Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

1 minute ago, riviera said:

recimo jedna j. koreja ili nemacka nisu nista manje demokraticne zemlje pa su opet reagovali brze i pravovremenije.

Slazem se samo sto je J.Koreja malo kulturoloski drugacija od Evrope, a Nemacka i ostali su presekli kada su videli kakav haos krece u Italiji...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mare80 said:

Da su italijanske vlasti uvele karantin dve nedelje ranije verovatno bi bila opsta dreka i urlanje da se ukidaju slobode i uvodi diktatura...

Lako je sada biti general,nije bas jednostavno u demokratskim drustvima posezati za takvim merama....

 

To je tacno, ali i Kina tu snosi posledice laznog informisanja od starta i pustanja sirenja na globalnom nivou. No, valjda su eto, demokratska drustva izvukle neku pouku iz ovog. Bolje kasno, nego nikad. 

 

35 minutes ago, Plavi Golub said:


Tesko. Mnogo inicijalnih tacaka. Vrlo tesko za kontrolu. Njih je uz poslovicno lanadara pisore ponasanje, veliki broj Kineza, kineska NG pocetak februara (druga nedelja valjda) kada svi idu kuci i posle nedelju dana se vracaju i sve to u kombinaciji sa populistickom vladom kojoj se mandat svodi na natezanje (da ne upotrebim tezu rec) sa EU oko novca jos od one nestece i situacije sa djenovskim mostom. Sa karantinom i ozbiljnijim ponasanjem bi bilo mnogo manje, ali opet puno.

 

Slazem se, samo konstatujem da se ovo ozbiljno shvatilo, mnogo manje bi posledice bile. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mare80 said:

Da su italijanske vlasti uvele karantin dve nedelje ranije verovatno bi bila opsta dreka i urlanje da se ukidaju slobode i uvodi diktatura...

Lako je sada biti general,nije bas jednostavno u demokratskim drustvima posezati za takvim merama....

 

Niko to ne spori. Ja sam pre par dana pisao da je baš zajebano u društvima koja žive u miru maltene evo već treća generacija, sada odjednom tu uvoditi neke mere i remetiti takav život. Koliko god ja mislim da su oni maloumni jer sami za početak nisu skapirali opasnost nego su se vucarali po utakmicama, blejali po kafićima i klubovima...Gledam po sebi, ne mora Vučić da mi kaže da ostanem kod kuće. 

 

Lako je takve mere uvesti kod nas, mi ovde ionako 30 godina živimo u nekim mini ciklusima mira od 7-10 godina pa ajmo jovo nanovo, neki novi užas. Tako da je narod ovde, paradoksalno, disciplinovaniji, šta god ovaj psihopata sa TVa vikao. 

 

Nije Nemačka ništa manje demokratsko društvo od Italije ali biće da je malo do mentaliteta a malo i do snage države da odredi kazne (kao u Nemačkoj) i da ih naplati ako se krše zabrane. Dodaš mentalitet na to i eto drugačijih rezultata.

 

I na sve to, jbg, koliko god demokratsko društvo Italija bila, mislim da ne bi dopustili da im demokratija prevagne nad životima ljudi. Jednostanvo nisu bili svesni sranja koje je iza ćoška. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, A sad said:

Dva clanka su juce bile ovo je 1 (ovo je inace neki anti kineski mediji koji gura anti komunisticku propagandu) da se zna.
A 2 procena je barem 10k ne mogu da se setim izvora.|
Ali da sigurno je barem 10k nastradalo po svim brojevima i kada se uzme i da je njihova reakcija kasnila mesec i nesto dana. Plus gustina naseljenosti...
Inace da su sise izdale prave podatke mozda bi bila druga situacija u Italiji i na  vreme bi ostatak sveta reagovao. Posto 3000 nastradalih u gradu od 11m ne izgleda strasno.
Tu i WHO ima svoju ulogu koja se igrala PC policije pa je mere zatvaranja granice Amerike za Kineze nazvala "kontraproduktivnim".
 

The US and Australia said they would deny entry to all foreign visitors who had recently been in China, where the virus first emerged in December.

Earlier, countries including Russia, Japan, Pakistan and Italy announced similar travel restrictions.

But global health officials have advised against such measures.

