Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

Pa,da pokusam da napisem nesto smisleno o seriji "Bolji zivot" tj.njenom fenomenu. 

Popularna,gledana,cesto reprizirana (a opet i dalje popularna)..serija "Bolji zivot" prosla je put od perjanice televizijske produkcije nekadasnje TV Beograd do predemta podsmeha i sprdnje od strane dela gledalaca i kriticara. I kao sto to cesto biva,nasi ljudi obicno idu iz jedne krajnosti u drugu i tesko uspevaju da pronadju pravu meru.

Najmanje su tri stereotipa koji prate fenomen "Boljeg zivota":

1) "Bolji zivot" je najlosiji uradak pisca i scenariste Sinise Pavica.
Ja smatram da ovo ne stoji..naprotiv - sklon sam misljenju da je "Bolji zivot' upravo obrnuto - njegov kreativni vrhunac,nakon koga Sinisa Pavic kao pisac konstantno ide silaznom putanjom i taj pad se do danas ne zaustavlja. No,zaustavimo se nacas samo na ovoj seriji. Kao sto kolega @21Barkleynapisa na drugoj temi - prvi serijal je odlican,a kod drugog se vec uocava pad. 
Mislim da su tom padu kvaliteta kumovale dve stvari: izvestan zamor samog autora i glavnog pisca serije s jedne i burne politicke promene u ondasnjem drustvu s druge strane (koje su de facto morale da odvuku fokus i kreatora serije,ali i gledalaca ne stranu realnog zivota gde se pocela odvijati prava i ozbiljnija zivotna drama).

2) Bolji zivot je serija koju je pratio sloj gledalaca sa dna drustvene kace.
Osim sto ovakva tvrdnja u sebi sadrzu jednu prilicno ruznu generalizaciju,ona je netacna.Lako cemo se sloziti da "Bolji zivot" sigurno nije pisan ciljano za, recimo, pripadnike akademske zajednice,ali su ga gledali svi slojevi ondasnjeg drustva i usudicu se da kazem - podjednako. Seriju su pratili i mladji i njihovi roditelji,i najstariji..i visoko obrazovani i pripadnici tzv.srednjeg sloja,ali i intelektualci. Da,cak i oni. Ne pojedin(c)i,vec uopsteno..u tome i jeste jedna od kvaliteta ove serije. Gledali su ga pripadnici svih profesija,zanimanja od (kako se to popularno,ali i pomalo otrcano kaze) Vardara pa do Triglava.

3) Bolji zivot je serija koja je igrala iskljucivo na kartu gledanosti,niskih emocija i strasti gledalaca
Opet - netacno. Moglo bi se cak reci (i ne bi bilo pogresno) da je "Bolji zivot" jedna netipicna humoristicka serija..humoristicki ozbiljna. Malo je poznato da serija uopste nije odmah,na prvu privukla gledaoce (i kriticare)..prvih nekoliko epizoda je imalo nizak rejting. Za prosecnog tv-gledaoca (naviknutog na standardne obrasce porodicnih serija) "Bolji zivot" je nudio premalo humora i zabave. Prvom "sezonom" dominiraju teske teme,turobna i cak mracna atmosfera. U fokusu je jedna "tipicna jugoslovenska porodica",ali porodica koja je u krizi..brak izmedju Eme i Gige je pred raspadom,odnosi sa decom su pogubljeni,deca jure za nasledstvom..drustvena (ekonomsko-politicka) situacija je siva i neizvesna..

Po meni je celu tematiku najbolje sublimirao jedan dijalog izmedju dvojice likova iz jedne scene.

