Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Podcast #20 Prof. Drostena: u poslednjem delu govori o jednoj studiji iz Hongkonga koja se bavi vremenom infektivnosti virusa. Ukratko: prosecan zarazeni pacijent kod koga su se pojavili simptomi, je infektivan nekih 2,5 dana pre pojave simptoma i to cini 44% ukupnog vremena infektivnosti. Naravno, ovo je prosecna vrednost, od pojedinca do pojedinca ovo moze da varira. Od trenutka pojave simptoma koncentracija virusa u grlu opada (virus se spusta na pluca) i recimo nekih 7 dana od pojave simptoma ne moze se dokazati prostim brisom iz grla. Kaze da se virus moze naci u stolici (i posle ovih 7 dana), pri cemu nje aktivan i infektivan.

 

Detalji u pdf transkriptu: https://www.ndr.de/nachrichten/info/coronaskript140.pdf

s ovog sajta: https://www.ndr.de/nachrichten/info/Coronavirus-Update-Die-Podcast-Folgen-als-Skript,podcastcoronavirus102.html

tekst moze da se prekopira i prevede googlom (nije bas idealan prevod jer je nemacki red reci u recenici malo drugaciji od engleskog, pa se google zbuni, ali mislim da ce oni koji poznaju materiju shvatiti sta je covek hteo da kaze).

 

Podcast #21: o testovima za corona virus, antitelima itd. - pdf transkripta izlazi 26.3. i bice na ovom gore sajtu

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Referent said:

@wwww

Dr. Volfgang Vodarg, kakav je on doktor? Dobio sam neki intervju sa njim, njegov stav se razlikuje od ostalih, odnosno smatra da je sve ovo "normalno". 

 

Evo ti i kritički osvrt na njegove stavove iz Spiegel-a i Welt-a, probaj kroz Google Translate. 

 

https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/coronavirus-die-gefaehrlichen-falschinformationen-des-wolfgang-wodarg-a-f74bc73b-aac5-469e-a4e4-2ebe7aa6c270

https://www.welt.de/gesundheit/article206667595/Wolfgang-Wodarg-Warum-dieser-Mann-die-Fakten-ignorieren-will.html

 

Uglavnom, diskreditovan od brojnih stručnjak kao teoretičar zavera i fake news.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Info iz prve ruke je da su kontrole vec postavljene na ulazu/izlazu iz Beograda i to verovatno znaci da ce u toku dana zabraniti komunikaciju. Ja sam sada prosao u pravcu Lazarevca, ali sam uocio veliki broj vozila koja su zaustavljena na ulazu.
Racunam da me moraju pustiti nazad popodne, ali vec sutra ne bih ni pokusavao.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Eddard said:

Podcast 21 je baš onako jedno imunološko predavanje koje na momente ni ja nisam razumeo, a kamoli neki Hans, poljoprivrednik iz Emslanda.... Malo se prof. zaneo.

:lol_2:

uh, dobro je, malo me utesi. :classic_biggrin:

 

elem, ako sam ga ja dobro shvatila, antitela se pojavljuju nekih 10-tak dana od inficiranja.

 

Pricao je o tome kako organizam prvo posalje nekakva "probna" antitela, pa se onda "prirodnom selekcijom" iskristalisu ona antitela koja najbolje funkcionisu protiv virusa. A ima funkcionalno 2 tipa antitela: jedna napadaju sam virus, a druga neutralisu mesta na celiji gde se virus kaci i ulazi u celiju da napravi dzumbus. (molim kolege forumase koji su strucni da ne zamere mojoj laickoj interpretaciji, vec da isprave ono sto je pogresno). Koliko ce kog tipa antitela da se formira u svakom od nas je totallno individualna stvar i koliko sam ja shvatila do sada se ne zna zasto se kod jednih vise javlja "ovih", a kod drugih - "onih" antitela. Takodje je rekao da "uspesnost" antitela u odbrani od virusa ne zavisi iskljucivo od koncentracije antitela, vec od njegove "uspesnosti" (tj. jedan rmpalija je mozda efikasniji u odbrani organizma od 10 "obicnih smrtnika").

