Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

6 minutes ago, badenac said:

Maske nisu resenje problema .

Danska kontrolna  studija je pokazala da je, od 3000 ljudi koji su redovno nosili maske i 3000 onih  koji ih nisu nosili ,pozitivnih na virus  SARS-CoV-2 bilo  47   osoba iz prve   i 53 osobe  iz druge grupe.

https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-6817

 

 

Na neumeće čitanja tkz studije, već je Cyber dao (dala?) veoma precizan odgovor;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ova publikacija se bavi time zasto testovi na antitela nisu merodavni na individualnom nivou.

 

Quote

COVID-19 Antibody Tests: A Valuable Public Health Tool with Limited Relevance to Individuals

At the population level, tests are needed to support serosurveillance studies, to determine the case fatality rate, and to track increases or decreases in incidence and prevalence, but currently they are of limited utility for individuals.
[...]
This review focuses on the individual relevance of antibody tests: their accuracy in detecting prior infection, what past SARS-CoV-2 infection can currently infer about future immunity or possible medical sequelae, and the potential future importance of antibody tests for vaccine selection and medical screening. Given uncertainty about the antibody tests (quality, accuracy level, positive predictive value) and what those tests might indicate immunologically (durability of antibodies and necessity for protection from reinfection), seropositive test results should not be used to inform individual decision making, and antibody testing should remain a tool of public health at this time. >>>

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Студија: Имунитет стекло 20,7 становника Србије, највише млади

 

Пре актуелног и досад најјачег таласа епидемије имунитет на коронавирус стекло је 20,7 одсто становништва Србије, а највише отпорних је међу млађима од 19 година, показују резултати друге Националне студије серопреваленције SARS-CoV-2.

Према тој студији, у коју су Новости имале увид, сваки трећи, или 31,8 одсто у овој старосној групи има ИгГ антитела, односно природно стечени имунитет након што су били заражени.

Од укупне популације у Србији, најзаштићенији су становници Крагујевца, Ужица, Чачка, Ваљева и Шапца.

Резултати студије показују да у овим крајевима скоро сваки пети, односно 23,1 одсто становника има антитела.

Студија је спроведена на репрезентативном узорку од 1.200 домаћинстава, односно укупно 2.500 испитаника.

Налази студије коју је спровео Институт за епидемиологију Медицинског факултета у Београду у сарадњи са Институтом за примену нуклеарне енергије тек треба да буду објављени, а директорка Института проф. Татјана Пекмезовић за Новости је потврдила само да је она завршена и да ће врло брзо бити публикована.

 

Tačno sam bio u pravu kad sam rekao da ćemo do Sretenja imati imunitet krda.

Link to comment
Share on other sites

Tako je. Uglavnom, kako god okreneš do tada ćemo zaravnati krivu.

 

PS

 

Na ovu cifru treba dodati minimalno pola miliona novozaraženih od početka meseca, što ukupan procenat diže na 30tak %.

Edited by Laki21
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sad sam u dilemi - po tom protokolu preporucuju Panklav, a Panklav je indikovan i kod akutnog sinusitisa.....pa se sad mislim da ja njega uzmem, pa sta god da je u pitanju?

 

Ne uzimam antibiotike cesto, eto i ovaj Panklav sam dobila jednom za nesto, pa se izborila i bez njega, i sad mi ostao

230.gif

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:
Enl4z7ZXYAMZWfT?format=jpg&name=medium

 

 

Ako je virus ovako šireći kao što sada vidimo - kakav je to test da se samo 31 placebo čovek zarazio? 

Nešto mi u tom testu nije kul.

To znači da su i vakcinisani u principu bili neizloženi virusu pa ima svega 8 slučajeva. Šta da je (kao što se očekuje) 10.000 od tih 14.000 bilo u dodiru sa virusom.

 

Ja ove brojeve tumačim kao da bi sa vakcinom mi imali 11 puta manje slučajeva. Ako je slučajeva 7500 mi bi danas imali oko 700. To je meni daleko od korisne i efikasne vakcine.

 

Edited by CheshireCat
brojke
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, CheshireCat said:

Ako je virus ovako šireći kao što sada vidimo - kakav je to test da se samo 31 placebo čovek zarazio? 

