Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

26 minutes ago, Sunshine State said:

Sad se nesto setih - mi smo revakcinisani u 1.razredu, i nekima se "nije primilo" pa su ponovo primili, a mene i jos neke su slali u antituberkulozni, pili smo neke tabletice, i posle kao sve bilo ok. 😕

Mi smo vakcinisani, ako se dobro secam, u 3. razredu. Gotovo svima se "nije primilo" pa smo revakcinisani u levo rame, sto je ostavilo veliki oziljak. 

I danas, 30-ak godina kasnije, imam taj oziljak za uspomenu 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sasa965 said:

Bez sekiracije , prisutan samo sam morao da sečekam da mi se ruke osuše posle pranja.

I bolje se osećam , nekih 17-28% bolje.

 

Gde  nađe da sam tebe bilo šta ubeđivao?

Gugl ratnike niša ne ubeđujem , oni sve znaju.

 

Vazno je da si ti poceo da peres ruke, pohvalno, shvatio si da je to dobro za tebe, a mene, google ratnika, ako se sete na dan zdravlja ...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

 

Mi imamo naseg premijera (Eduar Filip) veceras koji odgovara na pitanja - nista nije odgovorio btw ali na pitanje novinara "zasto nemacka ima bitno manje umrlih u odnosu na francuze a za isti broj slucajeva" odgovor je bio "ja njima zelim sve najbolje i zahvaljujem na pomoci koju su nam pruzili a sto se broja umrlih tica mislim da oni samo kasne za nama, prvo je isla Italija, pa Spanija, pa mi, Nemacka ce posle nas - mozda se i vrama ali mislim da se ne varam"

Malo sam pogledala krivu za preminule (posto su mi ti podaci nekako pouzdaniji, mada ti rece da Francuzi nisu uracunavali preminule u starackim domovima, a i pitanje je da li su jos neke zemlje to radile). Zapravo napravila sam dijagam (broj dana od 10. smrtnog slucaja) vs. log (broj smrtnih slucajeva)

 

Na tom dijagramu najstrmije se penje kriva Spanije. Belgija i UK su poceli po spanskom scenariju, pa su malcice usporili i sad su na Italijanskom nivou (mada UK preti da ponovo ubrza). Onda dodju Holandezi, ali oni malcice usporavaju. Nemacka i Francuska odmah ispod i preklapaju se, pri cemu Nemacka kasni nekih 8 dana, ali se poslednih 3-4 dana vidi malo usporavanje Nemacke u odnosu na Francusku. Ameri su krenuli sporije, ali se sada vrtoglavom brzinom penju navise (prete da presisaju Spaniju). Svajcarci su ponajbolji, ispod su svih, ali i dalje (naravno) iznad Juzne Koreje.

 

Naravno ovo su sve apsolutne brojke. Trebalo bi uzeti u obzir i broj stanovnika i sijaset drugih parametara, ali eto, ovako izgleda grubo prvo poredjenje.

 

U Nemackoj imam utisak da se npr. u NRW malcice usporava infekcija i smrtnost (mada se u poslednjih par dana vidi zabrinjavajuci porast u Kelnu, sto moze biti gadno, no nadam se da ce neke ostrije mere, koje su preduzeli nesto ranije od ostalih, ipak upaliti). Ali Bavarska je zabrinjavajuca - i novi inficirani i novi smrtni slucajevi se ne usporavaju. Baden-Württenberg je negde izmedju ove dve pokrajine (dobro je da se cini da ima neka tendencija usporavanja), Rheinland-Pfalz se izgelda stabilizuje, Niedersachsen izgleda ne jos.

 

Ovo je samo moja vrlo gruba opaska na osnovu podataka kojeobjavljuju svaki dan. Uopste ne mora da odgovara stvarnosti jer niti znam koliko se gde testira i tacno po kom kriterijumu, niti kojom dinamikom stizu podaci, niti koja je struktura ovih koji su kriticni i koji umiru (a sve to utice i mozda moze da objasni ovo sto ja vidim na krivama).

 

Jos jedan dijagramcic sam pogledala: prirastaj inficiranih na svakih 7 dana u NRW i u Heinsbergu. U NRW dobijam da smo imali neku prevojnu tacku i sada smo na nekom pa gotovo horizontalnom platou, a u Heinsbergu je posle tog platoa ova kriva sad u blagom padu. Sto bi valjda trebalo da znaci da mere izolacije deluju (nadajmo se).

