Jump to content

Izvan i iza turnira


wwww

Recommended Posts

4 hours ago, Romantik said:

Generalno vidim svi su ovde protiv Osake, brane tu medijsku promociju sporta, turnira a niko nece da se stavi u poziciju igrca, coveka, osobe, nekoga ko zeli da bude najbiolji u jednoj stvari, na terenu, da pobedjuje, ali istovremeno zeli da bude ono sto jeste, a ne da moras da pricas sa novinarima kad god im se cefne, da ne smes da budes iskren u tim razgovorima, a na koje si pri tome nateran (ako imas nesto protiv sudije, organizacije, i slicno i to javno kazes popices kaznu), bar 90% tih pitanja su besmislena, tipa sta ocekujes od sledeceg meca, sta mislis o ovom ili onom igracu i slicno i sta si ti onda nego rob, covek bez slobode?

 

E sad ce vecina od vas da skoci i kaze ali to je deo posla. A zasto je to deo posla? Mediji se trude da naprave spektakl od svega, zbog cega je sve devalvirano u danasnjem svetu. Ako vec hoce da postave tako stvari, i da se drze principa da bez medija, konferencija za novinare i slicno nece bit ni sponzora pa ni para za turnir (a bilo bi ih itekako i dalje od TV prenosa i karata, ne bi publika nestala tek tako bez svih tih laznih kontroverzi, ali svakao da bi se smanjila) zasto onda ne podele nagradni fond na dva dela, jedan za ucinak na terenu, a drugi za medijske aktivnosti? I to u proporciji koju god zele, ali da je unapred poznato sta se dobija za sta, i igrac prilikom prijave za turnir bira za koju se opciju prijavljuje. Onaj ko uzme obe, zivi i funkcionise kao i do sad, onaj ko uzme samo sportski deo nema obavezu apsolutno da da niti jednu izjavu bilo kome tokom celog turnira, da prisustvuje bilo kom dogadjaju koji se desava tokom turnira i slicno. Verujem da bi bar 90% igraca se prijavilo za ostanak na sadasnjem stanju, sto govori o stanju covecanstva, civilizacije i generalno gramzivosti ljudi, ali bi bilo onih do 10% koji bi konacno bili slobodni, mogli da se bave onim sto vole a da ih niko ne malteretira zbog toga. Jedan od razloga zasto ovo nikad nece da se desi (podela fonda na dva dela) je ybog moguceg negativnog PR-a (tj lose-lose situacije za organozatora) jer ako bi na sportski deo pripadalo polovina novca ili vise, moguce je da bi na pojedinim turnirima bilo vise od onih mojih prepostavljenih 10% prijavljenih za slobodu i dostojanstvo, a ako bi bilo manje od 50%, sto bi navelo vecinu igraca da prihvate sadasnje stanje, bio bi to veliki PR udarac za sport, jer bi time pokazali da se sport ne vrednuje i ucinak na terenu, vec samo sou, laka zabava i besmisao.

 

E to je stanje drustva u kome se nalazimo, i iako Osaka ovo skoro pa izvesno radi iz licnog interesa, bar je zagrebala pravu temu, nesto o cemu je malo ko govorio sem Kimija Raikonena u svetu sporta generalno, a to je da mozes biti apsolutno najbolji u nekom sportu, nece ti biti dozvoljeno da se takmicis u istom ako ne prihvatis i ucene i obaveze van terena sa tim.

 

Svaki teniser kad resi da postane profesionalac mora da potpise "Ugovor" s turom (ATP ili WTA) gde je strogo regulisano sta su prava i obaveze. A ako zele da ucestvuju na GS onda se povinuju pravilima koja stoje u rulebook-ovima odgovarajucih slemova.

Kao amateri (znaci, samo radi sporta) mogu da ucestvuju na GS-ovima (to je svojevremeno uradila jedna mlada Amerikanka, sad ne mogu da se setim njenog imena, Katarina xy), a to znaci da se odricu nagradnog fonda, tj. da nece dobiti nikakave pare ma koliko daleko otisli na turniru. Dobice bodove za renking na odgovarajucim listama. Ova Amerikanka se odlucila za ovu opciju jer je valjda imala neku stipendiju na koledzu ili sta vec, pa zbog toga nije mogla da predje u profesionalce (takva nekakava prica je bila, ne secam se sad bas detalja).

