Jump to content

(Ultimativna) vrednost ljudskog života - moralni aspekti pandemije


urosg3

Recommended Posts

4 minutes ago, Angelia said:

Odrasli smo ljudi (deca se ne racunaju) i mozemo da odlucimo za sebe sta je odgovorno ponasanje, ukljucujuci i da li takvim ponasanjem ugrozavamo druge (kao sto je alkoholisana voznja).

 

 

Ako ugrozis nekog u alkoholisanom stanju i ostetis ga na bilo koji nacin, sigurno neces odsetati slobodno jer ti je bila losa procena odgovornog ponasanja. Zato i postoje mere, jer nisu svi jednako odgovorni, ni prema sebi, a jos manje prema drugima. Godine tu ne cine nikakvu posebnu ulogu. I deca veoma brzo nauce sta je odgovorno i da recimo ne mogu da tuku i maltretiraju drugare, a pak ako to urade, budu kaznjeni. 

 

6 minutes ago, Angelia said:

 

Necemo valjda da gledamo u neki orvelovski komitet koji ce da nas tretira kao glupo stado koje treba zastititi od samih sebe. To je direktno oduzimanje slobode.

 

 

Pa vec smo orvelovsko stado. Cim upalis mobilni telefon, znaju gde si, sta radis, gde si se slikao, ko su ti prijatelji, koliko i gde para trosis, sa kim komuniciras, kuda si prosao i gde si isao... pa se niko ne buni, jer ni ne razmisljaju o tome. https://privacy.net/us-government-surveillance-spying-data-collection/

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

image.jpeg.51c92de8eaa171caf176cf9b59203b2a.jpeg

 

Ovo je citat vezan za odnos privatnosti i prava pojedinca i sigurnosti, ali moze da posluzi.

 

Sustina je - zivot se vrti uglavnom oko dve stvari, slobode i sigurnosti. Sloboda bez ikakve sigurnosti je anarhija, sigurnost bez ikakve slobode je ropstvo.

 

Posto nisu svi ljudi isti i posto cesto ne mozemo imati i jedno i drugo nekome ce biti vaznija sigurnost, a nekome sloboda. Stav da zivot ima ultimativnu vrednost je stav pristalica vise sigurnosti nego slobode i eticka pitanja koja se otvaraju su cesto veoma duboka i zamrsena i sezu cak i u teologiju.

 

Da li iko ima prava da svesno radi protiv svoje sigurnosti i svog zdravlja ako ce ostvariti neko sitno ili krupno zadovoljstvo? Uzmimo pojam raja u religiji - vecno blagostanje, nema bola i neopisiva sreca. A opet, nema slobode da se uradi nesto pogresno i nekima je to dokaz da je sama ideja raja neprihvatljiva.

 

Spustimo se na zemlju - koliko ljudi znate koji nemaju neke lose navike, neke poroke u kojima uzivaju iako im oni unistavaju zdravlje? Sad ces ti reci, ali oni sami sebe unistavaju, to je drugo, ovde je rec o tome da nosioci virusa mogu svojom slobodom da ugroze tudje zdravlje.

 

Pa opet, u svetu mnoge industrije ne rade u korist konzumenata svojih proizvoda. Imas nesto zabranjeno, kao heroin - jer vrlo brzo unistava one koji ga konzumiraju, a nesto je i dozvoljeno, kao duvan, koka kola, masna i zacinjena hrana .... da ne nabrajam dalje.

 

Sve ovo nam govori da se svet ne vodi spasavanjem sto vise zivota u ovoj situaciji - da su nasi zdrastveni sistemi pripremljeni za ovakve pandemije, da imamo ogromne kapacitete, ne bi gledali svo ovo zatvaranje.

