Jump to content

Filmovi jugoslovenskog/juznoslovenskog prostora


Drug Crni

Recommended Posts

Pomalo nezgrapan naziv teme,ali drzim dovoljno jasan.

Topik posvecen kinematografiji bivse nam drzave,ali i novim,nastalim nakon njenog raspada. Pored uobicajenih stvari,ovde mozemo diskutovati o snazi i polozaju jugoslovenske kinematografije, o uticaju njenih najistaknutujih autora na gledaoce i mladje narastaje filmskih stvaraoca,o tome da li su filmski autori bili svojevrsni disidenti raznim rezimima ili njihove udarne pesnice,da li su filmovi snimani tokom 'devedesetih' godina bili to - kultura,umetnost i zabava,ili su bili politicko-nacionalisticka propaganda..mogu li male i siromasne kinematografije danas da opstanu samostalno ili je put saradnje i koprodukcije onaj pravi..

Podignimo kulise i pocnimo...
a24e9681-e361-4a08-9e47-c1f279705608.jpg
 

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Da li kojim slučajem znaš kako je baš Šaper dobio ulogu u filmu i uopšte zašto on? @Tamburinjo

 

 

Sijan je izjavio da je on video bas njega za tu ulogu. Gde ga je video ne znam, s obzirom da ovaj nije imao nikakvu ulogu na filmu, 

jeste mislim zavrsio reziju, mozda se odatle znaju. Napisao sam i na topiku o koroni da Saper nije nikada dao intervju vezan za film,

sporadicno spomene i da neki neodredjen odgovor.

Interesantan je Saper kao lik, mutan kazu mnogi, i jos svasta nesto pricaju al ulazimo u domen nekih nepopularnih zavera. 

Idoli su bili hipsteri pre hipstera. 

 

 

Evo da se ne izgubi na koroni. 

 

Uvodna scena i vecita dilema na koji se to klub misli. Naravno na Crvenu Zvezdu jer Nebojsa Pajkic koscenarista je veliki zvezdas. 

 

Film nikako nije trebao da ima komicne delove niti da bude komedija, cak su i izbegavali koliko su mogli ali kao sto vidimo na kraju nisu uspeli. Scena sa Radmilom Savicevic je jednostavno genijalna na komican nacin. I dan danas koristim repliku "Udri Strahinjicu Bane" 

 

Film za koji je Sijan rekao da ga je snimio bas kako je hteo. 

 

Uloga je pisana za Taska kome je to jedina glavna uloga u karijeri. Da je nije prihvatio film ne bi bio ni sniman. Kasnije je Sijan izjavio da je to u neku ruku bila kompenzacija za izostanak iz Maratonaca. 

 

Posle Ko to tamo peva Sijan i Nacic su se posvadjali zbog odbijanja Taska da igra u Maratoncima. 

Tasko je u predstavi Maratonci igrao Bilija Pitona koja mu nije bila ponudjena u filmskoj adaptaciji. 

 

Tasko je trebao da nosi brkove slicne onima u Radovanu III za koje je dugo vremena insistirao da skine, na kraju je Sijan popustio. 

 

(za ovo nisam siguran) Tasko je zasluzan za autfit Pere Mitica. 

 

Sijan je veliki ljubitelj alternative i eksperimentale. Sto se moze videti u obilju scena. 

 

U jednom intervjuu je izjavo da su mu mnoga vrata bila zatvorena posle filma jer je preterao.

 

Kritika nije bila bas naklonjena filmu izmedju ostalog sto nije mogla da ga uporedi sa bilo cim i bila je zbunjena da li je u pitanji horor ili komedija.

 

Zadnja scena se jedva vidi na staroj unistenoj verziji filma.

 

Davitelj ima omaze Psihu, jos nekim filmovima koje ne znam i ne mogu sada da ih se setim, ali kao jedna od glavnih posveta je lik Nikole Simica pogadjajte kome. Nikom drugom do legendi Zaku Kluzou.

 

Ne postoji intervju Sapera o ulozi u filmu. 

 

Ime grupe Vis Simboli je osim aluzije na Vis Idoli verovatno i provokacija Vlade Divljana jer su u to vreme vec uveliko vladale tenzije u grupi.

 

Davitelj je jedan od samo par filmskih prikaza urbanog Beograda 80-ih. Pajkiceva zasluga koji je insistirao na tom urbanijem prikazu Beograda kroz likove.

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo sam posle duze vremena odgledao film Dogodilo se na danasnji dan sa Lausevicem i Oljom Beckovic u glavnim ulogama. 
Pomalo skrajnut film, radnja se desava 1963 godine ne bas mnogo bliske bilo kojoj publici osim onoj koja je bila tada mlada, a s obzirom da je film snimljen 1987 

nije ni cudo sto je do danas ostao zaboravljen i ne bas citiran i rado gledan na tv kanalima. Po meni veoma nezasluzeno. 

