Jump to content

(Ultimativna) vrednost ljudskog života - moralni aspekti pandemije


urosg3

Recommended Posts

19 minutes ago, urosg3 said:

Žao mi je ja sam kriv. Makar za nesrećnu analogiju.
I dalje mislim da elementarna sloboda mora da bude nedodirljiva, i da ne sme da popusti i pred prirodnim katastrofama. 
Time naprosto stavljamo opasan presedan na raspolaganju vlastima koje su posvećene demokratskim procedurama, pa... znamo koliko.
Naprosto sama pojava da spašavaš živote ograničavanjem slobode opasno zvuči na izgovor, da ne bude tako i da ne budi puki izgovor - morali bi komunikacijski da budu daleko ubedljiviji.
Naprosto imamo dugu tradiciju autoritarnosti, mislim se nešto, možda sam ovako alergičan na policijski sat samo zbog toga, iskreno. 
Rušenje u Savamali, je eto isti takav presedan, koji je, koliko toliko dobio odgovor društva, bar nije prošao skroz u tišini.
 

Izvini ali opet uvodis nesrecni primer. Sada ce se svi zakaciti za "autorativni rezim".

Poenta uopste nije u tome, i nije samo oduzimanje sloboda, nego oduzimanje materijalnih sredstava, oduzimanje zdravlja, pa ultimativno i zivota.

Da neko kaze ajde da limitiramo slobode, sedimo u kuci 4-8 nedelja spasicemo X ljudi, cisto sumnjam da bi se mnogi bunili, nije preterana cena za platiti.

Medjutim, ti imas situaciju u kojoj se to samo tako predstavlja, a u stvari realnost je drugacija, 30 mil u US je moralo da se odrekne posla, neki ce mozda dobiti pomoc ali to nece povratiti sve poslove, neki su izgubili penzije za koje su radili. Dosta ljudi nema pristup zdravstvenim uslugama, ili nema dovoljno.

Kolicina mentalnih problema, PTSD, alkoholizma, droge, samoubistava....i ti zivoti vrede.

 

Znaci ne pricamo o nikakvim merama, pa da umre 2 miliona, naravno da to nije razumno. Kao sto sam ranije rekla, pitanje je da li si napravio vecu stetu nego korist. I to je ta ultimativna vrednost i moralno pitanje.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

nije mi dan danas 🙂

Izvini, ti imas pravo da to u SR dovodi u pitanje i problem drakonskih mera koje oduzimaju mnogo vise od slobode, i glupave mere sa penzionerima.

Ja se ono smejala kad su pricali o policijskom casu, u fazonu ko ce to da sprovede, Vucic i koja vojska? Kad ono pazi vecina prihvatila, neki cak i racionalizuju da je to potrebno, i ima smisla, a ja gledam i ne mogu da verujem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

I dalje mislim da elementarna sloboda mora da bude nedodirljiva, i da ne sme da popusti i pred prirodnim katastrofama. 

 

Sloboda nije nedodirljiva, uokvirena je zakonom. Postoje pravila u nekom drustvu, drzavi kojih se jel, svi pridrzavamo da nam ne bi bila oduzeta sloboda. Posto je trenutno vandredna situacija trebala bi da postoje pravila po kojim se ponasamo i delujemo, ali se uvek nadje neko ko ce da se zali da im se tim pravilima oduzima sloboda, a onda se uvode represivne mere. 

U svakom slucaju imas slobodu, slobodu izbora, da delujes po pravilima ili da ih krsis. Onog momenta kada postavis slobudu kao nedodirljivu za tebe, granica da predjes u tudju slobodu i da je nekom uskratis je veoma mala. 

 

3 hours ago, urosg3 said:

Naprosto sama pojava da spašavaš živote ograničavanjem slobode opasno zvuči na izgovor, da ne bude tako i da ne budi puki izgovor - morali bi komunikacijski da budu daleko ubedljiviji.

 

Ne panici, nece se desiti to sto impliciras. Slobodan si i dalje, nisi u zatvoru, nego sedis u kuci, niko te ne napada, niko te ne dira, zdrav si, u tvom je interesu. Problem je sto mnogi to ne shvataju, pa onda mora da im se to kaze policijskim casom. 

