Jump to content

Politics UK


...

Recommended Posts

On 5/1/2020 at 8:12 PM, Klotzen said:

Heroj pre 70 godina, heroj danas :

 

 

 

Ne znam kako se u UK gleda na njega ali ovde u Srbiji je glavna ličnost iz UK u ovo vreme pandemije.

 

Nažalost umro je i to baš od korone. Zbog bolesti koje ima nije smeo da primi vakcinu protiv kovida.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Sledeće nedelje su izbori u Škotskoj. 

 

Nicola Sturgeon ih najavljuje kao najvažnije u povijesti, i, koliko SNP osvoji većinu, a astronomski su velike šanse da hoće [i to ubedljivu], raspisaće novi referendum o neovisnosti, bez obzira na stav Westminstera. Sudeći po pollovima, većina Škota je za neovisnost i re-pristup Evropskoj Uniji. Atmosfera u Škotskoj podseća na atmosferu u Hrvatskoj i Sloveniji krajem devedesete godine - utisak je da je politički integritet zemlje već prihvaćen kao otpisan. 

Boris Johnson neće otići u Škotsku pre izbora, zbog izuzetno lošeg rejtinga tamo. 

 

Edited by JohnsonJ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sistem glasanja u Skotskoj je pravedniji od sistema glasanja u celoj UK pa i partije sa manjim brojem glasova imaju sanse da osvoje mandate.

 

Takodje, po UK principu bi SNP sa 50% glasova pokupio 85% mandata, zato se daju dodatni mandati drugim strankama da bi se priblizno dobila prava slika.

 

Na sledecim izborima, pored SNP, Konzervativaca, Laburista, LD i skotskih zelenih ucestvovace i Alba - nacionalisticka partija bivseg premijera Salmonda, pa All for Unity - unionisticka alijansa koja ima samo jedan princip - protiv nezavisnoti Skotske, pa UKIP i Reform UK (Brexit UK koji je promenio ime). Videcemo koliko ce ove partije moci da otmu glasaca "svojoj strani", ali Salmond i Galloway uzivaju odredjenu popularnost i mogu da uticu na broj glasova koje bi ostvarili SNP sa jedne i Laburisti/Konzervativci sa druge strane.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa pravedniji jer u tom sistemu "u kom glasas za tvog MP" moze da se desi da neko dobije 100% poslanickih mesta sa samo 30% u svakoj izbornoj jedinici.

 

Naravno, to se ne desava, ali se desava da SNP sa 4% dobije 55 mandata, a UKIP sa 12% 1 mandat. To samo vodi uspostavljanju dvopartijskog rezima. Zar ne bi pravedniji sistem bio podela zemlje u 10 izbornih jedinica (ili 50) pa da po 2, 3 ili 5 poslanika iz svake izborne jedinice ide u parlament?

 

Hocu reci, mozda ti glasas za svog MP, tvoj komsija James glasa jer hoce da vidi laburistu u parlamentu (iako njihov kandidat moze da bude neki sljam) ili nece da vidi konzervativca pa glasa za laburistu iako mu se zeleni cini kao bolji kandidat.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Alba - nacionalisticka partija bivseg premijera Salmonda, pa All for Unity - unionisticka alijansa koja ima samo jedan princip - protiv nezavisnoti Skotske,

 

Zapravo, i Salmond se zalaže za neovisnost, ali procene kažu da dobacuju do oko 2%, što je nedovoljno za i jedno mesto. 

 

https://www.scotsman.com/news/politics/scotland-should-leave-uk-without-taking-share-of-debt-says-alex-salmonds-alba-party-3222878

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 7:19 PM, goldberg said:

Pa pravedniji jer u tom sistemu "u kom glasas za tvog MP" moze da se desi da neko dobije 100% poslanickih mesta sa samo 30% u svakoj izbornoj jedinici.

 

Naravno, to se ne desava, ali se desava da SNP sa 4% dobije 55 mandata, a UKIP sa 12% 1 mandat. To samo vodi uspostavljanju dvopartijskog rezima. Zar ne bi pravedniji sistem bio podela zemlje u 10 izbornih jedinica (ili 50) pa da po 2, 3 ili 5 poslanika iz svake izborne jedinice ide u parlament?

 

Hocu reci, mozda ti glasas za svog MP, tvoj komsija James glasa jer hoce da vidi laburistu u parlamentu (iako njihov kandidat moze da bude neki sljam) ili nece da vidi konzervativca pa glasa za laburistu iako mu se zeleni cini kao bolji kandidat.

Naravno da nije. Jer ja glasam za mog MP-a (ne u Škotskoj, već preko okeana, ali sličan first past the post sistem), i moj MP mene predstavlja, i ja tačno znam kome da pišem i koga da gnjavim kad mi nešto treba. I na kraju krajeva, bez obzira da li je moj kandidat pobedio, ja znam ko je moj provincijalni i ko je moj federalni zastupnik, bez obzira na stranku. Ja sam gnjavio i liberale i konzervativce oko nekih akcija i zahteva, bez ikakvih problema. Mi smo njihov constituency. Kome smo constituency ako glasamo za partijsku listu na nacionalnom nivou kao u Srbiji?