 

Problem s sadasnjom organizacijom je sto igraci i igracice nemaju prave zastupnike koji ce se brinuti o njihovim interesima (sindikat ili neki pandan toga). Umesto toga imaju kao organizacije koje kao treba da vode racuna o njihovim interesima, ali (kao sto su Novak, Pospisil, Rodik itd. vec govorili) sve se na kraju svodi uglavnom na interese turnira. Da postoji takav nekakav "sindikat" (PTPA) onda bi oni mogli da pregovaraju uslove "rada", pa i KZS i ostale aktivnosti.

 

E sad dolazimo na to da igraci i igracice iz vrha smatraju da su u dobroj poziciji (zaradjuju puno i imaju druge privilegije) i da ne moraju da se uclane u PTPA, briga ih je za losije plasirane kolege/ice. Narocito zene ne zele da se aktiviraju, sve cekaju da se BJK za njih bori :classic_rolleyes: . Jedino Tara Mur (mislim da je Britanka) pokusava da aktivira zene (a bila je i neka inicijativa ovih nize rangiranih igracica i igraca pre koju godinu kad su ATP/WTA/ITF bukvalno bili podelili igrace/ce na dve klase: ove top i one koji igraju fjucerse, gde je bilo vrlo tesko skociti u ovu visu klasu - ne secam se svih detalja, ali resenje koje je prethodni sef ATP i ostalih bio osmislio je bilo grozno). Osaki, Simoni i ostalima ne pada na pamet da se uclane u PTPA i konfrontiraju s WTA/slemovina/ITF (a ocigledno bi tu bilo i nekih stvari koje bi poboljsale i njihove uslove za rad), one se oslanjaju na privilegije koje pojedinacno mogu da ostvare iskljucivo za sebe. Pospisil je svojevremeno imao kontakt s Kontom, Dabrovskom, Sloan i jos jednom teniserkom iz zenskog PC, a Novak s Serenom o ovome, ali ocigledno WTA (s Azarenkom, i ko zna kim jos, kao saveznikom) dobro drzi zene pod kontrolom.  Sad kao Osaka namerava licno da nesto kao pregovara s slemovima/WTA/kim god. Sigurno ne u interesu svih igracica nego iskljucivo svom.

ATP je s novim PC stavio i igrace pod svoju sapu. ATP PC se ne oglasava ni kojim povodom, ne talasaju, ne bune se, nista se ne desava. Anderson, kao novi predsednik PC je na AO bio dobio privilegije koje su imali ovi u Adelaidu i Wawrinka: mogao je da dovede vise clanova tima i svoju porodicu s sobom. Ocigledno je za ovaj "ustupak" dobio instrukcije kako da glasa u PC :classic_dry:  (kao da ne znamo kako to funkcionise i u drugim sferama).

 

Posebna prica su novinari. Kao i sudije, i oni zavise od dobre volje ATP/WTA/slemova/ITF. Tj. ako ne talasaju i pisu ono sto odgovara gazdama onda ce dobiti akreditacije i pristup glavnim zvezdama, a time i mogucnost da bolje prodaju svoj rad. Imali smo slucaj Ubalda kome je Rim masters oduzeo akreditaciju jer ih je kritikovao zbog organizacije pre jedno 2 godine (nasli su mu nesto: kao se prijavio za akreditaciju kao pripadnik jedne novinske "kuce" a poslao je izvestaj nekoj drugoj :classic_dry: - ma da!). Svi smo videli koja je medijska hajka bila povodom osnivanja PTPA (a i jos ranije, preko Brigsa&Co, kad je Novak prvi put krenuo da talasa i da informise tenisere o pravima i opcijama, pred onaj AO bese negde 2017-te ili mozda i 2016-te). Doticni novinari onda imaju svoje spijune (citaj: britanske i austalijske igrace, koji imaju privilegije svojim nacionalnih teniskih organizacija) koji svaki potez referisu Brigsu i kompaniji, a ovaj to onda odmah "obradi" u novinama, sto ostali zdusno prenesu. Dzejmi Marej je bio jedna "krtica" u PC, Evans je bio druga, Wawrinku su takodje kupili (cuveno pismo) jer je njegov menadzer resio da malo poradi na brendu "Wawrinka", pa su im se interesi poklopili. Noa (Amer) je takodje odradio istu stvar (citala sam neki clanak gde je njegov menadzer pricao o planu kako da svog pulena sto bolje "proda" i poboljsa mu profil.  On je onda bio udarna pesnica u pljuvanju Novaka (a tesko da ga je ikad u zivotu sreo, a kamo li popricao s njim). No, on je kao kasnije bio na onom skupu gde su obznanili "nameru o osnivanju". Sad ga nesto nema da se oglasi.

