Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

4 minutes ago, Angelia said:

to je ono sto ne znamo.

 

😂😂😂 

 

5 minutes ago, Angelia said:

Razlicite studije - razlicite brojke, od 0.25-0.7, odavno nisam videla da neko tvrdi bilo sta sto je 1%. Gde si to u NY video 1.7%?

Na ovom forumu, mislim da je @wwww ostavila link. Nemam vremena sada da tražim, ali ako pogledaš većinu studija i modela smrtnost je oko 1%. Proguglaj. NY je imao veću smrtnost što nije imalo mesta u bolnicama, a i debljine Amera. 

 

7 minutes ago, Angelia said:

Da nije bilo ne uskladjenih, suludih mera u lockdownu, koje nemaju smisla, mozda bi maske i odstojanje bile savrseno dobro prihvacene?

Ako posle ovoliko smrtnih slučajeva ljudi i dalje imaju problema sa nošenjem maski, kako bi ih nosili da nije bilo lockdown-a? U stvari, baš suprotno - pošto sada ljudi znaju kako je gadan lockdown, trebalo bi da ih još više nose da se lockdown ne ponovi.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darko said:

Na ovom forumu, mislim da je @wwww ostavila link. Nemam vremena sada da tražim, ali ako pogledaš većinu studija i modela smrtnost je oko 1%. Proguglaj. NY je imao veću smrtnost što nije imalo mesta u bolnicama, a i debljine Amera. 

Pisem nakon sto sam proguglala i ostavila postove na vise tema. Ne pricam napamet.

 

16 minutes ago, Darko said:

 

Ako posle ovoliko smrtnih slučajeva ljudi i dalje imaju problema sa nošenjem maski, kako bi ih nosili da nije bilo lockdown-a? U stvari, baš suprotno - pošto sada ljudi znaju kako je gadan lockdown, trebalo bi da ih još više nose da se lockdown ne ponovi.

Mmmmm ne. Dosta ljudi je barem u US, izgradilo odbojnost ka merama nakon sto je bilo dosta nerazumnih mera. 

Naravno stoji da ako u US kazes: "uvodimo XXX" bice 100k ljudi koji ce da graknu "to je protiv ustava i ugrozava nase slobode", ali to ce obicno biti mali broj. Osim ako ih ne smaras dugo. Pogledaj kad su se ljudi u US pobunili protiv mera, pa ces razumeti.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Pisem nakon sto sam proguglala i ostavila postove na vise tema. Ne pricam napamet.

Ne pričam ni ja napamet. Koncenzus se uglavnom kreće između 0.5 i 1%: 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01738-2

 

Mada, video sam u nekim slučajevima i veće brojke (ne mogu da nađem onu studiju za New York city IFR, sećanje je brojka oko 1.7% - što je veliko).

 

Ali ajde, neka je između 0.5 i 1% - to su opet milionske žrtve u USA. Retke su studije koje idu ispod tog broja. 

 

EDIT: U međuvremenu, videh da je CDC best estimate 0.65%. Na 200 milliona koliko je potrebno za herd immunity, brojka umrlih je 1.3 miliona. I ta brojka bi bila još veća ako se bolnice popune. 

 

34 minutes ago, Angelia said:

Mmmmm ne. Dosta ljudi je barem u US, izgradilo odbojnost ka merama nakon sto je bilo dosta nerazumnih mera. 

Onda ima dosta glupaka u US, šta drugo da kažem. 

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darko said:

Ne pričam ni ja napamet. Koncenzus se uglavnom kreće između 0.5 i 1%: 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01738-2

Koncenzus ne postoji osim sto je SZO rekao 0.6%, ali oni su i rekli da nema opasnosti od virusa, imas ovakve podatke takodje:

 

The range of estimates put the fatality rate for those showing symptoms between 0.2%-1%, with a "best estimate" of 0.4%.

It also places the number of asymptomatic cases between 20%-50%, with a "best estimate" of 35%. 

By combining the two estimates, the estimated overall fatality rate of those infected with the virus – with and without symptoms – would be 0.26%.

 

Za sada nemamo koncenzus koja cifra je tacna.

 

13 minutes ago, Darko said:

 

Mada, video sam u nekim slučajevima i veće brojke (ne mogu da nađem onu studiju za New York city IFR, sećanje je brojka oko 1.7% - što je veliko).

