Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Immunological memory to SARS-CoV-2 assessed for greater than six months after infection

 

Nevertheless, immune memory consisting of at least three immunological compartments was measurable in ~90% of subjects > 5 months PSO, indicating that durable immunity against 2o COVID-19 disease is a possibility in most individuals.

 

Naravno ovo jos nije imalo peer review, i mali je uzorak, ali su jako dobre vesti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U martu i aprilu su pedijatri u Italiji, Francuskoj i GB primetili slucajeve dece sa simptomima koji lice na Kawasaki bolest (hiper-upalno stanje kod dece do 5 godina starosti) nakon sto su prilicno lagano prelezali covid-19. No deca koju je snasla hiper-inflamacija nakon covid-19 su se razlikovala po tome sto su starija i sto im je tok bolesti komplikovaniji u smislu vece zivotne ugrozenosti deteta. Ponekad se da procitati o nekom konkretnom slucaju, otuda radoznalost. 

 

Novootkriveni simptom je nazvan MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children). Pojavljuje se 4-6 nedelja nakon zaraze, pracen je visokom temperaturom, organskom disfunkcijom i drasticno povecanim upalnim procesom. Katalizator bolesti je virus i stanje je uzrokovano pogresno uzmerenim odbrambenim sistemom sto rezultira autoimunim napadima telesnih proteina i tkiva poput krvnih sudova i srca (”citokinska oluja”).

 

Spoiler
Quote

What is MIS-C?

Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) is a condition where different body parts can become inflamed, including the heart, lungs, kidneys, brain, skin, eyes, or gastrointestinal organs. Children with MIS-C may have a fever and various symptoms, including abdominal (gut) pain, vomiting, diarrhea, neck pain, rash, bloodshot eyes, or feeling extra tired. We do not yet know what causes MIS-C. However, many children with MIS-C had the virus that causes COVID-19, or had been around someone with COVID-19.

 

U saradnji izmedju Karolinske univerzitetske bolnice i Tor Vergata University of Rome uradjena je koliko toliko ogranicena studija da bi se videlo zasto se ovo desava kod neke dece. Hiper-inflamacija kod dece se razlikuje od hiper-inflamacije kod odraslih sa teskim akutnim covid-19 o cemu se moze procitati u ovoj publikaciji

 

 

Edited by Cyber
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

 

I definitivno završena treća faza, sada sledi registracija, pa upotreba.

 

Upravo procitah da ce treca faza da traje negde do maja, ovo je tek pocetak, a treba da se prate tokom vise meseci sekundarni efekti i slicno.

Ovo je koliko sam shvatila samo uspesan pocetak trece faze

Link to comment
Share on other sites

Da li je bilo još nekih istraživanja vezano za korelaciju unete količine virusa i težine simptoma? 

 

Pričali smo već da u ovom "drugom talasu" imamo daleko manju smrtnost - pored toga što imamo daleko više testiranja, pa samim tim i hvatamo više blagih i asimptomatskih slučajeva, i pored toga što su oni ugroženiji sada više oprezni - da li se ovo može objasniti time i da se sada ljudi generalno zaražavaju sa manjom količinom virusa? Jednostavno ljudi se više paze, nose masku, drže odstojanje, skraćuju dužinu kontakta, pa čak i kada se zaraze, to onda bude sa manjom količinom virusa, a samim tim i sa blažim simptomima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znas kako prijatelju, ima i do toga svega sto si naveo, drugo, sam virus, sto vise prolazi kroz populaciju verovatno barem malo slabi, trece, sad ga i zdravstvo bolje poznaje, leci..u prvom talasu su i asimptomaticne hospitalizovali npr..i sigurno vise ljudi ustaje sa respiratora..problem ej sto s ekod na skonkretno, bas prosirilo, sto zbog skola, sto i zbog nedisciplinem, pa imas vec i vise nego dovoljno za hospitalizaciju da je vec sve puno do temelja..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harmonika said:

Znas kako prijatelju, ima i do toga svega sto si naveo, drugo, sam virus, sto vise prolazi kroz populaciju verovatno barem malo slabi, trece, sad ga i zdravstvo bolje poznaje, leci..u prvom talasu su i asimptomaticne hospitalizovali npr..i sigurno vise ljudi ustaje sa respiratora..