 

3 hours ago, urosg3 said:

Naprosto imamo dugu tradiciju autoritarnosti, mislim se nešto, možda sam ovako alergičan na policijski sat samo zbog toga, iskreno. 
Rušenje u Savamali, je eto isti takav presedan, koji je, koliko toliko dobio odgovor društva, bar nije prošao skroz u tišini.
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

oduzimanje zdravlja, pa ultimativno i zivota.

 

 

Hmmm, ovo je malo... pa cim se pomene da svi treba da imaju zdravstvenu zastitu i da je to jedno od ljudskih prava, odmah mnogi poskacu i kazu "ko ih j*** ako nemaju da plate, ja necu da placam za njih," i pristane bez po reci da odrzava firme poput Amazona i slicnih, raznih vojnih zajebancija u mirnodopsko vreme... 

 

2 hours ago, Angelia said:

 

Medjutim, ti imas situaciju u kojoj se to samo tako predstavlja, a u stvari realnost je drugacija, 30 mil u US je moralo da se odrekne posla, neki ce mozda dobiti pomoc ali to nece povratiti sve poslove, neki su izgubili penzije za koje su radili. 

 

 

Pa bolje da su izgubili posao, nego da su izgubili zivote, jer ce ovo proci uskoro i ili ce se vratiti na poslove ili ce naci neke nove.

 

2 hours ago, Angelia said:

Dosta ljudi nema pristup zdravstvenim uslugama, ili nema dovoljno.

 

 

Da i? Tako je oduvek, kogod je probao to da promeni nastala je hajka. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Hmmm, ovo je malo... pa cim se pomene da svi treba da imaju zdravstvenu zastitu i da je to jedno od ljudskih prava, odmah mnogi poskacu i kazu "ko ih j*** ako nemaju da plate, ja necu da placam za njih," i pristane bez po reci da odrzava firme poput Amazona i slicnih, raznih vojnih zajebancija u mirnodopsko vreme... 

 

 

Pa bolje da su izgubili posao, nego da su izgubili zivote, jer ce ovo proci uskoro i ili ce se vratiti na poslove ili ce naci neke nove.

 

 

Da i? Tako je oduvek, kogod je probao to da promeni nastala je hajka. 

Cekaj jel ti poistovecujes nemanje ljudskih prava sa oduzimanjem ljudskih prava? Mislim ako je to isto, svejedno ianako ih neko nema pa sto bi se bunili?

Ili da je ok da nekom oduzmes njegovo vlasnistvo, jer jbga neko nema sta on ima? 

 

:lol_2:

 

Mislim da nisi dobro promislila ovo. Jer inace tvoj argument zvuci isto kao da mi kazes da si ti ok da te sutra neko strpa u zatvor, jer boze moj uvek je bilo da neko zavrsi u zatvoru....

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Cekaj jel ti poistovecujes nemanje ljudskih prava sa oduzimanjem ljudskih prava? Mislim ako je to isto, svejedno ianako ih neko nema pa sto bi se bunili?

Ili da je ok da nekom oduzmes njegovo vlasnistvo, jer jbga neko nema sta on ima? 

 

:lol_2:

 

Mislim da nisi dobro promislila ovo. Jer inace tvoj argument zvuci isto kao da mi kazes da si ti ok da te sutra neko strpa u zatvor, jer boze moj uvek je bilo da neko zavrsi u zatvoru....

 

Nista tako nisam poredjivala, nije mi ni palo na pamet dok ti nisi napisala. 

Mislim da je dramljenje oko oduzimianja slobode jer ne moze da se izadje iz kuce u vreme epidemije kada ko hoce, malo preterano, recimo, razmazeno. 

Neko, kome je stvarno stalo do njega samog, ne bi izlazio i ugrozavao svoje zdravlje prvenstveno, problem je sto ima gomiletinu budaletina koje osim sto ugrozavaju svoje, ugrozavaju i zdravlje svoje okoline u ovoj situaciji, a onda mora neko da im naredi. 