Ni ja sad ne mogu da nadjem sve studije.

 

13 minutes ago, Darko said:

 

 

EDIT: U međuvremenu, videh da je CDC best estimate 0.65%. Na 200 milliona koliko je potrebno za herd immunity, brojka umrlih je 1.3 miliona. I ta brojka bi bila još veća ako se bolnice popune. 

Imas pogresne cifre, neki procenjuju herd imunity vec na 15% populacije, sa dzepovima obolelih.

 

13 minutes ago, Darko said:

 

Onda ima dosta glupaka u US, šta drugo da kažem. 

 

Kao mislis ima dosta glupaka? Dobar deo se ne bi ni bunio da mere nisu bile besmislene, i tu ne pricam o maskama, nego o merama koje zabranjivale odredjene stvari a dozvoljavale suprotne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok @Angelia, stvarno ne znam šta hoćeš da kažeš. Naravno da ne možemo da znamo koja je brojka tačna, ali većina studija ima estimates između 0.5 - 1%. Neke imaju manje, ali neke i više. 

 

Best estimate je 0.65% - case closed. 

 

Ovo za herd immunity (ako je uopšte moguće imati, još nismo sigurni) od 15% - nisam čuo. Ceo svet govori o 60-70%, 15% logički jednostavno nema smisla. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

 

I sad kad smo svi na svedskom modelu, da li je stvarno trebalo platiti cenu lockdowna? Ne navijam, ozbiljno pitam.


Ti prva ne bi bila za svedski model, kad bi imala strpljenja da se malo udubis i vidis sta to zaista znaci s ekonomskog aspekta. Nije to samo nepostojanje strogog lockdowna i nenosenje maski, nego pre svega poziv svim zaposlenima da ostanu kod kuce ako se osecaju i najmanje bolesni. Znaci licna procena da li si prehladjen ili ti nesto drugo fali, i mozes da ostanes kuci neograniceno dugo, bez lekarske potvrde da si bolestan, s 80% plate. Prva nedelja na teret poslodavca, kasnije socijalno, plus sto je ukinut onaj prvi dan koji je u normalnim okolnostima neplacen. Znaci naknada od prvog dana, i mozes to da ponavljas do mile volje, svaki drugi dan, i niko ti nista ne moze. Naravno da poslodavci ne zele da rizikuju i placaju visenedeljna bolovanja nad kojima nemaju kontrolu, i zato vec u maju krece zatvaranje delatnosti i otpustanje ljudi.
Evo ti dole gde se Svedska sada nalazi po broju nezaposlenih, a brojevi zarazenih i umrlih su ti vec poznati. Pa i dalje tvrdi da tu ima bilo sta dobro, sto bi i drugi trebalo da prate.

 

EEC59297-2-C31-48-F5-926-E-D2-E1-E0-C32-

 

I jos jedna mala napomena. Dijagram je na osnovu podataka iz jula. U augustu je mnogima istekao otkazni rok od tri meseca, zato se jos ne usudjuju da izadju s tim podacima. Trenutno je ogroman pritisak na osiguranje od nezaposlenosti, i isplate debelo kasne. Ipak nije toliki haos kakav bi bio da takvog osiguranja nema, ili se svodi na neku crkavicu od koje se ne moze preziveti.

Mnogo toga treba da bi se u ovoj situaciji govorilo o svedskom modelu, pre svega jak welfare i visoki porezi da bi se finansirao ovoliki broj ljudi na bolovanjima i nezaposlenih, a da ipak ne nastane haos. To mnogi ispustaju iz vida kad gledaju samo to da Svedska nije uvodila strogi lockdown, ali ne i ostale okolnosti, kao sto je ovo s bolovanjima i pristojnom naknadom za nezaposlene. 
Znaci, ili celokupna slika, ili zaboravi da bi svedski model mogao bilo gde drugo da se primeni, bez ozbiljnih posledica svake vrste, ukljucujuci i ekonomske.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa nemoguce je da Svecka ne oseti krizu, sve i da je bila skroz otvorena jer su svi oko nje zatvoreni. Ipak njen pad gdp-a ce biti manji u odnosu na druge, isto kao kod Danske koja se medju prvima otvorila.

Osim isplata socijalne pomoci ja i dalje nisam video kako ce se ekonomija vratiti na normalu bez potpunog otvaranja. Kao zaposleni se vode i oni koji su poslati kuci a drzava im pokrija celu ili deo plate. I kada prestane eto nezaposlenih???