 

Pazi, imas ovde fundamentalni logicki zajeb - i ako prihvatimo premisu koju si postavio, odnosno da uzmemo slobodu za ultimativnu vrednost, a ne zivot, opet zakljucak vodi istom. Jer apsolutna sloboda ne postoji cak i ako je postavimo kao ultimativnu vrednost. Jer tehnicki, covek kao individua moze uzivati apsolutnu slobodu samo kao pustinjak, jer nema drugih ljudi kojima bi smetale banalne stvari poput glasne muzike ili mirisa tvog rostilja, pa do mnogo bitnijih tipa zadiranje u tudji posed, telo i sam zivot, jer oko tebe nema nikoga.

 

A cak i tad mozemo postaviti neka pitanja na osnovu vladajucih moralnih i etickih normi u vezi lova radi zabave, na primer.

 

Apsolutna sloboda u drustvenoj zajednici ne moze postojati, to je samo misaoni konstrukt, sama zajednica te ogranicava. A cak i kad bi zamislili da smo svi na tom stupnju svesti da ne radimo apsolutno nista sto drugima moze zasmetati, to je samoogranicavanje slobode.

 

S tim u vezi, svesno sirenje virusa je krivicno delo protiv javnog zdravlja i kaznjava se zatvorom, dok je nesvesno sirenje virusa u ovim uslovima takodje kaznjivi nemar, kao kod izazivanja saobracajne nesrece. Tu namera nije bitna. Ti kad sednes u kola moras da budes svestan mogucnosti desavanja saobracajne nesrece i da postujes sve mere bezbedne voznje.


Isto tako, u uslovima globalne pandemije, u trenutku kad izadjes napolje, moras da budes svestan mogucnosti da se zarazis i zarazis druge i zbog toga moras da postujes sve mere bezbednog bivstvovanja van svog mesta prebivalista odnosno kuce.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Odrasli smo ljudi (deca se ne racunaju) i mozemo da odlucimo za sebe sta je odgovorno ponasanje, ukljucujuci i da li takvim ponasanjem ugrozavamo druge (kao sto je alkoholisana voznja).

Necemo valjda da gledamo u neki orvelovski komitet koji ce da nas tretira kao glupo stado koje treba zastititi od samih sebe. To je direktno oduzimanje slobode.

Naravno svi smo mi spremni da radi bezbednosti, ogranicimo slobodu, da ne bi bila anarhija, ali ne i kad to ide toliko daleko da nam ugrozava normalan zivot.

 

Andjo, ne mozes da apelujes na pojedinca kada je ocigledno da se ogroman broj pojedinaca oglusava o taj apel. Da je to moguce, ovaj sistem zakona i uopste normi ponasanja koje su kodifikovane ne bi postojao jer ne bi bilo potrebe za istim, jer bi svaki pojedinac sam znao kako treba da se ponasa i ne bi ti trebao monopol sile da ga na to nateras.

 

Mislim da vecina ljudi koja ovde i uopste ukazuje na krsenje ljudskih prava i ogranicavanje slobode to radi zbog toga sto su navikli da pruzaju otpor i teraju kontru.

 

Ako realno razmislite o ovoj situaciji, ona je nova samo utoliko sto je ovo prva opasna globalna pandemija za nasih zivota/u moderno vreme kada je svet postao globalno selo.

 

Svaki put kada se desi neka pojava koja ugrozava nas dotadasnji nacin zivota, bilo da se radi o nekom lokalnom ili globalnom dogadjaju, autoritet, odnosno vlast na nekom nivou donosi nove norme koje resavaju taj problem i sankcionisu nepozeljno ponasanje.

 

Ako ovo posmatramo na taj nacin, samo smo poceli da resavamo taj problem. I dalje ga testiramo i nismo nasli najbolje mere, proces ce trajati, ali konacne mere zastite ce biti u formi zakona koji ce vrlo brzo uci u nase standarde ponasanja kao sto nam je uslo u krv da kada vidimo crveno svetlo dok vozimo treba da stanemo.

 

Kroz istoriju je uvek bilo onih koji su protiv novih mera, ali drustvo posle svake od njih napredovalo, napredovace i sada, samo je potrebno da prodje vreme.

 

Mi smo u ovoj situaciji ni puna tri meseca, a ljudi kukaju zbog banalnih stvari tipa sto nema kafica, ograniceno kretanje i vreme napolju i druge trice i kucine kao da su u zatvoru godinama.