 

Niko ti nije oduzeo slobodu, vandredna situacija je, preterujete malo, kao da nikada vise necete raditi, zaradjivati, trositi, putovati, izlaziti napolje... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Nista tako nisam poredjivala, nije mi ni palo na pamet dok ti nisi napisala. 

Mislim da je dramljenje oko oduzimianja slobode jer ne moze da se izadje iz kuce u vreme epidemije kada ko hoce, malo preterano, recimo, razmazeno. 

Neko, kome je stvarno stalo do njega samog, ne bi izlazio i ugrozavao svoje zdravlje prvenstveno, problem je sto ima gomiletinu budaletina koje osim sto ugrozavaju svoje, ugrozavaju i zdravlje svoje okoline u ovoj situaciji, a onda mora neko da im naredi. 

 

Niko ti nije oduzeo slobodu, vandredna situacija je, preterujete malo, kao da nikada vise necete raditi, zaradjivati, trositi, putovati, izlaziti napolje... 

Banalizujes probleme, ali ako bas treba da nacrtam, neki nece nikad vise raditi, zaradjivati ni trositi. Nece jer su od depresije sebi oduzeli zivot, ili zato sto su izgubili prihod da prehrane porodicu.

A neki nece jer mali bol u grudima, nije delovao kao dovoljno hitno za pomoc u bolnicama koje se bave samo koronom...

 

A neko kome je stalo do njega samog, i izabere da ne izlazi - ima izbor, da ne izlazi, cak i kad neko drugi ima izbor da izadje, i zaradjuje za svoje troskove.

 

Citing numbers, she says, “During March 2020, the Disaster Distress Helpline saw a 338 percent increase in call volume compared with February 2020.” 

....

Suicides, along with increases in domestic violence, child abuse and substance abuse, are all part of the package that being shut in may cause, he said.

....

Job losses cause extreme suffering. Every 1 percent hike in the unemployment rate will likely produce a 3.3 percent increase in drug-overdose deaths and a 0.99 percent increase in suicides, according to data from the National Bureau of Economic Research and the medical journal Lancet.

These are facts based on past experience, not models. If unemployment hits 32 percent, some 77,000 Americans are likely to die from suicide and drug overdoses as a result of layoffs. Deaths of despair.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

1. Banalizujes probleme, ali ako bas treba da nacrtam, neki nece nikad vise raditi, zaradjivati ni trositi. Nece jer su od depresije sebi oduzeli zivot, ili zato sto su izgubili prihod da prehrane porodicu.

A neki nece jer mali bol u grudima, nije delovao kao dovoljno hitno za pomoc u bolnicama koje se bave samo koronom...

 

2. A neko kome je stalo do njega samog, i izabere da ne izlazi - ima izbor, da ne izlazi, cak i kad neko drugi ima izbor da izadje, i zaradjuje za svoje troskove.

 

3. Citing numbers, she says, “During March 2020, the Disaster Distress Helpline saw a 338 percent increase in call volume compared with February 2020.” 

....

Suicides, along with increases in domestic violence, child abuse and substance abuse, are all part of the package that being shut in may cause, he said.

....

Job losses cause extreme suffering. Every 1 percent hike in the unemployment rate will likely produce a 3.3 percent increase in drug-overdose deaths and a 0.99 percent increase in suicides, according to data from the National Bureau of Economic Research and the medical journal Lancet.

These are facts based on past experience, not models. If unemployment hits 32 percent, some 77,000 Americans are likely to die from suicide and drug overdoses as a result of layoffs. Deaths of despair.

 

1. 30 miliona ljudi koji su izgubili posao se prijavilo na socijalno i dobice pomoc da mogu da prezive. Mslm, sada smo uveli u pricu potencijalna samoubistva, koja su inace do sada bila i svakodnevna (link), ali niko nije obracao paznju na njih. Kao ni na problem sto cetvrtina stanovnistva nema nikakvo zdravstveno osiguranje, sada odjenom je to neki adut za "pustite nas da umremo od korone, ne od gladi," i kao sto niko nije obracao na 12% stanovnistva sto zivi u siromastvu (link) vecinu svog zivota.

