Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

u Klinickom bolnickom centru Osijek izdvojili su jedan kat za moguce teske slucajeve, i oformili ekipe sa svih klinika / odjela, koje ce imati smjene po 7 dana (i onda 14 dana u karanteni). zasad je tamo 6 (slovima sest) respiratora. ima dakako jos respiratora po bolnici, ali oni su u funkciji. superiska.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:

Plus neko juce rece da je dobar deo tih inficiranih mladji svet koji se zarazio u Austriji, u Ischglu, na skijanju, sto takodje znaci da nisu kriticni.


U tom mestu u Austriji su se zarazili i Danci, i Norvezani oko pet stotina njih i dobar deo Svedjana. Takodje Islandjani. Ostalo su bili sekundarni pacijenti kojima su oni preneli, ali se izgleda na vreme reagovalo. I da to je ipak mladji svet bez nekih vecih oboljenja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemci kazu da Nemacka ima znacajno veci broj respiratora po glavi stanovnika nego Italija (da li 35 na 100000 stanovnika u poredjenju s 8,3-8,4 ili slicno u Italiji, ako me secanje dobro sluzi). Naravno, od tog broja treba oduzeti broj onih koji su vec zauzeti za postojece druge bolesnike. Cini mi se da su sinoc u jednoj reportazi o bolnici u Bohumu rekli npr. da imaju 20% slobodnih respiratora (nekih 5 komada) za potencijalne teske slucajeve obolelih od Corone. Tip koji je na celu udruzenja lekara Intenzivne nege (ili slicna funkcija), iz jedne bolnice blizu Ahena, rece da bi broj raspolozivih respiratora mogao da se poveca ako se odloze ne-hitne operacije, pa se koriste respiratori iz operacionih sala (nemojte me biti po usima ako pisem laicki i neprecizno jer ovo nije moja struka).

Inace, vec od pre nekoliko dana su preporucili bolnicama da odloze sve operacije koje nisu hitne, da bi se oslobodili kapaciteti na intenzivnoj nezi. Takodje se razmatra kako da se nadomesti finansijski gubitak bolnica (jer one nisu neprofitne organizacije ; ) ) jer su otkazali ove operacije da bi bili u pripravnosti.

Edited by wwww
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


U tom mestu u Austriji su se zarazili i Danci, i Norvezani oko pet stotina njih i dobar deo Svedjana. Takodje Islandjani. Ostalo su bili sekundarni pacijenti kojima su oni preneli, ali se izgleda na vreme reagovalo. I da to je ipak mladji svet bez nekih vecih oboljenja. 

Znam, bili pre nekoliko godina tamo na skijanju. Ischgl je vrlo popularan skijaski centar. Ap·rès-Ski  je vrlo popularna aktivnost posle celog dana na skijama, a tu su ljudi napakovani kao sardine, disu jedni drugima za vrat, sto ce reci vrlo lako se prenosi zaraza. Plus krcate gondole. A bukvalno ima par zicara koje te izbace na vrh s kog mozes da se spustis u Svajcarsku (bez ikakve granicne kontrole :classic_biggrin: ) - to je sve toliko povezano i jedno pored drugog. Sever Italije takodje nije daleko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

online test::

https://covapp.charite.de/

 

 

Inace, sve je na engleskom. Pitanja su: starosna grupa, da li zivite sami ili s nekim, da li ste medicinski radnik ili slicno, da li pusite, da li ste putovali u poslednje 4 sedmice (van ili u okviru Nemacke), da li ste imali blizak kontakt s potvrdjenim inficiranim, jeste li imali T iznad 38°C poslednjih dana, da li se osecate iscrpljeno, da li kasljete, kijate, imate upaljeno grlo, dijareju, glavobolju, probleme s disanjem, od kad imate simptome, imate li hronicno oboljenje pluca, dijabetes, srcanu bolest, obesity, da li ste trudni, uzimate li steroide, imunosupresante, da li ste vakcinisani protiv gripa u poslednjih godinu dana.

 

Potom sledi preporuka sta da radite.

 

Interesantno je koja se sve pitanja postavljaju (sto bi trebalo da predstavlja faktore rizika).

