Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

1 hour ago, ciao said:

Vec po obicaju slazem se sa zemljakom. Ne treba mesati rusku politiku i rusku nauku i medicinu koje su jako dobre

 

Tesko je odvojiti ovu pricu od politike s obzirom na to ko je obznanio da je vakcina odobrena i samo ime koje su joj dali: Sputnik V, a koje jasno asocira na svemirsku trku. 

 

Vakcina jos nije prosla trecu fazu ispituvanja, tako da meni ovo najvise izgleda kao marketinski trik. A sustinski se malo razlikuje od onoga sto trenutno rade Oxford i Astra Zeneca, a to je da već ulažu ogromna sredstva i pripremaju masovnu proizvodnju vakcine iako nemaju sva istrazivanja zavrsena. Samo sto oni nisu dobili od drzave da je upotreba odobrena. 

 

Video sam dobar komentar negde na netu: Rusi ponovo lansiraju prvi objekat u svemir, ali neko drugi ce sleteti na Mesec. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stefan81888 said:

Čim Rusi rešili da čipuju, Gejc odmah u kontranapad i donira nekih 150 milki dolara za masovnu proizvodnju vakcine kako bi cena bila manja. Oće sićom da nas kupi.

Za Gejcove proizvode postoje aktivatori na torencima - sacekacu stabilnu verziju.:s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Rusi ovih dana krecu u trecu fazu. Oni su ovim potezom samo skratili taj birokratski deo. Dok Oxford kad zavrsi trecu fazu tek ce morati da ceka na odobrenje. 

Neka hvala, nece me pelcovati time.

Ja i kod Gejca sacekam SP1 pa instaliram novi proizvof.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nemanjaol said:

 

Tesko je odvojiti ovu pricu od politike s obzirom na to ko je obznanio da je vakcina odobrena i samo ime koje su joj dali: Sputnik V, a koje jasno asocira na svemirsku trku. 

 

Vakcina jos nije prosla trecu fazu ispituvanja, tako da meni ovo najvise izgleda kao marketinski trik. A sustinski se malo razlikuje od onoga sto trenutno rade Oxford i Astra Zeneca, a to je da već ulažu ogromna sredstva i pripremaju masovnu proizvodnju vakcine iako nemaju sva istrazivanja zavrsena. Samo sto oni nisu dobili od drzave da je upotreba odobrena. 

 

Video sam dobar komentar negde na netu: Rusi ponovo lansiraju prvi objekat u svemir, ali neko drugi ce sleteti na Mesec. 

 

 

Odvojiti od politike u smislu da je (meni) ruska politika losa a ruska nauka i medicina dobra i to vrlo.

Koliko vidim ova ruska vakcina nije ni bolja ni gora od buduce Oxford naprimer, na istom principu su radjene i licno sam ubedjena da ruski strucnjaci sasvim sigurno nisu losiji od Oxfordskih. Znaci jedina bitna razlika je sto su rusi ubrzali testiranja jer im se moze u odnosu na Oxford naprimer koji postuje preporuke svetske zdravstvene.

I za jednu i za drugu i desetu vazi da ce definitivno biti ispitane i pouzdane kroz desetak godina (i to mozda), toliko vremena treba da se nova vakcina ispita kao sto treba.

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li bih pristao da mi ubrizgaju rusku vakcinu "AS-IS" ?

 

Ja imam dva razlicita odgovora za dva razlicita scenarija:

  • da, pristao bih na to ukoliko sam dio test grupe
  • ne, ne bih pristao na rusku (ili oxfordsku)  vakcinu kao gotov proizvod u ovom trenutku

 

Ista supstance u oba slucaja, ali razlicita motivacija onih koji vakcinisu, i razlicit tretman vakcinisanih.

 

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, nemanjaol said:

Tesko je odvojiti ovu pricu od politike s obzirom na to ko je obznanio da je vakcina odobrena i samo ime koje su joj dali: Sputnik V, a koje jasno asocira na svemirsku trku. 