"Travel restrictions can cause more harm than good by hindering info-sharing, medical supply chains and harming economies," the head of the World Health Organization (WHO) said on Friday.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deluje mi izuzetno realno neka bliska budućnost (najviše 3-5 godina) u kojima svi nosimo ergonomske maske sa filterima za vazduh i ugrađenim GPS-om, sim karticom i baterijom, pa sad od najjadnijih varijanti do ultrafensi Galaxy 50s... Što zbog zagađenja vazduha, što zbog različitih virusa, pečurki, bakterija i slično.

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, freethrow said:

Deluje mi izuzetno realno neka bliska budućnost (najviše 3-5 godina) u kojima svi nosimo ergonomske maske sa filterima za vazduh i ugrađenim GPS-om, sim karticom i baterijom, pa sad od najjadnijih varijanti do ultrafensi Galaxy 50s... Što zbog zagađenja vazduha, što zbog različitih virusa, pečurki, bakterija i slično.

Ja mislim da se sad bukvalno sve ovo sto si napisao razmatra u Silicijumskoj dolini.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa nešto slabo se ta Italija smiruje. A prošlo je i čuvenih 3 nedelje od lockdowna.

 

A druga stvar - ok kroz još x nedelja će stati epidemija. I šta onda? Čim se otvore eto virusa (jer će svi biti ko pušteni s lanca) nazad i mora novi lock.

 

Isto i kod nas, naravno. Nema ovde rešenja. :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

Pa nešto slabo se ta Italija smiruje. A prošlo je i čuvenih 3 nedelje od lockdowna.

 

A druga stvar - ok kroz još x nedelja će stati epidemija. I šta onda? Čim se otvore eto virusa (jer će svi biti ko pušteni s lanca) nazad i mora novi lock.

 

Isto i kod nas, naravno. Nema ovde rešenja. :smiley33:

 

Ima. Vakcina. "Samo" je treba dočekati. A dotle, kao u srednjem veku, ko preživi, stekne imunitet. Ko preživi.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije epidemiologija, nije ni statistika, nego nešto meni blisko (imao sam diplomski sa veoma sličnom tematikom).

 

Elem, zaraza se u teoriji upravljanja, kao što i ovaj gore rad čini, posmatra kao sistem koji suštinski ima dva moguća stabilna stanja: kraj zaraze i pandemiju. E sad, nisam siguran kako modeliraju pandemiju u tom slučaju, ali verovatno isto kao i epidemiju ali sa većom magnitudom. Poenta priče je da verujem da ovde postoje mnogo veća kašnjenja u manifestacijama primenjenih ili neprimenjenih metoda borbe od čistih vremenskih konstanti kojima ovde baratamo, štampa pre svih. Ne verujem da su u pitanju intervali identični recimo periodu inkubacije ili kašnjenjima dok "narod" prihvati određeni set mera ili dok obuhvat testiranja i terapije dostigne neki zadati procenat... Mislim da tri nedelje jednostavno nije dovoljno da se vide krupni efekti ovako masovne tragedije kakva se desila u Lombardiji. Za Španiju će možda biti primenjiviji neki takvi obrasci.

 

https://www.nature.com/articles/s41598-019-39714-0 je još eksplicitniji rad po pitanju tematike, ali ova metodologija mi nije bliska: suština je da kašnjenje u implementaciji mera izolacije i smanjenja kontakata, kao i nepotpuna primena onoga što se smatra za neophodne mere, dovodi do oscilacija u broju novoobolelih, konsekventno i mrtvih. Po ovome, pretpostavljam da to znači da su mogući i solidni padovi (desetak posto), praćeni sličnim skokovima...

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Klotzen said:

 

Zato što smo izvor zaraze 2-3 dana pre nego što dobijemo prve simptome iste. Dakle niko od nas i ne zna da li je možda već sada zaražen. Takođe prema izjavama nekih obolelih neki ljudi ni ne osete simptome ako dobiju blaži oblik korone. Jedan od naših ljudi kome je korona otkrivena na onom Kruzeru u Japanu je rekao da ne bi ni znao da ima koronu da mu je nisu otkrili.

 

Meni nije jasno zašto se nose rukavice, jer svakako kad ih skidam sve što se nakupi na njima pređe na moje ruke.

 

Ti si meni izgleda hteo nesto da objasnis? :roflmao:

 

Ne samo da mi ne znamo da li smo zarazeni vec sam potpuno siguran da zarazenih ima 5-10 puta vise nego sto se zvanicno prikazuje, tako da su mnogi "izvor zaraze" mozda i 10-14 dana, a ne 2 dana. :classic_biggrin: Sto nikakva maska nece i ne moze promeniti, posebno ne ova koja ima iskljucivo psiholosko-smirujuci efekat.

