Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

4 hours ago, sreta-steta said:

Meni je ovo strasno... Pazi za 2.5 meseca se 50% ljudi ne vrati na posao i to nezavisno o tezini infekcije! Jedna stvar sto sam primetio je da mi se srce ubrzalo (mada da tu izvedem pravi zakljucak, treba jos vremena da prodje). Nekada se jesam bavio sportom, umereno aktivan na oko 8km setnje dnevno - meni srce radi na 60-65 u stanju mirovanja. Od kad je ovo pocelo izmedju 72-76. 

  

 

 

Nije da umanjuje ista, ali pise da se 30 % ne vrati na posao, a 50 % se odnosi na one koji osecaju iscrpljenost 10 nedelja nakon covid-19

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sreta-steta said:

Meni je ovo strasno... Pazi za 2.5 meseca se 50% ljudi ne vrati na posao i to nezavisno o tezini infekcije! Jedna stvar sto sam primetio je da mi se srce ubrzalo (mada da tu izvedem pravi zakljucak, treba jos vremena da prodje). Nekada se jesam bavio sportom, umereno aktivan na oko 8km setnje dnevno - meni srce radi na 60-65 u stanju mirovanja. Od kad je ovo pocelo izmedju 72-76. 

  

 

nisam htela da te plasim, samo da kazem da "tvoj slucaj" (ako se i pokaze da je slucaj jer si tek u fazi preboljevanja corone) nije usamljen.

takodje, sindrom je prepoznat i vec je vise strucnjaka ukazalo na njega i pozvalo na istrazivanje, tako da je za ocekivati da ce se i na polju "lecenja" nesto uskoro pokrenuti.

 

neko je pre neki dan pomenuo da u celoj ovoj prici fale nekakve preporuke kako ojacati imnitet, sta mozemo u medjuvremenu da uradimo da povecamo sopstvene sanse da sto bolje prodjemo ako se zarazimo /kad se zarazimo. Bilo bi dobro kad bi neko od strucnjaka nesto rekao i o ovome (mada razumem i zasto niko nista ne govori jer se svi plase da ce ih posle neko drzati za rec ako se pokaze da te preporuke i nisu pomogle - a velika je verovatnoca da ne pomognu jer se jos ne zna dovoljno o virusu da bi se smislila preventiva).

Link to comment
Share on other sites

Meni je to scenario iz pakla. Ako se pokaze da ne mogu da radim neki period od x meseci to je... uzas. Na stranu ako moram da prilagodim stil zivota tome koliko "mogu" - jednostavno to nisam navikao. S druge strane mislim da svi mi 35-45 dobijemo taj reality check da ima razlike ono sto mislis da mozes i onoga sto zapravo mozes. Inace odradjena jos jedna setnja, shvatio sam da ne mogu npr da pricam telefonom i hodam, obavezno se zadisem.

Glede imuniteta, napisao sam negde da sam ja vec mesecima na vitaminu C, D, Zn i Mg. Ali nisam naucnik da kazem da je to to. Cak ne mogu da tvrdim da je to razlog zasto bolje prolazim od moje zene jer ona je na primer anemicna. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasha arsenal said:

Znam jednu medicinsku sestru koja se oporavila tek nakon dva i po meseca i to ne 100%.I dalje oseća umor.

 

Inače,danas mi je najgori dan.Juče sam otišao do kovid ambulante da mi doktorka posluša pluća jer je kašalj počeo da se pojačava.Rekla mi je da su ok i da nema potrebe da me kljuka antibioticima ili da me šalje u glavnu kovid ambulantu da snimim pluća.Pitala me je da li sam imao temperaturu,rekao sam da nisam.

Sinoć oko 3h je krenula temperatura.Probudio sam se i počeo da se tresem jer me hvatala zima.Tek sam zaspao oko 7h.Još i nije neka velika,najveća 37.2.

 

Popio sam jutros antibiotik(Klacid)na svoju ruku jer je upravo njega prepisao doktor supruzi u slučaju da bude imala temperaturu.Kako sam razumeo,to sprecava da se virus spusti u pluća.

