Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

1 minute ago, Baby said:

 

Evo danas je umrlo 1000 ljudi u NY state. Bilo je oko 600 cim su popustili malo, krenulo da skace... 

 

Ima opravdanja. Da je pustio da pomru da bi odrzavali ekonomiju (iako ja ne vidim da je to ikako moguce praviti se da se nista ne desava kada se desava), onda bi Tramp i ti pricali kako je eto gradonacelnik NYC pustio da pomru. Svakako bi nasli razlog zasto ne valja jer je demokrata. 

Ne znam, da li bi nasla opravdanje? SBBKBB, ni nemacka se ne zatvara, uglavnom svi su prihvatili otvori sve, ne mozemo ovako da zivimo. I onda je NYC svetli primer borbe protiv virusa, dok ljudi gube sve u zivotu?

 

Obrati paznju da sam ja od pocetka lockdowna i pandemije podrzavala svedski sistem. Nista od ovog sto govorim o NYC nije kontradiktorno onome sto sam podrzavala jos od aprila. Znaci optuzba da to govorim zbog politike, ne stoji.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

NYC je tuzno za videti, dosta stvari (restorani, biznisi zatvoreno), nigde turista ni za leka. Forsiranje da se maske nose i napolju na ulici, u hotelu sa 5 zvezdica ne mozes dobiti dorucak ili popiti pice.

To sta je njihov gradanacelnik uradio tom gradu - je prosto kriminalno. I to samo iz obilaska Midtown i financial district.


Kako to ne mozes dobiti dorucak? Ni u sobi?

Ako ti je za utehu, turista ni u Stockholmu nema ni za leka, od pocetka pandemije. Desetine hiljada ljudi su dobile otkaz samo u hotelsko ugostiteljskoj bransi, i samo u Stockholmu. Ne znam odakle ti uverenje da se to nesto bitno razlikuje od ostalih svetskih metropola.

Link to comment
Share on other sites

To je sistem spojenih sudova. Ne moze u Stokholmu da bude turista ako se ljudima preporucuje da ne putuju nigde, Ali u Svedskoj postoje mere od pocetka, ne menjaju se svakih 10 dana kao u ostalim zemljama.

 

U NY je restoranski biznis na ivici kolapsa. Nece Kuomo ili onaj Diblazio ostati bez para, njima debela plata ide. Ali ocekuju od drugih da prihvate siromastvo i bankrot kao normalan deo borbe protiv pandemije. Ekonomska pomoc se vise ni ne spominje nigde. Zasto ? Pa drzave su bankrot i nemaju cime da pomazu vise, samo cute i izbegavaju tu temu.

 

I EBRD je objavio da ce pad biti veci od predvidjenog a oporavak sporiji.

 

Sustina je da ce neke ekonomske grane skroz propasti sto ce onemoguciti da svet nakon pandemije normalno funkcionise.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

To je sistem spojenih sudova. Ne moze u Stokholmu da bude turista ako se ljudima preporucuje da ne putuju nigde, Ali u Svedskoj postoje mere od pocetka, ne menjaju se svakih 10 dana kao u ostalim zemljama.

 

U NY je restoranski biznis na ivici kolapsa. Nece Kuomo ili onaj Diblazio ostati bez para, njima debela plata ide. Ali ocekuju od drugih da prihvate siromastvo i bankrot kao normalan deo borbe protiv pandemije. Ekonomska pomoc se vise ni ne spominje nigde. Zasto ? Pa drzave su bankrot i nemaju cime da pomazu vise, samo cute i izbegavaju tu temu.

 

I EBRD je objavio da ce pad biti veci od predvidjenog a oporavak sporiji.

 

Sustina je da ce neke ekonomske grane skroz propasti sto ce onemoguciti da svet nakon pandemije normalno funkcionise.


