Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

On 3/17/2020 at 5:39 PM, CLakiSH said:

NBS donela moratorijum na rate kredita i za fizicka lici i za privredu u trajanju od 90 dana.

Pametan potez, Jorgovanka rulz.

 

Pravnici, moze li ovo ovako, moraju li banke da se sloze ili je ovo ok u kontekstu vanrednog stanja?

 

Obavazeujuca odluka, sve banke ce u naredna tri dana (dakle do petka) morati da na sajtu objave da se stavlja moratorijum na sve kredite (fizickih i pravnih lica, ukljucujuci preduzetnike i poljoprivrednike) a onda ce ta lica imati 10 dana da se izjasne ako to ne zele. Svako ko se ne izjasni u tom periodu ce automatski dobiti moratorijum od 90 dana (dakle u tom periodu ne placa ni kamatu ni glavnicu i nema naknadnog zaracunavanja zatezne kamate).

 

On 3/17/2020 at 7:13 PM, NMX said:

 

Pričamo o virusu koji je nov i apsolutna nepoznanica. Pričamo o virusu koji je uveo najteže mere izolacije kakve Evropa ne poznaje posle ww2. Pričamo o virusu koji je doveo do otvorenog fajta među članicama EU i udario u temelje unije. Pričamo o virusu zbog koga je druga ekonomija sveta STALA na dva i po meseca. Pričamo o virusu zbog koga privrede gube milijarde dolara, takmičenja čija je vrednost veća od našeg GDPa se otkazuju kao termin na basketu iza zgrade. Pričamo o virusu koji pomera za godinu dana EP u fudbalu i odlaže teniske slemove. VIrusu koji nije ništa nalik onome što naučnici znaju do sada (danas imaš vesti iz Singapura o drugom talasu, neki dan iz kine o ponovnom zatvaranju delova Hubeia). Virusu koji je na samom početku godine, ako se momentalno ne zaustavi (a neće) oterati svetsku ekonomiju u recesiju a sirotinjske zemlje u pakao likvidnosti. 

 

I onda ti kažeš da ne treba dozvoliti da se slika medijski iskrivi jer eto, 150k ljudi umre svaki dan. 

 

2019. godina je bila fantastična što se tiče ekonomije. Kao rezultat toga DOW i S&P su ovog januara imali all time rekorde. Održala se sva 4 slema. Održalo se SP u basketu. Putovalo se.

 

SVE ONO ŠTO NEĆE OVE GODINE. 

 

A i dalje je umiralo 150k ljudi svaki dan. Eto ti logika. Al da, da ne krivimo medijsku sliku jer je sve stvar prezentacije.

 

Jeste stvar prezentacije ali pogrešne, kakvu si napravio. 

 

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. Zbog toga, iako generalno nisam pristalica teorija zavera, ovako globalno jedinstvo u unistavanju ekonomije zarad tako malog kratkorocnog dobitka (par hiljada zivota, i to uglavnom starije populacije koja svakako ne bi izdrzala jos mnogo godina) mora imati neku mnogo mraciju pozadinu (meni deluje ovo prosto kao test sirokih razmera kojim pokusavaju da utvrde koliko tesko bi bilo generalnu populaciju degradirati i prosto joj oduzeti prava, kao u doba Hitlera). Ovo ce biti vidljivo tek kad sve ovo prodje, a verujem da ce vecina onih koja je aplaudirala ovim merama i oduzimanju slobode ljudima shvatiti koliko je doprinosila pogresnoj propagandi. I ne, ne trolujem temu, vec je ovo segment koji jako malo ljudi uzima u obzir i zato ce nas verovatno mnogo skupo kostati u bliskoj buducnosti. Ja bih najiskrenije voleo da nisam u pravu...