Link to comment
Share on other sites

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/20/eradicated-coronavirus-mass-testing-covid-19-italy-vo?utm_term=Autofeed&CMP=twt_gu&utm_medium&utm_source=Twitter#Echobox=1584688390

In one Italian town, we showed mass testing could eradicate the coronavirus

Quote

In the first round of testing, 89 people tested positive. In the second round, the number had dropped to six, who remained in isolation. In this way, we managed to eradicate coronavirus from Vò, achieving a 100% recovery rate for those previously infected while recording no further cases of transmission.

We made an interesting finding: at the time the first symptomatic case was diagnosed, a significant proportion of the population, about 3%, had already been infected – yet most of them were completely asymptomatic. Our study established a valuable principle: testing of all citizens, whether or not they have symptoms, provides a way to control this pandemic.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Inace, sve je na engleskom. Pitanja su: starosna grupa, da li zivite sami ili s nekim, da li ste medicinski radnik ili slicno, da li pusite, da li ste putovali u poslednje 4 sedmice (van ili u okviru Nemacke), da li ste imali blizak kontakt s potvrdjenim inficiranim, jeste li imali T iznad 38°C poslednjih dana, da li se osecate iscrpljeno, da li kasljete, kijate, imate upaljeno grlo, dijareju, glavobolju, probleme s disanjem, od kad imate simptome, imate li hronicno oboljenje pluca, dijabetes, srcanu bolest, obesity, da li ste trudni, uzimate li steroide, imunosupresante, da li ste vakcinisani protiv gripa u poslednjih godinu dana.

 

Potom sledi preporuka sta da radite.

 

Interesantno je koja se sve pitanja postavljaju (sto bi trebalo da predstavlja faktore rizika).


Interesantno, ima i pitanje o gojaznosti :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Nemci kazu da Nemacka ima znacajno veci broj respiratora po glavi stanovnika nego Italija (da li 35 na 100000 stanovnika u poredjenju s 8,3-8,4 ili slicno u Italiji, ako me secanje dobro sluzi). Naravno, od tog broja treba oduzeti broj onih koji su vec zauzeti za postojece druge bolesnike. Cini mi se da su sinoc u jednoj reportazi o bolnici u Bohumu rekli npr. da imaju 20% slobodnih respiratora (nekih 5 komada) za potencijalne teske slucajeve obolelih od Corone. Tip koji je na celu udruzenja lekara Intenzivne nege (ili slicna funkcija), iz jedne bolnice blizu Ahena, rece da bi broj raspolozivih respiratora mogao da se poveca ako se odloze ne-hitne operacije, pa se koriste respiratori iz operacionih sala (nemojte me biti po usima ako pisem laicki i neprecizno jer ovo nije moja struka).

Inace, vec od pre nekoliko dana su preporucili bolnicama da odloze sve operacije koje nisu hitne, da bi se oslobodili kapaciteti na intenzivnoj nezi. Takodje se razmatra kako da se nadomesti finansijski gubitak bolnica (jer one nisu neprofitne organizacije ; ) ) jer su otkazali ove operacije da bi bili u pripravnosti.

Baš juče na ADR/ZDF u podnevnoj emisiji Mittag magazin, zvaničnik ministarstva zdravlja kaže da Nemačka ima momentalno 25.000 respiratora, ali da će veroma brzo ovećati njihov broj. Neće se duplirati, ali će se broj  prilično povećati, rekao je na kraju.

Inače danas se očekuje da  se u Nemačkoj uvede zabrana kretanja, mada su neki gradovi to učinili, kao kod mene (Freiburg) ali i neki mali pogranični gdarići prema Českoj. Inače Bayern je pre nekoliko dana zvanično proglasio katastrofalno stanje. Zaraženih je oko 13.000,a smertnost je između 0,3 % i 0,4%. Oko detektovanja potencijalano zaraženih ovde je praksa da se prvo pozove kućni lekar ako je neko bio u neposrednom/ kontaktu, kao i oni koji imaju simptome, onima koji su u radnom odnostu se odmah otvara bolovanje od 14, dana, a postoji hot-line, u se zdravstevnim direktorijatima koji u slučaju pojave simptoma (koji se moraju orvo prijaviti kućnom lekaru) dobijaju poziv od lekara, pa se tek šalje ekipa  koja testira potencijalnog inficiranog.

 

Link to comment
Share on other sites

dr.Petrovec, virolog i doktor iz Slovenije:

 

Quote

Tako vi, kot že pred dnevi dr. Tatjana Lejko Zupanc, omenjate, da se s takim virusom še niste srečali, da je nenavaden. Zakaj je tako poseben?