 

A ovo sve komplikuje stvari oko testa za antitela (Elisa test). Npr. za nekakav bazicni, brzi test, da se vidi ko je prelezao virus (bez simptoma), nije potrebno nesto komplikovano vec prosti odgovor da/ne, tj. da se registruje ima li antitela, ali ne i detalji (koji su zanimljivi strucnjacima, pa treba raditi komplikovaniji test). Na taj nacin se registruje koliko ima ljudi koji doprinose "imunitetu krda". Npr. ovo je bitno da bi se donela odluka kada ponovo otvoriti vrtice/skole, tj. kada je dovoljno dece prelezalo virus i vise nije zarazno i da li su to samo najmladji, ili i osnovci ili i srednjoskolci. Ili kod medicinskog osoblja - oni koji su prelezali ne moraju bas da koriste bas svu zastitnu opremu, a oni koji neguju rizicne grupe nisu vise po njih opasni.

 

I onda je profa krenuo u detalje, gde sam se ja pogubila :lol_2: (a ne znaci ni da sam ovo gore bas sve pohvatala :lol_2:  ). Da probam da interpretiram ovaj deo, a kolege forumasi, koji se razumeju u materiju, nek me isprave. Pored antitela u organizmu se pojavljuje jos sijaset nekih stvari koje su bitne za stvaranje imuniteta (i pravljenje vakcine) - pa pominje neke T celije (2 tipa), pa B celije itd. koje su odgovorne za "pamcenje" imuniteta organizma (iliti trajnost imuniteta, kako ja to shvatam). A antitela-neutralizatori su takodje bitni kod pravljenja vakcine (valjda su oni pozeljniji). Takodje, antitela-neutralizatori su bitni ako se resi da se pacijentu u teskom stanju daje plazma/serum ljudi koji su prelezali virus, pa da se onda "pasivnom" imunizacijom spase zivot (ja ovo vidim kao najbrzi nacin da se nekako pocnu spasavati zivoti, ispravite me ako gresim, samo treba "nahvatati" one koji su prelezali virus a imaju dovoljno tih antitela-nautralizatora).

 

Elem, nema puno firmi koje proizvode pouzdane brze testove na antitela (ima nekih koji dolaze iz Azije/Kine, ali jos nisu validirani/potvrdjeni - to je u toku). Kaze da ima neka firma u Nemackoj koja je sad u procesu validacije jednog brzog testa, u saradnji s Charite Institutom (ja negde procitah da Svajcarci uskoro nameravaju da pocnu s ovim tipom testiranja), pa da bi uskoro trebalo da bude u upotrebi. Koliko ce ovaj test biti dostupan sirokim narodnim masama - ne znam.

 

Eto, ovo bi bio moj rezime ove epizode podkasta.

  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

@wwww

Dr. Volfgang Vodarg, kakav je on doktor? Dobio sam neki intervju sa njim, njegov stav se razlikuje od ostalih, odnosno smatra da je sve ovo "normalno". 

To je jedan od onih kojima je ovo "najsmesniji virus".

 

Mislim, moze se i tako posmatrati, sve ovo i jeste "normalno" u smislu da virusi mutiraju i s vise ili manje uspeha napadaju (i) ljude. Ljudi ce umirati od onih virusa koji su opasni dok se ne pronadje vakcina. Pitanje je da li treba da posmatramo mirno sve to ili da se strucnjaci potrude da nadju vakcinu, a ostatak drustva da preduzme neke mere da umanji efekte i da vremena strucnjacima da nadju vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