Edited by McLeod
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo je to poenta... Teranje kontre i pametovanje iz navike... Nije sad da nekom baš toliko smeta sedenje u kući, ni to što ne rade kafići i neke slične banalnosti... Polovini tih i takvih je takav život i kad nema mera, nego im baš sad zasmetalo... Kako bi drastično promenili mišljenje i pogled na situaciju kad bi bili oni ili neko njima blizak direktno ugroženi... Meni i pored toga što u gradu od 200.000 stanovnika ima registrovanih 68 zaraženih, a već 10.dan nema novih slučajeva ne pada na pamet kršenje mera, makar one potrajale i mesecima.... A i nije nešto da su neke mere kojima se ne može prilagoditi pojedinac i njegove svakodnevne navike (osim starijih od 65, ali tako im je još par dana)...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Valja u raspravu ubaciti još jednu tezu, danas sam posla radi dosta proveo u saobraćaju, pa primećujem kako se moji sugrađani ponašaju, kad su - slobodni.

Rekao bih da je organizacija društva, države, sistema posledica, a ne uzrok. ljudi žele da bude ovako valjda se i ta želja mora malo i poštovati, bar na nekom opštem nivou?
 

p.s. 

1 hour ago, Azazelkg said:

Upravo je to poenta... Teranje kontre i pametovanje iz navike...


složio bih se - delimično. Ali možemo i da raspravimo, realno od pametovanja iz navike štete uglavnom nema.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Rekao bih da je organizacija društva, države, sistema posledica, a ne uzrok. ljudi žele da bude ovako valjda se i ta želja mora malo i poštovati, bar na nekom opštem nivou?

Samo što je trebalo da prođe skoro dva meseca bombardovanja brojkama i dvadeset četvoro časovnog ne silaženja s tv-a "struke" i struke da bi ljudi shvatili kako treba da se ponašaju i da ne trebaju baš sad da se junače i izigravaju heroje.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Samo što je trebalo da prođe skoro dva meseca bombardovanja brojkama i dvadeset četvoro časovnog ne silaženja s tv-a "struke" i struke da bi ljudi shvatili kako treba da se ponašaju i da ne trebaju baš sad da se junače i izigravaju heroje.. 

za to, naravno, postoji i odgovornost. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

za to, naravno, postoji i odgovornost. 

Pojedinačna...? Zato bih ja i kažnjavao i to drakonski svakog ko prekrši mere, zakon, pravilo, ustav...ma koliko se taj zakon, pravilo, ustav tom pojedincu činio besmislen, nepotreban....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Azazelkg said:

Pojedinačna...? Zato bih ja i kažnjavao i to drakonski svakog ko prekrši mere, zakon, pravilo, ustav...ma koliko se taj zakon, pravilo, ustav tom pojedincu činio besmislen, nepotreban....

ukoliko svi vidimo, svakodnevno, da su Ustav, zakoni, pravila arbitarni, a ne jednaki za sve, onda imamo na stolu šta imamo. Naravno da problem nije nastao sa pandemijom, ona ga je ogolila baš.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, urosg3 said:

ukoliko svi vidimo, svakodnevno, da su Ustav, zakoni, pravila arbitarni, a ne jednaki za sve, onda imamo na stolu šta imamo. Naravno da problem nije nastao sa pandemijom, ona ga je ogolila baš.
 

 

Uh ako ti je trebala pandemija da ti ogoli probleme u drzavi... i pozivanje se na Ustav koja ti vlast krsi svakodnevno na vise nivoa dok se raspravlja kakva je opozicija vec godinama. Jedino demokratsko pravo kojim to mozes da promenis je da ides da glasas, gde mnogi ne koriste jer im je bas bezveze, nemaju izbora, a na mnoge se psihicki i fizicki vrsi pritisak da galsaju za odredjenu stranku. I onda je najveci problem i krsenje ljudskih prava to sto u vreme pandemije ne moze da se izadje u 9 uvece u kafanu. 