S koronavirusi se v našem laboratoriju, ne s tem, ki ga zdaj poznamo, ukvarjamo že več kot deset let. Celo nekateri kolegi pred mano, ne v taki obliki kot zdaj, so koronaviruse poznali. Ampak mi smo dejansko delali študije na intenzivnih enotah in v ljubljanskem kliničnem centru. Kaj so te študije pokazale? V enotah so bili različni virusi, tako pri bolnikih kot pri osebju, ki je za te bolnike skrbelo. Od virusov gripe do, recimo, respiratornega sinicicijskega virusa, pa recimo rinovirusiov, ki povzročajo prehlad. Ko smo gledali bolnike in na drugi strani osebje, ti virusi niso prehajali med tema dvema skupinama.

Ko smo pogledali koronavirus, pa smo ugotovili, da je ta neovirano, kljub upoštevanju higiene, prehajal tako med bolniki kot osebjem in nazaj. Kaj nam to pove? Najbolj novo pri koronavirusih, in seveda posebej še pri tem, je to, da je ta virus izjemno kužen. Nekajkrat bolj kužen od respiratornih virusov, ki smo jih poznali do danes. Pa vemo, da opozarjamo na kužnost pri gripi, pri respiratornem sincicijskem virusu. Ta kužnost ima pri novem koronavirusu še dodatno dimenzijo. To pa jeda pri ogroženih skupinah lahko povzroča smrtno nevarne okužbe. Zakaj je tako, so teorije, ki jih zdaj težko na tem mestu razložim, ampak nas bolj fascinira to, da s starostnimi skupinami in z dodatnimi boleznimi, ki jih ljudje imajo, smrtnost narašča v odstotkih. In to je tista tragična novica pri tem virusu, ki smo se je vedno bali. Imamo virus, ki se zelo učinkovito širi in na drugi strani zelo hudo prizadene ranljive skupine. Žal, to kar smo videli tudi v Italiji, če virus postane zelo razširjen v populaciji, naenkrat ne bodo umirali več samo stari ljudje, vmes bodo umirali tudi mladi. To smo spremljali v medijih, tako na Kitajskem kot v Italiji. V vseh starostih namreč najdemo ljudi, ki se zaradi takih ali drugačnih razlogov ne morejo ustrezno odzvati na ta virus. Zato je bistvenega pomena, da ne dopustimo nenadzorovanega širjenja tega virusa, in vedno bom zagovarjal vsak ukrep, ki bo strokovno utemeljen, da se to širjenje prepreči. Zelo težko je napovedati, in mislim, da ni trenutno nobenih resnih dobrih argumentov, kako dolgo naj ta prepoved traja, vsekakor bo morala po moji presoji trajati precej dlje kot 14 dni, če bomo želeli, da ti ukrepi pokažejo svoj učinek. In še enkrat ponavljam, če se jih bodo ljudje držali, ne glede na to, da bi gledali vsak dan neke stabilne številke novih primerov, ki bodo laboratorijsko dokazani.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sta u vezi one price da ima dva tipa korona virusa? Blazi koji je bio u Kini, i jaci koji je u Evropi?

 

Zar nije obrnuto? Cini mi se da sam citao da je teza varijanta nestala u januaru u Kini a da cirkulise blazi oblik.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

Nemci kazu da Nemacka ima znacajno veci broj respiratora po glavi stanovnika nego Italija (da li 35 na 100000 stanovnika u poredjenju s 8,3-8,4 ili slicno u Italiji, ako me secanje dobro sluzi). Naravno, od tog broja treba oduzeti broj onih koji su vec zauzeti za postojece druge bolesnike. Cini mi se da su sinoc u jednoj reportazi o bolnici u Bohumu rekli npr. da imaju 20% slobodnih respiratora (nekih 5 komada) za potencijalne teske slucajeve obolelih od Corone. Tip koji je na celu udruzenja lekara Intenzivne nege (ili slicna funkcija), iz jedne bolnice blizu Ahena, rece da bi broj raspolozivih respiratora mogao da se poveca ako se odloze ne-hitne operacije, pa se koriste respiratori iz operacionih sala (nemojte me biti po usima ako pisem laicki i neprecizno jer ovo nije moja struka).

