Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

16 minutes ago, Ridji said:

Kakvu pravilnu krivu imaju Slovenci.

 

 

 

33b0b951e43b447383a44586e1226cf620864f5d.png

 

 

 

Kad su svi stručnjaci sirom sveta u početku objašnjavali čuveno zaravnjavanje krive ovako sam otprilike vizualizovao u glavi

 

Ovo nije pravilna kriva ovo je prava :smiley2:

Spadam u one koji vrlo navijaju za teoriju BSG vakcine i da su samim tim sve drzave iz ex juge zasticene od ruznog scenarija ups i ja razvodnjavam, selite na drugi topik ako treba

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ridji said:

Kakvu pravilnu krivu imaju Slovenci.

 

 

 

33b0b951e43b447383a44586e1226cf620864f5d.png

 

 

 

Kad su svi stručnjaci sirom sveta u početku objašnjavali čuveno zaravnjavanje krive ovako sam otprilike vizualizovao u glavi

 

Zaravnjenje je mislim kad se dodje do "zasicenja" ekosponenicijalne krive rasta koji dan stagnira i onda pocne da opada.  To kako ja razumem je kad broj obolelih vise nema prostora da raste u datoj populaciji (postali imuni). Treba ti logaritamska skala na vertikalnoj osi da bi se ovo bolje video

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

procene za Italiju sa worldometers.info
 

Quote

 

Italy: the real number of COVID-19 cases in the country could be 5,000,0000 (compared to the 119,827 confirmed ones) according to a study which polled people with symptoms who have not been tested, and up to 10,000,000 or even 20,0000,000 after taking into account asymptomatic cases, according to Carlo La Vecchia, a Professor of Medical Statistics and Epidemiology at the Statale di Milano University.

This number would still be insufficient to reach herd immunity, which would require 2/3 of the population (about 40,000,000 people in Italy) having contracted the virus.

 


definitivno ce Lombardija prva u svetu dostici herd immunity, potpuno nezeljeno.
Ocekujem da ce zanimljivo biti naucnicima da prate ovu situaciju u Lombardiji i kako ce se preneti (ili nece) na celu Italiju.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ridji said:

Kakvu pravilnu krivu imaju Slovenci.

 

 

 

33b0b951e43b447383a44586e1226cf620864f5d.png

 

 

 

Kad su svi stručnjaci sirom sveta u početku objašnjavali čuveno zaravnjavanje krive ovako sam otprilike vizualizovao u glavi

 

Najinteresantnije kod Slovenije je bar meni, kako je zapadni dio dobro odradio poso. Ta regija zvana Primorska (Goriška+Obala+Kras; 7+13; krajnje levo na karti) graniči sa Italijom...dole imate podatke (broj zaraženih po regionima) do 26. marta:

800px-Covid19-26032020.png

 

 

Edited by Asterion
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

As global communities respond to COVID-19, we've heard from public health officials that the same type of aggregated, anonymized insights we use in products such as Google Maps could be helpful as they make critical decisions to combat COVID-19.

These Community Mobility Reports aim to provide insights into what has changed in response to policies aimed at combating COVID-19. The reports chart movement trends over time by geography, across different categories of places such as retail and recreation, groceries and pharmacies, parks, transit stations, workplaces, and residential.

 

 

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CLakiSH said:

Zna li neko izvlace li se kakvi zakljuci sa situacije na Islandu? Oni su valjda testirali sve zivo, a jos su izolovani, kakvo je tamo stanje sa merama i sirenjem virusa?

Prvi slucaj imali nekoliko dana pre nas, sad smo negde oko slicnog broja zarazenih, kod njih umrlo 4 , a kod nas 44!!!

 

Meni ovi brojevi smrtnih slucajeva samo govore da u Srbiji nema nikakve terapije koju preporucuje "protokol" lecenja (respirator i paracetamol ne racunam). Eno i sad citam umro u Cacku covek od 48 godina - prosecne godine smrti u Srbiji su mnogo manje nego u desetkovanoj Italiji

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma mi smo za bilo koje poredjenje relevantni kao 24 stranica Google pretrage.

Mislio sam na to sto je Island radio sveobuhvatna testiranja i zdravog stanovnista a ne znam kakve su tamo mere distance i da li tamo koketiraju sa imunitetom krda?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, CLakiSH said:

Zna li neko izvlace li se kakvi zakljuci sa situacije na Islandu? Oni su valjda testirali sve zivo, a jos su izolovani, kakvo je tamo stanje sa merama i sirenjem virusa?

Recimo to da trećina ljudi koji su bili pozitivni, u trenutku testiranja nisu imali nikakve simptome, kod nekih su problemi krenuli da se ispoljavaju para dana kasnije, kod nekih nisu uopšte, što znači da i to testiranje samo onih koji imaju simptome, ne znači mnogo. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CLakiSH said:

Ma mi smo za bilo koje poredjenje relevantni kao 24 stranica Google pretrage.

Mislio sam na to sto je Island radio sveobuhvatna testiranja i zdravog stanovnista a ne znam kakve su tamo mere distance i da li tamo koketiraju sa imunitetom krda?

Imamo li mi podatke o % umrlih po starosnim grupama u Srbiji?

Na worldometer smrtnost ovih od 40-49 je 0.4 %, 50-50 je 1.3 %

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

Imamo li mi podatke o % umrlih po starosnim grupama u Srbiji?

Na worldometer smrtnost ovih od 40-49 je 0.4 %, 50-50 je 1.3 %

Stvarno ne znam, verovatno negde ima, ali ponavljam da li su ovi nasi rezultati, sa ovako malim brojem testiranih relevantni za bili sta?

