Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

39 minutes ago, Laki21 said:

To znaci,da novi virus ume da prepoznaje humani protein furin,koji se u visokoj koncetraciji nalazi upravo u epitelnim celijama pluca/organa za disanje! Na planeti Zemlji prvi put vidimo da betakorono virusi,koji su stotinama hiljada godina cirkulisali iskljucivo medju zivotinjama (na primer slepim misevima),odjednom (mutacijom) dobiju tako precizno “ugradjeno” znanje da sada prepoznaju ljudske celije u respiratornom sistemu,na koje ciljaju... Navod sa prvog linka...

Posto sam totalni duduk za medicinu i genetiku interesuje me da neko ko zna vise o tome pojasni kako je ovo gorenavedeno moguce?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mare80 said:

To znaci,da novi virus ume da prepoznaje humani protein furin,koji se u visokoj koncetraciji nalazi upravo u epitelnim celijama pluca/organa za disanje! Na planeti Zemlji prvi put vidimo da betakorono virusi,koji su stotinama hiljada godina cirkulisali iskljucivo medju zivotinjama (na primer slepim misevima),odjednom (mutacijom) dobiju tako precizno “ugradjeno” znanje da sada prepoznaju ljudske celije u respiratornom sistemu,na koje ciljaju... Navod sa prvog linka...

Posto sam totalni duduk za medicinu i genetiku interesuje me da neko ko zna vise o tome pojasni kako je ovo gorenavedeno moguce?

Meanwhile, it is possible that the insertion of a furin cleavage site allowed a bat CoV to gain the ability to infect humans. The furin cleavage site might have been acquired by recombination with another virus possessing that site. This event could have happened thousands of years ago, or weeks ago. Upon introduction into a human – likely in an outdoor meat market – the virus began its epidemic spread."

 

Mozda ovo?

http://www.virology.ws/2020/02/13/furin-cleavage-site-in-the-sars-cov-2-coronavirus-glycoprotein/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mare80 said:

 

Posto sam totalni duduk za medicinu i genetiku interesuje me da neko ko zna vise o tome pojasni kako je ovo gorenavedeno moguce?

 

I ja sam laik, ali hajde da kazemo da sam se malo baktao i sa ovom oblascu zbog posla, istrazivao o tome (a i zanimalo me je).

 

Pogledao sam lik i izgleda mi ekstremno neverovatno. Voleo bih da to neko dodatno potvrdi i voleo bih da svi budemo ekstremno sumnjicavi prema svim ovim stvarima kojima nas bombarduju pod parolom "nova otkrica" u vezi virusa, ubedjen sam da dobar deo, ako ne i polovina, je fejk.

 

Ali da podjemo od pretpostavke da je ovo tacno.

 

Sve sto se desi na ovoj planeti mora da prati evolutivne procese koje poznajemo. Deluje ekstremno neverovatno da je virus, koji je verovatno nastao od nekog oblika sarsa, evoluirao za deceniju i po do virusa koji kao da je pripremljen da udari coveka tamo gde je najslabiji.

 

E sad, to sad otvara neka pitanja koja ne zelim da otvaram, a mnogo se svidjaju zaverolozima, odnosno genetskom inzinjeringu. Koliko je poznato, ne postoji tehnologija koja bi mogla da ovo uradi u genetskom kodu. Da postoji, ogroman broj genetskih bolesti bi bile odnete kao rukom.

 

Ako pricamo o interesima, odnosno o virusu koji je bumer remover i prakticno sklanja taj deo stanovnistva koji je neproduktivan i samo traci resurse, opet je veliko pitanje da li bi onaj koji razvije takvo biolosko oruzje imao vise direktne koristi od ovoga, ili od jednostavnog patentiranja tog pronaska koji bi se kasnije koristio za eliminaciju svih bolesti koje su posledica greske u nasim genima.

 

Odgovor je naravno da bi ovo drugo donelo mnogo vise para direktno, a bogami i uticaja. I inace je to uvek argument za bioloska oruzja, sem ako se ne koriste u nekom ratnom periodu, uvek ces tu tehnologiju "ekonomicnije" da primenis u mirnodopske/humane svrhe i vise da zaradis. Da postoji.

 

Ali opet, ako je tacno, to je jako zanimljivo.

 

Jedna moja pretpostavka, posto sam pre par godina pisao da kazemo komentar na odredjeni rad da ne smaram sad o tome... uticaj antibiotika i zasto se desava da odredjene "super bakterije" postaju rezistentne (zbog cega ne treba pacijenta kljukati sa hemomicinom odmah). Radi se o toj zilavosti i sposobnosti tih mikroorganizama da se uzasno brzo razmnozavaju i samim tim i evoluiraju. Kada se nadju u odredjenoj sredini koja im nije povoljna, u stanju su da bukvalno laicki receno "kopiraju" svog saborca koji je preziveo najduze u toj sredini, i tako svaka sledeca celija maltene duplira svoj zivotni vek u toj sredini, dok se potpuno ne aklimatizuju.

 

U ovom petri dish eksperimentu, bakterijama je trebalo samo 11 dana (let that sink in) da se prosire u 1000 puta vecoj koncentraciji antibiotika.

