Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

Meni je serija ok.

Nije neko remek delo ali je sasvim solidna.

Par dobrih glumackih rola, Isakovic i Maric odlicni, jos par lepih minijatura.

Ja ne vidim nikakvo pranje Milosevica ovde, misim da se to radi od strane medija koji zovu i kurtu i murtu da daju svoje misljenje o tom dogadjaju.

Ovo nije istoriski udzbenik koji treba da nabraja suve cinjenice i datume.

To je i jedna od razlika izmedju Dare i Aide, naravno u korist Aide.

Takodje misim da je 20 godina vise nego dovoljno da se obradi neki dogadjaj.

Po meni sasvim zadovoljavajuce.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

misim da se to radi od strane medija koji zovu i kurtu i murtu da daju svoje misljenje o tom dogadjaju.

 

Ovo je po meni apsolutno tacno, no da ne idem u off pa da ne spominjem koga se sve moglo videti na tv ovih dana.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mile1 said:

Aidu nemam nameru da gledam posto je rec o jasnoj propagandi

Zaboravio si ulogu u Kostima mnogo jaka uloga

Tako je,ovo se isto mora dodati onom nizu.

Sto se same serije tice.
Not great,not terrible. Tako bih najkrace rekao,s tim sto, obzirom na ono sto poslednjih godina imam priliku da vidim od domace produkcije i cega sam se plasio da cu naci u seriji,"Porodica" ipak ide na + stranu.
Rezija i scenario solidni. Posebno dobre scene iz vile..dosta je tu dobro prikazana atmosfera (koja ponekad prerasta u klaustofobicnu,posebno kad im iskljuce struju),velike tenzije,ali i neke apsurdne scene za koje mozemo da poverujemo da su se zaista i dogodile (aplauzi,skandiranja Slobi od strane njegovih poltrona saradnika). I glumcima bih generalno dao prelaznu ocenu..bilo je nekih fejlova,ali i dobrih rola. Isakovic je izuo svakako sa ulogom,od Karanovicke sam mozda ocekivao vise..Fehmiu isuvise pokusavao samo da imitira Djindjica..steta,mislim da je ipak glumac za vise od toga. Jedini za koga mogu da napisem da nije odglumio je Radoslav Milenkovic. Rale ga je sa zadovoljstvom strpao u celiju :classic_biggrin:
Reditelj je sa dokumentarnim kolazima u epizodama 4 i 5,te uz citanje Stambolicevog pisma,necu reci popunio rupe,vec dao potrebni siri kontekst prici. Kontekst koji jednostavno nije smeo da izostane u seriji o poslednjim danima na slobodi Balkanskog kasapina.
Ako bih nesto posebno izdvojio to je metafora sa babom (Ceca Bojkovic) i njenim malim unukom. Izgubila unuka dok je branila i podrzavala Slobu. To je najbolja metafora i prava paradigma '90-ih.

Sto se tice sireg konteksta i uticaja serije.
Meni nikakva i nijedna serija nikada nece promeniti misljenje o bracnom paru Milosevic-Markovic. E,sad..sto se ljudi (poput drugara Stileta) (ne)opravdano plase da ce serija rehabilitovati Milosevica..ili sto smatraju da je on prikazan romantizovano,zaista vise nije problem samih autora "Porodice". Problem je to naseg drustva koje nakon 5.oktobra nije uspelo da rascisti sa crnom dekadom kako trebuje,te stoga napade na autore serije dozivljavam preteranim. Nije fer ni posteno na njihova pleca svaljivati teret za sopstvene propuste.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Stiletto said:

Evo premotah i ostatak, tebi za ljubav.

Šta je to najbitnije na kraju? Da je odseo u delu CZ-a zvanom Hajat (gde danas verovatno leže Velja Nevolja i njegova ekipa) i u off-u šta je bilo s njima u budućnosti. Još jednom, šta je tu najbitnije?

 

Pre toga, arhivski snimci. Proterivanje Srba i prelazak mosta koji spaja Srbiju i Hrvatsku, Vukovar, gore zgrade i RTS izmedju ostalog itd

 

Sve dok ide pesma Zemlja Moja.

