Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

1 hour ago, Darko said:

https://www.bbc.com/news/health-54512034

 

Za ovog lika u US, druga infekcija kovidom je bila gora od prve. Srećom (i bar za sada), slučajevi re-infekcije su retki, pogotovo ovakvi. 

 

U sustini ako je moguce dobiti dva puta i ne razvije se imunitet, onda je najverovatnije problem sto je pri drugoj infekciji imunitet vec bio ostecen tj. oslabljen, pa mu je zato bilo gore nego prvi put. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

U sustini ako je moguce dobiti dva puta i ne razvije se imunitet, onda je najverovatnije problem sto je pri drugoj infekciji imunitet vec bio ostecen tj. oslabljen, pa mu je zato bilo gore nego prvi put. 

Moguće, mada u artiklu se spominje viral load itd. Ne zna se još.

Link to comment
Share on other sites

Ipak se neka pravila moraju ispostovati, pa cemo sacekati jos malo na vakcine:

 

https://www.fdanews.com/articles/199425-fda-releases-tougher-vaccine-eua-guidance-despite-white-house-holdup?fbclid=IwAR2ApKUbiM4r_J53sEbWkxnhNd6k1zlzb8Ycb5vdXjdWV6NZ74JkDt8heoE

 

"The new guidelines explain that the agency wants to see a median of two months of follow-up data after vaccination of trial participants, which will almost certainly push any granting of a vaccine EUA beyond the Nov. 3 presidential election."

 

"In addition, the agency said it “does not expect to be able to make a favorable benefit-risk determination that would support an EUA” without data from a phase 3 trial that includes “well over 3,000 vaccine recipients” followed for serious adverse events and adverse events of special interest for at least one month after completion of the vaccination regimen."

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://bnonews.com/index.php/2020/10/dutch-researchers-report-first-death-from-covid-19-reinfection/

 

Koliku vaznost ima ovaj clanak?!

Mislim, umrla 89-godisnja zena koja je imala rak, a umrla je nakon sto se ponovo zarazila koronom. Zena, ciji je imuni sistem vec bio kompromitovan osnovnom bolescu, hemioterapijom, virusom covid-19 i staroscu, je umrla od reinfekcije. 

Ovo,  verovatno, ima neke naucne vrednosti, ali da se objavljuje u "obicnim" casopisima i narod dodatno sludjuje i strasi - nema nikakvog smisla. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ovo je bilo jos u maju martu, kada je virus mozda bio najjaci, kada se manje znalo, terapija bila losija..poznavajuci kompleksnost smaog virusa, pitanje je i da li je reinfekcija, ili je prosto virus  sa  njim bio  svo vreme..ne znam ni zasto su sad objavili, ako je slucaj od pre 6 meseci skoro..mislim, znam..reinfekcija  je starno retkost, koliko vidim, i nervira me sto pojedini to korsite kao  argument perotiv kolektivnog imuniteta..da se razumemo, ni ja se ne palim na kolektivni imunitet,  ali, kako za sad izgleda, to moze biti  jedino trajnije resenje, sve ostalo su lepe zelje..kada nemas ni lek, ni vakcinu, ispada da ti je to najbolje, jer, koliko god se stitili, virus ce napasti pre ili kasnije..dok do vakcine dodjemo, tako ce i biti, prokuzice se dovoljan broj ljudi....sve vise pocinjem da  mislim i nadam se da korona ipak, nece jos predugo..potrajace jos, naravno, ali mislim ad  je vec sad, gloablno gledano, povoljnija i optimsiticnija situacija, nego sto je izgledala pre osam, sest, tri, pa i dva meseca..to pokayuje trend smrtnosti i hospitalizovanja..naravno, vreme ce biti najbolji pokazatelj..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa kada prvi covek who-a kaze da kolektivni imunitet nije resenje jer eto ima slucajeva rezarazavanja. Taj broj je  23 na preko 30 miliona zvanicno zarazenih. Otprilike je veci procenat onih koji se radjaju sa 6 prstiju na jednoj ruci, nego broj ponovo zarazenih. Ali kada prvi covek svetske organizacije tako nesto uzima kao referencu, ne treba da cudi i tekst gore.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.jnj.com/our-company/johnson-johnson-temporarily-pauses-all-dosing-in-our-janssen-covid-19-vaccine-candidate-clinical-trials

