Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Da li ste naišli na neke radove gde se piše o tome da je virus oslabio?

 

Gledam broj krtičnih slučajeva vs broj aktivnih. Broj kritičnih se muva tu oko 50k već mesec dana, dok je broj aktivnih za 1 milion veći. Svakako sad svi testiraju mnogo više pošto su konačno razvijeni kapaciteti pa verujem da se hvata i veći broj asimptomatičnih, ali možda ima nešto i u toj priči, ili su jednostavno svi naučili bolje da tretiraju virus. U svakom slučaju deluje da smo na globalnom nivou sa platoa krenuli konačno na dole.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad već poredimo grip i covid, voleo bih da prenesem jedan podatak koji sam prvi put čuo u podcastu Drostena prošle nedelje, a koji me je iznenadio, a to je način na koji se određuje smrtnost od gripa. Po meni još jedan jak argument zašto ove dve bolesti po tom pitanju nisu uporedive. 
 

Proverio sam na sajtu Robert Koch Instituta, evo šta piše:

 

The influenza-related mortality (mortality) can be estimated by statistical methods from the number of total deaths or from the number of deaths coded as "pneumonia or influenza".  This approach is chosen because far from all deaths associated with influenza are recognized as such or confirmed by laboratory diagnostics.  To put it simply, the number of deaths associated with influenza is calculated as the difference that results if the number of deaths that would have occurred (calculated from historical data, if there had been no wave of influenza during that time) is subtracted from the number of all deaths that occur during the influenza wave. The estimation result is referred to as so-called over-mortality (excess mortality). In Germany, as in many other countries, the number of total deaths is used for the estimate.  The estimation method is explained in detail in the Epidemiological Bulletin in issues 10/2011 and 3/2015.
Deaths from influenza are reported to the RKI as part of the obligation to report influenza virus evidence.  However, this data is not a basis for extrapolations.  Not all deaths are examined for influenza viruses, and death after an influenza infection is usually caused by subsequent bacterial pneumonia, so that the influenza viruses are often no longer detectable.  The official cause of death statistics are also not meaningful, they are based on the information on the death certificate, on which the influenza is practically never recorded as the cause of death, but for example bacterial pneumonia or a pre-existing underlying disease such as diabetes or cardiovascular disease, which increases the likelihood of severe or fatal course of the disease increased.

 

Znači šac metodom je odlučeno da se sve smrti od nekog respiratornog uzroka u toku talasa gripa pripišu gripu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Kad već poredimo grip i covid, voleo bih da prenesem jedan podatak koji sam prvi put čuo u podcastu Drostena prošle nedelje, a koji me je iznenadio, a to je način na koji se određuje smrtnost od gripa. Po meni još jedan jak argument zašto ove dve bolesti po tom pitanju nisu uporedive. 
 

Proverio sam na sajtu Robert Koch Instituta, evo šta piše:

 

 

Pa to su uradili i sada, imas CDC preporuku kako da se racunaju "moguce smrti" od Covida, i dosta zemalja tako i prijavljuje, deo je onih koji jesu testirani na virus i umrli nakon toga, a deo je onih za koje je moguce da su umrli od virusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, nemanjaol said:

Da li ste naišli na neke radove gde se piše o tome da je virus oslabio?

Ne. Naprotiv, ja sam samo cula virologe/eidemiologe da kazu da virus NIJE oslabio, vec da je smanjenje broja novih inficiranih/umrlih posledica preduzetih mera.

Link to comment
Share on other sites

A kako ce se racunati ako se "sezonski" grip i covid-19 na jesen/zimu poklope?

Mislim, smrt od respiratornog uzroka ce, u tom slucaju, biti tesko odrediti bez testiranja i potvrde sta je uzrokovalo

 

4 minutes ago, wwww said:

Ne. Naprotiv, ja sam samo cula virologe/eidemiologe da kazu da virus NIJE oslabio, vec da je smanjenje broja novih inficiranih/umrlih posledica preduzetih mera.

