Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

spacer.png

Ako ja ovo ispravno prevodim pomocu googla, kazu da u Francuskoj dnevno rade 8000 testova, da hoce da ukljuce privatne laboratorije u testiranje, ali da je problem sto reagensi dolaze iz Kine i USA. Fabrika u Kini je zatvorena, a USA zadrzava sve za sebe. (teks iz le Monde-a)

Link to comment
Share on other sites

Primercic:

upravo su javili o 9 mrtvih u starackom domu (od 160 koliko zivi tu) u Würzburgu (stari preko 80 godina), 5 na intenzivnoj u bolnici, 10 pozitivnih u izolaciji u svojim sobama. 23 negovatelja (ili kako se vec zovu oni koji brinu o njima) je zarazeno i u kucnom karantinu. Ne znaju kako su ljudi zarazeni.

 

 

Stanje u Heinsbergu (mesto gde je izbila epidemia u NRW) jutros u 11:30:

ukupno stanovnika u opstini: 250000

potvrdjenih slucajeva: 916 (ne znam da li su ovo aktivni slucajevi ili ukuno detektovani)

Umrlo: 15 (4 od juce)

 

Znam da su neki stanovnici ovog mesta prebaceni u druge bolnice (u Ahen, Keln, Dizeldorf - ne znam koliko).

 

Ahen:

ukupno stanovnika: 550000

potvrdjenih slucajeva: 436

Umrlo: 4 (isto toliko juce)

 

NRW - stanje jutros u 11:30:

potvrdjenih slucajeva: 6740 (1 na 2661 stanovnika), juce 6301

Umrlo: 27 (1 na 664172 stanovnika), juce 22

Link to comment
Share on other sites

.

 

Postoji kineska poslovica... " Kad nebo pada visoki bi trebalo da ga pridrze"...

 

Ukoliko se rizik sasvim realno i prilicno precizno  ocenjivao jos 8-9 godina nazad, pitanje sta je moderna civilizacija preuzela da ga spremno doceka?...Stranice 9-13, zanimljivo..

 

 

 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/211858/CO_NationalRiskRegister_2012_acc.pdf

 

 

upload_2020-3-21_20-37-34-png.2896812

 

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O ovom ja pisem poslednjih dana 😞

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ne-necemo-se-vratiti-u-normalu/2166826.aspx

 

 

Eksplozija broja zaraženih može se zaustaviti drakonskim mjerama

Upravo takvom kolapsu preopterećenog zdravstvenog sustava, nažalost, svjedočimo u Italiji, gdje liječnici moraju metodom trijaže birati koga će pokušati spasiti, a koga ne. 

Ovu eksploziju broja zaraženih može se zaustaviti drakonskim mjerama karantene, zabrane ulaska u zemlju i socijalnog distanciranja, čemu svjedočimo u Kini, odakle je pandemija i potekla. No, po svemu sudeći, takvo zaustavljanje pandemije samo je privremeno. 

Dok god netko na svijetu ima ovaj koronavirus, epidemija će ponovno izbiti kada i gdje se ove zaštitne mjere ukinu ili dovoljno olabave. Do tog su zaključka došli i istraživači s britanskog Imperijalnog koledža u Londonu u izvještaju koji su objavili u ponedjeljak, pod naslovom "Učinak nefarmaceutskih intervencija (NPI) na smanjenje smrtnosti od Covida-19 i opterećenja na zdravstvo". 

Oni stoga predlažu sljedeću metodu borbe protiv pandemije Covida-19 na srednji odnosno dugi rok: uvoditi ekstremnije mjere socijalnog distanciranja svaki put kad broj pacijenata na jedinicama intenzivne skrbi počne eksplozivno rasti, a onda ih ublažiti svaki put kad broj teško oboljelih padne. 

 

A sljedeći zaključak ovih istraživača zaista je depresivan: zatvaranje i socijalno distanciranje moralo bi se provoditi dvije trećine vremena. Drugim riječima, bile bi na snazi dva mjeseca i onda bi bile ukinute na mjesec dana - ili na dva tjedna s pauzom od tjedan dana. Istraživači zaključuju da su rezultati "kvalitativno slični za SAD" pa možemo pretpostaviti da isto ili slično vrijedi i za Europsku uniju.

Čak i kad bi podigli prag za aktivaciju mjera i time posredno žrtvovali viši broj oboljelih, mjere bi morale biti na snazi više od pola vremena.