 

Ne postoji nijedna zvanicna preporuka da se te maske koje se mogu kupiti "na trafici" nose u svrhu zastite. Neces ti nikoga zastiti s njom, vec ce ona posle 2-3 sata nosenja postati veci izvor zaraze i od tebe - nosioca.

 

Dok je s druge strane, zastitna uloga rukavica perfektno jasna, a njihovo skidanje bez kontaminacije je intuitivno jednostavno.

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2020 at 4:42 PM, Laki21 koji lebdi said:

 

Pa da, ali kad bi postojala obaveza da svi nose maske, onda osobe koje imaju virus u sebi ne bi mogle da ga prenesu drugima. Maskom se bukvalno "zatvaraju vrata" prenosu virusa.

 

Da neko slucajno ne poveruje da ovo ima bilo kakve veze s mozgom..... Ove maske koje 99% ljudi nosi (flat surgical mask) su obicna šala u slucaju ovog, a i svih drugih virusa. Ajmo malo logike ....... nesto sto te ne moze zastiti od drugih - logicno ..... ne moze zastiti ni druge od tebe :classic_biggrin:

 

Te maske su šuplje na sve strane, kliker moze da iz njih iskoci, kamoli virus.

 

Kao iskljucivo fizicka prepreka one ce prilikom kasljanja/kijanja delimicno smanjiti prostor oko nas koji ce biti kontaminiran .Prakticno ce zastiti onoliko koliko i kasljanje, kijanje u maramicu.

 

Maske koje prate oblik lica i od materijala koji mogu zaustaviti virus su skupe i proizvode se u jako malim kolicinama, te stoga trebaju biti rezervisane za one koji su sa obolelima u kontaktu.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2020 at 2:25 AM, wwww said:

 

To je ideja Univerziteta u Utrechtu (Holandija), ocigledno u saradnji s drugima: kazu da se ocekuje da ce vakcina protiv tuberkuloze podici opsti imunitet organizma i time poboljsati odgovor na corona virus kasnije. To je ako poznati fenomen. Planirali su da pocnu studiju od 1000 probanata/radnika klinike (500 dobiju vakcinu, 500 placebo). (pisala sam vec pre neki dan o ovome na prethodnim stranicama)

 

Razumem te i nema nista nejasno.

 

Samo kazem da ce rezultat studije biti da su od 500 ispitanika njih 7 reagovali pozitivno i podigli imunitet na virus, sto je nebitno cak i za ovaj forum, kamoli za svet i pandemiju.

Link to comment
Share on other sites

@Denis Jasharevic Prema nalazima istraživanja koje je Asterion objavio na prethodnoj strani (https://medium.com/@Cancerwarrior/covid-19-why-we-should-all-wear-masks-there-is-new-scientific-rationale-280e08ceee71), sa biološkog stanovišta, najefikasnije sredstvo za sprečavanje infekcije jeste izbegavanje velikih kapljica koje ne mogu da dopru do pluća vec slete u gornje disajne puteve (ekspresija ACE2 proteina). Zbog toga, obične hirurške maske, kućno izrađene maske, šalovi i sl. mogu pružiti daleko veću zaštitu nego što se pretpostavlja. Kod sitnih kapljica koje direktno dospevaju do pluća, npr. kijanjem zaraženog sa udaljenosti od 1m direktno u Vas, ne pomaže ni N95 ni bilo koja druga maska, ali dominantan način infekcije kod ovog virusa dešava se u upravo u nosu preko velikih kapljica koje čine veliki deo tečnosti u kašlju-kijanju i zato je distanca od 2m uz nošenje maski i socijalno distanciranje ključno za smanjivanje broja zaraženih. U svakom slucaju, treba pročitati rad...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 Kao iskljucivo fizicka prepreka one ce prilikom kasljanja/kijanja delimicno smanjiti prostor oko nas koji ce biti kontaminiran .Prakticno ce zastiti onoliko koliko i kasljanje, kijanje u maramicu.

 

1. Ne znam na koji nacin se ovo kosi sa onim sto sam napisao.

 

2. Zasto onda ti nosis masku ako nema vajde? U stvari, zasto uopste nosis masku, kad si nas ubedjivao da ovo nije nista?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Ne samo da mi ne znamo da li smo zarazeni vec sam potpuno siguran da zarazenih ima 5-10 puta vise nego sto se zvanicno prikazuje, tako da su mnogi "izvor zaraze" mozda i 10-14 dana, a ne 2 dana:classic_biggrin: Sto nikakva maska nece i ne moze promeniti, posebno ne ova koja ima iskljucivo psiholosko-smirujuci efekat.

