Jump to content

(Zdrava) ishrana, dijete i gubitak težine


sasa965

Recommended Posts

Nisam, što bih? Jedino što mi je padalo na pamet je da sam u jednom periodu par dana baš jeo dosta mesa, znači više proteina nego masti, pa da je eventualno to trigerovalo glukoneogenezu, pa zbog toga. Ali držao sam se u okviru kalorija kao i do sad.

 

HR max je još uvek relativno nizak jer je uglavnom šetnja, tek je na oko 150. Prošli put kad sam uspeo da završim 2/3 programa je bila i do 170-180.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Izgleda da sam zaglavio...

 

Za dva meseca sam smršao 12 kg, ali od pre dve nedelje nisam smršao ni grama, a ništa nisam promenio u ishrani... wtf?!

 

Da @sasa965 bude sretniji 😜, od pre nedelju dana sam krenuo sa fizičkom aktivnošću.

Jel praktikujes taj neki post kad ne jedes po 24 sata (ili je 48, ne slusam pazljivo ali znam da ne jede nista, samo pije vodu, i moze klot kafu)? Pitam jer moj burazer to radi od nekog vremena, i nastavio da gubi kilazi cak malo i prebrzo pa je morao da uspori. 

Pratite istu dijetu, a on mi je pricao da u neko vreme organizam se navikne pa moras da promenis malo dijetu.

 

Bas cu ga pitati.

Link to comment
Share on other sites

Visedecenijsko iskustvo: postoji jedan prag kada telo odbija da slabi sta god da radite, kod mene je to 70 kg na mojih 180 cm. Sa tom tezinom racunam se u bas mrsave s obzirom da imam jake kosti ali se ja jako dobro osecam  u svakom pogledu sa tom tezinom. Dogodilo mi se (u vreme bombardovanja 1999) da sam bez ikakve restrikcije "pala"na 67 i to je bilo grozno toliko da sam se uplasila, prosto sam promenila licni opis i nikada se ne bih vratila na tu tezinu cak i kada bi mi organizam to dozvolio. Ako je ikako moguce, treba postici idealnu tezinu (medicinski idealnu) pre 55 godine zivota jer kad se predje 60 - sve teze ide sa regulacijom tezine. Sada se mucim sa 75 kg prosecnih (nakon 65 sam se "ubucila") i nikako da se resim tih 5 kg viska a osecam ih kao teret. Sama sam kriva, napravila sam "gnezdo"na kaucu i izmishljam xyz razloga da ne izadjem napolje u dugacku shetnju brzim hodom, za sve ostale sportske aktivnosti vishe nemam ni snage ni volje. Ide leto, valjda ce me to izmamiti iz kuce.....

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Jel praktikujes taj neki post kad ne jedes po 24 sata (ili je 48, ne slusam pazljivo ali znam da ne jede nista, samo pije vodu, i moze klot kafu)? Pitam jer moj burazer to radi od nekog vremena, i nastavio da gubi kilazi cak malo i prebrzo pa je morao da uspori. 

Pratite istu dijetu, a on mi je pricao da u neko vreme organizam se navikne pa moras da promenis malo dijetu.

 

Bas cu ga pitati.


Ne, mada jednom mi se u prvom mesecu desilo da sam bez problema, sticajem okolnosti izdržao 24h, ali taj intermittend fasting mi nije legao pre nekog vremena.

 

@Pletilja to je tačno, ali daleko sam ja još od te tačke.

 

Btw, vaga se napokon pomerila sa mrtve tačke 💪

za 9 nedelja (uvek se merim subotom ujutru) - 13,3 kg.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

Gledaj da možeš da pričaš u roku vežbanja.

Ako gubiš dah uspori.

Instaliraju metronom na telf. i podesi ga na 180. Ta kadenca ti je dobra za kontrolu mehanike trčanja.

 

250 gr mesa dnevno je sasvim dovoljno.

Ako ti nije dovoljno dodaj masnoću.

Ne ustaj od stola ako se nisi najeo!

 

Inače ideš taman kako treba!

Organizam se adaptira,bubrezi će početi da apsorbuju ketone (čuvaju energiju).