Link to comment
Share on other sites

Seriju Porodica dozivljavam kao najogavniji pamflet u porodukciji tv kuce kuju je odavno trebalo buldozerom sravniti sa zemljom.

Serija nije snimana za mene i vas, svedoke tog vremena, snimana je za one koji u tim godinama nisu ni rodjeni ili su bili suvise mladi da bi bili svesni istorije.

I sad vidimo jednog briznog oca, neznog supruga jedne etericne vilinske kraljice, jedne odane cerke, porodicu okruzenu izdajnicima u svojim redovima? I to je taj Balkanski kasapin? Nece biti.

Scenario, ako i nije tendenciozan - jalov je, tanak, prazan, bez istorijskog konteksta koji ne moze da opravdaju oni snimci razvaljene zemlje na samom kraju, da ne spominjem blesavu i mutavu  uvudnu spicu. 

Ako vam je dramski momenat gasenje struje u vili - nazdravlje!. Nigde suspensa, nigde dinamike koja bi morala za se desava u takvim istorijskim momentima, samo tupavo insistiranje na fizickoj  slicnosti gluimaca i istorijskih licnosti, nijhovoj dikciji, pokretima tela......nigde ideoloske razlike, to sto je moralo da lici na sudar tuitana da bi poruka stogla gde treba i kome treba.

Jedan neuspeli pobacaj od serije sa nakaznim, uvredljivim rezultatom za sve one koji su stradali od te vajne porodice. 

I na kraju puste tu strasnu pesmu Zemljo moja, s kojim pravom ubadaju u srce sve nas koji smo ostali na razvalinama i u cije ime su svi ti ratovi vodjeni? 

Odvratno u svakom smislu, od idejnog do zanatskog. I vrlo, vrlo opasno. Jer, one babe koje su ljubile Slobinu sliku su pomrle, ostaju unuci kojima treba da se ispire mozak i dalje ne bi li imali vojsku za neke nove ratove. 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Pletilja said:

 

I sad vidimo jednog briznog oca, neznog supruga jedne etericne vilinske kraljice, jedne odane cerke, porodicu okruzenu izdajnicima u svojim redovima? I to je taj Balkanski kasapin? Nece biti.

 

 

Scenarista se izvinjava sto nije prikazao scene kad Sloba kopa oci malom Albancu i stavlja u supu koju deli sa Mirom. Bilo je previse potresno. Sklonite decu. 

 

U seriji Porodica se prikazuju manje ili vise uspesno tri dana koja su prethodila hapsenju Milosevica. Nema hiperinflacije nema bombardovanja nema Srebrenice. Ne znam sto je tesko povezati 

Slobodana i ljubav prema Miri ili Marijinu odanost. To sto su oni bili ubice ne mora da znaci da se nisu medjusobno voleli. Dakle da ponovimo tri dana pred hapsenje ne 10 godina vladavine. To kad 

bude film ili serija o tome onda ce biti prikazan siri kontekst njihove vladavine za sada je to samo malo dirnuto. 

 

Oko izdajnika u njegovim redovima nisam gledao kraj pa ne znam kako je prikazan Bane Ivkovic ali u stvarnosti koliko se secam taj isti Ivkovic je razbio SPS odmah posle hapsenja i prikljucio se

poslanickom klubu DS-a sa svojom fantomskom strankom. Posle se pricalo da su mu oprosteni razni na mufte kupljeni stanovi, a pre neki mesec videsmo da je pasiju prema nekretninama preneo i na svoju 

mladjanu suprugu koja se castila jednim prostranim stanom u centru Beograda. 

 

Ovo me podseca na hajku na Senke nad Balkanom, nisu Rusi dilovali opijum i nije niko sekao glave tada... ma sta kazete. Po 1000-i put ako vas interesuje istorija

ili stvarni sled dogadjaja nemojte se obrazovati preko serija i filmova. Oni mogu da budu samo inicijalana kapisla da vas zainteresuje neki dogadjaj, licnost ili vremenski period.  

 

Edited by Tamburinjo
  • Like 15
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

 

Grešiš.