Na osnovu jedne studije iz Hong Konga (koja je predata za stampu, a radili su je kao ozbiljni, pouzdani naucnici) prosecna duzina intervala zaraznosti je nekih 6 dana (znaci ima nekih koji su duze, a nekih koji su krace od ovog zarazni). Od tog intervala zaraznosti je nekih (prosecno) 2,5 dana pre pojave prvih simptoma zaraze (znaci kod nekih je period zaraznosti podeljen na 40% pre simptoma, 60% posle pojave simptoma, a kod drugih je ovaj odnos malcice drugaciji).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Mikel said:

@Denis Jasharevic Prema nalazima istraživanja koje je Asterion objavio na prethodnoj strani (https://medium.com/@Cancerwarrior/covid-19-why-we-should-all-wear-masks-there-is-new-scientific-rationale-280e08ceee71), sa biološkog stanovišta, najefikasnije sredstvo za sprečavanje infekcije jeste izbegavanje velikih kapljica koje ne mogu da dopru do pluća vec slete u gornje disajne puteve (ekspresija ACE2 proteina). Zbog toga, obične hirurške maske, kućno izrađene maske, šalovi i sl. mogu pružiti daleko veću zaštitu nego što se pretpostavlja. Kod sitnih kapljica koje direktno dospevaju do pluća, npr. kijanjem zaraženog sa udaljenosti od 1m direktno u Vas, ne pomaže ni N95 ni bilo koja druga maska, ali dominantan način infekcije kod ovog virusa dešava se u upravo u nosu preko velikih kapljica koje čine veliki deo tečnosti u kašlju-kijanju i zato je distanca od 2m uz nošenje maski i socijalno distanciranje ključno za smanjivanje broja zaraženih. U svakom slucaju, treba pročitati rad...

 

Upravo to i govorim, slazem se da treba pokriti usta i nos i u tome mozete biti maštoviti ....... cak i americki centar za kontrolu i prevenciju bolesti kaze isto ...The CDC says healthcare workers who can't get a mask should use a bandana or scarf as a 'last resort' as supplies run short

 

znaci ...

 

spacer.png

 
20 minutes ago, wwww said:

Na osnovu jedne studije iz Hong Konga (koja je predata za stampu, a radili su je kao ozbiljni, pouzdani naucnici) prosecna duzina intervala zaraznosti je nekih 6 dana (znaci ima nekih koji su duze, a nekih koji su krace od ovog zarazni). Od tog intervala zaraznosti je nekih (prosecno) 2,5 dana pre pojave prvih simptoma zaraze (znaci kod nekih je period zaraznosti podeljen na 40% pre simptoma, 60% posle pojave simptoma, a kod drugih je ovaj odnos malcice drugaciji).

 

Zato sam i napisao mozda 10-14 dana ..... medjutim to nije bitno, ovde pricamo o pomami za maskama koje nece zastiti ni nas ni druge jer to izgleda kao da se od muva u stanu branimo metalnim rešetkama na prozoru. :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

1. Ne znam na koji nacin se ovo kosi sa onim sto sam napisao.

 

2. Zasto onda ti nosis masku ako nema vajde? U stvari, zasto uopste nosis masku, kad si nas ubedjivao da ovo nije nista?

 

1. napisao si da ce nošenje maski sa bljuvaka "zatvoriti vrata sirenju virusa/epidemije" sto je ne samo netacno, vec i opasna dezinformacija.

 

2. masku nosim vec 15 godina, to mi je deo radne uniforme.

Link to comment
Share on other sites

FDA:

 

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-daily-roundup-march-30-2020

 

  • On March 28, 2020, the FDA issued an Emergency Use Authorization (EUA) to allow hydroxychloroquine sulfate and chloroquine phosphate products donated to the Strategic National Stockpile(SNS) to be distributed and used for certain hospitalized patients with COVID-19. These drugs will be distributed from the SNS to states for doctors to prescribe to adolescent and adult patients hospitalized with COVID-19, as appropriate, when a clinical trial is not available or feasible.

