Jump to content

Recommended Posts

Kapa dole Bernalu za napad na 60+ km od cilja, bez kalkulacija i cuvanja za poslednje brdo.

Ostaje da se vidi hoce li on i Rogla raditi zajedno i na Covadongi... realno im odgovara da idu zajedno do kraja.

 

 

edit: Na kraju Bernal prso i nestade svih 2'20'' prednosti u odnosu na Masa.

Bravo za Roglu

Edited by Darth Steva
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
36 minutes ago, Lesa said:

Evropsko prvenstvo, Trento (Ita) time trial:

1. Kung 24:29

2. Ganna +8sec

3. Evenepoel +15sec

..

12. Pogačar +01:21

..

22. Ognjen Ilić +02:16  👍

U nedelju drumska trka.

 

Next week sveCko @flanders..

 

26og septembra je RR na SP

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

@svi pjevaju @Zvezdinho

 

Ne znam odakle da počnem da opisujem drumski biciklizam i stvari koje ga čine fascinantnim. Prva stvar koja ga izdvaja od drugih sportova je to što je to, po nekoj mojoj slobodnoj kovanici, timsko-individualni sport. Bez fantastičnog individualnog takmičara tim skoro pa nema šanse za pobedu, ali ponekad ni ubedljvo najbolji biciklista na nekoj trci (naročito jednodnevnoj) nema šansu za pobedu. Kažem ponekad, jer je to još jedan ogroman deo ovog sporta, a to je taktika.

 

Jedna biciklistička trka je pre svega čuvanje snage za odlučujuće delove trke/etape. Onaj ko bude najjači u tom delu, verovatno i pobeđuje, ali tu dolazimo do nove komponente drumskog biciklizma, kada je najbitnije? U nekim trkama kao što je Valonska Strela, to je jednostavno, najvažnije je sačuvati snagu za poslednji prolaz na Mur de Huyu i pobeda je sigurna, ali na drugim to je prava misterija (recimo OI i SP trka ove godine ili nebrojeno etapa na Turu).

 

Još jedna stvar koja izdvaja biciklizam je to što su neki vozači na određenim trkama u potpunosti u podređenom položaju i voze za svoje kolege iz tima dok su na nekim drugim lideri. To pre svega zavisi od profila terena na kojem se trka/etapa voze. Na ravničarskim etapama su favoriti sprinteri, na brdovitim takozvani puncher-i, dok su na planinskim etapama specijalisti za duge uspone.

 

Tokom jedne trke se vodi nebrojeno borbi, etapne trke imaju razne majice (klasifikacije) koje podstiču agresivno trkanje. Pa se tako borbe vode na usponima, spustovima (na nekim spustovima se vozi i preko 100 km/h), na mestima gde je jak bočni vetar... 

 

Pošto je biciklizam takmičenje u čuvanju snage, na nekim etapama, do pobeda dolaze manje poznati i lošiji takmičari od onih koji se bore za generalni plasman, nešto što je maltene nezamislivo u bilo kom drugom sportu. 

 

Eto to je ukratko o samom drumskom biciklizimu, za neko detaljno objašnjavanje bi ipak trebalo da se prati, pa se u toku trke objašnjavaju pojedini detalji, kao što su borba za odlazak u beg, samo beg, prednosti zavetrine, klasifikacije/majice, mesta za napad, taktikiziranje, rad u grupi, bodovi na prolazima... Drumski biciklizam naizgled izgleda vrlo jednostavno, oni tu okreću pedale, ali zapravo je jedan od najkompleksnijih sportova, naročito što se tiče taktike. 

Edited by Jurgen
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, svi pjevaju said:

Hvala ti puno, zaintrigirao si me moram priznati. Samo mi nije jasno kako od svih tih silnih biciklista prepoznate baš svakoga :classic_biggrin:

 

Veruj mi, lakše prepoznam biciklistu iz helikoptera nekog nekog fudbalera u krupnom kadru lica 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@svi pjevaju @Zvezdinho

 

Ono sto bih dodao je da je biciklizam sport koji je gotovo nemoguce pratiti bez solidnog poznavanja istog, koliko god to bizarno zvucalo.