Slažem se. Valjda je cilj proizvesti sigurnu i efektivnu vakcinu, a ne samo biti prvi. Smučila mi sa ova jadna patkometrija od Putina a i Trump-a, kakve pizde. 

 

6 hours ago, ciao said:

Znaci jedina bitna razlika je sto su rusi ubrzali testiranja jer im se moze u odnosu na Oxford naprimer koji postuje preporuke svetske zdravstvene.

I za jednu i za drugu i desetu vazi da ce definitivno biti ispitane i pouzdane kroz desetak godina (i to mozda), toliko vremena treba da se nova vakcina ispita kao sto treba.

Pa u tome je i problem - ne može se taj proces ubrzati ako želiš da vakcina bude sigurna i efektivna. Zato i postoji taj proces. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Ko kaze da je proces ubrzan, dajte se malo samokontrolirati. Znam da Rusija je mnogima trn u oku. Ako nista valjda imaju vise para od Oxforda da uloze u razvoj vakcine, pa jos ako su na toj vakcini od ebole ili sarsa vec prosli prvu fazu, zasto da prolaze jos jednom.


Sent from my IN2013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

Slažem se. Valjda je cilj proizvesti sigurnu i efektivnu vakcinu, a ne samo biti prvi. Smučila mi sa ova jadna patkometrija od Putina a i Trump-a, kakve pizde. 

 

Pa u tome je i problem - ne može se taj proces ubrzati ako želiš da vakcina bude sigurna i efektivna. Zato i postoji taj proces. 

 

Svi se slazu da proces pravljenja sigurne i efektivne vakcine traje desetak godina - ako je uopste moguce napraviti je ( kao sto znamo za HIV se ispostavilo nemoguce).

Drugo pitanje je da li je opravdano eticki, ekonomski i kako god hoces da se taj proces skrati da bi se spasila ekonomija, spasili (ili ne?) zivoti, postigao prestiz, napravile pare itd.

Ocigledno je da o ideji provesti deset godina da bi se  proizvela sigurna i efektivna vakcina u ovom momentu niko ne razmislja. Sigurno ce se vakcina razvijati i praviti bar toliko vremena ali u medjuvremenu ce se koristiti "poluproizvodi" svidjalo se to tebi ili meni ili ne - c'est la vie

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Slažem se. Valjda je cilj proizvesti sigurnu i efektivnu vakcinu, a ne samo biti prvi. Smučila mi sa ova jadna patkometrija od Putina a i Trump-a, kakve pizde. 

 

Pa u tome je i problem - ne može se taj proces ubrzati ako želiš da vakcina bude sigurna i efektivna. Zato i postoji taj proces. 

 

Risk - benefit ratio; desperate times require desperate measures; ....valjda je jasno da u trenutnoj situaciji nijedna kompanija (ni ruska, ni americka, ni kineska, ni nemacka) ne  moze ispratiti taj utvrdjeni proces, prosto jer nemamo toliko vremena na raspolaganju. A cak i da se isprati ceo proces kako treba, uvek postoji odredjeni procenat mogucnosti da se nakon nekog vremena ispostavi da nije sigurna, ili nije efektivna (slucaj Vioxx  - ispracena cela klinicka studija kako je odredjeno svim  mogucim regulativama, pa ipak, nakon par godina na trzistu, doslo se do novih saznanja da lek nije siguran i da rizik koriscenja leka premasuje benefitit). Naravno, u slucaju ove vakcine, opasnost je jos veca, jer ce se odredjeni koraci u klinickom ispitivanju drasticno skratiti.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Risk - benefit ratio; desperate times require desperate measures; ....valjda je jasno da u trenutnoj situaciji nijedna kompanija (ni ruska, ni americka, ni kineska, ni nemacka) ne  moze ispratiti taj utvrdjeni proces, prosto jer nemamo toliko vremena na raspolaganju. A cak i da se isprati ceo proces kako treba, uvek postoji odredjeni procenat mogucnosti da se nakon nekog vremena ispostavi da nije sigurna, ili nije efektivna (slucaj Vioxx  - ispracena cela klinicka studija kako je odredjeno svim  mogucim regulativama, pa ipak, nakon par godina na trzistu, doslo se do novih saznanja da lek nije siguran i da rizik koriscenja leka premasuje benefitit). Naravno, u slucaju ove vakcine, opasnost je jos veca, jer ce se odredjeni koraci u klinickom ispitivanju drasticno skratiti.

