Jump to content

Alpsko skijanje


Jurgen

Recommended Posts

Ajd da malo zivne topik.
Pocela je sezona, kao i nekoliko prethodnih godina veleslalomom u Zeldenu. Po meni, uglavnom ocekivani rezultati.
Kod zena razocarala Basino odustajanjem u prvoj trci. Sifrin i Lara daleko ispred ostalih.
Kod muskaraca, jedino pozitivno iznenadjenje je Lajtinger. Nisam ocekivao 2 dobre trke od njega. Radamus takodje, deluje kao teska paljevina, izgorece kad tad. Ostali manje-vise standardni. Kristofersen nastavio pad i ne vidim kraj tome. Momak je u teskom kanalu. Videcemo kako ce se pokazati u slalomu. Falio je Kilde, ali verovatno nece da forsira posle povrede.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Vratim natrag sinoćnju utrku slaloma (nisam je se sjetio kad je išla uživo) i imam šta za vidjeti. Vodeći nakon prve vožnje Francuz Noel bukvalno na ulazu u posljednja vrata (kapiju) pada a u tom trenutku je imao sekundu prednosti prednosti pred Norvežaninom Solevaagom. Ne sjećam se da sam ikada vidio ovako nešto. Kakav (skoro pa) Božić (Noel :classic_biggrin:) za njega. I to u Madonni di Campiglio :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ma dajte ljudi. Pa sta treba? Da nose bubice i treneri da im javljaju vremena.
To je trka koja traje manje od minut, nema potrebe za slicnim.
Znao je Noel da ima prednost, verovatno i u stotinku, s obzirom da spiker objavljuje vremena u toku voznje. Razumem i da se neko koncentrise na trku i ne cuje nista. Ali ako poznajete Noel-a, znacete da je on jedan od najcistijih skijasa. Ove godine, za razliku od prethodnih, je najavio pohod na mali globus slaloma rekavsi da je u zivotnoj formi. Takvi skijasi ne voze takticki, vec "jako do samog kraja".

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zavrsena jos jedna sezona alpskog skijanja, uzbudljiva do samog kraja. Bilo je 37 trka. Odermatt ocekivano osvojio veliki globus u muskoj, Shiffrin u zenskoj kategoriji. Kilde osvojio dva mala, Odermatt i Kristoffersen po jedan. Kilde odlucio da ne skija veleslalom ove godine i to se ispostavilo kao dobra odluka. Goggia, Brignone, Worley i Vlhova po jedan mali. Shiffrin takodje nije uzimala ucesce u puno brzih trka, tek poneki super veleslalom. Neverovatna zavrsnica u zenskom veleslalomu, gde je Shiffrin (namerno) poklonila mali globus domacoj takmicarki Worley.
Ovaj paralel i ne racunam.
Bilo je uzbudljivo i u muskom spustu gde Feuz nije uspeo da odbrani titulu i veleslalomu gde su norvezani poceli da dominiraju.
Na olimpijskim igrama je bilo iznenadjenja, ali tako je uvek.
Najvece ovogodisnje razocarenje je Pinturault, nista manje i Noel koje je ipak uzeo zlato na olimpijadi u slalomu.
Misljenja sam da FIS treba da nekako izjednaci broj trka u ove cetiri discipline. Veleslalomasi i slalomasi maju mnogo vecu prednost, iako je fizicki spust i super g daleko zahtevniji. U odnosu na njih spustasi su "mega alfa muzjaci". Spustasi imaju mnogo manje pobeda u odnosu na ostale sto govori puno toga.
Sledece sezone ocekujem vecu borbu za veliki globus. Nadam se da Kilde nije vozio veleslalom jer je izasao iz te teske povrede, mada kako je vozio Odermatt ove godine sumnjam da bi mu bilo koristi. Mozda bi ovih skoro 500 bodova zaostatka smanjio na 250-300.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Za vikend pocinje nova sezona Svetskog kupa, kao po obicaju u Zeldenu. Trke veleslaloma su u subotu za devojke i nedelju za muskarce. Koliko sam ispratio nije bilo penzionisanja nekog od favorita. Nadam se da ce biti sto manje povreda i da ce vreme sto manje kvariti trke i da ce se vecina organizovati po planu.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupla pobeda Sifrinove ovog vikenda. Ako se po jutru dan poznaje vrlo brzo ce stici Von po broju pobeda. Ako ovako bude dominantna i u veleslalomu stize i Stenmarka do kraja sezone. Sledeci vikend u SAD, jos dve trke zena - slalom i veleslalom. Muskarci u Kanadi se takmice u dve najbrze discipline.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je utisak vieknda ipak Lena Dir, da se vozi samo jedna voznja ona bi uzela crvenu majicu. Nestvarno je koliko pada u plasmanu drugoj kad se vozi na ostecenoj stazi. I u subotu je bila vodeca nakon prve voznje, ali ni podijum nije uzela a i u nedelju je usledio pad na tabeli nakon druge voznje.