 

Ne svima, ne na svoju ruku, ne preventive radi - znaci, u bolnickim uslovima, odredjenim pacijentima.... a oni sto pomru od "bazenskih tableta" nek placu Svetom Petru sto nisu slusali i citali pametnije od sebe

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Zato sam i napisao mozda 10-14 dana ..... medjutim to nije bitno, ovde pricamo o pomami za maskama koje nece zastiti ni nas ni druge jer to izgleda kao da se od muva u stanu branimo metalnim rešetkama na prozoru. :classic_biggrin:

Sinoc je Profa iz Bona u jednoj tv emisiji komentarisao utakmicu u Milanu, koja se smatra okidacem ogromne zaraze u Bergamu (tim iz Bergama igrao utakmicu Lige Sampiona protiv Valensije u Milanu jer je njihov stadion u Bergamu bio premali prema Uefa standardima). Elem, pitali ga da li bi se zaraza toliko prosirila medju navijacima da su svi nosili maske. On rekao da bi se maske posle nekog vremena euforicnog navijanja totalno nakvasile i da bi se i ono malo zastitnog efekta totalno izgubilo.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

1. napisao si da ce nošenje maski sa bljuvaka "zatvoriti vrata sirenju virusa/epidemije" sto je ne samo netacno, vec i opasna dezinformacija.

 

2. masku nosim vec 15 godina, to mi je deo radne uniforme.

 

1. Pa dobro Denise gde sam naveo tacno koja i kakva maska? 

Dozvoljavam da nisam strucnjak za sve i svasta, ali eno kolega @wwww je na drugoj temi okacio profu virologa iz Bona koji govori o maskama i njihovoj ulozi.

 

2. Nisam znao, pa "izvinjavaj", sto bi juznjaci rekli 🙂

 

Edit: svakako ne razumem ljude koji nose maske a ne nose rukavice ili ne peru ruke, a takvih u Srbijici ima koliko hoces 🙂

 

I slazem se da nam pomama za maskama ne treba, jer se zna kome su i gde potrebnije.

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, wwww said:

Sinoc je Profa iz Bona u jednoj tv emisiji komentarisao utakmicu u Milanu, koja se smatra okidacem ogromne zaraze u Bergamu (tim iz Bergama igrao utakmicu Lige Sampiona protiv Valensije u Milanu jer je njihov stadion u Bergamu bio premali prema Uefa standardima). Elem, pitali ga da li bi se zaraza toliko prosirila medju navijacima da su svi nosili maske. On rekao da bi se maske posle nekog vremena euforicnog navijanja totalno nakvasile i da bi se i ono malo zastitnog efekta totalno izgubilo.

 

Tako je.

 

Nije mi jasno zasto ljudi ne prihvataju jednostavne savete vec pokusavaju da budu "pametni" pa izmisljaju gluposti ... sve sto moze da se uradi je vec poznato:

 

pranje ruku (kad smo kod toga .... gde je ona legenda @sasa965 koji me je ubedjivao da je glupo prati ruke zbog respiratorne infekcije :s_d:)

 

distanca  ~ 2 metra

 

...... sve ostalo je u rukama Velikog Manitua.

 

Mada je cela prica tako prenaduvana da mi se vec povraca od svega. Estradizacija politike ce stvarno sjebati ovaj svet, ovo je za nepoverovati sta se dogadja, zaustavite zemlju, silazim ...

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Prekjučerašnji podcast Prof. Drosten-a meni poprilično zanimljiv, nema mnogo konkretnih informacija, ali ima dosta objašnjenja. Pokušao sam da provučem najbitnije delove kroz Google Translate, pa ih uz manje ispravke prenosim, vredi pročitatti iako je malo duže:

 

Quote

Srećom, u te mere smo se uključili relativno rano u Nemačkoj, tako da smo zapravo relativno dobro u celoj Nemačkoj, čak i u oblastima u kojima je sada veća gustina infekcije. Naročito kada posmatrate susedne zemlje.

Recimo ovde u Berlinu još uvek imamo relativno malo infektivne aktivnosti, tj. malo ozbiljnih slučajeva u odeljenjima. Ispraznili smo krevete. To, naravno, uzrokuje i velike finansijske gubitke u bolnici. Dakle, sada nije samo to što postoje finansijski gubici u drugim oblastima ekonomije, većje i medicina jedna industrija i gubici su ekstremni svakodnevno. U isto vreme, visoko specijalizovani timovi sada čekaju da počne. A u pozadini svojih misli, svi se nadaju da neće početi. Veoma je teška situacija.

