Jump to content

Filmovi jugoslovenskog/juznoslovenskog prostora


Drug Crni

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...

c0a886405942fbeec685e502f0b79166.jpg

Okruglo 70 godina je napunio najveci zivi glumac na ovim prostorima, Aleksandar Bercek. Skoro 50 godina briljantne karijere, ucestvovao u mnogim klasicima domace kinematografije i stvorio gomilu nezaboravnih likova.

Kultne serije Otpisani i Grlom u jagode su bile neki pocetak njegove karijere. Nakon toga je postao neizostavan u filmovima Gorana Markovica kao Havier Zaneti u timu Intera. Samo na osnovu facijalnih ekspresija maestralno odglumio autisticnog Ljupceta, pa onda nezaboravna uloga Bunjuela. U filmu Majstori, majstori je zajedno sa Radmilovicem totalno oduvao kompletnu glumacku ekipu. U tom periodu je nedje bio i Misko, ne treba objasnjavati koliko je taj lik legendaran, kao i svi koji su se pojavili u tom filmu.

Dosla je ubrzo i prva glavna uloga u filmu Decko koji obecava. Bercek bez problema nosi film i ulazi lagano u sve transformacije tog lika. Glumio je nakon toga izvrsno Milosa Obrenovica u seriji Vuk Karadzic.

Zanimljivo je kako je Bercek vec sa 40 godina ostario, izgledao je prakticno kao da ima blizu 60 godina, tako je tokom 90-ih godina poceo da igra pretezno karakterne i autoritativne likove. Iz tog perioda se meni licno izdvaja lik Sikter Efendija, toliko izgleda uvjerljivo i mudro taj lik da svaka njegova rijec ima posebno znacenje. U seriji Porodicno blago je igrao oca glumice od koje je mladji u stvarnom zivotu.

U poslednjih 20 godina je aktivan pretezno u domacim serijama. Nije iskreno neki kvalitet tih djela, ali njegova pojava donosi dozu ozbiljnosti i podize kvalitet barem na granicu pristojnosti.

Mali broj glumaca moze da se pohvali ovakvom dugotrajnoscu i kvalitetom, sto govori da Bercek osim ogromnog talenta posjeduje i veliku dozu profesionalnosti. Da pozelimo srecu, valjda ce biti jos materijala za velikog majstora glume!

Edited by Shunsuke Nakamura
  • Like 7
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Prvih osam filmova, odlicno, vec se kod Urnebesne tragedije vidi pad, neuspela adaptacija istoimene drame, po meni je bolje prosto citati dramu, gledati predstavu, ima snimak, ostatak njegovog opusa jepromasaj, mada, kazu da  mu je ovaj poslednji odlican, nisam gledao..ali, Turneja, Falsifikator, ne vrede nicemu..Sabirni centar mi je mozda najdrazi licno...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sutra je u Jugoslovenskoj kinoteci prvo prikazivanje restaurirane kopije filma Majstori majstori. 

 

Kako je zbog aktuelne situacije broj ljudi ogranicen na 50 ko voli neka pozuri sutra u Kinoteku u 17h da uzme karte a ko ne stigne ima opet sansu 13-og. 

 

Inace bice i onlajn projekcija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Koincidencija ili ne (jer je kolega Haos pisao na drugoj temi) tek pogledah i ja film Srdana Golubovica - "Otac".
Slazem se sa napisanim sa njegove strane..Bogdanova gluma najjaci utisak filma uz preoznavanje bas teske,tmurne i depresivne stvarnosti. Meni je najpotresnija scena kada Nikola sedi ispred ministarstva,dobija hranu od nepoznatog coveka,izgladneo krene prozdrljivo da je jede da bi briznuo u plac..

Nije mi bas jasna rediteljeva namera sa samom zavrsnicom filma.
 

Spoiler

To da su Nikoli komsije odnele sve stvari. Mislim da je to ipak malo preterano i tesko mogu da zamislim da se tako nesto moze dogoditi,makar ovde gde ja zivim recimo. Osim ako je to Srdanova aluzija na ratove '90-ih kada su komsije pljackali jedni druge ili na slucaj iz Lucana poznat kao "sve covek do coveka,sve ljudskost do ljudskosti,sve karakter do karaktera"
Ocekivao sam da Nikola,po povratku kuci,pronadje potpuno unistene stvari,a iza devastacije stoji direktor Centra za socijalni rad. Bilo bi mi ubedljivije.


