Jump to content

(Zdrava) ishrana, dijete i gubitak težine


sasa965

Recommended Posts

3 hours ago, Pletilja said:

Suprug je imao potrebu da, s vremena na vreme, bar 1 mesecno ne jede nista 2 dana a intenzivno se bavio sportom. Slucajno ili ne, to se desavalo u vreme punog meseca kada je ostajao budan celu noc jer je pucao od energije. 

 

:s_w: :whistling:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Autofagija  koja bi trebalo da bude glavni benefit je teško dokaziva.

Ne postoje parametri koji mogu da se prate.

Tako da je potpuna nepoznanica koliko gladovanja je poželjno.

Jedan dan nedeljno,dva dana svaki mesec , nedelju dana svaka tri meseca.

Kao i kod svakog  leka efekat zavisi od doze.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sasa965 said:

Ne postoje parametri koji mogu da se prate.

Tako da je potpuna nepoznanica koliko gladovanja je poželjno.

Jedan dan nedeljno,dva dana svaki mesec , nedelju dana svaka tri meseca.

Kao i kod svakog  leka efekat zavisi od doze.

 

Autofagija nije kalsican post. Ona podrazumeva tzv."prozor" od nekoliko sati tokom dana (8, 6 h) kada se konzumira hrana, bez ogranicenja ali uz pretpostavku da je izbor namirnica prihvatljiv sa aspekta zdrave ishrane i 12 do 18 h BEZ unosenja icega osim vode. Recimo, "prozor" od 12 do 18 h i apstinencija od hrane do 12 h sledeceg dana. Jednostavno, organizmu se daje dovoljno vremena da metabolise unetu hranu i pocisti za sobom nakon tog procesa, da se oporavi od posla, reciklira na "fabricko podesavanje". Dakle, nije post u klasicnom smislu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uz dužno poštovanje,

autofagija je proces koji se dešava na ćelijskom nivou.

To je nezapaljenska ćelijska smrt. Nisu makrofagi uključeni u proces.

3 hours ago, Pletilja said:

Autofagija nije kalsican post. Ona podrazumeva tzv."prozor" od nekoliko sati tokom dana (8, 6 h) kada se konzumira hrana, bez ogranicenja ali uz pretpostavku da je izbor namirnica prihvatljiv sa aspekta zdrave ishrane i 12 do 18 h BEZ unosenja icega osim vode. Recimo, "prozor" od 12 do 18 h i apstinencija od hrane do 12 h sledeceg dana. Jednostavno, organizmu se daje dovoljno vremena da metabolise unetu hranu i pocisti za sobom nakon tog procesa,

Ovo je  time restricted feeding ili produženi dnevni post.

Inače za sam fenomen autofagije se zna odavno.

Problemi sa autofagijom su oni u mom predhodnom postu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pokusao da ne doruckujem i jedva sam docekao podne. Drugi put sam doruckovao pa onda nisam jeo do pola sest navece i bio sam totalno grohno.

Jedino sto bih mozda mogao je da jedem npr u 7 navece, pa onda do ujutru u 8.

Medjutim nogo je distrakcije oko mene, u deset navece me npr gleda jabuka i kaze, pojedi me :classic_blush:

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Vec nekoliko godina nikad ne doruckujem, prvi obrok mi je oko 11-12h.

Doruckijem jedino kad sam u nekom hotelu koji u cenu ima uracunat dorucak.

Sta je obrok u 11 am nego dorucak?

 

Prvi obrok mi oko 13 h, pa negde oko 18:30 - 19:30 h, posle toga neko voce, sitne gluposti do ponoci ....i tako vec skoro 30-ak godina

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Sta je obrok u 11 am nego dorucak?

 

Elevenses?

 

3 hours ago, Sunshine State said:

Prvi obrok mi oko 13 h, pa negde oko 18:30 - 19:30 h, posle toga neko voce, sitne gluposti do ponoci ....i tako vec skoro 30-ak godina

 

I ja tako vec duze vrijeme, nikad se bolje nisam osjecao. 

 

4 hours ago, Amigo said:

Ja sam pokusao da ne doruckujem i jedva sam docekao podne.