 

Sutra ću pozvati moju doktorku za savet.

 

prema onom sto sam cula to je neki tipican tok bolesti (pratila sam sta je CNN komentator Kris Cuomo izvestavao o toku sopstvene bolesti): malo krene na bolje, pa se vrati temperatura, pa se ponovo poboljsa. Nije kao kod gripa kad posle 5 dana sve pregrmis i gotovo. Tako da nemoj da panicis, samo to treba pregrmeti. Ako se ne varam, Cuomo je rekao da je bitno da se prati zasicenost kiseonikom (uzme se neka spravica koja se stavi na prst i meri % kiseonika u krvi), mislim da je takodje rekao da je bitno da se ipak i covek malo krece (ali provericu da li mogu da nadjem negde sta je tacno govorio, to je bilo negde u aprilu ako se ne varam). On je imao i neke halucinacije kad je imao visoku temperaturu, tako da nemoj da te uplasi ako se nesto tako desi. Inace, covek je iz svoje kuce (iz izolacije) radio svoju emisiju na CNN-u (koja traje 1h), a i sad je potpuno aktivan (imao je "nocna dezurstva", tj. vodio je emisiju po nekoliko sati tokom izvestavanja s izbora), sto znaci da se covek sasvim oporavio. Pa ces i ti, kakav god da ti bude tok bolesti. 👍 🤞

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sreta-steta said:

Meni je to scenario iz pakla. Ako se pokaze da ne mogu da radim neki period od x meseci to je... uzas. Na stranu ako moram da prilagodim stil zivota tome koliko "mogu" - jednostavno to nisam navikao. S druge strane mislim da svi mi 35-45 dobijemo taj reality check da ima razlike ono sto mislis da mozes i onoga sto zapravo mozes. Inace odradjena jos jedna setnja, shvatio sam da ne mogu npr da pricam telefonom i hodam, obavezno se zadisem.

Glede imuniteta, napisao sam negde da sam ja vec mesecima na vitaminu C, D, Zn i Mg. Ali nisam naucnik da kazem da je to to. Cak ne mogu da tvrdim da je to razlog zasto bolje prolazim od moje zene jer ona je na primer anemicna. 

 

Mislim da je prerano za zaključak, kolega je prošao taj put sličan tvome, i trajalo je, ali se oporavio bez posledica. Daj sebi malo vremena pre zaključka.

p.s. rano ti je i za reality check čekaj da dođe 50+ tad je check 🙂 Veruj mi, iz iskustva. Mada kako imam običaj da kažem, posle pedeset ide nizbrdo, pa nam je u tom smislu lakše...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sreta-steta said:

Meni je to scenario iz pakla. Ako se pokaze da ne mogu da radim neki period od x meseci to je... uzas. Na stranu ako moram da prilagodim stil zivota tome koliko "mogu" - jednostavno to nisam navikao. S druge strane mislim da svi mi 35-45 dobijemo taj reality check da ima razlike ono sto mislis da mozes i onoga sto zapravo mozes. Inace odradjena jos jedna setnja, shvatio sam da ne mogu npr da pricam telefonom i hodam, obavezno se zadisem.

Glede imuniteta, napisao sam negde da sam ja vec mesecima na vitaminu C, D, Zn i Mg. Ali nisam naucnik da kazem da je to to. Cak ne mogu da tvrdim da je to razlog zasto bolje prolazim od moje zene jer ona je na primer anemicna. 

 

ah, godine... :classic_wink:

 

Elem, nemoj da panicis i nemoj da forsiras, zamisli da si ti u onoj drugoj polovini koja se bez ikakvih problema oporavila i to brzo. A ako naletim na neke korisne radove/savete sta i kako - postavicu.

Uzimanje vitamina sigurno nije bilo stetno, sigurno je pomoglo necemu. A videcemo da li cemo naci jos neke korisne savete (kako oko promene navika u ponasanju, ishrani ili cemu god tako i u uvodjenju nekih novih).