 

2. Ok, to je vec drugi problem, ali ne znam kakvo resenje nudis u ovom, da ne lece ljude sa koronom? To je problem, da se vratimo na pre stranu dve, u losoj organizaciji. Cak sam ti napisala slucaj gde su uzeli da lece coveka kojeg su zbog pretrpanosti bolnice strpali sa obolelima od virusa i sada ima virus. To bi se desilo svakom sa malim bolom u grudima, ako pandemija bukne. Mozda bi neko preziveo mali bol u grudima, pa bi ga virus dotukao, kao sto ce i ovog coveka. 

 

3. Andjo, svaka velika kriza je podizala nivo samoubistava. Ovo je nesto sto ne moze da se kontrolise, ne mozes da se boris protiv necega sto ne znas sta je, nemas lek za njega, niti vakcinue. Zato se na tome radi da se sto pre nadje nesto sto ce umanjiti i zrtve i ekonomsku propast. 

 

Poslovi se novi radjaju svaki dan, svaki dan se neki drugi gase. 

 

E sada, da li ja banalizujem, mozda, ali vidim da se prica okrenula kada su potrebe drugacije i kada se trazi sopstveno pravo, a nekada se ignorisalo pravo drugih, a onda to pravo drugih postane argument... 

 

Meni je recimo interesantnije socijalno pravo koje velike privatne korporacije koriste iz drzavnog budzeta i koliko se ono kosi sa kapitalistickom propagandom koja se vrsi nad radnikom. 

 

Naravno da treba da se gleda koji je najbezbolniji nacin vracanja u normalu, ali ako se radi djonom, kao sto mi se cini da ce se uraditi, kriza ce biti jos gora i jos veca. Uz malo ogranicavanje kretanja iz mesta u mesto, mogu da se puste u rad i ljudi na "slobodu" ali ako ce se cirkulisati iz ugrozenih podrucija, onda taj ciklus zatvaranja virusa ce se oteci u nedogled (dok ne pronadju lek ili vakcinu, sto moze da potraje). Medjutim meni ta drama gde je trenutno oduzeto neko pravo iz razloga da spase drugo pravo je totalno glupava, jer je  t r e n u t n a. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

1. 30 miliona ljudi koji su izgubili posao se prijavilo na socijalno i dobice pomoc da mogu da prezive. Mslm, sada smo uveli u pricu potencijalna samoubistva, koja su inace do sada bila i svakodnevna (link), ali niko nije obracao paznju na njih. Kao ni na problem sto cetvrtina stanovnistva nema nikakvo zdravstveno osiguranje, sada odjenom je to neki adut za "pustite nas da umremo od korone, ne od gladi," i kao sto niko nije obracao na 12% stanovnistva sto zivi u siromastvu (link) vecinu svog zivota.

 

 

330 mil/4=82.5 mill

An estimated 27.5 million people, 8.5% of the population, went without health insurance in 2018.:classic_huh:

jel da pitamo koliko njih nema osiguranje jer smatra da nema potrebe da ga placa?

 

A zasto to opravdava nedostatak zdravstvene brige za one koji su platili?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

330 mil/4=82.5 mill

An estimated 27.5 million people, 8.5% of the population, went without health insurance in 2018.:classic_huh:

jel da pitamo koliko njih nema osiguranje jer smatra da nema potrebe da ga placa?

 

A zasto to opravdava nedostatak zdravstvene brige za one koji su platili?

 

Mislim, ovo je totalno bezveze. Sada je za celu raspravu bitan tacan broj... u pitanju su svakako milioni ljudi... ali ok, ajd se zajebavamo sa ciframa. Lupila sam cetvrtina, svakako je previse i 8.5% 

Do malo pre je bilo bitno 77k potencijalnih samoubica, sada je cifra od 27 miliona glupost jer nije cetvrtina... 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Baby said:

 

E sada, da li ja banalizujem, mozda, ali vidim da se prica okrenula kada su potrebe drugacije i kada se trazi sopstveno pravo, a nekada se ignorisalo pravo drugih, a onda to pravo drugih postane argument... 