 

I neka ti cilj bude težina iz srednje škole.

 

Zaključak:

Sve je kako treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Eddard said:

HR max je još uvek relativno nizak jer je uglavnom šetnja, tek je na oko 150. Prošli put kad sam uspeo da završim 2/3 programa je bila i do 170-180.

mislio sam generalno na HRmax? uradi ramp test i vidi koji ti je maksimum pa onda kad budes setao/dzogirao gledaj da ides na 60 do 70% toga. blize 60 nego 70.

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2020 at 3:31 AM, Eddard said:


Ne, mada jednom mi se u prvom mesecu desilo da sam bez problema, sticajem okolnosti izdržao 24h, ali taj intermittend fasting mi nije legao pre nekog vremena.

 

@Pletilja to je tačno, ali daleko sam ja još od te tačke.

 

Btw, vaga se napokon pomerila sa mrtve tačke 💪

za 9 nedelja (uvek se merim subotom ujutru) - 13,3 kg.

Ok upravo sam se setila da pitam burazera.

 

Znaci on kaze ovako, cim zaglavis da ti tezina ne opada, uvedes 48 sati fast. Moras dosta vode da pijes, on pije oko 4l dnevno. Voda sa limunom. i malo soli. Crna kafa ako pijes, ili zeleni caj. Pre toga 4-5 dana pre jedes low carb.

 

on takodje radi intermittent fasting, 16/8. Od 8 uvece do podneva sledeceg dana ne jede nista. Izgubio je oko 25 kg do sada.

 

Samo prenosim sta mi je on rekao, ja se u ovo totalno ne razumem, ali on je izucio sve dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Just now, Eddard said:

Trigliceridi = šećeri iz hrane. Tačka.

 

Btw, i ja sam prošle nedelje radio analize, nakon 2,5 meseca keto dijete. U principu je sve manje više u normali, kad je lipidni profil u pitanju su ovo rezultati, jedino HDL je malo niži nego što treba:

Holesterol 186 mg/dl (normalno manje od 200)

Trigliceridi 125 mg/dl (ispod 150)

HDL 36 mg/dl (>45)

LDL 135 mg/dl (<160)

LDL/HDL Koeficijent 3,8 (<3)

Lipoprotein (a) 7,0 mg/dl (<29,9)

Glukoza 96 mg/dl (70-100)

HbA1c 4,9% (<6)

 

Nažalost ApoB je praktično nemoguće uraditi, nema.

 

Ono što me je začudilo je glukoza, na prazan želudac, bez UH 2,5 meseca, a na gornjoj granici, pretpostavljam da mi organizam sam pravi glukozu (glukoneogeneza) od proteina. 

 

Dakle, Amigo, kao što vidiš, 60% mojih unesenih hranljivih materija su masti, svakakve, pa su mi i LDL i trigliceridi normalni. Dakle, masti iz ishrane nisu suštinski značajne za njihov nivo u organizmu, već ugljeni hidrati. Btw, poslednje analize kojih se sećam su bile takve da mi je LDL bio iznad gornje granice, ali ne preterano povećan, trigliceridi takođe, a HDL kao i sad, HbA1c je bio nešto veći nego sad, ali normalan, dakle, sve u svemu, poboljšanje. 

 

Jedino što sam izgleda udario u zid jer ništa nisam u ishrani promenio, a već 3 nedelje praktično stojim na istoj težini. Kontam da mi se bazalni metabolizam down-regulisao na vrednost od tih 2500kCal koji su mi u prva dva meseca bili restriktivni, ali sada više nisu. Smanjio sam sad na 2000, pa ćemo da vidimo, ali mogu da kažem da mi tih 500kCal već predstavlja ozbiljno opterećenje. Dok na 2.5k nisam nikad bio gladan, sad već jedva izdržavam, pa sam se prebacio, tačnije dodao od pre par dana i IF, pa da vidim hoće li pomoći. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

Trigliceridi = šećeri iz hrane. Tačka.

Aleluja

 

8 hours ago, Eddard said:

Nažalost ApoB je praktično nemoguće uraditi, nema.