 

Ovome se nema šta dodati. Rizik će biti nešto veći no što bi bio inače. Jednostavno, biće princip uzmi ili ostavi i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Laki21, @Sunshine State, @ciao,

 

Koliko ja znam, faze 1, 2 i 3 se moraju proći. Znam da su neke kompaniije istovremeno radile testove na životinjama i ljudima i da sad počinju sa fazom 3 (testiranje velikog broja ljudi koje traje mesecima). Jeste, nije sigurica da je bezbedno čak i ako se prođu sve tri faze (govorio sam pre kako ne bi bio prvi u redu za vakcinu baš zbog ovolike žurbe), ali je bolje od ovoga što Rusi rade. To ima potencijal da baš sjebe stvari, mislim da se mnogo ide u rizik. 

 

Nek im je sa srećom, voleo bih da uspe. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

 

Svi se slazu da proces pravljenja sigurne i efektivne vakcine traje desetak godina - ako je uopste moguce napraviti je ( kao sto znamo za HIV se ispostavilo nemoguce).

Drugo pitanje je da li je opravdano eticki, ekonomski i kako god hoces da se taj proces skrati da bi se spasila ekonomija, spasili (ili ne?) zivoti, postigao prestiz, napravile pare itd.

Ocigledno je da o ideji provesti deset godina da bi se  proizvela sigurna i efektivna vakcina u ovom momentu niko ne razmislja. Sigurno ce se vakcina razvijati i praviti bar toliko vremena ali u medjuvremenu ce se koristiti "poluproizvodi" svidjalo se to tebi ili meni ili ne - c'est la vie

Pa normalno traje 10 godina ali glavni razlozi su 

1. Finansijske prirode. Treba naci pare za R&D. Sada medjutim, svi daju.

2. Birokratija. Proces registrovanja nekog farmaceutskog proizvoda, ne samo vakcine vec i lekova itd obicno traje dosta dugo 2,3 pa i do 5-6 godina.

Zbog urgentnosti situacije za to se sada nema vremena. Nema se vremena da se ceka na nekog birokratu, ili "tehnokratu" kome treba 50 dana da se okrene oko sebe,  100 dana da udari pecat, 200 dana da se potpise ...

Link to comment
Share on other sites

Da, tacno, da dodamo i taj momenat - cak i kad je lek odobren, recimo od strane EMA, ne mora da znaci da ce ga svaka drzava automatski registrovati  - srpski ALIMS bas cesto kaska, nije mi jasno iz kog razloga, jer prosto ne verujem da je regulativa u Srbiji striktnija nego u Nemackoj, Francuskoj...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

Da, tacno, da dodamo i taj momenat - cak i kad je lek odobren, recimo od strane EMA, ne mora da znaci da ce ga svaka drzava automatski registrovati  - srpski ALIMS bas cesto kaska, nije mi jasno iz kog razloga, jer prosto ne verujem da je regulativa u Srbiji striktnija nego u Nemackoj, Francuskoj...

nije striktnija ali je srpskija 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

@Laki21, @Sunshine State, @ciao,

 

Koliko ja znam, faze 1, 2 i 3 se moraju proći. Znam da su neke kompaniije istovremeno radile testove na životinjama i ljudima i da sad počinju sa fazom 3 (testiranje velikog broja ljudi koje traje mesecima). Jeste, nije sigurica da je bezbedno čak i ako se prođu sve tri faze (govorio sam pre kako ne bi bio prvi u redu za vakcinu baš zbog ovolike žurbe), ali je bolje od ovoga što Rusi rade. To ima potencijal da baš sjebe stvari, mislim da se mnogo ide u rizik. 

