Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

1 minute ago, Asterion said:

 Znači J.K. Rowling nije radila test za virus ni kad je imala simptome ni posle kad ih nije imala.

Lepo.

Možda i zato nisam nikad čitao njene knjige.

:default_coffee:

Pa verovatno je imala blaze simptome, pa je zato nisu ni testirali.

Ni u Nemackoj se ne testiraju svi koji imaju neke simptome koji lice na one za covid-19, vec je do sada morao da se ispuni jos jedan uslov: da pacijent bude u kontaktu s vec potvrdjenim inficiranim ili da je bio u mestu koje je zariste. A ne znam koliko je tek stekla uslove za testiranje na antitela.

Smatra se da je broj ljudi s antitelima "po glavi stanovnika", tj. gustina, prilicno mala (suprotno nekom generalnom utisku), te da bas nema neke svrhe sad pocinjati raditi generalno testiranje stanovnistva.

Inace, cula sam da test na antitela moze dati lazno pozitivan odgovor ako se u poslednjih mesec dana prelezao obican grip koji je izazvan obicnim corona grip virusom (ne covid-19 - om). Ne znam da li se ovo moze poboljsati (mozda ti mozes da prokomentarises, dok ne nadjemo neke tesktove koji ovo detaljnije objasnjavaju).

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim, da ona voli , da je u centru pažnje...ipak je to VIP osoba.

Quote

Smatra se da je broj ljudi s antitelima "po glavi stanovnika", tj. gustina, prilicno mala (suprotno nekom generalnom utisku), te da bas nema neke svrhe sad pocinjati raditi generalno testiranje stanovnistva.

b:Zato što se  nije testiralo dovoljno.

 

Verovatno su neki testi napravljeni brzo (vrlo je kompleksan proces, prave se monoklonska antitela), premalo su testirana ta antitela (ili antigeni) za testove...sve još novo, gužva,...

 

 

Jedan doktor (vodijo je uspešno karantenu u gradu Vo, Italija) je rekao je, da treba testirati i asimptomatske osobe. 

 

Ako se mene pita, testiranje:

1. sa simptomima (sve)

2. asiptomatske: sve zaposlene u zdravstvu (redovno na 7 dana) i random grupu građana (po principima statistike...neki dovoljan velik broj, da se može raditi neke ekstrapolacije, a možda i više)



Testovi su oči/senzori  doktora/infektologa/epidemiologa.

 

---

Ako koga interesuje o uspehu u gradiču Vo:

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/20/eradicated-coronavirus-mass-testing-covid-19-italy-vo

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče ELISA testa kojim se određuju antitela , trik je u tome koji antigen se koristi za detekciju antitela. Za sad se koriste u testovima nuklearni antigen i onaj koji se nalazi u omotaču virusa (čuveni glikoprotein). Šta je bolje koristiti u postavci testa, i šta će dati validan i pouzdan rezultat, ne zna se dok ne počne da se radi. I da, vrlo je nezgodno. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zakkturbo said:

Što se tiče ELISA testa kojim se određuju antitela , trik je u tome koji antigen se koristi za detekciju antitela. Za sad se koriste u testovima nuklearni antigen i onaj koji se nalazi u omotaču virusa (čuveni glikoprotein). Šta je bolje koristiti u postavci testa, i šta će dati validan i pouzdan rezultat, ne zna se dok ne počne da se radi. I da, vrlo je nezgodno. 

 

I opet je treba uzeti činjenicu, da se iz nekoliko broja testiranih (kad je se pravi u fabriki test...kad se proverava test) pređe na velike populacije ljudi... razlike u magnitudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Minhenu su poceli neko testiranje 3000 random ljudi (uzimaju im krv) da probaju da procene koliki je procenat ljudi koji su onako usput prelezali covid-19. Ne znam detalje, bio samo kratak prilog na tv u okviru vesti, probacu da nadjem detalje.

