Jump to content

(Ultimativna) vrednost ljudskog života - moralni aspekti pandemije


urosg3

Recommended Posts

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

  

, mlateći granjem čistili dalekovode od grafitnih niti da bi se sto pre vratila struja, koja kad je bila iskljucena, odmah je prestalo junacenje po trgovima, i zavladao je jos junackiji muk. Sumnjam da je broj onih koji znaju za ova junačka dela veci od par stotina

sećam se toga grafitnih bombi 😉
mi smo u vp 1478 na Kopaoniku vazda mislili da je moša. 

ali ovo je ozbiljno pitanje, koje na svaki način mora da se postavi:

zašto je, baš u ovoj pandemiji - ljudski život, po sebi postao ultimativna vrednost i kako to? Društveno gledano - to jeste napredak civilizacijski. Mene stvarno, i bez etičkih ograda zanima:
Zašto je baš te 2020. ljudski život odjednom , bez uporišta - postao vrednost po sebi.
Istovremeno moj život nije bio vrednost i niko se ne bi potresao kad bi samo dve decenije ranije, ja recimo - poginuo pod NATO bombama u uniformi VJ na kopaoniku gde me tođena država poterala da budem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, handys said:

Ima ono Rakicevo 'ja cu dati zivot, otadzbino moja, znajuci sta dajem i zasto ga dajem'. Mozda je postalo upitno ovo 'zasto', da ne ulazim u ostatak sentimenta ovog stiha?

Mislim da dolazimo do suštine. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

ali ovo je ozbiljno pitanje, koje na svaki način mora da se postavi:

zašto je, baš u ovoj pandemiji - ljudski život, po sebi postao ultimativna vrednost i kako to? Društveno gledano - to jeste napredak civilizacijski. Mene stvarno, i bez etičkih ograda zanima


Ovo je jedna zaista interesantna moralno-filozofska tema, nadam se da će biti zainteresovanih za raspravu, pa da je izdvojimo u posebnan topik.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sentiment u Anticko doba je bio da zivot nema posebnu vrednost ako nije dobro vodjen zivot, ako nije ispunjen. Ideja da zivot ima intrinsicnu apsolutnu vrednost je donekle tekovina ranog liberalizma, mada je uvek bila spojena sa slobodom i svojinom. Ali, mislim da ni mislioci tog doba ne bi insistirali na tome da zivot bude prioritet po svaku cenu. Recimo ovaj Frenklinov citat u @urosg3 potpisu ukazuje na taj senzibilitet.

Berlin je govorio o pozitivnoj i negativnoj slobodi. Insistirati na tome da se zivot cuva po svaku cenu jeste izraz ovog prvog, a Berlin je smatrao da se to suvise lako moze zloupotrebiti, jer onda kad kazete 'slobodan si da x', to x obicno postane formulacija ideala onog ko ti kaze sta si slobodan da cinis. Primenjeno na ideju da zivot treba cuvati po svaku cenu, postavlja se pitanje sta ce biti ta cena. Nije lako dati jednoznacan odgovor i reci 'evo cene koju cu platiti', ali cini mi se da je jasno da je istorija pokazala da postoji cena koja je previsoka za ocuvanje zivota. Opet, ne mislim da je ova situacija uporediva sa ekstremnim primerima, ali samo kazem da se ima o cemu razmisljati.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sasa965 said:

Čemu sloboda ako si mrtav ili teško bolestan iIi je ugrožen neko tebi blizak.