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State

Pa to je ta studija koju smo ti prenosili wwww i ja, a koju je Prof. Drosten u svom podcastu interpretirao.

Upravo tako, a ako pustiš herd immunity, imaćeš katastrofu od 8 puta više pacijenata nego respiratora. Dakle, šta izabrati od dva zla. Većina se opredelila za ono koje čuva živote, a ne ekonomiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Pristevac said:

Hteo bih da pitam one koji su upućeniji. Pošto je svuda nestašica dezinfekcionih sredstava, da li se u nedostatku istih mogu koristiti žestoka alkoholna pića, i ako mogu koliko je to efikasno?

Hvala unapred.

 

Gre'ota je ali da, rakije >30% ce inaktivirati virus.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Eddard said:

@Sunshine State

Pa to je ta studija koju smo ti prenosili wwww i ja, a koju je Prof. Drosten u svom podcastu interpretirao.

Upravo tako, a ako pustiš herd immunity, imaćeš katastrofu od 8 puta više pacijenata nego respiratora. Dakle, šta izabrati od dva zla. Većina se opredelila za ono koje čuva živote, a ne ekonomiju.

To i ja pricam, s tim sto objasnjavam da ova opcija karantina/socijalnog distanciranja ce da traje i traje, a imam utisak da ljudi misle da cim pocne da pada broj zarazenih, da ce sve biti business as usual, i da cemo moci da se opustimo - necemo, sve do herd immunity (prirodnim putem, ovim tempom par godina)  ili do vakcine

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre neki dan pisala o ovom, cini mi se da me Mek grdio sto pisem tako nesto, a ja sam samo objasnjavala koje su mogucnosti i opcije u ovom slucaju (jer desperate times need .....) - gosn Hahn, head of FDA rece:

 

Stephan Hahn, head of the FDA, said he would not confirm a timeline but, given that the drug was already approved for other usages, researchers had information about possible side effects. He said the initial approval phase was done quickly, but the testing phase was only now getting underway.

“I want to assure you we’re working as quickly as we can, I don’t want to speculate about a timeline,” he said, adding that the FDA was “looking at everything that’s coming across our desks as possible treatment options for coronavirus.”

Hahn said the drug would be initially used under “compassionate use,” which means doctors can ask to use the experimental drug on patients. The FDA can then gather data on its safety and efficacy from doctors ahead of a full-scale approval. “We are working expeditiously,” he said.

He said the president had directed the agency to take a closer look at whether the use of chloroquine could be expanded more widely beyond compassionate use.

“And again, we want to do that in the setting of a clinical trial,” he said, “a large, pragmatic clinical trial to actually gather that information and answer the question that needs to be asked and answered.”

After Trump’s comments, Bloomberg reported that an FDA spokesperson told the news organization that hydroxychloroquine had not yet been specifically approved to help people diagnosed with COVID-19.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

 

Jasno da su potrebna opsirna i precizna istrazivanja, nema igranja sa lekovima, ali ne bi se on bas toliko spominjao da tu nema tragova nekog dejstva leka na virus...

Naravno, postoje  neki rezultati na malom uzorku, koji se u redovnim klinickim studijama ne uzimaju kao relevantni, ali u ovim desperatnim vremenima, nema se kad za klasicno klinicko ispitivanje koje traje; prednost ovig leka, u odnosu na neki novi eksperimentalni lek (new investigational drug) je sto se je on vec prosao safety testing (za drugu indikaciju, doduse), ali se na osnovu toga znaju njegovi side effects, znaci lek nije nepoznanica. Ovde je veci problem efficacy, nego safety - obzirom da je mali uzorak, nije radjena klasicna studija, te nije poznato koja doza leka je efikasna u ovom slucaju.

U svakom slucaju, sto neko vec rece - da sam obolela i u teskoj situaciji, radje bih da mi ga daju, pa iako nista ne uradi, nece (valjda) ni odmoci 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Asterion said:

 

Kako se na engleskom kaže stručno respiratorima, koji se sada koriste u borbi protiv koronavirusa (pomažu da težko bolestni prežive)? Koje  marke tih respiratora postoje na svetu? Koje firme ih proizvode?