 

Jos jedna vest: WHO je poceo veliku studiju od 10000 pacijenata u 10 zemalja na postojecim pacijentima u bolnici koji nisu jos u kriticnoj fazi (ne znam bas detalje, koliko "teski" su slucajevi) na 4 potencijalna preparata (za Ebolu, HIV - pretpostvljam oni lekovi koje smo vec pominjali na prethodnim stranicama). Kazu da su ekspresno napravili odgovarajuci plan studije, da ce se !in real time" pratiti i analizirati rezultati, tako da ce zakljucci biti maksimalno brzo raspolozivi. Ovde su intervjuisali nekog lekara/profu iz Bremena, videcu da nadjem neke dodatne detalje.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Citam kako u NY sad skupljaju plazmu od onih sto su ozdravili, kao moguce da pomaze, i daju citavu lepezu lekova.

Trenutno nijedan od tih tretmana nema studiju, sto je i logicno nemozes da radis randomization na ljudima kojima je taj tretman mozda jedina nada.

Ima toliko razlicitih tretmana koji se pokusavaju.

Ocekujem da oni sto su odmah krenuli da kupuje lekove koji su pomenuti u medijima, sada osecaju jako glupo.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

 

Ocekujem da oni sto su odmah krenuli da kupuje lekove koji su pomenuti u medijima, sada osecaju jako glupo.

Samo samozivni i uplaseni debili su  kupovali  lekove koji im ne trebaju zbog "saveta" raznoraznih po internetu (ukljucujuci Trampa).
Samo su tako stvorili problem, bolesnicima koji stvarno trebaju taj lek (lupus recimo).    

Link to comment
Share on other sites

Mozda AV i nije lud sto drzi respiratore neraspakivane u magacinu:

 

https://www.the-hospitalist.org/hospitalist/article/220301/coronavirus-updates/protocol-driven-covid-19-respiratory-therapy-doing

 

Par zanimljivih opservacija vezano za to sta covid-19 radi plucima - ne kao klasicna pneumonia i akutni respiratorni distress, vec vise kao hipoksija kod high altitude pulmonary edema, pa respiratori podeseni s parametrima za klasican ARDS mogu da naprave vise stete nego koristi.

 

https://mobile.twitter.com/cameronks/status/1247539853186625536

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Citam kako u NY sad skupljaju plazmu od onih sto su ozdravili, kao moguce da pomaze, i daju citavu lepezu lekova.

Trenutno nijedan od tih tretmana nema studiju, sto je i logicno nemozes da radis randomization na ljudima kojima je taj tretman mozda jedina nada.

Ima toliko razlicitih tretmana koji se pokusavaju.

Ocekujem da oni sto su odmah krenuli da kupuje lekove koji su pomenuti u medijima, sada osecaju jako glupo.

 

Dozvolu da probaju sa plazmom je neka dr. trazila jos pre jedno dve nedelje, ignorisali su je. U Kaliforniji je neki sto je prelezao donirao plazmu da testiraju. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

U Minhenu su poceli neko testiranje 3000 random ljudi (uzimaju im krv) da probaju da procene koliki je procenat ljudi koji su onako usput prelezali covid-19. Ne znam detalje, bio samo kratak prilog na tv u okviru vesti, probacu da nadjem detalje.

 

Jos jedna vest: WHO je poceo veliku studiju od 10000 pacijenata u 10 zemalja na postojecim pacijentima u bolnici koji nisu jos u kriticnoj fazi (ne znam bas detalje, koliko "teski" su slucajevi) na 4 potencijalna preparata (za Ebolu, HIV - pretpostvljam oni lekovi koje smo vec pominjali na prethodnim stranicama). Kazu da su ekspresno napravili odgovarajuci plan studije, da ce se !in real time" pratiti i analizirati rezultati, tako da ce zakljucci biti maksimalno brzo raspolozivi. Ovde su intervjuisali nekog lekara/profu iz Bremena, videcu da nadjem neke dodatne detalje.

https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/coronavirus-muenchen-testet-3000-menschen-auf-antikoerper-a-ca87a994-237a-4f7b-8050-9162515ddfef

 

Quote

Germany's largest corona test starts in Munich

Munich is more affected by the corona virus than any other region in Germany. The largest cross-sectional study with thousands of tests is now starting there. Initial information on how far the pathogen has already spread should be available promptly.