 

.... Medjutim meni ta drama gde je trenutno oduzeto neko pravo iz razloga da spase drugo pravo je totalno glupava, jer je  t r e n u t n a. 

Banalizujes naravno, uvlacis u pricu zdravstveno osiguranje kao ljudsko pravo, diskutujes siromasne, opravdavas sve "neobicnim vremenom".

 

Pocetna stavka ove teme je bila da li je bas sve opravdano u odbrani "svetog jednog zivota", ti takvu raspravu nazivas dramom, ignorises cenu koju drugi placaju, obrazlazes kako je ok da ides bez zdravstvene nege jer eto neko nema zdravstveno osiguranje, ignorises da su ljudi to zdravstveno osiguranje platili, za njega radili, i da im se sad oduzima.

 

Znaci nemojmo spinovati

 

5 minutes ago, Baby said:

 

Mislim, ovo je totalno bezveze. Sada je za celu raspravu bitan tacan broj... u pitanju su svakako milioni ljudi... ali ok, ajd se zajebavamo sa ciframa. Lupila sam cetvrtina, svakako je previse i 8.5% 

Do malo pre je bilo bitno 77k potencijalnih samoubica, sada je cifra od 27 miliona glupost jer nije cetvrtina... 

64k je trenutno "umrlo" od corone u US, nad tom cifrom se mnogi zgrazavaju, ali im 77k nije nista, samo u rok sluzbe....to su samo samoubice, usled nezaposlenosti. 77k je potencijalnih samoubica, 27.5 mil nije, to je ono sa cime zivimo a ne povecanje usled ovih mera. Jel da nastavim sa alkoholizmom, porodicnim nasiljem, ekonomskom borbom za prezivljavanje....

 

ja sam probala da postavim ovo pitanje pravilno, da li bi ti uskratila lek za artritis milionima, zato sto ce od njega zbog kontraindikacija umreti nekoliko? Ili bilo koji lek koji omogucava kvalitet zivota za milione (pazi ne govorim spasava zivot), zato sto ce odredjeni broj usled koriscenja umreti?

 

Nakon toga sve sto raspravljamo je ratio u tom odnosu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Banalizujes naravno, uvlacis u pricu zdravstveno osiguranje kao ljudsko pravo, diskutujes siromasne, opravdavas sve "neobicnim vremenom".

 

Pocetna stavka ove teme je bila da li je bas sve opravdano u odbrani "svetog jednog zivota", ti takvu raspravu nazivas dramom, ignorises cenu koju drugi placaju, obrazlazes kako je ok da ides bez zdravstvene nege jer eto neko nema zdravstveno osiguranje, ignorises da su ljudi to zdravstveno osiguranje platili, za njega radili, i da im se sad oduzima.

 

Znaci nemojmo spinovati

 

64k je trenutno "umrlo" od corone u US, nad tom cifrom se mnogi zgrazavaju, ali im 77k nije nista, samo u rok sluzbe....to su samo samoubice, usled nezaposlenosti. 77k je potencijalnih samoubica, 27.5 mil nije, to je ono sa cime zivimo a ne povecanje usled ovih mera. Jel da nastavim sa alkoholizmom, porodicnim nasiljem, ekonomskom borbom za prezivljavanje....

 

ja sam probala da postavim ovo pitanje pravilno, da li bi ti uskratila lek za artritis milionima, zato sto ce od njega zbog kontraindikacija umreti nekoliko? Ili bilo koji lek koji omogucava kvalitet zivota za milione (pazi ne govorim spasava zivot), zato sto ce odredjeni broj usled koriscenja umreti?

 

Nakon toga sve sto raspravljamo je ratio u tom odnosu.

 

 

 

Ok, onda nista, bori se za tvoje pravo da izadjes iz kuce jer ti je sloboda ukinuta, jebes sve ostale, nebitni su...