 

Nije autorova greška što će klinci da shvate kako će da shvate. Kao kada bi rekao da The Wire, Sopranovi i Kum promovišu kriminal jer je prikazana i ljudska strana tih kriminalaca...U nekoliko navrata, a posebno kako se kraj serije bližio, posledice SM režima su odlično prikazane. Vidim da ti i to smeta, sa objašnjenjem da te "ubada u srce"...Dogovori se sa sobom šta ti odgovara.

 

Uostalom, raspitaj se o autoru serije i glavnim glumcima(za glumce možda možeš naći i na internetu), pa onda napiši šta si pročitao o njima i koliko vole SM.

Edited by MilošVB
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Uvek je lepo procitati konciznu kritiku,cak i kad se sa njom ne slazem u potpunosti. @Pletilja

Samo obratite paznju da sam i sam napisao da:
- serija nije sjajna (ali ni sranje,da izvinete)
- da mi se spica takodje ne dopada (ovo sam naglasio u nekim prethodnim postovima)
- da je na sirem kontekstu trebalo vise insistirati

No,ja nisam autor. Ja sam imao izbor da je pogledam ili ne. Odlucio sam se za ovo prvo jer kao sto rekoh nista mi ne moze promeniti misljenje o njima. A da li je snimana za nove narastaje? Sasvim izvesno da jeste..jer evo sinoc mi pise drugar kako njegov osmogodisnji klinac kaze "Nije fer,prevarili su ga za Hag"
Ja ne sumnjam da ce moj ortak da vaspitava svoju decu ispravno i da ce im objasniti ko je zapravo bio Milosevic i sta je sve uradio,ali za milione ostalih nisam siguran..jer tu dolazimo do inteligencije i morala..ko nema nijedno ni drugo,nece nikad shvatiti,odnosno nece se obazirati i ako shvati..sto me opet vraca na misao da tome nije serija kriva

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

 

Ja bih rekao da je porodica Milosevic jasno prikazana kao porodica ludaka; tu ima svega - histerisanja, pretnji ubistvom pa samoubistvom, vike, dreke, cike...A sve zacinjeno onim "mi smo pobedili". Sve oko njih je iskrivljeno i poremeceno. To sto im je stalo jednima do drugih - pa, i sociopate osecaju brigu prema porodici.

Sto se mladjih generacija tice, iskreno, 90 posto njih ne zanima Milosevic, osim ako nema tiktok nalog. Ne moze jedna serija od pet epizoda tu realno mnogo sa uradi - moze neko drugi, ali to sad bas i nije tema.

No, slozicemo se da se oko serije ne slazemo, kao sto cemo se sloziti da se sa svim oko Milosevica i te kako slazemo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Uvek je lepo procitati konciznu kritiku,cak i kad se sa njom ne slazem u potpunosti. @Pletilja

Samo obratite paznju da sam i sam napisao da:
- serija nije sjajna (ali ni sranje,da izvinete)
- da mi se spica takodje ne dopada (ovo sam naglasio u nekim prethodnim postovima)
- da je na sirem kontekstu trebalo vise insistirati

No,ja nisam autor. Ja sam imao izbor da je pogledam ili ne. Odlucio sam se za ovo prvo jer kao sto rekoh nista mi ne moze promeniti misljenje o njima. A da li je snimana za nove narastaje? Sasvim izvesno da jeste..jer evo sinoc mi pise drugar kako njegov osmogodisnji klinac kaze "Nije fer,prevarili su ga za Hag"
Ja ne sumnjam da ce moj ortak da vaspitava svoju decu ispravno i da ce im objasniti ko je zapravo bio Milosevic i sta je sve uradio,ali za milione ostalih nisam siguran..jer tu dolazimo do inteligencije i morala..ko nema nijedno ni drugo,nece nikad shvatiti,odnosno nece se obazirati i ako shvati..sto me opet vraca na misao da tome nije serija kriva

 

izvinjavam se, nije trebalo vas da qotujem, greska, obrisala sam....

Link to comment
Share on other sites

To samo kod nas moze da prodje, to bavljenje perifernim, nevaznim u smislu perika, doradjena brada i slicne gluposti. Da je pameti, napisali bi scenario o sustini desavanja postujuci faktografiju i ispricali pricu sa poentom, naravoucenijem, potpuno nebitno da li akteri lice ili ne lice. ......al ajd da se ne sekiram vise, sto bi rekla moja baka iz Zmaj Jovine: "Prema svetcu i tropar", kakav narod, takva i istorija i shodno tome, takva i "umetnost". 