Podcast #20 Prof. Drostena: u poslednjem delu govori o jednoj studiji iz Hongkonga koja se bavi vremenom infektivnosti virusa. Ukratko: prosecan zarazeni pacijent kod koga su se pojavili simptomi, je infektivan nekih 2,5 dana pre pojave simptoma i to cini 44% ukupnog vremena infektivnosti. Naravno, ovo je prosecna vrednost, od pojedinca do pojedinca ovo moze da varira. Od trenutka pojave simptoma koncentracija virusa u grlu opada (virus se spusta na pluca) i recimo nekih 7 dana od pojave simptoma ne moze se dokazati prostim brisom iz grla. Kaze da se virus moze naci u stolici (i posle ovih 7 dana), pri cemu nje aktivan i infektivan.

 

 

Da li ovo prakticno znaci da su od zaraze najugrozeniji zdravstveni radnici na odeljenjima koja ne tretiraju obolele od korone? Zato sto ce oni pre doci u kontakt sa nekim ko je zarazen, a jos ne ispoljava simptome, ili sa nekim ko jos uvek misli da samo ima prehladu. 

 

Jer ako je prosečno vreme tokom kojeg je neko zarazan oko 6 dana, od cega je 2,5 pre nego sto je uopste razvio simptome, pretpostavljam da ljudi koji imaju tesku klinicku sliku i zavrsavaju u bolnici vise uopste nisu zarazni. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

@wwww

Dr. Volfgang Vodarg, kakav je on doktor? Dobio sam neki intervju sa njim, njegov stav se razlikuje od ostalih, odnosno smatra da je sve ovo "normalno". 

 

On je vise poznat kao politicar nego kao doktor. Godinama je bio poslanik SDP, iako on nije socijaldemokrata vec ekstremni levicar. Obavljao je I bitne funkcije u poslanickoj grupi SDPa u Bundestagu, ali I u Savetu Evrope. Bio je zamenik predsednika grupe Socijalista u savetu Evrope, ali I zamenik predsednika cele nemacke delegacije. Godinama je bio sef odbora za zdravstvo Saveta Evrope. Obavljao je jos bitnih skupstinskih funkcija kako u Nemackoj tako I u Savetu Evrope.  Vec deset godina on nije aktivno u politici I posvetio se profesionalnoj karijeri.

 

Politicka karijera mu je respektabilna I imao je ugled ozbiljnog politicara. Za medicinsku I naucnu karijeru nisam kompetentan da procenim, ali ni tu mu biografija nije losa. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Da li ovo prakticno znaci da su od zaraze najugrozeniji zdravstveni radnici na odeljenjima koja ne tretiraju obolele od korone? Zato sto ce oni pre doci u kontakt sa nekim ko je zarazen, a jos ne ispoljava simptome, ili sa nekim ko jos uvek misli da samo ima prehladu. 

 

Jer ako je prosečno vreme tokom kojeg je neko zarazan oko 6 dana, od cega je 2,5 pre nego sto je uopste razvio simptome, pretpostavljam da ljudi koji imaju tesku klinicku sliku i zavrsavaju u bolnici vise uopste nisu zarazni.

Verovatno. (?!)

U jednoj od epizoda (#17-20 koje sam slusala) je pomenuto da je u nekoj ranijoj (koju nisam slusala) pomenuo da je potrebno da neko bude nekih 10-15 minuta izlozen inficiranoj osobi (u bliskom kontaktu) da bi se zarazio, tj. da nije dovoljan neki vrlo kratak kontakt. Ali nisam sigurna da li ovo uzimam totalno van konteksta i pogresno interpretiram (nisam slusala tu raniju epizodu). Mozda @Eddard jeste i moze da prokomentarise (ipak je on lekar, a ja nisam).

 

u #20 je rekao da je kod SARS virusa osoba zarazna tek koji dan nakon pojave simptoma, pa su zato bili uspesni u suzbijanju epidemije. A problem s coronom je bas to sto solidan deo svog "zaraznog" zivota provede pre ispoljavanja simptoma.