 

Pa zar nisu nasi lekari pricali da je znak da je virus oslabio to sto novozareni slucajevi imaju laksu klinicku sliku?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Pa to su uradili i sada, imas CDC preporuku kako da se racunaju "moguce smrti" od Covida, i dosta zemalja tako i prijavljuje, deo je onih koji jesu testirani na virus i umrli nakon toga, a deo je onih za koje je moguce da su umrli od virusa.

Ovo nije tacno za Nemacku. Ovde se kao umrli od covid-19 racunaju svi koji su umrli s tim virusom (pre toga ih testirali i bili pozitivi), do sad se nije radila obdukcija ovih slucajeva da se utvrdi koji tacno organ je otkazao/koji taacno je bio "mehanizam" umiranja. Sad bi trebalo da pocnu da rade i obdukcije zarazenih covid-19.

Postoji mogucnost da su neki ljudi, koji su umrli u ovom periodu, a nisu u ovoj statistici, takodje umrli s covid-19 ili od posledica doticnog, ali to ne znamo. Mada su do sada testirali sve teze slucajeve koji su pokazivali simptome covid-19, tako da bi trebalo da je broj umrlih s covid-19 prilicno tacan..

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, nemanjaol said:

Da li ste naišli na neke radove gde se piše o tome da je virus oslabio?

 

Gledam broj krtičnih slučajeva vs broj aktivnih. Broj kritičnih se muva tu oko 50k već mesec dana, dok je broj aktivnih za 1 milion veći. Svakako sad svi testiraju mnogo više pošto su konačno razvijeni kapaciteti pa verujem da se hvata i veći broj asimptomatičnih, ali možda ima nešto i u toj priči, ili su jednostavno svi naučili bolje da tretiraju virus. U svakom slučaju deluje da smo na globalnom nivou sa platoa krenuli konačno na dole.

 

To je nesto sto sam i ja primetio i napisao pre nekoliko dana. Za razliku od mene, koji, kao laik, sebi dozvoljavam da zakljucujem na osnovu logike i dajem sebi prostora za gresku, strucnjaci takvo pravo nemaju i zakljucuju iskljucivo na osnovu dokaza. Takvih radova jos nema jer da bi se nesto tako dokazalo treba vreme. Inace, mislim da je dr Raoult bas ubedjen na osnovu svojih istrazivanja i testiranja da virus slabi, ali...Ko bi mogao znati. Za ocekivati je da mutacija ide u tom smeru, jer je i samom virusu u interesu da domacin zivi kako bi se brze sirio, ali ocekivanja su jedno, a realnost nekada nesto drugo (s rim sto se svi nadamo da ce se ovde to ipak poklopiti).

Link to comment
Share on other sites

Preteče me wwww, kao i uvek 😬

 

The statistics of the RKI count the COVID-19 deaths in which there is laboratory-confirmed evidence of SARS-CoV-2 (direct pathogen detection) and which have died in relation to this infection.  The risk of dying from COVID-19 is higher in people with certain pre-existing conditions.  It is therefore often difficult in practice to decide to what extent the SARS-CoV-2 infection has directly contributed to death.  Both people who died directly from the disease ("died from") and people with previous illnesses who were infected with SARS-CoV-2 and for whom it cannot be conclusively proven what the cause of death was ("died with"  ) are currently being recorded.
Deceased persons who were not tested for COVID-19 during their lifetime but are suspected of having died of COVID-19 can be tested for the virus post mortem.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

A kako ce se racunati ako se "sezonski" grip i covid-19 na jesen/zimu poklope?

Mislim, smrt od respiratornog uzroka ce, u tom slucaju, biti tesko odrediti bez testiranja i potvrde sta je uzrokovalo

 

 

Pa zar nisu nasi lekari pricali da je znak da je virus oslabio to sto novozareni slucajevi imaju laksu klinicku sliku?

To samo znaci da su 65+ i rizicni deo stanovnistva bolje zasticeni/izolovani. I da su zahvatili vise laksih slucajeva koje na pocetku (zbog nedostatka testova itd.) nisu ni testirali.

 

Sto se tice mutacija, ja sam bas cula strucnjake da kazu da su mutacije minimalne i prakticno zanemarljive sto se tice efekta koji virus proizvodi.

@Eddard sorry :classic_biggrin:

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, nemanjaol said:

Da li ste naišli na neke radove gde se piše o tome da je virus oslabio?