 

Glasanje za partiju znači manje moći za poslanike, i ništa osim first past the post meni ne dolazi u obzir. Nadam se da oni neki predlozi za veću reprezentativnost partija nikad neće proći.

Link to comment
Share on other sites

Scottish election 2021: SNP's Angus Robertson takes Ruth Davidson's former seat

 

The SNP have won the seat which had been held by former Scottish Conservative leader Ruth Davidson.

The Edinburgh Central constituency was taken by the SNP's former Westminster leader Angus Robertson.

 

Mr Robertson overturned a Conservative majority of 610 in the seat. He won 16,276 votes, giving him a 4,732 majority over the Tories' Scott Douglas.

 

Speaking after taking the Edinburgh Central seat, Mr Robertson said: "In this most European of capital cities, people have resoundingly rejected the party of Brexit and Boris Johnson.

 

"The public has rejected all of the parties that want to block an independence referendum."

He added: "This result is an emphatic and an unparalleled victory for the SNP in Edinburgh Central.

 

"We have just won the seat of the former leader of the Scottish Conservatives and recorded the best ever SNP result."

 

He said voters had said "Scotland's future should be in Scotland's hands".

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, Laburisti su podbacili u celoj UK, ne samo u Škotskoj. 

 

Ako nekog zanima više, fini rezimei:

 

https://www.thenation.com/article/world/starmer-corbyn-hartlepool-labour/

 

https://washingtonmonthly.com/2021/05/07/britains-labour-party-takes-hit-in-local-elections/

 

Back on Scotland, Unionisti izgleda imaju taktiku da glasaju za kandidate koji imaju najveće šanse za odbranu mesta CON/LAB u Škotskoj, što se vidi po asimetričnoj distribuciji glasova u mestima gde brane mesta, ali ne i u ostalim gde su u poziciji izazivaca. Međutim, sada je već izvesno da će pro-independentisti imati većinu u Holyroodu. No, treba sačekati sutra za konačne rezultate i iznenađenja koja se mogu javiti. 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnsonJ said:

Ako pro-independentisti dobiju većinu, najavljuju ga za godinu i po dana, ukoliko im Westminster ne odobri ranije. 

 

---

 

Laburisti su zabeleži totalni fijasko u Škotskoj. 

 

Mislim da im ovi nece odobri referendum. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, AgroLaki said:

Mislim da im ovi nece odobri referendum. 

 

Sto bi moglo da uvede UK u ozbiljnu državno-političku krizu; ukoliko Westminster odbije raspisivanje referenduma 2, a BJ je već rekao da bi najraniji mogući termin za referendum koji bi London mogao da odobri bio ne pre 2050., Edinburgh će ga raspisati mimo dozvole Westminstera. 

 

Sve u svemu, za London je bolja varijanta da ne glumi Beograd iz 1990./1991. No, treba sačekati konačne rezultate i uzeti pollove YES/NO sa izvesnom dozom rezerve. U anglo svetu postoji fenomen "tihe većine", koju pollovi po pravilu previdjaju, upravo jer su "tihe", te ne učestvuju u sličnim ispitivanjima. 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, JohnsonJ said:

 

Sto bi moglo da uvede UK u ozbiljnu državno-političku krizu; ukoliko Westminster odbije raspisivanje referenduma 2, a BJ je već rekao da bi najraniji mogući termin za referendum koji bi London mogao da odobri bio ne pre 2050., Edinburgh će ga raspisati mimo dozvole Westminstera. 

 

Sve u svemu, za London je bolja varijanta da ne glumi Beograd iz 1990./1991. No, treba sačekati konačne rezultate i uzeti pollove YES/NO sa izvesnom dozom rezerve. U anglo svetu postoji fenomen "tihe većine", koju pollovi po pravilu previdjaju, upravo jer su "tihe", te ne učestvuju u sličnim ispitivanjima. 

Pa ne moze da se raspisuje referendum o takvom pitanju na svakih 5 godina, pa kad jednom "upali", ćao doviđenja, odosmo.

 

Link to comment
Share on other sites

Potpuno je besmisleno praviti referendum svako malo kad se nekom gore malo digne jer mu je to jedina politika i na tome jaše. Referendume treba koristiti za najveća pitanja, jednom u generaciji. I na to dodati crnogorski model od 55%, iz mnogo razloga, a pre svega da ne bi bilo navlačenje.

 

Naravno, ako brđani hoće da idu, široko im polje i puna podrška. Kao i podrška svakom drugom ko hoće da ide: Kvebek, Katalonija, RS.... Elem, prošli referendum je bio 2014. i neko normalno vreme za sledeći je 2039. godine

Link to comment
Share on other sites

Potpuno je abitno da li je Britanija članica neke međunarodne organizacije koja sebe zove EU.

 

I da se udaraju u dupe što je tako. Mnogo Škota je danas živo, a koji ne bi bili živi, da smo izgubili referendum 2016. godine.

 

Elem, ako Škoti hoće da budu nezavisni, široko im polje, treba ih podržati na nekom narednom referendumu za dvadesetak godina. Ranije bi bila sprdnja i komedija, jer se situacija uvek menja svakog dana, svake nedelje, svakog meseca, svake godine...

Edited by Maharaja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...