Jump to content

Domaće serije


deez nuts.

Recommended Posts

On 4/26/2020 at 7:52 PM, Crni Bombarder said:

Pa,da pokusam da napisem nesto smisleno o seriji "Bolji zivot" tj.njenom fenomenu. 
 

 

Zaboravio si da spomenes i fenomenalni saundtrek Vokija Kostica. Ne znam da imamo upecatljiviji za neku domacu seriju. Mozda A sad adio. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2020 at 11:20 PM, Tamburinjo said:

 

Zaboravio si da spomenes i fenomenalni saundtrek Vokija Kostica. Ne znam da imamo upecatljiviji za neku domacu seriju. Mozda A sad adio. 

 

 

 

Sve u vezi sa ovom serijom je genijalno pa i muzika, samo sto je Voki plagirao sam sebe i svoj saundtrek iz filma "Rad na odredjeno vreme" 🙂

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Serije Darka Bajica, Sivi Dom i Zaboravljeni..Zaboravljeni mozda najbolje svedocanstvo propasti drustva, uz filmove poput Noc u kuci moje majke, Kuca pored pruge, Sta radis veceras, to je taj crni talas s kraja osamdesetih, pocetka devedesetih..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/11/2020 at 9:19 PM, Harmonika said:

Serije Darka Bajica, Sivi Dom i Zaboravljeni..Zaboravljeni mozda najbolje svedocanstvo propasti drustva, uz filmove poput Noc u kuci moje majke, Kuca pored pruge, Sta radis veceras, to je taj crni talas s kraja osamdesetih, pocetka devedesetih..

 

Toga cime su se bavili Sivi Dom, pa i Zaboravljeni ima svuda i uvek. Nezeljene, zanemarene i ostavljene dece koja na kraju zavrse u institucijama poput Sivog doma i kojima se bave ljudi koji nisu mogli nista drugo uz  minimalni broj onih koji su to izabrali kao poziv ima svuda.  Dok god tangiranje ide na brojnost populacije, a ne na kvalitet zivota pojedinca. 

Bio je Sotrin TV film iz 1978 koji se zvao Siroce. Meni je negde ostalo u secnju da su napravili i seriju posle toga.

 

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Siroče_(TV_film)

 

Tu su u pitanju ratna sirocad (posle Drugog svetskog rata)

 

 

 

 

Idemo dalje (film) i serija Ucitelj je napravljena na slicnu foru (posleratno siroce, narator), cak mi se cini da je Sotra mnogo puta citirao sam sebe.

 

Bilo je prisutno i pre nego nije bas bilo "dozvoljeno" ili preporucljivo za pravljenje bar ne tako realno, pa zavrsavalo u bunkeru. Upravo cinjenica da su napravljene pokazuje "propast" drustva u smislu slabljenja kontrole ili bavljenja vecim problemom kao sto su politicki odnosi izmedju republika i eksplicitno ispoljeni nacionalizmi. Ja cak ne bih rekla ni narastajuci, jer su stalno bili tu samo su se tada jos jednom otvoreno ispoljili.

 

Inace meni se svidjao soundrack iz filma/serije Bosko Buha

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Naravno da ima, ali Zaboravljeni, bas pored toga sto prikazuju disfunkcionalne porodice i napustene klince, na neki nacin, bas kroz te price, prikazuju pocetak sloma drustva, i generaciju kojoj nisu date niakkve sanse..pa ove momke srednjoskolce cekajau ratiste, ili svercovanje benzina, ako imaju srece, tacno mozes da im vidis buducnost..nasuprot Boljem Zivotu, bez zelje da sad potcenjujem ili omalovazavam tu seriju, narocito ne onu prvu sagu, koja, iako prikazuje proleme tog doba, ipak ide ka nekom optimizmu, dok ti Zaboarvljen prkeo ekrana direktno udaraju samar..sama serija je ostala nekako u senci, nije dostigla kultni status SIvog doma, a i Bolji Zivot, pa i Vuk Karadzic su pokupili kajmak..s tims to ja mislim da su Zaboravljeni, bez preterivanja, jedna od 10 najvaznijih serija TV Beograd

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Harmonika said:

sama serija je ostala nekako u senci, nije dostigla kultni status SIvog doma, a i Bolji Zivot, pa i Vuk Karadzic su pokupili kajmak

Samo da prokomentarisem ovaj deo.
(inace se negde slazem sa postom)

Jedan od razloga sto je,kako kazes,serija ostala u senci sigurno lezi u vremenu emitovanja. Mislim da 1992,usred krize,kada pored Hrvatske rat izbija i u Bosni i Hercegovini,zapravo vise nikome nije bilo do serija..ili da pokusam da budem tacniji - drama koja se odigravala pred nasim ocima u stvarnosti daleko je prevazilazila onu u tv seriji.

Slicnu sudbinu doziveli su i neki jako dobri filmovi tog doba kao sto su "Tri karte za Holivud" i Paskaljevicevo "Vreme cuda",koji je snimljen nesto ranije doduse,ali je isto bio "zrtva" vremena.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, Tri karte za Holivud je vremenom stekao kultni status..za Paskaljevicevo vreme cuda se i ne slazem, Vreme cuda mi nije leglo,a i sma njegov opus mi je polovican at best, neke filmove zaista volim, neke ne mogu da smislim, tu prvenstveno mislim na ove mdoerne..kad Golub spomenu Sotru, moram priznati da u njegovom opusu ima stvari zaista vrednih paznje: odlicna adaptacija minstarke sa Milenom Dravic, Price iz radionice, Vise od igre, serija Ucitelj nije losa, Volim ja nerandze no trpim, Obraz uz obraz, Pokondirena tikva sa Karanovickom..cak ni Boj na Kosovu nije tooliko lose odradjen, ako uzmemo u obzir budzet i da ga je sklepao za mesec i nesto, ako se ne varam..naravno, moglo je i moralo to mnogo, mnogo bolje i temeljnije, ali, kako je radjeno, dobro je i ispalo..Braca po materi je recimo vec primer kako Sotra moze debelo da ukenja stvar, kad mu se pruzi prilika, Lajanje na zvezde je jedan od onih filmova koji svi obozavaju,a na mene deluje laksativno..Sotra je u stvari, barem bio dok je jso radio koliko toliko ozbiljno vise TV nego filmski reziser..nije snimio jedan bioskopski film, a da valja..

Link to comment
Share on other sites

Za mene, najbolje serije Tv Beograd u 20-om veku:

 

1.Na slovo, na slovo

2.Vuk Karadzic

3.Sivi dom

4.Zaboravljeni

5.Grlom u ajgode

6.Vruc vetar

7.Neven

8.Bila jednom jedna zemlja

9.Diplomci

10.Otpisani

11.Vaga za tacno merenje

12.Poletarac

13.Bolji zivot

14.Pozoriste u kuci

15.Ljubav na seoski ancin

16.Metla bez drske

17.Kraj dinastije Obrenovic

18.Slozna braca

19.Petrijin venac

20.Price iz Nepricave

21.Price iz radionice

22.Obraz uz obraz

23.Bakan ekspres 2

24.Gradjani sela Luga

25.Kocka, kocka, kockica

26.Povratak otpisanih

27.Muzikanti

28.Otvorena vrata

29.Volim i ja nerandze, no trpim

30.Salas u malom ritu

 

Link to comment
Share on other sites

Jedna stara, crno bijela serija, drugi svjetski rat obradjen pod uticajem spageti western-a, potpuno netipicno za to vrijeme, preporucujem da se pogleda obavezno.

Sve ima na Youtube, pa da se ne mucite sa trazenjem, prva epizoda je tu.

 

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...