 

Gledam broj krtičnih slučajeva vs broj aktivnih. Broj kritičnih se muva tu oko 50k već mesec dana, dok je broj aktivnih za 1 milion veći. Svakako sad svi testiraju mnogo više pošto su konačno razvijeni kapaciteti pa verujem da se hvata i veći broj asimptomatičnih, ali možda ima nešto i u toj priči, ili su jednostavno svi naučili bolje da tretiraju virus. U svakom slučaju deluje da smo na globalnom nivou sa platoa krenuli konačno na dole.

 

Dosta strucnjaka u Izraelu tvrdi to. Doduse nisu svi doktori, ima i bezbednosnih strucnjaka, ali to se sve cesce moze cuti. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

A kako ce se racunati ako se "sezonski" grip i covid-19 na jesen/zimu poklope?

Mislim, smrt od respiratornog uzroka ce, u tom slucaju, biti tesko odrediti bez testiranja i potvrde sta je uzrokovalo

 

To ne znam kako ce kasnije raditi.

 

7 minutes ago, wwww said:

Ovo nije tacno za Nemacku. Ovde se kao umrli od covid-19 racunaju svi koji su umrli s tim virusom (pre toga ih testirali i bili pozitivi), do sad se nije radila obdukcija ovih slucajeva da se utvrdi koji tacno organ je otkazao/koji taacno je bio "mehanizam" umiranja. Sad bi trebalo da pocnu da rade i obdukcije zarazenih covid-19.

Postoji mogucnost da su neki ljudi, koji su umrli u ovom periodu, a nisu u ovoj statistici, takodje umrli s covid-19 ili od posledica doticnog, ali to ne znamo. Mada su do sada testirali sve teze slucajeve koji su pokazivali simptome covid-19, tako da bi trebalo da je broj umrlih s covid-19 prilicno tacan..

 

Ne znam da li Nemacka to primenjuje, Francuska jeste kad su ono naprasno imali ogroman broj umrlih iz domova, koji nisu ni bili testirani.

 

Worldmeters.com tako racuna:

Total Cases = reported total cumulative count of detected and laboratory (and sometimes, depending on the country reporting them and the criteria adopted at the time, also clinically) confirmed positive and sometimes - depending on the country reporting standards - also presumptive, suspect, or probable cases of detected infection. Because it represents a cumulative count (rather than a snapshot of the number of current cases at any given time), this number can't decrease. The size of the gap between detected (whether confirmed, suspect or probable) and reported cases versus actual cases will depend on the number of tests performed and on the country's transparency in reporting. Most estimates have put the number of undetected cases at several multiples of detected cases. 

 

 

US tako prijavljuje slucajeve - onomad kad je NY dodao oko 4,000 to su bili ti "moguci".

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

To ne znam kako ce kasnije raditi

 

Ne znam da li Nemacka to primenjuje, Francuska jeste kad su ono naprasno imali ogroman broj umrlih iz domova, koji nisu ni bili testirani.

 

Worldmeters.com tako racuna:

Total Cases = reported total cumulative count of detected and laboratory (and sometimes, depending on the country reporting them and the criteria adopted at the time, also clinically) confirmed positive and sometimes - depending on the country reporting standards - also presumptive, suspect, or probable cases of detected infection. Because it represents a cumulative count (rather than a snapshot of the number of current cases at any given time), this number can't decrease. The size of the gap between detected (whether confirmed, suspect or probable) and reported cases versus actual cases will depend on the number of tests performed and on the country's transparency in reporting. Most estimates have put the number of undetected cases at several multiples of detected cases. 

Koliko znam Francuzi nisu imali dovoljno testova, pretpostavljam da je to razlog sto nisu testirali po starackim domovima. I UK primenjuje isti princip, tj. racunaju samo one koji su umrli u bolnicama i pre smrti bili testirani pozitivno (ne racuna se test kad umru), a ne i ove po starackim domovima, pa se zato racuna da je stvarna brojka umrlih od covid-19 za nekih 10-20k veca. Negde je neko rekao da su u Belgiji resili da sve koji umru u tom periodu jednostavno ubroje u covid-19 preminule. Za Italiju kazu da ima jos dosta preminulih po kucama koji nisu hteli da idu u pretrpane bolnice, vec su umrli u krugu porodice. Svedska takodje nije racunala preminule po starackim domovima. Za Rusiju sam gledala neku reportazu gde su rekli da im test nije bio dovoljno pouzdan pa su onda u pozitivne racunali sve koji su imali respiratorne probleme (sto mozda i nije pogresno obzirom da je sezona gripa prosla).