Ako se zaista dogodi da ne budemo preplavljeni, tada će postojati i ovaj opšti stari pogled: Nema slave u prevenciji. Dakle, nema slave u sprečavanju bolesti, jer se te bolesti nisu desile. Ne znate ni šta ste sprečili. 

 

Q. Zašto još uvek tako dobro stojimo u Nemačkoj?

 

Izveli smo ogromnu silu u dijagnostici izuzetno rano u širokom obimu. Stoga smo primetili naše slučajeve vrlo rano. To je zato što ste imali ovu minhensku grupu izloženih upravo na početku, gde je postalo jasno: velikom snagom možete sprečiti da se ovo dalje širi. To je bila priča o uspehu, ova grupa pacijenata iz Minhena, da smo je tako iskontrolisali. A sve zdravstvene vlasti tada su bile pod budnim okom. Sve dijagnostičke laboratorije već su mogle da postave dijagnozu. Onda je započelo na jednom ili dva mesta u isto vreme, u Baden-Virtembergu i zatim na Donjoj Rajni. Na oba mesta odmah je primećeno šta se dešava i bili smo u stanju da testiramo i dokažemo blage slučajeve. I tako je ostalo do danas. Dakle, sa svim pritužbama na sporost dijagnostike i na nekim mestima takođe nedostupnošću, to jeste, ali tako da je naša raspoloživost mnogo bolja nego u drugim zemljama. Mi smo možda zemlja koja ima najbolju dijagnostiku. To dovodi do različitih pratećih efekata. Na primer, to znači da je naša prosečna starost relativno mlada. Prosečna starost, srednja starost u Nemačkoj, mediana, je 48 godina svih koji su pozitivno testirani.

U drugim su zemljama mnogo stariji. Ako pogledate Italiju, na primer, oni su imali medianu od 81 godine... Jedna stvar koja se često zaboravlja jeste da je ovaj virus, virus koji se prenose i nozokomijalno, tj. bolnički-transmitovani virus. A ono što se, naravno dešava, pored normalne infektivne aktivnosti kod stanovništva, je da su i u bolnicama stacionirani i stariji i ležeći pacijenti koji su već tamo, i koji jednostavno imaju visok rizik od umiranja od ove bolesti ako su zaraženi. Pored toga, ovo se naravno odnosi i na domove za negu starih.

 

Q. Gde i mi u DE već polako imamo problema?

 

Da, imamo prve probleme. Tamo gde imamo po definiciji osobe starije životne dobi i takođe mnogo drugih osnovnih bolesti. Ako ovaj virus prodire u ove populacije, u ove ustanove, tada se odjednom pomera i prosečna starost zaraženih, a da nemamo nižu frekvenciju detekcije. Ako možemo da testiramo sve, ispitujemo i blage slučajeve. A ko su blagi slučajevi? U proseku mlađi.

 

Q. Ali da li to takođe znači da smo već dobro zaštitili starije, ali da će se to verovatno u nekom trenutku malo promeniti i da ćemo takođe imati starije osobe u bolnici sa verovatno teškim tokovima bolesti?

 

Da, nažalost. Trenutno smo imali i malo sreće, naime zbog puta prenosa. Prvi slučajevi su bili na karnevalu, a zatim i skijaši (ljudi na odmoru) iz Italije, a oni su sportisti, mlađe starosne grupe. Te starosne grupe tada često ostaju u svojim kontaktnim mrežama u istoj životnoj dobi i nastavljaju da se prenose u tim mrežama. Ali vidimo ovih dana ulaz infekcije i na primer, u staračke domove i početak novog razvoja. Sada ćemo neizbežno videti porast prijavljene smrtnosti kao posledica nekoliko efekata u Nemačkoj istovremeno. Tako već sad naša smrtnost više nije 0,2 do 0,4, već je sada u rasponu od 0,8 posto. To je jednostavno zato što su odjednom sada pogođene druge starosne grupe. I mi takođe imamo istovremeno efekat da uprkos svoj snazi koju želimo uložiti, dijagnostika se više ne može prilagoditi eksponencijalnom razvoju. Ne mislim da možemo realno značajno povećati naše trenutne kapacitete za testiranje.