 

Da nikad u zivotu nisi gledao fudbal ili kosarku i da upalis neku utakmicu na tv-u, kroz par minuta ces da skapiras sta je poenta igre i sta ti ljudi na terenu zapravo rade. Kod biciklizma je to malo drugacije. Zbog toga se cesto i postavlja pitanje "kako mozete to da gledate, pa oni samo vrte pedale?"

 

Ako uzmemo Tour de France kao primer, treba skapirati ko se zapravo bori za sta na toj trci. Imamo vozace koji se bore za pobedu u generalnom plasmanu (da zavrse trku za najmanje vreme, gde se vreme za koje su zavrsili svaku etapu sabira), imamo sprintere koji se bore da pobede na sto vise etapa, imamo vozace koji su tu kao ispomoc prethodno navedenim vozacima, kao i neke koji su autsajderi i dosli su da kroz neke begove probaju da ulove neku etapu ili da se bar pokazu u najboljem svetlu.

 

To onda povlaci da recimo na ravnim etapama vozaci koji se bore za generalni plasman nece biti nikakav faktor, samo ce se voziti u grupi i gledati da se sacuvaju od padova, jer na takvim etapama je gotovo nemoguce napraviti vremensku razliku u odnosu na konkurente, dok na brdu jeste, jer je tu individualna snaga dosta bitna. 

 

"Preticanje" kao pojam gotovo da ne postoji, jer takozvani track position nema nikakav znacaj u odnosu na F1 recimo, bar ne u tom smislu da je onaj ispred u boljoj poziciji, vec je cesto obrnuto.

 

Sve u svemu, zanimljivost biciklizma raste u korelaciji sa poznavanjem biciklizma. Cimera sam recimo uspeo da uvedem u TdF, pa se ponekad ukljuci da isprati kad razume sta se desava, dok je ranije isto gledao na to kao na besmisleno okretanje pedala.

 

Na kraju, biciklizam je sport u kojem se cesto desavaju epske scene, kako sto se tice samog trkanja, tako i van toga. Imamo solo begove od po 80+ kilometara (Frum na Giru 2018., Slek na Turu 2011. , Lendis na Turu 2006. iako je bio dopingovan kao zver), imamo vozace koji se uprkos gotovo nikakvim sansama do kraja zverski bore za pobedu na turovima (Vokler TdF 2011., Alafilip TdF 2019.), imamo scenu Fruma koji 2017. trci u zutoj majici (inace majica lidera generalnog plasmana) uz brdo, Migel Anhel Lopeza koji samara fana koji je pokusao da mu pomogne i pritom ga oborio sa bicikla, i to su samo stvari koje su mi pale na pamet za 5 minuta, bilo je toga mnogo vise u ovih 16-17 godina koliko pratim.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ispisuje dijete sa tenisa, upisuje na biciklizam.

 

Kakav post, hvala ti puno! 

 

Budući da sva trojica pratite i NFL koji poznajem tek površno (znam šta je QB, TD i najbolje igrače i to je otprilike to :classic_biggrin:) zamoiio bih vas da mi malo približite i taj sport kad nađete vremena ako vas ne mrzi. Znam da mogu i sam donekle ako si dam truda ali ipak mnogo je bolje kad ti netko tko se razumije dočara taj sport. 

 

To je možda bolje na svaštari nego na NFL temi, ipak je ona ovih dana užarena ako se ne varam (vi doduše znate bolje od mene).

 

Edit: znači u čemu je tolika čar NFL-a me zanima. I za koga navijati :classic_biggrin:

Edited by svi pjevaju
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Biciklizam je sport gde pobednika ponekad moze da odluci to da li u vodecoj grupi imas nekoga ko ce da ti doda bocicu sa vodom ili pozajmi rezervni tocak. 

 

Ove godine smo imali nekoliko bas epskih jednodnevnih trka: OI za muskarce i zene (ta trka je posebna i vanvremesnka prica, koja moze da se desi jedino u biciklizmu), SP, zatim Rube i Strade Bjanke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jurgen said:

Biciklizam je sport gde pobednika ponekad moze da odluci to da li u vodecoj grupi imas nekoga ko ce da ti doda bocicu sa vodom ili pozajmi rezervni tocak. 

 

Ove godine smo imali nekoliko bas epskih jednodnevnih trka: OI za muskarce i zene (ta trka je posebna i vanvremesnka prica, koja moze da se desi jedino u biciklizmu), SP, zatim Rube i Strade Bjanke. 