 

Nisi se mozda zapitao da li bi kukao da dobijes virus pa te zaglava u neku halu ili bolnicu oljustenih zidova, gde nema ni gaze, ni ventilatora, ni igle, ni lekova da li bi to bilo krsenje ljudskih prava? Lekari i sestre nemaju osnovnu opremu da se bore sa virusom i pacijentima, idu svaki dan da rade pa neki i po dve smene da bi spasili zivote koliko je u njihovoj mogucnosti i niko ne kuka kao razmazena masa koja mora da sedi u kuci pola dana. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

pa kako ovu temu nisam videla ranije...

 

ali pocetak je naginjao filozofskoj raspravi

 

posle nista...

 

o sebicnim razlozima za vrednovanje ljudskih zivota tokom pandemije se ne pise, na primer o tome da je

tudj ljudski zivot daleko vredniji ako je i sopstveni na isti nacin moguce ugrozen...hm?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Baby said:

 

Nisi se mozda zapitao da li bi kukao da dobijes virus pa te zaglava u neku halu ili bolnicu oljustenih zidova, gde nema ni gaze, ni ventilatora, ni igle, ni lekova da li bi to bilo krsenje ljudskih prava? Lekari i sestre nemaju osnovnu opremu da se bore sa virusom i pacijentima, idu svaki dan da rade pa neki i po dve smene da bi spasili zivote koliko je u njihovoj mogucnosti i niko ne kuka kao razmazena masa koja mora da sedi u kuci pola dana. 

 

naravno da nisam.  ne vidim da je policijski čas ikako uticao na bold, ali verovatno sam glup. Stvarno nema korelacije između policijskog časa i količine opreme, oprema se kupuje, ne zarađuje se satima policijskog časa.

Da li bih kukako je sasvim drugo pitanje. i važi lično za mene, a poznato je da stojim iza svojih stavova. Ono što mogu da ti kažem sigurno, koliko god bolestan da sam ne bih želeo da iko zbog mene trpi policijski čas. Niti vidim kako bi meni, u hipotetičkoj situaciji tačno pomoglo.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

 

Ako ugrozis nekog u alkoholisanom stanju i ostetis ga na bilo koji nacin, sigurno neces odsetati slobodno jer ti je bila losa procena odgovornog ponasanja. Zato i postoje mere, jer nisu svi jednako odgovorni, ni prema sebi, a jos manje prema drugima. Godine tu ne cine nikakvu posebnu ulogu. I deca veoma brzo nauce sta je odgovorno i da recimo ne mogu da tuku i maltretiraju drugare, a pak ako to urade, budu kaznjeni. 

 

Ah ubedjenje da drzava treba da te kontrolise kaznjavanjem kao da si malo dete.

To sto neko zna gde sam, i sta kupujem, i sta placam...ne znaci ad kontrolise moju slobodnu volju. tako da to nije isto orvelovsko stado.

 

4 hours ago, McLeod said:

 

Apsolutna sloboda u drustvenoj zajednici ne moze postojati, to je samo misaoni konstrukt, sama zajednica te ogranicava. A cak i kad bi zamislili da smo svi na tom stupnju svesti da ne radimo apsolutno nista sto drugima moze zasmetati, to je samoogranicavanje slobode.

 

S tim u vezi, svesno sirenje virusa je krivicno delo protiv javnog zdravlja i kaznjava se zatvorom, dok je nesvesno sirenje virusa u ovim uslovima takodje kaznjivi nemar, kao kod izazivanja saobracajne nesrece. Tu namera nije bitna. Ti kad sednes u kola moras da budes svestan mogucnosti desavanja saobracajne nesrece i da postujes sve mere bezbedne voznje.

 

Prvo, niko ne prica o apsolutnoj slobodi, jer bi to bila anarhija, ali ne bih rekla da je sloboda kretanja i zradjivanje za opstanak, apsolutna sloboda, nego vise elementarna.