To kad dođeš kod kuće ili u stari kraj.Čak i u mom selu  se radi (ua Angela).

 

8 hours ago, Eddard said:

Ono što me je začudilo je glukoza, na prazan želudac, bez UH 2,5 meseca, a na gornjoj granici, pretpostavljam da mi organizam sam pravi glukozu (glukoneogeneza) od proteina. 

Apsolutno.

Treba za mozak.

8 hours ago, Eddard said:

Jedino što sam izgleda udario u zid jer ništa nisam u ishrani promenio, a već 3 nedelje praktično stojim na istoj težini. Kontam da mi se bazalni metabolizam down-regulisao na vrednost od tih 2500kCal koji su mi u prva dva meseca bili restriktivni, ali sada više nisu. Smanjio sam sad na 2000, pa ćemo da vidimo, ali mogu da kažem da mi tih 500kCal već predstavlja ozbiljno opterećenje. Dok na 2.5k nisam nikad bio gladan, sad već jedva izdržavam, pa sam se prebacio, tačnije dodao od pre par dana i IF, pa da vidim hoće li pomoći. 

Kašljuc , kašljuc (nije korona).

Pisao ja o tome .

Elem kada su ti obroci?

Jedeš li ribu?

Metabolizam je svakako usporio ,počeli su bubrezi da reapsorbuju ketone  za te probleme lek je vežbanje.

 

I naravno čestitke sa moje strane , svašta dobro se desillo dobro kod tebe u poslednje vreme.

 

 

Kasnije ću o mom slučaju .

Edited by sasa965
dopuna
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Elem, pošto sam pomenuo.

Upravo u 23h se završio prvi petodnevni post.

Nije bio potpuni sa nula kalorija , nisam mogao da pijem jutarnje kafe bez mleka tu mi je crvena linuja.

Znači ujutru 1- 1,5 dl mleka a uveče 2 dl mleka ili jogurta.I tako do večeras.

Iako sam adaptiran na potrošnju masnoće prva dva dana su bila klimava.Kriza mi se javljala u vreme ranijih obroka.

Nelagonost , kao kad popiješ rakiju na prazan stomak pa nisi pijan  a i nisi sasvim svoj.

Elektrolite sam morao da dupliram , ujutru 10 gr soli sa litrom vode . Tek posle soli mi se bristrio pogled i mogao sam da funkcionišem.

Posle toga kafa , mleko i voćni čajevi uveče . Pred spavanje pola šolje mleka.Uveče 5 grama soli.

Da se nisam psihički pripremio da večeras prekidam ladno sam mogao još dva dana da produžom.

Fizičku aktivnost sam nastavio kao da se ništa ne događa.I nisam primetio ni manjak snage ni izdržljivosti.

Najbolje sam se osećao posle treninga( viši nivo ketona u krvi).

 Za mesec i po idem na sedam dana gladovanja, probacu bez mleka  na nula kalorija ali o tom potom.

 

Sad obrok i uživanje.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eddard said:

čemu takvi ekstremi

Pa sad da sam okrenuo 21 dan gladovanja to bi bio ekstrem.

Ideja je  da gladovanje pokreće apoptozu.

Sad niko pojma nema koliko gladovanja je potrebno.Neki preporučuju 3 dana svakog meseca , 7 dana svaka 3 meseca itd.

Pošto sam više puta pokušavao(neuspešno)sad mi je cilj bio 3 dana.Kada sam prošao krizu reroh da nastavim do 7 dana ali stao sam na 5.

Apsolutno sam zadovoljan .

Na početku mi je vaga bila na 82.5 sinoć 77kg.

Uopšte mi nije jasno zašto je ovoliki gubitak težine.Očekivao sam -2kg max.Nije da se vinom.

Jedinu grešku sam napravio sinoć , pojeo sam više nego što sam trebao.

Ceo obrok mi je bio oko 2000 kcl.Em sam se probudio u cik zore em mi je meso bilo ispod brade.

Sledeći put pola obroka.

 

 

Lp-a više ne moraš da ponavljaš.