Dzabe smo krecili.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Crni Bombarder said:

Bois Isakovic. 
U poslednjih godinu dana odigrao:
- sluzbenika Centra za socijalni rad koji oduzima decu ("Otac")
- Ratka Mladica ("Aida")
- Slobodana Milosevica ("Porodica")

Nije to ništa prema ulozi koju je imao u Krugovima. Ja mislim da od tada mi nije simpatičan 😁.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kazu da je glumcima  bilo tesko igrati sa Ljubom Tadicem u pozoristu jer kad se on pojavi preuzme celu scenu. 
Ne poredim Borisa sa njim ali i on ima taj vajb, da je dominantan u svakoj sceni gde se pojavi.

Jedno od zadnjih odlazaka u pozoriste pre korone mi je bila predstava Greta, stranica 89. Tu su samo Boris Isakovic i supruga mu Jasna Djuricic. 
Fenomenalni oboje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Kalkanski krugovi" - jedna zamerka koja ide i generalno na sve nase reditelje.

Ne znam koji je to fetis u pitanju, ali vec 50 godina ne moze da se snimi film ili serija a da nema neka kafanska pevacica. Mogu te sekvence i elegantnije da se odrade a mi i dalje snimamo na isti nacin kao u komunizmu. Bez kafane i pevaljke nista.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

To samo kod nas moze da prodje, to bavljenje perifernim, nevaznim u smislu perika, doradjena brada i slicne gluposti. Da je pameti, napisali bi scenario o sustini desavanja postujuci faktografiju i ispricali pricu sa poentom, naravoucenijem, potpuno nebitno da li akteri lice ili ne lice. ......al ajd da se ne sekiram vise, sto bi rekla moja baka iz Zmaj Jovine: "Prema svetcu i tropar", kakav narod, takva i istorija i shodno tome, takva i "umetnost". 

Dzabe smo krecili.

Nismo mi ni započeli krečenje, samo smo prikupili kreč i četke ali niko nije hteo da prlja ruke a i bilo je prečih tj unosnijih poslova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

To samo kod nas moze da prodje, to bavljenje perifernim, nevaznim u smislu perika, doradjena brada i slicne gluposti. Da je pameti, napisali bi scenario o sustini desavanja postujuci faktografiju i ispricali pricu sa poentom, naravoucenijem,  ......

 

Paaaaa ouuuvaj to su i uradili 🤷‍♂️ sad sto se vama ne svidja ili niste otkrili poentu druga stvar.

 

P.S. Sad sam se cuo sa Danijel Dej Luisom pozdravlja sve fanove ovde i potvrdjuje pricu o nevaznim stvarima kao sto su perika, brada i slicne gluposti. Kaze on je hteo Linkolna da igra u Iron Maiden majici na bretele al bilo ladno pa su ga terali da nosi sako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Porodica"

 

Glumački vrlo dobro, režija skoro vrlo dobra, šminka odlična, obzirom da je ovo snimano iz budžeta može što se mene tiče dupla apanaža za ljude zadužene za "šminku". Scenario perfidan i bezobrazan.

 

Pošto je o glumi već dosta rečeno neću dužiti. Meni lično samo Feliks nije legao, mislim da bi bilo bolje da su našli nekog ko manje liči na Đinđića ali ko govorom više podseća na Đinđića. Kod Čede su naboli, odlično je skinuo pokrete i karakterističan govor. Ostali su svi po meni bili ok. Imam zamerku samo za statiste koji izgledaju kao da ih je dunav izbacio, oni "juriši" na legiju su presmešni i to bi bila najozbiljnija zamerka režiji.

 

Sceranrio je kao što rekoh perfidan i bezobrazan. Nije ovo serija koja je za cilj imala da promeni narativ o Slobi nego o onima kojih misteriozno nema u istoj a bili su verne sluge istog. Primetno je da nema skoro nikog iz današnje vlasti kao i onih koji ih podržavaju sa distance. Jedini koje nisu mogli da izbace iz serije su Čeda koji je manje više prikazan pozitivno (gle čuda) i Slavica koja je više statista (pitam se šta je ona radila dva dana u vili kada je sve što je rekla stalo u dva puta po jednu rečenicu). Inače Slavica je rekla da je zadovoljna kako je pretstavljena u seriji, zadovoljna je što je pretstavljena kao lutkica sa naslovne strane.