Znam provereno da je vecina turistickih agencija u Nemackoj nefunkcionalna, ali eto imaju valjda neku zabranu stecaja pa se vode kao da rade.

 

U NY vlasnici restorana tuze grad jer im ne daju da sluze goste unutra sto ce vecinu dovesti do bankrota. Ali bitno je da se onaj Cuomo ne skida sa televizije, gori je od Vucica.

 

Izgleda da ljudi misle da sto sede kuci a drzava im pokriva platu znaci da ekonomija u stvari funkcionise???!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darko said:

I da dodam - čini mi se da tražiš i prihvataš činjenice koje ti pasuju narativu da je lockdown nepotreban, umesto da sagledaš sve činjenice i doneseš zaključak. Jesi čula za confirmation bias?

Vidi ja sam nakon mesec dana lockdowna tvrdila da lockdown nema smisla, ne zato sto sam protiv svih mera nego sto sam, sagledala sve cinjenice i videla posledice.

Nije confirmation bias da sad malo po malo dosta strucnjaka pise da je lockdown bio nepotreban ili pogresan. 

Znaci ja citam sve i uzimam u obzir, ti si odlucio da prihvatis jednu varijantu a ja kazem postoje i druge, a ti mi kazes da je to confirmation bias. Pa nije, zato sto ja ne iskljucujem da ti mozda nisi u pravu, ali mozda su i oni drugi.

 

9 hours ago, vilhelmina said:


Ti prva ne bi bila za svedski model, kad bi imala strpljenja da se malo udubis i vidis sta to zaista znaci s ekonomskog aspekta. Nije to samo nepostojanje strogog lockdowna i nenosenje maski, nego pre svega poziv svim zaposlenima da ostanu kod kuce ako se osecaju i najmanje bolesni. Znaci licna procena da li si prehladjen ili ti nesto drugo fali, i mozes da ostanes kuci neograniceno dugo, bez lekarske potvrde da si bolestan, s 80% plate. Prva nedelja na teret poslodavca, kasnije socijalno, plus sto je ukinut onaj prvi dan koji je u normalnim okolnostima neplacen. Znaci naknada od prvog dana, i mozes to da ponavljas do mile volje, svaki drugi dan, i niko ti nista ne moze. Naravno da poslodavci ne zele da rizikuju i placaju visenedeljna bolovanja nad kojima nemaju kontrolu, i zato vec u maju krece zatvaranje delatnosti i otpustanje ljudi.

Pa ja i nisam ulazila u detalje Svedskog modela, nego koristim samo kao metaforu za nepostojanje lockdowna, sve ostalo bi mozda bilo podlozno kritici u Svedskoj. Recimo to sto pominjes sa radnicima je totalna glupost. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Vidi ja sam nakon mesec dana lockdowna tvrdila da lockdown nema smisla, ne zato sto sam protiv svih mera nego sto sam, sagledala sve cinjenice i videla posledice.

Nije confirmation bias da sad malo po malo dosta strucnjaka pise da je lockdown bio nepotreban ili pogresan. 

Znaci ja citam sve i uzimam u obzir, ti si odlucio da prihvatis jednu varijantu a ja kazem postoje i druge, a ti mi kazes da je to confirmation bias. Pa nije, zato sto ja ne iskljucujem da ti mozda nisi u pravu, ali mozda su i oni drugi.

 

Ne volim ni ja lockdowns (mada ko ih voli). I ja sam mislio kao ti neko vreme, i u stvari i dalje mislim da su u nekim slučajevima unsustainable. Ono što me nateralo da pomislim drugačije je situacija u NZ. Imali su strict lockdown oko 6-8 nedelja valjda da dostignu eliminaciju, a posle toga sve je išlo normalno. Restorani/klubovi/itd itd. Ekonomski su prošli mnogo bolje od zemalja koje nisu imali lockdown (do nedavnog pojavljivanja). Slično je i ovde u Australiji, virus se nije razbuktio. GDP je pao 7% ali mnogo bolje nego u drugim zemljama, uključujući Švedsku. 

 

Ovaj deo je ključan:

https://www.crikey.com.au/2020/09/08/lockdown-victoria-roadmap/

 

... much of the business community and its shills like Jennifer Westacott, don’t get is that removing lockdown is not going to restore confidence: only when people are no longer concerned about the risk of dying, or infecting a loved one, will they lose their caution and start spending.