Drugo nesvesno sirenje virusa, ili nesvesno bilo sta - definitivno zahteva nameru. Ako neko ima HIV, i toga nije svestan, i prenese ga nekom drugom to nije kaznjivo. Ako to uradi svesno - to jeste kaznjivo.

 

 

3 hours ago, McLeod said:

 

Mislim da vecina ljudi koja ovde i uopste ukazuje na krsenje ljudskih prava i ogranicavanje slobode to radi zbog toga sto su navikli da pruzaju otpor i teraju kontru.

 

 

Vidi, polazis od pogresne predpostavke, nije to potreba za teranje kontre, ili za kaficima niti za odlazak kod frizera (koji bi mi godio).

To je stvar principa, i ubedjenja, da ne pominjemo vidjenje posledica koje takve mere nanose.

Ja sam vec ranije navela zasto ja smatram da su mere drakonske, nepotrebne, i zasto ugrozavaju slobode, ekonomski opstanak, a i zivote ljudi mnogo vise nego sto spasavaju.

Tako da me svako racionalizovanje kako je to potrebno, i kako je to eto za zastitu zivota, podseca na klasicni sindrom ljudi koji previse vremena provode u zatvoru, pa kad izadju napolje ne znaju kako da se snadju, i hoce nazad u sigurnost zatvora u kome znaju tacno cetiri zida.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

naravno da nisam.  ne vidim da je policijski čas ikako uticao na bold, ali verovatno sam glup. Stvarno nema korelacije između policijskog časa i količine opreme, oprema se kupuje, ne zarađuje se satima policijskog časa.

Da li bih kukako je sasvim drugo pitanje. i važi lično za mene, a poznato je da stojim iza svojih stavova. Ono što mogu da ti kažem sigurno, koliko god bolestan da sam ne bih želeo da iko zbog mene trpi policijski čas. Niti vidim kako bi meni, u hipotetičkoj situaciji tačno pomoglo.

 

Naravno da ima, svo vreme ti lekari to govore, da je ucinjeno sve da se ne optereti zdravstveni sistem pa da dodju u situaciju da ne mogu da lece zbog nedostatka mesta ili opreme, a i medicinskog osoblja. 

Srbija nema drugog nacina da objasni idiotima koji veruju da im 5g mreza siri virus, nego da ide djonom. Nemcima ne treba kaznjavanje, oni kada im se lepo objasni skapiraju sami, bar vecina njih. 

 

 

Just now, Angelia said:

Ah ubedjenje da drzava treba da te kontrolise kaznjavanjem kao da si malo dete.

 

 

Ti zaboravljas da na onim demostracijama gde pljuju po policiji u sred pandemije nisu mala deca, nego odrasli idioti?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Naravno da ima, svo vreme ti lekari to govore, da je ucinjeno sve da se ne optereti zdravstveni sistem pa da dodju u situaciju da ne mogu da lece zbog nedostatka mesta ili opreme, a i medicinskog osoblja. 

Srbija nema drugog nacina da objasni idiotima koji veruju da im 5g mreza siri virus, nego da ide djonom. Nemcima ne treba kaznjavanje, oni kada im se lepo objasni skapiraju sami, bar vecina njih. 

 

 

 

Ti zaboravljas da na onim demostracijama gde pljuju po policiji u sred pandemije nisu mala deca, nego odrasli idioti?

i tako, možemo novi krug, da ti nemaš dokaze da policijski čas išta rešava, a ja nemam dokaze da je možda poboljšao stanje, ali jednačina i dalje stoji:
sloboda može da se ukine jednako je potrebi da se što pre organizuju izbori. Em iz pogrešnog motiva uveden policijski čas em iz pogrešnog motiva ukinut.
 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

i tako, možemo novi krug, da ti nemaš dokaze da policijski čas išta rešava, a ja nemam dokaze da je možda poboljšao stanje, ali jednačina i dalje stoji:
sloboda može da se ukine jednako je potrebi da se što pre organizuju izbori. Em iz pogrešnog motiva uveden policijski čas em iz pogrešnog motiva ukinut.
 