Edited by wwww
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, wwww said:

Malo sam pogledala krivu za preminule (posto su mi ti podaci nekako pouzdaniji, mada ti rece da Francuzi nisu uracunavali preminule u starackom domu, a i pitanje je da li su jos neke zemlje to radile). Zapravo napravila sam dijagam (broj dana od 10. smrtnog slucaja) vs. log (broj smrtnih slucajeva)

 

Na tom dijagramu najstrmije se penje kriva Spanije. Belgija i UK su poceli po spanskom scenariju, pa su malcice usporili i sad su na Italijanskom nivou (mada UK preti da ponovo ubrza). Onda dodju Holandezi, ali oni malcice usporavaju. Nemacka i Francuska odmah ispod i preklapaju se, pri cemu Nemacka kasni nekih 8 dana, ali se poslednih 3-4 dana vidi malo usporavanje Nemacke u odnosu na Francusku. Ameri su krenuli sporije, ali se sada vrtoglavom brzinom penju navise (prete da presisaju Spaniju). Svajcarci su ponajbolji, ispod su svih, ali i dalje (naravno) iznad Juzne Koreje.

 

Naravno ovo su sve apsolutne brojke. Trebalo bi uzeti u obzir i broj stanovnika i sijaset drugih parametara, ali eto, ovako izgleda grubo prvo poredjenje.

 

U Nemackoj imam utisak da se npr. u NRW malcice usporava infekcija i smrtnost (mada se u poslednjih par dana vidi zabrinjavajuci porast u Kelnu, sto moze biti gadno, no nadam se da ce neke ostrije mere, koje su preduzeli nesto ranije od ostalih, ipak upaliti). Ali Bavarska je zabrinjavajuca - i novi inficirani i novi smrtni slucajevi se ne usporavaju. Baden-Württenberg je negde izmedju ove dve pokrajine (dobro je da se cini da ima neka tendencija usporavanja), Rheinland-Pfalz se izgelda stabilizuje, Niedersachsen izgleda ne jos.

 

Ovo je samo moja vrlo gruba opaska na osnovu podataka kojeobjavljuju svaki dan. Uopste ne mora da odgovara stvarnosti jer niti znam koliko se gde testira i tacno po kom kriterijumu, niti kojom dinamikom stizu podaci, niti koja je struktura ovih koji su kriticni i koji umiru (a sve to utice i mozda moze da objasni ovo sto ja vidim na krivama).

 

Jos jedan dijagramcic sam pogledala: prirastaj inficiranih na svakih 7 dana u NRW i u Heinsbergu. U NRW dobijam da smo imali neku prevojnu tacku i sada smo na nekom pa gotovo horizontalnom platou, a u Heinsbergu je posle tog platoa ova kriva sad u blagom padu. Sto bi valjda trebalo da znaci da mere izolacije deluju (nadajmo se).

 

I ja sam gledala te krive zapanjujuce je koliko su u sustini identicne za ovih par zemalja samo je pomereno u vremenu, mada nista to nije potpuno pouzdano sto i ti kazes - ni cifre zarazenih jer zavisi od testiranja a ni cifre umrlih jer ko zna ko i gde je sve umro od korone ili nije i kako ga racunaju, ali da kazemo da negde u globalu verovatno jeste vrlo slicno.

 

Ovaj nas premijer veceras puna dva sata pricao na tv prosto neverovatno koliko moze da se prica a da se nista ne kaze, sve je moz da bidne ne mora da znaci. Moje najvece iznenadjenje ustvari je opsirno objasnjenje na pitanje kada cemo da zavrsimo sa lockdown i kako - odgovor - ukratko ali se svodi na : ne znamo, nije sutra to je sigurno, verovatno ne svi u isto vreme, mozda ne svi geografski u isto vreme a mozda ne svi po godistima u isto vreme ne znamo, a ustvari pre nego sto zavrsimo lockdown cemo sve da testiramo i to sa dva tsta jedan test je virusni da li je neko zarazen a drugi je patoloski da li neko ima antitela ali za sada nemamo te testove a ne znamo ni kad cemo imati ali radi se na tome - na pitanje o maskama sam vide puta menjala kanal nisam mogla u kontinuitetu - dobre su ne nisu dobre, imamo maske, nemamo maske, trudimo se da ih pravimo ovde i pravimo ali ustvari ... itd itd