Jos jedan od razloga je ovo nije film akcije niti neke radnje koliko film tih karaktera koji su glumci trebali da sto vernije iznesu za ograniceno vreme koje su dobili. 

Sto su po meni odradili fantasticno. Ne mogu bas da nadjem slabu tacku, malo odskacu nekvalitetom Beckovicka i Marica Vuletic ali samo zato sto drugi briljiraju. 

Dijalozi u filmu su smisleni i vrlo dobro napisani, nema nepotrebnih psovanja i karakterizacije likova do besmisla. 

Nekako lepo upakovan film, fali jos malo nekih kadrova grada za totalan dojam BG 63-e ali cenim da je budzet nije dozvoljavao.

 

Moze se napraviti sjajno poredjenje kvaliteta glume plejade glumaca u filmu koji imaju 22 23 godine i sadasnjih vedeta slicnih godina.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citam sta ste diskutovali na drugoj temi @Chaos Is Me @alcesta..snimljan je igrani film o Jasenovcu koji ce se zvati "Dara iz Jasenovca". Iza njega je stala drzava..kakav ce propagandni uradak da bude,mogu samo da zamislim :classic_ninja: 

Deo filma je sniman u jednom selu nadomak Sombora. Bio sam na setu i upoznao sam vodju produkcije snimanja..zaboravih sta je tacno obavljao. Popio sam u tri navrata kafu sa njim pa znam dosta detalja.
Evo dve slike sa seta,koje sam ja ufotkao prosle godine

94180844_609835386411608_485200596996771

94148888_1475755699266061_12877188040837

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Skupljaci perja, film Aleksandra Petrovica iz 1967 godine, osvaja specijalnu nagradu na Kanskom festivalu, nominaciju za Oskara i Zlatni globus za najbolji strani film.

Ko nije pogledao obavezno da pogleda.

Cuvena scena Bekima Fehmiu i Olivere Katarine, mozda jedna od najupecatljivjih scena ikada napravljenih u ex-Yu kinematografiji

 

 

Kompletan film

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Skupljaci perja su istinski klasik domace kinematografije. Predstavljena je savrseno realno kultura Roma, njihovi obicaji i tradicija. Ogroman broj likova koji se pojavljuju u filmu su obicni ljudi, Romi koji su zivjeli na tom mjestu, u okolini dje se snimao film. To je svakako dosta doprinijelo da film bude jos vise autentican. Beli Bora je antologijski lik, Mirta takodje. Mija Aleksic je igrao nekog luckastog popa.  Pao sam od smijeha kada je rekao: idem u Njemacku da radim, odje nema srece, ili nesto slicno tako.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Apsolutni sam fan Lausevica u svakom smislu od pozorista do filma:

 

Na filmu sam ga prvi put videla u adaptaciji TV Beograd Hasanaginice (1983).
Lausevic je Hasanaga. Aleksandra Nikolic Hasanaginicu i Dragan Maksimovic igra bega Pintorovica.

 

https://m.imdb.com/title/tt0200685/?ref_=nv_sr_srsg_2

Progon (1982)

https://m.imdb.com/title/tt0084544/?ref_=nv_sr_srsg_8

 

Ratni iz II svetskog rata. Par partizana u begu od madjarskih fasista negde kroz vojvodjanske salase. Dragana Varagic uz Lausevica.

 

Smeker (1986)

https://m.imdb.com/title/tt0181824/
Glavni junak kao antijunak pomalo. Odlicna epizoda vecitog epizodiste Ratka Tankosica

 

Oficir s ruzom (1987)

https://m.imdb.com/title/tt0124035/?ref_=nv_sr_srsg_0


Jedan o lepsih filmova sa ljubavnom tematikom na exyu prostorima. 
 

Ne mogu da zaboravim jedan tekst pokojnog Tirnanica koji je pohvalio konacno ciste gace u jugoslovenskom filmu.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ubistvo sa predumisljajem (1995)

 

Sjajni Glogovac i odlican Trifunovic.
 

I Rale Milenkovic koji sjajno igra onog odvratnog lika sto lovi za front. 
 

https://m.imdb.com/title/tt0118011/?ref_=fn_al_tt_0

 

Nekako zato sto pripadam tim generacijama koje su dogadjaji ‘90 trajno obelezili ovaj film mi je pomalo lican.
 

Glogovac je po meni u «mladjoj» generaciji poslednji glumac koji je imao podlogu u literaturi, bio nacitan i ozbiljno radio na likovima.

 

Neki put mi se cini kad gledam pojedine mladje glumce kao da glume u onim skolskim predstavama dramskih sekcija, preglumljavanje emocija koje u sustini ne razumeju i niko im ih nije objasnio.

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je jako zao sto ova tema ima toliko malo postova i sto se domaci film nipodastava i gleda kroz Tesna koza Sekula naocare. 