Zato žrtvuješ deo te slobode na kratak rok.

pa vidi, nekako mi je čudno:
Kada me država zvala u uniformu Vojske Jugoslavije 1999. da položim svoj život za slobodu protiv NATO pakta, nekako ljudski život nije bio baš na ceni, slažeš se?
Šta se tačno desilo od 1999. do danas? Kako se taj svetonazor promenio? 
p.s. super je ukoliko jeste, mene samo zanima zašto moj život 1999. i život random penzosa danas nije u istoj ravni?
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, handys said:

Sentiment u Anticko doba je bio da zivot nema posebnu vrednost ako nije dobro vodjen zivot, ako nije ispunjen. Ideja da zivot ima intrinsicnu apsolutnu vrednost je donekle tekovina ranog liberalizma, mada je uvek bila spojena sa slobodom i svojinom. Ali, mislim da ni mislioci tog doba ne bi insistirali na tome da zivot bude prioritet po svaku cenu. Recimo ovaj Frenklinov citat u @urosg3 potpisu ukazuje na taj senzibilitet.

Berlin je govorio o pozitivnoj i negativnoj slobodi. Insistirati na tome da se zivot cuva po svaku cenu jeste izraz ovog prvog, a Berlin je smatrao da se to suvise lako moze zloupotrebiti, jer onda kad kazete 'slobodan si da x', to x obicno postane formulacija ideala onog ko ti kaze sta si slobodan da cinis. Primenjeno na ideju da zivot treba cuvati po svaku cenu, postavlja se pitanje sta ce biti ta cena. Nije lako dati jednoznacan odgovor i reci 'evo cene koju cu platiti', ali cini mi se da je jasno da je istorija pokazala da postoji cena koja je previsoka za ocuvanje zivota. Opet, ne mislim da je ova situacija uporediva sa ekstremnim primerima, ali samo kazem da se ima o cemu razmisljati.

ne samo razmišljati, bojim se, nego i argumentovano raspravljati.

9 minutes ago, Eddard said:


Ovo je jedna zaista interesantna moralno-filozofska tema, nadam se da će biti zainteresovanih za raspravu, pa da je izdvojimo u posebnan topik.

i ja mislim, da jeste. Hoćeš ti kolega da otvoriš ili ja? Da ne zatrpavamo ovde besmislenim za temu raspravama?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

zašto je, baš u ovoj pandemiji - ljudski život, po sebi postao ultimativna vrednost i kako to? Društveno gledano - to jeste napredak civilizacijski. Mene stvarno, i bez etičkih ograda zanima:
Zašto je baš te 2020. ljudski život odjednom , bez uporišta - postao vrednost po sebi

 
Nema pandemija veze s tim. Postojala su i pre nje neka ljudska prava, a jedno od njih definise ljudski zivot bas tako, kao ultimativnu vrednost. Moglo bi se sada diskutovati o tome da li se pravo na zivot odnosi samo na prava ubica i drugih kriminalaca da ne budu streljani ili obeseni, ili to znaci i pravo 80-godisnjaka da u okviru istog sistema bude tretiran i lecen isto kao i neki 35-godisnjak. 
Samo ta diskusija nece imati nikakvog smisla, ako cemo da poredimo vrednosti Sovjetskog Saveza 1942, Srbije 1999 i razvijenog Zapada 2020.

Zato najbolje da i ne pocinjemo 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:

 
Nema pandemija veze s tim. Postojala su i pre nje neka ljudska prava, a jedno od njih definise ljudski zivot bas tako, kao ultimativnu vrednost. Moglo bi se sada diskutovati o tome da li se pravo na zivot odnosi samo na prava ubica i drugih kriminalaca da ne budu streljani ili obeseni, ili to znaci i pravo 80-godisnjaka da u okviru istog sistema bude tretiran i lecen isto kao i neki 35-godisnjak. 
Samo ta diskusija nece imati nikakvog smisla, ako cemo da poredimo vrednosti Sovjetskog Saveza 1942, Srbije 1999 i razvijenog Zapada 2020.

Zato najbolje da i ne pocinjemo 😀.

možda si u pravu, ali globalno gledano svedočimo da možda nije baš tako jednostavno.
Zalažem se iskreno za tu novu temu, sve su oči u @Eddard uprte 😉

Ono znaš, legit je rasprava, kako to - odjednom, i red je da raspravimo, pa i pozdravimo, ukoliko je ikako argumentovano, makar iz Vučićevog zatvora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Biće zabavno kad se ovoj raspravi ne priključe argumentima, svi kritičari "Švedskog" modela, apologete Vučićeve Srbije, eto Pece Kona makar.

