Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

13 minutes ago, Ridji said:

 

Negde sam procitao drugo najstarije stanovnistvo, samo Japan ima stariju populaciju. 

Da nema veze raspodela bolesti po regionima? Iskreno nisam do sad propratio kako je Nemacka pogodjena po oblastima, za Italiju svi znamo da je problem sto se epicentar skoncetrisao u samom startu na severu. 

U Nemackoj je najgore pogodjena najgusce naseljena, pa uz to industrijska pokrajina, NRW (pola mrtvih i zarazenih). Potom druge dve najmnogoljudnije i industrijski najjace pokrajine. Mnogo ljudi, velika frekvencija socijanih kontakata.

Hamburg, grad-pokrajina, takodje uvodi zabranu okupljanja u javnosti grupa vecih od 5 ljudi. Hamburg kao grad je takodje gusto naseljena "pokrajina". Imaju jednog mrtvog.

Prvi mrtvi u Rheinland-Pfalzu -2

Hessenu - 2

Berlinu - 1

Schleswig-Holsteinu -1 (ka Danskoj)

 

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ide sad neka reportaza o proizvodnji medikamenata. Kazu: 90% medikamenata u svetu se proizvodi u Kini i Indiji, fabrike u Indiji zavise od sirovina iz Kine. Zbog krize s coronom Kina smanjila izvoz sirovina u Indiju, pa Indija redukovala eksport medikamenata. A sve zbog toga sto je proizvodnja u ove dve zemlje jeftina, cime su firme mogle da dokumentuju znatne ustede i porast prihoda.

Nemacka dobija ogroman procenat antibiotika iz Indie (zaboravih sad koji procenat).

U vreme globalne krize ovo sve nije bas najpametnija stvar na svetu. ; )

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

U Nemackoj je najgore pogodjena najgusce naseljena, pa uz to industrijska pokrajina, NRW (pola mrtvih i zarazenih). Potom druge dve najmnogoljudnije i industrijski najjace pokrajine. Mnogo ljudi, velika frekvencija socijanih kontakata.

Hamburg, grad-pokrajina, takodje uvodi zabranu okupljanja u javnosti grupa vecih od 5 ljudi. Hamburg kao grad je takodje gusto naseljena "pokrajina". Imaju jednog mrtvog.

Prvi mrtvi u Rheinland-Pfalzu -2

Hessenu - 2

Berlinu - 1

Schleswig-Holsteinu -1 (ka Danskoj)

 

 

Hvala na odgovoru. 
Znaci onda ne bi ni to moglo da bude pravi razlog. 
U principu onda je verovatno skup vise faktora

Link to comment
Share on other sites

Na brzaka par komentara iz podcasta:

 

Razlika u % umrlih u odnosu na broj testiranih u Nemackoj i u drugim zemljama: Nemacka testira mnogo vise nego druge zemlje. Ocekuje se da ce se ovo promeniti kad broj kriticnih slucajeva poraste, tj. tada se nece imati vremena da se bavi statistikom, vec ce se ici na lecenje ljudi. Valjda npr. sada u Italiji nemaju ni kapaciteta ni vremena da testiraju sve sumnjive slucajeve, vec samo one koji su kriticni (prosto je previse inficiranih).

 

Takodje je govorio da recimo broj hospitalizovanih varira u zavisnosti od kriterijuma koji je primenjen i ne moze se tek tako porediti medju zemljama i regionima. Neki su strpali ljude u bolnice da bi ih izolovali, dok su drugi samo one ozbiljne slucajeve smestili u bolnice. Mi laici nemamo dovoljno podataka da bi ispravno tumacili brojke.

 

Dobio je pitanje da li je onaj ko prelezi virus imun. Kaze da su na majmunima testirali i da to tamo odlicno funkcionise. Trebalo bi da je tako i kod ljudi (mada treba ovo proveriti jer je covek ipak drugaciji od majmuna).

 

Pitali ga da li bi preporucio zabranu izlaska napolje. Kaze da je tesko preporuciti mere samo na osnovu modeliranja. U narednih par sedmica ce se sakupiti realni podaci, koji ce pomoci boljem modeliranju, pa ce se bolje moci proceniti efikasnost nekih mera. Kaze da ce biti interesantno modelirati i proceniti da li posle Uskrsa mogu deca da se vrate u vrtice, ili samo osnovci u skolu, ili mogu i srednjoskolci. Takodje ce biti potrebno naci odgovarajuce strucnjake da ovo sto bolje modeluju. Ali to ce biti politicka odluka, na kraju krajeva.