 

Treba nekoliko dana da se sistem navikne na novi rezim. Meni je pomagalo da pijem vode ili neki herbalni caj. Cesce si zedan nego gladan ali ne citas signale dobro.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Sta je obrok u 11 am nego dorucak?

 

Prvi obrok mi oko 13 h, pa negde oko 18:30 - 19:30 h, posle toga neko voce, sitne gluposti do ponoci ....i tako vec skoro 30-ak godina

 

Ja ustajem u 6-6:30 svaki dan 

sledece jelo mi je oko 17:30 ali to je bukvalno jedno parce hleba sa sunkom ili kobasicom, i pola jabuke. posle toga nista do sutra dan

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Sunshine State said:

Da nisam lady u srcu i dusi, sad bih rekla da ovaj neki Sasa ima vrlo qrcevit nastup u diskusiji!

Osećaj gladi se javi kad se želudac isprazni i kad padne nivo glukoze u krvi.

Manje ku.....o?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ja ustajem u 6-6:30 svaki dan 

sledece jelo mi je oko 17:30 ali to je bukvalno jedno parce hleba sa sunkom ili kobasicom, i pola jabuke. posle toga nista do sutra dan

 

Pa ti skoro nista ne jedes :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

Kad nešto neznam nije mi problem da priznam.

Ako je moje objašnjenje nerazumljivo skrenite mi pažnju da uprostim , samo uprošćananje ima granicu.

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Ja ustajem u 6-6:30 svaki dan 

sledece jelo mi je oko 17:30 ali to je bukvalno jedno parce hleba sa sunkom ili kobasicom, i pola jabuke. posle toga nista do sutra dan

Koliko dugo ovako?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Najnovija studija koja potkrepljuje korisnost low-carb dijete kod Dijabetesa i gojaznosti:

 

https://www.mdpi.com/1660-4601/17/7/2557/htm

 

Postavio sam je zato što sam se malo pozabavio time i presekao - pre dve nedelje sam započeo keto dijetu, planski na 3-4, maks. 6 meseci. Za sada ide sjajno, uopšte mi ne predstavlja problem kad je izbor i priprema hrane u pitanju, glad praktično ne osećam, za razliku od IF koji me je satrao. Naravno, nekih stvari sam morao da se odreknem, ali ako će dobit biti značajna, onda jbm li ga, vredi. A za sada, 2 nedelje, -4,5kg. Znam da je u pitanju uglavnom voda vezana za glikogen, ali opet, ako ništa drugo, bar motiviše.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

Najnovija studija koja potkrepljuje korisnost low-carb dijete kod Dijabetesa i gojaznosti:

 

https://www.mdpi.com/1660-4601/17/7/2557/htm

 

Postavio sam je zato što sam se malo pozabavio time i presekao - pre dve nedelje sam započeo keto dijetu, planski na 3-4, maks. 6 meseci. Za sada ide sjajno, uopšte mi ne predstavlja problem kad je izbor i priprema hrane u pitanju, glad praktično ne osećam, za razliku od IF koji me je satrao. Naravno, nekih stvari sam morao da se odreknem, ali ako će dobit biti značajna, onda jbm li ga, vredi. A za sada, 2 nedelje, -4,5kg. Znam da je u pitanju uglavnom voda vezana za glikogen, ali opet, ako ništa drugo, bar motiviše.

 

Bravo.

 

Mozes li malo detaljnije da opises sta jedes za obroke tokom tipicnog dana i koliko?

 

Ja sam drasticno smanjio hranu zivotinjskog porijekla, navise meso i mesne preradjevine i volio bih da tako i ostane ali me privlaci da probam jedno mjesec dana i low carb, da skinem jedno 5-6 kila koje sam nabacio otkako manje trcim.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa recimo:

1. Doručak: sve vrste mesa i mesnih prerađevina, samo da nemaju šećera, znači šunke, slanina, čvarci, čak i viršle, paštete, mesni naresci i sl. dolaze u obzir, ali se trudim da ih ne jedem toliko. Zatim jaja u svakom obliku. Buter, čak i margarin, punomasni krem sirevi, uopšte punomasni sirevi (feta, "trapist" sirevi svih vrsta", punomasna pavlaka), zatim često jeem ribe (dimljeni losos, dimljena pastrmka ili skuša, tunjevina, sve može). Ako neko baš ne može bez hleba (a ja sam shvatio da itekako mogu) - postoje varijante hleba sa sojinim brašnom, brašnom od belanceta, oraha i sl, odlična alternativa, samo ne može baš kilo da se pojede. Od povrća kao salatu najčešće jedem svež ili kiseli krastavac, paradajz (100g maks), zelena sveža paprika ili zeleno lisnato povrće. I naravno - avokado! Juče sam napravio guacamole - sjajno! Pesto basilico, majonez (!) takođe može.

Npr. klasičan doručak mi je omlet od dva jaja sa slaninom, pavlaka ili feta sir, jedan paradajz ili krastavac. 

Generalno, to mi je najmanji problem jer nema mnogo da se sprema, a praktično jedem sve što sam jeo i do sada, samo bez hleba.

 

2. Ručak: meso na sto načina, osim naravno paniranog i sl, uglavnom bacim na elekrični roštilj neki steak ili komad mesa ili ribe, ili u rerni, trudim se da prženo u ulju izbegavam, iako nije zabranjeno, ali nije ni zdravo. Kao prilog, s obzirom da sam neko ko obožava krompir, to mi je uglavnom problem, izmisliti alternativu, ali srećom ima ih. Elem, pire od karfiola ili brokolija, da mi je neko pričao da je ekstra, ne bih mu verovao, ali zaista jeste, a oba povrća su apsolutno keto freindly. Zatim, ima nekakvih zamena za testenine (od biljke ili šta god da je konjak, ne ono piće, već biljka), to sam probao, iskreno, bljak, ali ako baš nemam ništ drugo, uzmem to, ali pre ću onda jednostavno uz komad mesa mešanu zelenu salatu sa malo maslinovog ulja i super. Zatim kuvani slatki kupus sa junetinom sam recimo jeo, kao prilog mogu i dinstane pečurke svih vrsta.

Juče - tuna steak na grillu, pire od karfiola, guacamole i mešana zelena salata - veruj mi odavno se nisam tako lepo najeo, ukusno, nema preterano mnogo kalorija, a bio sam sit toliko da nisam morao da večeram (iako jesam :D).

 

3. Večera - vidi pod doručak, samo uglavnom bez jaja.

 

4. Snacks - od voća smem nažalost samo maline, kupine, borovnice i jagode, znači berries, u malim količinama. Sirevi. Zatim ima tipa čips od slanine ili šunke, beef jerky, raznorazne kobasice sušene za grickanje, itd. I naravno nuts. Ali, u prvih 10-ak dana sam morao da ih jedem, da prekratim vreme između obroka, poslednjih par dana primećujem da uopšte nisam gladan i sve ih manje jedem. Osim voća, to se trudim da jedem svaki dan koliko mi je dozvoljeno, kao i nuts i generalno sve što ima fibers. Voće mi baš nedostaje...

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Mene u zadnje vrijeme drma sto sam se navukao na slatko, nakon vecere i to postaje ovisnost. Bas imam craving. Da li zbog lockdowna ili sto sam smanjio treninge, ne znam.

 

Hrenovke, sunke i kobasice ne jedem, to sam potpuno izbacio i nemam se namjeru vracati na to. Osim secera, te preradjevine, kao i cips koji si spomenuo su puni drugih nezdravih aditiva koje takodje ne zelim unositi u organizam. A fali mi to, sanjam sendvic od mortadele za maslinama i pistacima svaki dan godinu dana. 

 

Karfiole i brokoli i svo drugo povrce jedem svakako. 

 

Od svih poroka, samo to mi je slatko ostalo ali ce i to morati da ide.

 

Izvjestavaj kako ti ide ali osim kilaze, opisi i kako se osjecas. Ima li nervoze, spavas li kako treba? Imas li energije za tredmil ili neko drugo vjezbanje? To su po meni vaznije stvari od gubitka kilaze.

 

Sta god da radi za tebe, vazno je da pokazuje rezultate. To daje dodatnu motivaciju. :thumbsup:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...