Ovde te testiraju ako si u nekom ministarstvu, ako imas dva svedoka, izvod iz katastra i video snimak da si bio sa nekim zarazenim ili ako si vec na putu za respirator.

Bar je do sada tako bilo.

Edited by CLakiSH
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, CLakiSH said:

Ma mi smo za bilo koje poredjenje relevantni kao 24 stranica Google pretrage.

Mislio sam na to sto je Island radio sveobuhvatna testiranja i zdravog stanovnista a ne znam kakve su tamo mere distance i da li tamo koketiraju sa imunitetom krda?


Njima su gotovo svi inicijalni slucajevi dosli iz onog skijalista u Tirolu, pa su na malu populaciju relativno brzo i jednostavno uradili tracking ostalih potencijalno zarazenih. Reagovali su na vreme i prvi “prozvali” Austrijance.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CLakiSH said:

Stvarno ne znam, verovatno negde ima, ali ponavljam da li su ovi nasi rezultati, sa ovako malim brojem testiranih relevantni za bili sta?

Ovde te testiraju ako si u nekom ministarstvu, ako imas dva svedoka, izvod iz katastra i video snimak da si bio sa nekim zarazenim ili ako si vec na putu za respirator.

Bar je do sada tako bilo.

Evo sad citam na fejsu ljudi iz mog grada se zale da hitna ne izlazi skoro uopste, zvali za neke starije za mozdani udar, kazu sutra kod svog lekara - ja razumela da su ove mere da sacuvamo stare da ne umru od korone, pa pretpistavljam da od drugih bolesti smeju da umru, samo da ne bude korona?

 

p.s. kako da se dokopam Holandije?!

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

Evo sad citam na fejsu ljudi iz mog grada se zale da hitna ne izlazi skoro uopste, zvali za neke starije za mozdani udar, kazu sutra kod svog lekara - ja razumela da su ove mere da sacuvamo stare da ne umru od korone, pa pretpistavljam da od drugih bolesti smeju da umru, samo da ne bude korona?

 

p.s. kako da se dokopam Holandije?!

Imam ja drugara prevozi neke momke iz Sirije po Evropi pa ako hoces da pitam?

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, CLakiSH said:

Imam ja drugara prevozi neke momke iz Sirije po Evropi pa ako hoces da pitam?

 Ja sam k'o baba sto je dala dinar da udje u kolo, dva da izadje!

Zarobise me korona i vodja u Srbiji, sad stvarno jedino da se obratim US ambasadi da treba da me prebace na Floridu!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da li je ovo realno? Odlomak iz intervjua "Blicu" kineskog strucnjaka iz Centra za kontrolu zaraznih bolesti iz provincije Guangdong.

 

             Šta se dešava sa vakcinom

 

Ali vakcina je svakako najdelotvorniji lek protiv epidemije.
 

- Sada i Kina i Amerika pripremaju svoje vakcine. Amerikanci imaju svoj tip, a mi svoj. U Kini su već urađena ispitivanja vakcine na životinjama, a sada se počinje kliničko ispitivanje na ljudima dobrovoljcima - kaže dr Peng i napominje da kada budu završena klinička ispitivanja treba da prođu još tri meseca da vakcina može i zvanično da se koristi. „

- Dakle, otprilike krajem juna - procenjuje kineski stručnjak.

 

Profesor Adrian Hil sa Dzener instituta u Oksfordu koji radi na vakcini je skoro u nekom intervjuu izjavio da bi vakcina mogla da bude dostupna u junu-julu. Meni sve to deluje malo ishitreno i nerealno, osim ako ne planiraju da zaobidju redovne procedure.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CLakiSH said:

http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=04&dd=05&nav_id=1672631

 

Evo B92 ima neki lek za parazite kod zivotinja, kazu fercera protiv korone  u laboratorijskim uslovima, samo da se odredi prava doza kod ljudi.

Posto i sapun ubija koronu da predlozimo Zeksu da ispita koja doza sapuna moze intravenozno da se daje?

 

Svaki dan u novinama ce po jedan-dva nova "leka" leciti koronu. Ne treba obracati paznju.

 

2 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

U Kini su već urađena ispitivanja vakcine na životinjama, a sada se počinje kliničko ispitivanje na ljudima dobrovoljcima - kaže dr Peng i napominje da kada budu završena klinička ispitivanja treba da prođu još tri meseca da vakcina može i zvanično da se koristi. 

 

1. Prvi dobrovoljci u Seattle-u su primili vakcinu pre jedno 20 dana, ja postov'o objavili i srbski mediji.

 

2. 3 meseca??? :s_d: U Kini - DA. U ostatku sveta bi bilo dobro da se pojavi sledece godine.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

2. 3 meseca??? :s_d: U Kini - DA. U ostatku sveta bi bilo dobro da se pojavi sledece godine.

 

Meni to zvuci totalno nerealno, ali vec 2-3 puta citam takve "prognoze". Cak i sa nekom skracenom procedurom mi ne deluje realno pre narednog proleca. Mislim, bilo bi stvarno super da bude tako, ali nisam siguran da u medicini postoji definicija reci "cudo".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 Ja sam k'o baba sto je dala dinar da udje u kolo, dva da izadje!

Zarobise me korona i vodja u Srbiji, sad stvarno jedino da se obratim US ambasadi da treba da me prebace na Floridu!

Ja ti se vec divim, ja bi 4tog dana pobegla.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...