Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

Sećam se kad sam svojevremeno gledala Munje u bioskopu, izašla sam i nisam imala pojma o čemu se radilo :lol_2:

Posle jednog drugog našeg filma pričala s drugaricom i skontam da smo potpuno različito protumačile zaplet, a gledale ga zajedno.

Pogotovo u starom bioskopu, neki od Kusturičinih filmova sreća što je bila verzija za strani festival pa titlovano inače ni tu ne bih većinu razumela.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2021 at 12:15 AM, Crni Bombarder said:
  Reveal hidden contents

Ja sam dugo mislio da je on iza svega..od starta mi je delovao spooky..imao sam impresiju da je materijal za nekog serijskog ubicu 

 

Vise sam referirao na njegov fizicki izgled: kako nosi kosulju i kravatu,frizura..cak mu na stolu i stoji fotka iz filma "Sedam" :classic_biggrin:

 

Mića Tot i Sonja Kljun:

 

140f6dfef6e275fac660bd69cb271c67.png

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja cu jos koju o "Kljunu".

Uglavnom u spoilerima,da ne kvarim pricu ljudima.
 

Spoiler

Nikako nisam video scenario u kojem Sonja na kraju postaje hitmen za DB i paradrzavne mafijaske strukture..to zaista nisam predosetio i 'palac gore' scenaristima na iznenadjenju. Najpre sam bio uzjeban oko toga,ali kad malo bolje razmislis,shvatis ideju autora - sve ce DB da upropasti cega se dohvati,pa i coveka casnih namera..brutalno istinito


Oko "Fondacije"
 

Spoiler

Barkli je lepo pojasnio sve oko nje,ali meni jedan detalj "strci" iz njegove interpretacije,jedna sitnica mi se tu ne uklapa. Ako je "Fondacija" paravan za CIA,zasto njena direktorka/menadzerka (Natasa Solak) sa nekim glavnim bajom prica na italijanskom? I to,cini mi se,iskljucivo na italijanskom i svaki put. Neobican detalj zbog kojeg se zapitam da li je ipak u pitanju neka druga (strana) mafijaska organizacija,a ne nuzno obavestajna sluzba? 
Samo glasno razmisljam :classic_biggrin:


U seriji je ipak provuceno i malo stereotipija o Suboticanima,Bunjevcima itd. Npr stereotip da je bunjevacka svadba onakva kakvu smo videli u jednoj epizodi. Da je to svadba u kojoj svira muzika Zvonka Bogdana i u bunjevackim nosnjama se igra Veliko momacko kolo :classic_biggrin: Toga vise nema..ima samo na folkloru. Ustvari je mnogo istinitije da ces cuti Cou Lukasa,srca od stakla i glava u zid :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Dobar je Kljun, svakako prijatno osvježenje na domaćoj sceni.

 

I meni je ton bio loš, u par navrata sam vraćao u nazad, to mi je jedina veća mana.

 

Spoiler

Kraj me malo podsjetio na Basu tj. sudbina Sonje je slična Urošu Periću. 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Crni Bombarder said:

U seriji je ipak provuceno i malo stereotipija o Suboticanima,Bunjevcima itd. Npr stereotip da je bunjevacka svadba onakva kakvu smo videli u jednoj epizodi. Da je to svadba u kojoj svira muzika Zvonka Bogdana i u bunjevackim nosnjama se igra Veliko momacko kolo :classic_biggrin: Toga vise nema..ima samo na folkloru. Ustvari je mnogo istinitije da ces cuti Cou Lukasa,srca od stakla i glava u zid :lol_2:

Ne valja ni previše realnosti po svaku cenu, dovoljno je depresivno da mi samo još Lukas fali :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2021 at 6:46 PM, Zvezdinho said:

Jel neko gledao Crnu svadbu ???