 

We have temporarily paused further dosing in all our COVID-19 vaccine candidate clinical trials, including the Phase 3 ENSEMBLE trial, due to an unexplained illness in a study participant. Following our guidelines, the participant’s illness is being reviewed and evaluated by the ENSEMBLE independent Data Safety Monitoring Board (DSMB) as well as our internal clinical and safety physicians.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

https://www.jnj.com/our-company/johnson-johnson-temporarily-pauses-all-dosing-in-our-janssen-covid-19-vaccine-candidate-clinical-trials

 

We have temporarily paused further dosing in all our COVID-19 vaccine candidate clinical trials, including the Phase 3 ENSEMBLE trial, due to an unexplained illness in a study participant. Following our guidelines, the participant’s illness is being reviewed and evaluated by the ENSEMBLE independent Data Safety Monitoring Board (DSMB) as well as our internal clinical and safety physicians.

 

Poruka za mister Djonsona:

 

Idi pravi bebi sampon!

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Naucne analize pokazuju da su ljudi koji imaju krvne grupe A i AB vise ugrozene nego oni koji imaju 0 ili B

 

https://ashpublications.org/bloodadvances/article/4/20/4981/464437?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=Blood_Advances_TrendMD_0

 

Takodje kazu istrazivanja da ljudi koji su bili vakcinisani protiv boginja imaju samo blagi oblik Korone

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.14584

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ciao said:

Naucne analize pokazuju da su ljudi koji imaju krvne grupe A i AB vise ugrozene nego oni koji imaju 0 ili B

 

https://ashpublications.org/bloodadvances/article/4/20/4981/464437?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=Blood_Advances_TrendMD_0

 

Takodje kazu istrazivanja da ljudi koji su bili vakcinisani protiv boginja imaju samo blagi oblik Korone

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.14584

Hanuma je O grupa, ja A+.

Ona fasovala, ja nisam.

Jebem te, zakonodavce Marfi.

:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ciao said:

Naucne analize pokazuju da su ljudi koji imaju krvne grupe A i AB vise ugrozene nego oni koji imaju 0 ili B

 

https://ashpublications.org/bloodadvances/article/4/20/4981/464437?utm_source=TrendMD&utm_medium=cpc&utm_campaign=Blood_Advances_TrendMD_0

Uh, zar nije bilo istrazivanje pre par meseci koje je pokazalo da su pacijenti sa B krvnom grupom (zajedno sa AB) najugrozeniji? Kako sad odjednom ovi sa B krvnom grupom najbezbedniji (zajedno sa nultom), a A (sa AB) imaju najvece sanse da se kod njih razvije tezi oblik. @wwww postavila, a i ja dobio potvrdu na google-u.
Varijacija ima raznih, jedino je izgleda konstanta da  moju (AB) krvnu grupu moraju oznace kao najrizicniju 😄 .

 

28 minutes ago, ciao said:

Takodje kazu istrazivanja da ljudi koji su bili vakcinisani protiv boginja imaju samo blagi oblik Korone

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.14584


Zar nismo svi u Srbiji vakcinisani protiv boginja?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RatzenStadt said:

Uh, zar nije bilo istrazivanje pre par meseci koje je pokazalo da su pacijenti sa B krvnom grupom (zajedno sa AB) najugrozeniji? Kako sad odjednom ovi sa B krvnom grupom najbezbedniji (zajedno sa nultom), a A (sa AB) imaju najvece sanse da se kod njih razvije tezi oblik. @wwww postavila, a i ja dobio potvrdu na google-u.
Varijacija ima raznih, jedino je izgleda konstanta da  moju (AB) krvnu grupu moraju oznace kao najrizicniju 😄 .