(pisem iskljucivo iz secanja)
Giga (Marko Nikolic) u pokusaju da zaposli sina Aleksandra,Sasu (Boris Komnenic) pokusava ocajnicki da stupi u kontakt sa starim skolskim drugom,Jatagancem (Josif Tatic). Jataganac je lik koji je "nacrtan" kao jedan glavonja,mocnik koji je jednom nogom u politici,a drugom u privredi. Giga pocinje da obilazi kafane u kojima se ovaj krece,pokusavajuci da ozivi staro prijateljstvo i izdejstvuje uslugu. Ipak,pokazuje se da su njih dvojica dva razlicita sveta i medju njima pocinje da se razvija izvesna tenzija. Prilikom jednog izlaska,njih dvojica se istovremeno zaticu u toaletu i zapocinju vrlo neprijatan razgovor u kojem mu Jataganac skrece paznju da je previse namrsten,da pevacica (Snezana Savic) maltene nece da pridje za sto itd. Giga ga onda pita: -A,je li bre,sta se to tacno vidi na mom licu? A Jataganac mu kaze: -Pa,vidi se da prvog nisi primio platu..vidi se da kasnis da platis racune,da ti je brak u krizi, standard u opadanju,a nacionalizam u porastu...

Ovim je maltene opisana do u tancina tematika celog prvog serijala..ja ne vidim tu ni humor ni jeftino podilazenje gledaocima. Naprotiv - njima je servirana gorka istina svakodnevnice stvarnog zivota. Sa druim delom serijala je vec drugacije,i on pocinje vise da slici kasnijim Pavicevim serijama..
Kada je pocelo snimanje (i emitovanje) serije,scenario nije bio zavrsen. Sinisa Pavic ga je pisao paraleno sa snimanjima. Los pocetni rejting i prve negativne reakcije ga nisu pokolebale. On je nastavio po svom zamisljenom planu i to se pokazalo ispravnim rezonom. Nakon 4,5 emitovanih epizoda,publika je zavolela likove i pocela u vecem broju da gleda seriju,sve dok gledanost nije osetno narasla,a potom i prerasla u nesto vise - u fenomen.

Uostalom, svom postu prilazem jednu specijalnu tv emisiju koju je snimio veliki obozavalac "Boljeg zivota" i doajen jugoslovenskog novinarstva,Bogdan Tirnanic. Na njemu svojstven i osebujan nacin,Tirnanic u emisiji govori upravo o fenomenu ove serije,ali i fenomenu drugih igranih serija domace produkcije.
U prvom delu emisije se prica o "Boljem zivotu",ali i o drugim serijama..tu se pojavljuju i nihovi autori:Novak Novak,Gordan Mihic..u drugom delu Tirnanic se potpuno posvecuje "Boljem zivotu" gde razgovara sa autorima,rediteljima i glavnim glumcima.
 



 

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Problem "Boljeg Života" je samo u tome što je zakasnio par godina. To je klasična serija iz 80-ih i prilično je dobro odrađena ali je krajem 80-ih serijski program počeo da se menja i to je nešto što je prevaziđeno. Snimati danas takvu seriju je propast u startu. Ove serije što su snimane 90-ih su još više zalutale u vremenu i to je samo bila loša reciklaža "Boljeg Života" sa izuzetkom istorijskih serija koje su bile ok.

 

No "Bolji Život" je odlično predstavio život u SFRJ, i to u svim generacijama, tinejdžeri, mladi ljudi, zreli ljudi, penzionieri, svi su zastupljeni. Iako je se neki sećaju kao komedije to nije komedija nego ozbiljna drama a svi naši filmovi i serije imaju tu neku dozu komedije pa tako i ova serija.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, nije to baš sam kraj 80-ih, ipak je prvi serijal počeo u januaru '87. a to su još uvek osamdesete u punom jeku. Kao što Crni reče, problem je u promeni okruženja. Serija traje u periodu '87-91. a SFRJ i svet sa početka i kraja tog perioda su dupe i oko. Da je pokrila period npr. '83-87. bilo bi mnogo lakše ispričati priču (zbog okruženja ne zbog trendova u snimanju serija). Ovo posebno jer se ne radi o istorijskoj priči koja pokriva neke duže periode nego praviš seriju dok se sve menja oko tebe.

 

Malo toga je moguće dodati na post Crnog (posle ću pogledati Tirnanića), ali pokušaću. :classic_smile: Bolji život je apsolutno neuporediv sa onim što je Pavić pisao posle, a po meni nije ni lošiji od ranijih radova, posebno jer je najsveobuhvatniji. Nije lako napraviti presek celog društva, oblikovati i uklopiti desetine likova, pa još u turbulentnom periodu. Po meni je najveći kvalitet ta realnost - svaki od glavnih i epizodnih likova postoji, podseća nas na nekog, a i predstavljeni su skoro svi slojevi. Drugo, situacije su realne, sve što se dešava u porodicama, sa finansijama, u školi, po firmama... je bukvalno slika tog vremena. S vremena na vreme sam hvatao delove brojnih repriza i iznova se uveravao koliko je serija bila precizna i uverljiva. Valjda je to uspeh svakog igranog dela - da veruješ likovima i radnji.