 

https://www.cnbc.com/2020/04/01/covid-19-hospital-bills-could-cost-uninsured-americans-up-to-75000.html

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Ok, onda nista, bori se za tvoje pravo da izadjes iz kuce jer ti je sloboda ukinuta, jebes sve ostale, nebitni su...

 

 

Ja Baby, mogu komotno da sedim u kuci, i setam po okolini, narednih 10 godina i da mi osim mojih najblizih i sloboda, nista drugo ne nedostaje.

 

Ti razumes da je ovo filozofska rasprava o ceni koju drustvo placa (nekih tamo 100 miliona), a ne ja licno?

 

Edit: btw samo odgovori na pitanje o lekovima, pa da diskutujemo moralni aspekt, a ne licne predispozicije

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Ja Baby, mogu komotno da sedim u kuci, i setam po okolini, narednih 10 godina i da mi osim mojih najblizih i sloboda, nista drugo ne nedostaje.

 

Ti razumes da je ovo filozofska rasprava o ceni koju drustvo placa (nekih tamo 100 miliona), a ne ja licno?

 

Edit: btw samo odgovori na pitanje o lekovima, pa da diskutujemo moralni aspekt, a ne licne predispozicije

 

Da, znam, figurativno sam napisala u drugom licu jednine jer sa tobom ovde pricam... 

 

Sustina je:

 

On 4/30/2020 at 5:22 PM, Angelia said:

 

Kao sto sam odgovorila na njegovo prvobitno pitanje, i meni nije jasno zasto dosta ljudi ponavlja mantru "pa neka je i policijski cas, i/ili propapala ekonomija, bolje i to nego da jedan covek umre".

 

 

Zivot jeste ultimativna vrednost. Ljudi zive i u drzavama sa katastrofalnom ekonomijom i zbog toga ne znaci da je njihov zivot manje vredan. Niko nema prava da se igra boga i zrtvuje tudje zivote zarad spasavanja neceg sto se moze ispraviti. 

Prica sa placenom vojskom i dobrovoljcima je nesto drugo, a trpanje na silu civila i odvodjenje na front je za medjunarodni sud i sve to je neuporedivo sa necim sto covek nije izazvao, virusom. Policijski cas je za one sa mentalnim sklopom koji ne mogu da ukapiraju sami sta im je ciniti (iako mislim da je glupo, masa koja ne kapira je kriticna i opasna za okolinu/za one koji kapiraju) i to ce uskoro prestati, nista nije nikom oduzeto sto nece biti vraceno. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Da, znam, figurativno sam napisala u drugom licu jednine jer sa tobom ovde pricam... 

 

Sustina je:

 

 

Zivot jeste ultimativna vrednost. Ljudi zive i u drzavama sa katastrofalnom ekonomijom i zbog toga ne znaci da je njihov zivot manje vredan. Niko nema prava da se igra boga i zrtvuje tudje zivote zarad spasavanja neceg sto se moze ispraviti. 

Prica sa placenom vojskom i dobrovoljcima je nesto drugo, a trpanje na silu civila i odvodjenje na front je za medjunarodni sud i sve to je neuporedivo sa necim sto covek nije izazvao, virusom. Policijski cas je za one sa mentalnim sklopom koji ne mogu da ukapiraju sami sta im je ciniti (iako mislim da je glupo, masa koja ne kapira je kriticna i opasna za okolinu/za one koji kapiraju) i to ce uskoro prestati, nista nije nikom oduzeto sto nece biti vraceno. 

Vratila si se nazad na vojsku.

Zivot ne moze biti ultimativna vrednost, posto smo uvek spremni da ga zrtvujemo za neko vece dobro, bilo to sloboda, ili zdravlje vise ljudi i boljitak drustva.

Tako je oduvek bilo, i nista se nije promenilo, osim da neki poturaju tu pricu, kad ni prakticno to nije istina.

 

Nema tu razvodnjavanja price o ljudima koji zive u losijim uslovima, o siromasnima i slicno.

 

“Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.”

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Vratila si se nazad na vojsku.

