Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ma i mene taj deo buni/brine - to samo pokazuje ili nedostatak adekvatne terapije, ili zakasnelo reagovanje na simptome ili lose opste zdravlje nasih gradjana

 

Mislim da su ova dva faktora u kombinaciji presudni. 
Mada i ovaj prvi deo je vrlo moguc ako se pod nedostatak adekvatne terapije ispostavi da mnogo medicinsko osoblje nije dovoljno upuceno i opuceno za delovanje u ovakvim situacijama, a videti pod primer teksta novinarke nova.rs o stanju u KC Vojvodina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, Baby said:

 

 

Pa upravo zato. Vecina ljudi ima kucne ljubimce, cula sam samo jednom da je preslo na macku, pa mi je cudno da tako lako predje na divlje zivotinje jer ih neko zarazen hrani, znaci nije u tako bliskom kontaktu sa njima kao sa domacim mackama.

Da li to znaci da je mozda preneo virus preko hrane?

Da li je bio neki slucaj da je preslo na psa, zna li neko? 

b: sisavci: čovek,mačka, divja mačka 

Evolucijski su blizu.

Verovatno je paznik bio dosta bliže životinji ko što mislimo.Verovatno preko kihanja, kašljanja (kapi, aerosol vlasnika/čoveka).

Pa preko hrane...morao bi baš dobro da se iskašlje na hranu pa bi tigar to udihavo (pitanje koliko je za tigra tih viursa dovoljno, ima i tu još velik tigrov nos,... sve to još treba ispitati u narednim godinama).

2 teorije:

*da je zaraženi bio malo više u malom prosotoru gde je tigar, onda slabo zračene tog prostora, ...

*zaraženi je kihao, kašljao u ruke pa onda dirao nos tigra,...

 

 

Inače...

 

Genetski zapis za receptore preko kojih virus ulazi u čelije (gornjih 3: č, m, dm) je sličan, zato je sam taj receptor (='brava') sličan (aminokislinski sastav) i virus sa svojim 'ključem' može 'odklljučati' sva tri 'vrata'.

Svakako sličniji receptor imaju mačka i tigar (ili lav, gepard...) nego čovek i tigar.

 

Prešlo je i na psa. Više.

 

 

 

 

Edited by Asterion
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Asterion said:

 

2 teorije:

*da je zaraženi bio malo više u malom prosotoru gde je tigar, onda slabo zračene tog prostora, ...

*zaraženi je kihao, kašljao u ruke pa onda dirao nos tigra,...

 

Tnx. 

 

Druga varijanta mi je nemoguca jer to je zoo ne cirkus, a i druge macke u zoo su pokazale iste simptome, teskog disanja. Sve vrste su odvojene jedna od druge. 

Prva varijnta u malom prostoru, je moguca, ali taj koji im je preneo virus mora bas da se potrudio da kaslje u blizini svih tih zivotinja. 

 

Ovo za psa nisam znala, znaci nije imao simptome ali su ga testirali. Opet, ako velike macke imaju simptome teskog disanja bez obzira na pripadnost vrsti, male bi mnogo cesce trebalo da pokazuju neke simptome jer su u bliskom odnosu sa zarazenima. 

 

Elem, ovo me sve interesuje jer ja imam ljubimca, pa da znam na sta da obratim paznju... 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Tnx. 

 

Druga varijanta mi je nemoguca jer to je zoo ne cirkus, a i druge macke u zoo su pokazale iste simptome, teskog disanja. Sve vrste su odvojene jedna od druge. 

Prva varijnta u malom prostoru, je moguca, ali taj koji im je preneo virus mora bas da se potrudio da kaslje u blizini svih tih zivotinja. 

 

 

Na stranu moje prethodno zezanje, dal je pojeo ili poljubio nosioca, jedina realna situacija sa tigrom je, preko hrane.

Zarazeni je hendlovao hranu za tigra i preneo virus na hranu.

Preporuka za kucne ljubimce je da se izbegava blizi kontakt (mazenje suvise blizu disajnih organa, pipkanje usta i sl), ali ocigledno treba pripaziti i na hranu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Na stranu moje prethodno zezanje, dal je pojeo ili poljubio nosioca, jedina realna situacija sa tigrom je, preko hrane.

Zarazeni je hendlovao hranu za tigra i preneo virus na hranu.

Preporuka za kucne ljubimce je da se izbegava blizi kontakt (mazenje suvise blizu disajnih organa, pipkanje usta i sl), ali ocigledno treba pripaziti i na hranu.

 

Ja tesko da mogu da izbengem kucnog ljubimca osim da ga zatvorim u karantin jer mi smo Petar Pan i senka. 

 

Elem, ovo sa hranom je takodje zabrinjavajuce ako su restorani otvoreni za take out, jer ako je neko od ovih sto pakuju i pripremaju hranu bolestan, lako moze preneti virus preko hrane onda. Ili... ne znam, u pripremi se virus ubije, ovi hrane zivotinje zivim mesom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Na stranu moje prethodno zezanje, dal je pojeo ili poljubio nosioca, jedina realna situacija sa tigrom je, preko hrane.