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sreta-steta said:

Meni je to scenario iz pakla. Ako se pokaze da ne mogu da radim neki period od x meseci to je... uzas. Na stranu ako moram da prilagodim stil zivota tome koliko "mogu" - jednostavno to nisam navikao. S druge strane mislim da svi mi 35-45 dobijemo taj reality check da ima razlike ono sto mislis da mozes i onoga sto zapravo mozes. Inace odradjena jos jedna setnja, shvatio sam da ne mogu npr da pricam telefonom i hodam, obavezno se zadisem.

Glede imuniteta, napisao sam negde da sam ja vec mesecima na vitaminu C, D, Zn i Mg. Ali nisam naucnik da kazem da je to to. Cak ne mogu da tvrdim da je to razlog zasto bolje prolazim od moje zene jer ona je na primer anemicna. 

 

Pricekaj sa testom stvarnosti do oko po veka - velika razlika!

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ja znam samo dva slucaja zarazenih, ono bas licno ih znam, jer su mi rod: stric (65 god, zavrsio 3 nedelje u bolnici, upala pluca, etc....u julu), i zena od mog brata od strica (52 god, ima hipotireoideozu, malo punackija, bila 10 dana u bolnici u avgustu, upala pluca) - oboje kazu da se osecaju kao i pre corone (to rekose kad sam bila u Srbiji, septembar/oktobar). Oboje uveliko rade.

Nije uopste reprezentativan uzorak, ali nisu ni neki bas mladi ljudi u pitanju, tako da @sreta-stetanemoj paniciti unapred, ti si jos u toku bolesti, naravno da ne mozes biti fit sad dok traje.

 

Ja sam se proslog novembra razbolela jaaako, par tura antibiotika, akutno trajalo bar 6 nedelja, i posle toga jos nekoliko....a nije bila korona (valjda 😄 )

 

p.s. imam i dokaze, prepiska s prijateljima s Floride, koji su isto tako bolovali u tom periodu, pa smo izmenjivali nase near death experiences

 

p.p.s. htedoh reci nije cudo da potraje, ne budemo fit ni posle obicne gripe odmah, tako da nije neocekivano da ce i posle ovog zla biti i gore

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma znam, nego nisam navikao. Inace sam postupao kao 99% ljudi ovde: ako mi je lose - aspirin pa na posao. Ako mi je mnogo lose, 2 komada i odlezi dan, dva. Pogotovo sto sam kontraktor, pa svako bolovanje kosta :). Nego mene kada neko pita kako ide bolest, ja pisem ovo sto je nego napisao sashi: bolest nije linearna. Bude ti bolje, pa ti se vrati temperatura. Pusti temperatura, pocne kasalj. Osecas se zdravo, pa krene malaksalost. Kao da vreba iz prikrajka da se opustis i zvekne na nesto drugo. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, wwww said:

 

prema onom sto sam cula to je neki tipican tok bolesti (pratila sam sta je CNN komentator Kris Cuomo izvestavao o toku sopstvene bolesti): malo krene na bolje, pa se vrati temperatura, pa se ponovo poboljsa. Nije kao kod gripa kad posle 5 dana sve pregrmis i gotovo. Tako da nemoj da panicis, samo to treba pregrmeti. Ako se ne varam, Cuomo je rekao da je bitno da se prati zasicenost kiseonikom (uzme se neka spravica koja se stavi na prst i meri % kiseonika u krvi), mislim da je takodje rekao da je bitno da se ipak i covek malo krece (ali provericu da li mogu da nadjem negde sta je tacno govorio, to je bilo negde u aprilu ako se ne varam). On je imao i neke halucinacije kad je imao visoku temperaturu, tako da nemoj da te uplasi ako se nesto tako desi. Inace, covek je iz svoje kuce (iz izolacije) radio svoju emisiju na CNN-u (koja traje 1h), a i sad je potpuno aktivan (imao je "nocna dezurstva", tj. vodio je emisiju po nekoliko sati tokom izvestavanja s izbora), sto znaci da se covek sasvim oporavio. Pa ces i ti, kakav god da ti bude tok bolesti. 👍 🤞

