Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

40 minutes ago, wwww said:

 

Problem je sto neki i danas nece da se vakcinisu (vakcinom koja je dokazano mnoooogo efikasnija od ivermektina), vec bi radije da piju pilulice koje (u najboljem slucaju) imaju mnogo manju efikasnost od vakcina (da ostavimo opciju da ivermektin u nekom % deluje pozitivno na zarazu kod nekih ljudi). Gde je tu logika?

Logika je tu da nas nauči da ništa nije binarno osim binarnog koda 🙂 I ja sam ne samo @Tomiprunet primetio da se narativ oko Ivermektina izmenio. Mislim, još jednom, da je  Ivermektin je postao neprihvatljiv zbog ludog Nestora pre svih,  onda ovog antivakserskog tabora koji ga promoviše kao alternativu vakcinisanja, a ne sećam se da je neko normalan to ikada tvrdio.
Niti Ivermektin treba da bude niti može da bude alternativa vakcini, šteta što je ispalo tako.  Imunizacija populacije od infektivne bolesti nema alternativu, sve ostalo može da bude privremeno, maske, lockdown, pranje ruku, online škole, propusnice, sve je to super ali nije rešenje, niti može da bude. Imunizacija jedino. 

p.s. znam dosta više ljudi koji su ga pili, sa promenljivim uspehom, ali nikom dlaka sa glave nije falila zbog Ivermektina. To naravno nije nikakav dokaz da im je pomogao, a svakako nije zamenu za vakcinaciju.

p.s. država nam i dalje duguje odgovor na pitanje:
Ko je tačno procenio i odlučio da opasnost od Korone nije dovoljno velika da se propiše obavezna vakcinacija,  da li je ta odluka možda pogrešna?
Kako je moguće da je dovoljno velika opasnost da uvedeš lockdown na originalnom soju, a na daleko infektivnijem i smrtonosnijem opasnost i dalje nije dovoljno velika da propišeš obaveznu vakcinaciju?

Ta dva pitanja su krajnje legitimna.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Logika je tu da nas nauči da ništa nije binarno osim binarnog koda 🙂 I ja sam ne samo @Tomiprunet primetio da se narativ oko Ivermektina izmenio. Mislim, još jednom, da je  Ivermektin je postao neprihvatljiv zbog ludog Nestora pre svih,  onda ovog antivakserskog tabora koji ga promoviše kao alternativu vakcinisanja, a ne sećam se da je neko normalan to ikada tvrdio.
Niti Ivermektin treba da bude niti može da bude alternativa vakcini, šteta što je ispalo tako.  Imunizacija populacije od infektivne bolesti nema alternativu, sve ostalo može da bude privremeno, maske, lockdown, pranje ruku, online škole, propusnice, sve je to super ali nije rešenje, niti može da bude. Imunizacija jedino. 

p.s. znam dosta više ljudi koji su ga pili, sa promenljivim uspehom, ali nikom dlaka sa glave nije falila zbog Ivermektina. To naravno nije nikakav dokaz da im je pomogao, a svakako nije zamenu za vakcinaciju.

p.s. država nam i dalje duguje odgovor na pitanje:
Ko je tačno procenio i odlučio da opasnost od Korone nije dovoljno velika da se propiše obavezna vakcinacija,  da li je ta odluka možda pogrešna?
Kako je moguće da je dovoljno velika opasnost da uvedeš lockdown na originalnom soju, a na daleko infektivnijem i smrtonosnijem opasnost i dalje nije dovoljno velika da propišeš obaveznu vakcinaciju?

Ta dva pitanja su krajnje legitimna.


 

Preporucivao se i Domestos kao terapija...:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

p.s. država nam i dalje duguje odgovor na pitanje:
Ko je tačno procenio i odlučio da opasnost od Korone nije dovoljno velika da se propiše obavezna vakcinacija,  da li je ta odluka možda pogrešna?
Kako je moguće da je dovoljno velika opasnost da uvedeš lockdown na originalnom soju, a na daleko infektivnijem i smrtonosnijem opasnost i dalje nije dovoljno velika da propišeš obaveznu vakcinaciju?

Ta dva pitanja su krajnje legitimna.

