Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

Šta znam, meni ništa nije toliko da kažem zasmetalo, sem Radivoja Bukvića za kog smatram da nije bio za ovu ulogu.  Jako mi se dopao kvalitet glume (osim spomenutog) i same priče. Muzika i uvodna špica su top.

 

Slagala sam, ima bolja serija od ove, a to je Koljina Meso Kosti. Dosta kvalitetnija, a nije toliko skupa produkcija.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Ona njegova ubistva su vrlo loše izvedena. Pokažu mu sliku i kažu mu da mora da ubije tog lika u roku od dva dana. On ode u drugi grad, drugu državu bolje reći, završi posao u sred bijelog dana. To je za profesionalca teško izvodljivo, a ne za nekog običnog lika. 

 

Bila je tu i ona okupacija bolnice od strane kriminalaca. Dvadeset ljudi sa puškama čuva bolnicu.

 

Dobra je produkcija. Slažem se za uvodnu špicu, top je stvarno. Ni meni se Bukvić ne dopada kao glumac. Onaj glavni krimos je najbolje odglumio. I ta njegova ekipa je generalno dobra. Od sporednih još Rale Milenković, baš mu leže onakve uloge.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Haha dobro da, to jeste malo bezveze, ali kako da ti kažem umetnička sloboda. xD Bez toga bi teško i bilo ovog zapleta...

 

Produkcija je brutalna, mislim da je saradnja srpsko-albansko-X produkcija i stvarno rade odličan posao sa ovom serijom. Barjaktaraj je ubedljivo najbolje odradio ulogu, zapravo zbog njegove odlične glume u ovoj seriji dolazi do izražaja koliko su omašili sa Rašom kao Urošem. Pored njega upečatljiv je Safqiu kao Hasim i Rale kog si spomenuo, od njegovog Mime mi je bilo doslovno muka. Timotijević i Marić su takođe bili dobri.

 

Edit: I muzika... Mosurović razvalio!

 

 

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Gleda li ko Kljun? Prve 2 epizode skroz ok. Iako vecinu lica prvi put vidim, prilicno sam zadovoljan kvalitetom glume. Mozda su dijalozi mogli biti malo bolji, ostriji, ali se vidi da je domaca produkcija definitivno ovladala ovim zanrom. Ostaje pitanje zasto se cekalo ovoliko da se provali krimic kod nas, sada kada je na zapadu uglavnom ispusen, ali kako god, serija me je dovoljno zaintrigirala da nastavim sa gledanjem.

Edited by SteveFrancis#3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

Gleda li ko Kljun? Prve 2 epizode skroz ok. Iako vecinu lica prvi put vidim, prilicno sam zadovoljan kvalitetom glume. Mozda su dijalozi mogli biti malo bolji, ostriji, ali se vidi da je domaca produkcija definitivno ovladala ovim zanrom. Ostaje pitanje zasto se cekalo ovoliko da se provali krimic kod nas, sada kada je na zapadu uglavnom ispusen, ali kako god, serija me je dovoljno zaintrigirala da nastavim sa gledanjem.

 

Pa, sada barem znamo gde je Emili Blant otisla na kraju prvog dela Sicaria nakon sto joj je Del Toro rekao da je bolje za nju da ode u neki mali i miran grad. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je sasvim Ok, osim što kao i sa većinom domaće produkcije imam problem da čujem i razumem sve što pričaju, tako da mi je ova titlovana vikend verzija odlično pala.

Samo se nadam da će se nešto razrešiti do kraja ove prve sezone jer nemam živaca da par godina i gomilu epizoda čekam rasplet, tako sam batalila i Ubice mog oca posle prve sezone, mada se mora priznati da ovde nema nikog ko ni približno ide na nerve kao Vuk Kostić.

Sviđa mi se što je u Subotici, nisam sto godina bila tamo. Najviše mi smeta što su smestili radnju u prošlu godinu a od pandemije nigde traga ni pomena. Valjda je bilo i prethodnih godina nekih protesta s kojih su mogli koristiti snimke, ako je to razlog.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2021 at 2:59 PM, alcesta said:

Sviđa mi se što je u Subotici, nisam sto godina bila tamo.

I meni,posebno sto relativno cesto skoknem do Subaje :classic_tongue: To znaci da su mi poznate brojne lokalicije gde su snimali,sto mi je dodatni + seriji.

Not great not terrible,tako bih ukratko sazeo svoj utisak o "Kljunu". Svakako mi serija ima vise dobrih stvari nego losih,mada kod domace produkcije malo i snizavam standarde,priznajem.
Solidno upakovana prica,miks dobro poznatihtm stvari (tajkuni,kriminal,politizovana i kriminalizovana sluzba bezbednosti) sa nekim novim realnostima (migranti,trgovina ljudima,tajne organizacije) i "x" faktora u vidu paranormalnog. Meni se cini da su autori to dobro iskontrolisali i da se nisu preigrali u kombintorici. Scenario isto za prelaznu ocenu.

