Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

Jbg, niste culi WHO, Gejca, Kona i ostale strucnjake? Ovo ce trajati godinama, a mozda i zauvek. Zatvaranje mora da se primeni dok god bude bilo potrebno. Od ekonomije sta ostane, ostace. Uostalom, poznato je da je kapitalizam tako skrojen da lagano istrpi nekoliko godina bez potrosnje, proizvodnje i transporta dobara. 😏

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mislim da treba uzeti u obzir globalnu povezanost drzavnih ekonomija : sto je jedan grad ili drzava vise globalno povezana sa svetskom ekonomijom - placa vecu cenu ovih restrikcija tj veci pad ekonomije i uopste teze je pogodjena. Sto je veca vukojebina - manje su posledice. Plus tu su i zemlje zavisne od turizma kao npr Tajland, Grcka , Hrvatska, Crna Gora, Spanija ....

Zemlje cije su ekonomije zavisne od turizma uglavnom su do sada  najvise izgubile. Mislim da ce nekako preziveti ovu godinu ali ako se ova situacija produzi i tokom 2021 tj ako im i naredna sezona propadne - bice u velikom belaju. Tajland je vec kritican jer njima glavna sezona traje u periodu novembar- februar. Vec su imali jednu losu sezonu a vec za koji mesec im pocinje i druga sezona za redom koja ce katastrofalno podbaciti. Mnogi ce bankrotirati. A ako se isto produzi tokom cele 2021 - zemlja ce biti devastirana. 

Ukratko, mislim da se sada pokazuje da je strategija lockdown i cekanje na vakcinu bila pogresna. Trebalo je kontrolisati sutuaciju putem contact tracing i lockdown samo za zarista - primer Melburn u Australiji.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da treba uzeti u obzir globalnu povezanost drzavnih ekonomija : sto je jedan grad ili drzava vise globalno povezana sa svetskom ekonomijom - placa vecu cenu ovih restrikcija tj veci pad ekonomije i uopste teze je pogodjena. Sto je veca vukojebina - manje su posledice. Plus tu su i zemlje zavisne od turizma kao npr Tajland, Grcka , Hrvatska, Crna Gora, Spanija ....

Zemlje cije su ekonomije zavisne od turizma uglavnom su do sada  najvise izgubile. Mislim da ce nekako preziveti ovu godinu ali ako se ova situacija produzi i tokom 2021 tj ako im i naredna sezona propadne - bice u velikom belaju. Tajland je vec kritican jer njima glavna sezona traje u periodu novembar- februar. Vec su imali jednu losu sezonu a vec za koji mesec im pocinje i druga sezona za redom koja ce katastrofalno podbaciti. Mnogi ce bankrotirati. A ako se isto produzi tokom cele 2021 - zemlja ce biti devastirana. 

Ukratko, mislim da se sada pokazuje da je strategija lockdown i cekanje na vakcinu bila pogresna. Trebalo je kontrolisati sutuaciju putem contact tracing i lockdown samo za zarista - primer Melburn u Australiji.

 

Kako ti vidis neki hipoteticki scenario da nije bilo nikakvog zatvaranja?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Baby said:

 

Kako ti vidis neki hipoteticki scenario da nije bilo nikakvog zatvaranja?

Mislim da ni na jednu meru ne treba gledati kao paneceu za sve. Lockdown je imao smisla na pocetku kada se vrlo malo znalo o novom virusu. Medjutim, lockdown ne moze trajati u nedogled. I sama populacija postaje umorna od toga te se gubi koncentracija i fokus. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darth Bane said:

Mislim da ni na jednu meru ne treba gledati kao paneceu za sve. Lockdown je imao smisla na pocetku kada se vrlo malo znalo o novom virusu. Medjutim, lockdown ne moze trajati u nedogled. I sama populacija postaje umorna od toga te se gubi koncentracija i fokus. 

 

Naravno da ne moze trajati u nedogled i nece. Trajalo bi jos krace da su odradili kako treba. 

 

Nego te pitam, kako zamisljas npr. tajlandsku turisticku sezonu ako puste da se virus siri naveliko? Da li bi ljudi uopste bili spremni da putuju negde gde je opasnost da se zaraze velika? 

U stilu, nema problema, eto me, mozda umrem, mozda ostanem sa trajnim posledicama, ali sam bar letovao... 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Baby said:

 

Naravno da ne moze trajati u nedogled i nece. Trajalo bi jos krace da su odradili kako treba. 

 

Nego te pitam, kako zamisljas npr. tajlandsku turisticku sezonu ako puste da se virus siri naveliko? Da li bi ljudi uopste bili spremni da putuju negde gde je opasnost da se zaraze velika? 

U stilu, nema problema, eto me, mozda umrem, mozda ostanem sa trajnim posledicama, ali sam bar letovao... 