 

Gledam ja. Zainteresovala me tema, jer je crna magija, ili bar priča o crnoj magiji, veoma prisutna u ovim mojim krajevima, posebno u vlaškim selima. Poslednjih godina nešto manje, ali devedesetih i u prvoj dekadi ovog veka nije moglo da se živi od tih priča, veštice, crna/bela magija, vradžbine, vidovnjaci, gledanje u prošlost/budućnost, bacanje kletvi, ma svašta. Masi događaja se kao uzrok pripisivala vlaška magija - ubistva, samoubistva, saobraćajne nesreće, bolesti, porodične svađe, razvodi brakova, prevare...Kažem u istočnoj Srbiji tih priča ima baš mnogo. Plus brdo nekih vrlo bizarnih običaja. Baš ta crna svadba, pa kolo za mrtve, pomeni koji se daju do desete godišnjice smrti ("pomane" na vlaškom, naglasak na drugom slogu) i još mnogo toga.

 

Da se vratim na seriju, iskoristio se stvarni događaj, masakr u Jabukovcu pre petnaestak godina, kao osnov za priču vlaškoj magiji, a koja će se kako za sada izgleda koristiti kao osnov za ulazak u priču nekih još većih i mračnijih sila.

 

Ne bih nešto naširoko o kvalitetu serije, niti mogu tu nešto objektivno i kvalitetno da sudim, mogu samo da dam svoje utiske. Rekoh šta me je zainteresovalo i zašto pratim seriju. Produkcija je dovoljno dobra da me ne odvraća od gledanja, glumačka ekipa šarena, vidljivo je da su neki prišli poslu sa više entuzijazma (Uliks), neki sa manje (Kojo).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kljun

 

Pomenuta je uvodna spica - zaista nista osim naklona. Odlicno, upecatljivo, atmosfericno... 

 

Mogu se sloziti i glede osme epizode - dobili smo nesto sto nije do sad vidjano u domacoj produkciji, fino zamisljeno i sto je jos impresivnije odlicno i sprovedeno. 

 

Generalno su zaplet i rasplet dosta dobri i kada je sama prica u pitanju nema previse zastranjivanja niti pucnjeva u prazno. Vidi se da je kreativni tim imao jasno zamisljenu ideju koju su jednostavno vozili kroz epizode, postujuci je do kraja. Nisam bas uspeo da vidim previse banalnosti u poslednjoj epizodi (koje su ovde pominjane) i rekao bih da je ovo poglavlje sasvim korektno zatvoreno. Evidentno je da su ostavljeni konci da vise za tu narednu sezonu, tako da se ne moze narocito zameriti sto su neke stvari ostale nedorecene ili mozda ne sasvim logicne. 

 

Posebno bih se osvrnuo na cinjenicu da su kao jedan od nosecih elemenata storije uzeli remote-viewing, sa nekim nasim, domacim zacinom - prilicno egzoticno i originalno za domacu produkciju, narocito u kombinaciji sa svim ostalim klasicnim tropes ovog zanra. Upakovano je sve u domaci ambijent tako da je apsolutno zamislivo da su se stvari mogle odvijati na identican nacin u stvarnosti.

 

Najvece zamerke idu prakticno na one sitnije stvari, pojedinacne scene i logiku na tom mikro planu

scena sa Oljom u bolnici nakon gutanja pilula, scena Sonjine sacekuse za Borka u lovackoj kucici...

.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder Nikako da lepo odgovorim sa kompa, a ne da mi se da pišem s telefona.

Spoiler

 

Nisam u fazonu da je DB upropastio Sonju tako što mora da odradi posao/poslove za njih - cena spašavanja glave. Mnogo pre je ona žrtvovana, delom i od debeJa, ofkors, ali  i od policije zato što nije na vreme i uz pravilno objašnjenje sklonjena iz te priče, ako je već sama priča veča od obične istrage par ubistava. Sve informacije dobija po privatnoj liniji, bilo očigledno je da njene šefove ne zanima ni ona ni slučaj, pa Mićko pravi jedini mogući dil. Tu se pokazuje i slabost DB jer puštaju da inspektor možda nastrada a i pominju da su tek od nje saznali za poslove fondacije. Bušni kao sito.