 

 

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Green23 said:

Ovo nema veze sa državom, jer ipak nismo toliko bogati kao Danska, da može tri meseca da pokriva 3/4 plata u privatnom sektoru, za ovo je kriv taj moron koji ih je otpustio. Koji god privatnik nema 2-3 meseca da plaća svoje radnike, makar i 70%, bez da zaradi dinara, u tom poslu nešto ne valja, nego jednostavno mnogi ne žele.

 

Ima mnogo takvih firmi.... mnogo vise nego sto se misli. 

 

75% aviokompanija moze u maju vec u stecaj. 

 

Zivot ce stati na dva meseca.... nakon toga ide kolaps ekonomije nezaposlenost, strajkovi, bankroti... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Romantik said:

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. Zbog toga, iako generalno nisam pristalica teorija zavera, ovako globalno jedinstvo u unistavanju ekonomije zarad tako malog kratkorocnog dobitka (par hiljada zivota, i to uglavnom starije populacije koja svakako ne bi izdrzala jos mnogo godina) mora imati neku mnogo mraciju pozadinu (meni deluje ovo prosto kao test sirokih razmera kojim pokusavaju da utvrde koliko tesko bi bilo generalnu populaciju degradirati i prosto joj oduzeti prava, kao u doba Hitlera). Ovo ce biti vidljivo tek kad sve ovo prodje, a verujem da ce vecina onih koja je aplaudirala ovim merama i oduzimanju slobode ljudima shvatiti koliko je doprinosila pogresnoj propagandi. I ne, ne trolujem temu, vec je ovo segment koji jako malo ljudi uzima u obzir i zato ce nas verovatno mnogo skupo kostati u bliskoj buducnosti. Ja bih najiskrenije voleo da nisam u pravu...

 

Mislim da strašno grešiš. Ne zato što je svaki život bitan. Jer se sa ostatkom slažem, dugoročno može da uzme više života od tih par hiljada.

 

Problem je što nije par hiljada.

 

Misliš da bi Kina koja ionako ima probleme sa opadanjem stope rasta BDPa marila za par hiljada ljudi koji su tamo ionako broj? Tačno bi im se jebalo... Misliš da bi Kina marila za neko selo koje je kap u onolikom moru? No way. Problem je što je Kina shvatila da to nije par hiljada. Par hiljada je umrlo, uz ONAKVE MERE. Bez onakvih mera, umrlo bi...pa ti proceni. Posebno stare populacije. 

 

Niko ne preduzima ove mere zarad par hiljada života, koliko god surovo zvučalo.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Romantik said:

 

Obavazeujuca odluka, sve banke ce u naredna tri dana (dakle do petka) morati da na sajtu objave da se stavlja moratorijum na sve kredite (fizickih i pravnih lica, ukljucujuci preduzetnike i poljoprivrednike) a onda ce ta lica imati 10 dana da se izjasne ako to ne zele. Svako ko se ne izjasni u tom periodu ce automatski dobiti moratorijum od 90 dana (dakle u tom periodu ne placa ni kamatu ni glavnicu i nema naknadnog zaracunavanja zatezne kamate).

 

 

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. Zbog toga, iako generalno nisam pristalica teorija zavera, ovako globalno jedinstvo u unistavanju ekonomije zarad tako malog kratkorocnog dobitka (par hiljada zivota, i to uglavnom starije populacije koja svakako ne bi izdrzala jos mnogo godina) mora imati neku mnogo mraciju pozadinu (meni deluje ovo prosto kao test sirokih razmera kojim pokusavaju da utvrde koliko tesko bi bilo generalnu populaciju degradirati i prosto joj oduzeti prava, kao u doba Hitlera). Ovo ce biti vidljivo tek kad sve ovo prodje, a verujem da ce vecina onih koja je aplaudirala ovim merama i oduzimanju slobode ljudima shvatiti koliko je doprinosila pogresnoj propagandi. I ne, ne trolujem temu, vec je ovo segment koji jako malo ljudi uzima u obzir i zato ce nas verovatno mnogo skupo kostati u bliskoj buducnosti. Ja bih najiskrenije voleo da nisam u pravu...