I da nekako ostanemo bez odgovora:
kako je odjednom ljudski život u srpskom društvu postao ultimativna vrednost.
Kako to odjednom, šta se tačno promenilo?

27 minutes ago, vilhelmina said:


Samo ta diskusija nece imati nikakvog smisla, ako cemo da poredimo vrednosti Sovjetskog Saveza 1942, Srbije 1999 i

razvijenog Zapada 2020.

Zato najbolje da i ne pocinjemo 😀.

ovo me zanima. na stranu SSSR ali ovo Srbija 1999. koje sam nekako subjekat, doduše u uniformi Vojske Jugoslavije, ali da ne zakeramo, i razvijenog Zapada 2020. kojem nekako ničim izazvano, i neopravdano pripada Srbija.
Pa nekako treba da moj život položim 1999. Srbiji, i istovremeno 2020. da se strpim za nečiji život?
a sve to u mom skromnom životnom veku? Pa kad je vreme za mene, daj da ja budem subjekat društvene patnje 🙂

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, urosg3 said:


Zašto je baš te 2020. ljudski život odjednom , bez uporišta - postao vrednost po sebi.
 

 

ako već postavljaš temu na ovako psihodeličnim osnovama, red je i da ponudiš svoju eksplikaciju, ako ništa drugo a ono bar ove lajne.

inače zvuči kao otvoren topik nekoga ko se zavitlava dok peca korisnike na temi

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

ako već postavljaš temu na ovako psihodeličnim osnovama, red je i da ponudiš svoju eksplikaciju, ako ništa drugo a ono bar ove lajne.

inače zvuči kao otvoren topik nekoga ko se zavitlava dok peca korisnike na temi

Vrlo rado.
Mislio sam da smo eksplicirali kolega @Eddard i ja, ukoliko zatreba ja ću rado da pojasnim, ali daj šansu temi, možda se izrodi u nešto korisno...
p.s. nisam je ja otvorio, ali slažem se da postoji potreba za istom

edit: kao hint - ponudiću ti ceo citat šta sam napisao, bez tvojih uredničkih izmena, važi?
 

Quote

zašto je, baš u ovoj pandemiji - ljudski život, po sebi postao ultimativna vrednost i kako to? Društveno gledano - to jeste napredak civilizacijski.


 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

2020.nečija sloboda ugrožava nečiji život, 1999.nečiji život je branio nečiju slobodu... Šta je starije, kokoška ili jaje 🤔?

u oba slučaja, eto malera. Moj život. mene regrutovalo 1999. i mene zatvorilo 2020.
A ja sam isti ja valjda...
Mora da se nešto drugo promenilo?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Šta se tačno desilo od 1999. do danas? Kako se taj svetonazor promenio? 

Isto je. 

1999 je država od tebe tražila da deo slobode obučeš  u maslinastu uniformu a 2020 da vikendom sediš kod kuće.

1999 si se vratio živ a i danas manje više mrdaš.

Promenio se samo pojavni oblik.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Just now, sasa965 said:

Isto je. 

1999 je država od tebe tražila da deo slobode obučeš  u maslinastu uniformu a 2020 da vikendom sediš kod kuće.

1999 si se vratio živ a i danas manje više mrdaš.

daj umesto haiku dosetki, zaslužujemo više.
Dakle 1999. nije u pitanju unifrma kume, u pitanju je - da položim život - za slobodu. Zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Just now, sasa965 said:

Tačno.

Rat je i ti si vojno sposobno lice , šta je problem ?