Sto se njega tice ( s epidemioloske tacke gledista) smatra da je u redu izlaziti napolje na svez vazduh, u prirodu AKO I SAMO AKO se ne izlazi da bi se druzilo s drugima, vec ako se ostane u okviru svoje "kucne" grupe, tj. u okviru svoje porodice (nema mesanja). U tom slucaju je sve jedno da li neka porodica sedi u stanu ili je napolju u prirodi. Kaze da je pozeljno i baviti se sportom, ali individualnim. Dakle, nema mesanja i kontakata s drugim ljudima (trcanje, voznja bicikla...). Takodje kaze da ce mozda politicari biti primorani da donesu mere koje nisu nuzne sto se epidemiologa tice, ali da ce mozda bit neophodno poslati poruku "neozbiljnim" delovima naroda.

 

Pitali ga da li se moze pratiti poreklo virusa. Kaze da su za sada bili u stanju da identifikuju ko se zarazio italijanskim a ko iranskim virusom, koji je uzorak dosao iz Rajnlanda a koji iz Bavarske npr. (tj. mogli su da prate genetske mikro karakteristike viruse da odrede odakle je koji dosao). Kaze da ce se vremenom ovo ujednaciti pa se dalje nece moci pratiti "stablo". Posto se i broj uzoraka koje dobijaju gomila nece moci da ih sve sada ispitaju, ali da ce pratiti da li ima znacajnih genetskih mutacija. Potom je malo govorio o samoj tehnici sekvenciranja.

 

Pitali su ga i da li zagadjenje vazduha, prasina u vazduhu, klima uredjaji uticu na sirenje/inficiranje. Kaze da on nije strucan za to, ima ljudi koji se time bave. Zna da savremeni klima uredjaji i sistemi bi trebalo da budu dovoljno dobri da nemaju uticaja (moje tumacenje je da mozda ima nekih starijih "verzija" koje nisu tako dobre). U vezi s ovim je pomenuo da je vrlo bitno da li je neko pusac ili ne. To se pokazalo u Kini i u Italiji bitno i kod starijih veci je procenat muskaraca koji su pusaci ili su bili pusaci.

 

Videcu da li se jos neceg setim sta je rekao.

 

EDIT:

  

Pitallli ga i za uticaj leta na sirenje/obustavu sirenja corone.

Kaze da su npr. dva efekta kod tipicnih virusa gripa (kod epidemije) za njegovo "gubljenje" tokom leta: jedan je imunitet "krda" 😄 , a drugi je uticaj socioloskog distanciranja (svi napolju, nisu vise po kucama zatvoreni), UV zracenje, temperatura, suvoca/vlaznost vazduha itd.

Misli da uticaj na pandemiju nece biti toliki, ali moze ga malo biti.

Edited by wwww
  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, SamoFlacko said:

Njemacko zdravstvo je mozda i najjace, i moze im biti da se ponasaju tako. Nama ne moze jbg. Pa pogledaj broj umrlih u Njemackoj, a udarila ih je epidemija.

 

bb286fb3ede755d9b56495da7dcdb1be.jpg

Nemacka je samo nekih 10-15 dana iza Italije, ako se kriva ne savije bice i ovde cupavo kao u Italiji. Trenutno je kriva preminulih paralelna Italijanskoj, Spanska je (bila) strmija. Ameri malo vrludaju, mozda i uspeju da se iskontrolisu (ako nesto preduzmu).

spacer.png

Pretpostavljam da su ovi nasi analizirali sve ove podatke (i ko zna koje sve jos imaju) ali ovde je medju politicarima poprilicna frka. Bavarska je uvela zabranu izlaska osim ako se ide na posao, u prodavnicu ili apoteku, kod lekara i da se nekom pomogne. Saarland takodje. B-W: max. 3 u grupi sme da bude napolju, nema druzenja, par ostalih pokrajina max. 5, jedna max 6 ljudi u grupi na javnom mestu. Istocna Nemacka jos nije oficijelno toliko ogranicila ponasanje mase u javnosti. Omladina izazvala reakciju vlasti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Par podataka iz jedne emisije na tv:

Pominje se neki HIV medikament Kaletra, razvijen za lecenje HIV, ali koji nije trenutno u upotrebi, koji je odobren (blokira neke receptore i sprecava da virus udje u celije pluca i kazu da se dobro podnosi). Vec su ga korisili za lecenje SARS-a. Pretpostavljaju da bi mogao da se upotrebi i u ranijim stadijumima bolesti.