 

 

 

Ja se isto strasno brinem za ekonomiju i kako ce to sve proci. Ali moraju ljudi da shvate da ovde ne pricamo o nekoliko hiljada zivota. 

 

Pricamo o milionima.

 

Bez ovih mera broj obolelih i umrlih bi eksponencijalno rastao, a kada bi se to desilo ne bi vise umirali ni samo najstariji, nego i dosta mladjih. 

 

Meni su mere dobre i ponovo, jasno je ka cemu se ide, ali mora postupno, ne moze sve odjednom.

 

Ono sto je strasno je velika ugrozenost ljudi koji rade u trgovinama, kolko sam skapirao niko nema maske, samo rukavice su im dostupne. Oni su izlozeni velikom broju ljudi svakog dana, i bas su u opasnosti da se zaraze. Kako ce u nekom bliskom trenutku biti zatvoreno sve osim apoteka i prodavnica sa namirnicama, jasno je da ih sefovi svesno zrtvuju za malo vise love sad. A bojim se da nece imati sva radnicka prava kad se razbole, a prodavnice prestanu da rade. 

 

I jos jedna stvar: Ana Brnabic je izuzetno glupa osoba, ja me mogu da verujem da je ona premijerka u bilo kojoj zemlji. 

 

Ovaj je pokvaren do srzi, al barem nije toliko glup. I sad se bar nije drao, ona prethodna dva nastupa su bila skandalozna. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, A sad said:

 

Mi nemamo mogucnosti da uradimo kao Holandija i Britanija. Da imamo zdravstvo na njihovom nivou, ja bih prvi zahtevao takav pristup. Medjutim, nas sistem bi se urusio za dva dana sa takvim pristupom. Zbog toga su ovakve mere neminovnost, cak se ide i sporije nego sto bi mozda trebalo. 

Ako se ide sporije, gde je smisao?
Ah da, da javni sektor sačuva plate, i radna mesta, ok.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, A sad said:

 

Mi nismo Evropska Unija, mi smo Srbija. Ovakve mere su neminovnost u Srbiji, ne u EU. Vecina drzava EU ima mogucnost izbora metoda borbe protiv korone, mi nemamo.

 

Pa znam da nismo, nego je do juce bilo da nijedno zdravstvo u svetu ovo ne moze da izdrzi. 

 

5 minutes ago, urosg3 said:

Ako se ide sporije, gde je smisao?
Ah da, da javni sektor sačuva plate, i radna mesta, ok.

 

Nece javni sektor sacuvati plate jer nece biti privrede da to izdrzi. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

 

Pa znam da nismo, nego je do juce bilo da nijedno zdravstvo u svetu ovo ne moze da izdrzi. 

 

 

Nece javni sektor sacuvati plate jer nece biti privrede da to izdrzi. 

hmm, obećao sam čoveku da neću...

Ukoliko imamo činjenicu naoružani vojnici da čuvaju "ustanove" od čega tačno?
Ko napada "ustanove" tačno? Pa da ih brane - oružjem? Ukoliko je virus, super, onda će vojnici da odbrane ustanove, divno, ali ukoliko je to vojničko oružje, a može da ispadne lako da bude baš tako - neefikasno protiv neprijatelja virusa, mora slobodni građanin Srbije da se pita:
Od čega tačno se institucije brane oružjem i vojnicima? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

 

Onda mozes da ocekujes da ljudi upadaju u radnje kao u Venecueli. 

 

Ovamo se siri panika, ali se cude sto ljudi masovno kupuju. 

Ne znamo sta ce biti za dva meseca, ali nam neverovatno sto se pustose radnje i prave zalihe... 