 

Ja pokusavam da nadjem i ukapiram kako izgleda timeline bolesti, od inficiranja, preko pojave simptoma, period zaraznosti, kada se virus spusta na pluca (a zavrsava "svoj posao" u grlu), kada dolazi do eskalacije kada treba intenzivna nega, posle koliko vremena se prelazi na intubaciju kod najtezih slucajeva, koliko ovaj deo traje kod osoba koje prezive a koliko kod onih koji ne prezive. Trenutno bas nemam najjasniju sliku (sto naravno ne znaci da strucnjaci takodje nemaju jasnu sliku), pre neke delove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

:lol_2:

uh, dobro je, malo me utesi. :classic_biggrin:

 

elem, ako sam ga ja dobro shvatila, antitela se pojavljuju nekih 10-tak dana od inficiranja.

 

Pricao je o tome kako organizam prvo posalje nekakva "probna" antitela, pa se onda "prirodnom selekcijom" iskristalisu ona antitela koja najbolje funkcionisu protiv virusa. A ima funkcionalno 2 tipa antitela: jedna napadaju sam virus, a druga neutralisu mesta na celiji gde se virus kaci i ulazi u celiju da napravi dzumbus. (molim kolege forumase koji su strucni da ne zamere mojoj laickoj interpretaciji, vec da isprave ono sto je pogresno). Koliko ce kog tipa antitela da se formira u svakom od nas je totallno individualna stvar i koliko sam ja shvatila do sada se ne zna zasto se kod jednih vise javlja "ovih", a kod drugih - "onih" antitela. Takodje je rekao da "uspesnost" antitela u odbrani od virusa ne zavisi iskljucivo od koncentracije antitela, vec od njegove "uspesnosti" (tj. jedan rmpalija je mozda efikasniji u odbrani organizma od 10 "obicnih smrtnika").

 

A ovo sve komplikuje stvari oko testa za antitela (Elisa test). Npr. za nekakav bazicni, brzi test, da se vidi ko je prelezao virus (bez simptoma), nije potrebno nesto komplikovano vec prosti odgovor da/ne, tj. da se registruje ima li antitela, ali ne i detalji (koji su zanimljivi strucnjacima, pa treba raditi komplikovaniji test). Na taj nacin se registruje koliko ima ljudi koji doprinose "imunitetu krda". Npr. ovo je bitno da bi se donela odluka kada ponovo otvoriti vrtice/skole, tj. kada je dovoljno dece prelezalo virus i vise nije zarazno i da li su to samo najmladji, ili i osnovci ili i srednjoskolci. Ili kod medicinskog osoblja - oni koji su prelezali ne moraju bas da koriste bas svu zastitnu opremu, a oni koji neguju rizicne grupe nisu vise po njih opasni.

 

I onda je profa krenuo u detalje, gde sam se ja pogubila :lol_2: (a ne znaci ni da sam ovo gore bas sve pohvatala :lol_2:  ). Da probam da interpretiram ovaj deo, a kolege forumasi, koji se razumeju u materiju, nek me isprave. Pored antitela u organizmu se pojavljuje jos sijaset nekih stvari koje su bitne za stvaranje imuniteta (i pravljenje vakcine) - pa pominje neke T celije (2 tipa), pa B celije itd. koje su odgovorne za "pamcenje" imuniteta organizma (iliti trajnost imuniteta, kako ja to shvatam). A antitela-neutralizatori su takodje bitni kod pravljenja vakcine (valjda su oni pozeljniji). Takodje, antitela-neutralizatori su bitni ako se resi da se pacijentu u teskom stanju daje plazma/serum ljudi koji su prelezali virus, pa da se onda "pasivnom" imunizacijom spase zivot (ja ovo vidim kao najbrzi nacin da se nekako pocnu spasavati zivoti, ispravite me ako gresim, samo treba "nahvatati" one koji su prelezali virus a imaju dovoljno tih antitela-nautralizatora).