 

Q. Iako je to sada traženo. Želja gospodina Spahna (Min. zdravlja) je: Sve više i više testiramo i testiramo.

 

Da, naravno da je to i prava želja. To je tačno prava mera. Ali mislim da je takođe važno da ne moramo samo da jedni drugima kažemo: testiramo i testiramo i testiramo. Već takođe moramo reći: testiramo na pravom mestu prave pacijente. Svoju snagu usmeravamo tamo gde je problem zaista. Samo sada čisto sa tehničke strane - za PCR testiranje imamo kapacitet koji koristimo od prošle nedelje, a to je preko pola miliona testova nedeljno. A ovaj kapacitet se sada definitivno koristi u potpunosti. U Nemačkoj smo u još ranoj fazi pokrenuli rane narudžbe reagenasa u velikoj meri. Za posledicu, industrija je takođe uskladila svoje lance snabdevanja u Nemačku. Trenutno uživamo u ovom efektu u Nemačkoj. Međutim, nisam siguran može li to dugoročno ostati tako, može li industrija zaista zaista ispuniti ove zahteve za reagense, ekstrakcione reagense i PCR reagense.

 

Q. Još uvek imamo gospodina Vielera, sa Instituta Robert Koch, koji kaže: Postoji rizik da ćemo u Nemačkoj imati italijanski scenario.

 

Ono što on izražava je, naravno, nešto što mnogi drugi takođe vide, naime da proračuni modela mogu samo donekle projektovati u dalju budućnost. U stvarnosti možete samo tačno predvideti narednih nekoliko dana. I sve što sledi su scenariji, čija verovatnoća se može izmjeriti jedni protiv drugih. Ali ne možete više da izvlačite tačne brojeve. To je onda odluka koju politika tada može doneti na osnovu naučnih podataka. Ali politika ne može reći: nauka nam je izračunala ovde, 15. maja ćemo imati 25.000 pacijenata na intenzivnoj nezi. To je neozbiljno.

 

Q. Sada smo preživeli nedelju dana u Nemačkoj sa ograničenjima kontakta i zapravo su prošli sasvim dobro, mislim da možemo reći. Sada, međutim, imamo prve pozive tokom vikenda - kada možemo da se vratimo u normalu? Kada to čujete, kažete li: Molim vas nemojte, zaista je prerano - šta mislite kada čujete ove pozive?

 

Ne želim da ulazim u ovo područje spekulacija zato što nikad nisam bio tamo i zato što to jednostavno nije ozbiljno. Mogu samo reći ono što je na primer rekao kancelarski ministar Helge Braun u intervjuu za Tagesspiegel u petak, to je zaista zaista korisno. Da kažem: 20. april je sada ključna tačka, do tada ne dovodimo ove mere u pitanje, jer moramo videti kako se stvarno razvijaju brojevi. Pre nekoliko nedelja je prvi put odlučeno da se škole zatvore. Pojedine savezne države odlučile su da to rade nezavisno jedna od druge u kratkim intervalima. A kada su mere okupljanja, tj. kada je rečeno, više od dve ili pet osoba nije dozvoljeno da se sastaju u javnosti, ove mere su na snazi samo oko jednog perioda inkubacije. I još uvek smo delimično u fazi uvežbavanja. Zato je sada ispravno reći da postoji određeni datum, do kojeg se prvo posmatra, a iz zapažanja se izvlači nešto pouzdano. A onda, ali i za to vreme, da iskoristimo smirenost, kako bismo se zaista pripremili, da bismo razgovarali o scenarijima. Nauci je potrebno vreme da to uradi. I mogu samo preporučiti da pogledate mišljenje Nacionalnog saveta za etiku od vikenda. Veoma zanimljiv rad, gde se jasno kaže da odluke ne donosi nauka, već politika. Jer nauka samo generiše podatke i može reći koliko su ti podaci sigurni i takođe može reći gde se sigurnost završava, ali ništa više. Nauka ne može i ne sme raditi jednu stvar i jednu stvar nauka nema, naime nauka nema demokratski mandat. Naučnik nije političar, nije izabran i ne mora da podnese ostavku. Nijedan naučnik uopšte ne želi da kaže takve stvari kao: ova politička odluka je bila ispravna. Ili je ta politička odluka bila pogrešna. Ili se ta politička odluka mora doneti sledeća. Nećete čuti ovo ni od jednog ozbiljnog naučnika.