 

 

evo nekih snimaka s youtubeta:

 

ovde daje savete kako da se rade neke vezbe disanja

 

(uzmi u obzir da je njegov cilj kao novinara bio i da upozori ljude da covid nije samo obican grip, tako da nemoj da panicis dok slusas ovo)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

 

prema onom sto sam cula to je neki tipican tok bolesti (pratila sam sta je CNN komentator Kris Cuomo izvestavao o toku sopstvene bolesti): 

 

Nemoj molim te navoditi Cuoma kao relevantan primer, posto je covek dokazano lagao o tom njegovom "toku bolesti' i samoizolaciji u podrumu, dok je za to vreme setao ulicama kad god je hteo. Onako pozitivan.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Nemoj molim te navoditi Cuoma kao relevantan primer, posto je covek dokazano lagao o tom njegovom "toku bolesti' i samoizolaciji u podrumu, dok je za to vreme setao ulicama kad god je hteo. Onako pozitivan.

imas neki dokaz za ovo?

 

https://deadline.com/2020/05/cnn-chris-cuomo-much-sicker-coronavirus-anthony-fauci-1202926023/

 

 

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

imas neki dokaz za ovo?

“Rules for thee but not for me” looks to be Chris’ mantra. Back in April, he was caught ignoring the rules while living out in the Hamptons. He actually had the virus, yet Cuomo failed to quarantine properly, even getting into a fight with bicyclist who harassed him for hanging outside of his East Hampton home in April.

 

Imas izvestaje iz tog vremena.

Cuomo said he tested positive for Covid on March 31 and broadcast his show from his home.

He later said he had a hallucination of his late father, former New York Governor Mario Cuomo, as a result of symptoms. 

But he was ridiculed for 'staging' a reunion with his family on Instagram after 'several weeks locked in his basement' - even though he admitted leaving his home just nine days before.

Link to comment
Share on other sites

ima neki link na tu vest?

 

hoces da kazes da je Fauci lagao?

 

vidim da se doticni tekst poziva na Fox news i njihovog izvestaca Tuckera Carlsona koji je dobio pismo menadzera zgrade u kojoj navodno zivi Cuomo a doticno pismo bilo upuceno Cuomu. Dozvoli da ja ne verujem Fox news i narocito doticnoj personi.

Iz istih novina potice vest o anonimnom biciklisti...

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sreta-steta said:

Ma znam, nego nisam navikao. Inace sam postupao kao 99% ljudi ovde: ako mi je lose - aspirin pa na posao. Ako mi je mnogo lose, 2 komada i odlezi dan, dva. Pogotovo sto sam kontraktor, pa svako bolovanje kosta :). Nego mene kada neko pita kako ide bolest, ja pisem ovo sto je nego napisao sashi: bolest nije linearna. Bude ti bolje, pa ti se vrati temperatura. Pusti temperatura, pocne kasalj. Osecas se zdravo, pa krene malaksalost. Kao da vreba iz prikrajka da se opustis i zvekne na nesto drugo. 

Ovaj moj kolega opisuj to isto, kaže ima period dana ne može do WC da ode, pa period dana kada misli da može da nacepa 5 metara drva jednom rukom, - pun snage. I smenjuje se random.
On je preležao bez posledica ikakvih. Za neki dan slavi 50. rođiš

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

ima neki link na tu vest?

Na koju vest? Ovu?

https://nypost.com/2020/04/14/long-island-bicyclist-verbally-attacked-by-chris-cuomo-fires-back/

 

4 hours ago, wwww said:

hoces da kazes da je Fauci lagao?

Kakve veze ima Cuomo sa Faucijem?