Mala Hrvtaica je otkrovenje, a bogme i Britanka koja bi imala top 10 oba dana, da je neki od dana uspela da stigne do cilja.

Link to comment
Share on other sites

Prodje jos jedan skijaski vikend, prekookeanski.
Muskarci su se takmicili u brzim disciplinama - spust i super veleslalom. Kilde opravdao ocekivanja, prvo i drugo mesto. Odermat trece i prvo. Mislim da ce tesko bilo ko ugroziti Odermata u osvajanju tj odbrani velikog globusa.
Zene su vozile veleslalom i slalom. Iznenadjuje jako lose izdanje Sifrin na domacoj stazi. Bas je neprijatno iznenadila, pogotovo u veleslalomu gde je zavrsila kao 13. Lara Gut pobedila u veleslalomu, a Holender i Sven Larson podelile prvo mesto u slalomu. Svajcarkinja posle 30 podijuma konacno osvojila prvo mesto, lepa slika iz Kilingtona.
Ja znam da posao komentatora nije nimalo lak, ali ovo sto radi ovaj gospodin (mislim Bugarcic) je zaista lose. Covek za svaku voznju koristi iste fraze - "ostaje na repovima", "sada malo odlazi presiroko" itd. A ono sto je evidentno je da on ima vremena par sekundi pre nego sto vidimo na ekranu jer komentarise iz studija. Ne moze svako biti kao Jaglicic, ali bas mi je mucno da gledam kad on prenosi.
Muskarci nastavljaju brze discipline u Biver Kriku, a zene su sada u Lejk Luizu.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nazaslot ni engleski komentatori nisu nista bolji. Identicne fraze za svaku voznju koriste, pa ako prolazno vreme ne bude u skladu sa onim sto oni pricaju onda okrenu plocu i pocnu kako je tu ipak dosta sitnih gresaka koje ih kostaju.

 

Sto se tice Kilingtona, za veleslalom je bio bas jak vetar i start je snizen tako da je sreca imala dosta uticaja, tj ko je vozio u normalnijim uslovima a ko pod jakim naletima vetra.

Sto se tice slaloma tu se sneg nije odrzao, bukvalno se raspala staza a kao rezultat ono za mene najgore, podela pobede. Ja se jezim kad vidim da dva takmicara dele na primer 17. poziciju, a kad je to podela mesta na podijumu ili u najgorem slucaju pobede, to mi toliko ogadi sport da nemam reci. Mora se naci neki tajbrejekr, bilo da se u toj situaciji gleda ko je imao ukupno bolje vreme u jednoj od voznji, bilo broj dresa, bilo nesto trece, ali to se mora resiti, ovako se unistava sport i takmicenje gde je sustina svega pobediti nekoga a vi kazete niko nije pobedio 🤮

 

I za kraj Holdener, eto i kad je konacno pobedila opet nije mogla da bude bolja od svih toga dana, ona sad ima pobedu, ali i dalje nema takmicenje na kome je bila brza bas od svih takmicarki.