Kivan si na koncept ratovanja ili je problem ,,što baš ja" ?

nisam.
Ukoliko ne želiš da razumeš šta mi je teza - obrazložena i argumentovana, onda smo u problemu.
Nisam Saša ja kivan. Samo se pitam šta se promenilo i šteta što ne razumeš pitanje.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Vrlo rado.
Mislio sam da smo eksplicirali kolega @Eddard i ja, ukoliko zatreba ja ću rado da pojasnim, ali daj šansu temi, možda se izrodi u nešto korisno...
p.s. nisam je ja otvorio, ali slažem se da postoji potreba za istom

edit: kao hint - ponudiću ti ceo citat šta sam napisao, bez tvojih uredničkih izmena, važi?
 

 

Quote

zašto je, baš u ovoj pandemiji - ljudski život, po sebi postao ultimativna vrednost i kako to? Društveno gledano - to jeste napredak civilizacijski.

 

 

to sam pročitao. međutim, kako mali perica uini zamišlja diskusiju na tako outlandish osnovama, ili, što bi mi basketaši rekli, na hot take tvrdnji - očekujem nekakvu elaboriranu tezu ili makar slovensku antitezu;

 

jer, prirodno pitanje je, kada to u modernijoj istoriji, neka država ili entitet nije tvrdila da je  ljudski život, po sebi, ultimativna vrednost?

 

kad god se desi neko sranje u nekoj državi a i globalno, ljudski život se ističe kao prioritet. čak i kada je neka država teritorijalno ugrožena u ratu (eto ekstremne situacije kao primera), ljudski život se ističe kao makar jedan od dva prioriteta, uz odbranu teritorije.

 

tvoje pitanje bi možda moglo da bude, kada je stvarno / izistinski ljudski život postao prioritet (?)

nikada i ponekada, zavisi od situacije i konteksta. jel' bio prioritet tokom divljanja IRAe u UK? na papiru jeste, praktično ne toliko koliko na papiru. jel bio tokom 9/11 dešavanja u nyc? u teoriji jeste, u praksi onako.

 

dajem glupe primere sa vrha sećanja

zato i kažem, meni lično treba nešto više od jedne lajne, odnosno, treba mi nekakva osnova na kojoj bi mogli da pričamo šta uopšte u teoriji & praksi, globalno ili lokalno, znači takva teza.

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasa965 said:

Tačno.

Rat je i ti si vojno sposobno lice , šta je problem ?

Kivan si na koncept ratovanja ili je problem ,,što baš ja" ?

Ne bi ja rekla da je on kivan na ratovanje nego na koncept, samo je probao da ga objasni preko primera '99.

Kao sto sam odgovorila na njegovo prvobitno pitanje, i meni nije jasno zasto dosta ljudi ponavlja mantru "pa neka je i policijski cas, i/ili propapala ekonomija, bolje i to nego da jedan covek umre".

E tu se javlja problem, kada se ljudski zivot naprasno postavlja kao najvisa vrednost.

Sa primerom u vojsci, od vojnika se trazi da zrtvuje zivot za slobodu i dobrobit drugih (vecine), u ovoj pandemiji se kao naijspravniji stav namece da vecina treba da se zrtvuje za manjinu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

 

Sa primerom u vojsci, od vojnika se trazi da zrtvuje zivot za slobodu i dobrobit drugih (vecine), u ovoj pandemiji se kao naijspravniji stav namece da vecina treba da se zrtvuje za manjinu. 

 

verovatno zato što život građanina nije život vojnika  u ratnom stanju?

 

da li je ispravan stav da ti i ja plaćamo sve poreze, dažbine, generalno smo uzorni građani a ujedno svojim trošenjem podržavamo ekonomiju => kad ono, ispostavi se da si Ti ta neka manjina u određenom trenutku i mi (ko god da smo) odlučimo da imamo preča posla nego da zaštitimo tvoj život?

 

možda sutra neko ponudi još banalniji razlog da zanemarimo nečiji život, jer zaštodane?

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...