Pa to o spojenim sudovima ja i objasnjavam sve vreme onima koji bas hoce Svedsku da vide kao neki izuzetak, pozitivan primer na koji bi se trebalo ugledati. Eto, nema lockdowna, sve otvoreno i na izvol’te, pa sto nisu pohrlili ti silni turisti zeljni slobode i provoda, nego se hoteli i restorani pobise za ono malo gostiju? Hajde sto za deo sveta vazi opsta zabrana ulaska u EU, ali gde su npr Nemci, koji su redovni letnji gosti ovde? Gde je ostatak EU, onaj sto se zali na lockdown u svojim zemljama? Kad vec svi upiru oci u ovu oazu slobode i normalnog zivota, za ocekivati bi bilo da su ovog leta dosli u Svedsku na odmor, a eto nisu. Avioni unutar EU lete taman u onoj meri koliko ima interesovanja, dakle to nije izgovor. Bice da se ljudi ipak vise plase zaraze nego sto bi hteli da priznaju, dok onako mantraju o uzasima lockdowna u sopstvenim zemljama. 
Nece samo celnici Njujorka zadrzati debele plate. Zadrzace je i svi svedski politicari, a Tegnel ce uz platu verovatno dobiti i medalju. Ali ljudi i ovde ostadose bez posla i malih biznisa i to je fakat. Svedska ima jednu od najvecih stopa rasta nezaposlenosti zbog covida, dostigla je 9,4% i time se sasvim priblizila npr Italiji (9,7%). Jos su samo Grcka i Spanija od zemalja EU ispred nje po stopi nezaposlenosti. S tim da su pomenute tri zemlje i ranije kuburile s tim, a Svedska nije. Kako to objasnjavas?

 

Edit: Pitanje je sledece - da li je moguce da su tudji lockdowni vise naskodili Svedskoj koja ga nije uvodila, nego tim zemljama koje jesu? A da mozda problem nije u pandemije samoj, a ne u ovakvim i onakvim merama?

Edited by vilhelmina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:


Kako to ne mozes dobiti dorucak? Ni u sobi?

Ako ti je za utehu, turista ni u Stockholmu nema ni za leka, od pocetka pandemije. Desetine hiljada ljudi su dobile otkaz samo u hotelsko ugostiteljskoj bransi, i samo u Stockholmu. Ne znam odakle ti uverenje da se to nesto bitno razlikuje od ostalih svetskih metropola.

Ni u sobi, ne radi kuhinja jer ne rade ni restorani, mozes samo da porucis od onih koji rade.

Zamisli da si dosla u hotel koji nema kuhinju.

Naravno da se razlikuje od ostalih svetskih metropola, u kojoj to metropoli nije do danas dozvoljeno da se uopste jede u restoranima, nimalo - danas ce da puste 25% kapaciteta, za one koji mogu, mnogi ni to ne mogu.

 

39 minutes ago, vilhelmina said:


Pa to o spojenim sudovima ja i objasnjavam sve vreme onima koji bas hoce Svedsku da vide kao neki izuzetak, pozitivan primer na koji bi se trebalo ugledati. Eto, nema lockdowna, sve otvoreno i na izvol’te, pa sto nisu pohrlili ti silni turisti zeljni slobode i provoda, nego se hoteli i restorani pobise za ono malo gostiju? Hajde sto za deo sveta vazi opsta zabrana ulaska u EU, ali gde su npr Nemci, koji su redovni letnji gosti ovde? Gde je ostatak EU, onaj sto se zali na lockdown u svojim zemljama? Kad vec svi upiru oci u ovu oazu slobode i normalnog zivota, za ocekivati bi bilo da su ovog leta dosli u Svedsku na odmor, a eto nisu. Avioni unutar EU lete taman u onoj meri koliko ima interesovanja, dakle to nije izgovor. Bice da se ljudi ipak vise plase zaraze nego sto bi hteli da priznaju, dok onako mantraju o uzasima lockdowna u sopstvenim zemljama. 
Nece samo celnici Njujorka zadrzati debele plate. Zadrzace je i svi svedski politicari, a Tegnel ce uz platu verovatno dobiti i medalju. Ali ljudi i ovde ostadose bez posla i malih biznisa i to je fakat. Svedska ima jednu od najvecih stopa rasta nezaposlenosti zbog covida, dostigla je 9,4% i time se sasvim priblizila npr Italiji (9,7%). Jos su samo Grcka i Spanija od zemalja EU ispred nje po stopi nezaposlenosti. S tim da su pomenute tri zemlje i ranije kuburile s tim, a Svedska nije. Kako to objasnjavas?

Zasto bi svi pohrlili na odmor u Svedsku? Ja pricam o normalnom zivotu, a nisam planirala na odmor u Svedsku.

 

 

39 minutes ago, vilhelmina said:

Edit: Pitanje je sledece - da li je moguce da su tudji lockdowni vise naskodili Svedskoj koja ga nije uvodila, nego tim zemljama koje jesu? A da mozda problem nije u pandemije samoj, a ne u ovakvim i onakvim merama?

Uvek ce u osnovi biti problem u pandemiji, da je nema ne bi ni imali mere, zar ne? Medjutim problem jeste kako su se borili sa pandemijom, i kako nas jos uvek driblaju recimo ovde zbog politike.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

Evo danas je umrlo 1000 ljudi u NY state. Bilo je oko 600 cim su popustili malo, krenulo da skace... 