 

Sa druge strane sve delove serije za koje nema izvora su uzete iz onoga što su radikali, socijalisti i Legija pisali u svojim medijima dok je vođena kampanja protiv Đinđića. DOS je pretstavljen kao gomila hijena koji su spremni na sve samo da se dokopaju "jadnog" Slobe. Koštunica čuveni legalista nije imao kuda jer ga je Đinđić ucenio, neviđene gluposti. Legija prikazan kao neko ko je eto rastrgnut između stare i nove vlasti, čak je i on dobio bolji tretman od DOS-a. Beba tada nije imao uopšte tako važno mesto, on je tek kasnije kada je krenulo da se radi na hapšenju Surčinaca postao bitan igrač a u ovo vreme jedino što je on radio su bili odnosi sa medijima a i tu su mu drugi pomagali kao na primer Korać koga nema u seriji a bio je bitan šraf.

 

Pa onda imamo tu čuvenu mantru ma nije Sloba kriv nego su oko njega budale koje su ga lagale, na šta se ekstremno aludiralo. Mira nije bila luda kako to serija govori nego jedna ekstremno zla osoba koja je želela moć po svaku cenu. U kući je vrištala da će DOS da je strelja da joj se osveti (što je u seriji prepravljeno na samo "oni će nas da pobiju"). Pa onda pederski pristup gde se kao daje kontekst o Slobi tako šte ćete na tri mesta da ubacite po jedan minut istorijskih događaja koje by the way mlađi ljudi neće ni shvatiti jer većina nisu objašnjeni kao što nam serija objašnjava da je DOS gomila kriminalaca, izdajnika i stranih plaćenika tokom preostalih 5 sati. Jedina kritika Slobe u samom filmu je jedna rečenica Čede i pitanje onog Oca u WC-u koje opet neće biti shvaćeno od strane većine kako treba. Kada se ovako iskriminalizuje DOS a danas imamo percepciju da je današnja opozicija u stvari DOS onda ne preostaje ništa drugo nego reći da je scenario perfidan i bezobrazan.

 

Projekat je očigledno dobio dosta novaca i zaista mi je žao što je scenario ovako kriminalan (bukvalno) jer sa osatlih aspekata zaista nemam mnogo zamerki. Jeste piše da je serija fikcija, da su neki likovi i događaji izmišjleni ali da se ne lažemo ovo će ljudi ispod 35 godina koji realno ne pamte to vreme u jednom ogromnom postotku da prihvate zdravo za gotovo. Retko ko će da čita memoare i ozbiljno proučava šta je istina a šta laž u seriji. 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Valjda znamo ko je danas vlast u Srbiji i ko je finansirao seriju zato me nista nije tu iznenadilo. Što šminki tiče uglavnom su bile dobre ali mislim da je i ono malo pojavljivanje Momira Bulatovića veliki promasaj. Verovatno najveći minus za ljude koji su to radili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa vecinom iznesenog o glumcima sem u vezi Cede. Meni Maric nikako nije legao u toj ulozi prvenstveno zbog gabarita. Ceda je u to vreme bio glista i ja uopste nisam mogao da ga pojmim ko Cedu zbog toga, cak nisam ni znao koga glumi dok nije izasao potpis. Kad se rade ovakvi projekti fizicka slicnost je meni kao gledaocu jako bitna, odnosno kvalitetna maska, a ovo sa Cedom je bas promasaj.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Nas Dzejms Gandolfini.

Genijalno. Bez sarkazma kažem.

 

@Romantik

 

U pravu si da nisu fizički mnogo slični, osim nečega u očima što im je zajedničko(kako sam patetičan 😄) i razumem te da zbog toga ne možeš da ih povežeš , ali Marić je osim toga ulogu izneo odlično. Možda naš najbolji "mladi" glumac.

Edited by MilošVB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...