Grad Subotica ima jos nekih atraktivnih i zanimljivih lokacija za snimanje;tu je ekipa mogla biti malo inventivnija. Doprinelo bi to malo opstem utisku u smislu atraktivnosti. Sa druge strane - sasvim korektno pogodjen lokalni ambijent. U Subotici zivi veliki broj Madjara,Bunjevaca,Hrvata. Jedino sto je ime Julijan kod Bunjevaca cesto koliko i Haralampije kod Srba,ali da ne cepidlacim.

Zanimljivo je da su autori seriju definisali kao psiholoski triler,a organizatori festivala u Kanu kao crnohumornu komediju?! To je jos jedan primer sudara dveju percepcija: nase,domace i strane. Zato su izlasci u svet i kontakti ostvareni tamo toliko vazni,a mogu biti i plodonosni. Ne samo kada je u pitanju tv/filmska produkcija,vec i mnogo sire.

O glumackim ostvarenjima ne bih posebno,sem sto je na prvi pogled jasno da je inspektor Mica zapravo Brad Pitt za sirotinju (inspektor Mills iz filma Sedam) :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Crni Bombarder said:

Not great not terrible,tako bih ukratko sazeo svoj utisak o "Kljunu". Svakako mi serija ima vise dobrih stvari nego losih,mada kod domace produkcije malo i snizavam standarde,priznajem.

I couldn't agree more, čak mi je palo na pamet upravo to "not great not terrible" kad sam sumirala utiske :classic_laugh:

Na nižu ocenu dosta je uticala poslednja epizoda koju su napunili banalnostima a imala je veći potencijal. Ali tako je to sa serijama koje se planiraju na duže staze, pa se ostavlja prostor za neke nove razvoje.

Meni najviše smeta što neko kao Kristijan uspeva da postane psihijatar pa još i sa decom radi, onakav kakav je mogu samo da zamislim da su mu kupili diplomu, čovek jedva funkcioniše društveno. Ima tu još stvari, ali Mića me apsolutno ne podseća na Breda Pita, smotan je previše :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, alcesta said:

Meni najviše smeta što neko kao Kristijan uspeva da postane psihijatar pa još i sa decom radi, onakav kakav je mogu samo da zamislim da su mu kupili diplomu, čovek jedva funkcioniše društveno.

Spoiler

Ja sam dugo mislio da je on iza svega..od starta mi je delovao spooky..imao sam impresiju da je materijal za nekog serijskog ubicu 

 

30 minutes ago, alcesta said:

ali Mića me apsolutno ne podseća na Breda Pita, smotan je previše 

Vise sam referirao na njegov fizicki izgled: kako nosi kosulju i kravatu,frizura..cak mu na stolu i stoji fotka iz filma "Sedam" :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, alcesta said:

Na nižu ocenu dosta je uticala poslednja epizoda koju su napunili banalnostima a imala je veći potencijal.

Kako ovo propustih da prokomentarisem?

Meni je poslednja epizoda ok u smislu da nije happy end. To bi mi bilo pomalo bljutavo. Ishod je nekako refleksija nase zbilje,a ona je prilicno sjebana,govnava,tmurna i neobecavajuca. Inace nemam nista protiv srecnih zavrsetaka,ali ovde mi ne bi legao. Drago mi je sto autori u tom smislu nisu "poklekli".

Link to comment
Share on other sites

Pa upravo o tome i govorim, meni nije bio dovoljan crnjak verovatno :classic_laugh: mnogo bi bolje bilo da su tu završili priču komplet pa ko živ ko mrtav, a ne da se rastežu dalje u drugoj sezoni.

Spoiler

A i ta Fondacija, prave od nje strašilo od početka a oni se na kraju samo pokupe i odu.

E da, moram da pohvalim fenomenalnu špicu, to je istakao čak i jedan italijanski kritičar :classic_smile:

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od negativnih utisaka moram da istaknem očajan zvuk, što je alcesta pomenula. Jeste kod nas to generalno problem ali sa toliko lošim se nisam još susretao. Neke delove sam morao da vraćam da bih ukačio šta pričaju. Razgovore preko telefona da ne pominjem. Uši sam odmorio dok je išao razgovor na nekom od drugih jezika, pa sam čitao titl. Ne znam kako se to zove, povezivanje pokreta usana sa zvukom je još gore.

 

Moglo je da se uključi još kadrova sa ulica Subotice, posebno iz centra, ali kao da su bežali od toga da se u kadru vide banke i kladionice, koje su okupirale uže centre naših gradova.