 

Nek im je sa srećom, voleo bih da uspe. 

Ja koliko sam shvatila rusi jesu uradili sve tri faze ali istovremeno takoreci , istestirali su na svojim vojnicima trecu fazu uveliko, ali to je problem ruskih vojnika, a sto se tice same vakcine uradili su sve ono sto ce ostali tek da urade zato i jesu dobili par meseci

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

Da, tacno, da dodamo i taj momenat - cak i kad je lek odobren, recimo od strane EMA, ne mora da znaci da ce ga svaka drzava automatski registrovati  - srpski ALIMS bas cesto kaska, nije mi jasno iz kog razloga, jer prosto ne verujem da je regulativa u Srbiji striktnija nego u Nemackoj, Francuskoj...

 

Kad vratimo iz inostranstva neke ljude iz struke i postavimo ih na prava mesta, sve ce ici mnogo brze 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Kad vratimo iz inostranstva neke ljude iz struke i postavimo ih na prava mesta, sve ce ici mnogo brze 🙂

 

Nije topic za to, ali nesto se stvarno mora menjati u Srbiji, sto se poslovanja tice. Nas Regulatory tim je imao neko vazno pitanje za ALIMS u vezi jedne klinicke studije, slali ljudi email-ove na sve moguce kontakte koji su na ALIMS website, reminder emails, vazda nekih pokusaja i nista (email-ovi nisu neki [email protected], vec konkrentne osobe/uposlenici). Posto imamo bazu s informacijama koje jezike govore nasi zaposleni, mene je nas Regulatory tim kontaktirao i zamolio da nazovem ALIMS i zamolim da odgovore - needless to say da sam zvala, bila na cekanju, prebacivana od "Slavice do Zorice" i na kraju nit ko odgovori meni niti na email.

Ja se salila s mojima, rekoh kad odem u Srbiju usetacu im u kancelarije, mozda me nece moci ignorisati.

Sta ocekivati od takvih profesionalaca? 😞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ciao said:

Ja koliko sam shvatila rusi jesu uradili sve tri faze ali istovremeno takoreci , istestirali su na svojim vojnicima trecu fazu uveliko, ali to je problem ruskih vojnika, a sto se tice same vakcine uradili su sve ono sto ce ostali tek da urade zato i jesu dobili par meseci

Na žalost, ne izgleda da je to slučaj. Koliko sam negde pročitao brojka je oko 200, što je nedovoljan broj. 

 

Ali ajde, videćemo. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nije topic za to, ali nesto se stvarno mora menjati u Srbiji, sto se poslovanja tice. Nas Regulatory tim je imao neko vazno pitanje za ALIMS u vezi jedne klinicke studije, slali ljudi email-ove na sve moguce kontakte koji su na ALIMS website, reminder emails, vazda nekih pokusaja i nista (email-ovi nisu neki [email protected], vec konkrentne osobe/uposlenici). Posto imamo bazu s informacijama koje jezike govore nasi zaposleni, mene je nas Regulatory tim kontaktirao i zamolio da nazovem ALIMS i zamolim da odgovore - needless to say da sam zvala, bila na cekanju, prebacivana od "Slavice do Zorice" i na kraju nit ko odgovori meni niti na email.

Ja se salila s mojima, rekoh kad odem u Srbiju usetacu im u kancelarije, mozda me nece moci ignorisati.

Sta ocekivati od takvih profesionalaca? 😞

 

Naprdnjačka sistematizacija poslovanja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...