Sve u svemu,dobar film sa teskom tematikom i nesto ponajbolje sto je izaslo iz domace kinematografije poslednjih godina, uz prvenac Vuka Rsumovica "Nicije dete"

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeste tanji,zato sam ga nekako naknadno dopisao.
Za ovaj film kojeg pominjes ("Neposlusni") moram iskreno reci da nisam ni cuo :classic_wacko:

I jos jedno priznanje. Do danas nisam pogledao dva bosansko-hercegovacka filma,a to su "Grbavica" i "Armin". Jednostavno,nisu mi nikako dosli pod ruku.

Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2021 at 6:12 PM, Crni Bombarder said:

Koincidencija ili ne (jer je kolega Haos pisao na drugoj temi) tek pogledah i ja film Srdana Golubovica - "Otac".
Slazem se sa napisanim sa njegove strane..Bogdanova gluma najjaci utisak filma uz preoznavanje bas teske,tmurne i depresivne stvarnosti. Meni je najpotresnija scena kada Nikola sedi ispred ministarstva,dobija hranu od nepoznatog coveka,izgladneo krene prozdrljivo da je jede da bi briznuo u plac..

Nije mi bas jasna rediteljeva namera sa samom zavrsnicom filma.
 

  Hide contents

To da su Nikoli komsije odnele sve stvari. Mislim da je to ipak malo preterano i tesko mogu da zamislim da se tako nesto moze dogoditi,makar ovde gde ja zivim recimo. Osim ako je to Srdanova aluzija na ratove '90-ih kada su komsije pljackali jedni druge ili na slucaj iz Lucana poznat kao "sve covek do coveka,sve ljudskost do ljudskosti,sve karakter do karaktera"
Ocekivao sam da Nikola,po povratku kuci,pronadje potpuno unistene stvari,a iza devastacije stoji direktor Centra za socijalni rad. Bilo bi mi ubedljivije.


Sve u svemu,dobar film sa teskom tematikom i nesto ponajbolje sto je izaslo iz domace kinematografije poslednjih godina, uz prvenac Vuka Rsumovica "Nicije dete"

'Otac' je filmchina, a Bogdan je u ovoj ulozi ostvario mozda i najbolji lik u ex-Yu kinematografiji unazad 15 godina.

Vezano za ovo sto si stavio u spoiler - ja sam to shvatio tako da scenarist i redatelj imaju namjeru da nam pokazu da ima i losih(Isakovic, novinari,komsije), ali i dobrih(onaj sa pumpe,zatim sluzbenik ministarstva, pa onda onaj koji mu donosi hranu, pa oni policajci...) ljudi u ovom nasem balkanskom smetlishtu.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kosta said:

ali i dobrih(onaj sa pumpe,zatim sluzbenik ministarstva, pa onda onaj koji mu donosi hranu, pa oni policajci...) ljudi u ovom nasem balkanskom smetlishtu.

Ovo sigurno.

Nego..evo trejlera za film sniman u mojoj neposrednoj okolini i na ciji sam set otisao u par navrata (kacio sam i neke fotke sa seta na topiku) i kada sam imao priliku da razgovaram sa producentom snimanja.
 

 


Ne znam..pogledacu ga,ali se vrlo bojim onoga sto bih tamo mogao da nadjem..

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima. Uglavnom pisem na sportu (kosarka) ali voleo bih da dam neko svoje vidjenje na ovu temu kroz prethodne postove. 

Prvo da kazem da nisam neki veliki fan tipske glume. Mislim na velike glumce odredjenih pisaca. Iskreno mislim na Batu Stojkovica iako verovatno i o tome moze da se diskutuje. 

U principu prateci intervijue nasih glumaca nesto sto im je zajednicko je ta neka teznja ka prirodnoj glumi. Nesto kao da se ne vidi gluma dok glume. I sad, znam da npr. Cvijanovic je spominjao da je tu uvek zeleo da dostigne Gagu Nikolica, dok je zeleo da srpski jezik govori kao Petar Kralj, ciji srpski po njemu zvuci kao engleski. Kao i obicno u tome se preteruje kod vecine mladih glumaca gde tu najvise preteruje Sergej Trifunovic, dok to najruznije izgleda kod Milosa Bikovica. I da, prva asocijacija na glumca strebera mi je Bikovic. Moze da iznese neki lik, ali na trenutke, kao da mu nedostaje talenat za prirodnost, pa deluje kao da mu sve to predstavlja napor i kad potrefi lik kao da se umori na trenutke i iz njega ispada, pa kad se odmori se vrati. 