 

Naravno, nije USA Novi Zeland pa ne mogu da idu na eliminaciju. Čak i Novi Zeland ima problema sa eliminacijom (dovoljan je JEDAN propust i piši propalo), kamoli neka veća zemlja sa velikom granicom. Ali kada se virus otme kontroli, onda nemaš baš mnogo izbora sem lockdown-a. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

 

Pa ja i nisam ulazila u detalje Svedskog modela, nego koristim samo kao metaforu za nepostojanje lockdowna, sve ostalo bi mozda bilo podlozno kritici u Svedskoj. Recimo to sto pominjes sa radnicima je totalna glupost. 


Ali ako uzimas Svedsku kao ”metaforu za nepostojanje lockdowna” ili bilo kakav primer na tu temu, onda moras znati sve okolnosti. Nije, dakle, receno ljudima da slobodno idu na posao i gde im se cefne, nego se sve vreme, i dan danas, ponavlja da se ne ide na posao i bilo gde drugde ako se osecas i najmanje bolestan. To ukljucuje i kijavicu, stomacne probleme, bilo sta. Znaci, 80% plate i bez lekarske potvrde, pa boluj koliko sam procenis da treba. Ta mera je trebalo da zameni lockdown, ali je za razliku od njega, i dalje na snazi. Za sada vazi do nove godina, za posle ce se videti. 
Slicno je i sa osnovnim skolama i vrticima koji su, za razliku od srednjih skola i univerziteta, sve vreme bili otvoreni. Svaki roditelj je mogao u bilo kom trenutku biti pozvan da pokupi dete zato sto se zakasljalo ili ima temperaturu. I to odmah, a ne posle radnog vremena. Takodjer uz naknadu kao za bolovanje, neograniceno dugo i bez lekarske potvrde.

Zahvaljujuci tim merama je izbegnut lockdown, bez njih bi bilo kao i u drugim zemljama. Logika na koju se Tegnel sve vreme poziva je u tome da lockdown kad-tad mora da se prekine (sto se i pokazalo), a ovo s naknadama za bolovanje moze da traje dok god postoji potreba. Ali jasno ti je da to znaci jednako velik udar na poslodavce, jer neposredno ili posredno, oni snose veliki teret toga. Pad svedskog GDPa je dobrim delom posledica toga, ne samo lockdowna u okruzenju. 
Vazno je ovo znati ako se vec govori o svedskoj non-lockdown strategiji. Lockdowna nije bilo jer postoje druge mere koje bi trebalo da sprece sirenje zaraze. Te mere ne mozes jednostavno aplicirati na zemlje koje nemaju jak welfare i reci, ako moze Svedska, zasto ne moze bilo ko drugi? Svedske mere kostaju privredu jednako, ako ne i vise, kao lockdown. Koliko tacno, pokazace vreme. Za sada je mrtva trka - Svedska je trenutno druga u Evropi po broju zarazenih na milion stanovnika, tek nesto bolja po broju mrtvih. Pad GDPa 8,6% nezaposlenost 9,4%.
Slozices se (valjda) da to bas i nisu rezultati za ponos i diku. Tim pre sto je lockdown uglavnom proslost, a svedske mere su i dalje na snazi, kraj im se ne vidi. 

Link to comment
Share on other sites

Ko garantuje da ce restorani uopste moci da nastave rad posle tolikog lockdowna, npr u Melburnu? Koliki su to finansijski gubici od pocetka pandemije? Da ne pricam da nece ponovo da otvaraju da bi za 7 dana ponovo zatvarali. Gde su hoteli, hosteli....Njima trebaju  turisti, putnici iz inostranstva. Koga  sada da smestaju u hotele, covid zarazene???

 

Taj NZ je isto krenuo pricu da im je virus usao preko smrznutih  pogacica, samo rasirili paniku da svako ko kupi smrznuto povrce treba da brine da li ce koronu da dobije. A to je posledica lazne price pobedili smo koronu, nemamo slucajeva. Ne nemate registrovanih slucajeva, velika razlika.