 

Vojska je na ulicama. A valjda postoje načini da se spreči da neko sve kupi u marketu. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

Pa jeste besmislena ako se posmatra izolovano. Ipak kada se pogleda u spektru ostalih mera dobija smisao. Njena svrha je pre svega psiholoske prirode, a predstavlja i dobar osnov za sirenje restriktivnih mera (dalju zabranu kretanja, zatvaranje lokala, trznih centara...) 

Još jednom, a majkemi poslednji put:

Šta sa građanima, koji imaju svoja ustavna prava A ŽIVE OD MOGUĆNOSTI KRETANJA i bez slobodnog kretanja ne mogu da opstanu oni i njihovi poslovi?

A nisu zaštićeni kao zaposleni u javnom sektoru?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Još jednom, a majkemi poslednji put:

Šta sa građanima, koji imaju svoja ustavna prava A ŽIVE OD MOGUĆNOSTI KRETANJA i bez slobodnog kretanja ne mogu da opstanu oni i njihovi poslovi?

A nisu zaštićeni kao zaposleni u javnom sektoru?

Svako ko radi, a nije zaposlen u kockarnicama, kladionicama i ostalim objektima, a koji su "zatvoreni", biće mu dozvoljeno kretanje. Tako sam ja shvatio.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Svako ko radi, a nije zaposlen u kockarnicama, kladionicama i ostalim objektima, a koji su "zatvoreni", biće mu dozvoljeno kretanje. Tako sam ja shvatio.

🙂
daj link da vidim kriterujem 🙂 makar za "ostalim" objektima, ukoliko ostali nisu baš svi ostali.
Na primer, jedna smena u jednoj poliklinici u Beogradu, dobro de - privatnoj, i fancy, i besmislenoj - postaje nepotrebna. Jer je dva sata skraćeno radno vreme (umesto u 21 zaposleni mora kući u 19)
I da vidiš kako se vlasnik presabira, i ojha, ode nekoliko desetina zaposlenih... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

🙂
daj link da vidim kriterujem 🙂 makar za "ostalim" objektima, ukoliko ostali nisu baš svi ostali.
Na primer, jedna smena u jednoj poliklinici u Beogradu, dobro de - privatnoj, i fancy, i besmislenoj - postaje nepotrebna. Jer je dva sata skraćeno radno vreme (umesto u 21 zaposleni mora kući u 19)
I da vidiš kako se vlasnik presabira, i ojha, ode nekoliko desetina zaposlenih... 

 

Sve tačno. Može da se desi da posledice ekonomske recesije odnesu više života, mnogo indirektnije od samog virusa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

 

Zasto bi bilo skraceno radno vreme nekoj poliklinici? 

da ne veruješ:

jer nije javni sektor, eto samo zato.

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Jbg @Constantin..kod nas na krajnjem severu/severo-zapadu (by Hickoktm) sve radi normalno: i trznice i kafici i kladionice. Cak i moja frizerka cepa sve u 16. :wink2:

@urosg3pisi slobodno. Niko nije kriv moderaciji sto nije napravila poseban PDF za ovu situaciju gde bi bilo vise razlicitih tema,pa i one za ekonomske implikacije zbog pandemije i vanrednog stanja. Stoga - "Cepaj,Kolina"!

Hvala Crni!  
Ama obećao sam čoveku da ne ispadnem cava 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zato i kazem da mislim da treba ici na zatvaranje svega sto nije nepohodno za osnovno funkcionisanje jedne drustvene zajednice. Da li postepeno ili kako..ja imam utisak (ili osecaj?) da se vec kasni..
Mada,koliko sam shvatio - Nis i jeste nekakvo "zariste". Ispravi me ako gresim..u Somboru jos nema potvrdjenog slucaja (ceka se.)

@Constantin
Edit:zar se penzoski shopping-centri ne otvaraju u 5?