  Naravno, neverovatno mi je da je na celoj temi samo u jednom postu pomenut najbolji od svih, a to je Zarko Lausevic. Pa taj covek ima harizmu epskog junaka iz Holivuda kako uostalom i izgleda u Kosovskom boju. Pa scena sam njim i Bojanom Maljevic ispred lifra u Nozu, scena u Korenima u zatvoru kad kaze "ta ruka koja je to uradila, pozlatila se" sa onim njegovim prelazom ili u Senkama, kad kaze Bjelogrlicu, "ma zao ti qrac" su dozivljaj sami za sebe. Jednostavno glumac najvece harizme i talenta ubedljivo. Narkoman iz Zaboravljenih mu je takodje sjajna epizoda. 

 I za kraj. Miki Manojlovic. Meni licno covek osamdesetih. Kad vidim njega nekako vidim i veliki film. Jos jedan lik kojeg imam takav utisak Sergej Trifunovic tezi da dostigne u prirodnosti. Nekako sva njegova gluma moze da mi stane u recenicu iz Hadersfilda kad odgovori Susljiku, "znas kolko mene zabole qrac za tvoje misljenje..." Naravno moja omiljena je iz Podzemlja, " jesi ti znala da on pre rata uopste nije bio pogonski inzenjer jake struje...."

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Posto nasa zvanicna politika neprekidno ponavlja da je Kosovo neodvojivi deo Srbije,evo prilike da se proslavi neverovatan medjunarodni uspeh jednog srpskog filma.

 

Quote

Filmu "Košnica" kosovske redateljice Blerte Basholli priznanje u sve tri glavne kategorije

f_10047999_1024.jpg?2021-02-04-11-31-29

 

Na uglednom festivalu "Košnica" je dobila nagradu za najbolji film i najbolju režiju međunarodnog igranog programa te nagradu publike

Nakon što su u srijedu objavljene nagrade američkog festivala nezavisnog filma Sundance, razloga je za slavlje imala jedna od kinematografija iz našeg susjedstva: kosovska. Jer, film "Zgjoi" ("Košnica") kosovske redateljice Blerte Basholli osvojio je na uglednom američkom festivalu čak tri nagrade. Dobio je nagradu za najbolji film i najbolju režiju međunarodnog igranog programa te nagradu publike.

Sundance - čije je skraćeno izdanje završeno u srijedu - najvažniji je festival američkog neholivudskog filma. U normalnim godinama, festival se zbiva u skijališnom gradiću Park City (Utah), te služi kao mjesto gdje veliki distributeri kupuju nezavisne akvizicije i kandidata za jesensku oskarovsku sezonu. Zbog epidemije Covida, rizika putovanja i gužvanja u malom gradu, ove je godine direkcija Sundancea potpuno eliminirala izdanje uživo. Program festivala je reduciran, broj dana također, a filmovi su se prikazivali isključivo online.

 

Unatoč tome, festival je prema odjecima prošao dobro, a program je uglavnom dočekao hvale.

Dva su filma iskočila kao apsolutni pobjednici festivala. Prvi od njih je "CODA", drugi film redatelja Siana Hedera. Riječ je o američkoj verziji francuskog hita "Glas obitelji Bélier" iz 2014. Oba filma bave se djevojčicom koja odrasta u gluhonijemoj obitelji. "CODA" je prikazana prvi dan festivala, uz potpuni trijumf. Hederov je film prvi u povijesti koji je osvojio četiri glavne nagrade američkog igranog programa: za najbolji film, režiju, glumački ansambl te nagradu publike. Film je probio i rekordnu sumu za ugovor s distributerom: 25 milijuna dolara.

Ako je "CODA" dominirala američkim igranim programom, onim međunarodnim je jednako dominirao kosovski film "Košnica".

Film kosovske debitantice priča je o ratnoj udovici (Yllka Gashi) koja ostane bez prihoda kad joj pomru pčele. Stoga se laća poduzetničkog pothvata: počinje peći ajvar, položi vozački ispit, te ajvar prodaje u gradu. Ta emancipacija izaziva revolt u patrijarhalnoj sredini. Zanimljivo je da film Blerte Basholli tijekom festivala nije imao jednodušne kritike: dio kritičara je filmu spočitavao formulaičan zaplet i vizualnu nezanimljivost. No, ni žiri ni publika nisu bili takvog mišljenja, film im je bio poticajan, pa je dobio obje nagrade: publike i žirija. Kosovski film tako ponavlja uspjeh još jednog ex-Yu filma koji se vrtio oko meda, a svjetski mu je uspjeh otpočeo na Sundanceu. To je makedonski "Medena zemlja" koji je premijeru imao na Sundanceu 2019., a priča tog filma je završila s dvije nominacije za Oscara.