 

 

 

U pitanju su ventilatori:

Brand
  • Newport (7)
  • Drager (6)
  • Puritan Bennett (5)
  • Respironics (4)
  • Viasys (3)
  • GE (2)
  • Bird (1)
  • Philips (1)

Ima i drugih, recimo ovde u US manja firma, Hamilton. koliko se secam Respironics je neko od konkurenata kupio pre vise godina. Ima i Siemens, ali jedan od popularinijih je Drager.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

DRŽAVE ne mogu jednostavno zaključati svoje stanovništvo kako bi pobijedile koronavirus, rekao je glavni stručnjak za hitne slučajeve Svjetske zdravstvene organizacije, dodavši da moraju postojati javne zdravstvene mjere kako bi se izbjegla ponovna pojava virusa.

"Moramo se zaista fokusirati na pronalaženje onih koji su bolesni, koji imaju virus, kako bismo ih izolirali, pronašli njihove kontakte i izolirali i njih", rekao je Mike Ryan iz WHO-a u intervjuu na BBC-ju u Andrew Marr Showu.

"Opasnost s karantenom je ta da ako ne donesemo odmah snažne zdravstvene mjere, postoji opasnost da će se bolest vratiti kad ukinemo restrikcije kretanja i karantene."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iz jedne tv emisije:

Na Univerzitetu u Utrechtu (NL) (Erasmus Centar) su ispitivali antitela koja su se razvila kod SARS epidemije 2003. godine i pronasli su jedan tip antitela koji ne samo sto se "vezao" za virus vec i sprecava infekciju "celijskih kultura" (ne znam koja je srpska formulacija, pretpostavljam da se ovde radi o reakciji doticnog antitela i grupacije celija u petrijevoj ciniji (je li to bese naziv za Petri dish?)) - a to bi nam valjda i bio cilj.

Kazu da se na bar 35 mesta u Evropi sprovode istrazivanja s ciljem pronalazenja leka za coronu i da postoji dobra saradnja izmedju nekih firmi (tolika da je jedna firma, koja je razvila neke supstance koje poboljsavaju efikasnost vakcina, ponudila te supstance drugima koje razvijaju vakcinu).

Relativno klasicna metoda za proizvodnju vakcine je da izdvoje par gena corona virusa koji se onda ubrizga i izaziva reakciju organizma (dakle, ne ceo virus). Racunaju da ce tako ubrzati proces pronalazenja vakcine (u odnosu na klasicni). U Nijmegenu i Utrechtu (NL) pokusavaju s jednom drugom (kazu vec etabliranom) strategijom: da poboljsaju generalni imuni sistem svojih ljudi da bi takav organizam brze i bolje reagovao na corona virus i unistio ga. Ideja je da se koristi vakcina protiv tuberkuloze koja nece direktno uticati na corona virus vec preko ojacavanja imuniteta organizma (ne pitajte me sta i kako, ja samo prenosimm sta ovi rekose na tv). 1000 medicinskih radnika bi trebalo da uzme ucesce u ovom eksperimentu (500 dobja vakcinu, 500 placebo). Kazu da su nekakva prethodna ispitivanja pokazala da ovako "ojacani" ljudi dobijaju 30-70% manje infekcija, pa se nadaju da ce ovo upaliti i kod corone.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Pristevac said:

Hteo bih da pitam one koji su upućeniji. Pošto je svuda nestašica dezinfekcionih sredstava, da li se u nedostatku istih mogu koristiti žestoka alkoholna pića, i ako mogu koliko je to efikasno?

Hvala unapred.

 

 

Peri ruke običnim sapunom. Ako zatreba dezif. sredstva onda  sa 60% ili više etanola/izopropanola.

 

Proveri one aftrshave/vodica po brijanju, ako ima toliki procenat (crveno).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

Iz jedne tv emisije:

Na Univerzitetu u Utrechtu (NL) (Erasmus Centar) su ispitivali antitela koja su se razvila kod SARS epidemije 2003. godine i pronasli su jedan tip antitela koji ne samo sto se "vezao" za virus vec i sprecava infekciju "celijskih kultura" (ne znam koja je srpska formulacija, pretpostavljam da se ovde radi o reakciji doticnog antitela i grupacije celija u petrijevoj ciniji (je li to bese naziv za Petri dish?)) - a to bi nam valjda i bio cilj.

Kazu da se na bar 35 mesta u Evropi sprovode istrazivanja s ciljem pronalazenja leka za coronu i da postoji dobra saradnja izmedju nekih firmi (tolika da je jedna firma, koja je razvila neke supstance koje poboljsavaju efikasnost vakcina, ponudila te supstance drugima koje razvijaju vakcinu).