 


Zar nismo svi u Srbiji vakcinisani protiv boginja?

Nauka ti je komplikovana stvar . Ovde pisu o verovatnoci da se fasuje tezi oblik, mozda je u onom radu bilo da se lakse fasuje? mada naravno da ima kontradiktornih rezultata, suvise elemenata tu ima u prici tj istrazivanjima

 

I ja se pitam to za vakcinaciju protiv boginja da li je na nivou evrope ili Srbije bila opsta vakcinacija obavezna ili nije, to mora da moze da se nadje na guglu

 

Edit - evo sad proverih za francusku vakcina ROR (skracenica za razne boginje) u Francuskoj obavezna - mozda je to objasnjenje sto ima puno slucajeva ali blagih jer ovde u radu koliko razuùmem kazu da ta vakcina ublazava simptome, i da imamo memoriju imuniteta na nju

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2020 at 11:33 AM, djole said:

Zna li neko, gde se mogu videti vremenske krive zaraženih po starosnim kategorijama? Recimo, zanima me da uporedim udeo zaraženih starosti 25-40 godina sada i u aprilu.

za Francusku:

https://germain-forestier.info/covid/incidence.html#heat/2020-10-14-[France]_incid_week

 

Nemacka:

 

 

EkmzAOEW0AIHZYc?format=jpg&name=large

EkmzAlZWAAImIMI?format=jpg&name=large

 

 

 

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U vecerasnjoj specijalnoj emisiji na ARD su dali update o 2 vakcine u ciji razvoj su ukljucene firme iz Nemacke: Biontech (iz Majnca, u saradnji s Pfizer-om)  i Curevac (iz Tibingena, koju je Tramp hteo da kupi)

Curevac testira u Nemackoj, Panami (guvernerka jedan od dobrovoljaca u istrazivanju), Peruu i kako sam shvatila jos nisu u 3. fazi.

Biontech je u 3. fazi. Imaju laboratoriju u Sao Paolu, vakcine su date npr. vozacima autobusa, kondukterima itd. (koji su po prirodi posla u kontaktu s velikim brojem ljudi, pa je veca verovatnoca da se zaraze, a time i da se vakcina testira).

 

Ako 3. faza prodje dobro, vakcina teba da dobije dozvolu Evropske komisije za lekove (ili kako se vec zove nadlezna ustanova), a u Nemackoj od jedne druge institucije zaduzene za odobravanje vakcine. Ocekuje se da ce masovno vakcinisanje poceti sredinom sledece godine. Vakcine ce se davati prema prioritetu (koje ce biti odredjeno na osnovu naucnih i etickih principa) i za to ce se organizovati posebni centri za vakcinaciju (nece biti kod kucnog lekara).

 

Ne ocekuje se da ce zastita biti 100%, ali se nadaju da ce veliki procenat vakcinisanih biti zasticen od teske vaarijante bolesti (ovo je prevod odgovora tipa koji je u komisiji za odobravanje vakcina u Nemackoj).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wwww said:

 

 

Ne znam sta ce Svedska na ovoj donjoj slici, ali svakako joj tu nije mesto, zbog specificnog nacina testiranja. Pisala sam o tome na drugom topicu, pa da kratko ponovim i ovde. U vecini regiona u swe (ukljucujuci i najugrozeniji Stockholm) se ljudi testiraju sami, dakle uzorci se ne uzimaju kako treba. Objasnjenje je da je ionako jedino bitno uhvatiti samo one s jacom infekcijom, dok ostali nisu bitni, u epidemioloskom smislu. Zato i rezultati nisu uporedivi s onima u drugim zemljama i pogresno je na osnovu tih brojeva izvlaciti bilo kakve zakljucke.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...