Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

1 hour ago, Referent said:

Pošto se ič ne razume u ekonomiju, interesuje me kolika pomoć bi privatnicima bila da za vreme ovog sranja zaposlenima ne uplaćuju doprinose ili makar minimalne i kolika bi to rupa u budžetu bila za državu? 

 

minimalac porezi i doprinosi su ti 50,000  dinara po čoveku,  pa broj ljudi  zaposlenih u preduzeću.  al to je jedan od troškova,  gde su tu porezi na dobit zakupi  komunalne takse i ostali nameti koje treba izbirivati, a koji nisu mali.

I ovde će da najebu mali i mikro  jer ih pola nema da plati ove nate koje sam nabrojao, a da ne rade.


a in other news:

 

Quote

„Glavna sestra je rekla da idemo kući i to je bilo to. Posle nas je telefonom zvao epidemiolog i anketirao. Nikakvo rešenje o bolovanju nismo dobili“, navodi jedan od radnika KC-a koji je želeo da ostane anoniman.

Direktor ove zdravstvene ustanove Zoran Radovanović potvrdio je za CINS priču medicinskog osoblja, ali, kako objašnjava, nije u pitanju samostalna odluka Kliničkog centra, već je takav Zakon o zdravstvenom osiguranju.

Naime, prema ovom zakonu i mišljenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, oni koji su u izolaciji tretiraju se kao da su na bolovanju i sledi im 65% od prosečne zarade.


https://www.cins.rs/smanjuju-se-plate-zdravstvenim-radnicima-u-samoizolaciji/?fbclid=IwAR1qHQ4x9N3T355oXhgzRF5eMJoP8F2am3emq7qH5h64nPzF4xZJVisgB8M

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

minimalac porezi i doprinosi su ti 50,000  dinara po čoveku,  pa broj ljudi  zaposlenih u preduzeću.  al to je jedan od troškova,  gde su tu porezi na dobit zakupi  komunalne takse i ostali nameti koje treba izbirivati, a koji nisu mali.
 

 

Upravo tako. Evo primera koliko recimo kosta i koliko je pomoc koju je AV naveo kap u moru. 

Otvorio sam firmu 1.1.2018. Na kraju godine mi je dobit bila 3m RSD. Placam prostor 10EUR kvm i imam 10 zaposlenih koje placam u proseku 80.000RSD. Ulozio sam u neku opremu recimo 20.000EUR. 

Dakle moj troskovnik izgleda: 

- Plate neto 800.000. Troskovi oko 500.000 mesecno. Preneseno u EUR 6700+4200. 

- Prostor je 150kvm, dakle nekih 1500EUR mesecno

- Oprema neka se amortizuje 3 godine, dakle to je oko 550EUR mesecno

- Na to ide jos nekih 500EUR fiksnih troskova mesecno (knjigovodstvo, struja, PKS, infostan...).

- Porez na dobit placam oko 400EUR mesecno. 

 

Dakle, mene mesec dana kosta oko 14000 EUR. Sad se vratimo na pocetak: moja cela dobit je oko 25000EUR. Drzava meni hoce da pomogne sa 4200EUR (znajuci drzavu ona ce to da ODLOZI, ne i da OTPISE). Ja mogu da prezivim 2 meseca, a onda fiksan trosak moram da pretvaram u varijabilni. Prva stvar koja ide su zaposleni. 

 

Drzava mi ne treba da mi da tih 4000EUR, treba mi da se period oporavka skrati sa 12 na 6 meseci.  

 

 

 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Drzava mi ne treba da mi da tih 4000EUR, treba mi da se period oporavka skrati sa 12 na 6 meseci.  

 

naravno,  ali ti i ja smo zli privatnici  koji smo ko zna koliko kolko pokrali i od radnika i od države, pa šta smo se stisli nećemo da na lepe oči plaćamo poreze doprinose, i plate radnicima...    msm takav ti je narativ u narodu, godinama brižljivo negovan i uzgajan...  i onda se čudimo kako daje privredi ukupno 0 dinara pomoći,  tj tera nas u gubitak.


ovo će biti pakao za mala i mikro preduzeća koja nemaju akomuliran neki kapital da mogu da iznesu ovo bez problema...  ja sam miran narednih  godinica dana, samo što mi ne poada na pamet da ja sam sebe teram u gubitak.

ili se radi full  ili  ne radimo u opšte  i to je to.  Ko nema da plati  ne saradjujemo više i to je to.  prosta matematika.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stoned Laki21 said:

naravno,  ali ti i ja smo zli privatnici  koji smo ko zna koliko kolko pokrali i od radnika i od države, pa šta smo se stisli nećemo da na lepe oči plaćamo poreze doprinose, i plate radnicima...    msm takav ti je narativ u narodu, godinama brižljivo negovan i uzgajan... 

Na kanalu ,,Balkan Info" zaluta i po neki dobar sagovornik ,  boldovanu temu je Voja Žanetić lepo opisao.

Preporuka za gledanje.

Link to comment
Share on other sites

Sad citam vest da ce Mali i Cadez sutra predstaviti paket mera za privredu.

U subotu je bilo da ce psiho “sutra” prestaviti paket mera.

Sinoc je bilo da ce psiho opet “sutra” predstaviti paket mera.