Jesi li radio makraćnu kiselinu i CRP?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Zadnjih mesec se malo igram sa fastingom. Naime celog zivota mi je dorucak u prvih pola sata nakon budjenja jako bitan obrok, pa i po cenu da kad moram da ustanem ujutru u 5 onda ustanem pola sata ranije kako bi jeo. Za sad ga praktikujem obicno kad preteram sa vecerom (restoran, izlazak) pa onda ubacim 16h gladovanja, Da je cudno - jeste, ali da je nesto mnogo tesko i nije. Interesantno mi je da sam u tom periodu imao i 2 treninga na fastu, jedan sa manjim volumenom a drugi sa vecim i nisam video znacajne razlike, teze jeste ali psiha prebrodi to.

 

Ucimo dok smo zivi 🙂 da me neko pre 5 god pitao da trenira dok gladuje kukao bih o katabolizmu i mnogim stvarima, ali vremenom shvatis da je u svemu bitan kontinuitet, a da sitnice ne uticu toliko.

 

@Eddard

ja bih uvek pre pojacao trening (ubaciti jos neki kardio posto ne radis u teretani ?) nego isao na dalju restrikciju hrane, jer cini mi se da si pricao da si preko 100kg ?

koliko si vec dugo na dijeti ? mozda je i refeed day opcija da te malo pokrene, naravno pravilno koncipiran.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam samo puta morala da objasnjavam, da se izvinjavam sto ne mogu da doruckujem....a ne doruckujem vec pola veka, od moje 15 godine. Jednostavno, ujutru ne mogu da progutam ni zalogaj i tako do 11 h najranije a prosecno, prvi obrok ( vise uzina nego pravi obrok) mi je uvek bio oko 12 - 13 h. uzivala sam da spremam dorucak za porodicu ali bez obzira na sve mirise, ukuse spremljene hrane, nikad nisam bila u iskusenju. Moj problem su bile vecere, mnogo godina mi je jedini kompletan obrok bio oko 20 - 21 h, kad se dan zavrsi. Mozda mi, bas zbog toga, san nikad nije bio kvalitetan, jedva da sam spavala 5 h u proseku. Tek sad, kad imam svo vreme ovog sveta (uslovno receno😄) uvidjam da mi nikad nije nedostajalo energije, da sam bila  zdrava i jaka sve do nedavno. Zato i verujem da je koncept "prozora" ili formula 16 h posta i 8 h hranjenja dobro resenje. 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2020 at 5:15 PM, estranged said:

edan sa manjim volumenom a drugi sa vecim i nisam video znacajne razlike, 

Razlike nebi ni trebalo da bude.

Ima telo dovoljno rezerve .

Dizajnirani smo za svakakve ekstreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jednom davno, bila sam jako tuzna iz ljubavnih razloga. I kao svaka curka, resim da se zarozam po sistemu "nek ide zivot", dohvatim kanticu sa pola kilograma sladoleda od cokolade, skupim se na kaucu i uz ridanje i stucanje, slistim sladoled do poslednje kasike. U glavi - uzbuna: "Alo, zeno, em ledeno, em slatko em toliki kakao, oticice ti zeludac u tri lepe!"Nista. "Dobro, hoces da te nema, pun ti je kufer svega, razmisli, tih pola kilograma ce se zalepiti na svako koleno po 250 gr, na sta ce to da lici?!"Ne pomaze, pojela sam sladoled i bilo mi je muka. Sutradan, vaga - skoro 300 gr manje....gledam i ne verujem. Gde ode sav onaj secer, mast....da ne duzim, proverila sam sve moguce parametre kojih sam se setila, od temperature vazduha, vazdusnog pritiska, licnog horoskopa.....do Mesecevih mena. I u tom grmu je lezao zec: Mesec je bio mlad da mladji ne moze biti. I tako, testirala sam koncept jos nekoliko puta i uverila se da tokom  opadanja Meseca  nema teorije da se zalepi ni 1 gram masti i ostalih bedastoca. Manjkavst ove metode: zeludac sam lecila nekoliko nedelja. Strogom dijetom. 🙂

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...