Inace, vec od pre nekoliko dana su preporucili bolnicama da odloze sve operacije koje nisu hitne, da bi se oslobodili kapaciteti na intenzivnoj nezi. Takodje se razmatra kako da se nadomesti finansijski gubitak bolnica (jer one nisu neprofitne organizacije ; ) ) jer su otkazali ove operacije da bi bili u pripravnosti.

 

IAKO je Njemačka jedna od država s najviše zaraženih koronavirusom, u toj su državi dosad preminule 44 osobe.

Prema posljednjim podacima, broj zaraženih je 16.000, dok je broj mrtvih 44, što znači da je stopa smrtnosti 0,18 posto. U usporedbi s ostalim europskim državama u kojima je sada epidemija na vrhuncu, to je iznimno malo. U Italiji je, napominju znanstvenici, stopa smrtnosti 8,3 posto, u Velikoj Britaniji 3,9 posto, a u Francuskoj 2,9 posto.

Richard Pebody iz Svjetske zdravstvene organizacije pokušao je objasniti zašto je tako.

"Nemamo točan odgovor na to pitanje, ali vjerojatno se radi o kombinaciji različitih faktora", kaže.

Link to comment
Share on other sites

Stanje u Nemackoj (graficki) - sajt Robert Koch instituta (oni malo kasne, jedan dan po mojoj proceni, u podacima za Johns Hopkins Univerziteta):

 

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4

Zakljucili su da ljudi lakse prihvataju graficki prikaz nego tabele s brojkama.

 

Ja licno koristim ovaj sajt: https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

koji ima svezije podatke (kao JH)

 

Prema ovom zene su manje zarazene (bar registrovani slucajevi), posebno srednje doba.

 

Sef RK Instituta kaze da ima preko 1000 onih koji su prelezali virus, a za koje oni znaju, sigurno ima mnogo vise koji nisu registrovani.

Takodje je rekao da su cesti simptomi suv kasalj i povisena temperatura, ali da ima mnogo slucajeva i bez ovih simptoma.

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Sto znaci da ce se kolektivni imunitet brze steci i da ce smrtnost, na kraju price, biti manja od trenutnih brojki. Ako je tako, i ako pretpostavimo da je stvaran broj zarazenih u Nemackoj bar 20000, smrtnost je u tom slucaju (trenutno) 0.2 %, sto je slucaj i sa sezonskim gripom

 

Iz ovog jednog dijagrama se vidi da je najbrojnija populacija koja je registrovana zarazenom izmedju 35-59 godina, pa onda ovi od 15-34. Sto je generalno mladja populacija za koju ovaj virus nije opasan. Pretpostavljam da su svi oni zarazeni ili na skijanju ili tokom karnevala. Problem ce nastati kad prenesu bolest starijima (a prenece se ako se nesto ne preduzme, a onda ce smrtnost da poraste). Takodje, ne znam u koliko kriticnom stanju su ovi mladji koji nece pomreti i zavrsiti na respiratorima, hoce li im pluca biti trajno ostecena (tj. hoce li zavrsiti s znacajnim posledicama). Koliko ja svatam situaciju nije to sve bas tako jednostavno.

Moram da pogledam malo detaljinje sajt, da vidim sta su sve stavili na raspolaganje od podataka.

 

Telekom im je stavio na raspolaganje depersonalizovane podatke o kretanju korisnika mobilnih telefona (nema podataka o identitetu i tacnim lokacijama korisnika, vec, ako sam dobro shvatila, broj mobilnih korisnika koji su presli iz jedne zone u drugu, koliko cesto i slicno). Ovo bi kao trebalo da im pomogne u modelovanju pokretljivosti nacije (ovde je zakon o zastiti podataka na snazi, te ne mogu da se daju podaci koji bi doveli do identifikovanja pojedinaca i njihovog paterna kretanja - bar tako kazu ; ) )

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Procitah da je Trump odobrio - izabrao chloroquine - lek za malariju testiran u Marseju (po ne bas preciznim uslovima da se izrazim tako) da se koristi kao lek, jel to tacno i kakvu tezinu to ima ?