Edited by Crni Bombarder
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@urosg3  Sve mere koje sprovodi država a koje za posledicu imaju smanjenje obima posla ili nemogućnost obavljanja delatnosti i ostvarivanja prihoda su privremene ali ostavljaju mogućnost za naknadu štete ukoliko drzava sama ne pomogne odredjenim poreskim olaksicsma ili direktnim davanjima. Aviokompanije recimo su direktno pogođene obustavom kretanja, zatim železnica, gradski prevoz. U Nisu od sutra zabranjuje se rad frizerima i kozmetičkim salonima. Zabrane li i gradski prevoz kako se najavljuje, hiljade ljudi ostaje trenutno bez radnog angažovanja. Broj putnika u taksi prevozu je prepolovljen za samo dva dana, u noćnom režimu teži nuli. Pola vozaca je vec kod kuce. U transportnom sektoru velike kompanije će izdržati bez prihoda maksimum tri meseca dok su na udaru najviše preduzetnici kojima je i jedan mesec previše. Sigurno ce drzava nadoknaditi jedan deo izgubljenog kroz razne programe, narocito u komunalnim delatnostima, medjutim u kom roku i obimu i sa kojim kriterijumima veliko je pitanje na koje niko nema odgovor u ovom trenutku. Ostaje nada da zabrana kretanja nece trajati duze od 3 meseca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mikel said:

@urosg3  Sve mere koje sprovodi država a koje za posledicu imaju smanjenje obima posla ili nemogućnost obavljanja delatnosti i ostvarivanja prihoda su privremene ali ostavljaju mogućnost za naknadu štete ukoliko drzava sama ne pomogne odredjenim poreskim olaksicsma ili direktnim davanjima. Aviokompanije recimo su direktno pogođene obustavom kretanja, zatim železnica, gradski prevoz. U Nisu od sutra zabranjuje se rad frizerima i kozmetičkim salonima. Zabrane li i gradski prevoz kako se najavljuje, hiljade ljudi ostaje trenutno bez radnog angažovanja. Broj putnika u taksi prevozu je prepolovljen za samo dva dana, u noćnom režimu teži nuli. Pola vozaca je vec kod kuce. U transportnom sektoru velike kompanije će izdržati bez prihoda maksimum tri meseca dok su na udaru najviše preduzetnici kojima je i jedan mesec previše. Sigurno ce drzava nadoknaditi jedan deo izgubljenog kroz razne programe, narocito u komunalnim delatnostima, medjutim u kom roku i obimu i sa kojim kriterijumima veliko je pitanje na koje niko nema odgovor u ovom trenutku. Ostaje nada da zabrana kretanja nece trajati duze od 3 meseca.

nemam pojma i ja se nadam da neće.
Ali što bi rekao Dobrica Ćosić: "strepnja mi je jača od nade, a sumnja jača od izvesnosti"

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CLakiSH said:

Imali smo mi dosta problematicnih situacija u istoriji i nijednu nismo resili kako treba. Jesmo preziveli ali po koju cenu? Sad se ne mozemo praviti mrtvi dok ne prodje.( morbidne li posalice u ovom trenutku). Mora se nesto preduzimati jer svako odlaganje i cekanje izaziva samo jos vece sranje. U Kikindi je sve zatvoreno, zato sto je pola medicinskih radnika u izolaciji, bukvalno nema ko da keci i da se brine o ljudima. Nema druge mere nego spreciti sirenje da bi se smanjio pritisak na bolnice. Ako to zahteva i vojsku sa oruzjem,  koja je tu iskljucivo da zaplasi narod da se ponasa odgovorno ja sam za to.

mislim da smo, bez šale, zreli za posebnu temu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romantik said:

 

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. 

 

Ili znaju nešto što ne objavljuju ili namerno rade ovo što pišeš.

 

Meni nije jasan ovaj kolaps sada. Ako je sve ovako kako se sada predstavlja - to su epidemiolozi u Evropi znali početkom februara. WHO je isto kulirala iako su imali iskustvo kine. Frka počinje početkom marta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Onda mozes da ocekujes da ljudi upadaju u radnje kao u Venecueli. 