For weeks, researchers have been warning that the facts about the corona virus are too thin. More and, above all, better information is needed to be able to decide when and to what extent the current contact restrictions could be softened without the further spread of the virus leading to the collapse of the health system.  

Basic questions remain unanswered: how many people have become infected? How many have died from an infection?

There is new information every day, but this only indicates who has been proven to be infected and who carried the virus when he died. It is unclear how many people have actually become infected, how many become infected every day and how many have actually  died from the virus

 

 

 

Quote

Scientists headed by Michael Hölscher, Director of the Tropical Institute at the University Hospital Munich, want to test people in 3000 households for antibodies against Sars-CoV-2.

The sample of the study will be representative, so that the result can be transferred to the whole of Munich and at least provides information on the situation in other major German cities and regions, where there were many different sources of infection, similar to Munich. The first results should be available in a few days and weeks.

 

With the help of the study, the researchers can therefore check how many people in Munich have actually been infected with the new corona virus and estimate how far the pathogen has spread there.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

evo o WHO klinickoj studiji:

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/who-launches-global-megatrial-four-most-promising-coronavirus-treatments

 

Quote

A drug combo already used against HIV. A malaria treatment first tested during World War II. A new antiviral whose promise against Ebola fizzled last year.

 

Could any of these drugs hold the key to saving coronavirus disease 2019 (COVID-19) patients from serious harm or death? On Friday, the World Health Organization (WHO) announced a large global trial, called SOLIDARITY, to find out whether any can treat infections with the new coronavirus for the dangerous respiratory disease. It’s an unprecedented effort—an all-out, coordinated push to collect robust scientific data rapidly during a pandemic. The study, which could include many thousands of patients in dozens of countries, has been designed to be as simple as possible so that even hospitals overwhelmed by an onslaught of COVID-19 patients can participate.

 

Quote

With about 15% of COVID-19 patients suffering from severe disease and hospitals being overwhelmed, treatments are desperately needed. So rather than coming up with compounds from scratch that may take years to develop and test, researchers and public health agencies are looking to repurpose drugs already approved for other diseases and known to be largely safe. They’re also looking at unapproved drugs that have performed well in animal studies with the other two deadly coronaviruses, which cause severe acute respiratory syndrome (SARS) and Middle East respiratory syndrome (MERS).

 

Quote

Scientists have suggested dozens of existing compounds for testing, but WHO is focusing on what it says are the four most promising therapies: an experimental antiviral compound called remdesivir; the malaria medications chloroquine and hydroxychloroquine; a combination of two HIV drugs, lopinavir and ritonavir; and that same combination plus interferon-beta, an immune system messenger that can help cripple viruses. Some data on their use in COVID-19 patients have already emerged—the HIV combo failed in a small study in China—but WHO believes a large trial with a greater variety of patients is warranted.

 

Quote

Enrolling subjects in SOLIDARITY will be easy. When a person with a confirmed case of COVID-19 is deemed eligible, the physician can enter the patient’s data into a WHO website, including any underlying condition that could change the course of the disease, such as diabetes or HIV infection. The participant has to sign an informed consent form that is scanned and sent to WHO electronically. After the physician states which drugs are available at his or her hospital, the website will randomize the patient to one of the drugs available or to the local standard care for COVID-19.

“After that, no more measurements or documentation are required,” says Ana Maria Henao Restrepo, a medical officer at WHO’s Emergencies Programme. Physicians will record the day the patient left the hospital or died, the duration of the hospital stay, and whether the patient required oxygen or ventilation, she says. “That’s all.”