 

Humor u seriji je bukvalno ona voda sa kojom se lakše proguta tableta, tj. kritika društva. U stvari, reč kritika je možda preterana, bolje je reči slika. Stvaraoci serije daju sliku tog vremena i tih ljudi, ali uz neku pozitivnu emociju prema svemu, kao kada roditelji grde dete ali iz ljubavi. Svašta se vidi - odnosi u porodici kroz notu materijalnog, usponi i padovi preduzeća, odnosi u kolektivu, kriza srednjeg doba, prolazak dece glavnih likova kroz razne faze, ljubavni trouglovi, školstvo, vojska, početak preduzetništva...

 

Možda bi kritička nota bila bolje izražena da je ukupna atmosfera manje vedrija i da su poruke oštrije ali pitanje je da li bi tada serija imala prođu i koliko bi se održala. Kroz celu seriju prolazi neki optimistički duh, koji jeste bio karakerističan za ono vreme, u fazonu ''izguraćemo mi ovo nekako'' (što jeste lažno i dođe na naplatu), ali kao što rekoh serija je tadašnji pogled na stvari a ne naknadni. Humor u seriji je kombinacija apsurda kao i onog prepoznavanja sličnosti, kada se nasmeješ kada prepoznaš nešto iz realnosti, posebno ako se tebi desilo. Pošto je apsurd tako karakterističan za ovo podneblje, to je još jedan plus.

 

Naravno, serija ima i mane. Provlači se koketiranje sa onim ''ne može nam niko ništa'', pa kasnije i nacionalizam kroz stereotipe, zatim onaj klasičan problem kada se scenario piše usput - osluškuju se reakcije i baca akcenat na ono što se publici sviđa, kasniji deo serije je bespotrebno produžen itd. Meni lično je najveća falinka to što je u inače odličnoj karakterizaciji i višeslojnosti brojnih likova, čak i onih epizodnih, Emilija Popadić predstavljena dominantno jednostrano - negativno. Giga je ionako pokupio većinu simpatija, kao ''čovek iz naroda'', nije bilo potrebno toliko je ocrniti i insistirati na tome kroz celu seriju.

 

Inače, jedna situacija koja mi je onako baš upečatljiva u kritičkom smislu je kada konačno neko smislen (Guza) dođe na čelo one raspale firme Balkan promet (morao sam da guglam :wink2:), postavlja stvari i ljude na svoje mesto i deluje da će se krenuti u ''bolju budućnost'', a onda pada zbog ljubavne afere i sve odlazi u propas'. Kako jedna sitnica i glupost sruše velike priče, baš brutalno je predstavljeno.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, 21Barkley said:

svaki od glavnih i epizodnih likova postoji, podseća nas na nekog, a i predstavljeni su skoro svi slojevi

Plus sto su vrlo dobro napisani likovi,a glumci su ih uglavnom jako dobro oziveli. Ako podjemo od cinjenice da su glavni likovi u seriji clanovi porodice Popadic (kojima se kasnije pridodaje zet,Ivo i mozda Koka),ja bih cak smelo ustvrdio da su mi epizodni/sporedni likovi upecatljiviji. Ko moze zaboraviti Kurcubica,Jataganca (kod mene se u drustvu cak odrzala jedna izreka - "loces k'o Jataganac"),tastu,Jezdimira..pa onda citavu plejadu likova iz tog "Balkan prometa" (koji kasnije menja ime u "Evropa promet" :classic_biggrin:) na celu sa Ciganovicem i magistrom Djordjevicem..? 
Ok..sad videh da si ovo podvukao u ovom delu 

 

11 hours ago, 21Barkley said:

Meni lično je najveća falinka to što je u inače odličnoj karakterizaciji i višeslojnosti brojnih likova, čak i onih epizodnih, 


 

 

11 hours ago, 21Barkley said:

a SFRJ i svet sa početka i kraja tog perioda su dupe i oko.