 

I tako... Mozemo mi kritikovati Novaka za svasta, ali sto se igraca tice ovo sto radi na osnivanju PTPA je apsolutno pozitivna stvar (iako to njemu samom steti, oduzima mu koncentraciju i energiju i ometa ga da ostvari svoje profesionalne ciljeve).

Osaki ne pada na pamet da se angazuje i ulozi energiju za interese svojih koleginica i kolega (cak gleda da eskivira i ono malo obaveza koje joj "remete koncentraciju i samopouzdanje", a njene protivnice moraju to da rade). Ona se samo deklarativno (PR) "bori" za PRAVA ugrozenih. To je jedna ogromna poza. Dok su se sestre Wiliams u proslosti zaista borile za svoje koleginice (izjednacavanje nagradnog fonda zena i muskaraca na slemovima), susretale se zaista s rasistickim stavovima okruzenja (IW itd.), Osaka je mazena i pazena, tetosena od svih i sad je kao njoj ugorzeno mentalno zdravlje! MA KAKO DA NE!!!

 

Inace, pozitivno sam iznenadjena americkim teniserima (Isner, Kveri, Opelka, Harison itd.) koji se u ovoj stvari zalazu/bore za prava tenisera, a nisu se prodali USTA.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, wwww said:

evo malo poziranja (stidljiva Naomi) :
thumb.cms?msid=78102345&height=600&width

  Reveal hidden contents

 

Noami-Osaka-hot-and-top-pictures.jpg

96d52170-a975-11eb-b35f-34243db97077

Naomi-Osaka.jpg

Naomi-Osaka-stunning-in-a-bikini-with-gr

 

VO0121_Cover_Naomi.jpg

VO0121_Naomi_01.jpg

naomi_gq4a530f5e3f764b82b039f366e522ad31

images?q=tbn:ANd9GcQ6Gf9mUfz4gifS2FGk2oA

wsj-sept20-naomi-article.jpg

STRATHBERRY-X-NAOMI-OSAKA-bag-4_v1.jpg00_story.jpg

 

 

 

 

itd. itd. ima mali milion tekstova i nastupa s poziranjem u javnosti.

 

ovo je neverovatno glup post za tvoje standarde.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Profesionalno bavljenje sportom podrazumeva dvostrani odnos izmedju sportista i onih koji ih placaju za to sto rade. Kao i sto vecina nas radi neke poslove i ima obaveze prema svojim poslodavcima, tako  i teniseri/teniserke u ovom slucaju moraju da ispostuju pravila onih koji ih placaju. Svako ima izbor da to prihvati ili ne. Ako vec "udje" u sistem i misli da neke stvari nisu dobre, proba da to promeni unutar sistema ako je moguce, ako ne... E tu nastaje problem, jer profesionalno igranje tenisa podrzumeva u sustini samo 1 poslodavca, tako da izbora prakticki i nema. A taj poslodavac ne ostavlja izbor, postoje pravila koja moraju da se postuju, ako ne, slede kazne. NIsam siguran ni da amateri mogu da igraju turnire i da ne postuju pravila zato sto nece dobiti nikakva finasijska sredstva na kraju. Ostaje mogucnost teniserima i teniserkama da pokusaju da izdejstvju sto bolje uslove za sebe, i za to bi trebal ida sluze ti saveti igraca/igracica. Medjutim to je sve na zalost politika, tako da tu ne treba nesto epohalno ocekivati.