 

Generalno mi se serija dopala, osim što lično ne volim kad je sve toliko mračno i depresivno, ali to nema veze sa kvalitetom serije. Po meni je priča dobro koncipirana i predstavljena, nema previše iskakanja i nelogičnosti, nisu se scenaristi umorili pa odustali u jednom trenutku. Gluma je takođe uglavnom ok (moglo je da se bolje poradi na akcentima koji povremeno baš štrče), a sviđa mi se i veliki broj manje poznatih faca. Sve u svemu, vredi pogledati i mislim da je nešto s čim autori mogu da izađu u svet a da se ne stide. Još jedna potvrda teze da je bitno da se radi što više pa će se popraviti i kvalitet. Bačena je rukavica svima koji bi hteli da se bave ovim žanrom u budućnosti.

 

Poseban rispekt za provlačenje uloge službe u razbijanju prošlogodišnjih protesta. Ako ne može u medijima bar da se na ovaj način to vidi.

 

Osvrt na neke stvari iz vaše diskusije ide u spojler.

Spoiler

 

Da se odmah ogradim da bih za čvrst stav o konstrukciji koju sam složio morao da pogledam seriju još jednom ali to teško da će biti u skorije vreme.

 

Mislim da kraj nije odraz naše tužne stvarnosti nego je opšta, univerzalna priča u kojoj svako ima svoje tajne, traume, neželjene saradnike i neke stvari sa kojima mora da živi, a ništa nije crno-belo niti se lako pravi razlika između ta dva pojma. Takođe, pokazuje kako stvari iz prošlosti koje se ne reše na vreme mogu da naprave mnogo veći problem kasnije. Kažem, univerzalna tema.

 

Kako mi se čini, fondacija nije tajna organizacija nego klasična ispostava strane tajne službe (CIA, snajka, CIA). U osnovi priče je njihov lov na narko dilera, što se komplikuje srčanim udarom njegovog, hm, štićenika. Naravno, u tom poslu oni se služe svakakvim metodama, uključujući angažovanje i manipulisanje pogodnim, traumatizovanim ličnostima kojih se ''odriču'' kad postanu rizični. Humanitarna organizacija im je odličan paravan za regrutaciju pogodnih psiho likova, potrošne robe. Činjenica je da nisu naudili Kristijanu kada su otkrili šta on tajno radi sa klincima nego su skapirali da može da im koristi pa su ga regrutovali. Takođe, ni Miću nisu ubili jer ne zna previše, samo su se rešili onih koji im smetaju. Završetkom njihovog glavnog posla prestaje potreba za boravkom u zemlji. Takođe, to objašnjava saradnju BIA sa njima i to što Sonja mora da otplati dug jer su je sačuvali. U jednom trenutku joj je i rečeno da se upetljala u znatno veće stvari od obične istrage ubistva. Takvi zapleti se koriste u filmovima/serijama, kada dođe do preplitanja rada obične policije i aktivnosti tajnih službi. 

 

U neku ruku, kraj i jeste delimični hepiend, jer je faktički najebao samo Julijan, a svi ostali ''pozitivci'' su se izvukli, nastradali su samo oni koji su imali krv na rukama. Shvatiš da taj slučaj nije ni mogao da bude rešen na klasičan policijski način. Mnogo veća priča, mnogo jači igrači.

 

Od mene rispekt za autore zbog te višelsojnosti i povezivanja više priča, u čemu nisu preterali, što reče Crni.

 

Što se tiče Kristijana, i meni je upalo u oči da on izgleda kao da je na granici socijalne funkcionalnosti. Pritom, u suprotnosti je sa otvorenim i komunikativnim dečakom kakvim je predstavljen u onom kampu u Bosni.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Barkley#34 said:

Od negativnih utisaka moram da istaknem očajan zvuk, što je alcesta pomenula. Jeste kod nas to generalno problem ali sa toliko lošim se nisam još susretao. Neke delove sam morao da vraćam da bih ukačio šta pričaju. Razgovore preko telefona da ne pominjem. Uši sam odmorio dok je išao razgovor na nekom od drugih jezika, pa sam čitao titl.

Meni je ovo generalno problem kod domaće produkcije, i filova i serija (nije doduše da ih mnogo i gledam). U ovom slučaju nekad vratim po 3-4 puta i opet nisam sigurna šta kažu, i to nije možda toliko ni do tehnike zvuka koliko što mrmljaju sebi u bradu. Razumem da se ide na uverljivost i prirodnost i sve to, ali šta ja imam od uverljivosti ako ne znam šta je rečeno :classic_rolleyes:

Srećom imali su vikendom reprizu gde je komplet sve titlovano za gluve, tako da je to opuštencija ako imaš strpljenja da čekaš  :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...