 

Mozemo, sve dok ne napisem 200ti put da ne mislim da policijski cas sam po sebi nesto resava jer je glupo organizovan, ali bar podize svest da se nesto desava na sta treba da se obrati paznja. Eno koliko juce su svi vec zaboravili da virus postoji u sred pandemije jer su pusteni napolje. Na zalost, mnogi ce se prisetiti kada njih isti taj zaboravljeni virus potkaci... 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Mozemo, sve dok ne napisem 200ti put da ne mislim da policijski cas sam po sebi nesto resava jer je glupo organizovan, ali bar podize svest da se nesto desava na sta treba da se obrati paznja. Eno koliko juce su svi vec zaboravili da virus postoji u sred pandemije jer su pusteni napolje. Na zalost, mnogi ce se prisetiti kada njih isti taj zaboravljeni virus potkaci... 

Nema potrebe 200x ja ću jednom.
Zaključak: nije još ni ukinut, a već je zaboravljen. Nije problem u svesti, problem je da nije rešenje. I to ljudi znaju, nadam se da razumeš kako znaju.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

i tako, možemo novi krug, da ti nemaš dokaze da policijski čas išta rešava, a ja nemam dokaze da je možda poboljšao stanje, ali jednačina i dalje stoji:
sloboda može da se ukine jednako je potrebi da se što pre organizuju izbori. Em iz pogrešnog motiva uveden policijski čas em iz pogrešnog motiva ukinut.
 

Mogu da pokusam?

Recimo da se Pera zarazio covid-19 ali nema nikakve simptome niti ga je iko testirao pa da zna. Krene Pera ujutro na posao, udje u autobus, i recimo zarazi 2 ljudi. Svrati da kupi dorucak - zarazi 2 ljudi. Dodje na posao, radi 8 sati - zarazi 5 kolega. Vrati se kuci autobusom - zarazi 2 ljudi. Stane da s komsijom prozbori koju - zarazi komsiju.

sutuacija 1. Pera vise ne izlazi napolje, pa je ukupni bilans ljudi koje je zarazio taj jedan dan: 12 ljudi

situacija 2: Pera se dogovori s drustvom da se nadju u kafani, njih 5. Dodju, sednu, naruce pice, konobar donese, sretnu jos par poznanika ili upoznaju neke nove ljude, ispricaju se tako 2 sata. Pera zarazio jos 10 ljudi, pa je sada ukupni bilans za taj dan 22 ljudi.

 

A onda tih 12/22 ljudi dalje ponove celu operaciju kao Pera naredni dan. Sta mislis u kom od gore opisana dva slucaja se vise ljudi zarazi i epidemija se vise prosiri?

 

Da napomenem, prenos virusa u kafanama, kaficima, diskotekama i uopste na mestima gde se ljudi druze, je DOKAZAN za ovaj virus.

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:

Mogu da pokusam?

Recimo da se Pera zarazio covid-19 ali nema nikakve simptome niti ga je iko testirao pa da zna. Krene Pera ujutro a posao, udje u autobus, i recimo zarazi 2 ljudi. Svrati da kupi dorucak - zarazi 2 ljudi. Dodje na posao, radi 8 sati - zarazi 5 kolega. Vrati se kuci autobusom - zarazi 2 ljudi. Stane da s komsijom prozbori koju - zarazi komsiju.

sutuacija 1. Pera vise ne izlazi napolje, pa je ukupni bilans ljudi koje je zarazio taj jedan dan: 12 ljudi

situacija 2: Pera se dogovori s drustvom da se nadju u kafani, njih 5. Dodju, sednu, naruce pice, konobar donese, sretnu jos par poznanika ili upoznaju neke nove ljude, ispricaju se tako 2 sata. Pera zarazio jos 10 ljudi, pa je sada ukupni bilans za taj dan 22 ljudi.

 

A onda tih 12/22 ljudi dalje ponove celu operaciju kao Pera naredni dan. Sta mislis u kom od gore opisana dva slucaja se vise ljudi zarazi i epidemija se vise prosiri?