Zna li se da li Srbija ima dovoljno (dostupnih/nabavljenih/ugovorenih) vakcina da se odradi vakcinacija cele populacije? Mozda znaju da nema dovoljno raspolozivih vakcina, te su ovo sto ima uzeli za sebe i svoje najblize, plus one koji sami hoce da se vakcinisu, a ostali su pusteni niz vodu (kad su glupi). Jer bi u protivnom morali da donesu odluku ko dobija vakcinu, a ko ne, a to bi im sigurno politicki stetilo i dovelo do talasanja u masama.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Zna li se da li Srbija ima dovoljno (dostupnih/nabavljenih/ugovorenih) vakcina da se odradi vakcinacija cele populacije? Mozda znaju da nema dovoljno raspolozivih vakcina, te su ovo sto ima uzeli za sebe i svoje najblize, plus one koji sami hoce da se vakcinisu, a ostali su pusteni niz vodu (kad su glupi). Jer bi u protivnom morali da donesu odluku ko dobija vakcinu, a ko ne, a to bi im sigurno politicki stetilo i dovelo do talasanja u masama.

Verovatno je u boldu odgovor. Ono što znam, pouzdano jer sam taj dokument držao u ruci je da je "Batut" nekoliko dana pre nego što je stigao prvi kontingent vakcina objavio "Plan za imunizaciju" sa sve prioritetima, grupama, sve po redu sa kriterijumima. Kako je stigla prva pošiljka i Vođa održao dirljiv govor tako je i Batutov plan veselo zaboravljen.
Mislim da ima vakcina za sve i da tu nije problem, problem je politički. U odgovoru na ona dva pitanja čuči i rešenje, ostaviću malu dozu sumnje da Vučić i ostali Vučići znaju nešto što ja ne znam, ali ukoliko nema toga x faktora sve je kristalno - nejasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samo da napisem o cemu se pisalo prosle godine u Decembru-Januaru i Ivermektinu.

Suncica se ogradila, a na onoj strucnoj grupi gde lekari stalno iznose u vezi lecenja su se isto neki lecili tj koristili ivermektin.

Tako da ipak znam sta sam citao i o cemu se pisalo, samo sto sam trazio u pogresnoj temi.

P.S. ne znam kako da multi kvotujem sa jedne teme i da prebacim na drugu.

P.S.S. mislim da bi bilo lepo da pojedini clanovi koji su kvotovani pa i neki drugi malo ipak porazmisle kad nesto napisu a tice se kritike da su ljudi stoka kad traze spas u stocnom leku.

ili kad pisu da doktori trebaju da se razrese duznosti jer preporucuju ivermektin. 

Nemam ja nikakvih problema , niti me interesuje, niti zelim ikome da preporucim da uzme ivermektin umesto vakcine. Samo ne mogu da podnesem to da se negira nesto sto se pisalo ranije, vec napises lepo, ok pisali smo to i to, pogresili smo, izvinjavamo se.

Pored toga vidim da fale mnogi upisi WWWW koje je Suncica kvotovala, tako da ih je neko izbrisao.

 

Bukvalno svi koji smo pisali o tome na drugoj temi smo napisali da se uzima na sopstvenu odgovornost. 😄 Cak si i kvotovao moj post gde navodim sve nuspojave.

 

Evo da ti razlozim, pa ce ti mozda biti jasnije:

  • Ivermektin jeste lek i za ljude, u drzavama u kojima je registrovan i za ljudsku upotrebu, ali sluzi za lecenje od parazitskih organizama.
  • U Srbiji nije registrovan, jer je lek do korone bio jako jeftin, a registracija je skupa, pritom ovde se koristi Mebendazol koji je takodje jeftin antihelmintik.
  • Postojale su studije koje su davale neke pozitivne rezultate, ali kao sto smo vec pisali o tome, lek je skoro uvek koriscen u kombinaciji sa sirokom terapijom, pa je jako tesko izvuci zakljucke. 
  • Od 2021. imamo vise razlicitih vakcina protiv korone. Cak i stari tip vakcina sa umrtvljenim virusom daje jako dobre rezultate, ako se vakcinacija sprovede brzo, uz kombinaciju sa merama.
  • Uzimajuci u obzir postojanje vakcine, za ljude koji nemaju kontraindikacije za primanje vakcine, izuzetno je glupo da se lece lekom koji godinu i po dana od epidemije NIJE pokazao konkretne i jasne rezultate, pa je sasvim i razumljivo da neki forumasi nazivaju nevakcinisane ljude stokom, jer 99% ljudi koji su uzeli da se lece ivermektinom u vreme postojanja vakcine su antivakseri. Svi koji su ovde diskutovali o upotrebi ivermektina su se vakcinisali. Slicno kao sto se na samom pocetku koristio hidroksihlorokin, pa se sad vise ne koristi. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Logika je tu da nas nauči da ništa nije binarno osim binarnog koda 🙂 I ja sam ne samo @Tomiprunet primetio da se narativ oko Ivermektina izmenio. Mislim, još jednom, da je  Ivermektin je postao neprihvatljiv zbog ludog Nestora pre svih,  onda ovog antivakserskog tabora koji ga promoviše kao alternativu vakcinisanja, a ne sećam se da je neko normalan to ikada tvrdio.
Niti Ivermektin treba da bude niti može da bude alternativa vakcini, šteta što je ispalo tako.  Imunizacija populacije od infektivne bolesti nema alternativu, sve ostalo može da bude privremeno, maske, lockdown, pranje ruku, online škole, propusnice, sve je to super ali nije rešenje, niti može da bude. Imunizacija jedino. 