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas uspeo do kraja da ispratim sve trke, ali dovoljno. Ovaj vikend su se vozile brze discipline. Muskarci u Biver Kriku, spust i super veleslalom i na obe trke 1-2 su bili Kilde-Odermat. I ne sumnjam da ce uglavnom tako i biti jer ostali su totalno drugi nivo. Jedan spust je otkazan zbog loseg vremena. Nesto se cudno desavalo sa rezijom i grafikom u Biver Kriku jer je bas zakazala. Moram priznati da je bas negledljivo kad nemamo vremena za poredjenje. Zene vozile u Lejk Luizu iste discipline. Oba spusta dobila Godja i za sada jedina konkurencija joj je Korin Suter, koja je takodje oba puta bila na podijumu. Ono sto nije u spustu Suter je nadomestila u superveleslalomu gde je zavrsila kao prva. Sifrinova i definitivno nece voziti brze discipline i posvetice se obaranju rekorda u broju pobeda.
Narednog vikenda muskarci voze u Val Dizeru slalom i veleslalom, a zene u Sestriereju iste discipline. Videcemo da li ce Kilde pokusati veleslalom pa da mozda ucini trku u generalnom plasmanu zanimljivijom. S obzirom da nakon veleslaloma za 4 dana ima trening spusta u Val Gardeni pitanje je. I Bugarcic je poceo malo da se gubi, ali da ne ulazim u detalje.
Samo da bude snega i sto manje vetra i zabava je zagarantovana.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da ni Vlhova nije vozila ove brzinske discipline, ne znam koji je njen plan. Ne deluje mi u nekoj formi ni za SL ni za GS. Čudi me da je odustala od velikog globusa već na startu a bez SG i DH bodova teško će do titule, naročito ako Goggia nastavi dominaciju i skupljanje po 80/100 bodova.
Ni Mikaela se nije proslavila u Kilingtonu (GS tek 13.) ali je u Leviju pre toga skupila dve pobede i taj cilj od 85 pobeda ne izgleda daleko.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Retkost je da spustasi osvajaju veliki globus. Nije nemoguce, ali je retko. U kalendaru ima puno manje brzih trka od slaloma i veleslaloma. Pre neku godinu sam bas pisao o tome. Evo Gizin i Pinturo su kao u vrhu i vozice sve discipline, pa bas i ne stoje dobro na pocetku sezone. Velika je razlika biti prvi i peti/sesti. Ovu dominaciju koju trenutno imaju Kilde, Odermat i Godja su jedan korak ka velikom globusu sto se tice spustasa. Naravno, Odermart to nije primarno zato njemu i dajem najvecu sansu. Mada je poprilicno los u slalomu. A i Godja vozi samo brze discipline.
Po meni, kod muskaraca Odermat apsolutni favorit, a kod zena bi moglo biti zanimljivo - blagi favorit je Lara Gut, ali ako je ovaj los ucinak u veleslalomu Sifrinove slucajan onda bi i ona mogla da se ukljuci.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako je neko dominantan kao Goggia, može da osvoji, pod uslovom da u ovim bržim discipline ima puno pobeda i osvaja neke bodove i u GS. Ako je konkurencije velika onda moraš da budeš nešto poput Tine Maze, Janice ili Schiffrin, da ostvarujes pobede u svim disciplinama.
Kod muškaraca odavno nije bilo tako nekog (Bode Miler mi pada poslednji na pamet) a najbliži tome mi deluje Odermat.

Čini mi se da su poslednjih godina približili broj trka u dh/sg/gs/sl (mrzi me da trazim i brojim [emoji848]).