 

 

 

Uzasno brzo evoluiraju. Isto tako i virusi.

 

E sad, posto ovaj (ako je ovo tacno, opet) ocigledno izgleda kao "namesten" da se bas lepo "slaze" sa nama, postavlja se pitanje kako je tako brzo evoluirao? Smatram, opet, laicki, da tih 10-ak godina nije kratak period i vrlo je moguce da je on zapravo duzi. U tim predelima su se pojavljivali i ranije slicni virusi, samo nije dolazilo do globalne pandemije. Vrlo je verovatno da neki "preci" ovog virusa, koji zbog ciste srece i nepostojanja "izvoza" nisu napravili globalnu posast, vec neko vreme cirkulisu u lokalnom stanovnistvu koje je na njih manje ili vise imuno.

 

To nije nista novo niti nenormalno, recimo, zna se da nisu konkvistadori dokrajcili stare americke civilizacije, vec njihove bolesti, sa kojima se domoroci nikada do tada nisu susreli.

 

Ovo je ista stvar, samo globalna.

 

Tako da se u tom delu ne slazem sa hipotezom da je ovo premalo vremena.

 

A da je interesantno, ukoliko je tacno - svakako jeste.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

 

Tako da se u tom delu ne slazem sa hipotezom da je ovo premalo vremena.

 

A da je interesantno, ukoliko je tacno - svakako jeste.

 

Možda je bolje pitanje 'zašto ne ranije', upravo zbog brzine i efikasnosti evolucije mikroorganizama. Naša genetika mnogo kaska za onime što priroda može da proizvede, prosto zato što ima više vremena i resursa od nas, a ne mora da brine za usputne greške koje dovode do istrebljenja pojedinih virusa. Tekst koji sam gore linkovao daje hipotezu da je ovaj soj došao u kontakt sa drugim, već prisutnim virusom, usled čega je i došlo do pomenute mutacije. To ima smisla. Uostalom, jedna od popularnijih hipoteza o nastanku višećelijskih organizama kazuje da su se bakterija i arheja spontano spojile tako da formiraju nukleus i ostatak onoga što ćelija poseduje - dakle, simbioza. Mikroorganizmi često tako funkcionišu, tako da je i ovo oko COVID-19 mogla biti jedna simbioza koja se ispostavila kao suviše uspešna za ljudski organizam. Tome treba dodati i preliminarne uvide da ono što zapravo dovede do prestanka rada pluća nije virus sam po sebi, već oluja citokina - odbrambeni sistem koji napada samog sebe braneći se od virusa. Dakle, više je faktora koji virusu idu na ruku, i s obzirom na vreme koje imaju da evoluiraju pre nego što skoče na čoveka može biti sasvim dovoljno da povremeno nastane soj koji je posebno opasan. To takođe sledi i iz činjenice da čovek sporije evoluira od mikroogranizama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

U pitanju su ventilatori:

Brand
  • Newport (7)
  • Drager (6)
  • Puritan Bennett (5)
  • Respironics (4)
  • Viasys (3)
  • GE (2)
  • Bird (1)
  • Philips (1)

Ima i drugih, recimo ovde u US manja firma, Hamilton. koliko se secam Respironics je neko od konkurenata kupio pre vise godina. Ima i Siemens, ali jedan od popularinijih je Drager.

Kakvo je pravo stanje u USA? Ima dosta informacija, ali nažalost sa engleskim ne baratam baš dobro da bi sve razumeo, na nemačkom nema baš puno, jer se bave sami sobom.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, wwww said:

spacer.png

Ako ja ovo ispravno prevodim pomocu googla, kazu da u Francuskoj dnevno rade 8000 testova, da hoce da ukljuce privatne laboratorije u testiranje, ali da je problem sto reagensi dolaze iz Kine i USA. Fabrika u Kini je zatvorena, a USA zadrzava sve za sebe. (teks iz le Monde-a)

Dobro si prevela

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Na temu evolucija virusa...

 

koronavirus su RNA virusi

evkarioti (npr. H.sapiens)

 

 

41467_2014_Article_BFncomms5165_Fig3_HTM

Mutation rate versus genome size for bacteria and other biological entities

nejmp058281_f1.jpeg

 

 

The Two Mechanisms whereby Pandemic Influenza Originates.

In 1918, an H1N1 virus closely related to avian viruses adapted to replicate efficiently in humans. In 1957 and in 1968, reassortment events led to new viruses that resulted in pandemic influenza. The 1957 influenza virus (Asian influenza, an H2N2 virus) acquired three genetic segments from an avian species (a hemagglutinin, a neuraminidase, and a polymerase gene, PB1), and the 1968 influenza virus (Hong Kong influenza, an H3N2 virus) acquired two genetic segments from an avian species (hemagglutinin and PB1). Future pandemic strains could arise through either mechanism.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pristevac said:

Kakvo je pravo stanje u USA? Ima dosta informacija, ali nažalost sa engleskim ne baratam baš dobro da bi sve razumeo, na nemačkom nema baš puno, jer se bave sami sobom.