Što se tiče dokumentarnog programa, i u njemu su pobijedila dva vrlo hvaljena filma. U onom američkom glavnu je nagradu ponio film "Summer of Soul" Ahmira Questlovea Thompsona, film o "crnačkom Woodstocku", velikom festivalu u Haarlemu 1969. U međunarodnoj je dokumentarnoj konkurenciji pobijedio danski animirani dokumentarac "Bijeg" Jonasa Pohera Rasmussena. Film kroz crtež vizualizira autentičnu ispovijed Afganistanca koji se kao migrant uspio domoći Danske.

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/filmu-kosnica-kosovske-redateljice-blerte-basholli-priznanje-u-sve-tri-glavne-kategorije-15048007?fbclid=IwAR0Dpy-LrLx_nWWl8kTys4v6k2H6F5sXKOmKhKaJ3Yk5LowwEYGdLSQyAic

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Odgledao Ime naroda.

 

Osnovni utisak - još jedna istorijska, u ovom slučaju i nacionalna tema je bezveze potrošena. Napisao bih na prvu loptu sramotno, ali ajde da ne budem toliko oštar. Film je generalno gledljiv, ali iz radoznalosti, da se vidi kako je sve izvedeno, ali u suštini zvoni koliko je promašen.

 

Najpre onih par dobrih stvari - Bandović kao Miletić je dobar, sa par upečatljivih momenata, a svideo mi se i Laušević kao čika Jova Zmaj. Kostimi su lepi, u nekoj meri uspeva da se dočara atmosfera tog doba, a ima i nekoliko finih eksterijera. 

 

Kao prvo, ne zna se šta je prava tema filma - Miletićev život i borba, borba Srba za svoj položaj u AU monarhiji, list Zastava, Miletićeva porodica ili sve to pomalo. Jesu to povezane teme, ali se uopšte ne razaznaje šta je centar. FIlm počinje ''od sredine'', iz proizvoljno izabranog trenutka za bilo koju od navedenih tema - nijednu ne pokriva niti objašnjava kako se došlo do tog trenutka. 

 

Dalje, ako je namera filma da bude informativno - obrazovni, onda je potrebno dati dublji uvid u kompleksnost cele situacije i istorijski okvir, inače je polurazumljivo. A ako se podrazumeva da imate neko predznanje o temi onda su istorijske netačnosti, pojednostavljenja i preskakanja uvredljivi. Karakterizacija likova je površna - npr. Miša Dimitrijević je prikazan kao negativac u crtaćima, do zla boga jednostrano i predvidljivo. 

 

Elem, da ne idem u širinu ili dubinu jer film ne zaslužuje dublju analizu, poenta je da se ovakve stvari rade sa većim budžetom i boljom produkcijom. Ovako je u klasičnom vladajućem maniru - daćemo vam neke sitne novce, vi napravite nešto, a naša dežurna propagandna škrabala će predstaviti kao remek-delo. Niko ionako neće gledati a svi će biti patriotski zadovoljni. S obzirom na dužinu vremenskog perioda koji je u fokusu i složenost teme, daleko bolje bi bilo da se uradi ili serija u maniru ''Vuka Karadžića'' ili neka od onih dokumentarno-igranih serija, ali na zaista ozbiljan način. Ali to košta i traži ozbiljne igrače.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 6:34 PM, Crni Bombarder said:

Posto nasa zvanicna politika neprekidno ponavlja da je Kosovo neodvojivi deo Srbije,evo prilike da se proslavi neverovatan medjunarodni uspeh jednog srpskog filma.

 

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/filmu-kosnica-kosovske-redateljice-blerte-basholli-priznanje-u-sve-tri-glavne-kategorije-15048007?fbclid=IwAR0Dpy-LrLx_nWWl8kTys4v6k2H6F5sXKOmKhKaJ3Yk5LowwEYGdLSQyAic

Ako ste zainteresovani za novije filmove kosovskih režisera moja preporuka su "kesulat" i "tallja me krishtin" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slucajno kliknula na temu i otkrila da je Nebojsa Glogovac umro. Steta, bio je dobar glumac.

 

Da se vratim na uvodni post ovde, Mi nismo andjeli je odlicno odradjen film, fenomenalan scenario, i totalno drugaciji od bilo cega do tada napravljeno na Balkanu, barem da ja znam. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...