 

8 minutes ago, Hamilton said:

1355 umrlih u Francuskoj danas. Mati mila

 

Da ponovim jos jednom nisu umrli danas - danas je umrlo 471 a ostalih 884 je umrlo tokom poslednjih mesec dana u starackim domovima ali su tek danas prebrojani tako da je zato danas suma 471 + 884 = 1355

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, wwww said:

Zapravo napravila sam dijagam (broj dana od 10. smrtnog slucaja) vs. log (broj smrtnih slucajeva)

 


Vrlo lepo. 
Izgleda da nagib krive na gore je u korelaciji sa 

spremnoscu neke drzave da radi mnogo testova i drzi tempo. 
Koreja, Australija Norveska (Mozda Svica) su zemlje koje su drzale jak tempo testiranja i uhvatile vise slucajeva u ranijoj fazi od ostalih. 
 

pogledaj krivu za Norvesku i Svedsku. Krenuli u otkrivanje slucajeva jako, ali su Svedjani uskoro odustali od masovnijeg testiranja i izgledalo je kao da im je broj slucajeva u padu u odnosu na Norvezane. 

 

Kanada je testirala konstantno na nekom nivou, 

a USA je krenula vrlo sporo u toliki broj testova da sada realno pokusavaju na najtezi nacin, sto vise dnevno. 

 

+
Mene sto se tice matematike vise interesuje starost prijavljenih slucajeva u odnosu na populacioni prosek. 
Mozda si i ti postirala taj grafik, a onaj Svedski lekar je rekao da je prosek prijavljenih slucajeva 56 god, dok je prosek nacije oko 40. 
(Nacrtao sam raspodelu kao da je prosek starosti zarazenih 40 god i unutar te krive ucrtao 

drugu krivu koja predstavlja broj otkrivenih slucajeva na osnovu proseka od 56 god. 
 

Cenim na osnovu povrsine ispod te dve krive da je broj asimptomatskih (neprijavljenih u Svedskoj) slucajeva otprilike jednak broju otkrivenih slucajeva. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

 

I ja sam gledala te krive zapanjujuce je koliko su u sustini identicne za ovih par zemalja samo je pomereno u vremenu, mada nista to nije potpuno pouzdano sto i ti kazes - ni cifre zarazenih jer zavisi od testiranja a ni cifre umrlih jer ko zna ko i gde je sve umro od korone ili nije i kako ga racunaju, ali da kazemo da negde u globalu verovatno jeste vrlo slicno.

 

Ovaj nas premijer veceras puna dva sata pricao na tv prosto neverovatno koliko moze da se prica a da se nista ne kaze, sve je moz da bidne ne mora da znaci. Moje najvece iznenadjenje ustvari je opsirno objasnjenje na pitanje kada cemo da zavrsimo sa lockdown i kako - odgovor - ukratko ali se svodi na : ne znamo, nije sutra to je sigurno, verovatno ne svi u isto vreme, mozda ne svi geografski u isto vreme a mozda ne svi po godistima u isto vreme ne znamo, a ustvari pre nego sto zavrsimo lockdown cemo sve da testiramo i to sa dva tsta jedan test je virusni da li je neko zarazen a drugi je patoloski da li neko ima antitela ali za sada nemamo te testove a ne znamo ni kad cemo imati ali radi se na tome - na pitanje o maskama sam vide puta menjala kanal nisam mogla u kontinuitetu - dobre su ne nisu dobre, imamo maske, nemamo maske, trudimo se da ih pravimo ovde i pravimo ali ustvari ... itd itd

Da, krive su generalno vrlo slicne. Sve zemlje su usle u fazu kad ne moze da se ukroti i zaustavi sirenje virusa, vec samo da se uspori.

Ja sam sad pocela da pravim jednu tabelicu s podacima koje daje Robert Koch Institut. Oni uvek kasne za ovima s Johns Hopkins. Ali oni onda retroaktivno na dijagramu koriguju podatke po danima, da valjda svakog registrovanog inficiranog pridruze onom danu kad je testiran. Ni to nije bas idealno (a vikendom definitivno manje testiraju, pa onda imas vestacke padove na krivoj), ali to bi valjda trebalo da malo realnije priblizi te brojke realnom stanju. Jos mi je ta tabelica malo nepouzdana da je pomesam s ovim ostalim podacima s worldometers.