 

4 hours ago, wwww said:

vidim da se doticni tekst poziva na Fox news i njihovog izvestaca Tuckera Carlsona koji je dobio pismo menadzera zgrade u kojoj navodno zivi Cuomo a doticno pismo bilo upuceno Cuomu. Dozvoli da ja ne verujem Fox news i narocito doticnoj personi.

Iz istih novina potice vest o anonimnom biciklisti...

To je skorija prica i jeste Fox newsa, nema sta da sumnjas ako je menadzment zgrade mu dostavio ....ali nema veze sa njegovim karantinom iz tog vremena nego sa ne nosenjem maske. 

Inace nisi valjda ocekivala vest na CNNu?

 

https://thehill.com/homenews/media/519781-cnns-cuomo-mocked-for-trump-mask-criticism-after-breaking-own-quarantine-put

https://www.hernandosun.com/article/new-york-governors-brother-breaks-quarantine-rule

https://www.distractify.com/p/cuomo-fake-sick

https://www.washingtontimes.com/news/2020/apr/29/chris-cuomo-blasts-trump-grumps-amid-allegations-h/

https://www.washingtonexaminer.com/opinion/coronavirus-spreader-chris-cuomo-got-a-lecture-for-breaking-quarantine-and-hes-upset-about-it

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/chris-cuomo-cyclist-police-complaint-cnn-elderly-man-east-hampton-a9467471.html

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

 

Imas gore video gde Fauci govori o tezini bolesti koju je Cuomo imao. Znaci, po tvojoj prici, kao i doticnih novina, obojica su lagala i to javno (pa jos glavni medicinski strucnjak u TF Bele kuce! :classic_ohmy::classic_wink: ), jos je Cuomo falsifikovao svoj snimak pluca! To veca zavera od one da je zemlja ravna ploca, ali nas zezaju da je kugla!

 

A to da menadzment firme dostavlja kopiju oficijelnog pisma, pa bas Fox news-u od svih stanica, a koje je privatno poslao Cuomu - ma nije nego!

 

NIje bas da mi s ove strane okeana nismo primetili koliko je usijana atmosfera u USA i kolika je mrznja izmedju dve strane. Tako da me ne iznenadjuje da republikanski glasaci napadaju brata demokratskog guvernera.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, wwww said:

 

Imas gore video gde Fauci govori o tezini bolesti koju je Cuomo imao. Znaci, po tvojoj prici, kao i doticnih novina, obojica su lagala i to javno (pa jos glavni medicinski strucnjak u TF Bele kuce! :classic_ohmy::classic_wink: ), jos je Cuomo falsifikovao svoj snimak pluca! To veca zavera od one da je zemlja ravna ploca, ali nas zezaju da je kugla!

:classic_smile: Faucija nigde nisam pomenula nego samo Cuoma (nema potrebe stavljati mi reci u usta) - zato sto jeste poznati licemer, covek je glumio kako se izolovao u podrumu, i kako mu je tesko, a za to vreme izlazio u setnje. Nema tu nikakve zavere, samo dobar show za naivnu publiku.

 

18 minutes ago, wwww said:

A to da menadzment firme dostavlja kopiju oficijelnog pisma, pa bas Fox news-u od svih stanica, a koje je privatno poslao Cuomu - ma nije nego!

Trebali su da dostave CNNu :classic_biggrin: to bi sigurno objavili

18 minutes ago, wwww said:

 

NIje bas da mi s ove strane okeana nismo primetili koliko je usijana atmosfera u USA i kolika je mrznja izmedju dve strane. Tako da me ne iznenadjuje da republikanski glasaci napadaju brata demokratskog guvernera.

Nema to veze sa politikom, nego sa time sto je iritantna licnost.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harmonika said:

u prevodu, ne lipsi magare..nista, idemo na kolektivni imunitet, pa mo petekne tako ispada..

Nisam sigurna, to gledam na osnovu planova koje imaju, i rasporeda ko ce primati kada....pa mi deluje da ce obicna populacija, ispod 55 doci na red krajem godine. Mozda me pozitivno iznenade.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...