 

Što se tiče CIA, bilo je očigledno da sam ih pomenuo u šali, nisam precizirao službu. Mada, ne bih isključio ni njih ili bilo koju drugu agenciju/službu koja obezbeđuje lokalnu podršku BIA. Sama fondacija mi sve više liči na specijalizovanu ''Agenciju za ubistva'', modernu verziju Murder, Inc. Kao što vidiš, fokus je samo na uklanjanju mete, nema pljačke, preuzimanja poslova, krađe dokumenata itd. a funkcionišu/ubijaju širom Evrope i stalno regrutuju sposobne pucače. Sve su ovo špekulacije, naravno, ali mi više izgleda da ih je angažovala neka ''institucionalna zainteresovana strana'' nego konkurentski klan, jer oni uglavnom to rade na manje sofisticiran način. Jasno je da ni kod domaće ni kod strane službe ne možeš povući jasnu liniju u odnosu na uplitanje u kriminal i zaradu sa strane, što mi najbolje znamo, tj. osećamo.

 

 

edit:


 

Spoiler

 

E, da, još nešto. Mislim da ovde nije fokus na tome da DB uništi sve što dotakne, iako to, nažalost, prečesto jeste slučaj. Pre bih rekao da je u pitanju ''antiholivudski'' element, dosta turoban - pojedinac ipak ima granice delovanja kad naleti na ozbiljne kolektive i njihove interese. Setio sam se onog što na kraju druge sezone Senki u formi pitanja kaže Pletikosić - po sećanju: ''Da li se sve svodi na to na čijoj si strani''.

 

 

Edited by Barkley#34
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2021 at 10:04 PM, SteveFrancis#3 said:

Nisam bas uspeo da vidim previse banalnosti u poslednjoj epizodi (koje su ovde pominjane) i rekao bih da je ovo poglavlje sasvim korektno zatvoreno. Evidentno je da su ostavljeni konci da vise za tu narednu sezonu, tako da se ne moze narocito zameriti sto su neke stvari ostale nedorecene ili mozda ne sasvim logicne. 

Spoiler

Meni u operacijama Fondacije prilično smeta taj amaterski element. Ne vidimo mnogo od obuke izabranih plaćenika, ali sve i da od njih naprave vrhunske strelce i isperu im mozak kompletno, ostavljaju baš dosta prostora za neefikasnost. Sonja je ubila samo jednu od dve mete, Borka zamalo da uhvate kod poslednjeg ubistva, a onda mu još daju da obučava Sirijku i da se šeta okolo bez problema iako mu u dosijeu piše da je postao nepouzdan i da je za eliminaciju. Sirijku za prvo ubistvo šalju na prilično važnu metu koja ima dobro obezbeđenje iako se nije još dokazala. I tako dalje.

 

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2021 at 11:45 AM, Crni Bombarder said:

Osma epizoda serije "Kljun" je izvanredna. Uopste je nebitno kakvo misljenje imate o seriji,ovo malo remek-delo od epizode funkcionise i samo za sebe. Respekt!

Meni je ostala jos jedna epizoda,a onda cu da napisem nesto vise i konkretnije o celoj seriji. 

 

Isti utisak. Nisam mogao da verujem koliko je dobra ta epizoda, u svakom pogledu (osim zvuka, naročito kad Sonja šapuće Stojanu nešto - iz 3 vraćanja nisam mogao da razumem šta je rekla). LM, nešto najbolje što sam gledao dugo vremena što se domaće produkcije tiče (mislim na 8. epizodu)...

 

Serija mi je baš legla, ima dosta dobrih detalja, muzika je super... kad je Mića pustio i zapevao Fly Robin Fly u kolima, oduševio sam se... tri dana nakon toga sam pevušio tu pesmu... :s_d:

 

Kraj je neočekivan, ali korektan, iako sam ja uvek bio pristalica kill all the bad guys in the end Rambo krajeva... ali drago mi je da ovde nije bilo tako...

 

Kao što reče Barkli, planiram još jednom da pogledam, ali ko zna kad će to biti...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odgledao šes' epizoda Vremena zla, za sada. Korektno urađeno, rekao bih uglavnom dobra gluma, fina slojevitost priče i likova, samo što je sporo u pm. Razumem da je drama u pitanju i da je potrebno vreme da se predstavi sva složenost odnosa, ali ga baš udaviše. Bez obzira na to što mi je u globalu zanimljivo, bio sam u jednom trenutku na ivici da odustanem ili preskočim par epizoda. Peta epizoda je odlična i ona me je zadržala, naročito jedan upečatljiv dijalog. 

 

Spoiler

Dijalog vode Sergej Trifunović i Žarko Laušević, kao knez Pavle i Vukašin Katić. Sjajno.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...