Danas je opet “sutra”...zli jezici bi rekli da se u tom paketu nesto menja svaki dan, da ne kazem da pojma nemaju sta rade.

Edited by Klipan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Shvatam vasu nervozu da se predstave te 'mere', ali shvatite da smo daleko od 'mirne luke', stvari se menjaju svakog sata a ne svakog dana. Ovde ni daleko ozbiljnije ekonomije I strucnjaci nemaju odgovore. Moramo da budemo strpljivi, znam da je to lako reci, ali to je I jedini ispravni put. U ovom trenutku zaletati se nekim merama ili obecanjima moze biti kontraproduktivno I sasvim neozbiljno. 

Bez neke ozbiljnije sece u javnom sektoru, tipa 5% smanjenje plata i 22% pdv (lupam) mi tesko ovo mozemo da izguramo. A izbori su ante portas.

Strpljenja drugari, da prvo ovom cudu vidimo ledja. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klipan said:

Sad citam vest da ce Mali i Cadez sutra predstaviti paket mera za privredu.

U subotu je bilo da ce psiho “sutra” prestaviti paket mera.

Sinoc je bilo da ce psiho opet “sutra” predstaviti paket mera.

Danas je opet “sutra”...zli jezici bi rekli da se u tom paketu nesto menja svaki dan, da ne kazem da pojma nemaju sta rade.

 

 

Sutra zadnji dan za zarade februarske da se plate, pa čekaju da vide šta će da se desi... klošari šibicari su to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da mi neko objasni iz koje slamarice lik misli da izvuce 500 miliona evra za punoletne gradjane? Pritom penzosima 4000 pred izbore, medicinarima povecanje, da ne spominjem partijsku kamarilu po drzavnim preduzecima... il nam stvarno ide bolje nego sto pricaju il lazu. 

 

 

@sreta-steta

 

Jel ima neko mesto u tvojoj firmi delujes ko posten poslodavac😄

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Tamburinjo said:

Da mi neko objasni iz koje slamarice lik misli da izvuce 500 miliona evra za punoletne gradjane? Pritom penzosima 4000 pred izbore, medicinarima povecanje, da ne spominjem partijsku kamarilu po drzavnim preduzecima... il nam stvarno ide bolje nego sto pricaju il lazu. 

 

 

 

Imaju oko 400 miliona od prodaje Komercijalne banke, prodace jos Telekom, EPS ne verujem. Dicice neki kredit od Kineza. I to je to. Nije to neki novac koji ne moze da se skupi, sta vise, vrednost ovog paketa mera je prilicno mala. 

 

Druga stvar je kakve su to mere, o tome nekom drugom prilikom... 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da nadjem na netu ali Mali je pre x meseci pricao o nekom fondu za slucaj krize u kome imamo oko 800miliona evra i da isti raste, e sad sta je to tacno pojma nemam. Ako se neko seca te price mozda bolje zna da li je to samo fora ili stvarno imaju nekakav crni fond.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Stoned Laki21 said:

minimalac porezi i doprinosi su ti 50,000  dinara po čoveku

Ne bas. Manje je... ali ne menja mnogo poentu. Minimalac je koliko sada, 24.000? Bruto1 je oko 32.000 a Bruto2 je oko 37.500dinara. Dakle drzava umesto da dobije 13.500dinara mesecno od svakog radnika, davace 24.000dinara zaposlenima i racunace da su im placeni doprinosi i porezi... 

 

5 hours ago, Tamburinjo said:

Da mi neko objasni iz koje slamarice lik misli da izvuce 500 miliona evra za punoletne gradjane?...

 

image.jpeg.c138d3d297edf5df8bd60096f987272f.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, MetalHead said:

Ne bas. Manje je... ali ne menja mnogo poentu. Minimalac je koliko sada, 24.000?

 

30k ti je minimalac sad (172.54 din/h)

 

Ovo tvoje su prošlogodišnje cifre.

 

Suštinski mala privreda, one man timovi i slični mikro i mali preduzetnici i preduzeća nek kupuju čvršći konopac dok je vreme...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Пробао да наручим роштиљ кућна достава и од прилике сваки десети ради, односно јавља се на телефон. Не знам јел и они подпадају под ресторане или једноставно немају рачуна да раде у ово време ? Кућна достава ради тако да то није проблем.

Link to comment
Share on other sites

KZN ukratko

 

- Mali briše bulju lovom, toliko smo jaki

- Svima pare, firmama pare, pojedincima pare

- Keš iz budžeta, keš iz domaćeg zaduživanja i stranog zaduživanja

- Čadež zgutao loš spid

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Privredna komora.

Najparazitskija, najneproduktivnija grupa gradjana u Srbiji.

Najozbiljnija aktinost je skuplja ke clanarine i organizovanje raznih seminara, B2B skupova sa simbolicnom kotizacijama od 3457 eura za tri dana.

Kada ih pitas za neko misljenje o necemu, bilo cemu, nakon sest mesci se zahvale na interosovanju i kazu da ce se javiti cim obezbede informaciju.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2020 at 11:24 PM, CLakiSH said:

Nisam ga slusao, ali ovako po komentarima izgleda da cemo plandovati mesec, dva, dobiti neku kesovinu i onda imati ponovo najveci rast u Jevropi?

Jebemliga, ne izgleda lose.

Dobro sam ja rekao

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...