 

Da slusao sam onog Andrewsa iz VA, totalni lockdown da bi posle mogli da skroz otvorimo i da se vise ne zatvaramo. A ko to garantuje da opet nece biti rasta slucajeva na primer u Decembru??? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Darko said:

 

Naravno, nije USA Novi Zeland pa ne mogu da idu na eliminaciju. Čak i Novi Zeland ima problema sa eliminacijom (dovoljan je JEDAN propust i piši propalo), kamoli neka veća zemlja sa velikom granicom. Ali kada se virus otme kontroli, onda nemaš baš mnogo izbora sem lockdown-a. 

Pa i sam priznajes da je to neuporedivo, ostrvska zemlja sa malo stanovnika daleko od bilo cega, u USA samo godisnje pretrci granicu par stotina hiljada ilegalaca, a kamoli da uzmes u obzir povrsinu i broj stanovnika. 

To objasnjenje kako je lockdown super sam cula i od onih koji kazu "vidi kako je to uspelo u Kini", ma malo sutra, koja demokratska zemlja moze da primeni kineski sistem?

Cak i Danska koja je nakon lockdowna imala odlicne rezultate - virus cveta ponovo.

Mi imamo u USA drzave koje nisu imale lockdown, nego samo maske, mere distanciranja, smanjena okupljanja, i prosli bolje od onih sa lockdownom.

 

12 hours ago, vilhelmina said:


Ali ako uzimas Svedsku kao ”metaforu za nepostojanje lockdowna” ili bilo kakav primer na tu temu, onda moras znati sve okolnosti. Nije, dakle, receno ljudima da slobodno idu na posao i gde im se cefne, nego se sve vreme, i dan danas, ponavlja da se ne ide na posao i bilo gde drugde ako se osecas i najmanje bolestan......

Vazno je ovo znati ako se vec govori o svedskoj non-lockdown strategiji. Lockdowna nije bilo jer postoje druge mere koje bi trebalo da sprece sirenje zaraze. Te mere ne mozes jednostavno aplicirati na zemlje koje nemaju jak welfare i reci, ako moze Svedska, zasto ne moze bilo ko drugi? Svedske mere kostaju privredu jednako, ako ne i vise, kao lockdown. Koliko tacno, pokazace vreme. Za sada je mrtva trka - Svedska je trenutno druga u Evropi po broju zarazenih na milion stanovnika, tek nesto bolja po broju mrtvih. Pad GDPa 8,6% nezaposlenost 9,4%.
Slozices se (valjda) da to bas i nisu rezultati za ponos i diku. Tim pre sto je lockdown uglavnom proslost, a svedske mere su i dalje na snazi, kraj im se ne vidi. 

Prvi paragraf - pa sta i nama se govori da ne idemo na posao, iako smo imali lockdown, i dalje gomila stvari ne radi. Jedina razlika je ta prica sa platama ako si bolestan, mi samo radimo od kuce. Zato sam ti i prethodno rekla da je tesko porediti Svedsku nezaposlenost sa drugima u EU jer postoje razlike.

 

Drugi paragraf - poredis stvarno besmislene stvari, sad je nezaposlenost an tom nivou, i nasa je sad na tom nivou, ali nakon lockdowna gde je bila 16% - znaci par meseci katastrofe pa onda kad smo se vratili na nesto slicno Svedskoj imamo iste rezultate, cemu je onda sluzilo 3 meseca totalnog zatvaranja? 

Danas citam kaze svedska samo 13 na ventilatoru a vec danima samo par umrlih dnevno. Na kraju krajeva i samo jedan peak zar ne? 

To opet ne znaci da neke od mera u Svedskoj nisu dobre, znaci ne kazem da je Svedski model idealan, samo je bolji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Pa i sam priznajes da je to neuporedivo, ostrvska zemlja sa malo stanovnika daleko od bilo cega, u USA samo godisnje pretrci granicu par stotina hiljada ilegalaca, a kamoli da uzmes u obzir povrsinu i broj stanovnika. 

Naravno, gde sam rekao da je uporedivo? Nigde nisam rekao da USA treba da ide na strategiju eliminacije - nego da lockdowns u ponekim slučajevima imaju svoju svrhu. 