 

11 hours ago, 21Barkley said:

kasniji deo serije je bespotrebno produžen itd

Ovo je..ili ovo su isto vrlo bitni elementi za seriju..za njen razvoj.

Da krenem od poslednjeg citata.
Potpuno tacno napisano. Stice se utisak kao da ni Pavic nije znao kako da to ranije zavrsi,pa se to onda reflektovalo i na kvalitet scenarija. Verovatno je i njega,kao autora,zatekla brzina drustvenih promena i ubrzanje politicke krize sto je onda dovelo u opasnost samu seriju koja bi postala obesmisljena (u emisiji Pavic to lepo prepoznaje kao 'efekat jucerasnjih novina').. serija bi izgubila na aktuelnosti.

Prvi citat..samo cu jednom istinitom anegdotom pokazati koliko je to (surovo) tacno. Lik Ivinog oca,sjor Luje (kojeg igra Boris Dvornik),cini mi se da se na pocetku drugog serijala jos pojavljuje,ali ga posle toga nema..on naprasno nestaje iz serije. Ovo se dogadja ne zato sto ga je pisac namerno izbrisao,vec zato sto je Boris Dvornik odbio dalje ucesce u "Boljem zivotu". Nije vise zeleo da dolazi na snimanja u Beograd,zelevsi da na takav nacin pokaze jedno neslaganje i protest sa politikom zvanicnog Beograda u ulogom u jugoslovenskoj krizi. Ok..i on sam je (mislim vec u to vreme) postao clan HDZ-a (sto u mojim ocima nije bas neka casna stvar takodje),ali sam samo zeleo da pokazem koliko su promene u politickom zivotu zemlje imale direktan uticaj i na snimanje serije.

 

 

11 hours ago, 21Barkley said:

Humor u seriji je bukvalno ona voda sa kojom se lakše proguta tableta,

Sjajna opservacija..sjajno srocena.

Da ne duzim vise ovaj post koji je tu da se nadoveze na Barklijev,samo da kazem da ima nesto sto nisam napisao,ali cu ostaviti za malo kasnije.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 21Barkley said:

Ajde, baš me zanima pa ću posle da se nadovežem na tebe. 🙂

Slobodno mozes..ja em sam trenutno zaokupljen nekim drugim stvarima,em zelim da napisem nesto vise o jednom liku iz serije..ne verujem da ce ti to znaciti za tvoju pricu.

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Bolji život je produkcijski možda i najbolja serija snimljena u bivšoj SFRJ. Ok imala je ona svoje uspone i padove, ali celokupna slika je takva da teško može bilo koja serija da joj priđe, ni pre a pogotovu posle. Dve stvari su tu jako bitne. Prva stvar je glumačka ekipa koja po kvalitetu se više nikada neće skupiti na jednom mestu. U seriji je bilo vrlo malo slabih tačaka, bilo je naravno, ali ako poredimo sa sadašnjim serijama to se nije primećivalo. Druga je činjenica da su to po stvaralaštvu bile najbolje i najrelije godine Siniše Pavića, imao je on i kasnije solidne serije, pre svakako, možda i bolje napisane, ali Bolji život mu je kruna karijere. Sve što je ranije radio Pozorište u kući, Vruć vetar, Obraz u obraz, sve je našlo svoje ishodište u Boljem životu. Naravno ne računajući ozbiljne dramske serije poput Banjice, koja je po meni možda i jedna od najboljih serija koju je Tv Beograd ikada snimio, ali i ona je nastala u nekom sličnom periodu.

 

Raspad Jugoslavije je možda uticao na malo gorak ukus serije na kraju, jednosatvno više nije imalo svrhe da se radi takva serija, pa je i kraj manje više zbrzan, i ono što je bilo primetno novi likovi se nisu baš najbolje "primili", tako da je dobro što je serija završena pre nego što je doživela neki veći pad u kvalitetu. 