 

Ovamo se siri panika, ali se cude sto ljudi masovno kupuju. 

Ne znamo sta ce biti za dva meseca, ali nam neverovatno sto se pustose radnje i prave zalihe... 

 

2 hours ago, stefan81888 said:

 A valjda postoje načini da se spreči da neko sve kupi u marketu. 

 

Postoji. To je isti onaj nacin koji obezbedjuje i u redovnim situacijama da ljudi ne kupe sve u marketima (i taj nacin jeste razlog iz kojeg su u reglarnim situacijama prodavnice u normalnim zemljama pune a u Venecueli prazne jer su ljudi sve pokupovali): da se dopusti prodavcima da sami postave cene robe koje god zele (tj. da pokusaju da prodaju robu po maksimalnoj ceni koju mogu da izvuku, kao sto svako uvek radi), a to u ovoj situaciji znaci da bitno podignu cene robe. To bi imalo viseslojan efekat, prvo sto bi odbilo ovaj stampedo sebicne rulje koja nema odgovornosti ni solidarnosti ni prema najblizem okruzenju, ali, sto je jos bolje i vaznije, omogucilo da prioritet imaju oni kojima je roba najpotrebnija (jer su oni najspremniji da plate najvecu cenu za tu robu, a ne da po Srbiji lekari operisu bez maski (kao sto je bila situacija prosle nedelje) a neko ko ne zna ni da je navuce kupio 100 maski); treca stvar, to je signal (posto su zapravo cene, a ne fejsbuk i tviter, glavni mehanizam preko kojeg mi jedni sa drugima komuniciramo) drugim ljudima, ulagacima, proizvodjacima, radnicima, sta nam je trenutno najneophodnije, tj. u proizvodnju cega treba skoncentrisati najvise napora. Ovo bi omogucilo da rast cena bude privremen, dok se ne odbije pocetni nalet i ne proizvede opet dovoljno robe i ponove ne uspostave pokidani lanci snabdevanja koji treba da nas posluze kroz narednih nekoliko meseci dok zlo ne prodje. 

 

Drugim recima, ovakvi naslovi i tekstovi treba da budu preokrenuti za 180 stepeni:

 

https://informer.rs/vesti/drustvo/497846/lopovi-podigli-cene-maski-beogradu-cak-sedam-puta-privatna-apoteka-preko-noci-hoce-zgrne-pare

 

LOPOVI! PODIGLI CENE MASKI U BEOGRADU ČAK SEDAM PUTA! Privatna apoteka preko noći hoće da zgrne pare!
Apoteka 'Prima' u Beogradu cene jednokratnih, hirurških maski podigla SEDAM PUTA! * Poskupljenje pravdaju velikom potražnjom 

 

Iliti, neko je na prethodnim stranicama napisao nesto tipa "nema maski, mora da neko kupuje pa ih prodaje 10 puta skuplje" - moj odgovor na to je da bi tog preprodavca trebalo da slavimo, a da kritikujemo onoga ko je nakupovao maske i sve zadrzao za sebe...

 

 

2 hours ago, ras kass said:

Nece javni sektor sacuvati plate jer nece biti privrede da to izdrzi. 

 

Apsolutno, ili to ili ce cene otici gore, sto dodje na isto...