 

Na žalost, kada se virus toliko proširi i bolnice počnu da se pune, onda nemaš mnogo izbora od lockdown-a. Cela fora sa maskama je da se ne dođe to te situacije. Da smanjiš zaraze tako da život može da se razvija koliko toliko "normalno". Maske rade tako što svako ili velika većina ih nosi. Your mask protects me and my mask protects you. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ras kass said:

Taj NZ je isto krenuo pricu da im je virus usao preko smrznutih  pogacica, samo rasirili paniku da svako ko kupi smrznuto povrce treba da brine da li ce koronu da dobije. A to je posledica lazne price pobedili smo koronu, nemamo slucajeva. Ne nemate registrovanih slucajeva, velika razlika.

Nije NZ pokrenuo tu priču, ne znam odakle ti to. Sećam se da je vlada govorila da je nov talas došao ili iz zajeba hotelskog karantina ili kontaktom sa inficiranim u luci. Novi Zeland je imao manje više normalan život poduže vreme, tako da su ti restorani radili blizu 100% kapaciteta za razliku od mnogih u drugim zemljama. Ekonomski rezultati govore sami za sebe.

 

Ne bih da se ponavljam pošto sam već pisao o elimination vs suppression na drugoj temi. Eliminacija ima svoje vrline i mane i ne može da se primeni u svakoj situaciji. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Naravno, gde sam rekao da je uporedivo? Nigde nisam rekao da USA treba da ide na strategiju eliminacije - nego da lockdowns u ponekim slučajevima imaju svoju svrhu. 

 

Na žalost, kada se virus toliko proširi i bolnice počnu da se pune, onda nemaš mnogo izbora od lockdown-a. Cela fora sa maskama je da se ne dođe to te situacije. Da smanjiš zaraze tako da život može da se razvija koliko toliko "normalno". Maske rade tako što svako ili velika većina ih nosi. Your mask protects me and my mask protects you. 

Medjutim nama se nijednog trenutka nije desilo da su bolnice bile pune, ni blizu. Maske ok, ali zasto je uveden lockdown 3 meseca, iako su bolnice bile prazne?

Ti sad pricas o maskama a pricali smo o lockdownu. Veoma prosto pitanje, zasto nisu rekli maske i distanca, i ogranicena okupljanja, sa tim se savrseno slazem kao preventivna mera, ali zasto je sve zatvoreno i mi zaglavili u kucama - 5 meseci? Da bi na kraju otvorili neke stvari dobili navalu slucajeva i sad kao - pa dobro lockdown nije bio resenje...

Pa ja sam to mogla da ti kazem nakon mesec dana lockdowna. Znaci nista se ne bunim sto su prvih mesec dana to probali, nisu znali...ali nakon toga, 5 meseci...i jos uvek nam tvrde kako stvari treba da budu zatvorene, recimo kao NYC koji i dalje insistira na lockdownu, 6-7 meseci? Pa koliko mozes da unistis ekonomiju iz politickih razloga.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

A sta je trebao da radi, da ih tera na posao po cenu da pomre ko zna koliko ljudi? 

 

Pa Tramp je to radio iz politickih razloga da sacuva svoju guzicu i "odlican" mu je rezultat, 200k mrtvih. 

Ma ajde, prvo ni ne znamo tacno koliko je umrlo, ali ajde da koristimo zvanicne cifre.

Drugo Tramp je poceo da prica o otvaranju nakon preko 1.5 meseca lockdowna.

Trece ajde da pogledamo gde je u USA najvise umrlih - tamo gde je bio najgori i najduzi lockdown.

 

NY- lockdown jos uvek traje sa smanjenim merama: umrlih 33k

NJ - koliko su oni popustili lockdown?: umrlih 16k

PA - lockdown jos postoji sa smanjenim merama: umrlih 7.8k

CA - lockdown jos uvek sa smanjenim merama: umrlih 14k

MI - jedan od najostrijih lockdowna popusten u junu (skoro 3 meseca): umrlih skoro 7k

IL - otvaranje u junu: umrlih skoro 8.5k

 

Ukupno zvanicno umrlih u USA 190k od toga 85k u 6 drzava od 50 (45% ukupno umrlih u USA), od kojih je svaka imala tezak oblik lockdowna. Tih 6 drzava cine skoro 30% stanovnistva.

Koliko njih na vlasti imaju Demokrate koji su odlucivali o merama, a ne Trump? svi

 

Sta jos imamo u top 10 po broju smrti, republikanske MA, TX, GA i FL, ukupno umrlih oko 41k, na nesto preko 20% stanovnika. Inace i one su imale lockdown.

Sad mi objasni kako je to Trampova krivica jer je "to radio iz politickih razloga" tj terao ljude na posao?