 

Zato mu nekako najpouzdaniji parametar dodje ona "dodatna" smrtnost u ovom periodu u odnosu na ranije godine.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

 

 

Zato mu nekako najpouzdaniji parametar dodje ona "dodatna" smrtnost u ovom periodu u odnosu na ranije godine.

To ce verovatno racunati na kraju, ali ne mozes ni svo povecanje smrtnosti racunati u coronu, prosto jer ce se smrtnost povecati usled corone, znaci oni koji ne stignu do adekvatne nege, overdose, samoubistva, porodicno nasilje....

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

To samo znaci da su 65+ i rizicni deo stanovnistva bolje zasticeni/izolovani. I da su zahvatili vise laksih slucajeva koje na pocetku (zbog nedostatka testova itd.) nisu ni testirali.

 

Sto se tice mutacija, ja sam bas cula strucnjake da kazu da su mutacije minimalne i prakticno zanemarljive sto se tice efekta koji virus proizvodi.

@Eddard sorry :classic_biggrin:

 

Pa po recima "Struke" / Dr Stevanovica:

VIRUS jeste oslabio, to vidimo po stanju novih pacijenata, ali neprijatna iznenađenja su uvek moguća i treba biti spreman na njih. Uz ovo upozorenje, koje docent dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, iznosi u intervjuu za "Novosti", razumljivo ide i oprez

 

Može li se očekivati da će virus i dalje gubiti na virulentnosti?

- Za svakog virusnog izazivača bolesti važi pravilo da prelascima sa jednog na drugog inficiranog (tzv. pasažama) njegova sposobnost da izazove bolest slabi. To se očekuje i već se uočava i kod ovog virusa. Činjenica je da sada sve ređe viđamo najteže forme bolesti na samom prijemu, što se može objasniti i slabljenjem virusa, ali i ranijim javljanjem na pregled, boljom organizacijom, bržom dijagnostikom i većim iskustvom lekara u prepoznavanju ove bolesti.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

To ce verovatno racunati na kraju, ali ne mozes ni svo povecanje smrtnosti racunati u coronu, prosto jer ce se smrtnost povecati usled corone, znaci oni koji ne stignu do adekvatne nege, overdose, samoubistva, porodicno nasilje....

Taj parametar samo moze da pokaze da je virus opasan, nije tek obicna prehlada.

A valjda se oni koji se predoziraju, izvrse samoubistvo, nastradaju usled porodicnog nasilja, stradaju u oruzanim okrsajima itd. ubace u odgovarajuce statisticke rubrike (ti uzroci smrti se sasvim solidno mogu identifikovati). Samo oni koji ne spadaju ni u jednu od ovih kategorija se onda pribroje covid-19. Tako su valjda radili u UK kad su procenjivali koliko jos ljudi je umrlo od covid-19 a da nisu usli u zvanicnu statistiku. Sistem eliminacije.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa po recima "Struke" / Dr Stevanovica:

VIRUS jeste oslabio, to vidimo po stanju novih pacijenata, ali neprijatna iznenađenja su uvek moguća i treba biti spreman na njih. Uz ovo upozorenje, koje docent dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, iznosi u intervjuu za "Novosti", razumljivo ide i oprez

 

Može li se očekivati da će virus i dalje gubiti na virulentnosti?

- Za svakog virusnog izazivača bolesti važi pravilo da prelascima sa jednog na drugog inficiranog (tzv. pasažama) njegova sposobnost da izazove bolest slabi. To se očekuje i već se uočava i kod ovog virusa. Činjenica je da sada sve ređe viđamo najteže forme bolesti na samom prijemu, što se može objasniti i slabljenjem virusa, ali i ranijim javljanjem na pregled, boljom organizacijom, bržom dijagnostikom i većim iskustvom lekara u prepoznavanju ove bolesti.

pa eto, vec je dao i drugu mogucu opciju, tako da prva recenica u prvom pasusu (kategoricna tvrdna) nije odrziva.