 

 https://www.cnews.fr/france/2020-03-19/coronavirus-quest-ce-que-la-chloroquine-traitement-anti-paludique-choisi-par-les

 

Licno mi se cini da to ne moze da bude lose da pocne nesto da se koristi brzo a nista naravno ne sprecava da se detaljnije analize rade i dalje i da se lek zameni necim efikasnijim ako i kad se nadje

 

Ne znam priznajem da li je ovo rekla kazala ili je vest , da li da ga selimo na drugi topic ali obzirom da smo ovde vec diskutovali lek mozda moze i da ostane ovde

Da dodam jos i da sami francuzi insistiraju na tome da nema dovoljno pouzdanih ispitivanja o efikasnosti leka vezano za coronu a i da lek moze da ima sekundarnih efekata vrlo neugodnih pogotovo vezanih za oci - gubitak vida i sl

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je Drosten u danasnjem podcastu govorio o razlikama u % smrtnih slucajeva (u odnosu na registrovane) u razlicitim zemljama (o cemu pricamo na poslednjim stranicama). Sad cu da  poslusam sta je rekao, pa cu da prenesem skraceno (rekose u vestima da je pomenuo to da Nemacka intenzivnije estira i da registruje mnoge blaze slucajeve, pa otuda - kao sto sam ja vec pomenula).

 

Sad slusam ponovo sefa JK Instituta:

40% inficiranih ima visoku T

vise od pola suv kasalj

(znaci, ne svako)

Takodje kaze: udeo ljudi koji tesko obole je znacajno visi nego za grip, udeo smrtnih slucajeva u rizicnim grupama je znatno visi nego kod gripa. Zakljucak, corona je znatno opasniji virus od gripa (bukvalno je covek ovo rekao, a on valjda zna sta prica).

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Sunshine State said:

@wwww

Sto znaci da ce se kolektivni imunitet brze steci i da ce smrtnost, na kraju price, biti manja od trenutnih brojki. Ako je tako, i ako pretpostavimo da je stvaran broj zarazenih u Nemackoj bar 20000, smrtnost je u tom slucaju (trenutno) 0.2 %, sto je slucaj i sa sezonskim gripom

 

 

Ali u čemu je onda kvaka sa Italijom?

Ne možemo praviti procente na osnovu otkrivenih jer zaraženo mnogo više, ali i dalje - dve zemlje su uporedive veličine, a razlika u fatalnim ishodima je ogromna.
Španija je na sličnom putu kao Italija.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CheshireCat said:

 

Ali u čemu je onda kvaka sa Italijom?

Ne možemo praviti procente na osnovu otkrivenih jer zaraženo mnogo više, ali i dalje - dve zemlje su uporedive veličine, a razlika u fatalnim ishodima je ogromna.
Španija je na sličnom putu kao Italija.

Pa razlika je u ponasanju stanovnistva. U Italiji obicno 3 generacije zive zajedno (kako ja shvatam), mozda i u Spaniji. Ovo nije tipicno za Nemacku.

Dalje, kad se juznjaci sretnu (plus Francuzi) oni se izljube i izgrle, to ne rade Nemci (ni Holandezi, generalno severnjaci).

Verovatno i opste mere higijene po bolnicama itd. nedisciplina u sprovodjenju mera...

Mozda jos nesto.

Pominje se par puta da je italijansko drustvo staro (mnogo starijih ljudi) pa kao to je uzrok. Ni nemacko drustvo nije bas mladjahno, ima mnogo starijih ljudi, tako da to nije razlog.

Mozda procenat pusaca igra ulogu (ne znam kako ovo izgleda uporedno).

Dobrom delu Nemaca ne ide u prilog ishrana (masna, dosta svinjskih proizvoda), konzumiranje alkohola (piva - cuveni pivski stomaci su prilicno cesta pojava), ali ima dosta i onih koji praktikuju zdravu ishranu, jogu, sport. Italijanima i Spancima bi trebalo da ide u prilog zdravija mediteranska ishrana i lezerniji mentalitet (manje stesa).

Ocigledno skup vise faktora.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Pominje se par pta da je ittalijansko drustvo staro (mnogo starijih ljudi) pa kao to je uzrok.

 

Negde sam procitao drugo najstarije stanovnistvo, samo Japan ima stariju populaciju. 

Da nema veze raspodela bolesti po regionima? Iskreno nisam do sad propratio kako je Nemacka pogodjena po oblastima, za Italiju svi znamo da je problem sto se epicentar skoncetrisao u samom startu na severu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...