 

A to sto vam je premijer rekao - na zalost to je realno stanje (koliko ja shvatam).

Kod nas su posle 7 dana ovih mera ljudi poceli da postavljaju pitanje u stilu: dobro, sad smo bili dobri, hocemo sada malo da olabavimo s merama? Medjutim, Vlada&Co su rekli da sve za sada ostaje tako do 19. aprila. Vlada i pokrajine se sastaju odmah posle Uskrsa, 14. aprila, da vide gde smo i da odluce kako dalje (da bi se dalo dovoljno vremena ljudima da se dalje organizuju - prvenstveno oko dece, posto bi 20. aprila trebalo da ponovo podju u skolu posle uskrsnjeg raspusta). Vrlo verovatno moze da se desi da se mere produzavaju, ali ako sakupe dovoljno pouzdanih podataka mozda mogu da olabave s necim. Npr. mozda deca krenu u vrtic, ili (neki) osnovci/srednjoskolci. Ili dozvole nekim granama privrede da ponovo krenu s radom uz dodatne mere opreza/distanciranja/zastite. Ili ce se to uraditi samo u pojedinim oblastima (zavisno od mozda gustine naseljenosti, navika stanovnistva itd.). Veliki je pritisak privrede.

Sve u svemu, mislim da ce mnogo zavisiti od toga sta su naucnici (raznih grana, ne samo virolozi/epidemiolozi) zakljucili na osnovu sakupljenih podataka u ovom periodu.

Do Uskrsa bi kao trebalo da bude spremna i ona aplikacija (trenutno rade testiranje u nekom "hangaru" uz asistenciju vojnika).

Sto se testiranja tice, u pravu je za dva tipa testova. S tim sto nece svako moci tek tako da se pojavi i testira se. Verovatno ce se napraviti plan testiranja prema grupama. Mozda najpre lekari i negovatelji po starackim domovima: pa ce oni koji imaju antitela moci da rade uz manje mere opreza (manje zastitnih sredstava, jer njih nema dovoljno). Mozda po starosnim grupama ili po profesijama organizuju testiranje. Mislim da su neke procene da nece poceti s antigen testiranjem jos za mesec dana (sto zbog nedostupnosti testova za masovno testiranje, sto zbog cekanaj da bude veci broj izlecenih, da se testovi ne bacaju uzalud). A "hemikalije" za te testove su deficitarne. Cini mi se da sam negde procitala/cula da je Nemacka jos u januaru krenula s pripremom za masovna tesiranja, da su neke firme u Nemackoj malo preorijentisale proizvodnju i pocele da proizvode neke komponente, ali mislim da jos uvek zavisimo do "Kineza".

 

Sve u svemu, mislim da su i Francuska i Nemacka u istim "temama i dilemama". Pretpostavljam da se neke stvari i koordiniraju, da se razmenjuju iskustva.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da Slovenija radi odličan posao. Iako stvari nisu delovale tako u nekim trenucima.

Slovenci su zvanično prvi slučaj registrovali 4. marta, znaci dan, dva pre nas. Posle 10 dana imali su 181 slučaj, mi poredjenja radi 57, takodje nakon 10 dana.
Posle 20 dana 480, u Srbiji 457. Nakon još 5 dana, 730 u Sloveniji Vs 900 kod nas. Slovenci su iskontrolisali situaciju mnogo bolje, pa se do danas tj za još 4 dana u njihov slučaju, broj popeo na 897, a u našem slučaju za još 2 dana na 1171 obolelih.

Do danas u 15h, 27 dana od kako je registrovan prvi slučaj, Srbija je ukupno testirala 5008 osoba. U Sloveniji je za 10 dana testirano 5369!!

Slovenija je manja oko 3 ipo puta.

 

I, na stranu razlika u zdravstvenom sistemu, kao i u opštem zdravstvenom stanju populacije, ali eto najboljeg pokazatelja koliko je u početku bitno masovno testiranje. Dok smo se mi lagali malim brojem zaraženih, a virus se slobodno širio, Slovenci su dobar deo zaraženih i nosilaca zaraze ‘pohvatali’. Obe zemlje su manje više posle istog vremena počele da uvode slične mere, a Slovenija je čak nakon tih 10 dana, i obavljenih skoro 5500 testiranja (za populaciju Srbije to bi trebalo da bude ~ 16000), donela odluku da prekine sa masovnim proverama - da se testiraju samo očigledni slučajevi. Medjutim i taj njihov smanjeni broj testova sveo se na 700 - 1000 testova narednih dana. 
 