Zarazeni je hendlovao hranu za tigra i preneo virus na hranu.

Preporuka za kucne ljubimce je da se izbegava blizi kontakt (mazenje suvise blizu disajnih organa, pipkanje usta i sl), ali ocigledno treba pripaziti i na hranu.

Ovih dana ja negde bas cuh da se preko hrane ne moze preneti (neko bas postavio to pitanje), tj. ako se virus pojede, nego da bas mora da se udahne. Ne secam se objasnjenja (u moru informacija ne mogu bas sve da zapamtim). A ako virus dodje u zeludac kiselina ce da ga "pojede".

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

Ovih dana ja negde bas cuh da se preko hrane ne moze preneti (neko bas postavio to pitanje), tj. ako se virus pojede, nego da bas mora da se udahne. Ne secam se objasnjenja (u moru informacija ne mogu bas sve da zapamtim). A ako virus dodje u zeludac kiselina ce da ga "pojede".

Zato se preporucuje dosta tecnosti, da virus iz grla ode u stomak. Medjutim, mi pricamo o tigru, koji je veoma moguce njuskao zivo meso na kome je virus.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Referent said:

Šta znači to DNK vakcina?

 

Quote

DNA vaccination is a technique for protecting against disease by injection with genetically engineered plasmid containing the DNA sequence encoding the antigen(s) against which an immune response is sought so cells directly produce an antibody, producing a protective immunological response.[1] DNA vaccines have potential advantages over conventional vaccines, including the ability to induce a wider range of immune response types.

 

edit...e, da. Ne znam da li je ovo ikada primenjeno na ljudima :kece:

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Novo klinicko testiranje za vakciju upravo treba da pocne, i ukljucuje moj Philly, finansira Gates fondacija. Testirace se na UPenn i Kansas City.

To treba da bude DNK vakcina. Kazu FDA odobrio pocetak testiranja.

 

The first Phase I trial for the drug, INO-4800, will involve 40 healthy volunteers. The first dosing is set for today.

“Preclinical data, which have been shared with global regulatory authorities and submitted as part of the [investigational new-drug application], have shown promising immune-response results across multiple animal models,” the Plymouth Meeting, Pa., company said in a statement.

Each participant in the trial will receive two doses four weeks apart, with results expected by late summer.

 

 

Link to comment
Share on other sites

The first patients have enrolled in a major late-stage clinical trial testing the arthritis drug Actemra as a potential coronavirus treatment, Business Insider has learned.

The study will ultimately enroll 330 people globally and produce initial results in early summer. Participants have to have severe cases of COVID-19, marked by pneumonia and requiring hospitalization. 

Enrolled patients will randomly receive either an IV infusion of Actemra or a matching placebo. After a month, physicians will assess their clinical status on a seven-category scale to see if they improved or worsened. The trial will help answer if Actemra can provide a real benefit to severe COVID-19 patients, particularly after anecdotal reports of its efficacy have come out of China.

So far, at least six patients have been enrolled at trial sites in the US and Spain, Mark Eisner, Genentech's global head of immunology, infectious disease and ophthalmology clinical development, told Business Insider on Monday. Genentech is a subsidiary of Swiss pharmaceutical company Roche.

 

https://www.pmlive.com/pharma_news/fda_approves_roches_actemra_covid-19_trial_1329887

 

 

Link to comment
Share on other sites

SOME SWEDISH HOSPITALS HAVE STOPPED USING CHLOROQUINE TO TREAT COVID-19 AFTER REPORTS OF SEVERE SIDE EFFECTS

 

Several hospitals in Sweden have reportedly stopped administering chloroquine to coronavirus patients following reports the drug was causing adverse side effects.

According to the national paper Expressen, hospitals in the Västra Götaland region are no longer offering the antimalarial medication, with side effects reported to include cramps and the loss of peripheral vision.

One of the patients affected was Carl Sydenhag, a 40-year-old Stockholm resident. According to Expressen, Sydenhag was prescribed two tablets of chloroquine to take daily after he was diagnosed with COVID-19 on March 23.

But instead of making him feel better, the medication produced unpleasant side effects. As well as cramps and vision loss, Sydenhag experienced a headache that felt like stepping into "a high voltage plant," he told the paper.

Magnus Gisslén, a professor and chief physician at Sahlgrenska University Hospital infection clinic, told the Gothenburg Post he and others at the clinic administered chloroquine "like everyone else." But as of two weeks ago, Sahlgrenska University Hospital has stopped all use of chloroquine in the treatment of COVID-19.

"There were reports of suspected more serious side effects than we first thought," he told the Gothenburg Post on April 1, 2020. "We cannot rule out serious side effects, especially from the heart, and it is a hard-dosed drug. In addition, we have no strong evidence that chloroquine has an effect on COVID-19."

 

https://www.newsweek.com/swedish-hospitals-chloroquine-covid-19-side-effects-1496368

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...