Zivot ne moze biti ultimativna vrednost, posto smo uvek spremni da ga zrtvujemo za neko vece dobro, bilo to sloboda, ili zdravlje vise ljudi i boljitak drustva.

Tako je oduvek bilo, i nista se nije promenilo, osim da neki poturaju tu pricu, kad ni prakticno to nije istina.

 

Nema tu razvodnjavanja price o ljudima koji zive u losijim uslovima, o siromasnima i slicno.

 

“Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.”

 

Od vojske je i pocelo, a nisam bila ja... kao sto nisam bila ja koja je pominjala prva osiguranja... 

 

U sustini, rekla sam sve sto mislim na temu, ne bih se vise zadrzavala ovde. Kao mali prilog, posto je americka ekonomija najugrozenija evo jednog misljenja koje je potkrepljeno nekim cinjenicama:

 

Quote

Donald Trump's four-step plan to reopen the US economy – and why it will be lethal

Donald Trump is getting nervous. Internal polls show him losing in November unless the economy comes roaring back.

But much of the economy remains closed because of the pandemic. The number of infections and deaths continue to climb.

So what is Trump’s re-election strategy? Reopen the economy anyway, despite the risks.

Step 1

Remove income support, so people have no choice but to return to work.

Trump’s labor department has decided that furloughed employees “must accept” an employer’s offer to return to work and therefore forfeit unemployment benefits, regardless of Covid-19.

Trump’s ally, Iowa’s Republican governor, Kim Reynolds, says employees cannot refuse to return to work for fear of contracting the disease. “That’s a voluntary quit,” making someone ineligible for benefits.

GOP officials in Oklahoma are even threatening to withhold the $600 a week of extra unemployment benefits Congress has provided workers, if an employer wants to hire them. Safety is irrelevant.

“If the employer will contact us … we will cut off their benefits,” says Teresa Thomas Keller of the Oklahoma Employment Security Commission.

Forcing people to choose between getting Covid-19 or losing their livelihood is inhumane. It is also nonsensical. Public health still depends on as many workers as possible staying home. That’s a big reason why Congress provided the extra benefits.

Step 2

Hide the facts.

No one knows how many Americans are infected because the Trump administration continues to drag its heels on testing. To date only 6.5m tests have been completed in a population of more than 200 million adults.

Florida, one of the first states to reopen, has stopped releasing medical examiners’ statistics on the number of Covid-19 victims because the figures are higher than the state’s official count.

But it’s impossible to fight the virus without adequate data. Dr Anthony Fauci, the administration’s leading infectious disease expert, warns that reopening poses “a really significant risk” without more testing.

Not surprisingly, the White House has blocked Fauci from testifying before the House.

 

Step 3

Pretend it’s about “freedom”.

Play Video
1:01
 Armed protesters enter Michigan's state capitol demanding end to coronavirus lockdown – video

Weeks ago, Trump called on citizens to “LIBERATE” states like Michigan, whose Democratic governor, Gretchen Whitmer, imposed strict stay-at-home rules.

Michigan has the third-highest number of Covid-19 deaths in America, although it is 10th in population. When on Thursday Whitmer extended the rules to 28 May, gun-toting protesters rushed the state house chanting: “Lock her up!”

Rather than condemn their behavior, Trump suggested Whitmer “make a deal” with them.

“The Governor of Michigan should give a little, and put out the fire,” he tweeted. “These are very good people, but they are angry. They want their lives back again, safely!”

Meanwhile, the attorney general, William Barr, has directed the justice department to take legal action against any state or local authorities imposing lockdown measures that “could be violating the constitutional rights and civil liberties of individual citizens”.

Making this about “freedom” is absurd. Freedom is meaningless for people who have no choice but to accept a job that risks their health.

Step 4

Shield businesses against lawsuits for spreading the infection.

Trump is pushing to give businesses that reopen a “liability shield” against legal action by workers or customers who get infected by the virus.

This week, he announced he would use the Defense Production Act to force meat-processing plants to remain open, despite high rates of Covid-19 infections and deaths among meatpackers.

“We’re going to sign an executive order today, I believe, and that’ll solve any liability problems,” Trump said.