 

5 hours ago, Shunsuke Nakamura said:

Skupljaci perja

Mija Aleksic je igrao nekog luckastog popa.  Pao sam od smijeha kada je rekao: idem u Njemacku da radim, odje nema srece, ili nesto slicno tako.

 

vencava Boru i onu njegovu cigancicu i kaze

a kako se ti zoves

Tisa

Tisa? Gde nadje to ime slavu ti tvoju dobro se ne zoves Lepenica 

 

:classic_laugh:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt0176797/?ref_=ttpl_pl_tt

Scena sa Nedom Arnerić, uff...

1 hour ago, Plavi Golub said:

Ubistvo sa predumisljajem (1995)

 

Sjajni Glogovac i odlican Trifunovic.
 

I Rale Milenkovic koji sjajno igra onog odvratnog lika sto lovi za front. 
 

https://m.imdb.com/title/tt0118011/?ref_=fn_al_tt_0

 

Nekako zato sto pripadam tim generacijama koje su dogadjaji ‘90 trajno obelezili ovaj film mi je pomalo lican.
 

Glogovac je po meni u «mladjoj» generaciji poslednji glumac koji je imao podlogu u literaturi, bio nacitan i ozbiljno radio na likovima.

 

Neki put mi se cini kad gledam pojedine mladje glumce kao da glume u onim skolskim predstavama dramskih sekcija, preglumljavanje emocija koje u sustini ne razumeju i niko im ih nije objasnio.

Poslednji veliki film sa ovih prostora

Link to comment
Share on other sites

Pričali smo pre izvesnog vremena o precenjenim glumcima. Povedem tu temu i jedan drugar kaže Voja Brajović. Razmislim malo i stvarno taj čovek nije obeležio ni jedan film, čak ni tamo gde je bio glavna uloga. Meni je ostao u pamćenju jedino u Otpisanim ali i tu je vrlo brzo ispao iz glavne uloge i Nikolić je preuzeo glavnu rolu, ako se tamo uopšte može reći da je neko imao glavnu ulogu.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Tamburinjo said:

 

vencava Boru i onu njegovu cigancicu i kaze

a kako se ti zoves

Tisa

Tisa? Gde nadje to ime slavu ti tvoju dobro se ne zoves Lepenica 

 

:classic_laugh:

 

A tek bockanje njega i Bore...

-Ti si pravi pop?

-Pravi.

-E popneš mi se, pope.

 

-Je li, Boro, ima li ribe u toj tvojoj Tisi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Pričali smo pre izvesnog vremena o precenjenim glumcima. Povedem tu temu i jedan drugar kaže Voja Brajović. Razmislim malo i stvarno taj čovek nije obeležio ni jedan film, čak ni tamo gde je bio glavna uloga. Meni je ostao u pamćenju jedino u Otpisanim ali i tu je vrlo brzo ispao iz glavne uloge i Nikolić je preuzeo glavnu rolu, ako se tamo uopšte može reći da je neko imao glavnu ulogu.


Moje misljenje je da je on zrtva klasicno dobrog izgleda tih godina kao i lepe glumice sto im smanjuje raspon karakternih uloga usled predrasuda, ubace ih u sablon i gotovo, da li zbog svog izbora ili izbora reditelja. Ne znam koliko su glumci imali uticaja na to koju ce ulogu dobiti. Ima lepu boju glasa i odlicnu dikciju. 

 

Dragan Nikolic je klasa za sebe. «Pojeo» je Franka Nera, koji je bio i lep covek i dobar glumac,  u Banovic Strahinji.

 

Osim toga bila je i konkurencija veca. Slicnih godina su i Miki Manojlovic, Bercek i Diklic su svi sjajni glumci.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alija, mozda i najbolja Gagina uloga. Mada jaka je konkurencija: Dzimi Barka, Urke, Flojd, itd. 

 

Diklic je dobar glumac, ali generalno je kroz citavu karijeru igrao slicne likove. Debitovao je valjda u " Grlom u jagode". Uloga u toj seriji mu je odredila dalji nastavak karijere. Miki i Bercek su mi dosta raznovrsniji glumci od njega. 

 

Petar Bozovic je za mene neprevazidjen iz te generacije. Covjek koji dominira u svakoj ulozi, dosta su mu 2-3 minuta da obiljezi film.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bercek je zaguljen lik, ali inteligentan. Bozovic jeste dobar, ali je sarenije uloge dobijao kao mladji. Vremenom je usao u sablon da igra nase sirovine. Iako je verovatno mogao i vise.

 

Meni je jedan od drazih filmova (imam dva diska kao rezervu) sa Draganom

 

Idemo dalje (1982)

https://m.imdb.com/title/tt0084115/

 

Neverovatan, antiratni film sa sjajnim kastingom. Ne zna se ko bolje glumi. 
 

Aligrudica cu uvek pamtiti kao onog skolskog inspektora koji kao da je pao s Marsa u skolu kafance.

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...