 

Onaj ispraćaj Bobe sa svojim drugarima iz JNA, i odlazak Viki i Lukšića u svet, je nekako i ispraćaj SFRJ, onako simboličan, i malo ostavlja gorak ukus u ustima kada se zna da su isto tako negde u tom periodu roditelji ispraćali svoju decu, neke vani, neke u rat....Elem, da ne mračim sada mnogo. ima tu jedna simpatičan dijalog koji sam zapamtio kada Boba kaže Štefu na aerodromu  "Vidim pustio si bradu", a ovaj mu odogovara "Pusti, dobro da ti nisi".

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Crni Bombarder said:

Plus sto su vrlo dobro napisani likovi,a glumci su ih uglavnom jako dobro oziveli. Ako podjemo od cinjenice da su glavni likovi u seriji clanovi porodice Popadic (kojima se kasnije pridodaje zet,Ivo i mozda Koka),ja bih cak smelo ustvrdio da su mi epizodni/sporedni likovi upecatljiviji. Ko moze zaboraviti Kurcubica,Jataganca (kod mene se u drustvu cak odrzala jedna izreka - "loces k'o Jataganac"),tastu,Jezdimira..pa onda citavu plejadu likova iz tog "Balkan prometa" (koji kasnije menja ime u "Evropa promet" :classic_biggrin:) na celu sa Ciganovicem i magistrom Djordjevicem..? 

Tako mamutska serija ne bi mogla da fercera bez dobrih epizoda i glumaca koji će ih nositi, a ovde su uradili baš dobar posao. Prosto ne znam da li je bio jedan slab lik u famoznom ''Balkan prometu''. Ili Kurčubić, jedan klasičan Vesić, koga ti maltene bude žao kad vidiš kako se raspada pred Snežanom Savić i shvataš koje muke ga vode.

 

 Simpatičan trik je napravljen dodeljivanjem neobičnih prezimena ili nadimaka većini sporednih likova, tako da je prepoznavanje i vezivanje bilo olakšano. 

 

13 hours ago, Crni Bombarder said:

Verovatno je i njega,kao autora,zatekla brzina drustvenih promena i ubrzanje politicke krize sto je onda dovelo u opasnost samu seriju koja bi postala obesmisljena (u emisiji Pavic to lepo prepoznaje kao 'efekat jucerasnjih novina').. serija bi izgubila na aktuelnosti.

Isto je primetan i efekat tada aktuelne inflacije. Stvarno je muka kada moraš o tim stvarima da razmišljaš, a oni ti samo otežavaju ionako složenu priču, ništa ti ne pomažu. Jbt, kakav raspon su imali, dotakli su čak i početak višestranačja i Kurčubića na plakatima. :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Tajkun me nije odusevio na pocetku ali kako odmice sve je gore i gore, ono sinoc je bilo apsolutno negledljivo 🤮

Cela prica, gluma, sve je neubedljivije i od one prve domace sapunice (vila Jelena ili tako nesto), svaki kadar, svaka recenica svaka gestikulacija svakog aktera je toliko neprirodna da je tesko poverovati da se radi o profesionalcima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Romantik said:

Tajkun me nije odusevio na pocetku ali kako odmice sve je gore i gore, ono sinoc je bilo apsolutno negledljivo 🤮

Cela prica, gluma, sve je neubedljivije i od one prve domace sapunice (vila Jelena ili tako nesto), svaki kadar, svaka recenica svaka gestikulacija svakog aktera je toliko neprirodna da je tesko poverovati da se radi o profesionalcima.

Slažem se. 4/10

Južni Vetar i Senke druga sezona 6/10

Besa,Državni službenik i Senke prva 7/10

Edited by MilošVB
Link to comment
Share on other sites

Slažem se. 4/10
Južni Vetar i Senke druga sezona 6/10
Besa,Državni službenik i Senke prva 7/10
Južni vetar i senke druga sezona ne mogu da se porede..

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, vuleta said:

Južni vetar i senke druga sezona ne mogu da se porede..

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
 

Ne znam,nije mi baš legla druga sezona.Nekako je na silu nametnut taj momenat misterije,za razliku od prve sezone.

 

Južni vetar mi je draži.Iskreno klinačko gasiranje sa ne baš ubedljivim Bikovićem i ipak nekoliko upečatljivih likova 😄

 

Edited by MilošVB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...