Drugi je Remdesivir (lek protiv Ebole) koji moze da uspori razmnozavanje virusa. Ovaj je ispitan ali nije odobren, pa zbog toga treba da se dobije odobrenje za primenu za svaki pojedinacni slucaj, sto moze potrajati par dana.

Oba su kao vec upotrebljavana na pacijentima, ali nema dovoljno podataka da bi se izveo jasan zakljucak. Tako da sad planiraju da odrade klinicku studiju.

Kazu da chloroquin (medikament za malariju) ima mnogo nuspojava.

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da sam sad cula Terezu Mej da kaze da su u UK promenili taktiku, pa sada ako ljudi imaju simptome oni ih ne testiraju vec samo idu u karantin. Ako je ovo tacno onda nije ni cudo sto je u UK tako mali broj detektovanih s virusom (oko 4000).

Inace, gledam onaj britanski Parlament, sede ljudi jedni pored drugog, sediste do sedista, nema nikakvog bezbednog odstojanja. :smiley26:

I jos se ova viditeljak na BBC pita da li su preduzeli dovoljno ostre mere. :ajme::twak:

Kao poredjenje, jutros prikazuju parlament Bavarske i tu sede ljudi rastrkani, min 2 prazna sedista izmenju njih.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, wwww said:

Cini mi se da sam sad cula Terezu Mej da kaze da su u UK promenili taktiku, pa sada ako ljudi imaju simptome oni ih ne testiraju vec samo idu u karantin. Ako je ovo tacno onda nije ni cudo sto je u UK tako mali broj detektovanih s virusom (oko 4000).

Inace, gledam onaj britanski Parlament, sede ljudi jedni pored drugog, sediste do sedista, nema nikakvog bezbednog odstojanja. :smiley26:

I jos se ova viditeljak na BBC pita da li su preduzeli dovoljno ostre mere. :ajme::twak:

Kao poredjenje, jutros prikazuju parlament Bavarske i tu sede ljudi rastrkani, min 2 prazna sedista izmenju njih.

 

I ja kad sam ih tako zbijene prvi put neki dan vidio, nisam se pretjerano ni zacudio niti zabrinuo. Inteligentni i sposobni su odavno protjerani iz te zgrade, ovo sto je sada tu, to su profiteri, poslusnici i korisne budale. Nema 4 zdrave mozdane stanice u cijeloj toj grupi od 650 idiota koji vode ovaj brod.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Honey Badger said:

 

I ja kad sam ih tako zbijene prvi put neki dan vidio, nisam se pretjerano ni zacudio niti zabrinuo. Inteligentni i sposobni su odavno protjerani iz te zgrade, ovo sto je sada tu, to su profiteri, poslusnici i korisne budale. Nema 4 zdrave mozdane stanice u cijeloj toj grupi od 650 idiota koji vode ovaj brod.

Kad vidim debilne politicare da se ponasaju ... debilno pozelim im coronu, sa sve tokom bolesti ko u Bergamu :ranting: I onaj debiil od Trampa nije zakacio virus a bio u drustvu onih koji su zarazeni :ranting:

Nego, je li istina da  su u UK promenili sistem za testiranje: ako neko ispoljava simptome oni ga ni ne testiraju?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

Nego, je li istina da  su u UK promenili sistem za testiranje: ako neko ispoljava simptome oni ga ni ne testiraju?

 

Stvarno ne znam. Ovdje se vrlo malo toga zna, a stvari se mijenjaju stalno. Do juce je bilo business as usual, herd immunity, ali su ipak odlucili da od danas zatvore skole, pubove i gymove. Dosta kasno su preduzeli ove mjere.

 

Ona kriva linija mrtvih na grafikonu se neumoljivo penje. Danas je umrlo jos 33, ukupno 177. Negdje procitah da ce korona pokositi oko 500,000 ovdje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Stvarno ne znam. Ovdje se vrlo malo toga zna, a stvari se mijenjaju stalno. Do juce je bilo business as usual, herd immunity, ali su ipak odlucili da od danas zatvore skole, pubove i gymove. Dosta kasno su preduzeli ove mjere.