 

Ja govorim o strucnjacima koji su pratili genetsku strukturu virusa (koji definitivno nisu bezbednosni strucnjaci).

Link to comment
Share on other sites

@wwww

 

Ja samo prenosim ono sto se prezentuje ovde u Srbiji, tako da ce lakse biti razumeti zasto se ljudi ponasaju onako kako se ponasaju (recimo slika iz Nisa danas).

Ljudima je receno da je virus jos tu, ali "eto, oslabio je" i neki covek u Srbiji, koji ne zna sta Dr Drosten prica u Nemackoj, vec cuje sta kaze Dr Stevanovic, Dr Kisic, itd...krece u kafanu, jer je virus oslabio, therefore "ne moze mi nista!"

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, wwww said:

Taj parametar samo moze da pokaze da je virus opasan, nije tek obicna prehlada.

A valjda se oni koji se predoziraju, izvrse samoubistvo, nastradaju usled porodicnog nasilja, stradaju u oruzanim okrsajima itd. ubace u odgovarajuce statisticke rubrike (ti uzroci smrti se sasvim solidno mogu identifikovati). Samo oni koji ne spadaju ni u jednu od ovih kategorija se onda pribroje covid-19. Tako su valjda radili u UK kad su procenjivali koliko jos ljudi je umrlo od covid-19 a da nisu usli u zvanicnu statistiku. Sistem eliminacije.

Moguce, ja sam kazem da u svakom slucaju cifre nisu bas tacne za sada, a kako ce ih kasnije racunati, nemam pojma.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, wwww said:

Koliko znam Francuzi nisu imali dovoljno testova, pretpostavljam da je to razlog sto nisu testirali po starackim domovima. I UK primenjuje isti princip, tj. racunaju samo one koji su umrli u bolnicama i pre smrti bili testirani pozitivno (ne racuna se test kad umru), a ne i ove po starackim domovima, pa se zato racuna da je stvarna brojka umrlih od covid-19 za nekih 10-20k veca.

 

 

 

Francuzi u pocetku nisu racunali ali su posle istestirali i dodali hiljade i hiljade - zbog toga je jedno vreme bilo preko hiljadu umrlih dnevno iako nikad nije bilo vise od 600 dnevno. Mislim da su sada zavrsili sa tim naknadnim testiranjem i dodavanjem , ima skoro deset hiljada ovih iz starackih domova koji su umrli i dodati naknadno.

To francuzi nekad pomenu da ni englezi ni nemci ne rade posthumno a da smo mi (francuzi) to odradili i dodali

 

Edit: i jos pominju (francuzi) da za sada jos niko nije dodao one koji su umrli kod kuce - jedno vreme su pominjali da bi naprimer kod italijana to mogla da bude cifra od oko 20 000 plus, misle da u Francuskoj moze da bude jos 5-10 hiljada a verovatno i u ostalim zemljama tu negde.

 

Zato su sve te cifre varljive i treba cekati kraj i onda obracunati sve smrti tokom godine a pogotovo perioda korone. Procitala sam negde takodje da racunaju posle i na drugi nacin smrtnost gde se uracunava i starost umrlih jer nije isto kada umre sto ljudi od 90 godina i sto ljudi prosek 55 naprimer, nego se to sve obracunava u broj ljudi prosecnog ljudskog veka - tako nesto je princip.

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

 

Ja samo prenosim ono sto se prezentuje ovde u Srbiji, tako da ce lakse biti razumeti zasto se ljudi ponasaju onako kako se ponasaju (recimo slika iz Nisa danas).

Ljudima je receno da je virus jos tu, ali "eto, oslabio je" i neki covek u Srbiji, koji ne zna sta Dr Drosten prica u Nemackoj, vec cuje sta kaze Dr Stevanovic, Dr Kisic, itd...krece u kafanu, jer je virus oslabio, therefore "ne moze mi nista!"