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Prodje jos jedan skijaski vikend, ovog puta na obodima Alpa. Vozio se po jedan slalom i veleslalom. Zene u Sestriereu, muski u ValDizeru.
Zenski veleslalom bez vecih iznenadjenja - Basino, Hector, Vlhova. Godja bez plasmana, tako da tesko ona moze do velikog globusa. Sifrin tek 6, ponovila za nju ispod procecan rezultat. Iskupila se malo u slalomu gde je bila 2. Nekako mi ne deluje fit, ali podijum po podijum i osvojice titulu. Mada, znamo da nju samo pobede zanimaju. Holdener jos jedna pobeda, sada sama na vrhu, pola sekunde ispod svih. Bravo za nju, mozda i "najcistija" skijasica. Vlhova treca. Ali mlada Hana Elfman sa nestvarnom drugom voznjom tj nestvarnim poslednjim sektorom gde je oko 1sek bila brza od svih. Znaci poslednjih 20sek ona je bila za 1sek brza od svih?! Zapitao sam se da nije neka greska oko senzora, ali valjda bi se to primetilo. Zavrsila je kao 4.
Muski veleslalom doneo jos manje iznenadjenja. Odermat je oduvao konkurenciju i s obzirom da Kilde nije ucestvovao mislim da ce se prosetati do velikog globusa. U slalomu mladi Braten je leteo na stazi i ostavio iza sebe Felera i Mejarda. A Feleru je ovo drugi podium u dva dana.
Sledeca stanica za muskarce je Val Gardena, a za zene Sent Moric gde ce se voziti 2 najbrze discipline - po 2 spusta i po 1 super veleslalom.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Holdener je izgleda konačno skockala sve da bude prva i dočekala da petra i mikaela ne budu u onoj formi kad je samo pitanje koja je prva a koja druga.
Ostalih koje bi mogle da joj prete za sada nema ove sezone.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bogat skijaski vikend. Poslastica alpskog skijanja - brzinske discipline. Muskarci u Val Gardeni, zene u Sent Moricu.
Prvi spust muskaraca nisam stigao da ispratim. Mislim da prvobitnim kalendarom nije bio u planu, a ja svoj nisam azurirao. Mislim da je menjao onaj propusteni spust u Biver kriku. Vidim da je bilo iznenadjenja. Po vremenima mi deluje kao da je skracen start. To su iskoristili vozaci koji mozda nisu u prvom planu. Podujum bio Krihmajer, Odermat, Majer. Nije to neko iznenadjenje koliko je to da je starac Johan od 42 leta bio ispred Kildea. Jedino logicno je da je napravio neku gresku.
Prvi zenski spust je vozen u malo losijim vremenskim uslovima (padao sneg, magla u sredisnjem delu staze) pa je start skracen. Kakav je to spust koji traje 70 sekundi?! U takvim uslovima je trebalo biti hrabar i negde rizikovati. To uvek otvara priliku "autsajderima" da nesto urade. Curtoni je startovala mrdju prvima, imala najbolje uslove i posle je to vreme bilo reper. Hit mi je bio kad je trka prekinuta kada se redar povredio, inace svajcarski vojnik. Covek nije mogao da ustane pa je potrajalo dok se spustio do cilja. Zato se Godja nacekala na startu, sigurno nekih 10-ak minuta, sto je i uticalo na njenu voznju, sto zbog stanja staze, sto zbog nje psihicki. Puno je snega bilo na stazi, nije se ni moglo bolje. Jos je povredila ruku. Lara Gut takodje je imala veliki zaostatak - sekund i po na ovu duzinu staze je puno. Brinjone slicno vreme kao Lara, ali u jos losijim uslovima. Sifrin se oprobala, za mene iznenadjenje. I dobra je bila, ispred Gut i Brinjone. Veoma vaznih 45 bodova za nju u borbi za veliki globus. Vlhova nije uzela ucesce. Na kraju podijum Curtoni, Godja, Suter.
Muski super veleslalom otkazan zbog lose meteo situacije.
Drugi spust za zene totalno drugaciji, vreme nikad lepse. Temperatura -8, oblaka nigde na vidiku. To je bio dobar znak da ce svi imati slicne uslove. Godja vozila iako je prethodnog dana, navodno, polomila kosti sake i imala operaciju. Mislim, ne znam sta da kazem. Sumnjam u taj lom, ali dobro. Jeste da ta ruka izgleda nateceno, ali bas da je lom...ne znam. Da je lom tesko da bi imala dobar zahvat stapa, to je odmah rizik i ne garantuje bezbednu voznju. Jos joj to fiksirali lepljivom trakom. I naravno, vozila je kao da joj je poslednja voznja. Sifrinova za dlaku van podijuma. U poslednjem sektoru kad je vec bila iscrpljena i gde brzina dolazi do izrazaja izgubila dosta vremena. Ali jos bodova za nju u trci za veliki globus. Zanimljivo da je imala tu pripremu starta u kucici u stilu norvezana, nesto kao Kilde ili Kajsa Vickhoff. Vlhova startovala kao 32, nije bila u prenosu i koliko vidim nije zavrsila trku. Podijum na kraju Godja, Stuhec i Wajdle.
Drugi muski spust, dobro vreme, -3 stepena, bez oblaka. Prevagu je, kao i mnogo puta do sada, odneo caslat. Kilde izdominirao i "oteo" Johanu, starcu od 42 leta, prvu pobedu. Treci je bio Casse. Ostali favoriti poprilicno losi - Odermat 6, Majer 11, Fojc 14, Krihmajer 23...
Zenama je ostao taj super veleslalom sutra, a muskarci sutra i prekosutra vec voze veleslalom u Alta Badiji. Videcemo hoce li se Kilde oprobati.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto sumnjas u lom kod Godje? Da li pratis Moto GP? Ako pratis znas za Lorenca u Asenu, Melandrija u Motegiju (kada bi u slucaju bilo kakvog pada ostao bez noge sa izvesnoscu od preko 70%), Kraclouo u Britaniji cini mi se i sijaset drugih gde su dan-dva posle lomova i ozbiljnih operacija vozili trke. Godja definitivno ima taj mentalitet, tako i vozi, sve i nista i svaki put tako, a u spustu sem starta realno stapovi i nisu neophdoni (bili smo svedoci vise voznji ljudi koji izgube stap negde na pola staze i uredno zavrse trku u prvih 10-15), dakle moze se voziti sa povredjenom rukom. Da je bio slalom ne bi imala sanse.

 

Sto se muske trke tice, kako mi je zao Klarija, navijao sam kao da Zvezda igra final 4 evrolige, ali Kilde ga u onom tehnickom delu dobio za celu sekundu, nestvarno. Tako blizu a tako daleko...

Edited by Romantik
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da nije bilo loma s obzirom da je imala operaciju i da joj zavoj propusta krv (videlo se u prenosu dok je čekala kraj) što sve ukazuje na operativni zahvat. Taj štap u spustu može samo za balans da služi i za to je dovoljno da ga zalepe za rukavicu (jer sigurno ne može da stegne kako treba šakom u onom stanju).
Poznato je da sportisti imaju veći prag bola i da nije nemoguće sa polomljenim kostima odraditi sportski događaj. Bivalo je i fudbalera koji igraju utakmicu sa polomljenom rukom u gipsu.
Rizik u spustu je stravičan da nešto krene po zlu ali oni ionako nisu "u vinklu" inače se ne bi bacali onako "na glavu" po takvim padinama.
Što se tiče skijanja bez štapa, Janica Kostelić dobro zna kako je to.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...