Jump to content

SF/ naucna fantastika


Janne240

Recommended Posts

  • 9 months later...

Alien Covenant.../Prometheus. Nastavak fransize o Alienu nakon serije sa Predatorom.

Kovenant, po mom utisku razocarava...nedostatak u prici o planeti Inzenjera (nigde onolike price o njima sve se svelo na jednu scenu unistenja), a ostatak filma na horor scene s alienom koji se ovaj put razmnozava direktno iz spora, i duel dva androida. Glavna protagonistkinja iz Prometeja, Elizabet Šo, nažalost u ovoj misiji u Konvenantu, ne učestvuje iako je negde bilo logično da se vidi njen susret sa čitavom rasom inženjera na njihovoj planeti. Šta se sve ispomeralo u Ridlijevim namerama, ispomeralo se i u filmu Kovenant.

 

Link to comment
Share on other sites

Prometej mi je zbog price o misiji Elizabet So bio interesantniji jer je deterministicki opredeljen ka odgovorima na metafizicka pitanja o smislu vere i postojanju Boga. Nastavak je trebalo da ide u tom pravcu, i da eventualno osvetli citavu rasu Inzenjera, a sveo se kao sto napisah, na par scena i od starta na horor sa minijaturizovanim alijenom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prometej jeste interesantniji. Poslednji nastavci (kako Aliena tako i Alian vs Predatora) su prvenstveno holivudski blokbasteri i jednostavna razbibriga a ne pravi SF filmovi za razmisljanje sa mnogo skrivenih poruka. Holivud dok ne sazvace i iscedi ovu pricu i do poslednjeg atoma ce izbacivati pretpostavljam sve gore i gore filmove. Mada cu ja naravno svaki da odgledam.

Meni se licno svideo film Brightburn. Voleo bih da vidim nastavak ali ne znam da li ce snimiti.

Link to comment
Share on other sites

Ima ozbiljno pozadinu i Alien ali ako je svedeno na horor onda je potpuno predvidljiv. Ridli Skot je ozbiljno radio na Prometeju gledavsi dva dugominutna nastavka o snimanju filma video sam da je prilican trud ulozio oko mogucih scenarijskih raspleta pa ipak potpuno je unistena prica u Alien Kovenantu.

Link to comment
Share on other sites

Bas tako, ali je steta sto je upropascena ideja da se ide u dubinu religioznosti glavne protagonistkinje, traganjem kroz genezu drevne kosmicke rase/nacije-inzenjera i da se (mada bi tada ona vrv imala vise od 150 godina) naslute prapocela koja vode odgonetanju nastanka zivota u univerzumu ili nastanka samog univerzuma.

Link to comment
Share on other sites

Te odgovore trebalo je da pruzi nastavak, kada je prezivela Šo odletela sa inženjerom na njihovu planetu.

 

Naravno neočekivan obrt u filmu je i kada je probudjeni Inženjer usmrtio Vejlanda koji mu je otkrio svrhu njihovog istraživanja i putovanja,  kao i kidanje glave androidu Davidu.

 

Inače, Inženjeri su kao rasa radjeni po ugledu na antičke kipove-bogove, tačnije na Mikelandjelovog Davida i kao takvi su bili dominantni i naizgled miroljubivi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Za fanove SF, pre svega Star Trek-a, otkrij juče “The Orville”, Set Macfarlane-ova verzija/kopija ST, poprilično naivna, ali zabavna i na momente jako smešna, a na momente ozbiljna da podseća na najbolje dane ST, ja zadovoljan. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Evo, 40-godina posle 79 kad je izasao Alien, dve stvari su mi tada u prvim gledanjima ostale van fokusa, a sada vidim da su u Prometeju detaljnije prikazane. Nisam primetio izgled broda u kojem su se nalazila jaja Aliena, mislio sam da je taj brod prikazan tek u Prometeju, i sto je jos vaznije, tada u prvim gledanjima, nisam uopste primetio da su prikazali inzinjera-kosmonauta u egzoskeletu kao sto je u Prometeju. Dakle, Ridli je bio konsekventan u sekvencama, cak i taj dizajn radjen pre 40godina ima gajgerovski izraz. Jedino sto je unutrasnjost broda Nostromo onako nalik kantama koje su mogle biti dizajnirane sa kompjuterima poput Hala u Odiseji.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 2/12/2021 at 9:09 PM, Takeshi_Kovacs said:

meni je prometheus sasvim dobar film

dok je covenant onako genericki sequel

meni je prometheus bio brutala i jedva sam cekao nastavak, doduse tada nisam znao da je prometheus bio prequel aliena.. a i alien i covenant su mi katastrofica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
2 hours ago, NikadProtivKaline said:

dobra godina za SF

i Dune i Foundation, 2 mega SF dela, za koje su mnogi smatrali da ne mogu adekvatno da se ekranizuju, dobili sasvim sasvim dobre reprezente i na velikom ekranu

 

Jutros sam odgledao petu i sestu epizodu Zaduzbine, prilicno su se udaljili od knjige, malo su tu nesto i izmesali (npr. Anakreonci su na kratko okupirali Terminus ali ne u Prvoj Seldonovoj krizi), mada kapiram da je njihova target grupa sira od ljubitelja knjiga. OK je, vizuelno jako lepo izgleda, okupili su i dobru glumacku postavu. Svidja mi se Trantor i sve sto ide uz njega. Vec je potvrdjena druga sezona.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3 hours ago, alcesta said:

Pogledah Ex Machina, mnogo bolje nego što sam očekivala, a svakako daleko bolje od Devsa. Dokaz da nije potreban ogroman budžet za solidan SF film. Vidim da je čak uzeo Oskara za efekte ispred nosa SW-u i drugim blokbasterima :Hail:

Odlično je Oskar izneo ulogu.

Edited by MilošVB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...