Ma razumem. Samo ovde valjda diskutujemo generalno, ne samo ono sto kazu strucnjaci u Srbiji. A ne prica samo Drosten, intervjuisu i mnoge druge stucnjake, samo meni najlakse da prenesem i stavim link na podcast Prof Drostena (jer ima transkript). Nema svrhe da vam stavljam link na gostovnje nekog strucnjaka u emisiji gde pricaju na nemackom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izvestaj RKI od 4.5.:

engleski:  strana 5 o slucajevima u starackim domovima &Co  https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/2020-05-04-en.pdf?__blob=publicationFile

nemacki:  strane 5-6 o slucajevima u starackim domovima &Co https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/2020-05-04-de.pdf?__blob=publicationFile

imaju razvrstano po tipu ustanove (ukljucujuci i azile za beskucnike) u kojoj su otkrili zarazene i koliko ih je umrlo, sto medju sticenicima, sto medju osobljem.

za neke slucajeve nemaju informaciju (nisu im poslali)

 

arhiva ovih izvestaja (po datumima, na oba jezika) se nalazi ovde: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Archiv.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Želeo bih da vam prenesem saznanja vezana za primenu lekova koji bi se koristili u borbi protiv SARS- CoV-2 virusa:

 

- Adhezija i proboj virusa: vrši se cepanje i aktivacija S (spike) - proteina virusa od strane jedne proteaze (enzima) ćelije domaćina što je odlučujuće za prodiranje virusa u ćeliju domaćina. U tom smislu postoji blokator (camostat mesylat).

 

- Endocitoza: poznata je jedna protein kinaza koja učestvuje u procesu proboja virusa u ćeliju, kao i njen blokator - baricitinib, koji ne samo što blokira proboj nego i inflamatorni odgovor.

Hidroksihlorokin/ hlorokin ima sličnu funkciju da blokira endocitozu i transport viriona do mesta replikacije.

 

- Replikacija: Remdesivir napada RNA- zavisnu RNA- polimerazu i sprečava replikaciju virusa. U animalnim modelima protiv MERS- CoV remdesivir je sprečavao ispoljavanje simptoma i replikaciju virusa u respiratornom traktu i time sprečio nastanak plućnih lezija. Istraživanja kod ljudi su trenutno u toku.

 

- Protein proteaza: sprečavanje virusa da sintetiše sopstvene proteine inhibicijom proteaza, što se čini lopinavirom / ritonavirom ali je otkriveno u jednom randomiziranoj studiji da nije bilo efekta kod blagih do srednje teških pacijenata sa covid- 19.

 

- Citokinska oluja: tokom infekcije, posebno kod pacijenata sa raširenim oštećenjima pluća dolazi do sekrecije mnoštva citokina. To ukazuje da inflamatorna reakcija igra ulogu u patogenezi ove bolesti. Ukoliko se to potvrdi, onda prosta antiviralna terapija neće biti dostatna. Interleukin- 6 (IL- 6) se čini da ima centralnu ulogu u replikaciji virusa a njegov blokator je tocilizumab.

 

- Slobodna cirkulacija: neutralizirajuća, sintetska antitela koja napadaju S- protein virusa koji je u slobodnoj cirkulaciji čini se kao još jedna opcija u borbi protiv njega. Na tom principu bi trebala da funkcioniše buduća vakcina protiv korona virusa, odnosno da napada strukturne proteine virusa.

  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

French hospital discovers Covid-19 case from December. The hospital retested old samples from pneumonia patients and discovered that it treated a man who had Covid-19 as early as 27 December, nearly a month before the French government confirmed its first cases.

 

 

Quote

In the UK, a review will analyse how factors such as ethnicity, obesity and gender can affect people’s vulnerability to coronavirus, health leaders have said.

Public Health England (PHE) said thousands of health records of people who have had Covid-19 will be examined to establish more “robust” data on what can have an impact on the number of cases and health outcomes for different groups within the population.

The review aims to better understand how factors such as ethnicity, deprivation, age, gender and obesity could impact on how people are affected by coronavirus, PHE added.

The review is intended to provide “insight” into emerging evidence the virus is having a disproportionate effect on different groups.