 

Jesam propustila nesto ili slika nije jasna, da je lockdown bio besmislen. Inace, otprilike vise od 50% umrlih je za vreme dok su te drzave imale lockdown.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

 

Danas citam kaze svedska samo 13 na ventilatoru a vec danima samo par umrlih dnevno. Na kraju krajeva i samo jedan peak zar ne? 

To opet ne znaci da neke od mera u Svedskoj nisu dobre, znaci ne kazem da je Svedski model idealan, samo je bolji.


”Samo” par umrlih dnevno sada imaju i druge eu zemlje, nije to nikakav svedski uspeh. A ”samo” jedan peak znaci da je pre i posle njega dnevni broj obolelih konstantno visok, sto dalje znaci da je Svedska i dalje u vrhu evropske liste. Samo turisticka Spanija ima vise obolelih po glavi stanovnika. Isto vazi i za broj nezaposlenih - sve ih je vise, jer ljudima istice zakonski rok za otkaz. Znaci, nije bilo naglog rasta zbog lockdowna, pa posle oporavak, nego imas konstantni pad ekonomije i konstantni rast nazaposlenosti.

 

Ali ti bas resila da dokazes nedokazivo, pa to ti je.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, vilhelmina said:


”Samo” par umrlih dnevno sada imaju i druge eu zemlje, nije to nikakav svedski uspeh. A ”samo” jedan peak znaci da je pre i posle njega dnevni broj obolelih konstantno visok, sto dalje znaci da je Svedska i dalje u vrhu evropske liste. Samo turisticka Spanija ima vise obolelih po glavi stanovnika. Isto vazi i za broj nezaposlenih - sve ih je vise, jer ljudima istice zakonski rok za otkaz. Znaci, nije bilo naglog rasta zbog lockdowna, pa posle oporavak, nego imas konstantni pad ekonomije i konstantni rast nazaposlenosti.

 

Ali ti bas resila da dokazes nedokazivo, pa to ti je.

Sta je nedokazivo? Da mi sa 3 meseca striktnog lockdowna i sad jos 3 meseca samo malo ublazenog imamo gori rezultat od Svedske? Bas nedokazivo.

A da u Evropi ima vise umrlih po milion populacije od Svedske u UK, Belgiji, Italiji i Spaniji, a da je malo iza Svedske Francuska. Uzasni rezultati.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Medjutim nama se nijednog trenutka nije desilo da su bolnice bile pune, ni blizu. Maske ok, ali zasto je uveden lockdown 3 meseca, iako su bolnice bile prazne?

Znaci lockdown je uradio svoje. Niste imali mnoštvo mrtvih kao neki drugi gradovi. Takođe, zaboravljaš da nije bilo dovoljno maski tada, US jednostavno nije bio spreman za pandemije. Jedan plus za lockdown što je kupio vreme da se zdravstvo i ljudi bolje spreme za ovo. 

 

54 minutes ago, Angelia said:

NY- lockdown jos uvek traje sa smanjenim merama: umrlih 33k

NJ - koliko su oni popustili lockdown?: umrlih 16k

PA - lockdown jos postoji sa smanjenim merama: umrlih 7.8k

CA - lockdown jos uvek sa smanjenim merama: umrlih 14k

MI - jedan od najostrijih lockdowna popusten u junu (skoro 3 meseca): umrlih skoro 7k

IL - otvaranje u junu: umrlih skoro 8.5k

Pravo pitanje je koliko bi bilo mrtvih da nije bilo lockdown-a. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ma ajde, prvo ni ne znamo tacno koliko je umrlo, ali ajde da koristimo zvanicne cifre.

Drugo Tramp je poceo da prica o otvaranju nakon preko 1.5 meseca lockdowna.

Trece ajde da pogledamo gde je u USA najvise umrlih - tamo gde je bio najgori i najduzi lockdown.

 

NY- lockdown jos uvek traje sa smanjenim merama: umrlih 33k

NJ - koliko su oni popustili lockdown?: umrlih 16k

PA - lockdown jos postoji sa smanjenim merama: umrlih 7.8k

CA - lockdown jos uvek sa smanjenim merama: umrlih 14k

MI - jedan od najostrijih lockdowna popusten u junu (skoro 3 meseca): umrlih skoro 7k

IL - otvaranje u junu: umrlih skoro 8.5k

 

Ukupno zvanicno umrlih u USA 190k od toga 85k u 6 drzava od 50 (45% ukupno umrlih u USA), od kojih je svaka imala tezak oblik lockdowna. Tih 6 drzava cine skoro 30% stanovnistva.