 

bold: Ima toga svakako, ali ako se ne varam, sada ujedno imamo i manji broj ozbiljnih slučajeva koji zahtevaju bolničko lečenje. 

 

Oko samog slabljenja virusa se ne bih petljao jer generalno nemam pojma o tome. Ne znam ni da li postoji neka studija koja ukazuje na to ili je to nešto što je inače slučaj sa virusima pa se pretpostavlja da je i ovde slučaj ili se sve svodi na laički zaključak manje ozbiljnijih slučajeva -> virus je oslabio, što uopšte ne mora da znači. Zato sam i postavio ovo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali to je smao ako se gleda u odnosu na sveukupan broj zarazenih, bolnice su opet pune, pa kad gledas big picture, ne znaci nam previse..mozda je ovim razvijenijim zemljama nesto lakse sada neo ranije, nama u stvari ispada teze..zato se nadam psole ovoga jos jednom zatisju, pa eventualno cetvrtom talasu manjeg intenziteta od svih prethodnih..i to znacajno manjeg....

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Nisma ni ja, ja samo citiram neka strucna misljenja,a i mislim da se to koliko toliko u praksi ipak pokazuje, bar zasada mada je to malo teze videti, jer kazem, u Srbiji je trenutno prilicno usrana situacija..slabi u smislu, manje ljudi koje zarazi ugrozava, manje teskih klinickih slika, manja smrtnost..da li je to slabljenje ili mutacija,svejedno. .

Link to comment
Share on other sites

Virus će verovatno mutirati u smeru da sporije ubija domaćina, jer tako ima veću šansu da se širi. Virus gripa H1N1 je najbolji primer. Prvi put kad se pojavio izazvao je čuvenu Špansku groznicu. Kasnije je isti virus bio uzrok još nekoliko epidemija i pandemija, ali svaka sledeća je bila sve blaža, da bi epidemija svinjskog gripa, koju je takođe izazvao virus H1N1, bila na nivou običnog sezonskog gripa. Znači, za jedno sto godina možemo računati da SARS-CoV-2 neće biti razlog za brigu.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, sad, ti ga otera do ne znam gde..trenutno je fokus valjda ipak kovid 19..mislim d aniko od nas, cak ni ovi strucnjaci, ne mogu sa predvidjanjima da odbace toliko,a ne mi, obicni laici..i ja svaku svoju teorju iznesem na osnovu nekih strucnih teorija i istrazivanja, kojima verujem, to je mozda malko subjektivno,ali ima to neki temelj..a ima i toga da su virusi prosto nestajali smai od sebe, tek onako, kako dosli, tako i otisli..sto ja za kovid nisma niakd tvrdio da ce biti, jer to vec niko iole strucan nije rekao, barem nisam cuo..ako ne racunamo Nestora, naravno :classic_biggrin:

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Inače je virus H1N1 u velikoj meri zaslužan i za današnje nepoverenje ljudi prema vakcinama. 1976 je izbila lokalna zaraza svinjskim gripom u jednoj vojnoj bazi u USA, zarazilo se 13 vojnika, od kojih je jedan umro. Nakon toga su američke vlasti naredile obaveznu vakcinaciju nedovoljno testiranom vakcinom, koja je prekinuta nakon što je vakcinisano otprilike četvrtina stanovništva USA i registrovani brojni zdravstveni problemi kod vakcinisanih. I danas imamo ovo što imamo, antivaksere i slične pojave.

 

Quote

In 1976, an outbreak of the swine flu, influenza A virus subtype H1N1 at Fort Dix, New Jersey caused one death, hospitalized 13, and led to a mass immunization program. After the program began, the vaccine was associated with an increase in reports of Guillain-Barré Syndrome, which can cause paralysis, respiratory arrest, and death. The immunization program was ended after approximately 25% of the population of the United States had been administered the vaccine.

izvor: Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj pise da je statistika da samo 40% Francuza ima za sada nameru da se vakcinise razlog je sto nemaju poverenja u ove vakcine koje su na brzinu napravljene i u to takmicenje ko ce brze kazu da svaka informacija o nekoj novoj vakcini ima rezultat da jos manje francuza ima zelju da je primi jer misle da su rizicne i nedovoljno ispitane i da se prave samo zbog para

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

pa bila ona afera oko vakcina, gde su se deca radjala sa jednom zakrzljanom rukom.

