jedino što je sad stalo.

Nije stalo ,samo ne ide onom brzinom kao pre.

I bubrezi su počeli da apsorbuju ketone , da se racionalnije odnose prema energiji.

Teretana !

Da bi  povećao motor koji sagoreva energiju.

A i da ti pokaže koliko ti je muskulatura slaba.

30-40 minuta  3X nedeljno je sasvim dovoljno.

 

 

Da ima neke prečice i ja bih je koristio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sasa965 јел имаш неку идеју како да се решим пролива? Већ 10 дана ме мучи. Немам "трчкавицу". Један одлазак дневно у ВЦ. Пре 4 дана сам кренуо да пијем по једну пилулу Пробиотик Форте дневно, али за сада без позитивног ефекта. Није баш згодно време за одлазак лекару тек тако, па бих волео кад би овде добио неки користан савет. Да тако прво пробам.

 

Извињење за ћирилицу. Техничли проблеми.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

@sasa965 јел имаш неку идеју како да се решим пролива? Већ 10 дана ме мучи. Немам "трчкавицу". Један одлазак дневно у ВЦ. Пре 4 дана сам кренуо да пијем по једну пилулу Пробиотик Форте дневно, али за сада без позитивног ефекта. Није баш згодно време за одлазак лекару тек тако, па бих волео кад би овде добио неки користан савет. Да тако прво пробам.

 

Извињење за ћирилицу. Техничли проблеми.

Crna cokolada sa sto vecim % kakaoa, ili kasicica-dve crne kafe da se proguta i ode proliv u zaborav.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kronostime said:

Crna cokolada sa sto vecim % kakaoa, ili kasicica-dve crne kafe da se proguta i ode proliv u zaborav.

Ok, poslusao sam te vec za kafu. Ranije sam vec cuo za taj metod, ali nisam se odvazio nikad, jer mi je delovalo odvratno. Cak i nije toliko nepodnosljivo sad kad sam probao.
Poslusacu te i za cokoladu. To cu bar s uzivanjem da uradim.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, RatzenStadt said:

Ok, poslusao sam te vec za kafu. Ranije sam vec cuo za taj metod, ali nisam se odvazio nikad, jer mi je delovalo odvratno. Cak i nije toliko nepodnosljivo sad kad sam probao.
Poslusacu te i za cokoladu. To cu bar s uzivanjem da uradim.

Ne slusaj me za lek za anksioznost: ja preporucujem rakiju, pa ne bi da se osecam odgovornim sto si ti nekom komsiji napravio vikingskog orla pod uticajem "leka".:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...