 

 

  

3 hours ago, Romantik said:

Upravo u ovome i jeste problem, ubijena je ekonomija u celom svetu a zasto? Da bi se sacuvalo par hiljada zivota. Totalno nerazumna odluka. Sad ce vecina skociti kako je svaki zivot bitan, ali mora se imati u vidu da slabljenje ekonomije u nekom malo duzem roku (par godina) dovodi  takodje do znacajnog broja izgubljenih zivota kao direktna posledica i sto ekonomija vise propadne, to ce biti vie takvih slucajeva. Zbog toga, iako generalno nisam pristalica teorija zavera, ovako globalno jedinstvo u unistavanju ekonomije zarad tako malog kratkorocnog dobitka (par hiljada zivota, i to uglavnom starije populacije koja svakako ne bi izdrzala jos mnogo godina) mora imati neku mnogo mraciju pozadinu (meni deluje ovo prosto kao test sirokih razmera kojim pokusavaju da utvrde koliko tesko bi bilo generalnu populaciju degradirati i prosto joj oduzeti prava, kao u doba Hitlera). Ovo ce biti vidljivo tek kad sve ovo prodje, a verujem da ce vecina onih koja je aplaudirala ovim merama i oduzimanju slobode ljudima shvatiti koliko je doprinosila pogresnoj propagandi. I ne, ne trolujem temu, vec je ovo segment koji jako malo ljudi uzima u obzir i zato ce nas verovatno mnogo skupo kostati u bliskoj buducnosti. Ja bih najiskrenije voleo da nisam u pravu...

 

Ovo je (donekle, kritika ispod) zaista sjajan komentar, pre svega po duhu racionalizma koji je uvek a pogotovo sada preko potreban. Zbilja, dok jeste tacno da je svaki zivot vazan, tacno je da i ni jedan zivot nije beskonacno vazan (postoje ozbiljne studije koje pokusavaju da (u dolarskoj vrednosti) izmere koliko ljudi vrednuju sopstveni zivot (indirektnim putem, npr. za koliko manju platu bi radili posao koji je sigurniji po zivot za toliko i toliko procenata) - rezultati za Amerikance su bili negde oko 5 miliona dolara), i takodje je apsolutno tacno da smanjenje i usporenje ekonomije kosta ljude zivota (to je barem sada svakome kristalno jasno - npr. da je Italija bogatija za svaki dodatni ventilator to bi znacilo i dodatni spaseni zivot). 

 

Ono u cemu se ne slazem je ovaj deo o zaveri i "cudnom" globalnom jedinstvu, za cime mislim da apsolutno nema potrebe, jer postoje mnogo bolji nacini da se ove mere sagledaju kao zaista racionalni potezi: 

 

1) projekcije su da bi broj zarazenih i umrlih bez drasticnih mera bio toliko veliki da prevazilazi ekonomsku stetu koja ce nastati (tu stetu mozes da izrazis i u gubitku ljudskih zivota, koji bi, procene su, bio manji od broji koji bi odneo virus)

 

2) virus je nov i nepoznat, statisticki receno moguce je da ima vrlo debeo negativan rep, te da je bolje uzeti poznato nego nepoznato zlo (ovo bi bio moj odgovor jednom od diskutanata koji je, cini mi se, virus uporedjivao sa brojem umrlih od saobracajnih nesreca - problem je sto je broj saobracajnih nesreca iz godine u godinu priblizno isti, dok ovo moze potencijalno da odnese neuporedivo vise zivota)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

@bohumilo

To se zove price gouging i kaznjivo je, bar u US

Jeste, ali to je pogresna politika, no to je za politicare bread and butter (iliti sto neko rece "Ono sto je dobra ekonomija je losa politike i vice versa")

 

>>Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je za Informer da su inspektori na terenu i da se bore protiv naglog dizanja cena.
- Ono što mogu da vam garantujem je da inspektori i preventivno rade punom parom i gledaju cene, pogotovo osnovnih životnih namirnica. Tu nema nekih većih povećanja. Imali smo jedan slučaj povećanja cena maski, izašli smo na teren i cene su vraćene na stari nivo. Ovo što ste vi saznali je novi slučaj i tu ćemo takođe reagovati. Smatramo da je izuzetno nemoralno da neko koristi ovakvu jednu situaciju za sopstvenu zaradu.

 

Valjda je za gosn. Ljajica moralno da lekari operisu bez maski...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...