p.s. znam dosta više ljudi koji su ga pili, sa promenljivim uspehom, ali nikom dlaka sa glave nije falila zbog Ivermektina. To naravno nije nikakav dokaz da im je pomogao, a svakako nije zamenu za vakcinaciju.

p.s. država nam i dalje duguje odgovor na pitanje:
Ko je tačno procenio i odlučio da opasnost od Korone nije dovoljno velika da se propiše obavezna vakcinacija,  da li je ta odluka možda pogrešna?
Kako je moguće da je dovoljno velika opasnost da uvedeš lockdown na originalnom soju, a na daleko infektivnijem i smrtonosnijem opasnost i dalje nije dovoljno velika da propišeš obaveznu vakcinaciju?

Ta dva pitanja su krajnje legitimna.


 

Prva stvar veterinarski Ivermektin nije identican onom namenjenom ljudima i nije preporucljivo da se koristi na ljudima (lek namenjen konju je prejak za ljude i moze ih ubiti predoziranjem).

Drugo Ivermektin nije antivirusni lek vec antiparazitski lek (protiv valjkastih crva i kao krema protiv sivih vasi) pa nema nikakvih dokaza da ima ikakvog dejstva na bilo koji virus ukljucujuci covid-19.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

Sve ovo se desavalo u doba kad nije bilo vakcine (kao sada potvrdjenog mnogo efikasnijeg "leka" za covid). A njih dvojica su prosle godine procenili da situacija u kojoj su opravdava rizik uzimanja leka koji nije verifikovan.

Koliko znam obojica su se vakcinisala prvom prilikom (kad su se "docepali" vakcine) i nista im ne fali. Sad sigurno ne bi pili ivermektin jer vec u sebi imaju mnogo efikasniji "lek" protiv corona virusa.

Tačno taj rad. Možda sam tada Ivermektinu pripisao dejstvo, koje je, u stvari, delo mog organizma, koji potcenjujem. Činjenica je da sam prošao kroz Covid mufte bez ijednog jedinog simptoma whatsoever. Možda je i grčki brzi antigen test faličan i uopšte nisam ni imao Covid, ko bi sada znao. Uostalom, nije ni bitno, imam booster i jedno 5 meseci mira pa dalje idemo Modernom, u merenju patke sa Pfizerom supruga je duplo bolja od mene. Da nisam u zemlji idiota, sve bi bilo ravno do meseca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Velikim istraživanjem Together, koje je organizovao kanadski Univerzitet Mekmaster, ispitivana je prenamena nekoliko postojećih lekova radi lečenja kovida, među kojima je bio i ivermektin i nađeno je jedino da je antidepresiv fluvoksamin efikasan protiv kovida-19, što je bila glavna vest pre neki dan.

 

 

 

Quote

Recently, McMaster University's Professor Ed Mills, principal investigator of the Together trial, highlighted interim analysis results evidencing no impact of ivermectin and some other repurposed study drugs while pointing to some promise for Fluvoxamine. TOGETHER is a randomized, Adaptive Platform trial investigating several possible treatments, including ivermectin. After many therapies disappointed, Fluvoxamine, an SSRI commonly used for depression, showed some promise as a repurposed treatment.

https://trialsitenews.com/mcmaster-together-trial-ivermectin-a-no-show-while-fluvoxamine-shows-some-promise/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Nije tako. Prepisuje se po pojavi simptoma ili izlaganju.
 