Evo kako: oni ce vec od Oktobra da zapocnu jedan eksperiment- za sada je ograniceno samo na Phuket.  Ljudi ce prvih 2 nedelje imati ograniceno kretanje znaci samo u hotelu. Trece i cetvrte nedelje moci ce da se krecu po celoj provinciji ali nece moci da prelaze u druge provincije. Tek nakon cetvrte nedelje moci ce da se krecu i u ostalim delovima zemlje. U medjuvremenu nakon svake faze imace test na Covid. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Evo kako: oni ce vec od Oktobra da zapocnu jedan eksperiment- za sada je ograniceno samo na Phuket.  Ljudi ce prvih 2 nedelje imati ograniceno kretanje znaci samo u hotelu. Trece i cetvrte nedelje moci ce da se krecu po celoj provinciji ali nece moci da prelaze u druge provincije. Tek nakon cetvrte nedelje moci ce da se krecu i u ostalim delovima zemlje. U medjuvremenu nakon svake faze imace test na Covid. 

Mene si izgubio na prelazu druge i treće nedelje 🙂 Jer me posle 2 nedelje u hotelu sviklo na raskošni zatvor, već sam prestao da razmišljam o slobodi i šta sam koji đavo uopšte išao na odmor, pa me mrzi da izlazim iz hotela.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darth Bane said:

Evo kako: oni ce vec od Oktobra da zapocnu jedan eksperiment- za sada je ograniceno samo na Phuket.  Ljudi ce prvih 2 nedelje imati ograniceno kretanje znaci samo u hotelu. Trece i cetvrte nedelje moci ce da se krecu po celoj provinciji ali nece moci da prelaze u druge provincije. Tek nakon cetvrte nedelje moci ce da se krecu i u ostalim delovima zemlje. U medjuvremenu nakon svake faze imace test na Covid. 

 

Znaci, prve dve nedelje ce im totalno propasti, treca i cetvrta mozda malo proradi i onda krece zuraja. 

Dzaba su sedeli toliko vremena totalno zatvoreni po ovom planu. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

 Da li bi ljudi uopste bili spremni da putuju negde gde je opasnost da se zaraze velika? 

U stilu, nema problema, eto me, mozda umrem, mozda ostanem sa trajnim posledicama, ali sam bar letovao... 

 

Naravno da bi. Ima i nas koji bi rado sve to rizikovali samo da ne moramo da imamo bilo kakva ogranicenja, a ovako logicno da ne idemo, jer dati pare za odmor a istovremeno morati da nosis masku, uraditi test (sto je ista varijanta kao nekad vaditi vizu) ne predstavlja uzitak i u trenutnoj situaciji ne idemo na odmor zbog toga, a trosili bi i isli kad bi ukinuli ogranicenja, nevezano od rizika.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

Znaci, prve dve nedelje ce im totalno propasti, treca i cetvrta mozda malo proradi i onda krece zuraja. 

Dzaba su sedeli toliko vremena totalno zatvoreni po ovom planu. 

To je za one koji idu tamo na duze npr 3 meseca. A ima takvih iz Skandinavije uglavnom i hoce da pobegnu od zime.  Ipak ne zna se kako ce to funkcionisati zato i kazem - to je za sada samo proba. I nece to biti povratak na turizam iz doba pre pandemije - ali ipak je bolje imati bar neke turiste nego nijednog. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

A i zasto bi ljudi letovali? Sad ko letuje je antihrist, zarazice se, sebican, nije ga briga za bake i deke... Neke sede kuci, peru ruke i cekaju vakcinu. 

U stvari najbolje da uplate letovanje a da ne odu. Tako pomazu ekonomiju i stite zdravlje. 

 

Naravno da ljudi letuju, ali paze. Eno @vilhelmina napisala sastave kako se radi. Pitanje je bilo da divlja virus da li bi se uputili u zariste na odmor, a ne da li bi ljudi letovali. Evo @Romantik bi isao pa makar izginuo, ali mu problem da uradi test... ali super je to, platis odmor i provedes ga u krevetu ili bolnici... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Naravno da ljudi letuju, ali paze. Eno @vilhelmina napisala sastave kako se radi. Pitanje je bilo da divlja virus da li bi se uputili u zariste na odmor, a ne da li bi ljudi letovali. Evo @Romantik bi isao pa makar izginuo, ali mu problem da uradi test... ali super je to, platis odmor i provedes ga u krevetu ili bolnici... 

 

Ljudi koji putuju ili bi putovali su satanizovani, posredno i neposredno im se porucuje da su ili ce biti krivi za porast zarazenih, makar 15 dana sedeli u skafanderu u hotelskoj sobi. 

