Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

 

 

Cisto otreznjenje za one koji su mislili da je pandemija sedenje kuci a pare lezu na racun. 

 

Najvece uvecanje poreza u zadnjih 60 godina. I to ce trajati godinama, mozda i deceniju. 

A slusali bajke o brzom oporavku. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Zdravstveni radnici prete strajkom jer im je predvidjeno uvecanje od 1%. Znaci godinu dana ljudi sede kuci, privreda stoji, ljudi bez posla, najveci privredni pad od drugog svetskog rata i sad nakon svega toga zdravstveni radnici bi vece povecanje plata bukvalno ni iz cega. Uvecanje poreza najvece u zadnjih 60% godina da bi se pokrpile rupe.

 

Znaci i jare i pare. Da sedimo kuci i idemo svesno u bankrot da ne bi opteretili bolnice, a u isto vreme da nadjemo pare za vece plate.

Link to comment
Share on other sites

Gdp u Britaniji je pao 10%. Medicinska struka poziva na dalji lockdown i poostravanje mera a sa druge strane sok sto je samo 1% povecanje. 

Znaci ni iz cega da se stvori nesto. 

 

Sudar sa realnoscu da lockdown ipak kosta poprilicno. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

Gdp u Britaniji je pao 10%. Medicinska struka poziva na dalji lockdown i poostravanje mera a sa druge strane sok sto je samo 1% povecanje. 

Znaci ni iz cega da se stvori nesto. 

 

Sudar sa realnoscu da lockdown ipak kosta poprilicno. 

Taj lockdown fetiš bi mogla struka da prepozna i da ga prizna kao regularan fetiš, Big Boobs, Foot fetish, SM fetish. Lockdown, Dungeon, Facemask fetish

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako ima posao koji zaslužuje veće plate, to su medicinski radnici, pogotovo medicinske sestre (i braća, da ne budemo seksisti :classic_biggrin:). Takođe, bar su u Britaniji imali posla.

 

Ajde vi radite u žaristu koronavirusa za sranje platu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A iz cega tacno da im isplate ?

 

Mozda im je bolja varijanta da se pridruze milionima onih koji su ostali bez posla i prihoda ?!

 

Ali pazi ti soka, Pa kako samo 1%???

 

Izgleda da su stvarno experti mislili da ce budzet da se puni bez da se radi????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/7/2021 at 10:54 PM, Darko said:

Ako ima posao koji zaslužuje veće plate, to su medicinski radnici, pogotovo medicinske sestre (i braća, da ne budemo seksisti :classic_biggrin:). Takođe, bar su u Britaniji imali posla.

 

Ajde vi radite u žaristu koronavirusa za sranje platu. 

Zasluzuju slazem se, i ja sam advokat toga vec skoro 10 godina. I moja teorija je da nam je zdravstvo lose(samim time i struka u istom) zato sto godinama imaju manju platu.
Medicinski i zdravstveni radnici su bitan deo drustva, stub drustva. Oni su su stub zivota i trebalo bi da budu prvi red odbrane kvaliteta ljudskog zivota, casti, morala, odgovornosti i spremnosti za zrtvovanje.

Ali u ovoj situaciji, oni moraju da osete da ta zrtva bas sada mora da se napravi. NE mogu u ovoj sitauciji da traze vise.

Ja izdrzavam moje roditelje evo vec godinu dana. Moj brat i ja. Privatnici koje je covid situacija totalno unistila. Bukvalno im dajem dzeparac i kupujem sve sto je potrebno za kucu, plus im placam neke "ne tekuce racune i zaostavstine"...Drzava je toliko super prema manjim privatnicima da naravno nikakvu ustedjevinu za ovakve dane nisu ni napravili. Sta vise...

Na svu srecu,blizu im je penzija, ali na svoje noge ne mogu da stanu dok ne dodje penzija. Mada i tad ce biti potrebna pomoc.
U tih godinu dana radim kao konj, slobodno mogu da kazem da radim vise nego 90 posto ljudi. I to sa nekom dozom skromnosti prilikom te procene. Na svom poslu sam napredovao, i ne samo da mi je obim posla veci, nego radim i tezi posao u tih godinu dana. Dosta contextual switch-a,dosta stresa, hibridnog kreativno-operativnog posla.
I povisicu nisam dobio, niti sam trazio. Zato sto moram da razumem tog istog gazdu u ovoj situaciji. Jer sam upravo ja neko ko je ziveo u privatnickoj porodici koja je uvek davala drzavi, malo dobijala od nje,a sa druge strane svaki naredni dan je neizvestan. Da li mislim da sam underpaid? Mislim, ali nisam kivan, i mogu da razumem.

I nisam jedini, i daleko je moja situacija od najgore. Postoje ljudi gde je cela porodica ukljucena u biznis koji je COVID unistio.
Vreme je da taj doktor, i svi u ovom drustvu, odbiju da odu u Lidl i tamo kupuje sve, od dukserice do blitve i srafa.
Jer je ova predojajna drzava dopustila da rade lidlovi, dok zatvara manje privatnike. A sve je super dok se ljudi kao stoka nabiju u Lidl i tuku se dukserice.

Dok pisemo o ovome, postoje ljudi koji ne znaju cime ce hleb da kupe sutra, jer im je drzava stavila katanac na radnju. Usput moraju da kazu svom detetu koje studira(mozda negde i sa strane) da ne mogu mu obezbede nikakvo studiranje, jer posla nema. Takvih nije malo.