 

Elem, nema puno firmi koje proizvode pouzdane brze testove na antitela (ima nekih koji dolaze iz Azije/Kine, ali jos nisu validirani/potvrdjeni - to je u toku). Kaze da ima neka firma u Nemackoj koja je sad u procesu validacije jednog brzog testa, u saradnji s Charite Institutom (ja negde procitah da Svajcarci uskoro nameravaju da pocnu s ovim tipom testiranja), pa da bi uskoro trebalo da bude u upotrebi. Koliko ce ovaj test biti dostupan sirokim narodnim masama - ne znam.

 

Eto, ovo bi bio moj rezime ove epizode podkasta.

 

Ima ovde objašnjeno 2  odgovora imunskog sistema na virus (generally speaking)...Cell-Mediated ImmunityAntibody-Mediated Immunity, navodim zbog finih slika:

https://basicmedicalkey.com/immunity-3/

 

U J.Koreji postoji test koji pokaže u roku 10-15minuta dali osoba ima Covid-19 (imunokromatografija).

 

 

 

 

 

 

Edited by Asterion
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Da li ovo prakticno znaci da su od zaraze najugrozeniji zdravstveni radnici na odeljenjima koja ne tretiraju obolele od korone?

 

pa i bez tog saznanja su (dakle i inace) najugrozeniji. primjera radi, nekome treba hitna medicinska pomoc, dakle nema se vremena takvog (zivotno ugrozenog) pacijenta  testirati i cekati na rezultate testova. i onda dodje do tzv. proboja epidemije u medicinski sustav. upravo to se dogodilo u Osijeku prekjucer.

 

http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=82170

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Sad na CNN kazu da su u NY dobili specijalnu dozvolu da koriste krv/plazmu onih koji su preboleli virus i (uz saglasnost pacijenata) probaju da spasu kriticne. Sto bi valjda znacilo da nece proveravati koji tip antitela se formirao kod izlecenih (i da li je uopste efikasan) vec ce se ici na skracenu proceduru i rizik pa sta im bog da.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam od juce i jutros dobio jedno deset serovanja clipa ovog Volfganga sa sve prevodom.

U sustini mislim da ljudi kao i obicno traze laksi put i utehu pa svako ovako misljenje prija, pogotovo ako ga je izneo bilo ko sa iole nekom tezinom.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jel se zna od kada je taj itw?

Odslusala sam ga, nisu to gluposti uopste ali je malo da kazem prevazidjen, on poredi cifre sa obicnim gripom od svake godine sto moze naravno ali problem je u osobitosti ovog virusa - to smo pominjali ali opet i opet jer nije trivijalno a i jeste - ovaj je brzi i lakse se prenosi i ne zna se kako moze da se zavrsi, treba kupiti vreme, ovo sa karantinom je ustvari usporavanje virusa, dobitii na vremenu da ne budu svi bolesni u isto vreme jer ne mogu svi biti leceni u isto vreme i takodje dobiti na vremenu da se malo vise testiraju eventualni lekovi i terapije. Ja to tako razumem. Rizik je da ovaj virus bude neuporedivo fatalniji nego sto je uobicajeni sezonski virus.

Ja to tako razumem, tako nama objasnjavaju i meni to zvuci logicno

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, realno *w said:

Gde se može videti starosna struktura, recimo za Nemačku?

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_0/

Oni malo kasne za Dzons Hopkins, ali imaju raspodelu inficiranih po starosnim grupama i polu.