Koliko njih na vlasti imaju Demokrate koji su odlucivali o merama, a ne Trump? svi

 

Sta jos imamo u top 10 po broju smrti, republikanske MA, TX, GA i FL, ukupno umrlih oko 41k, na nesto preko 20% stanovnika. Inace i one su imale lockdown.

Sad mi objasni kako je to Trampova krivica jer je "to radio iz politickih razloga" tj terao ljude na posao?

 

Jesam propustila nesto ili slika nije jasna, da je lockdown bio besmislen. Inace, otprilike vise od 50% umrlih je za vreme dok su te drzave imale lockdown.

 

Koga zmija ujede i zabe se boji.

 

1. Virus u NY i NJ je imao pick u martu i aprilu

2. Virus u TX, CA i FL ima pick 4 meseca kasnije

 

Ako to tebi nista ne znaci, ja ne znam sta bih ti rekla.

 

Guras li guras tu pricu svi budale, Tramp super. Da su sve otvorili i imali duplo vise zrtava, eto tebe da nam objasnis neukima kako demokrate pobise narod... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

 

Pravo pitanje je koliko bi bilo mrtvih da nije bilo lockdown-a. 

Nemam pojma sta ti znaci "lockdown uradio posao niste imali mrtvih" kad sam ti upravo navela da u drzavama sa najstrozim lockdownom umrlo najvise.

 

A za ovo drugo, pa evo te 4 drzave su Republikanske imale su krace i lakse lockdownu, valjda mogu da zakljucim da bi bilo slicno njima?

Ili da se uporedim sa onima koje uopste nisu imale lockdown, veruj mi rezultati bi bili bolji, 3X bolji. Oni su bukvalno pratili svedsku.

5 hours ago, Baby said:

 

Guras li guras tu pricu svi budale, Tramp super. Da su sve otvorili i imali duplo vise zrtava, eto tebe da nam objasnis neukima kako demokrate pobise narod... 

Moraces sama da se pobrines za svoju opsednutost Trampom. Ja stvarno ne znam kako da pricam o necemu sto nema veze sa Trampom, a da ti svaki post ubacis trampa nekako.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma sta ti znaci "lockdown uradio posao niste imali mrtvih" kad sam ti upravo navela da u drzavama sa najstrozim lockdownom umrlo najvise.

 

 

Znaci ti teras i uopste ne citas, niti te interesuje.

 

Virus je udario igrom slucaja u pocetku pandemije u eto, demokratsku drzavu, pritom najgusce naseljenu. Radili su po savetima epidemiologa, lecili onako kako su mislili da ce biti efikasno. Dok je virus stigao u druge drzave, nebitno, plave ili crvene, vec su znali koji je najefikasniji nacin da lece a smrtnost bude manja. 

 

A ti ajd sada, pisi o plavima, crvenima... i totalno eliminisi sve ostale podatke da bi uokvirila ono sto hoces da porucis....

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Baby said:

 

Znaci ti teras i uopste ne citas, niti te interesuje.

 

Virus je udario igrom slucaja u pocetku pandemije u eto, demokratsku drzavu, pritom najgusce naseljenu. Radili su po savetima epidemiologa, lecili onako kako su mislili da ce biti efikasno. Dok je virus stigao u druge drzave, nebitno, plave ili crvene, vec su znali koji je najefikasniji nacin da lece a smrtnost bude manja. 

 

A ti ajd sada, pisi o plavima, crvenima... i totalno eliminisi sve ostale podatke da bi uokvirila ono sto hoces da porucis....

Alo jedini razlog zasto sam ti pomenula plave i crvene je zato sto si tvrdila da je to Trampov rezultat, a to nije tacno.

Poenta uopste nije bila u tome, nego sto su drzave sa najgorim rezultatima svaka imala lockdown, i to uglavnom extremni, a da im je za vreme lockdowna umrlo vecina ljudi, a ne nakon istog.

Znaci samo ti guras Trampa tamo gde mu mesto nije.

 

Raspravljamo lockdown i da li je i kako imao efekta, a ne US politiku.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...