The Senate majority leader, Mitch McConnell, insists that proposed legislation giving state and local governments funding they desperately needs to include legal immunity for corporations that cause workers or consumers to become infected.

“We have a red line on liability,” McConnell said. “It won’t pass the Senate without it.”

But how can the economy safely reopen if companies don’t have an incentive to keep people safe? Promises to provide protective gear and other safeguards are worthless absent the threat of damages if workers or customers become infected.

The truth

The biggest obstacle to reopening the economy is the pandemic itself.

Any rush to reopen without adequate testing and tracing – far more than now under way – will cause a resurgence of the disease and another and longer economic crisis.

 

Maybe Trump is betting that any resurgence will occur after the election, when the economy appears to be on the road to recovery.

The first responsibility of a president is to keep the public safe. But Donald Trump couldn’t care less. He was slow to respond to the threat, then he lied about it, then made it hard for states – especially those with Democratic governors – to get the equipment they need.

Now he’s trying to force the economy to reopen in order to boost his electoral chances this November, and he’s selling out Americans’ health to seal the deal. This is beyond contemptible.

 

Link to comment
Share on other sites

Kon je moju dilemu lepo sažeo. "Vanrednjo stanje i policijski čas su brzo podigli svest ljudi"

dakle idemo na robiju jer smo glupi da sami razumemo potrebu zaštite. A Država je nesposbna da na bolji način to uradi.

Sloboda građana zavisi od njihove pameti i sposobnosti države. je digest verzije.

Ima li još neko osim mene da je sloboda kao princip ipak iznad IQ građana, njihove svesti i sposobnosti države da komunicira?

Link to comment
Share on other sites

"sloboda kao princip" 

zato sam između ostalog i pitao sam sebe naglas juče ovde na temi - šta za ljude ovih dana predstavlja sloboda. 

 

ako je za tebe to ukidanje policijskog časa, za par dana ćeš izaći sa robije i biti opet slobodan čovek. 

 

za mene sloboda predstavlja nešto vrlo drugačije, dok verujem da postoje i ljudi za koje sloboda uključuje i da se šetaju potpuno goli po ulici i drugim javnim prostorima, tako da će za njih ta sloboda biti ipak ograničena. 

 

u svakom slučaju, naša sloboda je i u regularnim uslovima limitirana određenim zakonima i pravilima, upravo zbog toga što je teško osloniti se na svest, savest i iq svakog pojedinca. 

 

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

@urosg3 pa sta je sad problem? eto, nemate vise policijski cas, sloboda je pobedila.

da, verovatno je neko opšte mišljenje, da to je to.

Negde se izgubila teza da će ovakav presedan da bude opasan po društvo, po politički sistem. 
Teško da je to to, ali razumem da hočemo da se proslavi ova pobeda. 
Ja samo da upozorim kako stoji stvar

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

da, verovatno je neko opšte mišljenje, da to je to.

Negde se izgubila teza da će ovakav presedan da bude opasan po društvo, po politički sistem. 
Teško da je to to, ali razumem da hočemo da se proslavi ova pobeda. 
Ja samo da upozorim kako stoji stvar

pa policijski cas nije presedan, bilo je takvih stvari i ranie, nije ih AV izmislio.

 

Nego, mozes li da napises kako bi sada regulisao stvari (javni zivot itd.) u Srbiji da ti neko da vlast? Bas me zanima (ozbiljno). Da li bi sve vratio na stanje od npr. januara ili bi mozda uveo neke mere (kakve god)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I sasvim je prirodno da ljudi, bilo u Srbiji, bilo u Italiji, bilo u Krakoviji, zele "slobodu" - nije to nista ekskluzivno za Srbe i policijski cas... a ne mo's kasti da Italijani nis platili uzasnu cenu u ovoj borbi, no svejedno jedva cekaju popustanje mera:

 

Italijani broje sate do popuštanja mera

Rim -- Italijani odbrojavaju sate do stupanja na snagu ublaženih mera koje će im bar delimično vratiti slobodu posle dva meseca potpune blokade tokom pandemije.

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...