Relativno klasicna metoda za proizvodnju vakcine je da izdvoje par gena corona virusa koji se onda ubrizga i izaziva reakciju organizma (dakle, ne ceo virus). Racunaju da ce tako ubrzati proces pronalazenja vakcine (u odnosu na klasicni). U Nijmegenu i Utrechtu (NL) pokusavaju s jednom drugom (kazu vec etabliranom) strategijom: da poboljsaju generalni imuni sistem svojih ljudi da bi takav organizam brze i bolje reagovao na corona virus i unistio ga. Ideja je da se koristi vakcina protiv tuberkuloze koja nece direktno uticati na corona virus vec preko ojacavanja imuniteta organizma (ne pitajte me sta i kako, ja samo prenosimm sta ovi rekose na tv). 1000 medicinskih radnika bi trebalo da uzme ucesce u ovom eksperimentu (500 dobja vakcinu, 500 placebo). Kazu da su nekakva prethodna ispitivanja pokazala da ovako "ojacani" ljudi dobijaju 30-70% manje infekcija, pa se nadaju da ce ovo upaliti i kod corone.

 

 

bold:

Verovatno je cell culture flaskImage result for cll culture flask

 

 

Inače gene izoluješ, uneseš u modelni organizam (npr. E.coli) sa ostalim genima, namnožiš u bioreaktoru, izoluješ taj dio proteina/antigena, i onda to unosiš u životinje, i meriš razna parametre.

 

Inače postoje i tzv. DNA vakcine...

 

DNA-Vaccine-Image-714x402.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

Inace, jedan lekar je nazvao ovu omladinu koja se ne pridrzava preporuka vec se svrcka okolo i raznosi virus: bioloskim oruzjem. U princiu, to je zapravo to.

 

Technically speaking NE. Oni su sredstvo za raznos (delivery system) biol.oružja.

 

 

Inače... po donjem modelu, Italija stiže vrh/pik tek sredinom aprila.

 

 

COVID-19 and Italy: what next?

The most difficult prediction is the maximum number of infected patients that will be reached in Italy and, most importantly, the maximum number of patients who will require intensive care unit admission. This prediction is of crucial importance to plan for new facilities in Italian hospitals and to calculate the time period in which they need to be available. On the basis that the region of Hubei in China has a slightly smaller population than Italy (approximately 50 million in Hubei and 60 million in Italy), we tentatively assumed that the trend for the maximum number of patients who are actively infected would be similar in the two territories. In doing so, we cannot overlook the fact that the effect of travel restrictions on the spread of the COVID-19 outbreak and the extraordinary community measures taken within and outside of Wuhan are unlikely to be replicated elsewhere. Moreover, the current approach to these patients in Lombardy implies non-pharmacological and pharmacological interventions, including antiretroviral medication, which might be different from the Wuhan outbreak, and could distort the calculation. We also realise that there is heterogeneity in the transmission dynamics between the city of Wuhan and elsewhere in the province, where the number of people who are infected remains lower. Therefore, it might not be unrealistic to assume that what is going to happen in Italy soon might mirror what happened in Hubei. Of course, it would have been more appropriate to directly compare Greater Wuhan (19 million people) with the region of Lombardy (9 million people), the most seriously affected region in Italy at the moment, but such data are not available.

6

 We do not currently have additional evidence we can take into consideration to make more robust assumptions regarding the exact number of patients who will be infected in the future days or weeks. On the basis of the available data,

5

 the number of infected patients reached approximately 38 000 at the end of February, 2020, in the Hubei region, when the number of new cases decreased to almost zero. Given that so far the percentage of patients requiring ARDS treatment is close to 10% for patients who are actively infected, at least in Lombardy, we can assume that we will need approximately 4000 beds in intensive care units during the worst period of infection, which is expected to occur in about 4 weeks from March 11. This is challenging for Italy, as there are now just over 5200 intensive care beds in total. The aim now is to increase this number to safely meet urgent future needs. According to our prediction, we have only a few weeks to achieve this goal in terms of procuring personnel, technical equipment, and materials. These considerations might also apply to other European countries that could have similar numbers of patients infected and similar needs regarding intensive care admissions.

 

 

Edited by Asterion
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Petri dish je okrugla i mi je prevodimo kao Petri šolja. Na slici je nešto što se naziva flask i koristi se u radu sa ćelijskim kulturama. Ono što je bitno u radu sa ćelijama u in vitro uslovima je da se dobijeni rezultati ne mogu ekstrapolirati na uslove in vivo. Nije da je bitno, ali samo da pojasnim.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...