 

Ima opravdanja. Da je pustio da pomru da bi odrzavali ekonomiju (iako ja ne vidim da je to ikako moguce praviti se da se nista ne desava kada se desava), onda bi Tramp i ti pricali kako je eto gradonacelnik NYC pustio da pomru. Svakako bi nasli razlog zasto ne valja jer je demokrata. 

 

Baby, odakle brojka o 1000 umrlih u NY state za danas?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ako Svecka bez lockdowna ima pad ekonomije, znaci da bi sa lockdown imala i veci.

 

Oko putovanja je vise ispricana prica. Zabrane, ogranicenja, Reisewarnung, pretnje, apeli da se nigde ne putuje aii da se zivi normalno. Aviosaobracaj je na nekih 5-10% kapaciteta, vecina ce propasti do nove godine. Lufthansa najavljuje jos 22k otkaza, UA i AA preko 30k.

U Srbiji su prestale da postoje turisticke agencije. 

 

Deli nam se lazna slika oko ekonomije, kao eto nije toliko strasno, Naravno da jeste. Procenti nezaposlenosti su lazni jer veliki broj u toj Italiji ili Spanijili ili Nemackoj prima drzavnu pomoc a vodi se kao zaposlen. U Australiji 2.2 miliona ljudi prima job keeper, videh sinoc, to je njihova socijalna pomoc ili pomoc nezaposlenima. U Srbiji je par stotina hiljada na minimalcu. Sada zabrana otkaza istice, ocekuje se 140-160k manje radnih mesta, inace je ugrozeno i do 700k.

 

Nema vise novca, nece ga biti ni za zdravstvo. Kao da eto proci ce pandemija, pa ce taj Kuomo reci otvorite restorane. A koje restorane??? One sa terminally closed na vratima???

 

Ko je lud da uopste pokrece neki posao sada ili nakon pandemije?!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice otkaza u srbiji ne istice svim firmama rok danas. Ko je uzeo lovu iz oba programa on ne moze da daje otkaze do 01.01.2021. a ovi sto su uzeli samo prvi put oni mogu da daju otkaze od ovog meseca. E sad koliko ima jednih a koliko drugih to ne znam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

Ni u sobi, ne radi kuhinja jer ne rade ni restorani, mozes samo da porucis od onih koji rade.

Zamisli da si dosla u hotel koji nema kuhinju.

 


Mislim da bi trebalo praviti razliku izmedju mera koje donosi vlast i poslovnih odluka koje firme donose same da bi smanjile gubitke. 

Konkretno, to sto je u Njujorku zabranjeno sluziti hranu u restoranima, u zatvorenom, jos uvek ne znaci da je hotelima zabranjeno da im rade kuhinje i da gostima ponude rumservice, zar ne? Ali se hotelima to sigurno ne isplati, pa su zatvorili i kuhinje. U Svedskoj nije neuobicajeno da  hoteli zatvore svoje restorane kada je broj gostiju premali da bi ih se isplatilo drzati otvorenim. To se desavalo u pre korone, a sada je gotovo pravilo. Medjutim, i dalje mozes dobiti hranu iz hotelske kuhinje,  samo je neces jesti u restoranu, nego u svojoj sobi. Uz popunjenost hotelskih kapaciteta od 10%, sto je trenutno slucaj u sthlm, nesto drugo se i ne moze ocekivati. S tim da restorane ovde nije zatvorio nikakav politicki organ, nego vlasnici sami, zbog niske posete i neisplativosti. Koliko ja razumem, niko ne brani njujorskim hotelima da urade isto, ali oni nalaze da im je bolje da zatvore i kuhinje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vilhelmina said:

Konkretno, to sto je u Njujorku zabranjeno sluziti hranu u restoranima, u zatvorenom, jos uvek ne znaci da je hotelima zabranjeno da im rade kuhinje i da gostima ponude rumservice, zar ne? 

Sta god da je razlog, a meni je receno da je to due to Covid, kuhinje ne rade. Mozes da porucis delivery iz restorana koji to rade, ali iz hotela, ne. A ovo je bio hotel sa 5 zvezdica, koji sam ja bukirala ocekujuci da bude full service.

Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Biznis/a656194/Aerodromi-korona-kriza.html

 

I sta kazu EU birokrate, kako ce da spasu 27 miliona radnih mesta?

 

Inace ovo mi je posebno zanimljivo:

 

Quote

I dok se avio-industrija u Evropi grčevito bori da zadrži radna mesta, situacija širom sveta nije ni malo bolja. Gotovo četvrtina zaposlenih na aerodromu u Sidneju biće proglašena tehnološkim viškom, nakon velikog smanjenja obima posla i poslovnih gubitaka od 20 miliona dolara mesečno.