Već sam pomenuo razliku u veličini pa je onda i normalno da imamo veći broj obolelih, stoga idalje razlika 897 Vs 1171 ne izgleda loše po nas, ali opet sira slika - Slovenija je mnogo bliza realnijoj cifri obolelih zbog ogromne razlike u odredjenim testovima, dalje njima 2 dana duže traje epidemija (a s obzirom kakvi su naši poslednji dani to je još 250 - 300 plus zvanično obolelih) i ono sto je najbitnije - njihov skok je danima dosta manji. 
 

 

Kad je neko ozbiljan u svakom pogledu tako to ide

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kido from Junkovac said:


Vrlo lepo. 
Izgleda da nagib krive na gore je u korelaciji sa 

spremnoscu neke drzave da radi mnogo testova i drzi tempo. 
Koreja, Australija Norveska (Mozda Svica) su zemlje koje su drzale jak tempo testiranja i uhvatile vise slucajeva u ranijoj fazi od ostalih. 
 

pogledaj krivu za Norvesku i Svedsku. Krenuli u otkrivanje slucajeva jako, ali su Svedjani uskoro odustali od masovnijeg testiranja i izgledalo je kao da im je broj slucajeva u padu u odnosu na Norvezane. 

 

Kanada je testirala konstantno na nekom nivou, 

a USA je krenula vrlo sporo u toliki broj testova da sada realno pokusavaju na najtezi nacin, sto vise dnevno. 

 

+
Mene sto se tice matematike vise interesuje starost prijavljenih slucajeva u odnosu na populacioni prosek. 
Mozda si i ti postirala taj grafik, a onaj Svedski lekar je rekao da je prosek prijavljenih slucajeva 56 god, dok je prosek nacije oko 40. 
(Nacrtao sam raspodelu kao da je prosek starosti zarazenih 40 god i unutar te krive ucrtao 

drugu krivu koja predstavlja broj otkrivenih slucajeva na osnovu proseka od 56 god. 
 

Cenim na osnovu povrsine ispod te dve krive da je broj asimptomatskih (neprijavljenih u Svedskoj) slucajeva otprilike jednak broju otkrivenih slucajeva. 

 

Problem kod podataka o zarazenima svih zemalja je sto se ne zna koliko je slucajeva proslo "ispod radara" (osim mozda kod Juzne Koreje jer su pohvatali sve rano). U Nemackoj se to zove Dunkelziffer (brojke u tami, skrivene brojke). Dunkelziffer je problem jer ti ljudi prenose zarazu a ne znaju da to rade. Mada, ako je ovih mnogo onda je i broj ljudi s antitelima veliki.

 

Broj preminulih je stoga realisticniji za poredjenje (mada bi verovatno trebalo da se normira prema broju stanovnika), ali on kasni neke 3-4 nedelje u odnosu na trenutak zaraze. Neki procenjuju da je ova brojka (Dunkelziffer ) nekih 7-10 puta veca od broja identifikovanih testovima, RKI smatra da u Nemackoj nije toliko velika razlika izmedju otkrivenih i stvarnih inficiranih. Na njihovom sajtu se vidi da je najbrojnija grupacija medju zarazenima ona od 35-59 godina.

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_0/

Vrlo malo zarazene dece su otkrili (ne znam koliko osoba iz svake starosne grupacije su uopste testirali).

Najvise umrlih je u grupi onih preko 80 godina.

 

Ovde ima neka analiza i predvidanje starosti naroda u Nemackoj (mada bice da ce corona da poremeti ova predvidjanja): https://www.bpb.de/nachschlagen/zahlen-und-fakten/soziale-situation-in-deutschland/61541/altersstruktur

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1365/umfrage/bevoelkerung-deutschlands-nach-altersgruppen/

Na wikipediji https://de.wikipedia.org/wiki/Durchschnittsalter su stavili podatak da su Japan (prosecno 42,9), Italija (42,3) i Nemacka (42,1) najstarije nacije.