 

Motivi Osake su naravno upitni. Dok je cvetalo cvece u preduzece (USO i AO) nikakve krize nije bilo. Nisam patio njene KZS u Melburnu, ne znam da li ju je mozda neko ispitivao u vezi njenog boravka u Adelaidi i sta se tamo desavalo, dok su u Melburnu mnogi sedeli zatvoreni po hotelima, da li je bilo provokacija koje nisu imale veze sa tenisom, pa je sada zelela to da izbegne. Ili mozda ne voli da slusa lose stvari o sebi (zasto je losa na sljaci, zasto je losa na travi...). Njeni intervjui na terenu su uglavnom skrti, nije pricalica, i vidi se da joj ne prija, ali se vidi i da zna sta i kako treba (situacija sa Gofom posle njihovog meca na USO). Videcemo kako ce se dalje prica razvijati, mozda Lavrnja bude u pravu na kraju, a mozda omasi i citavu loptu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, vanjabarsa said:

zasto se rublEv izgovara rublOv , nemam pojma o ruskom jeziku ?cinimi se da je i kod njih kao u srpskom, citaj kao sto je napisano :classic_blush:

 

42 minutes ago, alcesta said:

Koliko se sećam na ruskom su tu iznad e dve tačkice što znači da se čita "jo". Kao Fjodor što se piše Fedor. Ali u transliteraciji na latinicu to se sve izgubi.

 

ovo je original njegovog imena na ruskom: Рублёв

ovo e s dve tacke se cita "jo", kao sto alcesta rece,

Rusi nemaju Љ (lj) kao jedno slovo, vec im se ovo l ospred ovog jo onda cita kao lj.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

off:

 

Rusi imaju neka "cudna" slova, npr. dvoglase:

ю - cita se ju

я - cita se ja (obrnuto R :classic_biggrin: )

ё - jo

ispred kojih se umeksavaju suglasnici (koji to mogu, jelte :classic_biggrin: )

e - ovo e se cita kao je, to je meko e (i isto umeksava prethodni suglasnik kao i ova 3 gore).

imaju

meki znak:

ь - koji umeksava prethodni samoglasnik koji moze da se umeksa :classic_biggrin: , a sam se ne cita

tvrdi znak:

ъ - koji kaze da je prethodni suglasnik tvrd :classic_biggrin: tj. da se ne umeksava, a sam se ne cita, npr. объект = objekt

й - ovo im je j (zovu ga kratko i)

ы - ovo im je tvrdo i, zovu ga jeri (malo se cudno cita, nekako muklo)

э - ovo zovu obrnuto e, a zapravo je kao nase obicno e

щ - ovo im se cita kao jedan glas Šć (bese u makedonskom ima nesto slicno, a bese i Crnogorcu su uveli neki specijalni glas ovog tipa koji se npr. izgovara u sekira)

 

npr.

"я люблю тебя" se izgovara "ja ljublju tebja"*  = bukvalno znaci "ja volim tebe"

* ovo тебя se cita nesto izmedju tebja i tibja, pri cemu je t umeksano - stvar je u akcentu koje nije na e, pa se onda malo modifikuje izgovor.

 

"её" se cita izmedju jejo i jijo (akcenat na drugom e s 2 tacke) a znaci "nju"

 

 

malo se podsetih ruskog, koji sam ucila pre 100 godina :classic_biggrin:

 

 

  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ucio francuski u gimnaziji, ekstra porfesorka i zahtevna, pa smo ga bas dobro naucili, ali se naravno dosta pozaboravljao kad se ne koristi. Sad uz decu (idu u odeljenja koja vecinu nastave imaju na francuskom) sam opet procvetao, citam L'Equipe skoro bez problema :classic_smile:. A i kad sam bio u Montrealu dobro sam se snalazio, mada kada krenu da brzaju jedva pohvatam sta kazu, pa predjemo na engleski, ako znaju :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sećam se kad smo iz lingvistike učili te lažne prijatelje (reči koje liče a ne znače isto u drugom jeziku) pa je bio između ostalog primer nekog našeg političara koji je hteo da se pohvali znanjem jezika pa nekom Rusu kazao "u vas krasni život" (naravno ne znam kako se to piše). Rekao čoveku da ima crven stomak :classic_biggrin:

A i moja majka imala problem kad su joj u Moskvi rekli da ide samo pravo, ona lepo išla pravo i izgubila se jer je trebalo desno...

Što kaže Boxy, da damo modovima nešto da rade :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

The matches on the Simonne Mathieu will not start on time today. The area where the court is located has been evacuated. A suspicious vehicle was parked near Roland-Garros. The police have just blown it up, a detonation has just been heard #RolandGarros # RG2021

:classic_huh:

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...