 

Da li da spominjemo hajku protiv Hrvatske koje se vodila ili se vodi??? 

 

Covid-19 je odavno prestao da bude epidemija, sad je cista politika. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ras kass said:

 

Ljudi koji putuju ili bi putovali su satanizovani, posredno i neposredno im se porucuje da su ili ce biti krivi za porast zarazenih, makar 15 dana sedeli u skafanderu u hotelskoj sobi. 

 

Da li da spominjemo hajku protiv Hrvatske koje se vodila ili se vodi??? 

 

Covid-19 je odavno prestao da bude epidemija, sad je cista politika. 

Upravo tako!

Takodje ne manje vazno je da su mnogima usrali zivot da npr supruznici/ partneri/ deca-roditelji ne mogu putovati da vide jedan drugog! 

Link to comment
Share on other sites

Inace posto smo pricali o Tajlandu, stize mi mejl da otvaraju granice. Vize se ne dobijaju vise na aerodromu, mora unapred. Treba covid test u 72 sata i potvrda od lekara da si zdrav. Osiguranje koje pokriva do 100k usd ali samo ono koje drzava dozvoli. Moras licno do ambasade da popunis neki obrazac... Nema sta ima da navale pod ovim uslovima na odmor. 

Inace neke aviokompanije daju osiguranje putnicima ali Tajland to nece da prihvati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NYC je tuzno za videti, dosta stvari (restorani, biznisi zatvoreno), nigde turista ni za leka. Forsiranje da se maske nose i napolju na ulici, u hotelu sa 5 zvezdica ne mozes dobiti dorucak ili popiti pice.

To sta je njihov gradanacelnik uradio tom gradu - je prosto kriminalno. I to samo iz obilaska Midtown i financial district.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

NYC je tuzno za videti, dosta stvari (restorani, biznisi zatvoreno), nigde turista ni za leka. Forsiranje da se maske nose i napolju na ulici, u hotelu sa 5 zvezdica ne mozes dobiti dorucak ili popiti pice.

To sta je njihov gradanacelnik uradio tom gradu - je prosto kriminalno. I to samo iz obilaska Midtown i financial district.

 

Ja bih rekla da je to napravio virus. Evo i posle 6 meseci NY i dalje vodi u broju smrtnih slucajeva (iako je mnogostruko opao u broju zarazenih u odnosu na pik epidemije) duplo u odnosu na sledecu drzavu NJ. Da li je trebao gradonacelnik da nakrca restorane i pusti turiste da vrsljaju okolo i sire virus, po cenu pomora pola grada? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

 

Ja bih rekla da je to napravio virus. Evo i posle 6 meseci NY i dalje vodi u broju smrtnih slucajeva (iako je mnogostruko opao u broju zarazenih u odnosu na pik epidemije) duplo u odnosu na sledecu drzavu NJ. Da li je trebao gradonacelnik da nakrca restorane i pusti turiste da vrsljaju okolo i sire virus, po cenu pomora pola grada? 

Svi ti smrtni slucajevi se vecinski desavaju u martu-aprilu. Koliko danas umire? I dosta njih umiru u senior homes, za koje mozes samo da prozoves guvernera. Zaustaviti da razumno biznisi rade sada, je prosto okrutno.

 

Nema opravdanja. Pa cak ni struka ne podrzava da napolju nosimo maske ako mozemo da odrzavamo 2m distancu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Pre bi rekao da ne postuju mere (to jest, ne nose ih dovoljno i ne drze distancu - sto ima smisla, Spanski mentalitet). Zato postoji razlika izmedju Azije i Evrope

 

Ne pratim situaciju vise ko koliko ima oblelei, koliko je po bolnicama itd.

pa me interesuje kakvo je stanje u madridu? da li je puno ljudi u bolnicama i na respiratorima? Ako nijo, zaseto zatvarati onda region, ili mozda i ima smisla da ste brze stekne herd imunitiy 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Svi ti smrtni slucajevi se vecinski desavaju u martu-aprilu. Koliko danas umire? I dosta njih umiru u senior homes, za koje mozes samo da prozoves guvernera. Zaustaviti da razumno biznisi rade sada, je prosto okrutno.

 

Nema opravdanja. Pa cak ni struka ne podrzava da napolju nosimo maske ako mozemo da odrzavamo 2m distancu.

 

Evo danas je umrlo 1000 ljudi u NY state. Bilo je oko 600 cim su popustili malo, krenulo da skace... 

 

Ima opravdanja. Da je pustio da pomru da bi odrzavali ekonomiju (iako ja ne vidim da je to ikako moguce praviti se da se nista ne desava kada se desava), onda bi Tramp i ti pricali kako je eto gradonacelnik NYC pustio da pomru. Svakako bi nasli razlog zasto ne valja jer je demokrata. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...