Quote

 

The scheduled interim analysis showed an 89% reduction in risk of COVID-19-related hospitalization or death from any cause compared to placebo in patients treated within three days of symptom onset (primary endpoint); 0.8% of patients who received PAXLOVID™ were hospitalized through Day 28 following randomization (3/389 hospitalized with no deaths), compared to 7.0% of patients who received placebo and were hospitalized or died (27/385 hospitalized with 7 subsequent deaths). (...)

PAXLOVID™ is an investigational SARS-CoV-2 protease inhibitor antiviral therapy, specifically designed to be administered orally so that it can be prescribed at the first sign of infection or at first awareness of an exposure, potentially helping patients avoid severe illness which can lead to hospitalization and death.

 

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizers-novel-covid-19-oral-antiviral-treatment-candidate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Klotzen said:

@wwww

 

Pomenula si lekove koji leče koronu ? Jel si na to mislila ili na ovo što Fajzer izbacuje uskoro ? Ovo što Fajzer izbacuje je praktično lek koji menja vakcinu a ne da se lečimo sa njim kad dobijemo koronu, tako sam ja to razumeo.

misila sam na taj od Fajzera i onaj jedan drugi, zaboravila sam tacno kako se zove.

sad je pitanje definicije sta je lek.  ja sam razumela da ove tabletice popiju ljudi kad se zaraze (u prvih nekoliko dana od zaraze) i time prekinu lanac "razmnozavanja" virusa.

vakcine izazivaju stvaranje antitela&Co i primamo ih dok jos nismo zarazeni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

700 usd lek koji bi mogao da okonca ili bar iskontrolise svetsku epidemiju koja sem zivota ljudi svakog dana kosta milijarde i milijarde eur? Pa koga oni to zajebavaju. 

 

U isto vreme se u Japanu pojavio soj koji unistava sve ostale sojeve i koji se tesko replikuje. I zasto se sada taj soj ne uzme i krene da 'seje' po ostatku planete? Na stranu nepostojanje zakljucka i analize kako se to bas tamo desilo i zasto. 

 

Trece, proslo je vise od godinu ipo dana od pocetka ovoga. Neki ljudi najebu a neki ga otresu kao slinu. Da li je moguce da za ovo vreme nisu mogli da urade genetsko istrazivanje kako prvih, tako i drugih i da pronadju zajednicku zakonitost koja bi pokazala koji ljudi su ugrozeni a koji ne? 

 

Ja sam se i pre ovoga sranja debelo razocarao i licno uverio u nesposobnost medicinske nauke, mozda zato sto ovo vise i nije nauka nego industrija, ali ovo sada postaje tragicno 

Edited by mmajstor
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bukvalno ima jedan jedan lik koji to tvrdi, naravno bez ikakvog naučnog rada na tu temu, i sad ta vest obrće ture po svetu.

 

Quote

According to a potentially revolutionary theory proposed by Ituro Inoue, a professor at the National Institute of Genetics, the delta variant in Japan accumulated too many mutations to the virus’s error-correcting, non-structural protein called nsp14. As a result, the virus struggled to repair the errors in time, ultimately leading to “self-destruction.”

https://www.japantimes.co.jp/news/2021/11/18/national/delta-variant-self-destruction-theory/

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bili juče na N1 neki hrvatski genetičar i Šekler.

Šekler kaže da bi voleo da je virus "nestao" u Japanu, ali da korona virusi, generalno, nikad ne nestaju. Za Japan kaže da, osim što su discilpinovani oko maski i distance, najveći uspeh su postigli kada su, posle OI, vakcinisali skoro 80% populacije u roku od 3 meseca. Meni je to logično, ovo razvlačenje u Jevropi, prvo ova starosna grupa pa ona, pa ona treća, taman kad se svi izvakcinišu, onima koji su prvi primili - isteklo dejstvo vakcine.

 

U vezi samoubistvenog soja, ako je on nestao, mada je to vrlo nelogično, opet će (u Japan) da uđe neki drugi (soj), sa malo manje suicide tendencies  prema sebi.

 

Kaže da oni i ne vrše testiranja, već na osnovu simptoma nalaze obolele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima logike da ako odjednom vakcinišeš sve/veliku većinu, onda vakcina radi ono šta joj je inače posao.

Valjda je sada očito da je vakcinisan pre pet meseci i vakcinisan pre mesec dana, iste starosti i sličnog zdravstvenog stanja, imaju drugačije verovatnoće zaražavanja, obolevanja, hospitalizacije, smrti...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, stray_cat said:

Bili juče na N1 neki hrvatski genetičar i Šekler.