Nešto mi u tom testu nije kul.

To znači da su i vakcinisani u principu bili neizloženi virusu pa ima svega 8 slučajeva. Šta da je (kao što se očekuje) 10.000 od tih 14.000 bilo u dodiru sa virusom.

Ja ove brojeve tumačim kao da bi sa vakcinom mi imali 11 puta manje slučajeva. Ako je slučajeva 7500 mi bi danas imali oko 700. To je meni daleko od korisne i efikasne vakcine.

 

Problem je sto svako ima svoje tumacenje (ne iskljucujem sebe).

 

U postavljenom primeru, fali dosta informacija. Nema podataka o starosnoj ili socioekonomskoj strukturi ispitanika, na primer.

A cak i da ima, neke stvari se mogu samo nagadjati - da li su se svi ispitani pridrzavali "mera" ili koji % ih je ignorisao.

Da li je i koliko ispitanih (i iz koje grupe) prisustvovalo nekom "super-spreader" dogadjaju. Kakve su im inace zivotne/kulturne navike (higijena, ponasanje prilikom susreta sa okolinom i poznatima itd.).

 

Cak i da se ispostavi da su svi parametri identicni za obe grupe, ti kazes "to je meni daleko od korisne i efikasne vakcine."

A ja bih rekao, ako mi nesto daje 10X vecu sansu da sacuvam zdravlje, daj mi to i samo napred.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 said:

Kinezi trake, to je ono što lepe sportisti?

 

Da, a evo kako jedan Dr to objasnjava:

 

"Ja to shvatam ovako, ne ulazeći u mehanizam dejstva na parasimpatikus i cirkulaciju; prema slikama i objašnjenju Aleksandra da se mm. Pectoralis povlači na gore, a Skapularna mm. ka kičmi, povlače se i rebra na gore, širi se torakalni kavez i povećava zapremina intratorakalnog prostora, pa se i pluća više šire."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Problem je sto svako ima svoje tumacenje (ne iskljucujem sebe).

 

U postavljenom primeru, fali dosta informacija. Nema podataka o starosnoj ili socioekonomskoj strukturi ispitanika, na primer.

A cak i da ima, neke stvari se mogu samo nagadjati - da li su se svi ispitani pridrzavali "mera" ili koji % ih je ignorisao.

Da li je i koliko ispitanih (i iz koje grupe) prisustvovalo nekom "super-spreader" dogadjaju. Kakve su im inace zivotne/kulturne navike (higijena, ponasanje prilikom susreta sa okolinom i poznatima itd.).

 

Cak i da se ispostavi da su svi parametri identicni za obe grupe, ti kazes "to je meni daleko od korisne i efikasne vakcine."

A ja bih rekao, ako mi nesto daje 10X vecu sansu da sacuvam zdravlje, daj mi to i samo napred.

 

 

Sve probleme lepo navodiš tako da nema potrebe da nabrajam.

Sama razlika u vakcina/placebo uzorcima mi deluje kao da je test odrađen poprilici neprofesionalno i da su samim tim i zaključci (91% efikasnosti) upitni.

Link to comment
Share on other sites

A kako ti misliš da se lekovi, a i vakcine, inače testiraju? Pfizer je imao 172 zaražena na 43000 dobrovoljaca, što je 0,4 posto zaraženih, a ovde je 0,2 posto. Sve je to isti red veličine. Ispada da svi testiraju na ljudima koje drže negde zaključane da se ne zaraze.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2020 at 5:16 PM, CheshireCat said:

Ako Ako je slučajeva 7500 mi bi danas imali oko 700. To je meni daleko od korisne i efikasne vakcine.

 

To je vrlo, vrlo korisna I efikasna vakcina, efikasnija od one protiv sezonskog gripa. Opet, cak I taj svaki 11 slucaj ima slabije simptome jer postoje koliko-toliko antitela.

A za imunitet krda je dovoljno priblizno 80% zastite, tako da sve preko tog broja obezbedjuje zastitu I kod tih 10 posto gde se vakcina I ne 'primi' kako treba.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...