It follows reports that deaths among black, Asian and minority ethnic (BAME) groups are disproportionately high.

ovo bi bilo interesantno videti

Quote

While black and minority ethnic people make up only 14% of the UK’s population, they account for 35% of all coronavirus patients in intensive care.

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/16/inquiry-disproportionate-impact-coronavirus-bame

Quote

Many possible causes have been suggested, including existing health inequalities, such as higher levels of heart disease, diabetes, kidney disease and heart disease among the BAME population. BAME families are also more likely to live in more crowded, multigenerational households than their white counterparts, increasing individuals’ risk of exposure. Thirty per cent of the UK Bangladeshi population are considered to live in overcrowded housing, compared with 2% among the white British population. Fifteen per cent of black African people live in crowded conditions, as do 16% of Pakistanis.

A disproportionate amount of key workers, who are not working from home, including bus drivers are also believed to be BAME. Some have suggested that deficiency in vitamin D, which is more prevalent in minority ethnic groups, could be a factor.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.smh.com.au/world/europe/very-worried-britain-issues-alert-as-possible-new-coronavirus-syndrome-emerges-in-children-20200428-p54nqb.html

 

Quote

London: Health officials in Britain warn that a potential new coronavirus-related syndrome is emerging in children, with a rise in cases prompting an urgent alert to doctors across the country.

The alert revealed an "apparent rise in the number of children of all ages presenting with a multi-system inflammatory state requiring intensive care across London and also in other regions of the United Kingdom".

Cases have been building over the past three weeks, according to the warning from National Health Service officials and distributed to doctors by the Paediatric Intensive Care Society.

"There is a growing concern that a [COVID-19] related inflammatory syndrome is emerging in children in the UK, or that there may be another, as yet unidentified, infectious pathogen associated with these cases," the advisory note said.

 

Quote

Children affected by the new condition have "overlapping features of toxic shock syndrome and atypical Kawasaki disease". Kawasaki disease is a rare illness that largely affects children under five and involves the swelling of blood vessels in the body. It can trigger a temperature, rash or swollen glands in the neck.

Abdominal pain, gastrointestinal symptoms and cardiac inflammation have been common features among seriously ill children over recent weeks. Some have had to be treated in intensive care units.

The illness has been discovered in children who tested positive to the virus, as well as those who have not. There is also some evidence of "possible preceding" COVID-19 infection in some children.

 

ovo moze biti vrlo zabrinjavajuce

 

inace:

Quote

The UK death toll rose to 21,092 on Monday, however the actual figure is much higher because thousands of deaths in care homes and private houses have not been added to the tally. The outbreak has killed 83 NHS staff and 16 care home workers.

 

 

Quote

Whitty said the reason schools had been closed and would remain closed was not because the virus presented a major danger to children, but because the closures contributed to lowering the overall transmission of the virus.

 

"There is quite a debate at the moment around the world in science about what contribution do children make to the actual spread of this virus between families, around the country," he said.

"Is it different for example, between young children and older children, which it may be. But unfortunately we do not yet have direct data that really helps us, remembering this is a new disease.

"While I think it remains the case we think the contribution of children at school to the spread of this virus is probably less than for example the flu, we do think it certainly contributes."

 

 

Quote

Of the 18,749 people who have died from coronavirus in England's hospitals, nine were aged between zero and 19. Some 137 were between 20 and 39 years old, and 1505 between 40 to 59 years old.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

To o slabljenju virusa sam ja čuo od Nestorovića tako da bih to uzeo sa rezervom.

 

Jedino nisam shvatio da li su oduvek postojale različite vrste covid virusa ili je mutirao i oslabio tokom ovih pola godine. Naime on smatra da covid virus koji izaziva slabe ili nikakve reakcije kod ljudi se brže širi jer ga je nemoguće detektovati i izolovati te ljude da ne šire dalje. Dok virus koji izaziva teške posledice je lako uočljiv i većina tih ljudi se ne kreće i ne širi ga dalje. Te da je kombinacijom te dve pojave došlo do "slabljenja" virusa odnosno da smanjenja "jakog" kovida i povećanja "slabog" kovida među zaraženima. Da li ta priča pije vodu ili je to još jedna priča za umirivanje javnosti stvarno ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...