Veoma je tesko definisati "pravo stanje", to be morala da ti izvucem delimicno iz medija a delimicno iz onoga sto cujem od raznih ljudi.

Nekoliko drzava je vec uvelo "stay at home", ljudi to poprilicno postuju koliko sam videla ovde kod mene, cujem da je u Kaliforniji slicno, a NYC je ionako disaster zone - i da poprilicno prazan kako cujem. Jedini izuzetak za sada je Florida koja zbog same situacije sa prolecnim raspustom, ima jako mnogo problema da gomilu studentarije ubedi da nisu neranjivi.

Mi kao i svi ostali cujemo o slucajevima, sad se tek imenuju neki preminuli, tako da ono s.... postaje stvarno. 

Osim one pocetne navale u kupovanju, pocinje da biva normalno. Inace to kupovanje nije nista novo - to se desava sa priblizavanje svake vece prirodne nepogode, tako da nije preterano iznenadjenje, osim sto su specificno napali toalet papir i hand sanitizers.

Otvoreni su centri za testiranje, ocekuje se prva panicna navala, iako su lepo limitirali jer ne mozes na testiranje bez preporuke lekara, to ce reci da prvo lekar potvrdi da imas moguce simptome a da nije prehlada.

Kazu da ce se u prodaji pojaviti i kucna varijanta testa, za sve one sto vole da se samo-testiraju, po ceni od nekih $135, sto i nije neka cifra ovde.

 

US koliko znam ima negde oko 500k ventilatora, uz to postoje mogucnosti nabavke novih, sta god su proizvodjaci imali u stoku. 

Veliki broj smrti su stariji ljudi, u samom startu na nesrecu virus se uvukao i neke staracke domove, i zato je bilo dosta umrlih. medjutim kako sada cujem siri se medju mladjom populacijom, to oni sto misle  da su neranjivi.

 

Primetno je odgovorno ponasanje vecine populacije oko mene, a cujem da je tako u Kaliforniji posto sam sa dosta ljudi u kontaktu, znaci ljudi sede kuci, izlaze za najosnovnije potrebe, drze odstojanje. restorani i slicno je zatvoreno osim za isporuku, i to se postuje (inace prete nekim drakonskim kaznama koje nisu ni objavili, posto su svi uredno pozatvarali).

 

Bolnice su izolovane, sve izborne procedure su ukinute, lekari se vracaju iz penzije da pomognu. Ima dosta osecaja "u ovome smo zajedno", sto je pozitivno.

 

U to ne racunam neke rednekove koji su se tukli po prodavnicama... Budala naravno ima.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zakkturbo said:

Petri dish je okrugla i mi je prevodimo kao Petri šolja. Na slici je nešto što se naziva flask i koristi se u radu sa ćelijskim kulturama. Ono što je bitno u radu sa ćelijama u in vitro uslovima je da se dobijeni rezultati ne mogu ekstrapolirati na uslove in vivo. Nije da je bitno, ali samo da pojasnim.

 

Ne, ali daju smernice, pretpostavljam?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pangolin

 

Na par mesta sam našao mišljenja da je od ove životinje krenula zaraza, a opet, na drugim mestima da je sve počelo od ljuskara (nikave veze između ove dve vrste). Zna li se u stvari šta je početak?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Laki21 said:

 

Ne, ali daju smernice, pretpostavljam?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pangolin

 

Na par mesta sam našao mišljenja da je od ove životinje krenula zaraza, a opet, na drugim mestima da je sve počelo od ljuskara (nikave veze između ove dve vrste). Zna li se u stvari šta je početak?

 

Pa pangolin bi trebalo da je ljuskar. Tako da je to ista zivotinja. Ili sam promasio nesto? 

 

Prvo je bilo od slepih miseva, a posle ili slepi mis ili pangolin(ljuskar). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je bio problem u 'ljuskar' (crustacean) i ovaj ljuskavac (pangolin), jer sam na par mesta pročitao da se pominju ljuskari.

Virus je potekao od slepih miševa, a nekoliko puta je menjana teorija kako je dospeo u ljude. Iz svega deluje da su prilično sigurni da postoji bar još jedan prenosilac od šišmiša do čoveka.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

 

Pa pangolin bi trebalo da je ljuskar. Tako da je to ista zivotinja. Ili sam promasio nesto? 

 

Prvo je bilo od slepih miseva, a posle ili slepi mis ili pangolin(ljuskar). 

 

Pangolin je sisar?

 

Ovo bi trebalo da su ljuskari, ili sam ja omašio fudbal?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

 

Pangolin je sisar?

 

Ovo bi trebalo da su ljuskari, ili sam ja omašio fudbal?

 

Sisar je. Izgleda da si omasio fudbal i to zestoko. 🙂 Klikni za tekst na srpskom na wikipedijinom clanku koji si linkovao. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

kinezi su svoja iskustva podelili sa svima , problem je samo u prihvatanju smernica a naravno i od mogucnosti i spremnosti zdravstvenih sistema svake drzave da primeni adekvatne mere da se koliko toliko smanji stopa smrtnosti.ima toga mnogo za pisaje ali sad sam bas umorma pa ne mogu opsirnije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...