U toj situaciji nisi stub drustva, morala i etike ako trazis povisicu, koliko god da mozda U NORMALNIM okolnostima to zasluzujes.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@BattleBender je l si uopste procitao gornje redove ?

u Britaniji ... medicinari su u soku jer im je posle godinu dana u pandemiji neko dao povecanje od slovima JEDAN posto. Pa bolje da su smanjili celom javnom sektoru 5% nego da te neko jebe u zdrav mozak sa 1% povecanja.

 

Nakon godinu dana Covida u Srbiji ja stvarno nisam nigde procitao apel medicinskog osoblja da se radi za bednu platu i da nam je potrebno povecanje. Sve silne molbe i apeli su bili na postovanje mera a i to je meni kao nekome ko je u sistemu malo preterano. Cuti, radi svoj posao najbolje sto umes, nemoj da glumis instagram influensera i da skupljas lajkove slikama u skafanderima.

 

Tako da ovo oko solidarisanja i izbegavanja Lidla lekara je ono ...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, BattleBender said:

Sta je to?

pa promaseno je iz ugla toga da lekari traze vece plate, posebno u Srbiji

 

stoji sve sto si napisao oko propadanja malih privrednika, ali to sto radis vise 90% ljudi i contextual switch a ne trazis povisicu nema veze sa temom gore

 

a ako nisi ciljao na Srbiju nego na Britaniju i to sto su se uvredili za 1% povecanje, ja cu da te pitam da li bi se ti uvredio da te sutra taj tvoj gazda nagradi sa 1% povecanja ?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, estranged said:

pa promaseno je iz ugla toga da lekari traze vece plate, posebno u Srbiji

 

stoji sve sto si napisao oko propadanja malih privrednika, ali to sto radis vise 90% ljudi i contextual switch a ne trazis povisicu nema veze sa temom gore

 

a ako nisi ciljao na Srbiju nego na Britaniju i to sto su se uvredili za 1% povecanje, ja cu da te pitam da li bi se ti uvredio da te sutra taj tvoj gazda nagradi sa 1% povecanja ?

Mozda, ne znam.
Ono sto znam da bih to nezadovoljstvo zadrzao za sebe. Postoje ljudi kojima nema sta da se poveca jer primaju 0. Postoje ljudi koji moraju da zadrze svoje radnike i zbog penala, i zbog ugovora i zbog dinamike posla. I moraju svaki dan da rade,na ovaj ili ona nacin, u ovo vreme. Sa minusima ili sa 0.
I bilo bi mi neugodno.
Meni je stvarno potreban sada veci novac nego sto primam zbog raznih planova i nameta i obaveza. I znam da zasluzujem vec u platu.
Ali osecam odgovornost da se i ja sad zrtvujem u odredjenoj meri.

Da smo patolosko drustvo, bolesno do srzi, govori to sto ljudi nisu svesni odakle im dolazi plata. Bez privrede i privatnika ne bi bilo plate ni za koga u drustvu. I to ljudi znaju samo kao neku apstrakciju, rec na papiru, dok se tako ne ponasaju.
Prvi sam koji godinama potenciram na tome da su zdravsteveni radnici obezvredjeni i da bi trebalo vise da zaradjuju, jer je to jedno od najbitnijih zanimanja za svako drustvo.
Samo to se ne resava u jeku vanrednog stanja, pandemije i slicno.
I u ratu ne mozes bez lekara, pa nisu u jeku ratova podizali plate lekarima po ratistima, jer je ekonomija u haosu.

Za sve mora da postoji takt.


I da, frapanto i traficno je da neznatan broj ljudi, koji nisu privatnici ili im to nije deo zivota (neko iz porodice itd) nemo posmatraju kako su mali privatnici po ko zna koji put natrteni od strane ove drzave.
I Tadic je to radio, sad i ova goveda naravno.
Solidarnosti do mojega. Ja na moje roditelje sad gledam kao na budale, da budem iskren. 90ih su se mrzli mesecima svaki dan, lupali u serpe za sve prosvetne radnike i sve zaposlene u javnom sektoru.

A sad 99 posto ljudi koji primaju platu od drzave, boli kurac. Ne kazem da su svi takvi, ali je bas to neznatan broj, porazavajuc.
Bas je drugarica/poznanica okacila na FB post koji poziva na tu solidarnost i ukazala na to u ovim trenucima. Ispratio sam ovako bas kakva je reakcija ljudi na post, jer znam otprlike kako ljudi reaguju na njene postove. 
Da l' je neki meme, da li je neko osvrtanje na stanju u drustvu, ali neka druga tema, uvek je reakcija ljudi mnogo mnooooogo veca.

UK ili Srbija, ne menja to mnogo stvar sada. Poenta je u principu.
Mnoge drzave i ekonomije su u slicnim govnima. Neko je veca drzava, pa je bazen s govnima i dublji...

Edited by BattleBender
  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/21/2021 at 10:58 AM, estranged said:

pa promaseno je iz ugla toga da lekari traze vece plate, posebno u Srbiji

 

stoji sve sto si napisao oko propadanja malih privrednika, ali to sto radis vise 90% ljudi i contextual switch a ne trazis povisicu nema veze sa temom gore

 

a ako nisi ciljao na Srbiju nego na Britaniju i to sto su se uvredili za 1% povecanje, ja cu da te pitam da li bi se ti uvredio da te sutra taj tvoj gazda nagradi sa 1% povecanja ?

Ja sam u karijeri imao slucaj da su mi kao najboljem u departmanu povecali platu za celih 1.5 %!!!???! Iskreno, imao sam osecaj da me zajebavaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...