 

To je valjda bila afera Talidomid početkom šezdesetih. To nije bila vakcina već lek protiv jutarnje mučnine trudnica. Jeste bio efikasan u svojoj primarnoj nameni, ali kao nusefekat u određenom broju slučajeva rađala su se deca fokomeličari, ruke zakržljale poput peraja od foke.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poslao mi jedan kolega link na ovaj clanak, a vezano za upotrebu platnenih maski:

 

https://bmjopen.bmj.com/content/5/4/e006577

 

 

Conclusions This study is the first RCT of cloth masks, and the results caution against the use of cloth masks. This is an important finding to inform occupational health and safety. Moisture retention, reuse of cloth masks and poor filtration may result in increased risk of infection. Further research is needed to inform the widespread use of cloth masks globally. However, as a precautionary measure, cloth masks should not be recommended for HCWs, particularly in high-risk situations, and guidelines need to be updated.

 

Prednost uvek medicinskoj maski

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Istrazivanje se odnosilo na medecinare, kod njih je za ocekivati da platnene su losije od hirurskih maski posto su oni non stop u kontaktu sa obolenima pa platnena maska izgleda pogoduje virusu kad se natopi vlagom a duze je zadrzava od hiruske.

 

Po meni platnena je za obican svet sasvim dovoljna, plus mozes imati nekoliko pa menjati na par sati, dodjes kuci prokuvas ih i na susenje, sumljam da je potrebno bilo kakvo peglanje posle duzeg prokuvavanja (15minuta ili vise).

 

Inace nije problem maska, problem je distanca. Dzabe maska ako se vas par skupite na gomilicu pricate, mezite i pijete ko kod nas u firmi sto je bilo i jedan koji je bez simptoma zarazio dvojicu.

 

 

Dakle niti se tad nose maske a i da se nose preblizu su pa moze i vazduhom da se virus prenese sasvim lako. Ko u drugom odeljenju gde u istoj kancelariji vise zarazenih, niko nije kasljao ali isti vazduh disu.

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 11/19/2020 at 3:42 PM, wwww said:

ne znam. s tacke gledista virusa: zasto bi tek tako resio da "slabi" (sta to znaci")?

mutacije ce se desavati te desavati. do sada su uglavnom bile takve da nisu bitno promenile karakter virusa (osim one s valjda povecanim brojem "pipaka" koja bi valjda trebalo da omoguci brze sirenje virusa).

ako uzmemo u obzir da "prirodna selekcija" nece favorizovaati one mutacije i podvrste virusa koje ce prebrzo da ubiju domacina, a da ovaj ne stigne da ga dalje prosiri (jer ce tako ta podvrsta virusa sama da izumre), ne znam zasto bi prirodna selekcija favorizovala podvrstu virusa koja je manje stetna za coveka.

no, nisam strucnjak. 🤷‍♀️

Miroslav Radman,hrvatski geneticar svetskog glasa ima suprotno misljenje:

"

"Koronavirus dobije u svakom kopiranju svojih gena isti broj mutacija po genomu, po asamblu od svojih gena, koliko i virus side, jer je virus side četiri puta manji nego koronavirusa, a koronavirus mutira četiri puta sporije. One su učestale kod RNA i ti virusi toliko često se menjaju, akumuliraju greške i kopiraju ih i dodaju nove. RNA virusi redovno idu u svoju genetsku propast, zbog toga je evolucija sekvenci tih virusa kao da su sto miliona godina prošli u jednoj godini. U mesec, dva, tri kao da nastaju nove vrste tog virusa", rekao je Radman objašnjavajući kako virus napreduje i širi se.   

Poredio je to s virusom gripa, kazavši kako on svaki put počinje iznova, već se genetski raspadne. 

"On postane impotetniji kao virus i na kraju služi samo da ljudi dobiju imunitet", rekao je Radman. Na pitanje da li to znači da ne veruje u vakcine već u samouništenje virusa, rekao je: "Da".  

"

http://rs.n1info.com/Vesti/a665144/Doktor-Miroslav-Radman-Koronavirus-ce-sam-sebe-unistiti.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...