Šekler kaže da bi voleo da je virus "nestao" u Japanu, ali da korona virusi, generalno, nikad ne nestaju. Za Japan kaže da, osim što su discilpinovani oko maski i distance, najveći uspeh su postigli kada su, posle OI, vakcinisali skoro 80% populacije u roku od 3 meseca. Meni je to logično, ovo razvlačenje u Jevropi, prvo ova starosna grupa pa ona, pa ona treća, taman kad se svi izvakcinišu, onima koji su prvi primili - isteklo dejstvo vakcine.

 

U vezi samoubistvenog soja, ako je on nestao, mada je to vrlo nelogično, opet će (u Japan) da uđe neki drugi (soj), sa malo manje suicide tendencies  prema sebi.

 

Kaže da oni i ne vrše testiranja, već na osnovu simptoma nalaze obolele.

 

Pocetkom godine je generalno bio problem dostupnost vakcina. Nije bilo dovoljno proizvodnih kapacieta, te se morala raditi prioritizacija u Evropi, a Japan nije mogao ni da pocne s vakcinacijom. No u jednom trenutku to vise nije bio problem (od juna meseca) i evropske zemlje nemaju opravdanje zasto nisu vakcinisale kao Portugalija, Spanija, Italija, Danska.

 

Sad gledam dijagam kumulativnih doza datih. Danska je bas super i brzo odradila primarnu vakcinaciju, a onda od kraja avgusta dolazi do zastoja (ono preostalog stanovnistva koje se nije vakcinisalo nije videlo ikakav pritisak da se vakcinise jer su sve mere bile ukinute).

Spanija i Portugalija su do negde polovine avgusta imale gotovo identicne krive, onda je Spanija malcice usporila, a Portugalija izgurala do kraja udarnicki, kao Japan.

Italija je nesto ranije pocela da posustaje s davanjem vakcina, ali ovo usporavanje nije bilo preveliko (kao kod vecine drugih zemalja), pre samo u odredjenom stepenu usporavanje  (prelom na krivi a ne asimptotsko priblizavanje horizontalnoj liniji zasicenja).

 

Nemacka je u pocetku bila nesto bolja od Francuske u vakcinisanju, ali je onda u Nemackoj kriva pocela da usporava rast, te ju je Francuska pretekla i stoga je sad u boljem stanju od Nemacke. Holandija je posle inicijalnog brljanja potom ubrzala i entuzijazam za vakcinisanje ju je drzao duze nego Nemacku. Cak su bolji i od severozapadnih nemackih pokrajina (koje najbolje stoje u vakcinisanju) s kojima se granice.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stray_cat said:

Bili juče na N1 neki hrvatski genetičar i Šekler.

Šekler kaže da bi voleo da je virus "nestao" u Japanu, ali da korona virusi, generalno, nikad ne nestaju. Za Japan kaže da, osim što su discilpinovani oko maski i distance, najveći uspeh su postigli kada su, posle OI, vakcinisali skoro 80% populacije u roku od 3 meseca. Meni je to logično, ovo razvlačenje u Jevropi, prvo ova starosna grupa pa ona, pa ona treća, taman kad se svi izvakcinišu, onima koji su prvi primili - isteklo dejstvo vakcine.

 

U vezi samoubistvenog soja, ako je on nestao, mada je to vrlo nelogično, opet će (u Japan) da uđe neki drugi (soj), sa malo manje suicide tendencies  prema sebi.

 

Kaže da oni i ne vrše testiranja, već na osnovu simptoma nalaze obolele.

Samo da dopunim, taj neki hrvatski geneticar je Miroslav Radman jeste hrvat ali je ziveo i radio u Francuskoj ceo zivot takoreci, sad je penzionisan i uglavnom je u rodnoj hrvatskoj, inace je jedan od napoznatijih francuskih i svetskih geneticara. Ja sam odslusala taj video gde su njih dvojica gostovala i objasnjavali sta ko misli i zasto, prilicno se ne slazu, Radman misli (to je ranije vec bio rekao) da ce virus korone sam od sebe oslabiti Sekler misli da nece, (vrlo uprosceno receno) meni je bilo fascinantno da slusam njihovu pricu, prilicno strucnu i tu se vidi koliko je ovo sve ucenje u hodu ali ucenje koje je zapocelo jos pre mnogo godina koja sva znanja tu vec postoje i koja ne postoje i koliko je tesko to sve analizirati, spoznati, to jeste nauka koja se gradi i koja je nepredvidiva tj predvidiva samo do izvesne mere, verovatnoce

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...