Ovde ima po pokrajinama:

https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

Ovde je za NRW po "opstinama" (2x dnevno ga update-ju

https://rp-online.de/panorama/coronavirus/aktuelle-zahlen-zu-coronavirus-in-nrw-karte-zeigt-infizierte-und-tote_aid-49470887

Heinsberg (na granici s Holandijom) je prvi veliki hotspot (na ovoj karti obelezen velikom crnom tackom koja predstavlja broj mrtvih - danas 27) - kliknes na opstinu i dobijes detalje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na svetskom tržištu ima baš puno ELISA testova, dobar deo je za research use only (RUO), a manji deo ima CE znak. Za pouzdan dijagnostički test je pored finansija i ljudi, potrebno uraditi analitičku i kliničku validacija, odnosno potrebno je vreme. Nadam se da će serološka dijagnostika odraditi svoj deo posla i kod nas i u svetu, jer su te informacije za ovuborbu protiv ovoga dragocene.

Nemačka ima fantastičnog proizvođača imunodijagnostičkih testova Euroimmun, a njih je sada kupio PerkinElmer. Imaju ELISA testove i užasno su skupi.

 

WWW hvala i od mene  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Par interesantnih zapazanja koje sam procitala mislim da moze za ovaj topic :  cifre kako koja zemlja racuna i daje broj testiranih i umrlih su u sustini prilicno nepouzdane.

 

Verovatno jedine pouzdane cifre za sada su one vezane za Diamond Princess : svi su testirani, oko 50% pozitivnih , i od toga 1% smrtnost; populacija tamo su uglavnom stariji ali u dobrog fizickoj formi - cim su bili u stanju da se upuste na krstarenje. To su neke realne cifre ili bi trebalo  da budu

 

Interesantan je takodje Japan koji se smatra da daje pouzdane cifre i koji ima krivu koja vrlo blago raste u odnosu na druge zemlje a nemaju takoreci karantin - objasnjenje je da je to zbog : njihovog obicaja nosenja maski za lice i kad je obicna prehlada u pitanju, obicaji da se ne dodiruju kada se pozdravljaju i sretnu za razliku od italijana, spanaca i francuza koji se ocas posla izljube, rukuju,  itd, i dodatni faktor mozda njihov obicaj da ne ulaze u stan sa cipelama koje skidaju na samom ulazu.

 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_0/

Oni malo kasne za Dzons Hopkins, ali imaju raspodelu inficiranih po starosnim grupama i polu.

Ovde ima po pokrajinama:

https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

Ovde je za NRW po "opstinama" (2x dnevno ga update-ju

https://rp-online.de/panorama/coronavirus/aktuelle-zahlen-zu-coronavirus-in-nrw-karte-zeigt-infizierte-und-tote_aid-49470887

Heinsberg (na granici s Holandijom) je prvi veliki hotspot (na ovoj karti obelezen velikom crnom tackom koja predstavlja broj mrtvih - danas 27) - kliknes na opstinu i dobijes detalje

 

Čekaj, je l moguće ovo: 

 

Capture.jpg

 

Ili ja nešto ne gledam dobro?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, realno *w said:

 

Čekaj, je l moguće ovo: 

 

Capture.jpg

 

Ili ja nešto ne gledam dobro?

Nasli su mnogo vise zarazenih u grupama 15-34 godina starosti i 35-59 godina starosti nego kod ovih starijih. Zato je valjda (ukuno gledano) smrtnost manja nego kod ostalih, npr. u Italiji. Pretpostavljam da se vecina zarazila na skijanju u Austriji (znam da je Ischgl, gde je bio neki zarazeni barmen, i okolina veoma popularno skijaliste za Nemce i Holandeze, pa jos i veliko skijaliste; Bavarci i ljudi iz Baden-Vurtenberga idu vrlo cesto i na vikend na skijanje). Takodje, velika okupljanja su prouzrokovala dalje sirenje virusa: karneval u oblasti Rajne (Heinsberg je tako postao hotspot), fudbalske utakmice...)

Zasto su zene manje inficirane - ne znam.

 

Prosecna starost inficiranih je (cini mi se) 45 godina, a umrlih 81 godinu, sto ce reci ovi stariji koji su se inficirali su umrli u mnogo vecem procentu.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...