 

Da napomenem, prenos virusa u kafanama, kaficima, diskotekama i uopste na mestima gde se ljudi druze, je DOKAZAN za ovaj virus.

tačno sve 5. s tim da je u našem slučaju manji broj.  E sad šta radi odgovorna država, često ovako:

1. Pera ako može da radi od kuće - super ako ne može 5 kolega. Ali Perina firma (ne država) propiše mere, recimo maske, ili šta se može. Onda ipak nije 5 kolega
2. Ako primeniš neke mere za bus, onda da mi učiniš 1 u busu, ako ne ok, 2 bus
3. ovo za popričavanjem sa komšijom je neobično, ne dam ti komšiju 🙂 

4. zatvori kafane a ne Peru, i daj pomoć kafanama. Em Peri ostaje da nije u zatvoru em kafana nakon može nesmetano da radi.


sutuacija 1. Pera vise ne izlazi napolje, pa je ukupni bilans ljudi koje je zarazio taj jedan dan: 12 ljudi je nemoguća, ako nisi Wuhan. Pera u realnosti izlazi 5 dana u sedmici, ok do 17, ali izlazi. Jer naprosto nisi Wuhan. 
Kako mi ide?

Edited by urosg3
zaboravio ;(
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 Apsolutne brojke su samo ilustracija (mada, ako se Pera potrudi, mogao bi da dobaci do ovih 12 vrlo lako). Ne govorimo o merama kojima bi trebalo da se spreci inficiranje ovih hipotetickih 12 ljudi tokom dana (pre policijskog casa), vec zasto bi sprecavanje Pere da se slobodno secka posle 18h u nekom stepenu smanjilo sirenje epidemije. Pera bi i da su kafane zatvorene uzeo gajbu piva, pa seo s prijateljima na neko mesto okupljanja (kej ili park ili ispred kafane - kao sto ste vec opisivali da se radi prethodnih dana) i "podelio" virus s prijateljima.

 

Ne tvrdim (niti sam ikada) da je policijski cas (onako kako je uveden u Srbiji) ikada mogao da suzbije epidemiju, niti da je Srbija (i pored svog siromastva i s ljudima takvim kakvi su) odradila najbolje sto je mogla. Sigurno bi bio mnogo bolji ucinak da je AV umesto prenemaganja i velicanja svoje herojske borbe i zrtve mogao da izadje i odrzi jedan govor poput Angele Merkel (mogao je samo da procita prevod njenog govora, nije morao da izmislja rupu na saksiji), pa da to ponavlja svaki dan (dok narod ne utuvi u glavu sta mu je ciniti) umesto predstave koju pravi. Mogao je da sutne Nestorovica iz kriznog staba, a posto je autokrata, mogao je sasvim lepo da zabrani i Nestorovicu i Mitrovicu da prosipaju gluposti na tv (umesto sto se izivljava nad novinarima koji prenose informacije s terena). Mogao je da kaze narodu da nema zastitnih sredstava, niti je zdravstveni sistem sposoban da izdrzi veliki nalet obolelih (svi bi mu poverovali jer nisu blesavi i coravi kod ociju), jer je Srbija siromasna zemlja (umesto sto je dramio s pominjanjem Lesca i ostalih grobalja po Beogradu, slanja SMS-ova s najavom itlijanskog scenarija) - znaci nije zazirao od sirenja panike i zastrasivanja naroda, samo je to radio u svom interesu, a ne u interesu naroda u Srbiji. Mogo je i on i medicinski clanovi strucnog staba da svaki dan ponavlja informacije do kojih su dosli naucnici sirom sveta o nacinima prenosenja i ostalim korisnim stvarima (ako mu je bilo tesko da pronadje gde su relevantne informacije eto mogao je ovde na forumu da se informise :classic_biggrin: - mi kao obicni civili smo sakupili poprilicno relevantnih informacija iz celog sveta). Mogao je svojim primerom da ukaze na pravilno ponasanje u doba pandemije: da drzi odstojanje od svih oko sebe, izbegava okupljanja u grupe vece od 2 (osim ako su iz istog domacinstva), da nosi masku kad je u drustvu, da se testira kad je bio u kontaktu s zarazenim a do dobijanja rezultata da ostane u karantinu (verujem da se i jeste testiro, ali nece da kaze da ne bi rusio "imidz" supermena, neustrasivog, onog kome niko i nista, pa ni covid-19, nista ne moze). Da ne salje svoje "vojnike" u doba policijskog casa da ga krse, vec da se kaznjava "ni po babu ni po stricevima". Da ne otvara teretane i kladionice jer su ti prostori vrlo rizicni sto se tice sirenja zaraze.