 

Ona kriva linija mrtvih na grafikonu se neumoljivo penje. Danas je umrlo jos 33, ukupno 177. Negdje procitah da ce korona pokositi oko 500,000 ovdje.

Pa tako je valjda rekla ona studija, koju su vasi naucnici uradili, ako se ne preduzmu neke mere u smanjenju kontakta medju ljudima. 2 miliona u USA. Naravno, pri modelovanju su morali da pretpostave vrednosti nekih parametara (npr. da ce samo 50% ljudi postovati naredbe/preporuke o izolaciji, zaboravih koju tacno su smrtnost pretpostavili), pa su ove prethodne brojke samo grub(lj)a procena. (Mada ovaj nemacki virolog, koji je procitao studiju, kaze da su danas naucnici sposobni da sasvim solidno odrade modelovanje.) Jednostavno, nisu imali nista slicno na osnovu cega bi bolje predvideli vrdnosti tih promenljivih. Kako vreme bude odmicalo i bude pristizalo vise realnih vrednosti tako ce i biti u stanju da odrade fine tuning parametara i poprave model.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Asterion said:

 

Asterion,

lahko berem pa se tudi pogovarjam po slovensko - saj sem kot otrok zivel tri leta tam in imal prvo deklico...

 

Ampak, tukaj poskusaj z google translate. Veliko ljudi ne zastopi slovenscino. informacije so pak zelo pomembne.

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

da prebacim ovde odgovor:

8 minutes ago, Sunshine State said:

Na 316 664 testiranih, S. Korea ima 8652 zarazena i  94 umrla - to je 3.5 % zarazenih i 0.03 % smrtnih slucajeva.... testirano 0.6 %

Na 43 735 testiranih, Norveska ima 1950 zarazenih i  7 umrlih - to je oko 4.45 % zarazenih i  0.016 % smrtnih slucajeva...testirano 0.8 %

 

Uporedila sam ove dve drzave, jer je kod njih slican procenat ukupnog stanovnistva testiran, ujedno i najveci procenat testiranih u odnosu na druge drzave

Ne znam sta su Norvezani radili, ali koliko znam Korejanci su lovili ove zarazene i njihove kontakte i onda ih sve izolovali (osim pacijenta #31) i tako doveli virus pod kontrolu. Puno posla, ciljano testiranje... ali ocigledno se isplatilo.

Treba imati u vidu i da je Norveska redje naseljena (u Nemackoj je manja zaraza u pokrajinama s manjom gustinom stanovnistva).

U Nemackoj su (uslovno receno) solidno izolovali jedno zariste Heinsberg, tu je sad kriva prosla prevojnu tacku, danas tu kao ima 874 slucaja i 11 mrtvih (na nekim vestima su pomenuli i koliko je ljudi na intenzivnoj, u tom mestu i u okolini, ali sad se ne secam gde sam to cula pa da nadjem podatak). Medjutim, ove skijase ocigledno nisu nalovili. A ako sam dobro shvatila Drostena imalo je i nekih koje su zarazili neki Iranci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ispred ulaza u bolnicke odjele stavili su krpe natopljene virucidnom tekucinom. epidemioloska logika je jasna -> ako se koronavirus zadrzava na kvakama, zadrzava se i na cipelama koje skupljaju sve sto padne na plocnik (dakle i pljuvacke i zvake, itd.). ja sam isto napravio ispred mog stana.

 

dakle

Spoiler

 

...

On 3/17/2020 at 8:57 AM, Vjekoslav said:

ljekarne su ostale bez alkohola. dakle apoteke ne mogu vise raditi pripravke za higijenu. medjutim, sto se higijene prostora tice, klor dokazano ubija viruse. a gdje ima klora, osim u vodi koju pijemo, i u plivackim bazenima koje su :classic_dry: nazalost zatvorili? pa u varikini. 

 

http://k007.kiwi6.com/hotlink/2ix0hu1max/environmental-cleaning-and-disinfection-principles-for-covid-19604187230.pdf

 

varikine u trgovinama ima. npr. u Hrvatskoj pod trgovackim imenom Cekina. konkretno, dakle, za Cekinu, u kojoj je postotak klora 26,67 uputstvo je sljedece (za konacni udio klora od 0.1%): napunis bocu litrom vode, iz nje spricom izvuces 4ml (4 mililitra), ispraznis spricu, napunis je sa 4ml varikine, i to stavis u bocu. voilà!