 

A ovo je dijagram o starosnoj strukturi preminulih u Nemackoj od corone:

https://www.rtl.de/cms/corona-tote-in-deutschland-verteilung-der-covid-19-todesfaelle-nach-alter-und-geschlecht-4515596.html

Mnogo je vise muskaraca (Männer) nego zena (Frauen) koji su preminuli.

image.png.ece72da006e231e1680c4c362ba04e77.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

ovo je stravicna cifra, nadam se da nije u tom opsegu.

Ne vidim kako bi Kinezi onda zaustavili epidemiju.

 

Kinezi su valjda sve strpali u karantin i manje-vise zabranili svaku vrsta kretanja, sto ce reci da su ti asimptomaticni zarazeni "prelezali" bolest u svojoj kuci i nisu dalje prenosili virus - virus je jednostavno izumro u toj oblasti.

 

Ima neka teorija da je potrebno da se malcice duze provede u "bliskom kontaktu" s zarazenim, nekih 15-tak minuta, da bi se zarazilo. Ja to tumacim vecom verovatnocom da ce kapljice pljuvacke (pri govoru) dospeti do sagovornika ako se komunicira malo duze, sto ne iskljucuje da se neko moze zaraziti i posle 1min razgovora s zarazenim. U Minhenu (prvi slucajevi u Nemackoj) su kao detektovali jedan slucaj prenosenja virusa u kantini, kada su dvoje ljudi sedeli jedno iza drugog, okrenuti ledjima, pa se jedna osoba okrenula i trazila so od druge i tad je doslo do zaraze (ne znam koliko dugo su razgovarali i koliko je kapljica pljuvacke tada "emitovano" u vazduh, ali ocigledno dovoljno).

 

Inace, na sirenje virusa ima uticaj i koliko se zarazeni mesaju s drugima. Npr. ljudi koji su isli na skijanje u Tirol su uglavnom mladji ljudi, recimo od nekih 16-55 godina (to je najveca grupa inficiranih otkrivenih testiranjem u Nemackoj). Obicno se oni ne mesaju previse s drugim generacijama (osim porodice s decom). Sto je mozda ogranicilo sirenje virusa na rizicnu populaciju: starije i bolesne. Pretpostavljam da je i ovako "heterogeno" sirenje virusa (gde se ne sudaraju sve "kuglice" u modelu jedna s drugom s istom verovatnocom) uticalo na recimo sporije sirenje virusa u pocetnim fazama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Fina analiza/komparacija Srbija v Slovenija @Ridji
Samo ti se "potkrao" jedan pogresan podatak. Mi smo prvi slucaj zabelezili pre njih (1.mart,ako se ne varam). To sto je dr Kisic izjavila da je bio lapsus - ich joj ne verujem. 


Pa znam ali ne mogu da ulazim u to ozbiljnije jer onda sve ostale informacije i podaci za Srbiju padaju u vodu, jer prosto je neverovatno da nakon prvog slucaja nismo imali ni jedan 5 dana. 
Zato sam se rukovodio ovim zvanicnim, koji su opet dovoljno jasni da pokazu gde smo mi a gde neka ozbiljnija drzava

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:


Pa znam ali ne mogu da ulazim u to ozbiljnije jer onda sve ostale informacije i podaci za Srbiju padaju u vodu, jer prosto je neverovatno da nakon prvog slucaja nismo imali ni jedan 5 dana. 
Zato sam se rukovodio ovim zvanicnim, koji su opet dovoljno jasni da pokazu gde smo mi a gde neka ozbiljnija drzava

Razumem u potpunosti. Nisam ni mislio da ti time "osporim",diskreditujem komparaciju...samo napomena obicnog citaoca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo rezultata Robert Koch instituta za Nemacku od jutros (stanje: nocas u ponoc):

 

potvrdjenih inficiranih: 79696 (prema JH: 84797, juce: 77981 - znaci kasnjenje nepun dan)

potvrdjeni umrli: 1017 (prema JH: 1107, juce 931 - kasnjenje recimo pola dana)

 

udeo umrlih u ukupnom broju registrovanih inficiranih: 1,28% (JH: 1,31%) - inace, kaze da mozda neki umrli nisu ubrojani jer se nije stiglo na vreme testirati, a kod autopsije nisu uspeli da dokazu virus, mada znaju da je osoba umrla od corona virusa (valjda simptomi i ostalo)

 

potvrdjeno oko 23800 koji su prezdravili (prema JH: 22440)

na 100000 stanovnika u celoj Nemackoj je registrovano inficiranih prosecno: 96

u Bavarskoj: 155, u Hamburgu (grad-pokrajina):141, u Mecklenburg-Vorpommernu (severo-istocna Nemacka, najmanja gustina naseljenosti): 29