The design is not double-blind, the gold standard in medical research, so there could be placebo effects from patients knowing they received a candidate drug. But WHO says it had to balance scientific rigor against speed. The idea for SOLIDARITY came up less than 2 weeks ago, Henao Restrepo says, and the agency hopes to have supporting documentation and data management centers set up next week. “We are doing this in record time,” she says.

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Samo samozivni i uplaseni debili su  kupovali  lekove koji im ne trebaju zbog "saveta" raznoraznih po internetu (ukljucujuci Trampa).
Samo su tako stvorili problem, bolesnicima koji stvarno trebaju taj lek (lupus recimo).    

Ja bih rekla glupi ljudi, posto samozivost je bila ocekivana i strah. Meni recimo nikad ne bi palo na pamet da ako neko kaze "mozda ovaj lek daje rezultate", da odem i kupim taj lek, koji nije namenjen za tu bolest. To je osnovna inteligencija da znas da tako nesto mora da bude pod nadzorom lekara.

2 minutes ago, Laki21 said:

Ovo je prvi puta da se nešto ovakvo radi bukvalno na planetnom nivou?

Ja znam da je bilo istrazivanja sa medjunarodnom saradnjom razlicitih centara, nije verovatno u ovom obimu, ali da - radjene su studija za odredjene tretmane na globalnom nivou.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan sam gledala neki dokumentarac o SARS epidemiji 2003 (pominjali su i italijanskog lekara koji je prvi postavio dijagnozu i potom se i sam zarazio i umro). Pricali su naucnici iz vise zemalja koji su ucestvovali u "resavanju problema". Na kraju je bio komentar da je to bio fantastican primer gde je medjunarodna naucna zajednica radila udruzeno kao partneri, a ne suparnici, konkurenti, sto je doprinelo brzom suzbijanju epidemije.

Bilo bi fino kad bi se i u ovom slucaju slicno desilo, ali me malcice plasi Trampovo mesanje u sve zivo i zelja da resenje bude (samo?) americko, pa da ga onda prodaje drugima /ucenjuje druge.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mene ovo pocinje uzasno da plasi. Ove cifre umrlih su ljudi koji su se zarazili pre dve ili vise nedelja. Pre dve nedelje u US je bilo oko 70.000 zarazenih, danas je umrlo skoro 2000 ljudi u danu. 

 

spacer.png

 

Neka kaze sta ko hoce na moje pisanje, ali ovo Trampu zove odlicno uradjen posao, beautiful... Sve se svelo da on zaradi kintu. Otpustio je glavnog coveka (pod izgovorom da nije dobro radio posao) koji je bio za nadzor one 2 milijarde dolara od kojih je trebalo da nabavi oprema, da korporacijama i ljudima pomoc. Ima svi da izginemo da bi se on upisao u Frobsovu listu medju prih 100. Jezivo.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

Mene ovo pocinje uzasno da plasi. Ove cifre umrlih su ljudi koji su se zarazili pre dve ili vise nedelja. Pre dve nedelje u US je bilo oko 70.000 zarazenih, danas je umrlo skoro 2000 ljudi u danu. 

 

 

Mozda ipak da pogledas podatke u koloni Deaths/1M pop.

4 evropske zemlje koje su odmah ispod USA po broju slucajeva, sveukupno nemaju stanovnika koliko USA, nego nesto blizu 3/4. Saberi koliko ukupno imaju te zemlje zajedno obolelih, pa onda smrti, i na obe cifre dodaj 1/3. Naravno ove drzave su ranije dobile epidemiju nego US, i ima tu mnogo faktora.

Ako zavrsi na nizoj cifri modela od 50k umrlih, onda to jeste odlican posao. Ali rano si pocela da se plasis, najgore tek dolazi i ove cifre mogu da ne znace nista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Mozda ipak da pogledas podatke u koloni Deaths/1M pop.

4 evropske zemlje koje su odmah ispod USA po broju slucajeva, sveukupno nemaju stanovnika koliko USA, nego nesto blizu 3/4. Saberi koliko ukupno imaju te zemlje zajedno obolelih, pa onda smrti, i na obe cifre dodaj 1/3. Naravno ove drzave su ranije dobile epidemiju nego US, i ima tu mnogo faktora.