 

Istrošio sam sve pluseve.

 

Još da priupitam koji je rang otprilike Tour of Croatia (valjda se još uvijek održava) u odnosu na najjače utrke, može neka paralela s tenisom; ATP 250, 500? Ili Challenger :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, svi pjevaju said:

 

Istrošio sam sve pluseve.

 

Još da priupitam koji je rang otprilike Tour of Croatia (valjda se još uvijek održava) u odnosu na najjače utrke, može neka paralela s tenisom; ATP 250, 500? Ili Challenger :classic_biggrin:

 

Recimo ATP 250  😄

 

VI ste imali pre nekoliko godina odlicnog momka, rodom iz Cacka, Robert Kiserlovski se zove. Mislim da je sada u penziji.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, svi pjevaju said:

Hvala ti puno, zaintrigirao si me moram priznati. Samo mi nije jasno kako od svih tih silnih biciklista prepoznate baš svakoga :classic_biggrin:

 

Pa ne prepoznaš verovatno baš svakoga, ali više što pratiš, više ih prepoznaš (captain obvious, znam 🙂 ). Znaš koja ekipa nosi kakve dresove. Ko vozi za tu ekipu. Kakve je neko građe i izgleda... Tu su i žuta, zelena, polkadot majica. Pa svi državni prvaci nose dresove u bojama svoje države... Ponekad i po poziciji u grupi, jer imaš neke bicikliste koji su tu da vuku i nameču tempo za svoju ekipu, pa ih često vidiš napred. Primer Tim Declercq koji je radio fantastičan posao za Quicktep na ovogodišnjem Touru. I onda kad znaš dosta toga, možeš otprilike da znaš o kome se radi 🙂

 

25 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

@svi pjevaju @Zvezdinho

 

Ono sto bih dodao je da je biciklizam sport koji je gotovo nemoguce pratiti bez solidnog poznavanja istog, koliko god to bizarno zvucalo.

 

...

 

Na kraju, biciklizam je sport u kojem se cesto desavaju epske scene, kako sto se tice samog trkanja, tako i van toga. Imamo solo begove od po 80+ kilometara (Frum na Giru 2018., Slek na Turu 2011. , Lendis na Turu 2006. iako je bio dopingovan kao zver), imamo vozace koji se uprkos gotovo nikakvim sansama do kraja zverski bore za pobedu na turovima (Vokler TdF 2011., Alafilip TdF 2019.), imamo scenu Fruma koji 2017. trci u zutoj majici (inace majica lidera generalnog plasmana) uz brdo, Migel Anhel Lopeza koji samara fana koji je pokusao da mu pomogne i pritom ga oborio sa bicikla, i to su samo stvari koje su mi pale na pamet za 5 minuta, bilo je toga mnogo vise u ovih 16-17 godina koliko pratim.

 

Nije uopšte bizarno. Za dosta sportova se to može reči. Za baseball recimo sam dosta puta čuo, "to što se igra u pantalonama na peglu, nije sport". Ali ono, iako je dosta nedinamičan sport, kad pohvataš pravila, igrače, način na koji pitcher napada battera i sve ostale zajebancije... Postane dosta zanimljivo.

 

b: I isti taj Angel Lopez koji usred jedne od odlučujučih etapa silazi sa bicikla i sjeda u timski auto 😄

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Baseball je jedini sport gde 0:0 bez ijednog ofanzivnog play-a nije dosadan mec gde se nista ne desava vec epski mec za istoriju.

 

p.s. Kriket je jedini sport za koji nikako da se nateram da pohvatam pravila pa i dalje glumim tog "sta gledate to vidis koliko je glupo" lika.

Edited by Darth Steva
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Egan Bernal je juce doziveo teske povrede tokom treninga sa grupom vozaca Ineosa u okolini Bogote, u rodnoj Kolumbiji. On je na spustu udario u parkirani autobus. Zadobio je povrede kicmenih prsljenova, prelom desne butne kosti na vise mesta, prelom casice desne noge, kao i povrede grudnog kosa. Tokom noci je izvrseno nekoliko uspesnih operacija i prognoza je da Bernal nece ostati nepokretan, i da ce moci da se u potpunosti oporavi. 

 

FJ4Se3EX0AUKCVj?format=jpg&name=small

 

Zelim mu brz oporavak i povratak na bicikl.

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...