...

 

 

rukavice (zbog klora). u plasticnu kantu stavis staru (cistu) krpu, prelijes preko nje virucidnu otopinu (krpu posteno natopis), i rasiris takvu mokru krpu na otirac ispred stana. kad se osusi, natopis ju ponovno, ili operes, pa natopis, ili stavis drugu krpu. ja sam svoju magicnu krpu (stari rucnik) presavio na trecinu, tako da se ne osusi brzo. jednom dnevno, kad cistim kvake, prekidace za struju (na zidu i lampama), daljinske upravljace, pumpicu za sapun, tipku vodokotlica, vrata frizidera, itd. itd. napravim i to.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, wwww said:

da prebacim ovde odgovor:

Ne znam sta su Norvezani radili, ali koliko znam Korejanci su lovili ove zarazene i njihove kontakte i onda ih sve izolovali (osim pacijenta #31) i tako doveli virus pod kontrolu. Puno posla, ciljano testiranje... ali ocigledno se isplatilo.

Treba imati u vidu i da je Norveska redje naseljena (u Nemackoj je manja zaraza u pokrajinama s manjom gustinom stanovnistva).

U Nemackoj su (uslovno receno) solidno izolovali jedno zariste Heinsberg, tu je sad kriva prosla prevojnu tacku, danas tu kao ima 874 slucaja i 11 mrtvih (na nekim vestima su pomenuli i koliko je ljudi na intenzivnoj, u tom mestu i u okolini, ali sad se ne secam gde sam to cula pa da nadjem podatak). Medjutim, ove skijase ocigledno nisu nalovili. A ako sam dobro shvatila Drostena imalo je i nekih koje su zarazili neki Iranci.

 

Manje-vise, bez obzira na neravnomernosti u brojevima (ruzno reci, jer to su ljudi, ne brojke), svima je jasno da se mora ici i ide na razvlacenje krive - pitanje je dokle. Eno i u S. Korei gde je stvar "pod kontrolom" i dalje imamo 99 % stanovnistva koje nije "prelezalo" virus i nije imuno. Znaci, drzi karantin dok se oni postepeno zarazavaju, zbog udara na zdravstveni sistem. Onog trena kad olabavis karantin, dolazi nova serija porasta zarazenih od ovih spolja. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

Manje-vise, bez obzira na neravnomernosti u brojevima (ruzno reci, jer to su ljudi, ne brojke), svima je jasno da se mora ici i ide na razvlacenje krive - pitanje je dokle. Eno i u S. Korei gde je stvar "pod kontrolom" i dalje imamo 99 % stanovnistva koje nije "prelezalo" virus i nije imuno. Znaci, drzi karantin dok se oni postepeno zarazavaju, zbog udara na zdravstveni sistem. Onog trena kad olabavis karantin, dolazi nova serija porasta zarazenih od ovih spolja. 

Pa tako nekako.

Mada u Juznoj Koreji su izgleda preduzeli neke mere za izolovanje ljudi na javnim mestima, videla sam da su postavili pleksiglas oko stolova u restoranima.

U svakom slucaju morace po nekom hitnom postupku da se nadje neko, makar i nesavrseno, medjuresenje dok se ne pronadje bolje/idealno.

 

Link to comment
Share on other sites

Dali postoji aftershave sa bar 60% etanola/izopropanola?

 

Kako se na engleskom kaže stručno respiratorima, koji se sada koriste u borbi protiv koronavirusa (pomažu da težko bolestni prežive)? Koje  marke tih respiratora postoje na svetu? Koje firme ih proizvode?

 

 

 

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Ja sam jako pesimisticna...ovo ce ili da traje mesecima, da ne kazem par godina (do pojave vakcine), ili ce drzave u jednom trenutku popustiti, pa da se sto pre zarazi sto veci broj ljudi (ujendno, nazalost i pomre), i ova agonija skrati - treceg tesko da ima 😞

 

 

Koliko treba vremena da vakcina udje u upotrebu?

Kazu oko godinu dana....

Ne mogu da zamislim da ovakva situacija potraje toliko vremena...

Nisam siguran da i jedna zemlja na svetu moze toliko da funkcionise pod ovakvim okolnostima bez ozbiljnih ekonomskih posledica...

Deluje da niko u svetu nema pojma sta da se radi,za sada se svi bore da epidemiju uspore,a sta dalje niko ne zna...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...