Ako zavrsi na nizoj cifri modela od 50k umrlih, onda to jeste odlican posao. Ali rano si pocela da se plasis, najgore tek dolazi i ove cifre mogu da ne znace nista.

 

Jasno je meni da je procenat manji u poredjenju sa brojem stanovnika, ali je ovo cifra kada je bilo oko 70k obolelih. Trenutno ima oko 350k aktivnih slucajeva i 10k u teskom stanju. To tek dolazi na "naplatu" a cifre su neznatno u opadanju u Njujorku.

Kod Italijana je bilo u opadanju, pa ponovo skocilo i jos je visok broj umrlih i potrajace dok ne stigne ovu silaznu putanju zarazenih. Kod njih ovo traje mesec dana, u US dve nedelje. 

Ja ne mislim da je odlican posao ni sa 50k. To sto su oni dali neku cifru odokativno 240k pa kao super ako je 50k mene bas nesto ne tesi. Mogli su tako da odvale i 5 miliona, pa super, umrlo samo 2, odlicno smo odradili posao. Moglo je sve to mnogo bezbolnije. 

 

Nisu ni te cetiri zemlje dobro odradile posao. US je imala vise vremena koje nisu iskoristili. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Baby said:

 

 

Ja ne mislim da je odlican posao ni sa 50k. To sto su oni dali neku cifru odokativno 240k pa kao super ako je 50k mene bas nesto ne tesi.

Ne kazem ja da treba da te tesi zato sto su oni dali tu cifru, nego zbog recimo ovoga:

COVID-19: Approximately 75,945 deaths reported worldwide; 10,993 deaths in the U.S., as of Apr. 7, 2020.*

Flu: 291,000 to 646,000 deaths worldwide; 12,000 to 61,000 deaths in the U.S. per year.

 

A ovaj virus nema vakcine i ima vecu smrtnost od obicnog gripa.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Ne kazem ja da treba da te tesi zato sto su oni dali tu cifru, nego zbog recimo ovoga:

COVID-19: Approximately 75,945 deaths reported worldwide; 10,993 deaths in the U.S., as of Apr. 7, 2020.*

Flu: 291,000 to 646,000 deaths worldwide; 12,000 to 61,000 deaths in the U.S. per year.

 

A ovaj virus nema vakcine i ima vecu smrtnost od obicnog gripa.

 

 

Per year. Sada imamo 12k za mesec. I dalje ostaje cinjenica da je ovaj virus 10 puta smrtonosniji od gripe. I tek je poceo. Ostalim velikim pandemijama je trebalo i vise od godine da se zaustave. Gripna sezona obicno kruzi po 6-9 meseci. 

 

Edit: mislim da smo pogresili temu... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

 

Per year. Sada imamo 12k za mesec. I dalje ostaje cinjenica da je ovaj virus 10 puta smrtonosniji od gripe. I tek je poceo. Ostalim velikim pandemijama je trebalo i vise od godine da se zaustave. Gripna sezona obicno kruzi po 6-9 meseci. 

 

Edit: mislim da smo pogresili temu... 

Da, per year, ni sezona gripa ne traje cele godine. I vec rekoh da je smrtonosniji.

Zato je 50k dobar rezultat, na osnovu informacija koje imamo, ako se te informacije promene, mozda je i 100k dobar rezultat.

 

Nemam pojma dal je prava tema ili ne, bolji strucnjaci od nas procenjuju daleko veci broj pa ja uzimam njih kao parametre.

Link to comment
Share on other sites

Quote

What it feels like to survive COVID-19’s dreaded “cytokine storm”

A doctor and coronavirus patient in recovery describes his experience surviving COVID-19's worst side effect. As a pulmonologist, Dr. Raskin's insights into what was happening to his own body are particularly keen, as he had a medical understanding of what was happening as it happened to him.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...