itd. itd.

Mogao je, ali nije.

 

Edited by wwww
  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, McLeod said:

 

Pazi, imas ovde fundamentalni logicki zajeb - i ako prihvatimo premisu koju si postavio, odnosno da uzmemo slobodu za ultimativnu vrednost, a ne zivot, opet zakljucak vodi istom. Jer apsolutna sloboda ne postoji cak i ako je postavimo kao ultimativnu vrednost. Jer tehnicki, covek kao individua moze uzivati apsolutnu slobodu samo kao pustinjak, jer nema drugih ljudi kojima bi smetale banalne stvari poput glasne muzike ili mirisa tvog rostilja, pa do mnogo bitnijih tipa zadiranje u tudji posed, telo i sam zivot, jer oko tebe nema nikoga.

 

Naravno da ne postoji apsolutna sloboda - cak ni u pustinji postoji mnogo toga van mog domasaja pa se to ne moze smatrati apsolutnom slobodom.

 

Ono sto ti pominjes je "sloboda od", pa i tu nije moguce ostvariti potpunu slobodu. Zato smo i definisali bazicna ljudska prava.

 

14 hours ago, McLeod said:

A cak i tad mozemo postaviti neka pitanja na osnovu vladajucih moralnih i etickih normi u vezi lova radi zabave, na primer.

 

Apsolutna sloboda u drustvenoj zajednici ne moze postojati, to je samo misaoni konstrukt, sama zajednica te ogranicava. A cak i kad bi zamislili da smo svi na tom stupnju svesti da ne radimo apsolutno nista sto drugima moze zasmetati, to je samoogranicavanje slobode.

 

To je "sloboda da" i da, apsolutna sloboda u tom kontekstu je nemoguca.

 

14 hours ago, McLeod said:

S tim u vezi, svesno sirenje virusa je krivicno delo protiv javnog zdravlja i kaznjava se zatvorom, dok je nesvesno sirenje virusa u ovim uslovima takodje kaznjivi nemar, kao kod izazivanja saobracajne nesrece. Tu namera nije bitna. Ti kad sednes u kola moras da budes svestan mogucnosti desavanja saobracajne nesrece i da postujes sve mere bezbedne voznje.


Isto tako, u uslovima globalne pandemije, u trenutku kad izadjes napolje, moras da budes svestan mogucnosti da se zarazis i zarazis druge i zbog toga moras da postujes sve mere bezbednog bivstvovanja van svog mesta prebivalista odnosno kuce.

 

Nije pitanje da li treba postovati mere ili ne treba (to je pitanje pobune protiv autoriteta i podrivanje drzavnog poretka).

 

Pitanje je da li treba ili ne treba da postoji pravo odredjene osobe da svesno steti svom zdravlju zarad ovog ili onog zadovoljstva. Uzmimo primer kafica - da li su ljudi koji ne mogu da izdrze bez kafica razmazeni i da li su glupi pa ne znaju da im to moze ugroziti zdravlje? Da li ih treba bombardovati kako izgleda kada se zaglavi u bolnici zbog virusa? Mozda.

 

A opet, sta cemo sa svim drugim porocima koji su legalni i dostupni? Duvan uzrokuje rak pluca -> treba li na silu zabraniti proizvodnju duvana, treba li samo posedovanje duvana tretirati kao krivicno delo?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...