 

Q. Pitanje oko studije na pacijentima iz Minhena.

U osnovi se vide dve važne stvari. Jedna je brzina prenosa. Ovde smo, osim najužih porodičnih transfera, imali puno mladih ljudi koji su bili vrlo aktivni u kućnim kontaktima, to jest, sreli su se na primer privatno ili takođe žive u zajedničkim apartmanima. Oni su se zarazili u deset odsto slučajeva. Možda su još zanimljiviji za procenu rizika od prenosa u svakodnevnom životu kontakti na poslu i u slobodno vreme. Ovde smo imali 217 pacijenata i jedanaest njih se zarazilo tokom ovog perioda, gotovo svi simptomatski. Dakle, to je veoma važna percepcija. Imali su temperaturu ili respiratorne simptome. Naravno, tamo su takođe veoma pažljivo pitali i zabeležili vrlo blage simptome, uključujući simptome poput grebanja u grlu. Zapravo možemo reći tokom čitave studije samo se jedan pacijent uopšte može navesti kao asimptomatski. Sa svima ostalima ispostavilo se ili pre ili posle, u stvarnosti su imali neke simptoma. I važno je razjasniti da se pet posto ovih takozvanih kontakata visokog rizika zarazilo, a kontakt sa visokim rizikom znači: 15 minuta licem u lice, blizina normalnog razgovora. Mislim da svi razumeju šta znači normalno razgovarati, barem četvrt sata - od tada to računate kao kontakt visokog rizika.

 

Moramo da držimo distancu. Naravno da je to sa maskama, zaštita drugih putem maski, mislim da je to vrlo važna mera. Svi su, naravno, pozvani, čak i u trenutnoj situaciji u kojoj svi znamo da nema maski, da nabave/naprave sopstvene maske. Ideja da jednostavno napravite masku ili je prilagodite ili kupite nešto slično, već možete da naručite maske od tkanina preko Interneta, samostalno izrađene, je dobra. Imamo vremena ovih dana. Mnogi ljudi su kod kuće i mogu tako nešto da urade. To je dobra ideja. To je uljudna ideja. Ja štitim druge protiv moje infekcije, koja možda još nije izbila i za koju možda još i ne znam. Ali signaliziram svojoj okolini: Bez obzira šta je sa mnom, barem ste zaštićeni od mene u smislu da kad govorim, moja pljuvačka ne leti kroz područje ili kad kašljem da se najveće kapljice zadrže u maski. Mislim da je to još uvek pristojan gest. Moram takođe reći da sam za vikend ponovo u Berlinu išao u kupovinu. Bio sam dva puta i skoro sam u svim situacijama, bio sam u nekoliko drogerija i u bio- i u običnim supermarketima, često sam bio jedini ili je bilo dvoje ili tri pored mene koji su nosili masku. I na mene su gledali čudno - toliko samo na temu društvenog prihvatanja. Naravno da trenutno imamo inicijative - krojenje maski, što u potpunosti podržavam. Ali u stvarnosti vani izgleda drugačije nego na Tvitteru, gde se samo zainteresovani okupljaju. U stvarnom svetu napolju još nije stigla percepcija da je ovo uljudan gest koji možete izvesti u svojoj okolini učiniti.

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

1. Pa dobro Denise gde sam naveo tacno koja i kakva maska? 

Dozvoljavam da nisam strucnjak za sve i svasta, ali eno kolega @wwww je na drugoj temi okacio profu virologa iz Bona koji govori o maskama i njihovoj ulozi.

 

2. Nisam znao, pa "izvinjavaj", sto bi juznjaci rekli 🙂

 

 

Ma sve u redu, imam neko oskudno znanje iz ovih oblasti pa kad vidim ko se sve na televizijama bruka sa nebulozama krivo mi sto nisam imao vise motivacije da i ja postanem neko i nesta ...... ili nesto :roflmao: ...... 

 

eto vidis, meni nikada nije bilo jasno da li se kaze nesto ili nesta ....... ja kazem nestA :classic_biggrin:

 

A za maske koje bi zapravo MOZDA mogle da zaštite i tebe i druge od tebe mogu samo reci 2 stvari ...

 

1. sumnjam da ih mozes nabaviti danas, osim neke kineske falsifikate.

 

2. realno, gradjani Srbije, 95% njih, nemaju taj novac da bi mogli da ih plate jer bi dnevno porodica trebalo da izdvoji minimum 24 dolara, 720 mesecno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jedna prijateljica sije ove:

 

0FY06p9.jpg

 

Ne znam radi li posta, obecala mi je poslati par komada danas. Bolje je od moje teroristicke marame, a i bolje je od nista, pa makar samo psiholoski da djeluje, placebo efekt. Nadam se da ce imati neku tkaninu na polka-dots ili ovako slicne cvijetne dezene.

Edited by Honey Badger
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...