 

Inace za Sidnej sme samo 35 putnika po letu, jer svi koji slete moraju u drzavni karantin 14 dana. Avioni lete tamo sa 5-10% popunjenosti. Ne daj boze da moras tamo da letis, nema mesta u naredna dva meseca. Teske budale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

http://rs.n1info.com/Biznis/a656194/Aerodromi-korona-kriza.html

 

I sta kazu EU birokrate, kako ce da spasu 27 miliona radnih mesta?

 


A sta kazes ti? Kako bi ti to resio? Pitam bez ikakvog sarkazma, stvarno me zanima odgovor.

Kako mislis da se u sred pandemije putuje okolo isto kao da je nema? Ne radi se samo o riziku sirenja zaraze medju lokalnim stanovnistvom, nego i o potencijalno velikom broju stranih drzavljana, koje takodjer treba leciti ako ti dodju u turisticku ili poslovnu posetu, i tu se razbole. Sta s onima koji zbog svoje bolesti ili nekog bliznjeg, zaglave u stranoj zemlji i ostanu bez para? Sta s onima koji bi citavu tu situaciju zloupotrebili da namerno negde zaglave? Jos hiljadu mogucih komplikacija ti mogu navesti u situaciji koju je nemoguce kontrolisati. Zato vecina zemalja i pribegava ovim merama, a ne sto im se tako cefnulo. 
Mogu aviokompanije i turisticki radnici da kukaju koliko hoce, ali nece oni leciti i zbrinjavati sve te ljude, bilo da su domaci ili strani drzavljani. Ne vidim da sami nude neku podelu rizika, nego drzava duradinesto. Bas lepo.

 

Link to comment
Share on other sites

Kako ne nude podelu rizika kada neke aviokompanije daju putnicima uz kupljenu kartu osiguranje i do 150k dolara za potencijalno lecenje od covida? Plus pre leta traze covid negativan test.

 

IATA je i trazila da se umesto karantina rade brzi testovi koje najavljuju od aprila pa nikako da krenu....

 

Nece oni leciti ljude, a nece ni zdravstveni radnici hraniti milione onih koji su postali svorc, ako cemo tim putem da krenemo.

 

Ovde je i jasno da su neke grane privrede na ivici kolapsa, bez kojih sutra nece moci drustvo da funkcionise.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zato se na liniji Beograd-Pariz leti iz sve snage koliko sam videla pre neki dan kad sam letela - tri aviona dnevno na liniji, ovaj moj let pun do poslednjeg mesta, nista jedno mesto razmak. Inace mogu da putuju samo oni koji zive u Fra ili tranzit preko Pariza bilo gde gde imas rezidence ili te ceka posao; Bilo nas je rekla bih pola pola;

Na pariskom aerodromu testiranje svih koji su dosli tim letom tj iz Srbije, sem ako neko ima test uradjen u poslednjih 72h; testiranje za dz i nevidjenom brzinom, ne znam da li je brze isla pasoska kontrola ili testiranje, rezultati stigli nekih 12 sati kasnije;

Eto vec tri puta sam letela od kad je korona i napravih kolekciju testova do sada uvek lepo negativnih :thumbup:

Edited by ciao
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.danas.rs/ekonomija/pred-izbore-bacali-pare-sad-kukaju-za-penzije/

 

Evo jos jedan primer zasto je ovaj narod sludjen... Imamo pare - gde su pare - dajte nam pare... Sada dolazi na naplatu sav onaj besmisao neselektivnosti u pomoci privredi i sto smo svi ovde predvidjali: 100eur ce se proterati kroz guz'cu, a kad dodje opet stani pani, para biti nece. Prvi put sam danas obratio paznju setajuci se krajem koliko se prodavnica zatvorilo u okolini: frizeri, knjizare, foto radnje... bas se vidi koliko prostora zvrji prazno. Drugo, zvali su me iz neke agencije da pitaju da li sam zainteresovan za prostor za koji sam se raspitivao prosle godine. Tada je cena bila 17eur kvadrat, sada je pala na 11. Pricao sam sa drugarom kome su klijenti uglavnom te usluzne delatnosti... kaze mi da bi njima najvise odgovaralo moratorijum na kredite i jos koji minimalac. To meni znaci da je voda dosla do grla cim jedino te akutne mere bi donele rezultat. Inace isto mi rece da ima ljudi kojima su oni krediti po 1% odobreni i nikad isplaceni uz poruku strpite se. Da li smo mi likvidni kao zemlja?

Pocinje period koji moze da bude vrlo cupav... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...