 

prosecna starost registrovanih inficiranih: 48 godina (prosecna starost Nemaca 42,1 godinu, prema wikipediji)

51% muskarci, 49% zene

 

za oko 58000 imaju registrovanu klinicku sliku

53% ima suv kasalj

42% ima visoku temperaturu

nekih 1250 je dobilo upalu pluca

oko 58000 je hospitalizovano

 

prosecna starost umrlih: 80g (ovo je valjda zaokruzeno)

najmladji umrli: 28 g (s istorijom prethodnih bolesti)

struktura umrlih: 55 osoba ispod 60 godina

89 osoba izmedju 60 i 69 godina

214 osoba izmedju 70 i 79 godina

odnosno 872 osobe preko 69 godina (sto mu onda ostavlja 650 osoba preko 79 godina)

 

(nadam se da sam sve brojke dobro pribelezila)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Lista zemalja po broju mrtvih na milion stanovnika (izostavicu male zemlje poput Andore, San Marina i slicno):

2. Italija

3. Spanija

5. Belgija

6. Holandija

7. Francuska

8. Svajcarska

9. UK

13. Svedska

16. Portugal

17. Danska

19. USA

20. Irska

21. Austrija

24. Nemacka

27. Norveska

28. Slovenija

40. Kanada

41. Izrael

43. BIH

44. Makedonija

46. Turska

47. Finska

48. Srbija

51. Juzna Koreja

54. CG

56. Kina

57. Brazil

59. Poljska

62. Hrvatska

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Na osnovu misljenja da se virus prenosi intenzivnim razgovorom u veoma bliskom kontaktu i trajanju od minimum 10-15 minuta razmenom salive ja sam Covid19 svrstao u polno prenosive bolesti, saputanje na jastuku.

 

Bez potcenjivanja, ali dajte se gospodo naucnici malo uozbiljiti, licite mi na fudbalere. Nije da sam nesvestan izazova, ali uz danasnje mogucnosti da svi budete jedna laboratorija ..... :ajme:

 

Meni je postalo malo mucno ovo naucno onanisanje ... znam, ni mediji ne zele da ostanu bez posla ...

 

1 hour ago, handys said:

Is the coronavirus airborne? Experts can’t agree

 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-00974-w

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Pa jednostavno je. Sve i da je Kina slagala 33 puta broj mrtvih, i da je imala 100k mrtvih (što je budalaština), to je u rangiranju mrtvih na milion stanovnika i dalje stavlja van top5.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, NMX said:

Pa jednostavno je. Sve i da je Kina slagala 33 puta broj mrtvih, i da je imala 100k mrtvih (što je budalaština), to je u rangiranju mrtvih na milion stanovnika i dalje stavlja van top5.

 

 

Ako racunas celu Kinu, a ne da je cela epidemija bila lokalizovana na jedan kraj koji sve ukupno ima 60 mill, posto su ga jel da uspesno okruzili zicom.

A inace prica se o 42k mrtvih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ako racunas celu Kinu, a ne da je cela epidemija bila lokalizovana na jedan kraj koji sve ukupno ima 60 mill, posto su ga jel da uspesno okruzili zicom.

A inace prica se o 42k mrtvih.

 

Pa jeste jedan region ali i Italija je 90% mrtvih imala u dva regiona sa severa a računamo joj na celu teritoriju i ukupan broj stanovnika. Inače da, ta cifra od 42k mrtvih zvuči više nego realno, što će značiti da su slagali nekih 10-15 puta. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, wwww said:

Lista zemalja po broju mrtvih na milion stanovnika (izostavicu male zemlje poput Andore, San Marina i slicno):

2. Italija

3. Spanija

5. Belgija

6. Holandija

7. Francuska

8. Svajcarska

9. UK

13. Svedska

16. Portugal

17. Danska

19. USA

20. Irska

21. Austrija

24. Nemacka

27. Norveska

28. Slovenija

40. Kanada

41. Izrael

43. BIH

44. Makedonija

46. Turska

47. Finska

48. Srbija

51. Juzna Koreja

54. CG

56. Kina

57. Brazil

59. Poljska

62. Hrvatska

 

 

Uporedite sa ovom listom.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...